Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Σήμερα κλείνει η εφαρμογή «Ε9» φυσικών προσώπων και για το έτος 2011

Σήμερα κλείνει οριστικά η εφαρμογή «Υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων Ε9» Φυσικών Προσώπων και για το έτος 2011.

Ενημερώνουμε τους συναδέλφους ότι σήμερα είναι η καταληκτική ημερομηνία σύμφωνα και με την ανακοίνωση της Γ.Γ.Π.Σ. για την μεταβολή στοιχείων ακινήτων έτους 2012 (χρήση 2011).

Υπενθυμίζουμε ότι η εφαρμογή για το  2011 (χρήση 2010) έχει ήδη κλείσει από την προηγούμενη εβδομάδα.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description GAME OVER..... | Ιουλίου 8, 2013 11:07 π.μ. | Reply
Οχι ρε !!!! Μην μας το κάνετε αυτό !!!!! Μη μας χαλάτε την εβδομάδα!!!!!
Σκοτιστήκαμε !!! Δεν θα φαμε το μεσημέρι !!!!!!
image description ΕΓΩ | Ιουλίου 8, 2013 11:24 π.μ. | Reply
ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ. Α, ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΞΑΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ Ε1 ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΥ 22/7 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΦΜ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΩΣΤΙΚΑ ΦΠΑ ΜΑΖΙ. ΜΕΤΑ ΦΜΥ, ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΑ ΚΛΠ ΚΑΙ 29/7 ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΦΜ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΒΡΕ ΑΣΧΕΤΟΙ. ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ 15/9. ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΤΕ ΤΩΡΑ. ΟΧΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΟΧΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΑΡΙΣ ΕΣΑΣ ΕΞΑΝΤΛΟΥΝΤΑΙ.
image description ΕΤΣΙ Κ ΕΓΩ | Ιουλίου 8, 2013 11:43 π.μ. | Reply
για αυτό παίρνουν προσωπικό που ονομάζεται ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ και οι βοηθοί άνθρωποι είναι όπως ΕΣΥ
image description christsi65 | Ιουλίου 8, 2013 12:48 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ φίλε ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΩ, για να πάρουμε βοηθούς στα γραφεία μας, πρέπει να μπορούμε και να τους πληρώνουμε...δυστυχώς έχει αυξηθεί η δουλειά κατακόρυφα και οι αμοιβές μας μειώνονται καθημερινά....ήθελα όμως να σχολιάσω κάτι άλλο... αφού οι φορολογούμενοι πήραν παράταση για τις δηλώσεις τους μέχρι τις 30/8, δεν του κόβει κανενός εκεί στο υπουργείο ότι προσερχόμενοι οι φορολογούμενοι στα λογιστικά γραφεία για την σύνταξη των δηλώσεών τους, ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ θυμούνται -είτε αυτοί, είτε ο λογιστής- να ελέγξουν και να διορθώσουν όπου χρειάζεται και το έντυπο Ε9...είναι σκόπιμο να δοθεί παράταση για το έντυπο Ε9 μέχρι την καταληκτική ημερομηνία των δηλώσεων και παράλληλα να ανοίξει και η υποβολή του εντύπου για το έτος 2012...δεν μπορεί οι φορολογούμενοι να πηγαινοέρχονται τρεις την ώρα στα γραφεία και στις Δ.Ο.Υ......
image description ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΩ | Ιουλίου 8, 2013 4:44 μ.μ. | Reply
Το ήξερα ότι θα έχω αυτήν την απάντηση αλλά περίμενα από αλλού ααγαπητή μου αν δεν μπορείς να πληρώσεις το προσωπικό μην το προσλαμβάνεις, αν δεν σε πληρώνουν οι πελάτες σου γιατί τους κρατάς.....θα ανοίξει το κουτί της πανδώρας και θα σε πληρώσουνε τα χρωστούμενα?.......αν δεν μπορείς να κρατήσεις το γραφείο σου ασχολήσου με κάτι άλλο....καλλομάθαται οι λογιστές με τις παρατάσεις και σας βολεύει.....έτσι είναι τα καλά τα χρονάκια πηγαίναται στην εφορία κάτι ξεχασμένα χαρτιά που τα είχατε ποιος ξέρει που και σας βάζανε υπογραφούλα πριν 6 μήνες τώρα όμως στενέψανε τα πράγματα εεεε.....πρέπει να μάθετε στην σωστή δουλειά και όχι στο δε βαριέσαι......εγώ σε καταλαβαίνω για τους πελάτες σου αλλά θα πρέπει να μπεί κ μια τάξη όποιος δεν μπορεί να πληρώνει τον λογιστή του ας μην έχει μαγαζί κ αυτός σπίτι κ οικογένεια έχει όπως και ο υπάλληλος του λογιστηρίου που είμαι σίγουρος ότι έχεται γεμίσει τα γραφεία με υπαλλήλους που τους πληρώνεται με το "θα σε μάθω την δουλειά"...κούκλα ο ήλιος βγαίνει για όλο τον κόσμο
image description 2 | Ιουλίου 8, 2013 12:59 μ.μ. | Reply
o σωστός ο λογιστής είχε πάρει ΒΟΗΘΟ ΛΟΓΙΣΤΗ στις αρχικές ημερομηνίες και όχι της παράτασης!!! (με σύμβαση ορισμένου χρόνου)
image description mp | Ιουλίου 8, 2013 12:37 μ.μ. | Reply
οι ανειπαρκτοι συλλογοι μας γιατι κοιμουνται και δεν μιλαει κανεις
image description βασιλειοσ | Ιουλίου 8, 2013 2:54 μ.μ. | Reply
προφανως εδω καποιοι ειναι πολυ ασχετοι που μιλανε για βοηθους... καλα θα κανουν να μιλανε μονο οσοι ειναι πραγματικοι λογιστες και οχι τα παιδακια που βγαζουν ενα τει και νομιζουν οτι ξερουν τα παντα ...
image description ???? | Ιουλίου 8, 2013 2:02 μ.μ. | Reply
Θυμαμαι που τα Χανια ζητησαν αποχη απο την υποβολη Ε1 μεχρι την προηγ Τριτη που ειχαν ραντεβου με τον Θεοχαρη και απο τοτε καμια ενημερωση. Τι εγινε στο ραντεβου, τι ειπαν, σιωπη, τιποτα. Τον 7ο ολα ατ γραφεία εχουν: Ε7-ΑΠΔ-ΦΠΑ-VIES-ΦΜΥ προσωρινη και τρεχουσα δουλεια. Τον 8ο όλοι κλεινουν και οι εργαζομενοι παιρνουν αδεια. Αρα οι δηλώσεις πάνε για Οκτωβρίο. Εξαλλου ειπαν οτι θα υποβαλλουμε απο 1/2 ως 30/6 = 4 μηνες. Ανοιξαν 28/5, μειον ο Αυγουστος, αρα θα πρεπει να λήξουν 31/10/13 το Ε1.
αλήθεια τι γινεται με ΦΠΑ περαιωσης??????????
image description ΡΟΔΟΣ | Ιουλίου 8, 2013 10:57 μ.μ. | Reply
Από 1/2 μέχρι 30/6 είναι 5 μήνες...
image description ΕΓΩ | Ιουλίου 8, 2013 3:11 μ.μ. | Reply
Δεν θα ήταν μόνο από τα Χανιά αλλά και άλλοι σύλλογοι. Αλήθεια ξέρει κανείς τίποτα;;;
Η δουλεία με τις προθεσμίες που έχουν δώσει δε βγαίνει με τίποτα. Πρέπει οι δηλώσεις ΦΠ να πάνε τουλάχιστον 15/7.
image description ΡΟΔΟΣ | Ιουλίου 8, 2013 10:14 μ.μ. | Reply
Μάλλον εσύ ζεις εκτός πραγματικότητας. Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, όποιος δεν έχει δουλειά πρέπει να κλείνει την επιχείρησή του. Έμεινε να μας πεις ότι όποιος δεν έχει να πληρώσει το ενοίκιό του, να μην μένει σε σπίτι και όποιος δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα, να αυτοκτονεί...
image description ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΩ | Ιουλίου 8, 2013 4:49 μ.μ. | Reply
ο σωστός καλά το είπες............λίγο δύσκολο να βρείς σωστός και λογιστής αλλά όχι ακατόρθωτο
image description 1959 | Ιουλίου 8, 2013 4:21 μ.μ. | Reply
Το οτι κανενας Λογιστης δεν θα παει διακοπες φετος,αυτο δεν σας λεει τιποτα ??
Το συστημα θα ειναι ανοιχτο για ολους μεχρι 30/8 !!! Εγω ετσι το βλεπω το θεμα .Αν θελουν αν δεν θελουν προβλημα τους.
Επισης λενε για το νεο περουσιολογιο,δηλ τι ? Θα φτιαξουμε παλι απο την αρχη τα παντα εμεις.
Δεν καταλαβαινω τι σημαινει εκλεισε το συστημα για το 2011 η οτιδηποτε !! Μιλαμε για την εκκαθαριση φορου ακινητων!! Ας προσεχαν εμεις τα ειχαμε φτιαξει ολα και τα ειχαμε υποβαλει στις εφοριες.Γιατι να ξανακανω την ιδια δουλεια τσαμπα ???Επειδη τα δωσαν σε εταιρεια για να παρουν καποιοι αλλοιτα λεφτα και τις μιζες,θα πρεπει να ξανατρεχω εγω ?
Οχι ρε φιλε δεν θα το κανω ουτε το εκανα !!!!

Γιαννης
image description βασιλειος | Ιουλίου 8, 2013 5:54 μ.μ. | Reply
+1 φιλε!
image description Your Name | Ιουλίου 8, 2013 6:15 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ,ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΝΕΠΡΟΚΟΠΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΑΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ..ΕΧΩ ΤΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΝΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ,ΤΑ ΠΑΛΙΟΚΟΥΤΟΡΝΗΘΙΑ,ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ..
image description σωπα ρε | Ιουλίου 8, 2013 6:36 μ.μ. | Reply
ΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ. ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ Ο ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ. (ΑΕΙ)ΤΟ ΠΗΡΕ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΑΘΕ ΟΛΑ... ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΙ ΚΥΡΙΟΙ
image description βασιλειοσ | Ιουλίου 8, 2013 7:01 μ.μ. | Reply
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΕ... ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΥΑΛΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ..
image description m | Ιουλίου 8, 2013 7:52 μ.μ. | Reply
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ,ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ.ΛΥΠΑΜΑΙ.
image description ppanos | Ιουλίου 8, 2013 8:29 μ.μ. | Reply
Απ' όσους γκρινιάζουν για τις προθεσμίες, ήταν κανείς παρών στην διαμαρτυρία στην ΓΓΠΣ την Παρασκευή 5/7/13? Αν όχι παρακαλώ να σταματήσουν την μουρμούρα (απευθύνομαι στους εντός Αττικής συναδέλφους και άσχετα με την πολιτικο-ιδεολογική τους ή ακόμα και αντισυνδικαλιστική τους άποψη).
image description ΡΟΔΟΣ | Ιουλίου 8, 2013 10:29 μ.μ. | Reply