Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μέχρι τη Δευτέρα 8 Ιουλίου θα είναι διαθέσιμη η εφαρμογή του Ε9 για τα έτη 2011 και 2012

TAXISnet

02/07/2013

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ενόψει της έναρξης των διαδικασιών εκκαθάρισης Φ.Α.Π. Φυσικών Προσώπων για τα έτη 2011 και 2012, σας ενημερώνουμε ότι η Εφαρμογή «Υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων Ε9» Φυσικών Προσώπων για τα έτη 2011 και 2012 θα είναι διαθέσιμη έως τη Δευτέρα 8.7.2013 (δυνατότητα αναίρεσης δηλώσεων μέχρι Παρασκευή 5.7.2013).

Ευχαριστούμε




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description GEORGIA | Ιουλίου 2, 2013 12:21 μ.μ. | Reply
Μέχρι 30/7 δεν είχαν πεί οτι θα παραμείνει ανοιχτό??? Οτι να'ναι γίνεται??
image description gus | Ιουλίου 2, 2013 12:05 μ.μ. | Reply
Δεν είχαν πει ποτέ κάτι τέτοιο . Μέχρι τις 30/7 μπορούν να διορθωθούν τα Εκκαθαριστικά του ΦΑΠ του 2010 (βάση ΠΟΛ) . Πουθενά δεν είχε αναφερθεί η 30η Ιουλίου
image description DC099818185 | Ιουλίου 2, 2013 12:08 μ.μ. | Reply
Thanks a lot
image description aprilia | Ιουλίου 2, 2013 1:20 μ.μ. | Reply
Όταν λέει 2011 & 2012 εννοεί χρήσεις ή οικονομικα έτη?
image description gkazan | Ιουλίου 2, 2013 2:44 μ.μ. | Reply
Ακίνητα που υπάρχουν την 1/1/2011 και 1/1/2012 αντίστοιχα. (οικονομικά έτη 2011 & 2012).
image description logistis | Ιουλίου 2, 2013 3:42 μ.μ. | Reply
Οι άνθρωποι του υπουργείου τελικά είναι χαζοί. Αφού έδωσαν παράταση στις δηλώσεις Ε1 έως 31/8 θα πρέπει και η εφαρμογή Ε9 να μείνει ανοιχτή έως τότε, τουλάχιστον σε όσους δεν έχουν οριστικοποιήσει την εικόνα τους στο Ε9 για τα έτη 2011 και 2012. Αυτό διότι οι φορολογούμενοι ή οι λογιστές τους έχουν προγραμματίσει την διόρθωση-έλεγχο της περιουσιακής τους κατάστασης για την ημέρα που θα πάνε στο λογιστή τους για να υποβάλουν την φορολογική δήλωση έτους 2013. Άρα αν κάποιος πάει να κάνει τη δήλωσή του τον Αύγουστο δεν θα μπορεί ο λογιστής να του φτιάξει το Ε9. Καλό θα ήταν σε περιπτώσεις μη οριστικοποίησης της εικόνας του Ε9 και ταυτόχρονα μη υποβολής του Ε1 να μην κλειδώνει το σύστημα. Να κλειδώσει ίσως μόνο σε αυτούς που έχουν υποβάλει δηλώσεις.
image description ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ | Ιουλίου 2, 2013 4:43 μ.μ. | Reply
ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΟ ΕΤΑΚ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιουλίου 2, 2013 4:44 μ.μ. | Reply
Το Ε7 θα το ανοίξουν καμιά φορά;...
image description κική | Ιουλίου 2, 2013 5:50 μ.μ. | Reply
logistis, συμφωνώ 100%
image description HURRICANE33 | Ιουλίου 2, 2013 5:38 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ με τον logisti.Κάθε φορολογούμενος που έρχεται μπαίνω πρώτα στο Ε9, κάνω τις διορθώσεις αν χρειάζεται και μετά προχωράω στο Ε1.Τώρα τι θα κάνω?Θα τους παίρνω όλους τηλέφωνο για να τους ενημερώνω?Ας βγάζανε τα ΦΑΠ τον Σεπτέμβριο αφού δώσανε παράταση μέχρι 30/8 για τις δηλώσεις.
image description ΝΙΚΟΣ | Ιουλίου 2, 2013 5:53 μ.μ. | Reply
κανονικα θα πρεπει να το αφησουν ανοιχτο μεχρι και την τελευταια ημερα της προθεσμιας των φορολογικων δηλωσεων . Οταν ερχεται καποιος πελατης στο γραφειο για να κανει δηλωση παραλληλα κοιταμε και το ε9 και οτι διορθωσεις χρειαζονται . . . Δεν φτανει που ολη η κατασταση για το μπαχαλο ειναι αποκλειστικα δικη τους ευθυνη, εχουν και την απαιτηση να τα διορθωσουμε . Αν βιαζονται ας κατσουν να τα κανουν μονοι τους . Ολα τα χειρογραφα Ε9 στις εφοριες ειναι . . . ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ .
image description Evan | Ιουλίου 2, 2013 6:17 μ.μ. | Reply
Κύριοι αυτές τις αλλαγές έπρεπε να τις είχατε κάνει εδώ και μήνες. Τώρα που θα έρθουν να τους συμπληρώσετε τις δήλωσεις της χρήσης 2012 θα έπρεπε να έχετε να υποβάλετε την περιουσιακή τους κατάσταση την 1/1/201
image description SPIROSKERK. | Ιουλίου 2, 2013 7:32 μ.μ. | Reply
Evan που τραγουδάς εσύ ρε φίλε να έρθω να σου σπάσω 1000 πιάτα???Και ποιός σου είπε ότι η εφαρμογή Ε9 λειτουργόυσε αδιάλειπτα κατά τη διάρκεια του χειμώνα????Και εκτός αυτού , μάλλον είσαι εκτός κλίματος λογιστικών γραφείων και αντίληψης των πελατών για την υποχρέωση τους να υποβάλλουν τα ήδη χιλιουποβληθέντα έντυπα που δεν κατάφεραν να καταχωρήσουν οι του δημοσίου ...Πάντως καλά κάνουν και το κλείνουν , για να μας αποδεσμεύσουν εμάς από άλλη μια υποχρέωση!!!!Να δείς τι έχει να γίνει στις εφορίες,όταν αρχίσουν να στέλνουν τα σημειώματα!!!!!!
image description kostas | Ιουλίου 2, 2013 9:39 μ.μ. | Reply
Σωστός!!!!!!
image description giannis | Ιουλίου 2, 2013 7:43 μ.μ. | Reply
παιδιά "κολλάει"
η εφαρμογή του ε9, ή μόνο σε μένα συμβαίνει?
image description panos | Ιουλίου 2, 2013 11:17 μ.μ. | Reply
Λοιπόν παιδιά οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες όλα αυτά γίνονται για να πείσουν την τρόικα ότι παράγουν έργο. Φοβούνται ότι θα χάσουν όλο το ελεγκτικό κομμάτι και κατ' επέκταση και τη μάσα. Πρόκειται για κλασσικά λαμόγια με μπροστάρη τον τουιτερ. Γι' αυτό και δεν καταλαβαίνουν τίποτα και δεν λυπούνται κανέναν. Στους ανθρώπους αυτούς και τη ζωή να τους σώσεις δεν πρόκειται να ακούσεις ευχαριστώ. Καταλαβαίνουν μόνο τη γλώσσα του χρήματος.
image description GRD | Ιουλίου 3, 2013 10:20 π.μ. | Reply
Ποιός πληρωνόταν για την παραλλαβή ,έλεγχο και καταχώρηση των δηλώσεων? Και γιατί δεν έγινε αυτό?
image description emma | Ιουλίου 5, 2013 9:33 π.μ. | Reply
το 2011 έκλεισε χθες το μεσημέρι. καλά μεχρι τη Δευτέρα δεν ήταν η προθεσμία ή εγώ δεν κατάλαβα καλά?
image description Auditor | Ιουλίου 5, 2013 7:08 μ.μ. | Reply
ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ 2011!!! ΤΙ ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!!!

ΑΙΣΧΟΣ!
image description ENAS | Ιουλίου 6, 2013 12:37 μ.μ. | Reply
Δεν καταλαβαίνω τι τις θέλετε τις ανακοινώσεις? Αφού το 2011 κλείσατε από την Πέμπτη 4/7 και δεν μπορεί να τροποποιηθεί. Λίγο φιλότιμο πέτσα τσίπα ή όπως το λένε στο χωριό σας ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ! Ρητορική ήταν μην ψαρώνετε το ξέρουμε οτι δεν έχετε....
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο