Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Διακοπή λειτουργίας ορισμένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών της Γ.Γ.Π.Σ. (πλην των υποβολών των δηλώσεων Ε1, Ε2, Ε3, Ε9 και ΦΠΑ) κατά τις ημερομηνίες 1, 2, 4, 9, 11, 17, 23 Ιουλίου και 22, 27 Αυγούστου του 2013, από ώρα 16:00 έως 21:00 (updated)

TAXISnet

01/07/2013 

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Οι υπηρεσίες του TAXISnet για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων Παρακρατούμενων Φόρων, Εισοδήματος Νομικών Προσώπων και Εντύπων Κ.Β.Σ. Οι υπηρεσίες Προσωποποιημένης Πληροφόρησης, έκδοσης Φορολογικής Ενημερότητας και Υποβολής Αίτησης Ρύθμισης, δεν θα είναι διαθέσιμες από ώρα 16:00 έως 21:00, κατά τις ακόλουθες ημερομηνίες:

01/07/2013, 02/07/2013, 04/07/2013, 09/07/2013, 11/07/2013, 17/07/2013, 23/07/2013 και 22/08/2013, 27/08/2013

λόγω προγραμματισμένων εργασιών αναβάθμισης των συστημάτων.

Σημειώνεται ότι κατά τις παραπάνω ημερομηνίες, η ηλεκτρονική υποβολή των περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. (Φ1, Φ2, Φ4 και Φ5) καθώς και οι υπηρεσίες ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων (Ε1, Ε2, Ε3 και Ε9) θα λειτουργούν κανονικά.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description τομ | Ιουλίου 1, 2013 3:33 μ.μ. | Reply
23/07 μεχρι 22/8 διακοπουλες!α ρε Σαββας Ξηρος που σας χρειαζετε..!
image description ΓΙΑΝΝΗΣ Ι. | Ιουλίου 1, 2013 4:04 μ.μ. | Reply
Δεν υπάρχει καμία κατανόηση!! Γιατι το λαμβλανετε ως δεδομένο?
image description klery | Ιουλίου 1, 2013 4:43 μ.μ. | Reply
αντε παλι τα ιδια
image description SHAFT | Ιουλίου 1, 2013 4:45 μ.μ. | Reply
ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ?????
ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.
image description PRESJOHN | Ιουλίου 1, 2013 5:10 μ.μ. | Reply
Ο τίτλος αυτής της δημοσίευσης-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ είναι TAXISNIET!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description NIKOSPETSAS | Ιουλίου 1, 2013 5:09 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι θέτω στην κρίση σας μια σκέψη : αφού το σύστημα δεν μπορεί να σηκώσει τόσες πολλές δηλώσεις ποιος ο λόγος να κλείνει τόσες πολλές φορές σε εργάσιμες ημέρες και ώρες οπότε έτσι να φορτώνονται οι μέρες και (κυρίως) ώρες που απομένουν στους απλούς χρήστες (εμάς) εκτός από το να ανοίγει το σύστημα μόνο σε κάποιους "ημέτερους" που μπορούν να δουλεύουν στο taxis μπαίνοντας από την "πλαϊνή πόρτα" ? Κι εμείς απλά περιμένουμε να κάνουν αυτοί την δουλειά τους άνετα για να αλληλοφαγωνόμαστε μετά για το ποιος θα μπει ..... Πάντως αυτό ακούγεται έντονα αυτές τις ημέρες και δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά. Έτσι εξηγούνται και τα γλειψίματα με ανακοινώσεις ορισμένων .... "συνδικαλιστικών φορέων" .... που εκείνοι όμως κάνουν την δουλειά τους και μάλιστα άνετα.
image description TAG-AMAL | Ιουλίου 1, 2013 8:36 μ.μ. | Reply
AN EINAI ETΣΙ ΒΓΑΛΤΟ ΣΤΗ ΦΟΡΑ..........
image description Your Name | Ιουλίου 1, 2013 5:57 μ.μ. | Reply
ΟΚ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ
image description Your Name | Ιουλίου 11, 2013 6:33 μ.μ. | Reply
Εμενα η δικια μου ξυνετε ολη μερα και λεει οτι θα σκασει απο το αγχος...
image description AΓΗΣΙΛΑΟΣ | Ιουλίου 1, 2013 5:56 μ.μ. | Reply
δεν λειτουργουμε 16.00-21.00 λόγω προγραμματισμένων εργασιών αναβάθμισης των συστημάτων. ...........
Την αναβαθμιση σας = υποβαθμιση μας δεν την θελουμε λαμογια πολλων αποχρωσεων.
Φερτε πισω τα 12 δις !!! που φαγατε τα τελευταια 20-25 χρονια γαι αναβαθμιση μεσω διαφορων προγραμματων Ευρωπαικης ενωσης . Οι αδιαφθοροι ραμπο... περιμενουν εντολη απο τους αδιαφθορους πολιτικους ...για να φερουν πισω τα λεφτα ........και τα προγραμματα μαιμου... για να τα τοποθετησουν σε κλειδωμενα γραφεια ............για ασφαλεια κατα της κλοπης.... Τρισαθλιοι ...
image description geo | Ιουλίου 1, 2013 5:18 μ.μ. | Reply
Διακοπές 1/8-31/8 έτσι κ'αλλιώς παράταση θα πάρουν...............................
image description m | Ιουλίου 1, 2013 6:48 μ.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ???? ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΜΑΣ! ΤΕΛΟΣ! ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ?ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙΤΕ ΤΕΛΙΚΑ
image description SARAKINOS | Ιουλίου 1, 2013 6:08 μ.μ. | Reply
Ως γνωστόν, οι δηλώσεις εισοδήματος Νομ. Προσώπων λήγουν με παράταση την 8/7. Το taxis δεν θα λειτουργεί 01/07/2013, 02/07/2013, 04/07/2013, από 16.00 έως 21.00 . Καλή νυχτερινή βάρδια , αγαπητοί συνάδελφοι. Μπορείτε να κοιμόσαστε 4 έως 9 το απόγευμα ! Μην είστε αγνώμονες....
image description οχι | Ιουλίου 1, 2013 7:29 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΟ ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ. ΜΗΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΣΑΣ
image description picaso | Ιουλίου 1, 2013 7:47 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΝΑ ΠΩ?
ΩΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ, ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΠΙΑ Μ' ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ!

ΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΤΩΡΑ ΤΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΕΓΩ ΘΑ ΦΤΑΙΩ?

ΦΤΟΥ ΡΕ.....!!!!!!!!!
image description ΤΗΟ | Ιουλίου 1, 2013 7:49 μ.μ. | Reply
Αν είναι αλήθεια αυτό που γράφει ο ΝΙΚΟΣ ΠΕΤΣΑΣ, τότε μιλάμε για ΤΟ σκάνδαλο. Αϋριο πρέπει να τεθεί υπόψη του ΓΓ Θεοχάρη στη συνάντηση και εννοείται πως πρέπει να αρθεί η αναγνώριση εκπροσώπησης σε ΠΕΦΕ και ΠΟΦΕΕ και ΛΣΑ και οτιδήποτε άλλο από τούς περιφερειακούς συλλόγους. Μιλάμε για σκάνδαλο.
image description TAG-AMAL | Ιουλίου 1, 2013 7:07 μ.μ. | Reply
ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΕΛΑΔΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΕΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ...... ΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΕΝΤΑΜΗΝΟ ΠΟΥ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ..... ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ .......
image description GREC | Ιουλίου 1, 2013 7:43 μ.μ. | Reply
Στο διάολο να πάτε όλοι σας εκεί κάτω
image description IDO | Ιουλίου 1, 2013 8:58 μ.μ. | Reply
Η κατανόηση έχει και όρια. Τα οποία έχουν εξαντληθεί εδώ και καιρό.
image description Auditor | Ιουλίου 1, 2013 8:14 μ.μ. | Reply
Ούτε οι γνωστοποιήσεις δουλεύουν
image description LOGISTIS EVROS | Ιουλίου 1, 2013 9:22 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ. ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ !!!!

Τι αλλάζει με το νέο κώδικα φορολογίας
Στην τελική ευθεία μπαίνει από την τρέχουσα εβδομάδα η σύνταξη του νέου Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, ο οποίος αναμένει το «πράσινο φως» από την τρόικα, που φθάνει σήμερα στην Αθήνα, για να κατατεθεί στη Βουλή εντός του πρώτου δεκαημέρου του Ιουλίου και θα περιλαμβάνει το νέο «πακέτο» μέτρων κατά της φοροδιαφυγής.

Με το εν λόγω νομοσχέδιο μπαίνει τέλος στην υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, καταργείται ο συμπληρωματικός φόρος επί των ακινήτων, αλλάζει από τις αρχές του 2014 η κλίμακα παρακράτησης, προβλέπεται πληρωμή του Εκτακτου Ειδικού Τέλους Ακινήτων (ΕΕΤΑ) του 2013 σε τέσσερις δόσεις, αντί πέντε που ισχύουν σήμερα, ενώ δημιουργούνται ηλεκτρονικοί ατομικοί φάκελοι για κάθε φορολογούμενο.

Φάκελοι στους οποίους θα περιλαμβάνονται όλα τα εισοδήματα και οι δαπάνες που πραγματοποιεί κάθε φορολογούμενος, όπως οι δαπάνες για ταξίδια, οι αγορές μεγάλης αξίας, οι δαπάνες προηγούμενων ετών, οι καταθέσεις που έχει στην τράπεζα, τα εισοδήματα που δηλώνονται.

Το οικονομικό προφίλ των φορολογουμένων θα συμπληρώνεται με αναλυτική αναφορά για τα αυτοκίνητα, τα ακίνητα, τις δαπάνες που έχουν σχέση με πληρωμές λογαριασμών ΔΕΗ, ΔΕΗ-1,45% ΟΤΕ, ΟΤΕ-0,83% ΕΥΔΑΠ, ΕΥΔΑΠ κινητής τηλεφωνίας, ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, ασφαλιστήρια συμβόλαια, κόστη συντήρησης περιουσιακών αγαθών, καταθέσεις, δάνεια κ.λπ. Στόχος της κίνησης αυτής είναι ανά πάσα στιγμή η εφορία να μπορεί ελέγχει οποιαδήποτε μεταβολή και από πού αυτή προέρχεται.
ΚΑΛΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ. ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. ΑΝΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΣΣΣΣΣΣΣΣ ΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!!!!!
image description nikos | Ιουλίου 1, 2013 9:11 μ.μ. | Reply
Μ'αρεσει που λεει ο τιτλος ''Διακοπή λειτουργίας ορισμένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών''

Δεν λέει πως εζει καταρρευσει ολο το μπουρδελοσυστημα!!!!!!!!!!!!!!!!
image description klark | Ιουλίου 1, 2013 9:07 μ.μ. | Reply
Νομίζω ότι πλέον πρέπει να επέμβει η δικαιοσύνη παίζουν με την υγεία μας δεν παει αλλο....
image description ΘΕΟΧΑΡΗΣ | Ιουλίου 1, 2013 10:09 μ.μ. | Reply
Βρε μπας και ο Θεοχαρης ειναι τρελλος..Διαβάστε τα τιτιβισματα του,,,,ο ανθρωπος ειναι για δεσιμο.......θα τον μαζωξει κανεις απτο υπουργειο???Τα εχει κανει σαλατα ο σαλταρισμενος
image description Your Name | Ιουλίου 1, 2013 10:51 μ.μ. | Reply
ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΤΩΝ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟΧΑΡΗ.....ΕΓΩ ΠΑΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ
image description Στέλιος | Ιουλίου 1, 2013 10:29 μ.μ. | Reply
Τι τις θέλετε τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες μωρέ ?
Άντε αναβαθμιστείτε και αφήστε μας στην ησυχία μας , ρεμπεσκέδες.
image description enas | Ιουλίου 1, 2013 11:29 μ.μ. | Reply
Και γιατί να γίνει η αναβάθμιση 16:00-21:00 και όχι 00:00-05:00. Ποιός ο λόγος να ταλαιπωρηθούν χιλιάδες επαγγελματίες για τόσες μέρες?
image description Kostas61 | Ιουλίου 1, 2013 11:11 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ με όσους λένε ότι έχουμε μεγάλη δύναμη ειδικά μετά την καθιέρωση της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων. Σκεφθείτε τι θα συμβεί εάν αποφασίσουμε να ασχοληθούμε μόνο με τις δηλώσεις των πελατών μας και ενημερώσουμε τους ιδιώτες πελάτες μας ότι λόγω των ασφυκτικών ημερομηνιών που θέτει το Υπουργείο αδυνατούμε να ασχοληθούμε με αυτούς. Εμείς πάντως θα τελειώσουμε φέτος στις 31/7 και θα ξεκινήσουμε το καλοκαίρι μας. Να δω το Υπουργείο τις υπόλοιπες πως θα τις παραλάβει. Για να συμβεί όμως αυτό χρειαζόμαστε συνδικαλιστές με αρχή ίδια.
image description gk123 | Ιουλίου 2, 2013 3:36 π.μ. | Reply
Συμφωνω απολυτα κωστα61 αλλα τι να πεις που εδω στην Καρδιτσα αφηνουν Εφοριακους να ανοιγουν γραφεια σε ονοματα αλλων και τα απογευματα αναλωνονται εκει σπαζοντας τις τιμες και εισπρατοντας μαυρα....αυτα το ερημο το συστημα τα βλεπει...οντως δεν υπαρχουν συνδικαλιστες με αρχή ίδια και μαλιστα μεγαλα...