Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Απαλλαγή από Φ.Π.Α. για επιχειρήσεις με τζίρο έως 25.000 ευρώ

Απαλλαγή από ΦΠΑ για επιχειρήσεις με τζίρο έως 25.000 ευρώ

Το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει σχετική πρόταση του ΔΝΤ.

Tην υποχρεωτική απαλλαγή από ΦΠΑ για μικρές επιχειρήσεις και για επαγγελματίες με ακαθάριστα ετήσια έσοδα έως 20.000 – 25.000 ευρώ εξετάζει το υπουργείο οικονομικών μετά από σχετική εισήγηση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

Σύμφωνα με το ΔΝΤ η συνεισφορά των επαγγελματιών αυτών και των επιχειρήσεων είναι αρνητική στα έσοδα ΦΠΑ, δηλαδή παίρνουν μεγαλύτερη επιστροφή φόρου, από αυτόν που αποδίδουν.

Επίσης ο φορολογικός μηχανισμός επωμίζεται και το κόστος της διαχείρισης όλων των δηλώσεων.

Η σχετική διάταξη, σύμφωνα με την «Καθημερινή», αναμένεται να περιληφθεί σε κάποιο από τα νομοσχέδια Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος και Κώδικας Φορολογικών Διαδικασιών που αναμένεται να κατατεθούν στη Βουλή μετά τις 15 Ιουλίου.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description picaso | Ιουνίου 28, 2013 12:51 μ.μ. | Reply
Ο αυνανισμός αναφέρεται στη συνειδητή διέγερση των γεννητικών οργάνων από το ίδιο το άτομο με σκοπό την ικανοποίηση και τον οργασμό.
Δρ Θάνος Ασκητής
image description globals | Ιουνίου 28, 2013 12:16 μ.μ. | Reply
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ , πόσο δίκιο έχεις και πόσο ευγενικός είσαι!!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ
image description spanton | Ιουνίου 28, 2013 1:46 μ.μ. | Reply
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΧΧ, ΨΨΨ, ΩΩΩ, ... ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ.
image description SOYLA | Ιουνίου 28, 2013 1:58 μ.μ. | Reply
Καθώς και εκείνων που ο ΑΦΜ λήγει σε μονό αριθμό (για τους μονούς μήνες) ή σε ζυγό (για τους ζυγούς μήνες). Λες να τους βάζω ιδέες;;;;
image description 25010.00 | Ιουνίου 28, 2013 1:26 μ.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΧΕΙΣ 20010,00 ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ???????????ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΔΑ ΑΘΑΝΑΤΗ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ...
image description enas | Ιουνίου 28, 2013 2:48 μ.μ. | Reply
25.000 ΤΟΝ ΜΗΝΑ ?????
image description montexios | Ιουνίου 28, 2013 5:49 μ.μ. | Reply
με μοναδική υποχρέωση την καθημερινή αποστολή στοιχειων εσόδων εξοδων , συγκεντρωτικής τιμολογίων και δελτίου καιρού , αυτό φυσικά σε όσους έχουν μαυρα μαλλια , μηχανή 650 cc , και 2 παιδια ,
για οσους έχουν ξανθά μαλλια και γεννηθηκαν απο 16 εως 27 εκαστου μηνός τότε υποχρεουνται ..................................................................
..................................................................
ερχεται και ορθη επαναληψη .
image description GEVA | Ιουνίου 28, 2013 5:28 μ.μ. | Reply
ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ........ΤΟ ΔΝΤ ...... ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΗ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΜΑΣ .ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΕ......
image description σταματησ | Ιουνίου 28, 2013 6:21 μ.μ. | Reply
25000 τζίρο ; δηλαδή αυτές που θα κλείσουν σε λίγο γιατί με 2000 το μήνα τζίρο δεν βγαίνει ούτε το ΤΕΒΕ να πληρώνεις. ενοίκιο ; εμπορεύματα ; ρεύμα ; τι επιχείρηση είναι αυτή με τζίρο δημοσίου υπαλλήλου ;;;;
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιουνίου 28, 2013 9:13 μ.μ. | Reply
Οι λογιστές... Ξέρετε κανέναν που να βγάζει πάνω από 10000-15000 το χρόνο και να μην είναι υπάλληλος;
image description alex | Ιουνίου 28, 2013 7:52 μ.μ. | Reply
Το συγκεκριμένο μέτρο εφαρμόζεται στην πλειοψηφία των χωρών της ΕΕ. Απλώς η διαφορά είναι ότι εκεί κοιτούν να ελαφρύνουν το μικροεπιχιρηματία ο οποίος δεν έχει πολλές δαπάνες και όχι να κοιτάξουν πως θα γλιτώσουν καμια ψίχα ακόμη προς τέρψιν των αγίων πιστωτών μας....
image description chris | Ιουνίου 28, 2013 11:34 μ.μ. | Reply
Αυτό θα ισχύει και για τους ελεύθερους επαγγελματίες με παροχή υπηρεσιών π.χ. δικηγόρους, επιστήμονες με παροχή υπηρεσιών κλπ. Αν γίνει θα είναι καλό και για τους νέους επιστήμονες αλλά από που θα μαζέψει τα λεφτά που θα χάσει. Σήμερα κάποιος διδάκτορας που απασχολείται με παροχή υπηρεσιών σε ερευνητικά προγράμματα στα Πανεπιστήμια στα 1000 ευρώ που μπορεί να κόβει αμοιβή το μήνα τα 162.6€ του παρακρατούνται ως παρακράτηση φόρου και τα ~187€ τα αποδίδει σε ΦΠΑ (συνήθως δεν έχει έξοδα με ΦΠΑ) και μένει με ~650€ από τα οποία θα δώσει άλλα ~50€ σε εφορία με την δήλωση άρα τελικά 600€ ενώ θα έχει να πληρώσει και τις ασφαλιστικές του εισφορές από αυτά.
Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο οι ΟΕ πχ 3 ατόμων να σπάνε στα 3 για να μπορεί ο καθένας συνέταιρος να κόβει έως 20000 παροχή υπηρεσιών χωρίς ΦΠΑ οπότε και άλλα χαμένα έσοδα για το κράτος και αθέμιτος ανταγωνισμός στις ΑΕ παροχής υπηρεσιών.
image description nikos | Ιουνίου 29, 2013 10:23 π.μ. | Reply
Μας έχουν κουράσεις οι συνεχόμενες "έξυπνες" ιδέες του υπουργείου. είμαι σίγουρος ότι πάλι πληρώσαμε συμβούλους και πάλι η ιδέα αυτή θα μας κόστισε αρκετά ως κράτος και ως φορολογούμενοι. Φανταστείτε στην εφαρμογή αυτής της "ιδέας" πόσο θα μας κοστίσει !!!!!
image description μ | Ιουνίου 29, 2013 11:44 π.μ. | Reply
ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΦΠΑ ΓΙΑ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ,ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΡΥΠΕΣ.
ΠΡΩΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΤΙΣ 5000,00 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΦΠΑ ΣΤΙΣ 25000,00.ΕΔΩ ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο