Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Σ.Α.Λ/Φ.Χ - Αποχή στην υποβολή φορολογικών δηλώσεων

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΔΕΙΟΥΧΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ Ν. ΧΑΝΙΩΝ
Σ.Α.Λ/Φ.Χ
ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΣΗΣ 2011
Διεύθυνση: Β. Κορνάρου 30 & Αποκορώνου
Χανιά, Κρήτη 731 00 Ελλάδα
Τηλέφωνα: 2821071581 - 2821051769
Fax: 2821052254 - 2821034670

Προς:
Υπουργείο Οικονομικών.
Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων
Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων
Ομοσπονδία Λογιστών ΠΟΦΕΕ
Πρωτοβάθμιους Συλλόγους Ελλάδας

Κοινοποίηση:
Διαδικτυακή πύλη Tax heaven
 
ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ
ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΠΟ 28/6 – 2/7
 
Συνάδελφοι,
 
Σε ένδειξη διαμαρτυρίας στην κατάσταση που βιώνει ο λογιστής καλούμε τους συναδέλφους, συμβολικά, να μην υποβάλλουν, ούτε να αποθηκεύσουν καμία φορολογική δήλωση φυσικών προσώπων ηλεκτρονικά από σήμερα Παρασκευή 28/6 έως την Τρίτη 2/7.
 
Η κίνηση αυτή έχει τους εξής σκοπούς:

Α. Τον συμβολικό της σκοπό.
 
Β. Την στήριξη οποιασδήποτε προσπάθειας, σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας, η οποία ξεκινάει από την Βάση (σ.σ. συναδέλφους λογιστές) (όπως μια τέτοια έχει δημιουργηθεί στο διαδίκτυο)
 
Γ. Να πιέσουμε τους εκπροσώπους μας για μια πιο δυναμική παρέμβαση και τέλος
 
Δ. Να προειδοποιήσουμε τους αρμόδιους των Υπουργείων να σταθμίζουν  την αξιοπρέπεια στην εργασία μας κατά την λήψη των αποφάσεων τους. Διότι αν δεν το κάνουν τότε κινήσεις συμβολικού σκοπού όπως η σημερινή θα μετατραπούν σύντομα  σε μαζικές και δυναμικές κινητοποιήσεις. Το αδιέξοδο η σύγχυση  και η εξουθένωση  μας μόνο σε τέτοια αποτελέσματα θα επιφέρουν.
 
Καλούμε όλους τους συλλόγους να προβούν σε παρόμοιες πρωτοβουλίες.

Καλούμε την Ομοσπονδία να υποστηρίξει οποιαδήποτε κινητοποίηση της Βάσης.

Καλούμε τους υπεύθυνους του Υπουργείου όταν αποφασίζουν να σταθμίζουν την αξιοπρέπεια στην εργασία μας.



Μ ε   ε κ τ ί μ η σ η
εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων
 
Ο Πρόεδρος
Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος,  

Ο Αντιπρόεδρος 
Πατηνιωτάκης Ιωάννης,

Ο Γραμματέας 
Μπατάκης Διομήδης,

Ο Ταμίας 
Τσιριντουλάκης Ανδρέας,

Το Μέλος
Παπαδάκης Ιωάννης




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description TAS0S | Ιουνίου 28, 2013 10:29 π.μ. | Reply
Χίλια μπράβο , εύχομαι σύντομα να δώ παρόμοιες ανακοινώσεις και από άλλους συλλόγους.
image description lami | Ιουνίου 28, 2013 10:26 π.μ. | Reply
μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description theopax | Ιουνίου 28, 2013 10:33 π.μ. | Reply
Μπράβο σύντεκνοι !!!
image description andro | Ιουνίου 28, 2013 11:10 π.μ. | Reply
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ!ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΕΙ!
image description SOC | Ιουνίου 28, 2013 11:07 π.μ. | Reply
ΕΕΕΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!!
image description logon | Ιουνίου 28, 2013 11:05 π.μ. | Reply
Μόνο Συγχαρητήρια σας αξίζουν συνάδελφοι!
image description stsir | Ιουνίου 28, 2013 12:22 μ.μ. | Reply
AKOYEI KAI ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?????
image description PROEDROS | Ιουνίου 28, 2013 12:46 μ.μ. | Reply
Συγχαρητήρια συνάδελφοι.

image description COSTAS | Ιουνίου 28, 2013 12:07 μ.μ. | Reply
Ίσως ο μοναδικός σύλλογος που δεν έχει για διακοσμητικό ρόλο τα αυτιά του.
image description ΤΣΙΟΥ | Ιουνίου 28, 2013 12:16 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥ ΤΥΠΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ....ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ..
image description doctor | Ιουνίου 28, 2013 2:54 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ?
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ Γ. | Ιουνίου 28, 2013 2:37 μ.μ. | Reply
ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΘΑ ΙΔΡΩΣΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥΣ.....
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΠΤΟΠ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΓΙΑ ΔΙΑΜΡΤΥΡΙΑ
image description ΒΑΣΙΛΗΣ | Ιουνίου 28, 2013 2:20 μ.μ. | Reply
ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΕΣ,ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ 15€ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ.ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description απορια | Ιουνίου 28, 2013 2:48 μ.μ. | Reply
ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Ιουνίου 28, 2013 3:26 μ.μ. | Reply
Έχουμε κανονίσει την Τρίτη ραντεβού με οτ γραφείο του κ Θεοχάρη. Ανεβάινει το Νάυπλιο, τα Χανιά, η Πάρος - Αντίπαρος , η Σάμος και ο Αθηνών Πειραιώς , ίσως και η Μαγνησία. Θα προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τι βιώνουμε και να δείξουμε ότι ΑΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΙ θα αντισταθούμε. Το τι θα πετύχουμε είναι στο χέρι μας δηλαδή... δεν είναι .. εύκολο... :)
image description kaza | Ιουνίου 28, 2013 5:26 μ.μ. | Reply
Να ανεβείτε και να τους τα πείτε έξω από τα δόντια. Και επιτέλους οι φορολογικές δηλώσεις να υπογράφονται από λογιστές ελεύθερους επαγγελματίες. Μας βάλαν και τρωγόμαστε μεταξύ μας για τις τάξεις των λογιστών και κάθε μέρα ακούω . Εφοριακός συνταξιουχος στην Ραφήνα κάνει δηλώσεις. Τραπεζικός στο Περιστέρι κάνει δηλώσεις. Έλεος πια με τα παραμάγαζα....
image description VANIA | Ιουνίου 28, 2013 6:44 μ.μ. | Reply
Nα πω τη Κρήτη λεβεντογέννα??? Οι μόνοι που λεν κάτι είναι τα παιδιά απ αυτό το σύλλογο
image description επιτελουσ | Ιουνίου 28, 2013 11:19 μ.μ. | Reply
Και εγω τοσο καιρο διαματυρωμαι για ολα αυτά. Θα συμφωνησω με μια απεργεία ολιγων ημερων. Τωρα που δεν λήγει τίποτα και δεν θα επιβληθούν πρόστιμα. Δεν θα στειλω δηλώσεις - ουτε ΜΥΦ. Ξανα την Τεταρτη και ελπιζω κάτι να καταφερεται. Καλη τυχη.
image description ok | Ιουνίου 28, 2013 11:41 μ.μ. | Reply
Ενημερωστε μας τι θα συζητησετε - ποια αιτηματα θα θιξεται.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Ιουνίου 29, 2013 11:33 π.μ. | Reply
Εδώ λέμε τι θα θίξουμε...
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91500&page=7
image description tomas | Ιουνίου 29, 2013 7:45 π.μ. | Reply
ΤΟ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ !!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ, ΜΑΖΙ ΣΑΣ!
image description elena | Ιουνίου 29, 2013 1:21 μ.μ. | Reply
μιλησα με συναδελφους και δεν εχουν ενημερωθει. Στειλτε μια ενημερωση να το μαθουν ολα τα γραφεία