Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Οι αποφάσεις για το τύπο και το περιεχόμενο της οριστικής ΦΜΥ - Ε7- και της βεβαίωσης αποδοχών - Επισημοποιήθηκε η παράταση μέχρι την 19 Ιουλίου

Στην δημοσιότητα οι αποφάσεις για το τύπο και περιεχόμενο του Ε7 - Επισημοποιήθηκε η παράταση μέχρι την 19 Ιουλίου

Στην δημοσιότητα δόθηκαν οι αποφάσεις για τον τύπο και το περιεχόμενο της οριστικής δήλωσης Ε7 καθώς και ο  Τύπος και περιεχόμενο της βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων καθώς και του τρόπου υποβολής των στοιχείων αυτής.

Αναλυτικά δείτε τις αποφάσεις από το φορολογικό αρχείου του κόμβου

ΠΟΛ.1145/19.6.2013 - Τύπος και περιεχόμενο της βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων καθώς και του τρόπου υποβολής των στοιχείων αυτής.


ΠΟΛ.1144/19.6.2013 - Τύπος και περιεχόμενο της Οριστικής Δήλωσης Απόδοσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών (Φ.Μ.Υ. - Έντυπο Ε7-Φ-01.015) καθώς και υποχρέωση υποβολής της και απόδοσης του φόρου με την χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας ή με
μαγνητικό μέσο.


ΠΟΛ.1143/19.6.2013 - Τύπος και περιεχόμενο της Οριστικής Δήλωσης Απόδοσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών (Φ.Μ.Υ. - Έντυπο Ε12-Φ-01.015Α) από αμοιβές που καταβλήθηκαν σε αξιωματικούς και μέλη κατώτερου πληρώματος πλοίου





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description hyp1974 | Ιουνίου 26, 2013 8:57 π.μ. | Reply
Είμαστε ο χειρότερος κλάδος επαγγελματιών που υπάρχει στην Ελλάδα. Μας δίνουν 20 ημέρες για να υποβληθούν οι οριστικές από δικά τους λάθη και αντι να βάλουμε από 50 ευρώ ο καθένας και να τους ταράξουμε στις μηνύσεις για όλες τις προθεσμίες που έχουν αυτοί ψηφίσει και με δικιά τους ευθύνη έχουν πάει όλες 3 και 4 μήνες πίσω, σκύβουμε το κεφάλι και τρώμε την μια καρπαζιά μετά την άλλη.
image description ΣΩΣΤΟΣ | Ιουνίου 26, 2013 9:31 π.μ. | Reply
ΣΩΣΤΟΣ......ΤΙ ΘΑ ΠΡΩΤΟΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΕΩΣ 19/7..ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΠΑ....
image description ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ | Ιουνίου 26, 2013 9:49 π.μ. | Reply
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ! ΘΕΛΟΥΝ ΚΥΝΗΓΗΤΟ ΑΓΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΝΗΘΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΜΑΣΤΙΓΙΟ ...
image description spiros | Ιουνίου 26, 2013 9:50 π.μ. | Reply
Εχει ξεκινησει η υποβολη της οριστικής ΦΜΥ ;;; Στο GSIS λεει •Καταληκτική ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής Δηλώσεων: 25/5/2012.
Τι παραταση εχουν δωσει; Οταν αποφασισουν να το ανοιξουν για οποιον δεν προλαβει θα εχει πεναλτυ ;;
image description akakios | Ιουνίου 26, 2013 10:23 π.μ. | Reply
η πολ έχει ημερομηνία έκδοσης 19/6 και δημοσιεύτηκε σήμερα 26/6.
Η τρόικα δεν τα βλέπει αυτά να τους βάλει τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι......
image description SCORPIOS | Ιουνίου 26, 2013 2:10 μ.μ. | Reply
Φιλε, η Τροικα δεν γνωρίζει την λέξη ΠΟΛ, ουτε την λέξη παράταση....
Πρεπει να ξεκινησουν απο την Α' δημοτικού.....
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιουνίου 26, 2013 11:44 π.μ. | Reply
Πάντως όταν πας να κάνεις υποβολή οριστικής σου βγάζει μύνημα

"Δεν είναι δυνατή η υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ - Ε7, για το οικονομικό έτος 2013, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής."

Καλά κρασσά... Βλέπω να δίνουν και άλλη παράταση... ΈΛΕΟΣ!!!
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιουνίου 26, 2013 11:44 π.μ. | Reply
Πάντως όταν πας να κάνεις υποβολή οριστικής σου βγάζει μύνημα

"Δεν είναι δυνατή η υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ - Ε7, για το οικονομικό έτος 2013, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής."

Καλά κρασσά... Βλέπω να δίνουν και άλλη παράταση... ΈΛΕΟΣ!!!
image description BERA | Ιουνίου 26, 2013 11:47 π.μ. | Reply
Οι αποφάσεις έχουν υπόδειγμα της βεβαίωσης? ή εγώ δεν το βλέπω Μήπως τουλάχιστον να δύναμε τις βεβαιώσεις στους μισθωτούς γιατί για να στείλουμε Ε7 μάλλον δύσκολο
image description gus | Ιουνίου 26, 2013 11:26 π.μ. | Reply
Το υπόδειγμα έχει σταλεί μόνο στο ΦΕΚ . Μόλις δημοσιευθεί θα το αναρτήσουμε
image description DIMITRIO | Ιουνίου 26, 2013 11:42 π.μ. | Reply
Για να καταλάβω, το συγκεκριμένο έντυπο ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ Φ 01.042 αφορά τις επιχειρήσεις οι οποίες δεν έχουν υποχρέωση υποβολής οριστικής ΦΜΥ ???
image description ioannis | Ιουνίου 26, 2013 11:57 π.μ. | Reply
http://www.opengov.gr/minfin/?p=3432 εδω η διαβουλευση για τις "μηνιαιες συγκεντρωτικες" παρακαλω συναδελφοι σχολιαστε εκει...
image description ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ | Ιουνίου 26, 2013 11:47 π.μ. | Reply
ΚΑΛΕ ΣΕΙΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΠΕΜΒΕΙ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ???
image description anoxh telos | Ιουνίου 26, 2013 12:25 μ.μ. | Reply
LIKE , δε γινεται να λειτουργουν οι νομοι μονομερως
image description SPIROS.K. | Ιουνίου 26, 2013 12:16 μ.μ. | Reply
Μήπως πρέπει η εξυγίανση του δημόσιου τομέα και οι απολύσεις να αρχίσουν από το υπουργείο οικονομικών σε θέματα taxisnet; Από το πρωΐ δεν δουλεύει τίποτα. Κάθε 5 λεπτά κρεμάει. Ήμαρτον πια....
image description polycro | Ιουνίου 26, 2013 12:27 μ.μ. | Reply
Βγήκαν οι αποφάσεις για Ε7.Αχ! μύρισε Μάρτης
image description γγπσ | Ιουνίου 26, 2013 12:13 μ.μ. | Reply
Θα επέμβει ο εισαγγελέας ή όχι τελικά?Θα τιμωρηθεί κανένας ή όχι???
image description twitter | Ιουνίου 26, 2013 12:04 μ.μ. | Reply
ΕΣΤΩ ΜΕΣΩ TWITTER ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΑΟΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..
image description agb | Ιουνίου 26, 2013 1:41 μ.μ. | Reply
Γιατι να τιμωρηθει καποιος από τους δημοσίους???? Εγω νομιζω οτι για το νεο Taxis δεν εχουν λεφτά να πληρώσουν τις ιδιωτικές εταιρείες και γι' αυτο εχουν θεμα αναβαθμισεων. Τσουκου τσουκου το πάνε. Δεν βλέπετε? Δεν τα ανοιγουν. Οι συμβασεις με ιδιωτικές είναι. Αν δεν πληρωνεται ο αλλος, ηλιθιος είναι??? Μικρες μικρες συμβασουλες κι αν πληρώνονται κιαυτες. Εκεινο που με εκνευριζει, με εξοργιζει ειναι το φτύσιμο της πολιτικης ηγεσιας, το οτι για ολα φταινε οι αλλοι. Αυτη φταιει. Εμ δεν ειναι ετοιμοι, εμ δεν δινουν επισημη παραταση για τις δηλωσεις φυσικων προσωπων. Ειναι δυνατόν να βγαζει ΚΥΑ για τις συγκεντρωτικες ανα μηνα για νομο που ακομα ειναι προς εφαρμογη και να μη βγαζει για τις παρατασεις που καινε αυτη τη στιγμη??? Ειναι δυνατον να δινουν παραταση εκκαθαριστικων ΦΠΑ για Γ κατηγορία μια μερα μετα που έληξε???? Και σε τι αναφερονται??? Στις μεγαλες επιχειρήσεις? Αυτες που υποτιθεται θέλουμε να μείνουν ή να έρθουν για επενδύσεις?? Και καθεται ο (καλοπληρωμένος συνήθως λογιστής τους- υψηλοβαθμο στελεχος) να περιμένει μέχρι τα μεσανυκτα μπας και δοθει παραταση??? Γιατι δεν την ειχε στειλει, οχι γιατι ο ιδιος δεν ηταν ετοιμος... Το κρατος δεν ήταν. Τι να πει κανεις για το Ε7. Εχουν το θρασος χθες να βγαινουν στις τηλεορασεις και να λενε οτι θα γινονται αυτοματοποιημενοι ελεγχοι, τι δηλωνουμε εμεις και τι ο εργοδοτης??? Αφου ο εργοδοτης, οι μηχανογραφικες εταιρειες, όλοι περιμενουμε την γραμμογραφηση του Ε7 και κυριος οιδε ποτε θα βγει??? Και ποσα, ποσα, ποσα, άλλα. Ποιους κοροιδευουν επιτελους???? Ενα κραταω. Ένας λογιστής μου είπε: καταρρέουμε, είναι θέμα ημερών, δεν εχουμε λυση.
image description trapezokomos | Ιουνίου 26, 2013 3:42 μ.μ. | Reply
δεν μιλάς καθόλου άσχημα.μέχρι πριν ένα χρόνο κατάφερνα να κρατάω τα νεύρα μου μέσα μου.ειδικά το τελευταίο εξάμηνο έχω τρελαθεί και ρίχνω τακαντήλια της ζωής μου.ειλικρινά φοβάμαι για την υγεία μου έτσι που μας έχουν μπαλάκι.όλα μου φταίνε όχι επειδή είμαι ιδιότροπος αλλά πραγματικά ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ.λίγο η αντιμετώπιση από το κράτος,λίγο τα βερεσέδια από τους πελάτες,λίγο οι ηλίθιοι νόμοι ,λίγο το taxis ,λίγο που δεν ανήγουν οι εφαρμογές,λίγο που κολλάνε τα πάντα,λίγο που περιμένουμε σαν μαλάκες να βγούνε διευκρινήσεις,λίγο το διάβασμα που κάνω και κάθε μήνα αλλάζει αυτό που διάβαζα,λίγο η αυπνία,λίγο το τρελό αγχος που με γεμίζουν πελάτες,προθεσμίες και νόμοι, και χιλιάδες αλλα λίγα πάει η χροστοπαναγια σύννεφο.ειλικρινά σκέφτομαι να τα παρατήσω απλα μου έρχεται κρίμα γιατί το γραφείο πάει καλά.φοβάμαι όμως ότι θα ΑΡΡΩΣΤΗΣΩ.και ξέρετε το καλύτερο ;;;;είμαι 31 μόλις χρονών!!!!!!και ξέρετε το χειρότερο;;ΕΧΩ ΣΙΧΑΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΠΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΟΦΕΛΗ ΣΚΥΒΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΣΕ Τ Ι Π Ο Τ Α!ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΕΡΓΙΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ!ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ;ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ !ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΦΠΑ;Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΜΝΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ!ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΓΙΑ 300 ΕΥΡΩ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ.ΚΑΤΑΡΓΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΟΦΕΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΟΑΣΠΙΖΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΣΚΑΤΑ ΠΡΟΑΣΠΙΖΟΥΝ.ΠΕΘΑΙΝΟΥΝΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΖΗΤΑΝΕ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ.ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ ΤΩΡΑ.ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ SITE ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΟΥ ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΩΣ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.συγνώμη και απο την πλευρά μου για τα βρισιδια μόνο από τα άτομα που έχουν ακόμα ψυχραιμία.οι υπόλοιποι λογικά τα ίδια λέτε
image description ethos | Ιουνίου 26, 2013 2:17 μ.μ. | Reply
ετσι νιωθουμε ολοι στο γραφειο αγαπητε με τα μπινελικια...
δεν χρειαζεται να ζητας συγγνωμη για κατι που το σκεφτονται ολοι οι συναδελφοι
image description PANOS | Ιουνίου 26, 2013 2:42 μ.μ. | Reply
Ετοιμάζονται να τα δώσουν όλα στον ιδιωτικό τομέα και για το λόγο αυτό καλλιεργούν το μπάχαλο. Άνθρωποι σαν τον τουιτερ τον αδωνη και τον μπεζα είναι στοχευμενοι να καταστρέφουν. Όσο για τη νέα κυβέρνηση? όποιος κοιτάζει πίσω δεν κάνει για να προχωρήσει μπροστά. (ο Χριστός το είπε αυτό). Και αυτοί μας φέραν όλη την παλιατζούρα ξανά.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο