Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Έως το τέλος Σεπτεμβρίου οι συγκεντρωτικές καταστάσεις

Το προεδρίο της ΠΟΦΕΕ είχε εχθές 19.6.20913 συνάντηση με τον ΥφΟικ .Κο Μαυραγάνη.

Στην συνάντηση αυτή συζητήθηκαν  η νέα παράταση για το πόθεν εσχες των εμβασμάτων, θέματα υποβολής δηλώσεων, η  παράταση δηλώσεων φυσικών προσώπων, και το θέμα της επιλογής για έλεγχο των δηλώσεων που περιέχουν παρακρατούμενους φόρους.
Η ΠΟΦΕΕ έστειλε σήμερα για τα ανωτέρω θέματα επίσιμη επιστολή στον Υφ.Οικονομικών.

Ανάμεσα στις εισηγήσεις του προεδρίου της ΠΟΦΕΕ ήταν και η παράταση στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών - προμηθευτών.

Το Υπ.Οικονομικών κάνοντας δεκτή την εισήγηση της ΠΟΦΕΕ  αναμένεται να ανακοινώσει τις επόμενες ημέρες  την παράταση στην υποβολή των συγκεντρωτικών καταστάσεων έτους 2012 (πελατών - προμηθευτών) πιθανότατα έως το τέλος Σεπτεμβρίου 2013.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description τακησ | Ιουνίου 20, 2013 2:37 μ.μ. | Reply
Και είχα αγχωθεί αν θα τις προλάβω όλες.
Μου είχε μείνει ένα 5%.
image description ΠΡΩΗΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΣ | Ιουνίου 20, 2013 2:27 μ.μ. | Reply
κρίμα...και είχα ακόμα 2 και τελείωνα!!!

ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΟΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description alejandra | Ιουνίου 20, 2013 2:29 μ.μ. | Reply
Για την αλλαγη της ημερομηνιας στο ΦΠΑ κανενα νεο ?? πολλοι συναδελφοι δεν ηξεραν καν οτι ισχυει απο αυτον τον μηνα
image description temeteron | Ιουνίου 20, 2013 3:01 μ.μ. | Reply
Γιατί δεν το κάνουν μόνιμα μέχρι τέλη Σεπτέμβρη να μην αγχωνόμαστε κάθε χρόνο?
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιουνίου 20, 2013 4:15 μ.μ. | Reply
Δεν μπορω να σας καταλαβω...
Τωρα που ειναι πάνω 300Ε και οι περισσοτερες βγαινουν απο τα αντιστοιχα προγραμματα εμπορικης διαχειρισης δεν νομιζω να θελουν τοσο χρονο. Δηλαδη πριν απο μερικα χρονια απο ηταν απο 15 ευρω και πρν απο αρκετα που ηταν ΟΛΑ τα τιμολογια και μαλιστα χειρογραφα δηλαδη τι θα κανατε; Εμενα μου ειχε τυχει συγκεντρωτικη με 10 σελιδες (και εις τριπλουν) και τοτε μεχρι τελος Μαιου αρχες Ιουνιου τα τελειωναμε ολα... Βεβεια τοτε τα πηγαιναμε στην εφορια και η μονη "δυσλειτουργια" που μπορουσε να τυχει ηταν καμια μεγαλη ουρα... Δεν υπηρχε το taxis που δουλευει οταν θελει...

Σε αυτην την χωρα τελικα, εχουμε την ταση να γκρινιαζουμε σε ολα. Ακομα και το Σεπτεμβριο να εκαναν τις προθεσμιες, παλι θα διαμαρτυρομασταν οτι δεν προλαβαινουμε...

image description spiros | Ιουνίου 20, 2013 4:26 μ.μ. | Reply
Αγαπητε μου φιλε τοτε τηρουσαν τις προθεσμιες των δηλωσεων. Εδω ανακοινωνουν προθεσμιες που δεν τις τηρουν και εκ των υστερων δινουν παρατασεις πριν απο την εναρξη του αγωνα. Να δουμε υστερα οταν θα αρχισουν τα πεναλτι τι θα γινει.
image description GRD | Ιουνίου 21, 2013 2:38 μ.μ. | Reply
Τυπικά έχεις δίκαιο. Όμως συγκρίνεις παντελώς ανόμοια πράγματα. Για τις συγκεντρωτικές γίνεται ο καυγάς? Πριν χρόνια πόσες υποχρεώσεις υπήρχαν? Πόσες φορές χρειάστηκε να (ξανα)διορθώσεις ΟΛΑ ΤΑ Ε9 ,πόσα στοιχεία ζητούσαν ακόμη και για το Ε1 (παροχή δεη ,αμκα ,τοκοι....). Πόσες σελίδες φορολογικής αναμόρφωσης συμπλήρωνες (και πόσες ακόμη υπάρχουν
από πίσω για τον υπολογισμό ,μετρούσες και έγραφες αριθμούς κινητών ,μάζευες ΕΤΑ από τις αντιπροσωπείες ,υπολόγιζες τεκμαρτά εισοδήματα με απίθανους τύπους και τρόπους υπολογισμού...),συμπλήρωνες πίνακες οφειλόμενων και αποδηδόμενων φόρων ,υπήρχε το ΓΕΜΗ και όλη η αναστάτωση-ταλαιπωρία που έφερε ,άλλαζαν τα φορολογικά νομοσχέδια κάθε εξάμηνο ,πόσες φορές άλλαξαν οι συντελεστές φπα ,είχες διαδοχικά ΦΜΑΠ ,ΕΤΑΚ ,ΦΑΠ ,αντικειμενικές σχεδόν κάθε χρόνο! ,πόσες αλλαγές στην υποβολή ΑΠΔ ,προσλήψεων.... πόσες συγχωνεύσεις-καταργήσεις δου που πλήτουν κυρίως τους φορολογούμενους ,πόσες φορές ήταν ανέτοιμο το taxisnet και τόσα άλλα που έχουν μαζευτεί (και νομοτελειακά θα σκάσουν...)
image description pman | Ιουνίου 20, 2013 4:55 μ.μ. | Reply
Εγώ πάλι ήμουν τόσο σίγουρος γι αυτή τη παράταση που μέχρι σήμερα δεν ασχολήθηκα ούτε στο ελάχιστο.
Άλλωστε δόξα τω θεώ είχα τόσα να τελειώσω, όπως τη σημερινή δήλωση ΦΠΑ ...
image description dimkon | Ιουνίου 20, 2013 5:25 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ 'ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ'ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ...ΓΙ'ΑΥΤΟ Η ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΠΑΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ....!!!
image description SPIROS07 | Ιουνίου 20, 2013 5:39 μ.μ. | Reply
Δεν θελουμε καμια παραταση και δεν χρειαζομαστε χαρες...Χρειαζομαστε ομως και απαιτουμε εναν σοβαρο προγραμματισμο ,να ειναι ανοικτες οι εφαρμογες απο 1 Φεβρουαριου η Μαρτιου και ας ληγουν ολα 30 Ιουνιου .Τοτε θα δειτε ολοι οτι και θα προλαβαινουμε και με μεγαλυτερη ποιοτητα θα παρεχουμε τις υπηρεσιες μας αλλα δυστυχως καθε χρονο τα πραγματα γινονται χειροτερα και μεις δεν μπορουμε να υπερασπισουμε την δουλεια μας ,και τρεχουμε και δεν φτανουμε και εμφανιζομαστε να παρακαλαμε για παρατασεις......
image description ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | Ιουνίου 20, 2013 7:55 μ.μ. | Reply
ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ!
image description Charalampos4 | Ιουνίου 21, 2013 10:36 π.μ. | Reply
Δεν ξέρω που αλλού θα έπρεπ να γραφτεί δεν έχει σχετικό θέμα αλλά θέλω να ρωτήσωτι γίνεται με το ΕΦΑ αν θα πάρει παράταση?????? Ξέρει κανένας????
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο