Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Αίτημα της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. για παράταση δηλώσεων Ο.Ε., Ε.Ε., κλπ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ
Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ 42 - 46 - ΑΘΗΝΑ 104 34
ΤΗΛ: 210 8253445 - FAX: 210 8253446 * Ε - Μail: [email protected]
ΑΠ.ΑΝΑΓ. ΠΟΛ.ΠΡΩΤ.ΑΘΗΝΩΝ 2923/94 ΚΑΙ ΑΡ.ΚΑΤ. 545/4787/94

Προς το Υπουργείο Οικονομικών
Γενικό Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων κ. Χάρη Θεοχάρη

Κοινοποίηση:
• Υφυπουργό Οικονομικών κ. Γεώργιο Μαυραγάνη
• Γ.Γ.Π.Σ.

Αθήνα, 14 Ιουνίου 2013

Αρ. Πρωτ. Εξερχομένου 069

ΘΕΜΑ: Παράταση ηλεκτρονικής υποβολής Δηλώσεων των υπόχρεων που αναφέρονται στην παράγραφο 4 του άρθρου 2 του Ν.2238/1994 (Ο.Ε., Ε.Ε. , κλπ) που λήγει 17/6/2013.

Κύριε Γενικέ,

Η υποβολή των υπόχρεων που αναφέρονται στην παράγραφο 4 του άρθρου 2 του Ν.2238/1994 (Ο.Ε., Ε.Ε. , κλπ) λήγει την 17/06/2013.

Λόγω των προβλημάτων που δημιουργούνται με τις διακοπές και την μεγάλη καθυστέρηση που παρατηρείται κατά την διάρκεια της ηλεκτρονικής καταχώρησης στο σύστημα του TAXISNET , η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. κρίνει ότι πρέπει να παραταθεί η ημερομηνία υποβολής μέχρι τις 25/06/2013.

Πιστεύουμε ότι θα βοηθούσε στην ομαλή πορεία της ηλεκτρονικής υποβολής των παραπάνω δηλώσεων χωρίς να δημιουργεί κανένα δημοσιονομικό πρόβλημα είσπραξης εσόδων.


Μετά τιμής
Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος
Πανίδης Ι. Αβραάμ

Ο Γενικός Γραμματέας
Καμπάνης Βασίλειος




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description IDO | Ιουνίου 14, 2013 2:44 μ.μ. | Reply
Μέχρι της 25/06 θα πετάει το σύστημα. Θα μας τρελλάνετε. Αν δεν ξέρετε να γράψετε μια επιστολή να κάνετε αντιγραφή αυτή που έγραψαν τα παιδιά του forum.
image description mk83 | Ιουνίου 14, 2013 2:41 μ.μ. | Reply
+100000000000000000
image description σαριδακη λιλιαν | Ιουνίου 14, 2013 2:28 μ.μ. | Reply
μας ξεφτυλλιζετε! γιατι ζητατε παραταση? γιατι μας εκθετετε??? δικαστικα επρεπε να κινηθουμε. ΟΦΕΙΛΟΥΝ να μας δωσουν οχι παραταση , ΝΕΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ των δηλωσεων. Λιγη αξιοπρεπεια! Κι επιτελους σε αντιθετη περιπτωση ας κινηθουμε δικαστικα! οχι εκλιπαρωντας!
image description NIKOSPETSAS | Ιουνίου 14, 2013 2:14 μ.μ. | Reply
Να σταματήσουμε ΑΜΕΣΩΣ κάθε αποθήκευση ή υποβολή στο taxis. Μόνο έτσι θα καταλάβουν ότι υπάρχει πρόβλημα. Αφού βλέπουν να υπομένουμε την κατάσταση και να έχουμε καρφωθεί μπροστά στις οθόνες περιμένοντας τα λίγα λεπτά λειτουργίας κάθε φορά του taxis δεν έχουν λόγο να ιδρώσουν !
image description ΜΑΡΙΑ | Ιουνίου 14, 2013 3:23 μ.μ. | Reply
Τα μολύβια όλοι κάτω!!! Αρκετά. Καιρός να μας φοβηθούν οι κύριοι κύριοι του Υπουργείου Οικονομικών. Ας πάνε να παίξουνε σε άλλη παραλία.
image description lefteris tsamoutalos | Ιουνίου 14, 2013 3:50 μ.μ. | Reply
Κύριοι
είστε επιεικώς ανεπαρκείς και δεν μας εκφράζετε , κινείστε πια σε άλλο εντελώς μήκος κύματος από αυτό του κάθε αυτοαπασχολούμενου συναδέλφου που τις ώρες αυτές βλέπει να υψώνεται μπροστά του ένας Γολγοθάς , ένας κυκεώνας αγχωτικών δυσλειτουργιών για τα οποία ουδεμία ευθύνη φέρει , κερατάς και γδαρμένος με εσάς τραγικό του αποκούμπι. Με το χαϊδεμα αυτιών στο οποίο αναλώνεστε μας ξεφτυλίζετε και ΓΙΝΕΣΤΕ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.
image description γρηγορησ | Ιουνίου 14, 2013 4:58 μ.μ. | Reply
Μέχρι τις 25/06 πάμε καλά? Μέχρι τις 18/06 βρε παιδιά... έλεος.
image description asteras5 | Ιουνίου 14, 2013 4:04 μ.μ. | Reply
Καλά γιατί 25/6 και όχι 30/6 ? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!
image description Γιαννησ νανουρησ | Ιουνίου 14, 2013 5:48 μ.μ. | Reply
Κύριοι, μπορείτε να σταματήσετε να «ζητιανεύετε» παρατάσεις …πρέπει να προγραμματίσω τις διακοπές μου. Εμείς πρέπει να στείλουμε τις δηλώσεις μας… ΟΛΟΙ …ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ… και ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ώστε μετά να μας παρακαλάνε εκείνοι για παρατάσεις
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ | Ιουνίου 14, 2013 6:09 μ.μ. | Reply
Πόσο ανεπαρκείς και ανίκανοι είστε και σεις? Εσεις φταίτε για την όλη στάση τους γιατί αντί να ζητιανεύεται σαν να φταίμε εμείς για όλο αυτό το χάλι. Πότε επιτέλους θα κάνετα κάτι ποιό δυναμικό για να καταλάβουν επιτέλους και αυτοί ότι είμαστε άνθρωποι ???
image description δεν ντρεπεστε? | Ιουνίου 14, 2013 6:20 μ.μ. | Reply
Δεν υπάρχει τελικά κανένας σύλλογος και ένωση που να μπορεί να μας εκπροσωπήσει!
Είστε ανεκδιήγητοι!!!! Είναι δυνατόν?

Δεν θέλουμε παράταση ,αλλά αξιοπρεπείς συνθήκες και ωράριο εργασίας.
Δεν θα καθόμαστε όλη μέρα μπροστά στο πληκτρολόγιο μήπως και φιλοτιμηθεί το κωλοσύστημα που φτιάξατε και μας κάνει την χάρη να δουλέψει!

Να φτιάξετε ένα σύστημα της προκοπής με τα λεφτά που σας δίνουμε τόσα χρόνια και τα τρώτε!

Η υπομονή και η ανεκτικότητα μας εξαντλήθηκε!
image description sloyrp sloyrp | Ιουνίου 14, 2013 7:00 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ Η ΠΟΦΕΕ ΣΛΟΥΡΠ ΣΛΟΥΡΠ ΣΛΟΟΥΥΥΥΡΠΠΠΠΠΠ....ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ....
image description νορα 1956 | Ιουνίου 14, 2013 9:10 μ.μ. | Reply
...Απο εταιρεια προγραμματων εσταλη σεσυναδελφο το παρακατω
"Αγαπητοί Συνεργάτες,
Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το ΤΑΧΙS έχει εκ νέου κάνει αλλαγές στον τρόπο αποστολής του Ε3 (ενοίκια, αυτοκίνητα στο έντυπο της αναμόρφωσης κ.τ.λ.) με αποτέλεσμα κατά την αποστολή αυτών να σας δημιουργούνται διάφορα προβλήματα - σφάλματα. Ως εκ τούτου , για ακόμα μια φορά ετοιμάζουμε νεότερη έκδοση των προγραμμάτων ,ώστε να είστε σε θέση να μπορείτε να στείλετε τα έντυπα, αποφεύγοντας την ταλαιπωρία που δημιουργεί το ΤΑΧΙS.Η έκδοση αυτή αναμένεται να έχει βγει το συντομότερο δυνατό, μέχρι τότε θα πρέπει να μην πραγματοποιείται η αποστολή του Ε3 νομικών και φυσικών πρόσωπων .
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την συνεργασία "
ΩΣ ΤΙΣ 25/6 ΠΑΡΑΤΑΣΗ κ.κΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ?
ΚΑΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΦΕΕΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ?


image description SARAKINOS | Ιουνίου 15, 2013 12:54 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι του προεδρείου της ΠΟΦΕΕ. Πιστεύετε ειλικρινά ότι εκτελέσατε το καθήκον σας με την αίτηση παράτασης που κάνατε Παρασκευή απόγευμα ενώ οι διαμαρτυρίες για την καθυστέρηση του taxis είχαν ξεπεράσει αυτές των "αγανακτισμένων" της Πλατ. Συντάγματος; Και η ημερομηνία που ζητήσατε , μήπως ήταν ειλημμένη, γιατί η 25/6 είναι πραγματικά πολύ λίγη , λόγω του ρυθμού που έχει το σύστημα και το γνωρίζετε καλύτερα από μας. Θα πείτε, εμείς κάναμε το καθήκον μας, ζητήσαμε αυτό που φωνάζετε. Ε, όχι, δεν ζητάμε παράταση, ανθρώπινη μεταχείριση ζητάμε κύριοι συνάδελφοι, δεν είμαστε επαίτες, ούτε ζητάμε να μας δώσουν σαν κόκαλο αυτό που οφείλουν να μας παρέχουν, τον χρόνο και το μέσον να κάνουμε την δουλειά μας, που είναι η δική τους δουλειά, αλλά εμείς κάνουμε κουπί στον ρυθμό του τυμπάνου..
Αλλά αφού εσείς κάνατε το καθήκον σας , εμάς περισσεύει η γνώμη μας.
Θα επανέλθω λίγες μέρες πριν την 25/6, και όχι μόνο εγώ...
image description Σρουπ | Ιουνίου 15, 2013 1:28 π.μ. | Reply
Με τις δηλώσεις νομικού προσώπου μη κερδοσκοπ. τί έγινε, έληξαν;
image description ελευθεροσ επαγγ | Ιουνίου 15, 2013 10:35 π.μ. | Reply
Δεν εχω αντιρρηση να αποφασισουμε απο αυτον το κομβο ολοι μια ημερα να μην στειλουμε τιποτα στο ΚΕΠΥΟ. Αν θελετε το οριζουμε για το Σαββατο 22/6, κανενας να μην πατησει το "υποβολή" μπας και θορυβηθούν οι "εκπροσωποι" μας.
image description Sarliz | Ιουνίου 15, 2013 7:11 μ.μ. | Reply
Προσωρινή απώλεια σύνδεσης. Προσπαθείστε πάλι αφού κλείσετε όλα τα παράθυρα...........

ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ, ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ, ΤΟ ΦΩΣ, ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΑΦΗΣΑ ΑΝΟΙΧΤΟ.... ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ, Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ Ε3 ΑΠΕΤΥΧΕ!!!!!!

ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Alexandros | Ιουνίου 17, 2013 8:53 μ.μ. | Reply
Έχουμε γίνει πιο υπάλληλοι των υπαλλήλων σας με τις ανάσες(?) παρατάσεων ...και θέλετε να συνεισφέρουμε και στην φοροείσπραξη...βρε ουστ...πάτε να δείτε αν ερχόμαστε...
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο