Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

«Τις πταίει» για την κατάσταση στην υποβολή των φορολογικών δηλώσεων;

Στα μέσα περίπου του περασμένου μήνα στο άρθρο μας [Ο Γολγοθάς των λογιστών και η «συνέπεια» του Υπ. Οικονομικών] είχαμε αναφερθεί στον τεράστιο όγκο φορολογικών δηλώσεων που καλούνται να υποβάλλουν οι συνάδελφοι λογιστές-φοροτεχνικοί έως το τέλος Ιουνίου. Σε συνέχεια του παραπάνω άρθρου επανερχόμαστε για να δούμε τα πράγματα όσο μπορούμε πιο ψύχραιμα.

Φέτος όπως είναι ήδη γνωστό, ο νόμος όριζε ότι οι δηλώσεις των φυσικών προσώπων θα υποβληθούν από 1/2 έως 30/6. Η σχετική διάταξη κατά την προσωπική μας άποψη θα μπορούσε να έχει ισχύ από 1/1/2014 και μετά, όπως σχεδόν το μεγαλύτερο μέρος των διατάξεων του φορολογικού νόμου και όχι από την 1/1/2013. 


Αν δεχτούμε ότι το Υπ. Οικ. γνώριζε εκ των προτέρων (εάν δεν γνώριζε όφειλε να γνωρίζει)  ότι οι εφαρμογές δεν πρόκειται να είναι έτοιμες πριν τον Μάιο τότε γιατί δέχθηκε να θέσει σε ισχύ την διάταξη από φέτος; Εάν μπορούσαν ταυτόχρονα να επικαιροποιούνται και οι εφαρμογές για τις δηλώσεις εισοδήματος γιατί η ηγεσία του Υπ. Οικ. δεν έδινε τις κατάλληλες εντολές στην Γ.Γ.Π.Σ.; (σημείωση: Η πλειονότητα των εργαζομένων στην Γ.Γ.Π.Σ.  είναι τεχνικοί - προγραμματιστές - αναλυτές οι οποίοι όμως εργάζονται υπό τις εντολές της ηγεσίας του Υπ. Οικ. Εάν δεν πάρουν σχετικές εντολές δεν μπορούν να προβούν σε καμία εργασία ούτε να επικαιροποιήσουν καμία εφαρμογή). 

Γιατί θα πρέπει οι τεχνικοί της Γ.Γ.Π.Σ. να επωμίζονται το βάρος της αποτυχίας του σχεδιασμού της ηγεσίας του Υπ. Οικ.;

Γιατί θα πρέπει να ακούνε «τα εξ αμάξης» οι τεχνικοί και οι υπάλληλοι της Γ.Γ.Π.Σ. από τους συναδέλφους φοροτεχνικούς και τους φορολογούμενους για λάθη που γίνονται στις εφαρμογές όταν δεν υπάρχει επαρκής χρόνος για το έλεγχο αυτών; (ακόμα και τα windows κυκλοφορούν τουλάχιστον 1 χρόνο πριν την τελική version).

Γιατί δεν ενημερώθηκαν εγκαίρως οι συνάδελφοι φοροτεχνικοί για τις αλλαγές που επήλθαν στο ηλεκτρονικό έντυπο Ε1,Ε2 κ.λπ. ώστε να είναι προετοιμασμένοι για όλα τα νέα στοιχεία που χρειάζονται κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων; Η ηγεσία του Υπ. Οικ. όφειλε να παρουσιάσει τις όποιες αλλαγές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα της Γ.Γ.Π.Σ. αρκετό καιρό πριν την έναρξη υποβολής των δηλώσεων προκειμένου να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι.


Το Υπ. Οικ. αποφάσισε να προχωρήσει  σε κεντρική μαζική έκδοση κωδικών πρόσβασης στο σύστημα ΤΑΧΙSnet  (κλειδάριθμοι). Η ταχυδρόμησή τους ξεκίνησε στις 12/06/2013 και θα ολοκληρωθεί σήμερα 14/06/2013. Η παράδοσή τους εκτιμάται ότι ολοκληρωθεί έως 20/06/2013. Γνωρίζουμε ότι η πρόταση αυτή είχε εισηγηθεί στο Υπ.Οικ.από το 2012.

Γιατί έπρεπε να περιμένουμε ένα χρόνο για να γίνει αυτό και μάλιστα 10 ημέρες πριν την εκπνοή της προθεσμίας για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων;

Γιατί έπρεπε να γίνει αυτό και να ταλαιπωρούνται στα γκισέ των λιγοστών πλέον Δ.Ο.Υ. ηλικιωμένοι άνθρωποι περιμένοντας υπομονετικά στις ατελείωτες ουρές την παραλαβή κλειδαρίθμου;  

Στις 11 Ιουνίου εισήχθη η διάταξη στην Βουλή για την ρύθμιση των τόκων που πρέπει να αναγραφούν στο έντυπο  (κωδ. 659-660) της φορολογικής δήλωσης. Το νομοσχέδιο θα ψηφισθεί και θα έχει πάρει Φ.Ε.Κ. πιθανόν μέχρι την 20η Ιουνίου. Οι τράπεζες θα στείλουν αυτόματα τα στοιχεία για τους τόκους στην Γ.Γ.Π.Σ. οι κωδικοί όμως θα συμπληρωθούν αυτόματα πιθανόν μέχρι τις 24 Ιουνίου. Το σύστημα για την υποβολή των δηλώσεων να θυμίσουμε  ότι έχει «ανοίξει» από τις 27 Μαίου.

Tι θα γίνει με όσους έχουν ήδη υποβάλει δήλωση και έχουν συμπληρώσει μόνοι τους τον κωδικό και μάλιστα με ποσά κάτω των 250 ευρώ;



Ας συνεχίσουμε τον κατάλογο των ερωτημάτων μας τώρα.

Από τις 24 Ιουνίου μέχρι και τις 30 που είναι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων, θα μπορέσουν να υποβληθούν πάνω από 5.000.000 περίπου  δηλώσεις;

Γιατί να ισχύσει ως καταληκτική ημερομηνία η 30η Ιουνίου; Ίσχυσε η 1η Φεβρουαρίου για την έναρξη για την έναρξη υποβολής;

Γιατί δεν ανακοινώνεται η παράταση και η τελική καταληκτική ημερομηνία από σήμερα ώστε να γίνει ο κατάλληλος προγραμματισμός εργασιών από όλους τους ενδιαφερόμενους;  

Γιατί ο Κος θεοχάρης δηλώνει ότι η τελική ημερομηνία της παράτασης θα εξαρτηθεί από την ροή των δηλώσεων την 30η Ιουνίου;  Παίζουμε  την γάτα με το ποντίκι; Και αν ναι ποιοι; Το Υπ. Οικ. με τους λογιστές ή η Γ.Γ.Δ.Ε. με τους φορολογούμενους;

Εάν πρέπει να αλλάξει η γερασμένη ελληνική νοοτροπία της τελευταίας στιγμής, κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή. Πρέπει να αποφασισθεί επιτέλους η καταληκτική ημερομηνία της υποβολής των φορολογικών δηλώσεων και να κοινοποιηθεί, αφού φυσικά ληφθεί υπόψη η πεντάμηνη σχεδόν καθυστέρηση έναρξης της εφαρμογής υποβολής των δηλώσεων.  Αφού γίνει αυτό θα πρέπει να τηρηθεί αυστηρά και όσοι δεν την τηρήσουν να πληρώσουν πρόστιμο και να υποστούν τις ανάλογες κυρώσεις. Μόνο έτσι θα σεβαστεί το Υπ. Οικ. τους πολίτες και οι φορολογούμενοι το Υπουργείο. Ξεκάθαρα πράγματα.


Βρισκόμαστε ήδη στην 14η ημέρα του Ιουνίου και ακόμα δεν έχει εκδοθεί η εγκύκλιος για τον τύπο και το περιεχόμενο των βεβαιώσεων αποδοχών, καθώς και του εντύπου Ε7. Ο Ο.Α.Ε.Ε. δήλωνε μέχρι προ ολίγων ημερών ότι θα περίμενε την διαταγή του ΥΠ.ΟΙΚ. για να ξεκινήσει την αποστολή των βεβαιώσεων . Τελικά αποφάσισε να ξεκινήσει τις αποστολές την ερχόμενη εβδομάδα.

Γιατί το Υπ. Οικ. δεν εκδίδει  την συγκεκριμένη απόφαση όταν το μόνο που άλλαξε  στο έτος 2012 είναι η εισφορά αλληλεγγύης;

Γιατί θα πρέπει να πάρει δύο παρατάσεις η υποβολή του Ε7 και να οδεύουμε προς μια ακόμα; Δεν γνωρίζει το Υπ. Οικ.  πότε θα έχει έτοιμη την απόφαση;


Τις επόμενες 15 ημέρες λήγουν οι εξής ετήσιες δηλώσεις:

-Δηλώσεις Ε5 - 17 Ιουνίου (δύο παρατάσεις έως τώρα)

-Δηλώσεις Φ.01.10 -  28η Ιουνίου  (2 παρατάσεις έως τώρα)

-Συγκεντρωτικές καταστάσεις τιμολογίων - 25η Ιουνίου

-Δήλωση στοιχείων ακινήτων Ε9 νομικών προσώπων λήγει την 30η Ιουνίου

-Δήλωση στοιχείων ακινήτων Ε9 φυσικών προσώπων 30 Ιουνίου

-Δηλώσεις φυσικών προσώπων 28 Ιουνίου

-Εκκαθαριστικές δηλώσεις ΦΠΑ - 17 Ιουνίου (2 παρατάσεις έως τώρα)

-Οριστική δήλωση φόρου μισθωτών υπηρεσιών (Ε7) - έως την 19η Ιουλίου (δυο παρατάσεις έως τώρα, η εφαρμογή θα ανοίξει 24 Ιουνίου)

-Δηλώσεις ΦΑΠ νομικών προσώπων - 28 Ιουνίου (μία παράταση έως τώρα)

-Δηλώσεις Ειδικού φόρου επί των ακινήτων - 21 Ιουνίου (μία παράταση έως τώρα)

Toν τελευταίο μήνα το taxis υπολειτουργεί. Συνεχόμενες διακοπές σε πολλές από τις εφαρμογές καθιστούν χρονοβόρα την διαδικασία υποβολής δηλώσεων. Το taxis έχει εξαγγείλει διακοπές για τις 13, 18, 20, 25 και 27 Ιουνίου του 2013, από ώρα 16:00 έως 21:00.

Υπάρχει σχεδιασμός για να αντέξει το Taxis το αριθμό των ανωτέρω δηλώσεων ταυτόχρονα με τις διακοπές του συστήματος;

Γιατί πρέπει να χάνονται εκατοντάδες εργατοώρες πάνω στον υπολογιστή για να μπορέσουν να υποβληθούν οι δηλώσεις σε ένα σύστημα που υπολειτουργεί;

Γιατί οι συνάδελφοι λογιστές αναγκάζονται να δουλεύουν μεταμεσονύχτιες ώρες για να υποβάλλουν δηλώσεις που κατά την διάρκεια της ημέρας είναι σχεδόν αδύνατο να το κάνουν;

Γιατί πρέπει να προσαρμόζουν  το πρόγραμμα εργασίας τους οι συνάδελφοι αναλόγως με τις «ορέξεις» του συστήματος υποβολής των δηλώσεων; Έχουν μήπως την εντύπωση οι ιθύνοντες του Υπ. Οικ. ότι οι φοροτεχνικοί πρέπει να κάθονται όλη μέρα πάνω από τον υπολογιστή τους και να περιμένουν πότε θα δουλέψει η εφαρμογή;  

Γιατί αποφασίστηκε σε περίοδο δηλώσεων να ενταχθούν οι Δ.O.Υ. στο νέο Taxis και κατά συνέπεια να έχουμε συνεχείς διακοπές του συστήματος;


Ο κατάλογος των ερωτημάτων είναι μακρύς και θα ήθελε πολλές σελίδες για να τον παραθέσουμε ολόκληρο. Αρκούμαστε στην παρούσα φάση σ' αυτά και ίσως επανέλθουμε αν χρειαστεί. Γνωρίζουμε ότι το Υπ. Οικ. είναι υποστελεχομένο σε πολλές από τις υπηρεσίες του. Γνωρίζουμε επίσης ότι φέτος υπάρχουν πολλές αδυναμίες λόγω και της πληθώρας των αλλαγών στην νομοθεσία και ότι λίγοι υπάλληλοι πρέπει να εξυπηρετήσουν χιλιάδες φορολογουμένους που συνωστίζονται  με ερωτήματα σε όλα τα τμήματα λόγω των ανωτέρω αλλαγών. Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι εάν η ηγεσία του Υπ. Οικ.  το γνωρίζει, γιατί παρατάσεις μπορεί να δίνονται, λύσεις όμως όχι.


Επιμέλεια

Επιστημονική ομάδα TaxHeaven




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Samiamos | Ιουνίου 14, 2013 9:05 π.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΘΑΝΕΙ
image description spyros78 | Ιουνίου 14, 2013 9:12 π.μ. | Reply
προτεινω να κανουμε ενα λογιστικο-φοροτεχνικο επιμελητηριο με βαση το taxheaven.μας αντιπροσωπευει και μας εκφραζει.μπραβο για ολη σας τη δουλεια
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2013 9:38 π.μ. | Reply
Ερώτηση προς όλους. Θα μπορούσαμε να κινηθούμε νομικά εναντίων του Υ.Ο. για τη μη εφαρμογή των διατάξεων που προέβλεπαν ότι οι δηλώσεις των φυσικών προσώπων θα υποβληθούν από 1/2 έως 30/6. Δεν θα ήταν ένα καλό ''ταρακούνημα'' προς την διοίκηση του Υπουργείου που θεωρεί εδώ και χρόνια τους λογιστές-φοροτεχνικούς είλωτες του κράτους.
image description NIKOS_b | Ιουνίου 14, 2013 4:04 μ.μ. | Reply
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14039
image description γιατι???? | Ιουνίου 14, 2013 9:15 π.μ. | Reply
ΜΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΧΥΡΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗΣ ΜΑΣ.ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ-ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΩΛΥΣΙΕΡΓΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ.
image description ks00 | Ιουνίου 14, 2013 10:22 π.μ. | Reply
Ευχαριστούμε..... όλη η αγανάκτηση και η ταλαιπωρία σε λίγες μεστές γραμμές.
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Μας εκφράζετε..
image description armos | Ιουνίου 14, 2013 10:36 π.μ. | Reply
Πρεπει οι φωνές να πολλαπλασιαστούν. Πρεπει να τιμωρούνται οι αποτυχημένοι που διαχειρίζονται με ανικανότητα την φορολογία εν ονόματι των συμφερόντων του Ελληνικού λαού.
Συγχαρητηρια στην ομάδα του taxheaven. Συγχαρητήρια και στους συναδέλφους οικονομολόγους απο το ΣΟΛ Μαγνησίας για την δημοσίευση τους στο παρακάτω :
http://www.taxydromos.gr/article.php?id=81341&cat=1#.UbhHJuepXrk
image description sleepson11 | Ιουνίου 14, 2013 10:39 π.μ. | Reply
που ειναι οι νταβατζηδες του επιμελητηριου μας οεο?????
image description spiros | Ιουνίου 14, 2013 10:43 π.μ. | Reply
Προς Taxheaven: Συγχαρητήρια και από μένα. Θα μπορούσε αυτό το κείμενο να δημοσιευθεί σε πολλές εφημερίδες και site μεγάλης επισκεψιμότητας; Μόνο έτσι ίσως ταρακουνήσει λίγο.
image description SPIROS07 | Ιουνίου 14, 2013 10:14 π.μ. | Reply
Κατα αρχην συμφωνο απολυτα στο πνευμα του αρθρου και το επικροτω ανεπιφυλακτα,πρεπει ομως να δει το φως της δημοσιοτητας μεσα απο καναλια ,εφημεριδες ισως ακομα και με πληρωμενες καταχωρησεις ,επισης πρεπει να δοθει και σε ολα τα αρμοδια υπουργεια σαν επιστολη ,πρεπει να καταλαβουμε οτι πρεπει να εξωτερικευσουμε το προβλημα και οχι να κανουμε ψυχαναλυση μεταξυ μας μεσα στο site.A στειλτε το και στους συλλογους και στο επιμελητηριο ...μονο σιγα-σιγα μην τους ξυπνησετε.
image description SPIROSKERK. | Ιουνίου 14, 2013 10:37 π.μ. | Reply
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡIA στους συντάξαντες του κειμένου.Δημοσίευση στο τύπο ηλεκτρονικό και μή,εαν αυτό είναι δυνατό.Μπάς και ξυπνήσουν όλοι οι εμπλεκόμενοι.Ιδιαίτερα οι επαγγελματικές μας οργανώσεις,που τηρούν σιγή ιχθύος.Και πάλι συγχαρητήρια.!!!!!!
image description seimenis | Ιουνίου 14, 2013 10:38 π.μ. | Reply
δέν αλλάζουν μέ τίποτα. Στά παλιά χρόνια λέγανε πώς δέν είχαν τεχνολογία καί computers. Τώρα τά έχουν αλλά κάνουν πειράματα. Οι Τσάροι τής Οικονομίας φάνηκαν όταν οι πρωθυπουργοί που τούς διόριζαν τούς άφηναν, λόγω άγνοιας τών φορολογικών θεμάτων, νά μάς διαφεντεύουν όπως ήθελαν εκείνοι. Τό άσχημο είναιμ ότι όσο περνάνε τά χρόνια, τόσο η γραφειοκρατία θεριεύει. Ολα στην τύχη. Πρέπει νά τελειώνουμε όμως μέ αυτά. Καί στό Υπουργείο καί στό Οικονομικό Επιμελητήριο. Γιατί αλλοιώς .................................................
image description G.ATS. | Ιουνίου 14, 2013 10:37 π.μ. | Reply
Ενα μεγάλο μπράβο. Θέσατε τα περισσότερα θέματα που μας απασχολούν και στη σωστή τους διάσταση. Αν θα ιδρώσει κανενός το αυτί είναι άλλο θέμα.
Και πάλι μπράβο.
image description SPIROS | Ιουνίου 14, 2013 11:44 π.μ. | Reply
Γιατί όλα είναι ένα μπάχαλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description kgeor | Ιουνίου 14, 2013 11:33 π.μ. | Reply
Παράταση στην υποβολή της δήλωσης Ε7
Ως νέα καταληκτική ημερομηνία υποβολής ορίζεται η 19η Ιουλίου 2013, ενώ η εφαρμογή για την ηλεκτρονική υποβολή θα ανοίξει στις 24 Ιουνίου 201
image description TasosX | Ιουνίου 14, 2013 11:09 π.μ. | Reply
Αυτο να στειλουμε στον Κο Αυτια και στον Κο Παπαδακη και να τους πουμε οτι αν θελουν να μεταδωσουν καμμια ειδηση να παιρνουν τηλ στοTaxheaven για επιβεβαιωση και οχι να ξεσηκωνουν τον κοσμο για αιτησεις, υποβολες και πανικους στους φορολογουμενους πολιτες
Σε μια σελιδα , ολη η φορολογικη κατασταση του συστηματος !!
image description Spyrosp | Ιουνίου 14, 2013 11:11 π.μ. | Reply
Γιατί δεν έχει φτιαχτεί μια εφαρμογή αντίστοιχη της Συγκεντρωτικής τιμολογίων και της Οριστικής ΦΜΥ, για να συμπληρώνουν οι λογιστές τα στοιχεία των δηλώσεων φυσικών και νομικών προσώπων off-line, να δημιουργούν το αρχείο και να τις στέλνουν στο taxisnet με φόρτωση αρχείου? Έτσι θα κάναμε και εμείς ποιο γρήγορα την δουλειά μας και δεν θα υπήρχε συμφόρηση στο taxisnet. Δεν καταλαβαίνω πως σκέφτονται κάποια μυαλά....
image description ΧΡΥΣΑ | Ιουνίου 14, 2013 11:02 π.μ. | Reply
ωραια τα λετε.....οπως παντα....ομως η συνηθισμενη μου ερωτηση, γραφικη καταντησε.....τι κανουμε με αυτο ? ειναι παλι ενα ωραιο κειμενο για εσωτερικη καταναλωση ? μπορει να γινει κατι περισσοτερο ?
image description ΕΙΡΗΝΗ | Ιουνίου 14, 2013 12:43 μ.μ. | Reply
Δεν είσαι γραφική Χρύσα, αλήθειες λες, αλλά ποιος τις ακούει... . Γράφουμε επιστολές, και αντί να μαζευτούμε όλοι μαζί κάτω από μια κοινή στέγη και κατεύθυνση, οδεύουμε σαν μοναχικοί καβαλάρηδες. Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο. Και Κώστα, ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά "τις πταίει" και το γιατί, μήπως θα έπρεπε να γίνει με οποιοδήποτε τρόπο σαφές σε "κάποιους" ότι το ξέρουμε και δεν δεχόμαστε όλη αυτή τη μετάθεση ευθυνών στους ώμους μας;
image description MARIO | Ιουνίου 14, 2013 11:59 π.μ. | Reply
Πολύ καλά τα λέτε!!! Με σοβαρότητα και χωρίς κραυγές, γιατί να περιμέναμε από τους λογιστικούς συλλόγους…
image description ΤΕΟ70 | Ιουνίου 14, 2013 11:32 π.μ. | Reply
Δεν χρειαζεται να σταλει πουθενα.Παει μονο του...το τaxheaven το διαβαζουν παντου.
Μπραβο παιδια!
image description gerrard | Ιουνίου 14, 2013 11:53 π.μ. | Reply
αυτα μην τα λετε σε μας, στειλτε τα με καμια 200 τουιτ στο θεοχαρη.τις εχουμε και εμεις τις αποριες κοινοποιηστε τις εκει που πρεπει
image description KAROLOS | Ιουνίου 14, 2013 11:47 π.μ. | Reply
Εμείς δεν τα λέμε σε σας, σε άλλους τα λέμε.
image description γγπππσσσσσ | Ιουνίου 14, 2013 11:12 π.μ. | Reply
ακόμα και οι κεντρικές δομες των υπηρεσιών λειτουργούν με ελλιπή προσωπικό, υπάρχουν τεχνικές αδυναμίες και προφανώς ακόμα και αυτα που λειτουργούν γίνονται με πολύ προσπάθεια.Κακώς πιστεύει ότι οι κρατικές υπηρεσίες έχουν υπερφυσικές δυναμεις και δυνατότητες.Ενα μεγαλο μαγαζί με δυσλειτουργίες ειναι και το Υπ Οικ. Δείτε το έτσι και θα έχετε πλήρη και αληθινή εικόνα για το τι συμβαίνει αλλά και να σκεφτείτε τι θα συμβαίνει στο άμεσο μέλλον.....
image description SPYROS60 | Ιουνίου 14, 2013 11:03 π.μ. | Reply
Ενα μεγάλο μπράβο στην επιστημονική ομάδα. Και άλλα τέτοια!!!!
image description agrevelos | Ιουνίου 14, 2013 12:20 μ.μ. | Reply
Tίς πταίει ?
Μα ο γνωστός - άγνωστος ΧΑΤΖΗΠΕΤΡΗΣ του γνωστού άσματος
image description Βασανιζομαι | Ιουνίου 14, 2013 12:45 μ.μ. | Reply
Το σημαντικο ειναι οτι καθε χρονο αναπολουμε την περσινη κατασταση. Κατανοω οτι γινεται μια προσπαθεια εκσυγχρονισμου των ηλεκτρονικων εφαρμογων που (καποια στιμη στο μελλον) θα κανει πιο ευκολη τη δουλεια μας, και σε αυτη τη λογικη θα πρεπει να βαλουμε πλατη. Αλλα ξερετε κατι. Βαρεθηκα να βαζω πλατη και να καταληγω να τραγουδαω "παντα γελαστος και γελασμενος". Στη χωρα που νομοθετουν χωρις να εξεταζουν την πρακτικη εφαρμογη των μεταρυθμισεων, που ο φορολογουμενος ειναι ενοχος μεχρι αποδειξεως του εναντιον, που η αποτυχια διοικησης χρεωνεται στους υπαλληλους (βλεπε ΕΡΤ), βασει ποιας λογικης να πιστεψουμε οτι οι κοποι μας θα εχουν αντικρισμα; Συναδελφοι, εφοσον αγαπαμε και νοιαζομαστε για τη δουλεια μας δε μπορουμε να μενουμε σε διαπιστωσεις. Και αφου οι υπαρχοντες φορεις (ΟΕΕ) δε μας καλυπτουν, τους παρακαμπτουμε και καταθετουμε τις προτασεις μας μεσω των forum. Ο λογος μας εχει ουσια, πρεπει να αποκτησει και αξια. Χιλια μπραβο στην ομαδα.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Ιουνίου 14, 2013 12:20 μ.μ. | Reply
Και παραθέτοντας δηλαδή τις απόψεις μας μέσα στο forum θα μας ακούσει κανείς; Το ΟΕΕ δεν είναι φορέας εκπροσώπησης των λογιστών, το λέει και ο ίδιος ο τίτλος. Οικονομικό ΕΠΙΜΕΛΗΤΉΡΙΟ Ελλάδος. Ούτε ο κόμβος (ο οποιοσδήποτε κόμβος) είναι φορέας. Φορείς είναι οι πρωτοβάθμιες οργανώσεις, και αυτές θα πρέπει να κινηθούν. Έχεις δει εσύ άλλους επαγγελματίες (δικηγόροι, γιατροί κ.λ.π) να εκφράζουν διαφορετικά τις διεκδικήσεις τους;.
image description ΓΙΑΝΝΗΣ | Ιουνίου 14, 2013 12:47 μ.μ. | Reply
ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο κος ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΟΛΑ ΘΑ ΕΞΑΡΤΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΩΝ ΔΗΛΨΣΕΩΝ ΤΙΣ 30/06/2013 ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΧΡΙ 31/08/201
image description φωτεινη | Ιουνίου 14, 2013 12:50 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΕΤΕΙΝΟ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!! ΦΕΤΟΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΥΓΕΙΑ !! ΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΤΟ Υ.ΟΙΚ
image description SARAKINOS | Ιουνίου 14, 2013 12:45 μ.μ. | Reply
Δεν είναι ανάγκη να επαναλάβω τα μπράβο των συναδέλφων. Είναι αυτονόητο και γνωρίζουμε την δουλειά σας και πάντα προστρέχουμε σε σας. Ομως θέτω δυο ερωτήματα και επειδή ξέρω ότι διαβάζονται αυτά από τους αρμόδιους, ελπίζω να φτάσουν μέχρι τέλος των σχολίων : α) Γιατί αυτά τα ευνόητα και προφανή ερωτήματα που βάζετε, δεν τα έβαλαν οι ΠΟΦΕΕ και ΟΕΕ ; Ποια είναι η αποστολή τους, αν όχι η προστασία του επαγγέλματός μας και , γιατί όχι και της υγείας μας; β) Γιατί οι ιθύνοντες δεν δίνουν έγκαιρα τις "παρατάσεις", που όπως σωστά γράφετε, υποχρεούνται να δώσουν; Δεν υπάρχει ευθύνη για καθυστέρηση είσπραξης προϋπολογισθέντων εσόδων , για τα οποία μας επιβαρύνουν με νέα έκτακτα μέτρα και χαράτσια, όπως το φημολογούμενο τέλος επί του τζίρου (!). Δεν νομίζω ότι θα έχουμε καμιά απάντηση πάνω σε αυτά, αλλά στην χώρα των παρατάσεων ζούμε...
image description Samiamos | Ιουνίου 14, 2013 12:44 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΛΕΩ ΕΓΩ....ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ
image description vlachou aristea | Ιουνίου 14, 2013 12:47 μ.μ. | Reply
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ TAXHEAVEN
image description ΧΡΥΣΑ | Ιουνίου 14, 2013 12:16 μ.μ. | Reply
καντε μια αναδρομη στο παρελθον και θα βρειτε πολλες τετοιες , ωραιες επιστολες .....και τοτε τις διαβασανε πολλοι , αλλαξε κατι ? Μαλλον ναι αλλαξαν πολλα, μονο που ολα προς το χιεροτερο. Σεμπερασμα, πρεπει να βρουνε ενα σκοπο ολα αυτα τα ωραια, που γραφονται κατα καιρους.
image description SARAKINOS | Ιουνίου 14, 2013 1:56 μ.μ. | Reply
Πως θα γίνει αυτό Χρύσα; Η Ειρήνη παραπάνω γράφει ότι πρέπει να φροντίσουν οι πρωτοβάθμιες (αν δεν κάνω λάθος) οργανώσεις για την προώθηση των προβλημάτων. Εχω αντίρρηση σε αυτό και επιμένω ότι πρέπει να φροντίσει η Ομοσπονδία και να μην περιμένει από μας , που πολλοί είμαστε εκτός συλλόγων ή και σαν σύλλογοι εκτός ΠΟΦΕΕ (και ο αρραβώνας διαλύθηκε !)...
image description ΣΤΑΣΑ | Ιουνίου 14, 2013 12:00 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΜΑΖΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΠΟΥ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ, ΟΤΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΝΕΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.
image description vagoav | Ιουνίου 14, 2013 12:28 μ.μ. | Reply
EINAI ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ... ΟΣΟ ΜΕΝΟΥΝ ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΜΕΙΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΞΕΙΣ ΠΡΟΧΕΙΡΟΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ... ΠΑΙΔΕΙΑ, ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ, ΥΓΕΙΑ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΚΟΜΑ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΚΟΚΑΛΟ ΜΕ ΤΑ ΣΤΗΜΕΝΑ, ΨΑΞΕ ΕΝΑ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕ.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ ΑΠΕΤΥΧΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ
image description JONNYJ | Ιουνίου 14, 2013 1:10 μ.μ. | Reply
ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΣΑΤΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!!!
image description ΠΡΩΗΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΣ | Ιουνίου 14, 2013 1:19 μ.μ. | Reply
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΕΣΑΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ TAXHEAVEN.
ΠΟΛΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ "ΛΥΣΕΙ" ΠΟΛΛΑΚΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ!!

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΔΩ "ΜΑΥΡΙΣΕ" Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ.....ΕΣΕΙΣ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΙΣ Γ....ΔΗΛΩΣΕΙΣ????? ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ????
image description MARIAZAK | Ιουνίου 14, 2013 1:37 μ.μ. | Reply
Ενα μπράβο και συγχαρητήρια είναι πολύ λίγο για την παρούσα επιστολή!
Το θέμα είναι να βρεθεί τρόπος εκτός απο το να προωθηθεί στα κανάλια, να μπορέσουν οι συντάκτες της επιστολής (όχι οι "τηλεοπτικοί" γνωστοί λογιστές) να βρεθούν σε τηλεοπτικό πάνελ με συνομιλητές τους τον κο Θεοχάρη και τον κο Στουρνάρα.
image description Van | Ιουνίου 14, 2013 1:05 μ.μ. | Reply
Δεν είμαι φοροτεχνικός ούτε λογιστής. Ένας απλός πολίτης που απλά θέλει να περάσει τα νουμεράκια του είμαι, και δεν μπορώ να το κάνω.

Δεν συμφωνώ απλά με το άρθρο, που είναι super. Πολλά συγχαρητήρια και ίσως πρέπει επιτέλους να γίνει κάτι σε αυτή τη χώρα.
image description Βαν | Ιουνίου 14, 2013 1:32 μ.μ. | Reply
Στο προηγούμενο σχόλιο μου εννοώ, "Δεν συμφωνώ απλά με το άρθρο, αλλά επαυξάνω". Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
image description ευη | Ιουνίου 14, 2013 1:47 μ.μ. | Reply
εγώ προτείνω να μην γίνει αποστολή δηλώσεων έως τις 30/6. συμφωνεί κανείς?
image description NIKOSPETSAS | Ιουνίου 14, 2013 1:18 μ.μ. | Reply
Πραγματικά η μόνη λύση πλέον είναι να σταματήσουμε να στέλνουμε οτιδήποτε στο taxis για ορισμένες ημέρες.
image description ΧΡΥΣΑ | Ιουνίου 14, 2013 2:24 μ.μ. | Reply
εγω δεν προτεινω και δεν περιμενω απο κανεναν, απλα ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ...
image description NIKOS | Ιουνίου 14, 2013 1:15 μ.μ. | Reply
πριν απο 2 λεπτα δεν λειτουργουσε το taxisnet..................................
image description stavros | Ιουνίου 14, 2013 1:14 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ με τον NIKOSPETSAS να σταματήσουμε τώρα τις υποβολές μέχρι να δουλεύουν όλα σωστά....
image description ΜΑΡΙΑ | Ιουνίου 14, 2013 2:57 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ και επαυξάνω. Τα μολύβια όλοι κάτω. Καμμία υποβολή δήλωσης. Ας έρθουν οι κύριοι κύριοι υπεύθυνοι να κάτσουν στα γραφεία μας και να υποβάλλουν αυτοί τις δηλώσεις με τις καθημερινές ανεκδιήγητες ανοησίες τους.
image description ΚΩΣΤΑΣ | Ιουνίου 14, 2013 2:07 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι να κάνω μία ερώτηση? Αν λεω αν καποια απο τις επαγγελματικες μας οργανωσεις (σφραγιδες και προβολες στην τηλεοραση και τα κονε στο υπουργειο) είχε εξαγγείλει απεργία πόσοι απο εμάς θα συμετείχαν?? Είμαστε άξιοι της μοίρας μας .Σκύβουμε τα κεφάλια κάνουμε την δουλειά του υπουργείου και δεν μιλάμε .Οι σύγχρονοι σκλάβοι της οικονομιας έχουμε καταντήσει. Καλή δουλειά και κουράγιο.
image description NIKOSPETSAS | Ιουνίου 14, 2013 2:26 μ.μ. | Reply
Η λύση δεν είναι απεργία - αυτό όντως δεν θα πετύχει - αλλά να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε στα γραφεία μας χωρίς όμως να υποβάλουμε τις δηλώσεις ούτε να τις αποθηκεύουμε στο taxis. Μπορούμε να τις αποθηκεύουμε στις εμπορικές εφαρμογές που οι περισσότεροι έχουμε. Τότε μόνο - με την αποχή από την υποβολή - μπορεί να θορυβηθεί το Υπουργείο και να δώσει ρεαλιστικό χρονοδιάγραμμα διορθώσεως πρώτα των προβλημάτων του taxis και υποβολής των δηλώσεων. Κανονικά θα έπρεπε να κλείσουν το taxis για όσο χρόνο χρειάζεται για να το φτιάξουν και μετά να το ανοίξουν. Όμως αφού δεν το κάνουν εκείνοι τότε κάτι πρέπει να κάνουμε εμείς. Οι πελάτες δεν ξέρουν τι συμβαίνει κάθε ημέρα και ρωτούν γιατί καθυστερούμε να τελειώσουμε τις υποβολές αφού ήξεραν ότι τέλος Μαΐου με αρχές Ιουνίου τα πάντα είχαν τελειώσει και τώρα με τις "βελτιώσεις" του taxis είμαστε ακόμη στο μηδέν .... Κοινώς"κερατάς και δαρμένος". Πόσο ακόμη ?
image description SPIROS.K. | Ιουνίου 14, 2013 2:22 μ.μ. | Reply
Κώστα, πως να κάνουμε απεργία ρε φιλαράκο, ποιος θα πληρώσει τα πρόστιμα; Να είναι 50-60 ευρώ να πεις δεν βαριέσαι θα τα πληρώσω για το γαμώτο. Εάν κληθείς να πληρώσεις χιλιάδες ευρώ πώς θα το κάνεις; Δεν υπάρχει κανένας επιχειρηματίας που θα σου πει εντάξει θα το πληρώσω εγώ το πρόστιμο λόγω της απεργίας σου. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να στείλουμε στην Βουλή δύο τρεις λογιστές μπας και περνάνε κανένα νομοσχέδιο να μας κάνει πιο άνετη την ζωή μας. Αν περιμένεις από δικηγόρους, γιατρούς και δημοσιογράφους να σου κάνουν την ζωή πιο εύκολη απατάσαι.
image description IDO | Ιουνίου 14, 2013 2:54 μ.μ. | Reply
Έτσι κι αλλιώς είναι αυτονόητο ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω την υποβολή δηλώσεων αν δε λυθούν όλα τα "προβληματάκια". Περιμένω όμως με ανυπομονησία το κείμενο της παράτασης. Μάλλον φταίμε όλοι οι άλλοι. Πάλι...
image description NIKOSPETSAS | Ιουνίου 14, 2013 2:16 μ.μ. | Reply
Παράταση δεν θα δούμε αν δεν δουν να σταματάει η ροή υποβολής. Αν λοιπόν για μιαν υποβολή που χρειαζόταν κανονικά μία ώρα εμείς "τρώμε" τρεις ώρες τότε μόνο χάρη στο Υπουργείο κάνουμε - δουλεύουμε τζάμπα τον παραπάνω χρόνο γι αυτούς και τζάμπα γκρινιάζουμε. όμως αν σταματήσει η ροή ενώ ξέρουν πόσες δηλώσεις αναμένουν τότε θα καταλάβουν ότι υπάρχει πρόβλημα. Ραγιάδες λοιπόν ή επαγγελματίες ? Γιατί στο taxis ΔΕΝ είναι επαγγελματίες !
image description ARGYRIS | Ιουνίου 14, 2013 2:54 μ.μ. | Reply
Το σωστό θα ήταν να κινηθούν νομικές διαδικασίες κατά των υπευθύνων του ΥΠ.ΟΙΚ για όλα αυτά τα χάλια, για την αλητεία με το Ε9 την οποία καλύπτουμε και κάλυψαν όλοι και άλλα πολλά. Αλλά αυτά είναι πολύ φιλόδοξος στόχος για τον κλάδο μας. Μία αποστολή - ενημέρωση όμως του συνηγόρου του πολίτη?
image description demikahr | Ιουνίου 14, 2013 2:46 μ.μ. | Reply
Διαβασα χθες τη μηνυτηρια αναφορα του κου Ντουγκακη προς το Υπ. Οικονομικων. Μαλλον μονο μια δεν αρκει...
image description ΤΗΟ | Ιουνίου 14, 2013 2:11 μ.μ. | Reply
NIKOS PETSAS δαγκωτό.
image description gyst | Ιουνίου 14, 2013 2:36 μ.μ. | Reply
ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ 31/01/2014 ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΑΣ
image description poulpoul | Ιουνίου 14, 2013 2:41 μ.μ. | Reply
Μπράβο για το κείμενο!
Και πράγματι τους τελευταίους που πρέπει να κατηγορεί κανείς είναι οι προγραμματιστές της ΓΓΠΣ. Με τα μέσα και τους πολιτικούς προϊσταμένους που έχουν ότι μπορούν κάνουν.
image description Στεφανίδης | Ιουνίου 14, 2013 3:03 μ.μ. | Reply
Αυτό το χάλι που ζούμε φέτος δεν έχει προηγούμενο.Τα παιδιά του φόρουμ τα είπαν όλα.Το ταχις έχει κολλήσει σήμερα.Ο όγκος της εργασίας μας είναι απίστευτος.Παίζουν με τα νεύρα μας και τη ψυχική μας ηρεμία.Ας ανοικοινώσουν τουλάχιστο την παράταση και ας προσπαθήσουν να μην επαναληφθεί το φετινό οικτρό φαινόμενο.Είναι δυνατό να ξεκίνησαν με τα τόσα προβλήματα οι φετινες δηλώσεις, και αυτοί να μην έχουν εκδώσει ακόμη την απόφαση για τον τύπο και το περιεχόμενο των δηλώσεων,την εγκύκλιο για τους τόκους και τόσα άλλα?
ΑΙΣΧΟΣ
image description mt | Ιουνίου 14, 2013 3:26 μ.μ. | Reply
παίδες έχει πέσει η σελίδα του gsis COMPLETELY
image description k.m. | Ιουνίου 14, 2013 3:47 μ.μ. | Reply
μπράβο όλη η αλήθεια σε λίγες γραμμές. Υπάρχουν ακόμα πολλά γιατί που πρέπει να απαντιθούν, αλλά οι ανίκανοι εκεί στο υπουργείο είναι αναρμόδιοι να απαντίσουν διστιχός για όλους εμάς.
image description altrip | Ιουνίου 14, 2013 3:54 μ.μ. | Reply
Μόνο μπράβο. Ευχαριστούμε για όλα.
image description ΣΑΛΩΝΗΣ | Ιουνίου 14, 2013 3:35 μ.μ. | Reply
Ηρθε νομίζω η ώρα να κατεβάσουμε τα στυλό και να αντιδράσουμε επιτέλους μαζικά, σας θυμιζω οτι είμαστε ο κλάδος με τα περισσοτερα εγκεφαλικά-καρδιακά επεισόδεια.Κανενα υπουργείο δεν θα μας στερήσει την προσωπική μας υγεία,και κανενας υπουργος δεν είναι προιστάμενος μας για να μας τυρρανάει σε καθημερινή βαση. ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΩΣ 30/6 ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟ.
image description γιοργοσ πατσαλησ | Ιουνίου 14, 2013 3:02 μ.μ. | Reply
ΕΥΧΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΟΝΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ , ΑΑΑΜΜΜΕΕΕΣΣΣΑΑΑ. ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ (ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ, (ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ) ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΗΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΑΝΤΑΜΕ ΝΑ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΩΣ ΒΡΥΚΟΛΑΚΕΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΩΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ
image description ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΟΣ | Ιουνίου 14, 2013 4:28 μ.μ. | Reply
Ενα μεγαλο μπραβο (ισα με τον Ολυμπο) στα παιδια του Taxheaven.Το αρθρο αυτο πρεπει να γινει γνωστο σε ευρυτερο κοινο.Προτεινω λοιπον,σημερα κιολας (στη βραση κολλαει το σιδερο) να οριστει απο το Taxheaven ενα τηλεφωνικο νουμερο οπου καθε ενδιαφερομενος συναδελφος, αντι να γραφει τα σχολια του και να στελνει τα μπραβο του (οπως καλη ωρα εγω), να τηλεφωνει και να χρεωνεται ενα ποσο, ουτως ωστε το Τaxheaven να συγκεντρωσει ενα ικανο ποσο για να μπορεσει να καλυψει τα εξοδα δημοσιοποιησης του αρθρου σε ΜΜΕ.Απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε συναδελφοι την αντιδραση μας στο φετεινο φιασκο.Ιδου η Ροδος ....
image description νικοσ | Ιουνίου 14, 2013 4:28 μ.μ. | Reply
Παράταση και στις ΑΠΔ Απριλίου παιδιά.
image description kelly | Ιουνίου 14, 2013 7:00 μ.μ. | Reply
Συγχαριτήρια!!!!!
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προηγούμενους συναδέλφους κάπως πρέπει να αντιδράσουμε. Μας έχουν διαλύσει την προσωπική μας ζωή λες και είμαστε μηχανάκια να δουλεύουμε 24 ώρες το 24ωρο. Συν ότι όλοι οι παρατρεχάμενοι που βγαίνουν στις τηλεοράσεις μόνο μ@λ@κίες ξέρουν να λένε και φουντώνουν τον κόσμο που μετά έρχεται σε μας και όταν του λέμε ότι υπάρχουν κάποια θέματα που δεν έχουν διευκρινηστεί ακόμα και μας κοιτάνε σαν να μην ξέρουμε την δουλεία μας. Και λέω τώρα εγώ ποιοί είναι αυτοί οι κύριοι που γυρνάνε από κανάλι σε κανάλι και μεταδίδουν ότι τους λένε οι κολλητοί τους από τα υπουργεία και βγάζουν έναν ολόκληρο κλάδο που δουλέυει ασταμάτητα άχρηστο ? Πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να σταματήσουν να μας θεωρούν όλοι υπαλλήλους τους.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Ιουνίου 14, 2013 7:33 μ.μ. | Reply
Έχει ήδη σταλεί επιστολή επιστολή από 6 συλλόγους, και στα αρμόδια υπουργεία, και στο επιμελητήριο, και στις επαγγελματικές οργανώσεις, και στα ΜΜΕ από την Δευτέρα 10-6-2013. Αλλά έχουν άλλα και τρέχουν τώρα, και δεν το βλέπω να ασχολούνται πριν το τέλος της άλλης βδομάδας....ttp://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13839
image description ομορφα | Ιουνίου 14, 2013 7:10 μ.μ. | Reply
ΟΜΟΡΦΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ...ΟΜΩΣ,ΑΝ ΔΕΝ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΝΟΜΙΚΑ....ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΙΔΕΩΝ
image description DIMITRIS CRETA | Ιουνίου 14, 2013 8:00 μ.μ. | Reply
Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ. ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΕΜΑΣ ΝΟΥΜΕΡΑ!!
image description SDS | Ιουνίου 14, 2013 9:21 μ.μ. | Reply
Xιλια μπραβο στους συναδέλφους του taxheaven. Προσωπικά ετοιμάζω τις δηλώσεις στο μηχανογραφικο μου πρόγραμμα και ΔΕΝ στελνω μεχρι 30/6. Η αγανάκτηση έχει ξεχειλίσει .Μακάρι να οργανωθούμε και επιτέλους να ακουστούμε οι ΛΟΓΙΣΤΕΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ. Αν όχι τώρα τότε πότε ?
image description Kostas | Ιουνίου 14, 2013 9:57 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι , δυστυχως λεμε , λεμε , λεμε και καταλήγουμε σε τι? αποθηκευση δηλώσεων και 30/6 να δουμε αν δουλεύει το σύστημα κλπ κλπ . Σε τελική ανάλυση καλά μας κάνουν .Οι επαγγελματικές μας οργανώσεις ειναι για φρουφρου και αρώματα.Ποιά είναι η πίεση προς το υπουργείο?Ποιές οι προτάσεις που έχουν περάσει ?Πότε μας έχει ρωτήσει το υπουργείο ?Ολοι οι ασχετοι σύμβουλοι,υπαλληλοι του υπουργείου , οι τρόικες κλπ μας υπολογισαν ποτε?Ότι τους κ@@@@σει.Οτι εχουμε χασει την υγεια μας , τις οικογενειες μας ,δεν πληρωνόμαστε , μας ζητάνε όλοι ευθύνες(πελάτες , υπουργείο) δεν το υπολογιζει κανεις.Αλλά απο ανθρώπους που ποτε δεν δούλεψαν ποτέ στη ζωή τους δεν περιμένω προσωπικά κάτι παραπάνω , άσχετοι είναι άσχετοι θα παραμείνουν.
image description Kostas | Ιουνίου 14, 2013 9:57 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι , δυστυχως λεμε , λεμε , λεμε και καταλήγουμε σε τι? αποθηκευση δηλώσεων και 30/6 να δουμε αν δουλεύει το σύστημα κλπ κλπ . Σε τελική ανάλυση καλά μας κάνουν .Οι επαγγελματικές μας οργανώσεις ειναι για φρουφρου και αρώματα.Ποιά είναι η πίεση προς το υπουργείο?Ποιές οι προτάσεις που έχουν περάσει ?Πότε μας έχει ρωτήσει το υπουργείο ?Ολοι οι ασχετοι σύμβουλοι,υπαλληλοι του υπουργείου , οι τρόικες κλπ μας υπολογισαν ποτε?Ότι τους κ@@@@σει.Οτι εχουμε χασει την υγεια μας , τις οικογενειες μας ,δεν πληρωνόμαστε , μας ζητάνε όλοι ευθύνες(πελάτες , υπουργείο) δεν το υπολογιζει κανεις.Αλλά απο ανθρώπους που ποτε δεν δούλεψαν ποτέ στη ζωή τους δεν περιμένω προσωπικά κάτι παραπάνω , άσχετοι είναι άσχετοι θα παραμείνουν.
image description Ganeze | Ιουνίου 14, 2013 9:57 μ.μ. | Reply
Μπράβο και καλό κουράγιο στους συναδέλφους
image description panos | Ιουνίου 14, 2013 10:47 μ.μ. | Reply
Ρε μπας και κλείσαν την ΕΡΤ για να ξεχάσουμε τα υπόλοιπα χάλια τους? Το έχω ξαναπεί για την κύριο ΘΘ και το επαναλαμβάνω. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ. Στερείται σοβαρότητας η δήλωση ότι θα δούμε τι θα έχει υποβληθεί και αν χρειαστεί θα δώσουμε παράταση. Αυτό θεωρείται προγραμματισμός? Και στην πράξη οποιοδήποτε έργο στερείται σοβαρού προγραμματισμού είναι καταδικασμένο να αποτύχει,
image description ΝΙΚΟΣ | Ιουνίου 14, 2013 11:43 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ.ΘΕΛΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ 800 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ 32 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΚΥΜΜΕΝΟΣ 30 ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.ΘΕΛΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ 26% ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ.ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΚΛΕΦΤΕΣ.ΕΛΕΟΣ......ΤΟΣΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΣΚΛΑΒΟΙ...ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ....ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΣ!!
image description νοη 1958 | Ιουνίου 15, 2013 2:50 π.μ. | Reply
ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΑΧΙS ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΡΤ.
ΣΒΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΠΩΣ ΕΣΒΗΣΕ ΤΟ ΣΗΜΑ.
ΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ....ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ
image description nice | Ιουνίου 15, 2013 12:43 μ.μ. | Reply
WILKOMEN TO REALITY...!!!
keep it up and running everyone...!!!!!!!!!
τα καλυτερα έπονται
image description Γιαννησ | Ιουνίου 15, 2013 7:01 μ.μ. | Reply
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ. ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ. ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ..ΛΙΓΑΚΙ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ Ε7. ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ ΦΕΤΟΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ ΦΟΡΟΣ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΥΣΙ ΟΠΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΦΡΕΝΑΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΦΟΡΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΤΩΝ 1500 ΕΥΡΩ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΠΕΡΥΣΙΝΟΥ ΕΤΟΥΣ. ΣΑΤΑΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΤΣΙ?? ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΩΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝΕ ΠΙΣΩ ΛΕΦΤΑ?? ΣΑΤΑΝΙΚΟ ΕΤΣΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ??? ΠΑΛΙ ΜΟΝΑ ΖΥΓΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ.. ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ. ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΚΑΙ ΦΠΑ ΚΑΙ Ε7 ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.
image description 041624566 | Ιουνίου 15, 2013 8:36 μ.μ. | Reply
Ευχαριστούμε την ομάδα για την συναδελφική διατύπωση της τραγικής κατάστασης στην οποία μας έχει φέρει η έλλειψη προγραμματισμού και κατανόησης του Υπουργείου. Δέν έχω το χρόνο να διαβάσω όλα τα σχόλια και ίσως επαναλάβω λόγια άλλων. Τα γραφεία των Λογιστών των τουριστικών περιοχών απ τις οποίες περιμένουμε τα ουσιαστικότερα έσοδα της χρονιάς, τα σκεφτηκε κανένας αυτή την εποχή?????. Ολοι βλέπουν τις λήξεις και τις προθεσμίες, σκέφτηκε άραγε κανείς πως ένα γραφείο στο νησί θα πρέπει να κάνει τις προσλήψεις όλων των εποχιακών μέσα σ αυτό το χαβαλέ του να φέρω τους τόκους να μή φέρω τους τόκους βάλε για το επικουρικό μάθε για τον ΟΑΕΕ βγάλε το ΙΚΑ δεν δουλεύει ο ΟΓΑ δέν έχει σύστημα το taxis και ποσα άλλα ακόμα να σας πώ ευτράπελα και μή που κάνουν τις αντοχές μας κάθε μέρα και λιγώτερες ???????????????? Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το ΦΠΑ στις 20 και γω λέω ρε παιδιά κι αυτό τώρα επρεπε να αλλάξει? τι δέν ξέρω? δέν είχαν κάτι ποιό επείγον να ρυθμίσουν και ρυθμήσανε το ΦΠΑ που ήταν να μήν ήταν παλιά στις 20 ? για εξι μέρες τι θα βγάλουν ? Να μή μπορούμε πιά να προγραμματίσουμε τίποτα???????????? κι άν λέω άν εγώ ο Λογιστής είχα κανονίσει το γάμο μου στις 20/7 θάπρεπε ένα μήνα πρίν να μου πούνε πως αλλάζει το ΦΠΑ??????. Μήπως λέω μήπως αντί να χαιδεύουμε τους κ.κ. του Υπουργείου πρέπει να τους τρίξουμε λίγο τα δόντια οτι κι εμείς παρ΄όλες τις ανάγκες μας έχουμε ψυχή και κουράγιο συγκεκριμένω ταχυτήτων??????????? αντε άς τα δουνε τα συνδυκαλιστικά μας κεφάλια και να βάλουν και καμια φωνή να τη ακούσουμε. καλές οι φωτογραφιες με την ηγεσία αλλά αποτελέσματα θέλουμε. Τι θα γίνει θα κάνουμε καλοκαίρι φέτος ή απ το βαρύ χειμώνα θα πέσουμε κατευθείαν στον ασήκωτο ?????????????? Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ελένη Χ.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Ιουνίου 20, 2013 11:25 π.μ. | Reply
Δυστυχώς Ελένη, τα πάντα γίνονται για τις δημόσιες σχέσεις και φυσικά και για τα επακόλουθα αυτών... Έχουμε ζητήσει εδώ και 10 μέρες συνάντηση με τον κ. Τσαβδάρη, αλλά απάντηση δεν παίρνουμε, ούτε θα πάρουμε, είμαι σίγουρη για αυτό!!! Τι σημαίνει αυτό; Μας έχουν γραμμένους στα παλαιά τους υποδήματα, και την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. η οποία ασχολείται με αρραβώνες (διαλυμένους και νέους). Όλα είναι υπό κατάρρευση, και αντί να μαζευτούμε όλοι μαζί, βγαίνει ο καθένας μόνος του να κάνει το κομμάτι του.... Και αυτά τα μεσοβέζικα, να ανακοινώνονται τελευταία στιγμή οι παρατάσεις, ενώ οι γνωρίζοντες ξέρουν ότι το χρονοδιάγραμμα έχει βγεί, είναι απαράδεκτο. Κάποιοι θα λογοδοτήσουν για αυτή τους τη στάση, γιατί η γνώση δεν μπορεί να είναι προνόμιο των λίγων και .... εκλεκτών! Δεν συνάδει με τη δημοκρατία αυτή η νοοτροπία αλλά με άλλες αντιλήψεις...
image description galinos | Ιουνίου 19, 2013 4:33 μ.μ. | Reply
πρέπει να παραιτηθούν άπαντες στο Υπουργείο είναι επιεικώς ανίκανοι,και άσχετοι.Όπως αναφέρει ο σπουδαίος Γκάτσος στο τραγούδι Κεμάλ,<<αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ!!>>
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο