Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Οι τόκοι θα εισαχθούν στο TAXISnet μετά τις 24 Ιουνίου

Μετά τις 24 Ιουνίου αναμένεται να εισαχθούν στο TAXISnet τα στοιχεία που θα αποστείλουν οι τράπεζες στη γενική γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων αναφορικά με τους τόκους που θα πρέπει να δηλώσουν στις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος (Ε1) οι φορολογούμενοι. Ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Χ. Θεοχάρης ανέφερε ότι τα στοιχεία από τις τράπεζες για τους δικαιούχους και τα ποσά των τόκων που θα συμπληρωθούν αυτόματα στις δηλώσεις των φορολογουμένων θα παραληφθούν από τη ΓΓΠΣ αύριο Παρασκευή 14 Ιουνίου 2013.
Σύμφωνα με εκτιμήσεις στελεχών της ΓΓΠΣ η μεταφόρτωση των στοιχείων αυτών στο TAXISnet θα απαιτήσει τουλάχιστον 10 ημέρες, δηλαδή οι φορολογούμενοι θα δουν τα ποσά των τόκων προσυμπληρωμένα στο Ε1 περίπου μία εβδομάδα πριν λήξει η καταληκτική προθεσμία υποβολή της φορολογικής δήλωσης.

Πηγή Express




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Kextsi | Ιουνίου 13, 2013 10:17 π.μ. | Reply
Τουλάχιστον αστείοι...
image description ΠΡΩΗΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΣ | Ιουνίου 13, 2013 10:43 π.μ. | Reply
ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description ΝΥΝ | Ιουνίου 13, 2013 11:25 π.μ. | Reply
ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ!
image description totaly wrong | Ιουνίου 13, 2013 11:22 π.μ. | Reply
Το κράτος παραπαίει και εμείς κοιτάμε ανήμποροι... αν λυπάμαι κάποιους είναι τα γεροντάκια (γτ συνήθως μόνο αυτοί έχουν το κομπόδεμα μιας ζωής σε προθεσμιακή) που ενώ ήρθαν τυ πι κο τα τα να κάνουν δήλωση απο το Μάιο ακόμη, πρώτα τους έστειλα στην τράπεζα για το πολυπόθητο χαρτί, μετά μας είπε το υπουργείο θα τα περάσουν μόνοι τους και οι τράπεζες δεν έδιναν χαρτί μόνο όσοι πήγαν μάιο προλαβαν, και τώρα ενώ τους υποσχέθηκα οτι στις 14 θα "περαστούν", έπρεπε να μαντέψω πως θα πάρει δέκα (;) μέρες να περαστούν. Και καλό μου καλοκαίρι εις το γραφείον!
image description mariod | Ιουνίου 13, 2013 11:31 π.μ. | Reply
ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!
image description nick | Ιουνίου 13, 2013 11:10 π.μ. | Reply
Και όσο σκεφτόμουν ότι περνούσα παιδαγωγικό και το 2004 τους έπαιρναν όλους ...... αύριο θα έφευγα για 3 μήνες στο εξοχικό!!!!
image description Auditor | Ιουνίου 13, 2013 11:10 π.μ. | Reply
Την παράταση για 30/09 θα τη βγάλουν ποτέ;
image description γιαννησ | Ιουνίου 13, 2013 11:21 π.μ. | Reply
Να είσαστε καλά κύριε Θεοχάρη που για ακόμα μια φορά με γρήγορες διαδικασίες διευκολύνατε την κοινωνία και τον κλάδο μας......ευχαριστούμε πολύ!!!!!
image description THO | Ιουνίου 13, 2013 11:27 π.μ. | Reply
Μην ξεχνάτε ότι σχεδιάζουν και ΝΕΟ Ε9 για τον Αύγουστο. Αυτό κι αν είναι το ανέκδοτο της ημέρας.
image description picos | Ιουνίου 13, 2013 11:24 π.μ. | Reply
ΕΙΣΤΕ ΓΕΛΟΙΟΙ ....... ΤΕΛΟΣ
image description dom | Ιουνίου 13, 2013 11:56 π.μ. | Reply
Δεν μας είπαν ποιον Αύγουστο (μάλλον του Παπάζογλου)
image description picos | Ιουνίου 13, 2013 11:15 π.μ. | Reply
Ρε ανθρωπακια καμμια παραταση της προκοπης θα δωσετε?
ΜΑ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ??? ΒΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ? Η ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 250 ΕΥΡΩ? ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ
image description γιαννησ | Ιουνίου 13, 2013 12:34 μ.μ. | Reply
Να σας πω...δεν γυρνάτε στην δουλειά σας γιατί έχετε να στείλετε και συγκεντρωτικές, μην το ξεχνάτε. Καλά ντε, μην βαράτε.....χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!
image description ΤΑΣΟΣ | Ιουνίου 13, 2013 12:23 μ.μ. | Reply
Έχω μία απορία μέσα στο γενικό χαμό. Άμα κάποιος στείλει δήλωση Φ.Π πριν μπούνε οι τόκοι και βγει το εκκαθαριστικό, οι τόκοι πως θα υπολογιστούν στην εισφορά αλληλεγγύης.......!!!!!!!!!!
image description picos | Ιουνίου 13, 2013 12:33 μ.μ. | Reply
αμα καποιος ,ποιος αμα καποιος? Εγω εχω στειλει , να πανε να βγαλουν ακρη μονοι τους και οι φορολογουμενοι που μου φερανε αυτα που μου φερανε και το κρατος
image description Isidoros | Ιουνίου 13, 2013 1:24 μ.μ. | Reply
auto to kolo Taxisnet 8a to ftiajoun epitelous???? 2 meres kai den mporeis na kaneis douleia....
image description GREC | Ιουνίου 13, 2013 1:25 μ.μ. | Reply
Πέρυσι έβλεπε τις αποθηκευμένες και έλεγε πάμε καλά.Εγώ κατεβάζω ρολλά μετά τα φ01&ε3 που έμειναν να στείλω,πάω διακοπές και s u on september.Ίσως μπω για κάνα τιτίβισμα.
image description 123 | Ιουνίου 13, 2013 1:18 μ.μ. | Reply
Αντε κι εσεις!!!! Με την υπερδυσκολη προσβαση στα σχολια. Τι εξυπηρετειτε??? Εδω γινεται πολεμος. ΠΟΛΕΜΟΣ. Το αντιλαμβανεστε???? Ασχολουμαστε με το ποτε θα καταθεσουμε το Ε1??? ΠΟΤΕ!!!! Επαναλαμβανω... Δεν υπαρχει κρατος!!! Ειμαστε στα ορια 1967. Το ζησα το ξερω.... Η ΕΡΤ ειναι η συνειδητοποίηση μας. Δεν ειναι η λαμογια, η διαφθορα, ο κρατισμος. Ειναι το συμβολο της υπαρξης μας ως εθνος. Αυτο σημερα μας το εκποιουν. Σε Οφελος ΤΙΝΟΣ???? Θα δωσουν παραταση στο Ε1 μια βδομαδα μετα??? Βλ. φπα γ κατηγοριας!!! Απαραδεκτο!!! Αυτες ειναι οι μικρες μαυρες στιγμες της ζωης μας!!! Αυτο ειναι το εκποιω την πατριδα μου. Κι αυτο δεν θα με ενοχλουσε τοσο. Εκποιω τις υψιστες αξιες.. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΙΣΟΤΗΤΑ. Και μαλιστα στην Ευρωπη. Στην μονη ηπειρο που πορευτηκε μα βαση αυτα. Και ξερετε! Το να εμποδιζετε τις φωνες δεν εχει μεγαλη αξια. Θα βρουν τροπο να εκφρατουν. Βλ.πλατεια Ταξιμ. Μπορει να μην καταφερνουν αμεσα κατι. Ομως υπαρχει αντισταση και ειναι μεγαλη. ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ. Να το ξερουν. Δεν ειναι δυνατον η DIGEA (ιδιωτικη εταιρεια να μου προσδιοριζει τι να βλεπω)

image description KELLI | Ιουνίου 13, 2013 2:19 μ.μ. | Reply
Είστε όλοι γελοίοι και επικύνδυνοι
image description sp | Ιουνίου 13, 2013 3:53 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description ΠΡΩΗΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΣ | Ιουνίου 13, 2013 3:52 μ.μ. | Reply
Για αυτό λοιπόν, αγαπητέ 123, πριν λίγο καιρό μας "γυρίσαν" το αναλογικό σε ψηφιακό σήμα τελικά....και αναρωτιόμουνα!!!
Για να μπορεί μια "εταιρεία" να αποφασίζει πότε θα σταματήσεις να βλέπεις!!!!!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο