Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Τροποποίηση του χρόνου υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α.

Σύμφωνα με την απόφαση του Υ.Ο. ΠΟΛ.1129/3.6.2013 επήλθε τροποποίηση του χρόνου υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. καθώς  και του περιεχομένου του εντύπου 050 – ΦΠΑ ΕΚΔΟΣΗ 2η 2011, Φ2 TAXIS.
Πιο συγκεκριμένα: 
Η περιοδική δήλωση υποβάλλεται στη Δ.Ο.Υ.* που είναι αρμόδια για τη φορολογία εισοδήματος μέχρι:
α) Την 20η ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη της φορολογικής περιόδου (μήνα ή τρίμηνο ) στην οποία αφορά η δήλωση, εφόσον προκύπτει χρεωστικό υπόλοιπο. 
β) Την τελευταία ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη της φορολογικής περιόδου (μήνα ή τρίμηνο )  στην οποία αφορά η δήλωση, εφόσον προκύπτει μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.
Δείτε ολόκληρη την απόφαση εδώ
Δείτε επίσης την απόφαση ΠΟΛ. 1267/30.12.2011 έτσι όπως τροποποιήθηκε και ισχύει σήμερα (μετά τις αλλαγές που επέφερε η απόφαση ΠΟΛ.1129/3.6.2013).

* Δείτε αναλυτικά την απόφαση ΠΟΛ.1267/30.12.2011 σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description KOSTIS | Ιουνίου 4, 2013 4:04 μ.μ. | Reply
Εγώ λέω καλύτερα να τις υποβάλλουμε την επόμενη ακριβώς ημέρα. Ή ακόμα καλύτερα εντός δύο ωρών από τη λήξη της φορολογικής περιόδου στην οποία αφορά η δήλωση και όχι αργότερα απο τις πέντε(5) ώρες..
image description ΕΓΩ | Ιουνίου 4, 2013 4:06 μ.μ. | Reply
Πάει, αυτό ήταν. Δεν ξανά υποβάλω ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!! Καλό καλοκαίρι :) :) :)
image description pansofia | Ιουνίου 4, 2013 4:27 μ.μ. | Reply
Δεν ειναι μονο γι αυτο,ειναι για ολα.....
http://www.youtube.com/watch?v=sQM8G2ZjPrw
image description julia | Ιουνίου 4, 2013 4:47 μ.μ. | Reply
τερμα δλδ η ηλεκτρονικη υποβολη ;;;;;
image description gus | Ιουνίου 4, 2013 11:42 μ.μ. | Reply
Που το είδες αυτό
image description TAKIS | Ιουνίου 4, 2013 5:55 μ.μ. | Reply
οταν δεν εχεις σκεφτει τίποτα σοβαρό, και ο χρονος περνά πρέπει να εκδόσεις μια κάποια απόφαση για να μην νομίζουν ότι δεν κάνεις τίποτα. Τώρα εάν η απόφαση είναι κουτή... δεν έχει σημασία. Σε κουτούς απευθυνεσαι ούτως ή άλλως!!
image description XAOS | Ιουνίου 4, 2013 5:31 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΛΕΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΧΘΕΣ...
image description ΣΤΕΦΑΝΟΣ | Ιουνίου 4, 2013 5:28 μ.μ. | Reply
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά...οι δηλώσεις όλες στις εφορίες πλέον και οχι ηλεκτρονικά ??? κάνω λάθος....παρακαλώ ας βοηθήσει κάποιος επειδή εδώ έχουμε χάσει πλέον κάθε έννοια σοβαρότητας...απορώ με τα κεφάλια του ΥΠΟΙΚ....πόσο μα πόσο ηλίθιοι είναι αυτοί οι τύποι....
image description KAROLOS | Ιουνίου 4, 2013 5:24 μ.μ. | Reply
Διαβάστε με προσοχή την απόφαση συνάδελφοι και μην βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα
image description MAVROS | Ιουνίου 4, 2013 6:48 μ.μ. | Reply
Δεν καταλαβαινω τιποτα
δηλ θα υποβαλλονται την 20η καθε μηνα αντι την 26η ?????
image description NTL | Ιουνίου 4, 2013 5:26 μ.μ. | Reply
ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ
image description JORDAN6 | Ιουνίου 4, 2013 5:08 μ.μ. | Reply
Κάντε κλικ στο ΠΟΛ. 1267/30.12.2011 για να δείτε για την ηλεκτρονική υποβολή
image description Grammateas | Ιουνίου 4, 2013 5:06 μ.μ. | Reply
Γιατί δεν στέλνουν δώρο από έναν δημόσιο υπάλληλο σε κάθε επιχείρηση να δούμε καταρχήν αν θα προλαβαίνει και αφού τα τακτοποιεί όλα να μας δίνει και την αμοιβή μας που έχουμε επιχείρηση; Ενα μισθό. Βολευόμαστε.
image description agamemnon | Ιουνίου 4, 2013 6:01 μ.μ. | Reply
Είναι ασφυκτική η προθεσμία για τα λογιστικά γραφεία. Εν τω μεταξύ απ' ότι καταλαβαίνω όλες οι περιοδικές που θα υποβληθούν τον Ιούνιο για την περίοδο του Μαΐου, θα υποβληθούν εκπρόθεσμα. Τι να πρωτοπρολάβουμε; Τη δημοσίευση ισολογισμών; Την υποβολή δηλώσεων ΝΠ;
image description STAMATIA | Ιουνίου 4, 2013 7:10 μ.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΦΠΑ Η ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΤΑΧΙΣ???
image description KERKYRA | Ιουνίου 4, 2013 7:38 μ.μ. | Reply
ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΑΡΑΧΕΣ ΑΛΛΑ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΑΞΙΜ .....ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΝΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑ...ΚΑΡ.ΣΕΡΒΙΑΣ 1 ...Α ΡΕ ΔΑΚΡΥΓΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ....
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΜΑΣ.....ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ??????
image description ΠΑΝΑΓΙΩΤΗσ | Ιουνίου 4, 2013 8:52 μ.μ. | Reply
Προσωπικά, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στις εμπρόθεσμες χρεωστικές περιοδικές φπα καταληκτική ημ/νία θα είναι η 20 του μηνός και όχι 26 πλέον. Ηλεκτρονικά όπως και πριν.
image description klery | Ιουνίου 4, 2013 8:42 μ.μ. | Reply
εγω παλι εχω μεινει αφωνη ...............θα καλουμε τους πελατες στο γραφειο ολους στις 20 του μηνος
θα κανουμε τη δηλωση θα παιρνουν το χαρτι,θα τρεχουν στην τραπεζα για το δεκαρικο
τα καταλαβα σωστα?
image description xara83 | Ιουνίου 4, 2013 11:55 μ.μ. | Reply
Όχι ακριβώς. Μπορείς να βάζεις από μόνη σου το δεκαρικάκι, να μην ταλαιπωρείς και τον κόσμο. Φαντάζομαι κι εσένα σε πληρώνουν πολύ καλά και σου περισσεύουν τα χρήματα!
image description klery | Ιουνίου 4, 2013 8:14 μ.μ. | Reply
υπαρχει και αλλη λυση ,το πληρωνουμε εμεις μεσω e-bancing και εχουμε λαμβανειν.
image description ΓΕΩΡΓΙΟΣ | Ιουνίου 4, 2013 8:34 μ.μ. | Reply
ΕΛΕΟΣ ..........ΕΛΕΟΣ εχω καταλαβει σωστα ΣΙΓΟΥΡΑ, η περιοδικη φπα πρεπει να υποβαλλεται μεχρι 20 του μηνα απο 1.6.2013 και μετα.. αρα αν οφειλουμε 1000 ευρω, 10 ευρω στις 20 του μηνα, 490 στις 30 και αλλα 500 τελος του επομενου! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ........ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΗΛΗΔΗ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
image description billy | Ιουνίου 4, 2013 8:50 μ.μ. | Reply
Διαβάστε την ΠΟΛ για να κατανοήσετε πρωτίστως τι λέει. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ όπως και πρίν. ΑΛΛΑΓΗ της καταληκτικής ημερομηνίας για τις ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ, στις 20 του επόμενου αντί για 26. Το χρεωστικό ποσό πρέπει να καταβάλλεται έως τις 20 του μήνα είτε ΟΛΟΚΛΗΡΟ , είτε σε περίπτωση που δεν διαθέτει κανείς το ολόκληρο, δίνει 10 ευρώ εως τις 20 για να μην του σβηστεί η δήλωση. Και εν συνεχεία το υπόλοιπο 50% (πλήν τα 10 ευρώ) ώς το τέλος του μήνα, και τα υπόλοιπα 50% τον επομενο. Όποιος το σκέφτηκε πρέπει να παίρνει απο τρείς χιλιάδες ευρώ μισθό σίγουρα τέτοιο σαίνι που είναι....
image description LOGISTIS EVROS | Ιουνίου 4, 2013 9:03 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ ΜΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝΕ ΚΙ ΕΜΑΣ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ !!!!!!
Ε!!!!! ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ... 9ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.
ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟΜΕΙΝΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ !!!!!!
6. Σε περίπτωση θανάτου του λογιστή του υποκειμένου στο φόρο οι ανωτέρω καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής, για τη φορολογική περίοδο εντός της οποίας επήλθε το γεγονός αυτό, μεταφέρονται για 10 ημερολογιακές ημέρες. Οι περιοδικές δηλώσεις στην περίπτωση αυτή θα υποβάλλονται αποκλειστικά στην αρμόδια ΔΟΥ σε έντυπη μορφή. Ο υποκείμενος στο φόρο υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 με την οποία δηλώνει ότι είχε αναθέσει την παρακολούθηση και διαχείριση των φορολογικών του υποχρεώσεων στο θανόντα καθώς και την ημερομηνία του θανάτου αυτού.


Ο Ρ Γ Ι Α ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!!!
image description ΑΝΤΩΝΗΣ | Ιουνίου 4, 2013 10:17 μ.μ. | Reply
ΩΣ ΕΔΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΜΟΛΥΒΙΑ, ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ. ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ. ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!! ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΑΥΤΟΙ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!
image description xara83 | Ιουνίου 4, 2013 11:51 μ.μ. | Reply
Τόσο απλό κι όμως τόσο δύσκολο! Να'ναι καλά οι εκπρόσωποί μας!
image description Teo | Ιουνίου 4, 2013 11:34 μ.μ. | Reply
Αν κατάλαβα καλά το κάθε μήνα απευθύνεται και στα β κατηγορίας ; Δηλαδή πάει το τρίμηνο ;
image description gus | Ιουνίου 4, 2013 11:59 μ.μ. | Reply
Διαβάστε καλά την απόφαση . Δεν αλλάζει το τρίμηνο για τα απλογραφικά . Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε
image description xara83 | Ιουνίου 4, 2013 11:26 μ.μ. | Reply
6. Σε περίπτωση θανάτου του λογιστή του υποκειμένου στο φόρο οι ανωτέρω καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής, για τη φορολογική περίοδο εντός της οποίας επήλθε το γεγονός αυτό, μεταφέρονται για 10 ημερολογιακές ημέρες.

Έχουν προβλέψει τα πάντα! Και στην περίπτωση που μας ξεβγάλουν (όπως προφανώς έχουν σκοπό) κι εκεί έχουν προβλέψει να εισπράξουν πρόστιμα! Άντε να προλάβει επιχειρηματίας σε 10 μέρες να βγάλει άκρη και να στείλει περιοδική! Για γέλια και για κλάματα είμαστε σ'αυτή τη χώρα!!!
image description xara83 | Ιουνίου 4, 2013 11:45 μ.μ. | Reply
10 ημερολογιακές μέρες παρακαλώ! Μην μπερδευτείτε και νομίζετε ότι είναι εργάσιμες, που για μας βέβαια και οι 10 εργάσιμες... 10 ημερολογιακές είναι! Αϊ στα κομμάτια πλέον ηλίθιοι κυβερνώντες αυτού του τόπου!
image description Thanasis | Ιουνίου 4, 2013 11:17 μ.μ. | Reply
ισχυει για τα απλογραφικά ; Κάθε μήνα και αυτά ;
image description gus | Ιουνίου 4, 2013 11:52 μ.μ. | Reply
Διαβάστε καλά την απόφαση . Δεν αλλάζει το τρίμηνο για τα απλογραφικά . Απλά από 26 πάει 20 . Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε.
image description Thanasis | Ιουνίου 5, 2013 12:08 π.μ. | Reply
Γιατί έλεγε κάπου συγκεκριμένα αν αφορά μόνο τα Γ; Έτσι όπως το έλεγε ήταν σαν να εννοούσε και Β και Γ
image description ELEMENTAL | Ιουνίου 5, 2013 5:34 π.μ. | Reply
Δεν πιστεύω να είναι κάποιος που δεν προλαβαίνει ?
image description mario | Ιουνίου 5, 2013 9:01 π.μ. | Reply
Που είναι ρε σεις οι λογιστικοί σύλλογοι ???
image description theopax | Ιουνίου 5, 2013 9:48 π.μ. | Reply
Καλά αυτοί εκεί δεν έχουν με τίποτα πιο σοβαρό να ασχοληθούν; Αυτό είναι το θέμα να στείλεις το ΦΠΑ γρήγορα; Εδώ και τώρα και τα παραστατικά δεν έρχονται στην ώρα τους, πότε θα προλαβαίνουμε να τα καταχωρούμε; Ρε κάτι πρέπει να γίνει ρε παιδιά, δεν μπορεί να τρέχουμε εμείς για όλα, να τα κάνουμε όλα και να μας πνίγουν οι ημερομηνίες. Πρέπει να οργανωθούμε!!!
image description LEON76 | Ιουνίου 5, 2013 10:21 π.μ. | Reply
Κύριε Υπουργέ, Η αποδέσμευση του χρόνου και του τρόπου πληρωμής από της καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής ΦΠΑ είναι μία πολύ μεγάλη βοήθεια για την αγορά που αργοσβήνει και επίσης για τις φορολογικές αρχές να ξέρει ποιος χρωστάει και από πότε. Βάζοντας όμως ως προϋπόθεση την καταβολή χρηματικού ποσού την ίδια μέρα "ταυτόχρονα σχεδόν" με την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ ακυρώνεται αυτόματα αυτό που θέλετε να πετύχετε.1) Γιατί κανένας συνάδελφος δεν θα πληρώνει το ΦΠΑ του πελάτη του (10,00€) για την υποβολή όταν την ίδια στιγμή μας χρωστάνε τις αμοιβές μας. 2) Γιατί κανένας συνάδελφος δεν θα θέλει ηλεκτρονικά να πάρει το ρίσκο να αποστείλει με web-banking την πληρωμή διότι κάνοντας λάθος στην πληκτρολόγηση της ταυτότητας πληρωμής επιστρέφει πίσω απλήρωτο και άρα ως μη υποβαλλόμενη η δήλωση ΦΠΑ και αν είναι τις 3-4 τελευταίες μέρες υποβολής κινδυνεύει να υποβληθεί ως εκπρόθεσμη και άρα χωρίς δόσεις. Συμπιέσατε το χρόνο υποβολής και δεν διαμαρτυρόμαστε γι αυτό, που αυτό και μόνο αποτελεί χρηματική δαπάνη για τα γραφεία μας με δύο επιλογές 1) Αύξηση ωρών εργασίας ή 2) πρόστιμα. Για όλα τα παραπάνω αλλά και άλλα που έπρεπε να τα σκεφτούν οι σύμβουλοι σας πριν τα εφαρμόσετε επίσημα και προκαλέσετε για άλλη μια φορά αναστάτωση στο ήδη επιβαρυμένο επάγγελμα μας εγώ σας προτείνω τα εξής: 1)Γιατί δεν λέτε καταβολή των 10,00€ έως τις 20 του μήνα ή 2)Γιατί δεν λέτε καταβολή εντός 1-2 ήμερών από την υποβολή της δήλωσης ΦΠΑ. Συμβουλευτείτε επιτέλους ανθρώπους της αγοράς και όχι του καναπέ.
image description Sarliz | Ιουνίου 5, 2013 10:33 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι, μήπως κανένας πελάτης σας θέλει υπάλληλο??????
Σκέφτομαι να πάω για δουλειά, να δουλεύω το 8ωράκι μου, να έχω τον ελεύθερο χρόνο μου και το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ!!!!!
image description poulpoul | Ιουνίου 5, 2013 11:46 π.μ. | Reply
Προτείνω το εξής:
Στην ΠΟΛ αναγράφεται ένα FAX(210 – 3645413)καθώς και ένας υπεύθυνος για πληροφορίες.Προτείνω λοιπόν ο καθένας μας ξεχωριστά να στείλει στο fax αυτό μια επιστολή διατυπωμένη όπως νομίζει εκείνος ή ας συντάξουμε στο forum μία πρότυπη, με την οποία να απαιτούμε την ακύρωση της απόφασης εξηγώντας τους λόγους.Προτείνω δε να είναι ενυπόγραφη με τα στοιχεία μας(τουλάχιστον η δική μου θα είναι).Δεν προτείνω e-mail διοτι οι τύποι δεν το έχουν και θεωρώ οτι πχ 1000 fax από λογιστές στην αρμόδια διεύθυνση όλο και κάποιο θόρυβο θα δημιουργήσουν.
Ξέρω οτι στους περισσότερους η ιδέα θα ακουστεί γραφική καθώς ο κλάδος μας έχει παράδοση στο να μην αντιδρά σε τίποτα και να τα περιμένει όλα από τους αδιάφορους εκπροσώπους μας.
Όσοι πιστοί συμμετέχετε στην δράση.
image description SOYLA | Ιουνίου 5, 2013 11:43 π.μ. | Reply
Συμφωνώ αγαπητέ συνάδελφε. Είμαι 2 σε 1 επαγγελματίας (μηχανικός και λογιστής). Όταν το ΤΣΜΕΔΕ μας έστειλε φουσκωμένες εισφορές μπλοκάραμε τα φαξ και τα mail του υπουργείου, του ΤΕΕ, του ΤΣΜΕΔΕ και πήραμε αρχικά 2μηνη αναστολή πληρωμής και νέα ειδοποιητήρια, Ας μπλοκάρουμε λοιπόν το φαξ τους, πρέπει να πρωτοκολλήσουν κάθε λήψη και ας μας πουν μετά.....
image description xara83 | Ιουνίου 5, 2013 12:57 μ.μ. | Reply
Πολύ καλή ιδέα! Το μόνο που μένει είναι να το οργανώσουμε, ώστε να πέσουν μαζεμένα τα fax! Κάτι σαν την "ώρα της γης"! Προς ολοταχώς για την "ώρα του λογιστή"!!!
image description ΕΓΩ | Ιουνίου 5, 2013 12:44 μ.μ. | Reply
ΜΕΣΑ !!!!!!!!!!
image description SPIROS07 | Ιουνίου 5, 2013 12:11 μ.μ. | Reply
Συμφωνω αλλα κατα αρχην ξεκινηστε τα τηλεφωνα στο τμημα του φπα οπου ηδη διαμαρτυρηθηκα και μαλιστα εντονα σε σημειο που αναγκαστηκαν να μου πουν ...εχετε δικιο ισως πρεπει να το ξαναδουμε ιδιαιτερα για οσους θελουν να πληρωσουν εφ απαξ στις 26....τα τηλεφωνα ειναι 2103645615 ,2103645378 ...ξεκινηστε και ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει αποτελεσμα γιατι αμα περιμενουμε τους συλλογους........αστα
image description poulpoul | Ιουνίου 5, 2013 1:26 μ.μ. | Reply
Μία πρόχειρη επιστολή που έφτιαξα είναι η εξής.Αλάξτε της(και τους
τα φώτα ελεύθερα συνάδελφοι.Το fax είναι 210 – 3645413.Σπύρο καλή η ιδέα σου.Πήρα και έριξα και εγώ ένα γύρο:
AITHMA
Κύριοι,
Βάσει της ΠΟΛ1129/3.6.2013, επανακαθορίζετε τα όρια υποβολής της αρχικής εμπρόθεσμης περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ μέχρι την 20η ημέρα του ερχόμενου μήνα που αφορά η δήλωση.
Στην απόφαση σας αυτή παραγνωρίζετε τα εξής:
Α) Δεν έχουν όλες οι εταιρείες in house λογιστήρια, για να μπορούν να γίνουν έγκαιρα οι ενημερώσεις. Για την ακρίβεια οι περισσότερες συνεργάζονται με εξωτερικούς συνεργάτες για την τήρηση των λογιστηρίων τους.
Β)Τα τιμολόγια προς καταχώρηση δεν έχουν απαραίτητα φτάσει στις εταιρείες μέχρι εκείνη την ημερομηνία
Γ)Το φόρτο εργασίας των λογιστών φοροτεχνικών είναι πολύ μεγάλο για να μπορούν να καλύψουν έγκαιρα όλες τις εταιρείες. Το φόρτο αυτό αυξάνεται ακόμα περισσότερο με τις συνεχείς ασυνέπειες και παλινδρομήσεις του υπουργείου όσον αφορά την αδυναμία ομαλής λειτουργίας του TAXIS
Δ) Καθώς σύμφωνα με τον ΚΦΑΣ μέχρι την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης θα πρέπει να είναι ενημερωμένα και τα βιβλία της επιχείρησης, θα πρέπει μέχρι τις 20 του μήνα να έχουν γίνει όλες οι εργασίες κλεισίματος του μήνα, αν θέλουμε να είμαστε νομότυποι.
Όλα τα παραπάνω θα οδηγήσουν με μαθηματική ακρίβεια στην υποβολή σωρείας εκπρόθεσμων δηλώσεων με τις ανάλογες επιβαρύνσεις προστίμων, ή στην υποβολή σωρείας τροποποιητικών δηλώσεων, οι ύπαρξη των οποίων εκτός των άλλων θα αμαυρώνει και την εικόνα της επιχείρησης όσον αφορά τις φορολογικές της υποχρεώσεις.
Σας καλώ άμεσα να ανακαλέσετε την απόφασή σας αυτή, η οποία σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να βοηθήσει ούτε την φορολογική διοίκηση ούτε τις επιχειρήσεις στο να είναι πιο συνεπείς, και αφού διαβουλευτείτε με τους αρμόδιους φορείς Λογιστών-Φοροτεχνικών, να βρείτε μία σωστή και εφικτή λύση στο πρόβλημα σας. Το να το μεταφέρετε και αυτό στην πλάτη των Λογιστών-Φοροτεχνών που είναι καλώς ή κακώς οι συνεργάτες σας στην συλλογή εσόδων σίγουρα δεν αποτελεί λύση.
Λύση αποτελεί π.χ.η υποβολή δηλώσεων και ποσού 10ευρώ ή όλου του ποσόυ μέχρι τις 26 του μήνα όπως ισχύει σήμερα, και το υπόλοιπο σε δύο δόσεις, την 5η και την τελευταία του επόμενου μήνα.
image description MILES | Ιουνίου 5, 2013 2:56 μ.μ. | Reply
Αγαπητοί συνάδελφοι λύστε μου σας παρακαλώ τρεις απορίες γιατί το λίγο μυαλό που έχω θα το χάσω
1. Τις δηλώσεις ΦΠΑ τις υποβάλω απογευματινές ώρες (και εσχάτως μεταμεσονύχτιες και Κυριακές). καθώς το πρωί τρέχω στους πελάτες, στις εφορίες και σε εξωτερικές εργασίες Αν θα πρέπει την ίδια μέρα να καταβάλει ο επιχειρηματίας τα δέκα ευρώ θα πρέπει να επικοινωνώ μαζί μόλις υποβάλω την δήλωση του να του λέω τηλεφωνικά την ταυτότητα πληρωμής και να προχωρά στην καταβολή. Σημειώνω ότι πολλοί πελάτες δεν έχουν ebanking και προσέρχονται στην τράπεζα. Συνεπώς θα πρέπει τις δηλώσεις να τις στέλνουμε από τις 8 το πρωί μέχρι τις 10:00 και στην συνέχει να λέμε στον πελάτη μέχρι το μεσημέρι να πάει επειγόντως στην τράπεζα να καταθέσει 10 euro. ΟΙ τράπεζες δεν θα διαμαρτυρηθούν ???
Η λύση να καταθέτουμε εμείς τα 10 euro και να έχουμε λαμβάνειν από τον πελάτη είναι ανάξια σχολιασμού. Μήπως οι ποιητές εννοούν ότι η υποβολή της δήλωσης και η καταβολή του δεκαευρω θα πρέπει να γίνονται μέχρι από τις 20 του μήνα αλλά όχι απαραίτητα την ίδια ημερομηνία ???

2. Με τα intrastat και τα Listing τι γίνεται ? Και αυτά προφανώς μέχρι τις 20 ??
Ποιος από σας λαμβάνει μέχρι τις 20 τα τιμολόγια του εξωτερικού? Και ποιο το όφελος, αν υποβάλλουμε το intrastat στις 20 θα λυθεί το πρόβλημα της χώρας ??

3. Υποβολή χρεωστική ΦΠΑ Μαίου με χρεωστικό 1000 euro την 20-6 και ταυτόχρονη καταβολή των 100 euro. Καταβολή την 30-6 των υπόλοιπων 990. Θεωρείται εκπρόθεσμη η πληρωμή?? Αν όχι, η πληρωμή του ΦΠΑ μετατοπίζεται κατά 3 με 3 μέρες (30-6 αντί 26-6 με το προηγούμενο καθεστώς ). Κάτι είναι και αυτό.

image description SPIROS07 | Ιουνίου 5, 2013 3:40 μ.μ. | Reply
Συναδελφε τι δεν καταλαβαινεις ? α)πρεπει να εχουμε ολοκληρωσει ολα τα φπα πολυ νωριτερα απο τις 20 αν θελουν οι πελατες να εξοφλουν ολο το φπα β)αν οχι θα πρεπει να εχουμε στειλει ολες τις δηλωσεις μεχρι τις 20 να κανουμε πληρωμη του 10 ευρου μεχρι τις 20 το υπολοιπο 50% μεχρι το τελος μηνα και το υπολοιπο 50% στον επομενο με 2% προσαυξηση.ΤΡΕΛΛΑ.Πολλαπλασιασμος της δουλειας σε λιγωτερο χρονο ,για πιο ωφελος ασε που στο τελος θα μειωθουν και τα εσοδα του κρατους γιατι τουλαχιστον στο δικο μου γραφειο μεχρι σημερα (και με την δικια μας πιεση)ενα 65-70% εξοφλουσαν στις 26.,τωρα θα δινουν(δινουμε)το 10ευρω και αντε πιαστε τους.....
image description ATE | Ιουνίου 5, 2013 3:27 μ.μ. | Reply
Aγαπητοι συναδελφοι, ηθελα να σας επισημανω , για οσους τους ενδιαφερει, μια πολυ σοβαρη διαταξη που αλλαξε με το Ν.4152 και αφορα στη καταργηση του συμβιβασμου της προσαυξησης που καταλογιζεται σε τακτικο η προσωρινο ελεγχο του ΦΠΑ, δηλαδη η προσαυξηση θα ειναι 3,5% ανα μηνα εκπροθεσμου.....
image description ATE | Ιουνίου 5, 2013 3:35 μ.μ. | Reply
N4152/2013 Aρθρο 49 παραγραφος 4....
image description DC070940195 | Ιουνίου 5, 2013 6:06 μ.μ. | Reply
Και αναρωτιόμουν τι θα κάνω φέτος το 15άυγουστο.....
image description FROUFROU | Ιουνίου 6, 2013 7:48 π.μ. | Reply
οταν το χρεωστικο φπα αποδοθει εξ΄ολοκληρου δεν χρειαζονται τα 10 euro.σωστα?μονο οσοι τα αποδιδουν σε δοσεις πρεπει να καταθεσουν τα 10 euro.αν κανω λαθος διορθωστεμαι.
image description KAOUNIS | Ιουνίου 6, 2013 2:46 μ.μ. | Reply
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ. ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ Η ΟΦΕΙΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΠΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗ!!!!!
image description ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ | Ιουνίου 6, 2013 3:10 μ.μ. | Reply
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΔΩ!
Πρέπει να είναι όλοι ανεγκέφαλοι εκεί στο υπουργείο οικονομικών
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο