Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Ε.Ε.Α. - Να επανεξετασθεί το καθεστώς για την δημοσίευση ισολογισμών

Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών
Δελτίο Τύπου
            
Σε ότι αφορά το πεδίο ευθύνης του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών στην διαχείριση του Γ.Ε.ΜΗ, τα μέλη μας πρέπει να είναι απολύτως βέβαια ότι οι διαδικασίες διεκπεραιώνονται με ταχύτητα και εγκυρότητα. Το Γ.Ε.ΜΗ. είναι κατάκτηση και καθήκον για τις επιχειρήσεις και τα Επιμελητήρια και οφείλουμε να το προασπίσουμε.
Γι αυτό και πιστεύουμε πως η λειτουργία του Γ.Ε.ΜΗ. δεν πρέπει να ταυτιστεί με τον ευνουχισμό της οικονομικής ενημέρωσης την οποία ιδίως σήμερα έχουν μεγάλη ανάγκη οι επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες.
Η δημοσίευση των ισολογισμών στις ιστοσελίδες των ίδιων των επιχειρήσεων, όπως προβλέπεται στο Γ.Ε.ΜΗ., ενώ για την επιχείρηση συνιστά μια εξοικονόμηση γύρω στα 350 ευρώ, αποστερεί τις οικονομικές εφημερίδες από έναν σημαντικό πόρο, δημιουργώντας εύλογες ανησυχίες στους εργαζόμενους των εφημερίδων για το μέλλον τους.
Το Γ.Ε.ΜΗ δεν πρέπει να «στιγματιστεί» από τα πρώτα του βήματα ως υπαίτιο για περισσότερες απολύσεις εργαζόμενων και κλείσιμο εφημερίδων, διότι αυτό θα υπονομεύσει την πορεία του και την αποδοχή του από την κοινωνία.

Καλούμε λοιπόν τα συναρμόδια Υπουργεία Οικονομικών και Ανάπτυξης να αναζητήσουν την βέλτιστη λύση που δεν θα φέρνει αντιμέτωπο το Γ.Ε.ΜΗ, τις επιχειρήσεις και τα Επιμελητήρια με άλλους κλάδους και δεν θα πλήττει τον Πλουραλισμό της Ενημέρωσης, που είναι κατάκτηση για την οικονομία, τις επιχειρήσεις και τη Δημοκρατία.

Παράλληλα, η Κ.Ε.Ε.Ε. που έχει επιφορτιστεί με τη λειτουργία του Γ.Ε.ΜΗ. να αναλάβει σχετική πρωτοβουλία για την έναρξη διαλόγου με όλους τους αρμόδιους φορείς, ως προς την προσφορότητα και αποτελεσματικότητα του συνόλου των ρυθμίσεων που αφορούν την ομαλή λειτουργία του ΓΕΜΗ, βασισμένη στη μέχρι τώρα εμπειρία από τη καθημερινή λειτουργία του».




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description BERA | Μαΐου 30, 2013 11:55 π.μ. | Reply
Νωρίς το θυμηθήκατε
image description KERKYRA | Μαΐου 30, 2013 11:04 π.μ. | Reply
ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ 350 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ?ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ , ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΟΠΙΚΗ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ....ΚΑΝΤΟ ΚΑΝΑ 1000 ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΕΙΣΑΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΤΟΣΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΑΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ....SORRY ΑΛΛΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ!!!!
image description ΝΙΚΟΣ | Μαΐου 30, 2013 11:26 π.μ. | Reply
Κόστος 350€ για δημοσίευση ισολογισμού; Που ζουν οι άνθρωποι;
H δημοσίευση σε εφημερίδες δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στις εταιρείες, σωστή η κατάργηση.
image description birbilis | Μαΐου 30, 2013 11:34 π.μ. | Reply
Απολύτως σωστό το νέο καθεστώς, έπρεπε να έχει γίνει χρόνια.
image description SOYLA | Μαΐου 30, 2013 11:17 π.μ. | Reply
Και στην εταιρική σελίδα είναι πλεονασμός. Οι ισολογισμοί θα αναρτηθούν στο ΓΕΜΗ, δημοσιεύονται και στο ΦΕΚ, το οποίο το βρίσκεις στο www.et.gr χωρίς χρέωση. Ε, φτάνει πια με τους μεγαλοεκδότες. Και στο κάτω, αν κάποιος θέλει τα οικονομικά στοιχεία μου, ας μου τηλεφωνήσει να του τα δώσω.
image description m | Μαΐου 30, 2013 11:27 π.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ SOYLA.
image description ΚΩΣΤΑΣ Κ. | Μαΐου 30, 2013 11:27 π.μ. | Reply
Πολύ περίεργος αυτός ο "πόνος" του Ε.Ε.Α. για τις φυλλάδες...
image description vASSILIS | Μαΐου 30, 2013 11:16 π.μ. | Reply
Οπότε να συνεχιστεί το νταβατζιλίκι....πολύ ωραία....
Μάλλον στο ΕΕΑ θα πρέπει να εκσυγχρονιστείτε στον τρόπο που ενημερώνεστε....
image description PMVOLOS | Μαΐου 30, 2013 11:38 π.μ. | Reply
ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ ΑΧΡΕΙΟΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ! ΑΙΣΧΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΟΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΕΞΟΥΣΙΑΣ ! ΠΟΝΑΕΙ Η ΑΓΟΡΑ, ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΕΚΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ ΜΙΖΑΔΟΡΟΙ ! ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΥΜΑ ΤΩΝ ...ΦΤΩΧΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ, ΟΨΙΜΟΙ ...ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΛΑΟΥ !!!!!!!!!!!
image description Filippos | Μαΐου 30, 2013 11:27 π.μ. | Reply
Ντροπή για το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών !!! Αντί να δουλεύουν και να προωθούν και άλλες μεταρρυθμίσεις όπως αυτή της κατάργησης της δημοσίευσης στις εφημερίδες συνεχίζουν να συντηρούν ένα σάπιο σύστημα τροχοπέδη στη σύγχρονη επιχειρηματικότητα. Κατάργηση της υποχρεωτικής εγγραφής σε κάθε είδους επιμελητήρια εδώ και τώρα!
image description γιωργοσ | Μαΐου 30, 2013 12:34 μ.μ. | Reply
Τι θα λέγατε να υπερασπιστείτε και τους δικηγόρους για τις υποχρεωτικές παραστάσεις στα συμβόλαια για να μην έχουν ανεργία.Τ
image description Auditor | Μαΐου 30, 2013 12:18 μ.μ. | Reply
Τι πόνος είναι αυτός για τις εφημερίδες;
Η κατάργηση δημοσίευσης έπρεπε να έχει γίνει εδώ και χρόνια
image description adam19 | Μαΐου 30, 2013 12:37 μ.μ. | Reply
Ερχεται και η ωρα τους στο Επιμελητηριο
αφου το εργο που παραγουν εκει
κανεις δεν το ξερει
και 35 χρονια στο επαγγελμα δεν καταλαβα ουτε ειδα πουθενα την χρησιμοτητα τους
παρα μονο στην εισπραξη των συνδρομων εμφανιζονται και τους βλεπουμε
Και οχι μονο το επαγγελματικο
αλλα ολα τα επιμελητηρια υπαρχουν -υπηρχαν
μονο για τα ιδια τα επιμελητηρια

Η δημοσιευση και το ενδιαφερον τους για τις εφημεριδες
ειναι για να αποκτησουν φιλικες σχεσεις με τα ΜΜΕ
να υποστηριξουν μεθαυριο την αναγκη υπαρξης των επιμελητηριων

το ενα χερι νιβει το αλλο κλπ κλπ
image description Κωστας | Μαΐου 30, 2013 12:03 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΚΑΘΕΤΩΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ. ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΦΕΚ (ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ) ΚΑΙ ΤΟ INTERNET.
ΤΟ ΓΕΜΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΤΙ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ. ΑΥΤΟΙ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΟΥΝ;
image description AENAOS KINOUMENOS | Μαΐου 30, 2013 12:48 μ.μ. | Reply
Πάνε καλά οι άνθρωποι;;;;; Τι πάει να πει το ΓΕΜΗ δεν θέλει να στιγματιστεί με κλείσιμο εφημερίδων; Καινούρια υπηρεσία που ξεκινάει με νοοτροπία χειρότερη και απο την βαθιά δεκαετία του 80. Ελεος . . .
image description Bill | Μαΐου 30, 2013 12:17 μ.μ. | Reply
Αυτός που το έγραψε αυτό το άρθρο δεν τόλμησε να βάλει το όνομά του γιατί μάλλον γνώριζε τι θα γίνει.
image description ΝΙΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ | Μαΐου 30, 2013 12:09 μ.μ. | Reply
Πολύ καλά έκαναν και έγινε προαιρετική η δημοσίευση του ισολογισμού στις εφημερίδες! Με το καλό να καταργηθεί πλήρως! Αρκετά με τα κάθε λογής απίστευτα τέλη και χαράτσια της κάθε συντεχνιούλας εις βάρος των υπολοίπων εργαζομένων!!!
image description ΑΑ.V | Μαΐου 30, 2013 1:07 μ.μ. | Reply
Γ.Ε.ΜΗ ΚΑΙ ΣΚΑΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ....
image description ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ | Μαΐου 30, 2013 2:16 μ.μ. | Reply
Δεν ντρεπεστε να ζητάτε και άλλα λεφτά - νταβατζιλίκι απο τις επιχειρήσεις??

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ καταργηθηκε η δημοσιευση στον εντυπο τύπο!!
Και στο ΓΕΜΗ ακόμα χειρότεροι νταβατζήδες! 10 ΕΥΡΩ για καταχωρηση site
και 10 ευρω για αναγγελια δημοσιευσης ( ελεος πια !!! )
image description margo | Μαΐου 30, 2013 2:11 μ.μ. | Reply
Δεν φτάνει που μας παίρνεται τα 3 ευρα…………. και τα 10 ευρα………….. (που έως τώρα δεν πληρώναμε τίποτα)
Θέλετε να μας βάλλεται και σε αλλά έξοδα? Εσείς υποτίθεται ότι εκπροσωπείτε τα συμφέροντα μας η των εφημερίδων?
Μέλλων δεν έχετε καταλάβει σε τι εποχές ζούμε ακόμη

image description χαρησ_κ | Μαΐου 30, 2013 3:55 μ.μ. | Reply
ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ...ΕΡΓΑΤΗ , ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ
ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ...ΑΕΡΑ , ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ.
image description irakliss | Μαΐου 30, 2013 4:06 μ.μ. | Reply
πρωτα παιρνουμε τις εφημερίδες ,μετά τα επιμελητήρια.....
α ρε διορισμενα διαπλεκόμενα λαμογια...ουστ ρε..να δημοσιευουν τα Αποκρυφα της Σιών κάθε μέρα και όχι ισολογισμούς ,οπως κάνουν μερικοί,να δούμε τοτε αν έχετε λογο ύπαρξης,
Και αυα τα λέι ο ηλίθιος του επαγγελματικού, του πιο προβληματικού επιμελητήρίου,,,με την μονιμη απαντηση στο στόμα -.ε.τι να κανουμε περιμενετε κανα δυο μηνες ακομη,δεν εχουμε προσωπικο βλεπετε-αν δεν μπορείς να κανεις την δουλειά σου λόγω ελλειψης προσωπικού οπως λες,παραιτήσου ηλίθιε και κατηγγειλε την διοικηση που δεν δινει προσωπικο΄.Οχι να τρωνε προστιμα απο την εφορία οι εταιρείες επιδή αργεις εσυ να κανεις την δουλειάσου.
Και τωρα σε επιασε πονος και για τις εφημεριδες ....παρε δεκα..λαμογιο.
image description gkazan | Μαΐου 30, 2013 4:11 μ.μ. | Reply
Ωπ! Τι έγινε; Έπεσε λόρδα στο σύμπλεγμα των "οικονομικών" και λοιπών εφημερίδων;

Περιμένουν με τα κερατιάτικα των Ισολογισμών να βγάλουν τα 100 μύρια ζημιά του ΔΟΛ;

Γιατί εσφαλμένα ελέχθη οτι στοίχιζε 1000 ευρώ κατ' έτος η δημοσίευση... Για τις ΑΕ που τα έκανα όλα προβλεπόμενα, το κόστος ανερχόταν στα 2000-2500 ευρώ, χωρίς το ΦΕΚ.... Πάρτι έκαναν τόσα χρόνια οι τζίτζικες, ας φρόντιζαν να ήταν μέρμηγκες...
image description johnnie | Μαΐου 30, 2013 6:26 μ.μ. | Reply
συγγνώμη αλλά εσείς κύριοι του ΕΕΑ από που παίρνετε συνδρομές ? είστε σίγουροι πως υπερασπίζεστε τα συμφέροντα των μελών σας? Τουλάχιστον δείξτε λίγο ενδιαφέρον για τους συνδρομητές σας έστω για το ξεκάρφωμα... Κατάργηση της υποχρεωτικής εγγραφής στα επιμελητήρια άμεσα
image description Πετρος | Μαΐου 30, 2013 6:36 μ.μ. | Reply
Παιδιά, εγώ μπερδεύτηκα, με την ανακοίνωσή τους. Αφού το Γ.ΕΜΗ είναι "κατάκτηση", φαντάζομαι ότι δεν θέλουν να δυσαρεστήσουν τα μέλη τους, δηλαδή το "μέλι" τους! Από την άλλη είναι αλήθεια ότι πολλές εφημερίδες χρωστούν την ύπαρξή τους στην δημοσίευση ισολογισμών! Οπότε, μας λένε ότι οι ισολογισμοί καλό να είναι δωρεάν, αλλά το κράτος να φροντίσει να μην κλείσουν οι φυλλάδες...Και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο δηλαδή!!! Πάντως οι της Καθημερινής θα τρελαθούν από τη χαρά τους άμα μπει λουκέτο στα άλλα οικονομικά φύλλα...
image description Κ.Γ | Μαΐου 30, 2013 7:50 μ.μ. | Reply
ΠΑΝΤΩΣ Πετρο Η λογική του "κάνω ΜΙΑ μεταρρύθμιση κι όποιον πάρει Ο ΧΑΡΟΣ" δεν είναι σωστή Δεν φταίνε σε τίποτα οι εργαζόμενοι στις εφημερίδες να πεινάσουν αύριο > Οντως, και δεν εξετάζω τα κίνητρα του ΕΕΑ, πρέπει η κυβέρν ηση να μην επιτρέψει απολύσεις με ΠΡΟΦΑΣΗ το ΓΕΜΗ. Αν αυτό λέει το Επιμελητήριο, τότε να κάτσουν τα σαίνια της κυβέρνησης να βρούν λύση, αρκεί να μην την πληρώσουν πάλι οι επιχειρήσεις
image description Πέτρος | Μαΐου 30, 2013 8:11 μ.μ. | Reply
Οι οικονομικές εφημερίδες κάνουν τουλάχιστον και καμιά ανάλυση της προκοπής! ... Τέλος πάντων ας τους δώσουν καμιά επιχορήγηση να σταθούν στα πόδια τους, για να μην έχουν και το μονοπώλιο της ενημέρωσης τα κανάλια, οπότε ούτε ψύλλος στο κόρφο μας...Και στο ΕΕΑ, που θέλουν να το παίξουν υπεράνω, εντάξει αρκετά με την ευαισθησία για την ενημέρωση, δείτε τι θα γίνει με το ΕΣΠΑ, και τις εφορίες που βαράνε στο ψαχνό, γιατί εκεί σας χρειάζονται ζωηρούς οι επιχειρήσεις.. "Οποιος μπλέκεται με τα πίτουρα τον τρών οι κότες"...κύριοι του ΕΕΑ
image description steliosf | Μαΐου 30, 2013 9:02 μ.μ. | Reply
Με κάλυψαν οι συνάδερφοι, όντως οι άνθρωποι έχουν πλάκα, ένα σωστό μέτρο ελήφθει και θέλουν να το καταργήσουν, παρεπιπτόντως να μου πεί που δημοσίευε με 350,00 ευρώ γιατί εγώ τόσα χρόνια κάτω απο 1500,00 δέν βρήκα πουθενά.
image description Πετρος | Μαΐου 30, 2013 11:30 μ.μ. | Reply
Καλά το 350 είναι αστείο. Αν δεν το έγραψαν εκ παραδρομής, πρέπει να κοιταχτούν! Οσο για το πόσο θα "προασπίσουν" το ΓΕΜΗ θα φανεί από τις πράξεις τους! Καλά βέβαια κατάργηση δεν γίνεται, γιατί το μέτρο το θέλει η τρόικα, οι επιχειρήσεις η κυβέρνηση αλλά και το ΕΕΑ και όλα τα επιμελητήρια. Απλώς, το κάθε Επιμελητήριο προσπαθεί να πείσει για το "θεσμικό του ρόλο" και ότι δεν κάνουν μόνο συνδικαλισμό γιατί υπάρχει δυνατός ανταγωνισμός και ανάμεσά τους!. Το μόνο θετικό, είναι ότι δεν κρύβονται στην αφάνεια, όπως παλιότερα που επιμελητήρια άκουγες και επιμελητήρια δεν έβλεπες, Συνάδελφος μου είπε κιόλας πως το ΕΕΑ έχει ψηφιακές υπηρεσίες για μέλη(΄άκρως τρελλό και επιμελητηριακό!), αλλά δεν μπήκα ακόμα .Ξέρει κανείς αν η εφαρμογή αξίζει τίποτα, ή είναι σαν τις ανακοινώσεις τους?...
image description DRIVECENTER | Μαΐου 31, 2013 8:59 π.μ. | Reply
Απαράδεκτη η θέση του Επιμελητηρίου.
image description VATS | Μαΐου 31, 2013 12:13 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ.

ΑΣΕ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο