Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Θεοχάρης: Από τις τράπεζες τα στοιχεία των τόκων του 2012

Θεοχάρης: Από τις τράπεζες τα στοιχεία των τόκων του 2012

Τα στοιχεία των τόκων του 2012 θα δοθούν από τις τράπεζες στη γενική γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων διαβεβαίωσε μέσω του ΣΚΑΪ ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης, κάτι που θα βοηθήσει τους φορολογουμένους να αποφύγουν σοβαρή ταλαιπωρία.

Άφησε εκ νέου ανοιχτό το ενδεχόμενο να δοθεί παράταση για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων.

Σε ό,τι αφορά το διαχωρισμό όταν υπάρχει συνδικαιούχος σε τραπεζικό λογαριασμό, ο κ. Θεοχάρης διευκρίνισε ότι θα αποφασίζουν οι ίδιοι οι φορολογούμενοι ποιος από τους συνδικαιούχους θα δηλώσει τους τόκους.

Διευκρίνισε πως δεν παίζει ρόλο σε ποιο όνομα εκδίδεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ, αλλά το αν έχει πληρωθεί το ΕΕΤΗΔΕ (Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Δομημένων Επιφανειών) που συμπεριλαμβάνεται στο λογαριασμό.

Σημειώνεται ότι το απόγευμα πραγματοποιείται σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομικών για το τέλος ακινήτων.

Πηγή: http://www.skai.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ppanagel | Μαΐου 29, 2013 11:18 π.μ. | Reply
Τι σημαίνει πάλι αυτό;
Εμείς δεν θα δηλώνουμε τους τόκους στο Ε1;
image description Game over...... | Μαΐου 29, 2013 12:05 μ.μ. | Reply
Για ΠΟΛΛΑ γέλια !!!!!!

" Άφησε εκ νέου ανοιχτό το ενδεχόμενο να δοθεί παράταση για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων."
περιμένετε λίγο.....
έχουμε δρόμο μέχρι τελικά να αποφασίσουν να θεσμοθετήσουν τα ΜΜΕ, το twitter και τα υπόλοιπα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Το μάθαμε πια, Mr.Theo!!!!
image description diba | Μαΐου 29, 2013 11:30 π.μ. | Reply
Πρακτικα ΑΔΥΝΑΤΟ
image description Marioss | Μαΐου 29, 2013 12:09 μ.μ. | Reply
Ο κος Θεοχάρης όσο περισσότερο εκτίθεται στα ΜΜΕ, τόσο περισσότερο ρεζίλι γίνεται.
image description panos | Μαΐου 29, 2013 12:09 μ.μ. | Reply
Εάν είναι να περιμένουμε τις τράπεζες να ενημερώσουν τη ΓΓΠΣ για τους τόκους του 12 μάλλον πάμε για Νοέμβριο..... τουλάχιστον.
image description DimitrisD | Μαΐου 29, 2013 12:19 μ.μ. | Reply
"θα αποφασίζουν οι ίδιοι οι φορολογούμενοι ποιος από τους συνδικαιούχους θα δηλώσει τους τόκους." <---Με έκανες και γέλασα, να σαι καλά.
image description TI NA LEME STON PELATH??? | Μαΐου 29, 2013 12:09 μ.μ. | Reply
Τελικά τι να λέμε στουw πελάτες?????Να τρέχουν απο τραπεζα σε τραπεζα???οι τοκοι δεν χρειάζεται να δηλωθουν αφου η γγγπππσσσσ θα λαβει τα ποσα των τοκων απο αυτες???ή οι τοκοι θα ειναι καποια στιγμη προς το φθινοπωρο προτυπωμενοι στις δηλωσεις οποτε και να αρχισουμε την υποβολη τους???Υπάρχει κανείς σοβαρός για να απαντήσει??
image description //// | Μαΐου 29, 2013 12:39 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ Π.Χ. 2%
ΩΣ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΥΛΕΓΓΥΗΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ...ΤΣΙΡΚΟ?
image description akisnet | Μαΐου 29, 2013 4:55 μ.μ. | Reply
Ούτως ή άλλως με την αύξηση του φόρου από το 10% στο 15% ήδη έχουν παρακρατήσει τον φόρο αλληλεγγύης. Έλεος πια...
image description ΩΩΩ!!!!! θεοχαρησ | Μαΐου 29, 2013 12:40 μ.μ. | Reply
Όσο παρακολουθώ τον κ. Θεοχάρη τελευταία, έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψυχική του υγεία... Κρίμα νέος άνθρωπος, αλλά εμείς τι φταίμε???
image description sostos | Μαΐου 29, 2013 1:13 μ.μ. | Reply
Όσο παρακολουθώ τον κ. Θεοχάρη τελευταία, έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με την ψυχική του υγεία... Κρίμα νέος άνθρωπος, αλλά εμείς τι φταίμε???

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ Π.Χ. 2%
ΩΣ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΥΛΕΓΓΥΗΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ...ΤΣΙΡΚΟ?
image description a | Μαΐου 29, 2013 1:03 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥΣ ΠΟΙΟΣ ΔΗΛΩΣΕ ΤΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Η΄ ΟΛΟΙ . ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΑ 500 € 249 ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ 251€
image description βολεμενοσ | Μαΐου 29, 2013 2:02 μ.μ. | Reply
γεια σας ρε εξυπνακηδες λογισταδες!...γιατι δεν προσλαμβανουν εσας στα υποργεια , στο γραφειο του πρωθυπουργου ισως!!!! ....αντι να επικροτειτε για τις αλλαγες και τα νεα συστηματα που επρεπε να ειχαν γινει απο χρονια , ολο παραπονα , εξυπναδες και χαρακτιρισμοι του τυπου "καραγκιοζιδες , δεν ξερουν τι κανουν , ασχετοι , γελοιοι..." σιγα βρε τελοιοι λογισταραδες!..keep walking not working...
image description OTINANAI | Μαΐου 29, 2013 2:40 μ.μ. | Reply
ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ . ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΑΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΦΕΒ ΑΝΤΕ ΜΑΡΤΙΟ ΟΥΣΙΑΤΙΚΑ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Ε1 (ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΑ) ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΜΑΙΟ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΣΑΦΕΙΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΚΤΛ. (ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ) ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΙΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ (ΚΥΡΙΩΣ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ
image description ΔΗΛΑΔΗ | Μαΐου 29, 2013 7:25 μ.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ????ΟΤΑΝ ΩΣ ΚΡΑΤΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΝΟΜΩΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΟΠΟΥ Η ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ ΕΠΙΣΥΡΕΙ ΚΑΜΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ,ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΤΕΛΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ....ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ?????ΝΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΝ?????ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΕΜΕΙΣ ΑΠΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ....ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΝΑ ΓΥΡΟΒΟΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ,ΑΠΟ ΤΑΜΕΙΟ ΣΕ ΤΑΜΕΙΟ....
image description wolfioz | Μαΐου 29, 2013 2:22 μ.μ. | Reply
Έλα κάτσε μια ώρα σε ένα λογιστικό γραφείο και να είσαι σίγουρος οτι θα ξεβολευτείς με την μια..
image description καναπεδατος | Μαΐου 29, 2013 2:50 μ.μ. | Reply
Βολεμενε πως παμε .....
Πες μας τι πρεπει να κανουμε για να θεωρηθουμε και εμεις οι λογισταραδες.... βολεμενοι ???
image description JONNYJ | Μαΐου 29, 2013 2:17 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description JONNYJ | Μαΐου 29, 2013 2:42 μ.μ. | Reply
volemenos..ονομα και πραγμα..να βολευε καπου κ το κουφιο του κεφαλι καλα θα ηταν.
image description IDO | Μαΐου 29, 2013 2:40 μ.μ. | Reply
Παρωδία. Φέτος δεν είχαμε και καμιά σοβαρή αλλαγή. Του χρόνου τί θα γίνει;
image description korina | Μαΐου 29, 2013 2:09 μ.μ. | Reply
Χαχαχαχα!!!!! Απορία: Αφού...οι τράπεζες θα στέλνουν τους τόκους αυτόματα στη Γ.Γ.Π.Σ. πώς θα αποφασίζει ο φορολογούμενος ποιος συνδικαιούχος θα τα δηλώσει; θα εμφανίζονται στα Ε1 δηλ. σε όλους και όποιος θέλει θα τα ξεδηλώνει, κάτι σαν τα σπίτια δηλαδή;;;

Αχ γέλασα και πάλι...να στε καλά!
image description Δημήτρης | Μαΐου 29, 2013 2:09 μ.μ. | Reply
Δηλαδή αν εγώ δεν δηλώσω τα 0,17 ευρώ που πήρα το 2012, τι θα μου κάνουνε;
image description ΑΕΚ | Μαΐου 29, 2013 3:34 μ.μ. | Reply
Θα πας φυλακη σιγουρα σαν μεγαλοοφειλετης.......
Εκτος εαν αποδειχθει οτι συμπεριλαμβανεσαι στην λιστα Lagard .
Σ αυτη την περιπτωση θα αποζημιωθεις απο το κρατος κωμωδια- παρωδια-τραγωδια, για
ψυχικη οδυνη και ταλαιπωρια !!!!!
image description δημητργσ | Μαΐου 29, 2013 4:32 μ.μ. | Reply
Μου αρεσει το "μπορει να δωθει παραταση". Εδω ακομα αποφασεις βγαζουνε. Εχουν αποφασισει για τοκους τοσο καιρο χωρις να ξερουν πως θα δηλωθουνε. Εχουμε καιρο δεν βιαζομαστε.
image description splitapsou | Μαΐου 29, 2013 7:23 μ.μ. | Reply
Αυτή τη στιγμή με βάση τον Νόμο μια μόνο απάντηση μπορείς να δώσεις σε πελάτη, να σου φέρει βεβαίωση από όλους τους τόκους από όποια τράπεζα έχει λογαριασμό. Ολα τα αλλα είναι σπέκουλες...
image description ©DJGATS2013 | Μαΐου 29, 2013 7:22 μ.μ. | Reply
Άμα τόπε ο Teo τότε όλα κυλούν καλώς....
image description GRD | Μαΐου 30, 2013 10:01 π.μ. | Reply
βολεμένε (ή μήπως βαρεμένε)
ποιές αλλαγές και νέα συστήματα και κουραφέξαλα μας τσαμπουνάς. Και ποιός σε είπε εσένα ότι οτιδήποτε νέο ή αλλαγμένο είναι (πάντα) καλύτερο. Αφού λοιπόν εσύ είσαι ευχαριστημένος και γνώστης δεν έρχεσαι να μας δείξεις να καταχωρήσουμε τις δηλώσεις στο taxisnet που δεν άνοιξε ακόμα? Δεν άκουσες τίποτε για κάτι εκατομμύρια ανέργους του ιδιωτικού τομέα και κλειστές επιχειρήσεις ? Είσαι σίγουρος ότι το ΥΟ πορεύεται σωστά?
Δηλαδή σε ποιά χώρα του κόσμου καλοκαίρι και ακόμη πειραματίζονται και τιτιβίζουν στα υπουργεία. Πριν δέκα χρόνια τέτοιες εποχές είχανε τελειώσει όλες οι δηλώσεις και μάλιστα χωρίς προβλήματα (και το κυριότερο τα ταμεία ήταν γεμάτα). Και όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα των τόκων δεν νομίζεις ότι τα (κρατικά) σοβιέτ το παρα@έσανε λίγο (αύξηση φόρου από 10 σε 15% και ξαναφορολόγηση με εισφορά αλληλεγγύης!!) και ταλαιπωρία εκατομμυρίων πολιτών για φορομπηχτικούς λόγους? Να μας λείπει.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο