Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Αυτόματα θα ελέγχονται οι δηλώσεις

Αυτόματα θα ελέγχονται οι δηλώσεις

Αυτοματοποιημένο σύστημα ελέγχων και διασταυρώσεων θα εφαρμόσει για τις φετινές δηλώσεις το υπουργείο Οικονομικών, προκειμένου να κάνει άμεση επαλήθευση των στοιχείων που δηλώνουν οι φορολογούμενοι, όπως τόνισε μιλώντας στο Mega ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Χάρης Θεοχάρης.

Με την υποβολή της ηλεκτρονικής δήλωσης, η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων θα διενεργεί αυτόματα ελέγχους και διασταυρώσεις στα δηλούμενα εισοδήματα, στους παρακρατηθέντες φόρους, στα στοιχεία περιγραφής των κατοικιών και των Ι.Χ. αυτοκινήτων που αποτελούν τεκμήρια καθώς και στα ποσά των δαπανών που δηλώνονται με σκοπό να αναγνωριστούν για έκπτωση από τον φόρο εισοδήματος.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description angel | Μαΐου 29, 2013 9:54 π.μ. | Reply
ΕΓΙΝΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!
image description ggeorge | Μαΐου 29, 2013 9:32 π.μ. | Reply
Και μάλιστα σου λέει εντός 15 ημερών να πάς από την εφορία. Οι εφορίες δεν το ξέρουν. Πήγα για πελάτη τζίφος δεν ξέρουν τίποτα....
image description ΚΩΣΤΑΣ | Μαΐου 29, 2013 10:14 π.μ. | Reply
Για αυτό και φέτος όταν υποβάλλουμε ηλεκτρονικά δεν βγαίνει αμέσως το εκκαθαριστικό? Θέλουν να τα ελέγξουν και μετά να τα εκδώσουν? Οποτε η εκτύπωση που βγαίνει με τους φόρους πριν την οριστική υποβολή είναι καθαρά ενδεικτική? Το έχετε αντιμετωπίσει και άλλοι?
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Μαΐου 29, 2013 12:30 μ.μ. | Reply
Και πέρισυ έτσι ήταν... Το εκκαθαριστικό που βγαίνει είναι το τελικό,απλα βγαίνει σαν προσωρινό
image description dIDI | Μαΐου 29, 2013 10:46 π.μ. | Reply
αίσθημα ευφορίας!
image description SOYLA | Μαΐου 29, 2013 10:04 π.μ. | Reply
Όντως στις ΔΟΥ δεν γνωρίζουν κάτι. Θα επικοινωνήσουν με το εισόδημα στο υπουργείο και...ΥΠΟΜΟΝΗ (μήπως να ζητήσω την επιστροφή μου με προσαύξηση;;;;)
image description ggeorge | Μαΐου 29, 2013 10:09 π.μ. | Reply
Εχουμε βάλει την κεραία και χωρίς να έχουμε τηλεόραση ψάχνουμε γιατί δεν έχουμε καθαρή εικόνα.
image description picaso | Μαΐου 29, 2013 10:05 π.μ. | Reply
Ωραια. Πάμε να πουμε και το σύμφωνα τώρα.
image description ΑΕΚ | Μαΐου 29, 2013 11:42 π.μ. | Reply
Κοιμηθειτε ησυχα .... ολα πλεον σχεδον γινονται αυτοματα...
Εχουμε προσδεθει σε αυτοματο πιλοτο....του υπουργειου Οικονομικων .
Αφου το ειπε ο ΘΕΟ(ΧΑΡΗΣ) POTTER.... στο Mega ολα θα γινουν συμφωνα με την Ελληνικη
εικονικη πραγματικοτητα...
τι λετε?
Συμφωνείτε ότι αν είχαμε μια χρονομηχανή και πηγαίναμε μπροστά μερικές δεκαετίες, ας φανταστούμε την 29/5/2043, οι τότε "αρμόδιοι" θα λένε και θα κάνουν τα ίδια και τα ίδια shit things???
well done Mr Theo!!!
image description fotis | Μαΐου 29, 2013 12:55 μ.μ. | Reply
Να διασταυρώσουν τις πιστωτικές κάρτες πρώτα... που για κάποιο λόγο ούτε που ακούγονται... και μετά τις γιαγιάδες και τους παππούδες για το ενοίκιο και τις δαπάνες τους!!!!! ΕΛΕΟΣ
image description κλαυσιγελοσ | Μαΐου 29, 2013 12:51 μ.μ. | Reply
Ναι !! αυτο είναι ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΛΑ και να στελνει στο twitter/fb/g+/yahoo/hotmail/etc τα αποτελεσματα.. (μετά ξύπνησαν)
image description δηλωσεισ γιοκ-διακοπεσ | Μαΐου 29, 2013 12:16 μ.μ. | Reply
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΝΑΜΕΝΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ Ε1 ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥΣ...ΛΟΙΠΟΝ,ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΩΝ 3-4 ΗΜΕΡΩΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ...ΚΑΤΙ Η ΣΚΟΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ,ΚΑΤΙ Η ΗΛΙΑΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ,ΚΑΤΙ ΟΙ ΨΕΚΑΣΜΟΙ,ΚΑΤΙ ΟΙ ΠΡΩΙΜΕΣ ΖΕΣΤΕΣ...ΜΥΑΣΛΟ ΕΙΝ ΤΟΥΤ....ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ...ΕΙΧΑΝ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΣΕΠΤ.2012 ΕΩΣ ΙΑΝ.2013,ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΑΝ..ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ Ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΚΛΑΔΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....
image description Δημήτρησ | Μαΐου 29, 2013 8:36 μ.μ. | Reply
Να έχετε υποψιν σαν, ότι συν τις άλλοις, θα καταγράφεται η η IP απο την οποία αποστέλεται η δήλωση, ώστε μετά να ζητήσουν τα στοιχεία από τους παρόχους, σε ποιον ανήκουν, ώστε να κάνουν και διασταύρωση, από ποιους λογιστές έχουν φύγει, και με αυτό τον τρόπο, θα μπορούν να ελέγξουν αν εχούν κοπεί η αντίστοιχες ΑΠΥ, ή ΤΠΥ....
image description ΔΕΓΑΪΤΗ-ΜΠΛΑΝΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ | Ιουνίου 4, 2013 6:45 μ.μ. | Reply
Δηλαδή, αν κάποιος θέλει να βοηθήσει κάποιον άμοιρο συνάθρωπό μας (Φίλο, συγγενή, καθαρίστρια κλπ) ΔΩΡΕΑΝ θα κληθεί να ... απολογηθεί κιόλας ???
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο