Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Θεοχάρης: Ανοιχτό το ενδεχόμενο παράτασης για τις φορολογικές δηλώσεις φυσικών προσώπων

Ανοικτό αφήνει το ενδεχόμενο παράτασης στην καταληκτική ημερομηνία της 30ης Ιουνίου για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, ο γενικός γραμματέας Δημόσιων Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης.

Όπως επισήμανε, μιλώντας στη Web-TV του Αθηναϊκού Πρακτορείου Ειδήσεων, εάν χορηγηθεί παράταση, αυτό θα γίνει για μία και μόνη φορά, ενώ ήδη καλύπτονται όλες οι εκκρεμότητες που ακόμη υφίστανται αναφορικά με τη διαδικασία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων εισοδήματος προηγουμένου έτους.

"Ακόμη και στην περίπτωση που απαιτηθεί, η παράταση θα είναι για μια και μόνη φορά", σημειώνει χαρακτηριστικά.

Παράλληλα, όπως πρόσθεσε, το βιβλίο οδηγιών για τη συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης θα αναρτηθεί σήμερα στην ιστοσελίδα του TaxisNet.

Εν τω μεταξύ, τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών θα χορηγούν βεβαιώσεις για τα Ασφαλιστικά Ταμεία ΙΚΑ, ΟΓΑ και ΝΑΤ, που ήδη αναρτούν τα σχετικά στοιχεία στο διαδίκτυο, ώστε να εξυπηρετούνται όσοι δεν έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο, όπως ανακοίνωσε ο υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης.

Τέλος, το υπουργείο Οικονομικών βρίσκεται σε συνεννόηση με το τραπεζικό σύστημα αναφορικά με το ζήτημα των βεβαιώσεων για τους τόκους έως 250 ευρώ, των τραπεζικών καταθέσεων.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΦΚ | Μαΐου 27, 2013 12:56 μ.μ. | Reply
ΟΧΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΝ ΘΕΛΕΙ...ΘΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!!
image description Tassos | Μαΐου 27, 2013 1:44 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ απόλυτα για παράταση "για μια και μόνη φορά" αλλά να είνια ισόχρονη προς το διάστημα 1/2 έως 24/5 (3 μήνες και 24 ημέρες), που είναι πο χρόνος καθυστέρησης μεταξύ επίησημης κατά το νόμο έναρξης προθεσμίας υποβολής των φορολογικών δηλώσεων και του ανοίγματος της ηλεκτρονικής πύλης για την υποβολή τους.
image description σσ | Μαΐου 27, 2013 1:52 μ.μ. | Reply
σωστος.....
image description σσ | Μαΐου 27, 2013 1:53 μ.μ. | Reply
σωστος.....
image description SOYLA | Μαΐου 27, 2013 1:02 μ.μ. | Reply
Έτσι ακριβώς....
image description DC117655061 | Μαΐου 27, 2013 1:56 μ.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΩΣ 24/5...ΕΔΩ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ, ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΩΝ...ΑΥΤΑ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΟΥΝ?
image description ΒΑΣΙΛΗΣ | Μαΐου 27, 2013 1:57 μ.μ. | Reply
προσωπικα, ποτε δε μετανιωσα, που εδω και εναν χρονο, εχβω σταματησει να δουλεω σαν λογιστης, και πλεον δουλευω σαν πωλωτης σε ανα καταστημα λιανικης. Τουλαχιστον τελος του μηνα παιρνω το μισθο μου, με πληρωμενο ΙΚΑ κτλ, και ξερω οτι εχω και ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΔΕΙΑ σταθερο ωραριο και δεν εχω τοσες ευθηνες οσες ειχα πριν, και μπορω να πω, οτι βγαζω και περισσοτερα χρηματα
image description Game over...... | Μαΐου 27, 2013 2:54 μ.μ. | Reply
Εμ γι αυτό σταμάτησες Βασίλη μου. Γιατι δεν έβγαζες......
Απλά εμείς πια στην ηλικία που είμαστε, δεν μπορουμε να σταματησουμε.....
image description ηρθε η αναπτυξη | Μαΐου 27, 2013 1:54 μ.μ. | Reply
Οσοι κανατε διακοπη ρευματος εχετε αρ.δεη...,οποτε,κατεβειτε στα υπογεια...αν τα ακινητα ειναι σε διαφορους νομους ευκαιρια να το συνδιασετε με καλοκαιρινες διακοπες...το υπουργειο πληρωνει....
image description SARAKINOS | Μαΐου 27, 2013 1:16 μ.μ. | Reply
Πρώην συνάδελφε, υπάρχει καμιά θεσούλα για μας; Κάνε κάτι...
image description KOS | Μαΐου 27, 2013 1:56 μ.μ. | Reply
Οπότε ας δώσουν μία μοναδική παράταση εώς τέλη οκτωβρίου(5 μήνες απο την έναρξη υποβολής ,όπως οι ίδιοι εχουν κρίνει απαραίτητο), ώστε να διασφαλιστεί η σωστή λειτουργεία χωρίς λάθη λόγω πίεσης χρόνου και αδυναμίας συστήματος. Το καλοκαίρι με 40 βαθμούς σε ποιά χώρα δουλεύουν 15ωρα κάθε μέρα....????
image description ΛΟΓΙΣΤΗΣ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ | Μαΐου 27, 2013 1:39 μ.μ. | Reply
Στη χώρα του ασόβαρου η κατάσταση έχει γίνει πολύ σοβαρή και εξηγούμε.
Οι συνταξιούχοι του ΙΚΑ - ΟΓΑ - ΝΑΤ θα μπορούν ηλεκτρονικά να εκτυπώσουν τις βεβαιώσεις αποδοχών λέει το υπουργείο, μέχρι εδώ καλά, η υποβολή δηλώσεων φυσικών προσώπων "άρχισε" από την Παρασκευή 24/05/2013 και ώρα 15:30 περίπου και μέχρι εδώ ας πούμε καλά, για τη παρακάτω ανακοίνωση "υπαστυνόμε Θεοχάρη" τι έχετε να πείτε που προαναγγέλετε ότι "εάν χορηγηθεί παράταση, αυτό θα γίνει για μία και μόνη φορά, ενώ ήδη καλύπτονται όλες οι εκκρεμότητες που ακόμη υφίστανται αναφορικά με τη διαδικασία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων εισοδήματος προηγουμένου έτους"
"ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Σας ενημερώνουμε ότι, από την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 31/05/2013 θα λειτουργήσει η νέα ηλεκτρονική υπηρεσία ( στην ιστοσελίδα www.nat.gr ), που θα επιτρέπει στους Συνταξιούχους να εκτυπώνουν οι ίδιοι τις Βεβαιώσεις Αποδοχών του ΝΑΤ-ΚΕΑΝ, για όλες τις κατηγορίες σύνταξης (γήρατος, αναπηρίας ,θανάτου ). Η νέα υπηρεσία, θα εξυπηρετεί και τους συνταξιούχους ΝΑΤ-ΚΕΑΝ, που ζουν στο εξωτερικό και για πρώτη φορά θα έχουν άμεση πρόσβαση στις Βεβαιώσεις Αποδοχών από τον τόπο κατοικίας τους, χωρίς να χρειάζεται να απευθυνθούν στις Υπηρεσίες του ΝΑΤ στην Ελλάδα. Μέχρι σήμερα, οι Βεβαιώσεις Αποδοχών Συνταξιούχων αποστέλλονταν Ταχυδρομικά από τις Υπηρεσίες του ΝΑΤ. Η Βεβαίωση Αποδοχών που θα εκδίδεται, θα είναι ΕΝΙΑΙΑ για ΝΑΤ-ΚΕΑΝ. Για την εκτύπωση της βεβαίωσης αποδοχών, είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσετε:
-τον Α. Φ. Μ. (Αριθμός Φορολογικού Μητρώου )
-τον Α. Μ. Κ. Α. (Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης )
-τον Α. Μ. Σ (Αριθμός Μητρώου Συνταξιούχου )
ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΝΑΤ"

Αντί λοιπόν να γράφεις με τις ώρες (και όλες τις ώρες) στο twitter κοίτα γύρω σου τι γίνετε και βγες από την εικονική πραγματικότητα που βιώνεις.
Η λύση είναι μια.
Παράταση εως 30/09/2013.
Καταβολή φόρου 31/10/2013 και μετά ανεξάρτητα από την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.
image description APAPAPA | Μαΐου 27, 2013 1:37 μ.μ. | Reply
Ποιες 30/09 καλέ?????Τουλάχιστον εως 15/12.Δηλαδή θα μαζοχίζεται ένα ολόκληρο έθνος ολόκληρο το καλοκαίρι μέσα στις ζέστες επειδή κάποιοι κύριοι δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους????Είχαν πει 1/2.Είπαν ψέματα.Τιμωρήθηκαν?Όχι......Οι απαιτήσεις που έχουν όμως θίγουν εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους.....
image description MARIAZAK | Μαΐου 27, 2013 1:03 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ GSIS, ΤΟΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ?
ΡΕΕΕΕΕΕΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?????
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ & ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΟΥ!!!!
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΟΣ ΚΥΡΙΟΙ!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!
image description pontios | Μαΐου 27, 2013 1:35 μ.μ. | Reply
Απαράδεκτος ο κ.Θεοχάρης
image description M | Μαΐου 27, 2013 1:31 μ.μ. | Reply
Τα ΦΠΑ πως θα σταλούν σήμερα?
Εγω προσωπικά τα έχω στείλει αλλα ξέρω πως υπάρχουν συνάδελφοι που ακόμα στέλνουν χρεωστικα ΦΠΑ. Αλλα ξέχασα το κράτος έχει λεφτα! Θέλει και αλλα?
Ουτε αυτα που πρέπει δεν μπορειτε να εισπράξετε!!! Θελετε και διασταυρώσεις! Τρομάρα σας!!!
image description LUIS | Μαΐου 27, 2013 2:13 μ.μ. | Reply
Δώστε παράταση μέχρι 31/12, για να πετύχουμε τις μέρες με τις κατάλληλες συνθήκες θερμοκρασίας.......
image description gkazan | Μαΐου 27, 2013 3:56 μ.μ. | Reply
Ταινείς Γέλιου (ή Γελοίου) Θ.Θ.....

Νέο συκώτι γκαραντί...
image description Error 404--Not Found | Μαΐου 27, 2013 4:05 μ.μ. | Reply

ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ! ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Error 404--Not Found . ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! :)
From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.4.5 404 Not Found

The server has not found anything matching the Request-URI. No indication is given of whether the condition is temporary or permanent.

If the server does not wish to make this information available to the client, the status code 403 (Forbidden) can be used instead. The 410 (Gone) status code SHOULD be used if the server knows, through some internally configurable mechanism, that an old resource is permanently unavailable and has no forwarding address.

image description Demi | Μαΐου 27, 2013 8:43 μ.μ. | Reply
Πολύ καλό !!! Γελάσαμε!!!
image description picos | Μαΐου 27, 2013 9:14 μ.μ. | Reply
1/10 να τελειωνουμε μια και καλη