Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Επιβεβαιώνει ο Κος Θεοχάρης την παράταση για τις δηλώσεις Νομικών προσώπων

Επιβεβαιώνει ο Κος Θεοχάρης την παράταση για τις δηλώσεις Νομικών προσώπων

Σίγουρη πλέον θεωρείτε η παράταση στην υποβολή δήλωσης νομικών προσώπων όπως επιβεβαιώνει και ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Κος Χάρης θεοχάρης .
Η παράταση θα ανακοινωθεί μέσα στην εβδομάδα, και όπως αναφέρει ο ΓΓΔΕ θα είναι η τελευταία για τα νομικά πρόσωπα.

Οι πρώτες πληροφορίες από το ΥΠ.ΟΙΚ. αναφέρουν για παράταση έως την 15η Ιουνίου, χωρίς να αποκλείεται και συντομότερη προθεσμία.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description DC033999782 | Μαΐου 26, 2013 10:45 π.μ. | Reply
και για τα Β κατηγορίας ΟΕ και ΕΕ??????
image description geornik | Μαΐου 27, 2013 9:13 π.μ. | Reply
Από το σκέτο "νομικών προσώμπων" αυτό το συμπέρασμα μάλον βγαίνει.
image description Parata parata .. | Μαΐου 26, 2013 11:16 π.μ. | Reply
Κύριε Θεοχάρη παράταση δείνουν σε κάτι που έχει ξεκινήσει .... Στους υπαλλήλους σας και στις εταιρείες πληροφορικής που έχετε μήπως θέλετε να δώσετε παράταση ?
Ερώτημα β΄ .Εάν δεν κάνω λάθος οι δηλώσεις των φυσικών προσώπων βάση νόμου υποβάλλονται από 1 Φεβρουαρίου έως 30 Ιουνίου . Αφου άνοιξε η εφαρμογή στις 24 Μαίου πρέπει να δώσετε απο τώρα νέα καταληκτική ημερομηνία εαν θέλεται να σας παίρνουν στα σοβαρά.
image description elrod | Μαΐου 26, 2013 2:52 μ.μ. | Reply
synadelfoi o theoxarhs eipe oti paratash tha paroun kai oi oe ee...yparxei h apanthsh toy sto twitter kai malista einai apo tis teleytaies xronika...ekei mas katanthsan na exoume kai twitter kai rwtame ton kathe theoxarh gia enhmerwsh..kalo meshmeri..
image description ELEMENTAL | Μαΐου 27, 2013 8:25 π.μ. | Reply
" θα είναι η τελευταία ..."
Πώς φαίνεται η αυστηρότητα των ανευθύνων , οι οποίοι δεν έχουν πληρώσει ένα πρόστιμο στη ζωή τους .
image description DimitrisD | Μαΐου 27, 2013 9:18 π.μ. | Reply
Μέσω twitter το επιβεβαίωσε και αυτό;
image description ΣΟΝΙΚ | Μαΐου 27, 2013 9:05 π.μ. | Reply
ΟΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Ο.Ε. ΚΑΙ Ε.Ε. ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΜΕΧΡΙ 15 ΙΟΥΝΗ?
ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.....GUS ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ
image description nikos | Μαΐου 27, 2013 9:39 π.μ. | Reply
ΕΔΩ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ.ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΑΡΓΗΣΑΝ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ......ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ.........ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ.......!!!!! ΜΕ ΤΑ ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑ
image description αεκ | Μαΐου 27, 2013 9:36 π.μ. | Reply
Θεοχαρης - Χαρης Potter ο νεος μαγος .... του Ελληνικου θαυματος ....
Εκσυγχρονισμος .... μεταρρυθμιση ... , θωρακιση..... αναχωματα .... ολα μαζι πακετο...=
(Υποβαθμιση - αγριο δουλεμα -ληστεια - αφελληνισμος - διαλυση ολα μαζι στο νεο πακετο...
image description Spyrosp | Μαΐου 27, 2013 10:48 π.μ. | Reply
15/6 είναι πάρα πολύ λίγο. Εγώ έχω εταιρείες στο real estate με έντυπο Φ10-13 (ΔΛΠ), που έχουν 300-400 γραμμές Ε2 και πρέπει να τις περάσω μία μία γραμμή από την αρχή. Πότε θα προλάβω να τα ετοιμάσω, με δεδομένο ότι την ίδια περίοδο πρέπει να τρέξω τις συγγεντρωτικές τιμολογίων, εκκαθαριστικές ΦΠΑ, να στείλω τις Οικονομικές Καταστάσεις στο ΓΕΜΗ και να κάνω και την τρέχουσα δουλειά. Και όλα αυτά με ένα taxisnet που είναι απελπιστικά αργό... Για τις χρεωστικές δηλώσεις πρέπει να δοθεί προθεσμία τουλάχιστον 25-30 μέρες από την στιγμή που θα ανοίξει το σύστημα και θα δουλεύει σωστά. Για τις δε πιστωτικές να δοθεί περιθώριο έως τα τέλη Ιουλίου. Επιτέλους, πρέπει να καταλάβουν ότι οι λογιστές δεν είναι μηχανάκια.... να δουλεύουν 24 ώρες το 24ωρο...
image description tomjoad | Μαΐου 27, 2013 10:22 π.μ. | Reply
Αγοράζεις με γύρω στο χιλιαρικάκι ένα πρόγραμμα (της prosvasis) ξέρω γω που κάνει override το σιχαμένο, καθυστερημένο taxisnet και κάπως δουλεύει το πράγμα. Τώρα πώς μια εταιρεία με 30 υπαλλήλους και μπάτζετ 1/10000 από την γγπς, έκανε 900 φορές καλύτερο, πιο γρήγορο και πιο ασφαλές πρόγραμμα, ας το θεωρήσουμε κειμήλιο γραφικότητας σαν τα στενά της Πλάκας ξέρω-γω. Για να το βάλουμε σε ποδοσφαιρικές αναλογίες είναι σαν να κατεβούμε εμείς οι 6 που σχολιάσαμε εδώ και να διαλύσουμε την μπάρτσα στο καμπ νοου με 5-0. Εγω θα παίζω έξω δεξιά πάντως. Σπύρο, αφού εσύ έχεις και το real estate παίξε μόνος λιμπερο και μαν του μαν τον μεσσι, φαίνεται ότι έχεις φοβερά τρεξίματα.
image description ΤΗΟ | Μαΐου 27, 2013 12:16 μ.μ. | Reply
Έκανα σήμερα τη λαλακία και είδα πρωί πρωί Παπαδάκη (μετά από πολλά χρόνια). Εϊναι δυνατόν να λέει ο Θεοχάρης ότι θα; δούμε τι θα γίνει με τούς τόκους καταθέσεων και ποιός θα τούς δηλώσει και πώς και να χαμογελάει άνετος κι ωραίος κι οι παρατρεχάμενοι παριστάμενοι να μην του βάζουν χέρι? Και καλά οι δημοσιογράφοι δεν ξέρουν, ο συνάδελφος πως καταδέχτηκε και συνέχισε να είναι στο πάνελ. 10 εγκεφαλικά με βαρέσανε πρωί πρωί. Και τώρα έρχεται και λέει ο Θεοχάρης για τελευταία παράταση (σε κάτι που δεν έχει αρχίσει όπως αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω). Ήμαρτον που λέει κι ο Γεωργίου.
image description SPIROS.K. | Μαΐου 27, 2013 12:19 μ.μ. | Reply
Είμαστε ένα μπάχαλο, δεν υπάρχουν ούτε ενώσεις, ούτε οργανώσεις. Είμαστε σκλάβοι των τυχάρπαστων που κυβερνούν και αποφασίζουν πριν από εμάς για εμάς. Η εκκαθαριστική ΦΠΑ με δύο τρεις επιπλέον κωδικούς (απογραφή τέλους, αγορές παγίων, φορολογική αναμόρφωση) δεν μπορεί να είναι και δήλωση Φ.Ε.; Μία απλή ηλεκτρονική υποβολή του ισοζυγίου χωρίς τις εγγραφές κλεισίματος περιέχουν και ότι άλλο ενημερωτικό χρειάζονται για την δήλωση. 10 διαφορετικά έντυπα για να γράψεις τα ίδια πράγματα. Άσε που θα πρέπει μέσα στο κατακαλόκαιρο να τους φτιάξουμε και το Ε9 με τα εκτός σχεδίου (για πολλοστή φορά) για το καινούργιο χαράτσι.
image description MARIO | Μαΐου 27, 2013 1:21 μ.μ. | Reply
Συγνώμη κύριε Θεοχάρη που ζείτε, έχετε πάει καμιά βόλτα σε κάποια ΔΥΟ?? Έχετε προκαλέσει πανικό σε όλη τη χώρα και κυρίως σε ανθρώπους με αρρώστιες, ειδικές ανάγκες και μεγάλης ηλικίας. Έχετε ξεφτιλίσει την τρίτη ηλικία της Ελλάδας. Είστε ο άρχοντας του χάους!!! Παράταση μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου τουλάχιστον!!!
image description AKRATA | Μαΐου 27, 2013 1:41 μ.μ. | Reply
Ποιες 30/09 καλέ?????Τουλάχιστον εως 15/12.Δηλαδή θα μαζοχίζεται ένα ολόκληρο έθνος ολόκληρο το καλοκαίρι μέσα στις ζέστες επειδή κάποιοι κύριοι δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους????Είχαν πει 1/2.Είπαν ψέματα.Τιμωρήθηκαν?Όχι......Οι απαιτήσεις που έχουν όμως θίγουν εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους.....
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο