Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Άνοιξε η εφαρμογή της Γ.Γ.Π.Σ. για την υποβολή δηλώσεων φυσικών προσώπων οικονομικού έτους 2013

Από σήμερα είναι πλέον διαθέσιμη η εφαρμογή μέσω taxis για την υποβολή των δηλώσεων φυσικών προσώπων.

Υπενθυμίζεται ότι προθεσμία υποβολής έχει οριστεί αρχικώς μέχρι την 30η Ιουνίου αλλά σύμφωνα με πληροφορίες αναμένεται να πάρει παράταση έως τον Αύγουστο .

Οι ετήσιες δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2013, των υπόχρεων της παραγράφου 1 του άρθρου 61 του ΚΦΕ υποβάλλονται υποχρεωτικά, με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου.

Περισσότερες λεπτομέρειες γιατην ηλεκτρονική υποβολή δείτε στην ΠΟΛ.1014/23.5.2013

Τέλος σύμφωνα με ανακοίνωση της ΓΓΠΣ

Η υπηρεσία δεν θα είναι διαθέσιμη από ώρα 16:00 έως 21:00, κατά τις ακόλουθες ημερομηνίες:
09/05/2013, 13/05/2013, 16/05/2013, 17/05/2013, 20/05/2013, 23/05/2013, 27/05/2013 και 30/05/2013 λόγω προγραμματισμένων εργασιών αναβάθμισης των συστημάτων.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.



Παλαιότερα σχόλια

image description birbilis | Μαΐου 24, 2013 4:00 μ.μ. | Reply
Άντε και του χρόνου!
image description vfridas | Μαΐου 24, 2013 5:41 μ.μ. | Reply
Χριστός Ανέστη.....μόλις άνοιξα 2 σαμπάνιες και το γιορτάζω....άντε του χρόνου και τον αύγουστο....καλό κουράγιο!!!
image description nikos | Μαΐου 24, 2013 5:40 μ.μ. | Reply
ole....ole....ole....ole.....
""ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΔΗΛΩΣΗ? ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΚΙΝΗΤΟ?""
ΑΥΤΟ ΑΚΟΥΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ......
ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΕΙΚΟΣΑΡΙΚΟ ΤΡΥΠΗΣΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΥΤΗ.
image description nikos | Μαΐου 24, 2013 5:27 μ.μ. | Reply
Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ. ΕΛΕΟΣ..........
image description tseik | Μαΐου 24, 2013 5:26 μ.μ. | Reply
καλο καλοκαιρι παιδια!
image description diba | Μαΐου 24, 2013 5:05 μ.μ. | Reply
Yποχρεωτικα πεδια για ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ : e-mail και ημερομηνιες γεννησεως
image description steve | Μαΐου 24, 2013 5:25 μ.μ. | Reply
Άλλαξε κάτι και το έχασα; ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΣΕ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟ ;;;;;;;;;;;;;;;;;
image description PantelisCh | Μαΐου 24, 2013 5:44 μ.μ. | Reply
Οδηγίες; Ό,τι λένε στα πρωινάδικα;
image description nikos | Μαΐου 24, 2013 6:50 μ.μ. | Reply
τελικά είναι υποχρεωτικο φέτος να δηλώσουμε και τα προνοιακα επιδοματα σε ΑΜΕΑ ?
Μέχρι πέρσυ ήταμ εαν το ήθελες και το χρειζόσουν για να δικαιολογησεις τεκμήρια. . Ισχύει οτι ειναι υποχρεωτικό φέτος ?
image description nikos | Μαΐου 24, 2013 6:52 μ.μ. | Reply
ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΦΕΤΟΣ.....
image description TAGANDRE | Μαΐου 24, 2013 6:47 μ.μ. | Reply
Ο λογιστής οταν επιλέγει απο τις εφαρμογες (ε1,ε2,ε3) σε βγάζει σε πίνακα όπου δίνεις το ΑΦΜ σου για τη δική σου δήλωση και ΑΦΜ ,ΑΡ. ΕΙΔΟΠΟIΗΣΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡ. ,ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, για όποιον δεν είναι εγγεγραμμένος (εξουσιοδότηση από αστυνομία)
image description spanton | Μαΐου 24, 2013 6:55 μ.μ. | Reply
ΑΦΜ και ποσό ξεχωριστά για καθένα που έχει κάνει παρακράτηση φόρου στους κωδικούς 601-610.
Οπότε για ένα λογιστικό γραφείο από nnn έως nnnnnnnn... εγγραφές
image description EVI | Μαΐου 24, 2013 6:04 μ.μ. | Reply
ακριβώς! και όποιος βρει το αφμ από την παρακράτηση της αποζημίωσης των δικαστικών ανιτπροσώπων (των δικηγόρων στις εκλογές) να το πςι και στους υπόλοιπους...ωραία ξεκινήσαμε...
image description ΠΑΡΟΧΗ ΔΕΗ | Μαΐου 24, 2013 6:32 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΩΡΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡ.ΠΑΡΟΧΗΣ ΔΕ???
image description nikos | Μαΐου 24, 2013 6:05 μ.μ. | Reply
ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ. Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΞΟΧΙΚΟ ΜΕ ΔΕΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ. ΚΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΟΧΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ? ΟΕΟ?
image description nikos | Μαΐου 24, 2013 7:55 μ.μ. | Reply
εγκυκλιο έχουμε ή θα βγει 25 Ιουνίου??????
image description iamblichos | Μαΐου 24, 2013 7:13 μ.μ. | Reply
Βάζεις ποσό από τόκους καταθέσεων στον 659 και τον αντίστοιχο φόρο στον 433 και πετάει μήνυμα ότι δεν συμπλήρωσες τον κωδικό 431. (Με το ζόρι δηλαδή να έχω και κέρδη από εταιρείες του αρθ. 10 ΚΦΕ;;;;;)
image description ατιμωρητοι | Μαΐου 24, 2013 7:40 μ.μ. | Reply
εξακολουθουμε δηλαδη να τους αφηνουμε ατιμωρητους????αρ.παρ.δεη,τοκοι καταθεσεων,βεβαιωσεις συνταξιουχων,αμκα παιδιων,αφμ παιδιων,ημερ.γεννησης.....κοκ.....ΘΑ ΕΠΕΜΒΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ Ή ΟΧΙ????ΠΙΑΣΑΝΕ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ ΚΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ....ΑΝΤΙΛΑΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΣΕ ΤΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ???
image description jianna | Μαΐου 24, 2013 7:49 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ-ΠΡΕΠΕΙ Α Ν Α Γ Κ Α Σ Τ Ι ΚΑ, να βαλεις ΑΜΚΑ-καηκαμε
image description AKINHTA | Μαΐου 24, 2013 7:22 μ.μ. | Reply
Τι αριθμός παροχής ΔΕΗ δηλώνεται όταν μισθώνω τμήμα της κατοικίας μου??
image description tieintioytoibre | Μαΐου 24, 2013 7:05 μ.μ. | Reply
ΔΕΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΙΣΘΩΜΕΝΑ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΝΝΙΑΙΟ Ο ΚΑΘΕ ΧΩΡΟΣ ΜΙΣΘΩΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ ΟΛΑ ΝΟΜΙΜΑ ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΤΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΘΑ ΒΑΛΛΟΥΜΕ ΣΤΟ Ε2 ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ...ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
image description panos | Μαΐου 24, 2013 7:22 μ.μ. | Reply
Ρε παιδιά και επειδή ζητάνε της μάνας τους τα μάτια νομίζετε ότι θα τα πάρουν κιόλας?
Χρόνια τώρα έχουν βάλει τον κόσμο και τρέχει και αυτοί κατακλέβουν τα πάντα ανενόχλητοι.
Μην ανησυχήτε. Στείλτε ότι ημερομηνία γέννησης σας κατέβει στο κεφάλι και ότι αριθμό παροχής σας έρθει. Κανείς δεν θα το πάρει πάλι χαμπάρι. Σίγουρα πράγματα. Του χρόνου πάλι τα ίδια θα στέλνουμε και ε9 θα ξανακάνουμε.
image description SARAKINOS | Μαΐου 24, 2013 7:43 μ.μ. | Reply
Το έξυπνο βιβλίο δεν δίνει λύσεις;
image description 99999999999999999999999999999999999 | Μαΐου 24, 2013 8:52 μ.μ. | Reply
ΚΑΝΕΝΑ ΤΙΤΙΒΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΗ????????ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?????????Ή Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΚΟΤΣΑΝΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ???????
image description ΖΑΦΕΙΡΗΣ Δ | Μαΐου 24, 2013 9:31 μ.μ. | Reply
'Εν τῶ μεταξύ μέ ρωτᾶνε οἱ ἄνθρωποι πού ἔχουν παιδιά, πότε καί πῶς θα συμπληρωθεῖ τό ἔντυπο Ε21(;) τό ὁποῖο τούς εἶπε ὁ ΟΓΑ, ὅτι θά συμπληρώνεται μέσω TAXISNET μαζί μέ τήν ὑποβολή τοῦ Ε1, μιά καί τώρα δικαιοῦνται ΟΛΟΙ καί ὄχι μόνο οἱ πολύτεκνοι, ἐπίδομα τέκνων!
Ξέρει κανείς κάτι συγκεκριμένο; Γιατί ἐγώ ΜΟΝΟ ΦΗΜΕΣ ΞΕΡΩ!
image description Στεφανίδης | Μαΐου 24, 2013 9:42 μ.μ. | Reply
Το έντυπο είναι το Α21('όχι Ε21) και θα συμπληρωθεί μετά την αποστολή της φορολογικής δήλωσης.
image description PELAVREN | Μαΐου 24, 2013 9:56 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΙΠΕ Ε 21 ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝ ΣΕ Α21
image description ΖΑΦΕΙΡΗΣ Δ | Μαΐου 24, 2013 10:14 μ.μ. | Reply
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...
image description hyp1974 | Μαΐου 25, 2013 10:54 π.μ. | Reply
Σε 2 συνταξιούχους δημοσίου που μπήκα δεν έχει τιποτε συμπληρωμένο απο μισθούς και φόρους.Υποτίθεται οτι θα ήταν προσυμπληρωμένα. Καλή αρχή......
image description MANSAK | Μαΐου 25, 2013 2:26 μ.μ. | Reply
'Οπως πολυ σωστά το αναφέρεις ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ.
image description fifi | Μαΐου 27, 2013 12:55 π.μ. | Reply
αντε .. με το καλο να ανοιξει και η εφαρμογη νομικων προσωπων πριν τη λήξη της προθεσμιας των δηλωσεων

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΛΟΓΣΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ
Up
Close
Close
Κλείσιμο