Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Προκαταβολή φόρου 90% για ελεύθερους επαγγελματίες με το νέο φορολογικό.

Προκαταβολή φόρου 90% για ελεύθερους επαγγελματίες με το νέο φορολογικό.

Στο 90% αυξάνεται η προκαταβολή φόρου για τους ελεύθερους επαγγελματίες και τις επιχειρήσεις, από 55% και 80% αντίστοιχα σήμερα, σύμφωνα με προσχέδιο του νέου Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος, που πρόκειται να τεθεί σύντομα προς δημόσια διαβούλευση.

Αυξάνεται στο 90% η προκαταβολή φόρου για όλους τους επιτηδευματίες και τις επιχειρήσεις. Σύμφωνα με τον νέο κώδικα φορολογίας εισοδήματος, κάθε φορολογούμενος (φυσικό πρόσωπο ή νομική οντότητα) που αποκτά εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα, θα προκαταβάλλει το αργότερο μέχρι την 31η Ιουλίου, την 31η Οκτωβρίου και την 31η Ιανουαρίου 30% κάθε φορά του οφειλόμενου φόρου, όπως αυτός υπολογίστηκε με βάση τη φορολογική δήλωση του προηγούμενου έτους.

Στην περίπτωση που ο φορολογούμενος επιβεβαιώσει στη φορολογική διοίκηση, οποιαδήποτε στιγμή στη διάρκεια του φορολογικού έτους, ότι ο οφειλόμενος φόρος για το οικείο φορολογικό έτος θα είναι χαμηλότερος σε ποσοστό άνω του 20% από τον οφειλόμενο φόρο του προηγούμενου έτους, η φορολογική διοίκηση θα μειώνει τις υπόλοιπες τριμηνιαίες προκαταβολές αναλόγως.

Ταυτόχρονα, εάν η φορολογική διοίκηση εκτιμήσει ότι ο οφειλόμενος φόρος θα υπερβεί κατά περισσότερο του 20% τον οφειλόμενο φόρο του προηγούμενου έτους, μπορεί να αυξήσει τις υπόλοιπες τριμηνιαίες προκαταβολές αναλόγως.

Πηγή Καθημερινή




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description οριο | Μαΐου 23, 2013 10:38 π.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΤΙ ΠΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ?
ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΟ ΤΕΛΙΚΑ

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ
image description All Bandy | Μαΐου 23, 2013 10:29 π.μ. | Reply
Έχουν ξεφύγει εντελώς!
image description asteras5 | Μαΐου 23, 2013 10:41 π.μ. | Reply
Γιατί όχι 100% η προκαταβολή φόρου?
image description tag | Μαΐου 23, 2013 10:42 π.μ. | Reply
Μόνο 100% ? 200% ,300% ή καλύτερα 1000%. Κατά τα άλλα ο αντιρατσιστικός νόμος είναι το θέμα μας....
image description ΤΗΟ | Μαΐου 23, 2013 11:07 π.μ. | Reply
Γουστάρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description The Jamaican | Μαΐου 23, 2013 11:39 π.μ. | Reply
Το υπουργείο δεν είχε βγάλει ανακοίνωση διάψευσης για αυτό το θέμα;
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/1364
image description gus | Μαΐου 23, 2013 12:07 μ.μ. | Reply
Ναι . άλλα οι νεώτερες πληροφορίες λένε ότι η διάψευση έγινε γιατί απλά ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί.
Οι διατάξεις όντως υπάρχουν στο προσχέδιο
image description The Jamaican | Μαΐου 23, 2013 1:50 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description The Jamaican | Μαΐου 23, 2013 1:08 μ.μ. | Reply
Τότε βοήθειά μας.
image description The Jamaican | Μαΐου 23, 2013 1:44 μ.μ. | Reply
Επειδή από λάθος έχω ποστάρει αυτή την απάντηση και αλλού, αν σου είναι εύκολο Κώστα να τη σβήσεις από εκεί γιατί εγώ δεν μπορώ. Όχι τίποτε άλλο αλλά δεν ταιριάζει και με το περιεχόμενο.
image description PELAVREN | Μαΐου 23, 2013 11:47 π.μ. | Reply
αυτο θα κατατεθει στο νεο νομοσχεδιο προς ψήφιση τον ιουλιο.
image description giannis | Μαΐου 23, 2013 11:00 π.μ. | Reply
σούπερ
image description john | Μαΐου 23, 2013 2:10 μ.μ. | Reply
συναδελφε συμπληρωνω

ΑΜΟΛΥΒΔΗ ........
image description SAMOS | Μαΐου 23, 2013 11:51 π.μ. | Reply
Α ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description SAMOS | Μαΐου 23, 2013 11:54 π.μ. | Reply
ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΗΓΕΤΗΣ ??????????????
image description AFRODITE70 | Μαΐου 23, 2013 12:28 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ . ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ.......................
image description ανοδοσ | Μαΐου 23, 2013 12:00 μ.μ. | Reply
με 120% θα ειχαμε αναπτυξη και θετικο outlook
image description alex | Μαΐου 23, 2013 12:02 μ.μ. | Reply
Απο εμας εξαρταται αν το ψηφισουν ή οχι.αλλα δυστυχως ως ελληνικος λαος ειμαστε παρτακηδες..αν αποφασιζαμε ΟΛΟΙ απο κοινου να μην κανουμε δηλωσεις ( απεργια ) με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ τοσο για εμας ΟΣΟ και γαι τους ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ να δουμε αυτο το "ΚΡΑΤΟΣ" αν θας μας ακουγε ή οχι.Το σχεδιο ομως ειναι καλοστημενο γιατι δυστυχως , ειτε οι ατομικες αναγκες , ειτε η αδιαφορια ειτε η βολεψη του καθενος , θα μας εμποδισουν για αλλη μια φορα. Θα σκυψουμε κεφαλι , θα στηθουμε γιατι οχι και στα τεσσερα , και θα πουμε και ευχαριστω. Εξαλλου εχει αποδειχθει ουκ λιγες φορες με τα επαγγελαμτα που ανοιξαν. Ο καθε κλαδος επαγγελματος , οταν θιγοταν τα συμφεροντα του καθως και δικαιωματα του ,απεργουσε ΜΟΝΟ αυτος και απο πισω τα επομενα προς σφαγη προβατα-επαγγελματα, απλοι θεατες και καυστικοι σχολιαστες. Διχονοια μεταξυ μας , μεχρι να ερθει και η σειρα μας. Κ ολα αυτα ΑΝΤΙ να καθησουμε ΩΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ για μια φορα , να παρουμε ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ αποφασεις για το ΔΙΚΟ ΜΑΣ μελλον... Μαλλον η ιστορια μας φανταζει για εμας ιδανικη ουτοποπια , διχως καν να μπορουμε να την προσεγγισουμε .. Καταληγω στο εξης : ΚΑΙ ΘΕΛΕΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΘΕΣΤΑ. Καλημερα Συν-Αδελφοι!
image description ΖΑΦΕΙΡΗΣ Δ | Μαΐου 23, 2013 10:49 μ.μ. | Reply
Συντάσσομαι ἀπόλυτα!
image description The Jamaican | Μαΐου 23, 2013 1:33 μ.μ. | Reply
Τότε βοήθειά μας.
image description The Jamaican | Μαΐου 23, 2013 1:22 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description ετηοσ | Μαΐου 23, 2013 12:12 μ.μ. | Reply
χμμμμ
δεν ξερω τι λετε εσεις.. αλλα αυτο μου αρεσει σαν ιδεα....
στην τραπεζα μπορει και να τα χασεις τα λεφτα σου λεει... δωστα στο κρατος σαν προκαταβολη και θα εχεις και εκπτωση....
μαλιστα καλη ιδεα θα ηταν να μας αφηνουν να δωσουμε και παραπανω αμα θελουμε... αλλωστε το κρατος τα επενδυει καλυτερα αποτι εμεις... πολυ αποδοτικοτερα και σοφοτερα ..
τι να την κανουμε τη ρευστοτητα εμεις τα ζωα....
image description alekosmp | Μαΐου 23, 2013 12:29 μ.μ. | Reply
Το κάνουν γιατι τωρα θα έρθει μαζεμένη η ανάπτυξη και μπορεί να γίνουμε πλούσιοι απότομα
image description TOY | Μαΐου 23, 2013 12:37 μ.μ. | Reply
τουλαχιστον να μας το πουνε, δεν μπορω να γινω πλουσιος ξαφνικα, θελω τον χρονο μου
image description vlassis | Μαΐου 23, 2013 12:24 μ.μ. | Reply
Πώς γίνεται μετά από τέτοιες ανακοινώσεις του υπουργείου,τα σχόλια μας να είναι " ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη"
.......................?
image description ANDI | Μαΐου 23, 2013 12:10 μ.μ. | Reply
Μην ασχολείστε ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΤΗΡΗΤΕΣ ΜΑΣ. Ότι φάνε , ότι πιούνε και ότι αρπάξει ο κ...............τους.
image description xristos | Μαΐου 23, 2013 12:52 μ.μ. | Reply
δεν εξηγειται κάτι πίνουν, οι άνθρωποι είναι χαπακωμένοι ή στην καλίτερη μεθυσμένοι γρήγορα για αλκοτέστ ή για απεξάρτηση
image description ΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ | Μαΐου 23, 2013 12:02 μ.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΕΛ. ΕΠ. ΟΛΑ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΣΑΣ ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ;;; ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΤΕ ΜΑΥΡΑΑΑΑ;; ΜΟΝΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ;;;; ΚΑΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΝ
image description ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΡΤΑ | Μαΐου 23, 2013 12:26 μ.μ. | Reply
Ξεκίνησαν τα αναπτυξιακά μέτρα ....... αγοράστε λουκέτα !!!!!
image description αεκ | Μαΐου 23, 2013 1:26 μ.μ. | Reply
Πρεπει οι προκαταβολη να παει στο 175 % ... οσο ειναι το ποσοστο του χρεους στο ΑΕΠ.
Πρεπει το ΣΤΑΡ TV να μας δειχνει πιο πολυ πως διασκεδασουν οι ελληναραδες- λαμογια
στην Μυκονο....για περισσοτερη αποβλακωση - υπνο . Πρεπει o ANT1 + το MEGA απευθειας να μεταδιδουν live...το προγραμμα των τουρκικων καναλιων για να εμπεδωσουμε καλυτερα το πως θα γινουμε τσιρακια -δουλοι των νεοθωμανων + των ντοπιων κοτζαμπασηδων ...
image description G-MEL | Μαΐου 23, 2013 1:08 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΕΣ ΟΙ " ΠΗΓΕΣ " ΜΗΠΩΣ , ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ , ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΦΗΜΗ , ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΙΣΡΑΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΝ ?
ΚΙ ΑΜΑ ΠΕΡΑΣΕΙ , ΠΕΡΑΣΕ !! ΙΔΕΑ !!!!!
image description SOYLA | Μαΐου 23, 2013 1:01 μ.μ. | Reply
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ "ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΩ" (ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ), ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο ALEX. ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΣΤΟ FB??????
image description ΟΥΟΥΑΟΥ FACEBOOK !! | Μαΐου 23, 2013 1:13 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΛΑΜΠΡΑ ΜΥΑΛΑ ΕΧΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ. Ε ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΠΙΑΣΕΙ AΠΟ ΤΟ FB ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΓΚΟΜΕΝΑ
image description ΓΙΩΤΗΣ | Μαΐου 23, 2013 1:35 μ.μ. | Reply
ναι βρε soyla να τους κανουμε και ποκ η πικ πως το λενε για να μαθουν......
image description ANGELOS | Μαΐου 23, 2013 1:18 μ.μ. | Reply
Καλά δεν το μάθατε ακόμη το κόλπο. Βγάζει στην διαβούλευση 90%. Θα το κάνει στην ψήφιση 75% και θα έιμαστε όλοι υπερ ευχαριστημένοι!!!!!! Και ζήσαν αυτοί καλά και μεις χειρότερα.
image description MARIO | Μαΐου 23, 2013 7:27 μ.μ. | Reply
Kai mea o Samaras mas milaei gia miosi asfalistikwn eisforwn
image description alex | Μαΐου 23, 2013 7:08 μ.μ. | Reply
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ " ΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ".. ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΥΡΑ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ "ΞΕΦΕΥΓΕΙ" ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΚΙΝΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ , ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΤΑΙΖΑΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΟΥΣΑΝ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ , ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΞΕΧΡΕΩΝΑΝ ΤΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ( ΟΑΕΕ - ΕΝΟΙΚΙΑ - ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ) ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΕΓΙΝΕ ΠΛΕΟΝ Ο "ΝΟΜΙΜΟΣ" ΝΤΑΒΑΤΖΗΣ ΜΑΣ... Κ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ "ΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ" ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΛ.ΕΠΑΓΓ. ΕΧΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ Γ**ΜΩ-ΤΕΒΕ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ "ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ" . ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΧΡΥΣΗ ΤΟΜΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΛ.ΕΠΑΓ. ΑΜΥΘΗΤΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ . ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΑΣ ΤΟ ΚΟΠΑΝΑΣ ΣΕ ΣΤΥΛ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ , ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ . ΔΝ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΡΓΙΚΗ ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 60. ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΔΙΧΟΝΟΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟ-ΑΝΕΦΕΡΑ .. ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ , ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
image description ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ alex | Μαΐου 23, 2013 9:19 μ.μ. | Reply
<< ΝΑΙ ΚΥΡΙΕ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΥΡΑ....>>
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ !!.. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ !!!!....
image description ΖΑΦΕΙΡΗΣ Δ | Μαΐου 23, 2013 11:34 μ.μ. | Reply
Ἀδερφέ, εἶσαι βαθιά καί μακρυά νυχτωμένος... Μήπως τά «μαῦρα» ΔΕΝ φορολογοῦνται μιά καί ἡ ἀνάσα μας ἀκόμα, πληρώνει ΦΠΑ; Ποῦ ξοδεύονται δηλαδή; Μήπως θά μᾶς πεῖς ὅτι χάνει καί τό κωλοκράτος καί δέν ἔχει τί νά δώσει στούς ἀπατεώνες τοκογλύφους πού μᾶς φόρτωσαν μαζί μέ τά ἐγχώρια τσιράκια τους πλαστά ἀλλά καί διεγραμμένα χρέη; Πῶς ἀρέσκεστε νά προωθεῖτε τήν κοινωνική μηχανική τοῦ συστήματος, στοχοποιώντας ἄλλες κοινωνικές ὁμάδες, κατ'αὐτόν τόν τρόπο; Μήπως εσεῖς οἱ «ΜΗ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ», πληρώσατε ποτέ νταβατζηλήδικα, προκαταβολή φόρου, ἔναντι τοῦ ἑπομένου ἔτους; Μήπως πληρώσατε ἔως τώρα ἔκτακτες εἰσφορές, αντικειμενικά κριτήρια ασχέτως τοῦ ἄν ἡ δουλειά σας πήγαινε καλά ἤ ὄχι; Μήπως ἐσεῖς εἶστε ὑποχρεωμένοι νά προπληρώνετε τόν ΦΠΑ μόλις κόψετε ἕνα τιμολόγιο, τό ὁποῖο μπορεῖ νά εἶναι ἐπί πιστώσει καί ἀπλήρωτο γιά μεγάλο διάστημα, νά πληρώνεται μέ ἐπιταγές πού λήγουν τόν ἑπόμενο αἰῶνα, μέ κίνδυνο ἤ νά μήν πληρωθοῦν ποτέ; Μήπως σᾶς ὑποχρέωσε κανείς μέ ἐκβιασμό νά πληρώσετε περαιώσεις, γιά νά γλιτώσετε τούς ἐκδικητικούς ἐλέγχους πού θά ὁδηγήσουν ὁπωσδήποτε, μέ τόν ἕναν ἤ μέ τόν ἄλλον τρόπο, στό ταμεῖο, εἴτε τῆς ἐφορίας εἴτε τοῦ ἐπίορκου ἐφοριακοῦ, παρ΄ὅλο πού καταβάλλεις κάθε δυνατή προσπάθεια νά εἶσαι συνεπής; Μήπως μέ τίς διάφορες φοροαπαλλαγές πού (δικαίως βέβαια), ἐφαρμόζονταν γιά τά χαμηλότερα εἰσοδήματα ἔως 12.000 εὐρώ καί ὑπό προϋποθέσεις καί γιά μεγαλύτερα ποσά, καταλήγατε ἐσεῖς νά ἐπιβαρύνετε τούς «ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ»; ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ... (ἀλλά ἀς μήν τό συνεχίσουμε στό ἰδιο στύλ...)
image description piratis | Μαΐου 24, 2013 12:07 π.μ. | Reply
απο κατι τετοιους γιναμε αυτο που γιναμε σαν χωρα. ο καθενας τυχαρπαστος μπανει γραφει την παπαρια του σαν να ειναι το facebook.προτεινω στους διαχειριστες να γινει το σαιτ σαν το επιμελητηριο. μονο πιστοποιημενοι να το χρησιμοποιουν.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο