Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Θα δηλώσουμε και τους τόκους του ενός λεπτού

Σύμφωνα με το άρθρο 62 παρ. 6 του ΚΦΕ σε κάθε περίπτωση στη φορολογική δήλωση αναγράφονται όλα τα εισοδήματα του υπόχρεου ανεξάρτητα από τον τρόπο φορολόγησης τους, καθώς και τα απαλλασσόμενα από το φόρο εισοδήματα. Η Σχετική τροποποίηση ως γνωστόν έγινε με την παράγραφο 4 του άρθρου 8 του ν. 4110/2013  και  ισχύει  για τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος που υποβάλλονται από το οικονομικό έτος 2013 (χρήση 2012) και επόμενα.

Για πρώτη φορά λοιπόν στις φετινές δηλώσεις οι φορολογούμενοι καλούνται υποχρεωτικά να δηλώσουν τους τόκους των καταθέσεων ανεξαρτήτως ποσού.
Σε παλαιότερη επικοινωνία με το Υπ.Οικ. η επιστημονική ομάδα του κόμβου είχε θίξει το συγκεκριμένο θέμα και οι αρμόδιοι μας ενημέρωσαν ότι πιθανόν με νεώτερη διάταξη να όριζαν ένα πλαφόν για το ύψος των τόκων που θα έπρεπε να δηλωθεί υποχρεωτικά στις φετινές δηλώσεις.

Σε χθεσινή όμως ανάρτηση στο Tweeter o κος θεοχάρης μετά από  σχετική ερώτηση φορολογούμενου, απάντησε ότι θα δηλώνονται και τόκοι από 0,01 ευρώ.
Μάλιστα ανέφερε σχετικά ότι οι τράπεζες δεν δέχθηκαν για φέτος να στείλουν τα στοιχεία αυτά μαζικά στην ΓΓΠΣ λόγω πίεσης χρόνου, με αποτέλεσμα ο κάθε δικαιούχος να πρέπει να απευθυνθεί στην τράπεζα ώστε να παραλάβει την εκάστοτε βεβαίωση ακόμα και εάν το ποσό του τόκου είναι 0,01 ευρώ.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description COSTAS | Μαΐου 23, 2013 1:28 π.μ. | Reply
Η επιστημονική ομάδα του κόμβου θα πρέπει επιτέλους να κατανοήσει τον ρόλο της. Απαιτείται να επικοινωνήσει άμεσα με τους ιδιοκτήτες του Tweeter και όποτε αναρτά οτιδήποτε ο κος Θεοχάρης να του δίνουν ... αύξοντα αριθμό όπως στις εγκυκλίους.
Έτσι λοιπόν θα είχαμε:
"Tweeter 112/23-05-2013 Θα δηλώσουμε και τους τόκους του ενός λεπτού".
image description CHRYSA | Μαΐου 23, 2013 8:30 π.μ. | Reply
Πες τααααα....!!!!
image description Theodorakis | Μαΐου 23, 2013 8:39 π.μ. | Reply
Συγγνώμη δεν υπάρχει κανείς να σταματήσει τον κο Θεοχάρη να βγάζει "ανακοινώσεις" από το tweeter. Επιτέλους έχει θεσμικό ρόλο και πρέπει να τον τιμά. Δεν συζητώ βέβαια για την αναστάτωση που έχουν όλες αυτές οι αλλαγές και παρατάσεις στον προγραμματισμό των λογιστικών γραφείων, αλλά ποιος νοιάζεται; Εδώ δεν νοιαζόμαστε εμείς οι ίδιου (συντεχνία!!!)
image description DC045494710 | Μαΐου 23, 2013 9:19 π.μ. | Reply
Αν συνεχίσει ο Θεοχάρης με το tweeter, προτείνω τις δηλώσεις να τις postάρουμε στην σελίδα του στο facebook... Ίσως έτσι καταλάβει ότι πληρώνεται γιατί έχει αναλάβει μια θέση υπεύθυνη και απευθύνεται σε ανθρώπους οι οποίοι κάθε μέρα χάνουν κομμάτι από την ζωή τους αγωνιόντας και κυνηγόντας προθεσμίες...
image description medy | Μαΐου 23, 2013 9:11 π.μ. | Reply
exei selida sto fb? ax me trelaines!!! pos ton vriskeis?exo psaxei k den .... thk u xxxx
image description DC045494710 | Μαΐου 23, 2013 9:38 π.μ. | Reply
Όσο για τους τόκους, μπορεί να μου πεί εαν εγώ δεν δηλώσω το εξωφρενικό ποσό των 1,27 ευρώ που είχα εισόδημα, πως θα το βρεί, και εαν το βρει και έχει τον χρόνο να ασχοληθεί, θα βγάλει πρόσθετο φόρο από Ε.Ε.Ε.Αλληλεγγύης 1,27 χ 2% = 0,03 ευρώ + προσαύξηση? Επιτέλους ας σοβαρευτούμε σε αυτό τον τόπο.
image description xt | Μαΐου 23, 2013 9:23 π.μ. | Reply
Τι θα γίνει εάν κάποιος δεν δηλώσει τους τόκους;Και δεν μιλαμε για μεγαλα ποσα,αλλα για 50 με 100 ευρω.
image description PantelisCh | Μαΐου 23, 2013 3:31 μ.μ. | Reply
παλούκωμα στην πλατεία Συντάγματος...
image description The Jamaican | Μαΐου 23, 2013 9:52 π.μ. | Reply
Συγνώμη αλλά για όσους λέτε ότι νομοθετεί ο Θεοχάρης μέσω twiter, ο νόμος λέει ότι δηλώνονται οι τόκοι των καταθέσεων. Δεν λέει από ποιο ποσό και πάνω. Οπότε όλοι. Διάφορα δημοσιεύματα έλεγαν ότι θα ισχύσει από κάποιο όριο (μέχρι τώρα δεν επιβεβαιώθηκαν). Ο Θεοχάρης τι έκανε; Απάντησε σε μια ερώτηση ενός πολίτη (και η απάντησή του ήταν σύμφωνα με το νόμο, δεν έβγαλε δική του ερμηνεία). Αντί λοιπόν να τα βάζουμε με το υπουργείο οικονομικών που δεν ξεκαθάριζε τόσο καιρό το θέμα των τόκων τα βάζουμε με έναν άνθρωπο που το ξεκαθάρισε -έστω και με αυτόν τον τρόπο. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν τον ξέρω τον Θεοχάρη, αλλά προτιμώ με μη επίσημη υπεύθυνη απάντηση από την αδιαφορία του υπουργείου.
image description ΓΡΑΦΙΚΟΣ | Μαΐου 23, 2013 9:04 π.μ. | Reply
ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ! ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ;
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ; ΤΙ ΛΕΤΕ ;
http://www.protothema.gr/environment/article/?aid=280551
image description Your Name | Μαΐου 23, 2013 9:07 π.μ. | Reply
Δεν θα γινει ΤΙΠΟΤΑ. Το έχουν πει κι άλλες φορές αλλά δεν γινεται τίποτα.
Ο μόνος τρόπος να υπάρξει πρόβλημα ειναι οι ηλεκτρομαγνητικές βόμβες.
Δεν σκοτώνουν, αλλά δεν λειτουργεί ουτε ψυγείο......
image description JIMBOLIOS | Μαΐου 23, 2013 9:12 π.μ. | Reply
κι εγώ που είμαι συνδικαιούχος στα βιβλιάρια του αδελφού μου και του πατέρα μου, για λόγους
..ασφαλείας ...θα πρέπει να δηλώσω εισόδημα από τόκους χρημάτων που ουσιαστικά δεν είναι
δικά μου, και δεν έχω καμια πρόσβαση σε αυτά;
image description billy | Μαΐου 23, 2013 3:46 μ.μ. | Reply
Σύμφωνα με το "δηλωστε έξυπνα" του χ.Μελά : Σε κοινό καταθετικό λογαριασμό που υπάρχουν συνδικαιούχοι, το ποσό των τόκων αναλύεται κ και μοιράζεται (και προφανώς δηλώνεται) σε ίσα μέρη". Μακράν άδικη γκάφα του νομοθέτη.
image description giorgosap | Μαΐου 23, 2013 9:56 π.μ. | Reply
"οι τράπεζες δεν δέχθηκαν για φέτος να στείλουν τα στοιχεία αυτά μαζικά στην ΓΓΠΣ λόγω πίεσης χρόνου" - Δεν παμε απο εκει να βαλουμε ενα χερακι στα παιδια μια και καθομαστε και καλοπληρωνομαστε;
image description st | Μαΐου 23, 2013 9:52 π.μ. | Reply
Οι άνθρωποι είναι αστείοι, μετά το φρακάρισμα των εφοριών με τους κλειδάριθμους, τώρα θα γίνει το αδιαχωρητο στις τράπεζες με τους τόκους και όλα αυτά σε έναν μήνα Μουχαχα!!
image description trapezokomos | Μαΐου 23, 2013 10:05 π.μ. | Reply
εναντιώνομαι σχεδόν στα πάντα και είμαι πάντα στην λεπτή γραμμή να χαρακτηριστώ γραφικός.όμως αυτό με το tweeter του Θεοχάρη μας έχει κάνει να γνωρίζουμε μερικά πράγματα αρκετά νωρίτερα.δεν είναι άσχημο.π.t.(προ tweeter) τις περισσότερες φορές μέχρι τελευταία κυριολεκτικά στιγμή δεν ξέραμε τίποτα.αυτό με τους τόκους πάντως ,που εγώ προσωπικά το ονομάζω Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ-ΦΑΚΑ ε΄΄ιναι εντελώς ανέφικτο.δηλαδή εγώ έχω λόγω δουλειάς 10 λογαριασμούς και οι 5 είναι ξεχασμένοι.πρέπει δηλαδή να ταλαιπωρήσω όλο το τραπεζικό σύστημα για 5 ώρες (μόνο εγώ) για να βρώ σε ποιον λογαριασμό έχω ξεχάσει 5 ευρώ μέσα;εαν δεν μπορούν να τα στείλουν οι τράπεζες απο μόνες τους πως θα μπορέσουν όταν έχουν τον κόσμο στην ουρά να τα απαιτεί;;λάθος σχεδιασμός κύριοι(ο Νο*987.876 για φέτος)
image description xara | Μαΐου 23, 2013 10:23 π.μ. | Reply
Τίποτα δε θα γίνει ρε παιδιά! Από του χρόνου, κι αν αποσταλούν στη Γενική Γραμματεία απευθείας μέσω των τραπεζών βλέπουμε! Για φέτος... σιγά τα ωά!
image description αεκ | Μαΐου 23, 2013 11:47 π.μ. | Reply
Εχω τοκους καταθεσεων.... στην Ελβετια..... Ανδορρα .... Λουξεμβουργο ....νησους Τομπαγκο
και Τρινιδαντ και σε αλλους φορολογικους παραδεισους.
Πρεπει να τους δηλωσω ?
Εμεις που αγαπαμε και στηριζουμε εμπρακτα της offshore δεν εχουμε απαλλαγη ?
Τι θα κανουν οι Κεφαλογιαννηδες - Βουλγαρακηδες - Τσοχατζηδες κλπ πατριωτες ?
Ολοι ισοι δεν ειμαστε ???
image description ΚΑΛΑ-ΚΙ-ΕΤΣΙ | Μαΐου 23, 2013 11:10 π.μ. | Reply
και τι γίνεται ρε παιδια, οαν δεν υπάρχει (πχ στην περιπτωση μου) υποκαταστημα στην περιοχη μου και πρέπει να πληρωσω εισητηριο για το λεωφορειο για να παρω μια δήλωση κάπου 1 κατι ευρω; Καλα και οι τράπεζες δεν έχουν μια φόρμα στο ιντερνετ να βγαζει βεβαίωση για τόκους;
image description EIMAI ANAΠΗΡΟΣ | Μαΐου 23, 2013 11:39 π.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΑΝ ΑΥΤΟ???ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΖΕΣΤΕΣ ΟΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΙ,ΟΙ ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ..ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΓΓΠΣ???
image description .. | Μαΐου 23, 2013 11:22 π.μ. | Reply
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΓΙΝΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. ΔΡΟΜΟ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΑΛΗΤΕΣ ΝΟΜΟΘΕΤΕΣ ΤΟΥ 0,01€ ΔΕΝ ΛΥΠΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΑΝ ΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΙΜΩΡΙΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.
image description AR.PAROXHS | Μαΐου 23, 2013 1:54 μ.μ. | Reply
Ποιος ασχετοσ εκτος πιατσας προφανως, υποχρεωνει να δηλωθουν οι αρ παροχης ΔΕΗ?Αντι να αντλησει δεδομενα η δεη απο το ε9 αυτοι ζητουν το αναποδο χωρις να ξερουν οτι οι περισσοτεροι λογαριασμοι αναγραφουν λαθος μετρα.
image description ατιμωρησια | Μαΐου 23, 2013 1:36 μ.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ,ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ???ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ,ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ..ΕΤΣΙ????
image description καναπεδατος | Μαΐου 23, 2013 4:11 μ.μ. | Reply
Θα περιμενουμε νομιζω πολυ μεχρι να κανουν επανασταση - ξυπνησουν οι καναπεδατοι ........
Ποδοσφαιρο της πλακας - διακοπες και τρισαθλια διασκεδαση των λαμογιων στην Μυκονο - σηριαλ των νεοοθωμανων και Κωνστας- Παπαδημητριου- Εισαγγελατος κλπ τους προσανατολιζουν - αποβλακωνουν .... μια χαρα δυστυχως.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο