Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Άνοιξε η εφαρμογή της Γ.Γ.Π.Σ. για την υποβολή του Ε5

Από σήμερα είναι πλέον διαθέσιμη η εφαρμογή μέσω taxis για την υποβολή των δηλώσεων Ε5

Υπενθυμίζεται ότι προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος για τους υπόχρεους της παραγράφου 4 του άρθρου 2 του ΚΦΕ (Ο.Ε., Ε.Ε., κοινωνίες, κοινοπραξίες, κ.λπ.), που προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 64 του ΚΦΕ. λήγει την 31 Μαΐου, και το Ε5 υποβάλλεται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά.

Ωστόσο σήμερα που άνοιξε η εφαρμογή, η Γ.Γ.Π.Σ. ενέταξε και την σημερινή ημέρα στις προγραμματισθείσες διακοπές του TAXIS από 16:00 έως 21:00

Σχετική απόφαση (ΠΟΛ.1064/29.3.2013)





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ανωνυμοσ | Μαΐου 17, 2013 2:05 μ.μ. | Reply
Ναι και επεσε το gsis...Αχ Ελλάδα...
image description RaniaDo | Μαΐου 17, 2013 2:20 μ.μ. | Reply
Αααα ευχαριστούμε για το ERROR SERVER. Γιατί δεν έχετε ήδη ανακοινώσει παράταση για το κάθετι ή νομίζετε ότι θα τα υποβάλουμε ΟΛΑ μέχρι 30/06?
image description jimfak | Μαΐου 17, 2013 2:28 μ.μ. | Reply
Δηλαδή εμείς πρέπει τωρα να τρέχουμε???????
image description σπυροσ | Μαΐου 17, 2013 2:52 μ.μ. | Reply
Έπρεπε να είχατε στείλει τις δηλώσεις ήδη και όχι να μουρμουράτε όπως πάντα. Τα ταχυδρομικά περιστέρια υπάρχουν ακόμα.
image description ΜΑΡΙΝΑ | Μαΐου 17, 2013 2:48 μ.μ. | Reply
ΤΟ Ε3 ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΠΡΙΝ Ή ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ Ε5 ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ?????
image description σπυροs | Μαΐου 17, 2013 2:43 μ.μ. | Reply
Ναι έχει ανοίξει.
image description Δημητρησ | Μαΐου 17, 2013 2:16 μ.μ. | Reply
Πρεπει να υποβαλλεις ΟΡΙΣΤΙΚΑ πριν υποβαλλεις Ε5

Μπορείς είτε μπαινοντας απο την υποβολη φορολογιας εισοδηματος φυσικων προσωπως (με τους κωδικους του εκπρορσωπου η του εξουσιοδοτημενου λογιστη, αλλα προσοχη πρωτα να επιλεξεις ρολο ως εκπροσωπος) η απο την εφαρμογη του Ε5 παντως το Ε3 (πανω δεξια στην πρωτη σελιδα

Το θεμα ειναι οτι ακομα δεν ανοιξε και ηδη αρχισαν τα προβληματα... Καλο κουραγιο σε ολους μας παιδια, και με προσοχη στα ηρεμηστικα που θα παιρνουμε απο εδω και στο εξης
image description giorgosap | Μαΐου 17, 2013 2:29 μ.μ. | Reply
ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ Ε5 ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΛΕΕΙ Ε
image description TasosX | Μαΐου 17, 2013 3:46 μ.μ. | Reply
ΠΟΛ.1064/29.3.2013 ???? ΜΑΡΤΙΟΥ ?????
4. Η υποβολή της δήλωσης φόρου εισοδήματος (Ε5) με την χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω του ειδικού δικτύου TAXISnet πραγματοποιείται από 9 Μαίου 2013.
ΑΥΤΟ ΤΟ 9 ΜΑΙΟΥ , Ν Ο Μ Ι Κ Α , ΠΩΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ?
image description SARAKINOS | Μαΐου 17, 2013 3:48 μ.μ. | Reply
Μη ξεχνάτε το Ε2 για όσες εταιρείες έχουν ακίνητα. Η σειρά είναι αύξουσα : Ε2, Ε3, Ε5.
Καλο κουράγιο...
image description log | Μαΐου 17, 2013 3:57 μ.μ. | Reply
ΕΣΤΕΙΛΑ Ε3 ΜΕΤΑ Ε5 ΚΑΙ ΕΝΩ Μ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ Ε3 ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΥΠΩΜΑ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ?
image description C.F.C. | Μαΐου 17, 2013 3:28 μ.μ. | Reply
Η εκτύπωση των Ε3 & Ε2 γίνεται με τους κωδικούς του νομικού προσώπου από τις Δηλώσεις Φόρου εισοδήματος Φυσικών Προσώπων Ε1,Ε2,Ε3 (τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι και πέρυσι)
image description JDO | Μαΐου 18, 2013 12:00 μ.μ. | Reply
Παρομοίως...
image description George G | Μαΐου 17, 2013 4:15 μ.μ. | Reply
Τι έγινε και τρέχει τόσο γρήγορα η εφαρμογή. Πρέπει να έγινε καλή αναβάθμιση.
Λέμε και καμία μ@@@@ να περνά η ώρα.
image description Your Name | Μαΐου 17, 2013 4:23 μ.μ. | Reply
Kalo Couragio !!!! στους λογιστες της αποικιας χρεους...........
Φιλικα ....
Oli Ren (idis...)
image description Your Name | Μαΐου 17, 2013 4:54 μ.μ. | Reply
Επικοινώνησα με το Taxis πριν λίγο και μου είπαν να μην υποβάλλουμε Ε5 σήμερα διότι προέκυψαν λάθη και όταν ανοίξει τελικά το σύστημα για τα Ε5 να ελεγχθουν τα αποθηκευμένα Ε3.Αυτά, καλή δύναμη!
image description Your Name | Μαΐου 17, 2013 4:30 μ.μ. | Reply
Παιδιά ένας ένας όμως γιατί, ακόμα δεν άνοιξε και σέρνεται... Δεν είναι και να το ζορίζουμε!!!
image description Nicolas | Μαΐου 17, 2013 5:35 μ.μ. | Reply
Βγήκα εγώ, μπείτε εσείς !!!!!!!!!!!
image description foros | Μαΐου 17, 2013 6:58 μ.μ. | Reply
Μπηηηηηηηηηηηκκκκκκκκαααααααααααααααα......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description ΥΠΟΥΡΓΟΣ | Μαΐου 17, 2013 6:47 μ.μ. | Reply
Παρακαλούνται οι λογιστές να μην στείλουν τίποτα ακόμη!!!
Ο Υπουργός σας
Υ.Σ.: Τίποτα δεν μάθατε ακόμη έ.....Όταν λέμε άνοιξε, εννοούμε θα είναι έτοιμο σε μερικές μέρες!!!!!
Πρόβαταααααααααααααααααααα
image description ELEMENTAL | Μαΐου 17, 2013 7:13 μ.μ. | Reply
Μπές βγές , μπες , βγες

Τί θυμίζει
image description hmaρτον | Μαΐου 17, 2013 9:11 μ.μ. | Reply
Πήρα λοιπόν τα σουβλάκια μου και ήρθα στο γραφείο με την πεποίθηση οτι μέχρι το πρωί θα καταφέρω να στείλω Ε5 & Ε3........ ο server όμως του Υπουργείου μάλλον δεν έχει φάει τα δικά του και όλο λυποθυμάει!!!! Υπομονή αδέρφια, αυτή αρμόζει στα γαϊδούρια, άλλωστε σαν τέτοια μας συμπεριφέρονται. Ο κος Θεοχάρης ως γνώστης του αντικειμένου τι να κάνει άραγε αυτή τη στιγμή!!!!!!!
image description jdo | Μαΐου 18, 2013 12:09 μ.μ. | Reply
Προσωρινά, δυνατότητα εκτύπωσης των συνυποβαλλόμενων εντύπων, Ε2 και Ε3, υπάρχει μόνο από την εφαρμογή για την υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος Ε1 ( υπηρεσίες προς πολίτες ).Άρα - προσωρινά πάντα - δεν μπορούμε να εκτυπώσουμε τα Ε2 και Ε3 για τα Ν.Π. Αθάνατη ΓΓΠΣ
image description Δημήτρησ | Μαΐου 18, 2013 12:05 μ.μ. | Reply
Κάνεις λάθος, διότι αν μπείς με τους κωδικούς του νομικού προσώπου, και πας στην δήλωσης φορολογίας εισοδήματος Ε1 ( υπηρεσίες προς πολίτες ) θα μπορείς να εκτύπωσεις και Ε2 και Ε3 (αρκεί να τα έχει γίνει οριστική υποβολή του Ε5) όχι μόνο για το 2013 αλλά και για τα έτη 2012 και 2011 αρκεί να έχουν υποβληθεί και αυτά ηλεκτρονικά
image description Δημήτρησ | Μαΐου 18, 2013 12:57 μ.μ. | Reply
Πάντως αυτή τη στιγμή που γράφω το κείμενο, δηλώσεις Ε5 ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ή ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ τις δέχεται κανόνικα. Στις χρεωστικές, κάπου τα "φτύνει"
image description xristos | Μαΐου 20, 2013 9:38 π.μ. | Reply
αμ δε το Ε5 δεν μπορούμε να το υποβάλλουμε .Υπάρχει πρόβλημα ,η εφαρμογή μόνο το αποθηκεύει. Θα......το αναβαθμίσουν και μετά.....θα μπορούμε να το στείλουμε(επικοινωνία με ΓΓΠΣ σήμερα 20/05/2013)



Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η


Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Σας ενημερώνουμε ότι η εφαρμογή για την ηλεκτρονική υποβολή των Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Νομικών Προσώπων (Έντυπο E5) έχει τεθεί σε παραγωγική λειτουργία από τις 17 Μαίου 2013. Οι δηλώσεις υποβάλλονται μέχρι και τις 31 Μαίου 2013.


Ευχαριστούμε
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο