Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

E.E.A : Επείγει η παράταση για το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

8 Μαΐου 2013
                                                                         
Δελτίο Τύπου
            
Σοβαρό πρόβλημα δημιουργείται με την αδυναμία πολλών μικρών επιχειρήσεων που θέλουν να ενταχθούν στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις αλλά αδυνατούν γιατί οι αιτήσεις υπαγωγής λήγουν στις 10 Μαΐου.

Όπως είναι γνωστό ο χρόνος υποβολής των προτάσεων για ένταξη στο ΕΣΠΑ λήγει στις 10 Μαΐου. Παρότι η ημερομηνία αυτή είναι από παράταση προηγούμενης καταληκτικής ημερομηνίας (25/4) τα εμπόδια στη σύνταξη των προτάσεων ήταν μεγάλα για τις μικρές επιχειρήσεις με αποτέλεσμα πολλές από αυτές να αδυνατούν να προλάβουν, δεδομένης και της μεσολάβησης των αργιών.

Ένα επί πλέον πρόβλημα που έχει ανακύψει είναι και η υπερφόρτωση του δικτύου ηλεκτρονικής υποβολής προτάσεων, με αποτέλεσμα να καθίσταται αδύνατη η υποβολή τους εντός του 24ώρου.

Με δήλωσή του ο Πρόεδρος του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών κ. Γιάννης Ρεκλείτης κάνει έκκληση στον Υπουργό Ανάπτυξης να ξαναδεί το θέμα της προθεσμίας, κάτω από το πρίσμα των πραγματικών δυσκολιών που έχουν προκύψει και να δώσει μικρή παράταση μέχρι τέλους του μήνα.
 
Ειδικότερα, ο κ. Ρεκλείτης δήλωσε:

Η σκληρή πραγματικότητα την οποία βιώνουν οι μικρές επιχειρήσεις είναι γνωστή. Γνωστές είναι και οι δυσκολίες συγκέντρωσης των απαραίτητων δικαιολογητικών για τη σύνταξη φακέλων υποβολής αιτήσεων ένταξης στο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Ο χρόνος υποβολής αιτήσεων ήταν προφανώς ανεπαρκής με αποτέλεσμα πολλές επιχειρήσεις να χρειάζονται λίγο ακόμη χρόνο. Το Ε.Ε.Α. έκανε παρουσίαση του προγράμματος σε πολλές περιοχές της Αττικής με παρουσία εκατοντάδων επαγγελματιών.

Τα προβλήματα που μας επισημάνθηκαν φοβόμαστε ότι δεν μπορούσαν να λυθούν μέχρι τις σχετικές προθεσμίες με κίνδυνο να χαθεί άδικα μια τόσο μεγάλη προσπάθεια.

Κάνω έκκληση στον Υπουργό Ανάπτυξης κ. Κωστή Χατζηδάκη να δώσει παράταση μέχρι τέλους Μαΐου. Στόχος δεν πρέπει να είναι ο αποκλεισμός των πλέον αδύναμων επιχειρήσεων λόγω τυπικών όρων αλλά η συμμετοχή όσο το δυνατόν μεγαλύτερου αριθμού επιχειρήσεων και ιδίως μικρών για τις οποίες κατά κύριο λόγο προκηρύχθηκε το πρόγραμμα. Διαφορετικά και πάλι τη μερίδα του λέοντος από τα προγράμματα θα την πάρουν οι σχετικά καλύτερα οργανωμένες και οικονομικά ισχυρότερες επιχειρήσεις. Όμως δεν πιστεύω ότι αυτός ήταν ο σκοπός του προγράμματος και του υπουργείου».




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description nik | Μαΐου 9, 2013 10:51 π.μ. | Reply
γιατι δεν σας εφταναν 2 μηνακια??? ολα τελευταια στιγμη, κλασσικα. πρεπει να μαθουμε να τηρουμε και τις ημερομηνιες καποια στιγμη ετσι θα ηταν ολα λιιιγο καλυτερα. και παλι οι δηλωσεις εχουν αργησει. και παλι ολα καθυστερουν.
image description Your Name | Μαΐου 9, 2013 11:09 π.μ. | Reply
οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει nik
image description xristos | Μαΐου 9, 2013 11:03 π.μ. | Reply
2 μηνες δεν ειναι καθολου αρκετοι για την ενεργοποιηση της αγορας, ενα εργο που εχουν αναλαβει τα γραφεια συμβουλων. Αν δεν ειμασταν εμεις οχι εσπα αλλα ουτε.......
και το προβλημα δημιουργειται με την αργοπορημενη προσελευση των επενδυτων στα γραφεια μας.
image description nik | Μαΐου 9, 2013 11:23 π.μ. | Reply
εε, η αληθεια ειναι οτι οσοι ειναι εξω απο τον χορο παρα πολλα τραγουδια λενε.εγω ομως ειμαι μεσα στον χορό με 12 εσπα τα οποια εφοσον ηξερα οτι θα ανοιξουν εδω και καιρο ειχα προετοιμασει τους πελατες μου για τα δικαιολογητικα.φυσικα και τρεις τους εκοψα εφοσον καθυστερουσαν. Εαν δεν κανουμε εμεις την αρχη για μια στοιχειωδη τηρηση ημερομηνιων εστω και με μια χασουρα δυο τριων εσπα δεν γινεται τπτ. Παιδεια στο ονομα του χρηματος δεν απικτησε καμια χωρα κυριοι.Επισης εκοψα κι οσους ερχοντουσαν και μου ζητουσαν ενα εσπα με απολα.Δηλαδη δεν ειχαν ενα στοχο μια ιδεα. Τα εσπα δεν ειναι για να πανε διακοπες ουτε για να ξεχρεωσεις τα σπασμενα των μπουζουκιων. Ξερω θα με κραξετε...τι να κανω μεγαλωσα με παιδεια ευρωπαιου και οχι τουρκοσπορου.
image description τουρκοσποροσ | Μαΐου 9, 2013 2:36 μ.μ. | Reply
βαριά η λέξη τουρκόσπορος φίλε και ενώ μέχρι εκεί τα πήγαινες καλά. προφανώς εμείς πρέπει να αλλάξουμε, αλλά όταν ο προμηθευτής επειδή δεν πληρώνεται άμεσα γράφει τον ενδιαφερόμενο και δεν δινει προσφορές, οταν η υπηρεσια επειδή τους εχουν κοψει το μισο μισθο υπολειτουργει και κανενας δεν εξυπηρετει να βγάλει ενα κωλοχαρτι. τελος παντων ειπα να απαντησω κοσμια, αλλα ξαναβλεπω τη λεξη τουρκοσπορος και επειδη ειμαι και δωδεκανησιος και με πειραζει (εσυ μαλλον σουλειμαν βλεπεις και μεχρι εκει ξερεις) αντε και σαρτα γαμησου, καλυτερα τουρκοσπορος παρα γερμανοφασιστας ελβετικο ρολοι οργανωσης ζωη μηδεν.
Ασε που το οτι το συστημα ειναι του κωλου δεν εχει να κανει με το ποτε επιλεγ ωεγω να δουλεψω. Ας μην τρωγανε τα μυρια και ας στηνανε μια εφαρμογη offline οπως παλια και εγω αν ειμαι τουρκοσπορος της τελευταιας στιγμης ειναι γουστο μου καπελο μου. επρεπε παρασκευη στις 4:59:59 να μπορω να στειλω 200 προτασεις γιατι εχω φορολογηθει για αυτη την υποδομη. και πληρωνω φορους παλιολινατσα με συγχησες μεσημεριατικα
image description ethos | Μαΐου 9, 2013 4:10 μ.μ. | Reply
πωπω nik εισαι φοβερος !! μεγαλος! γαματος!! οταν μεγαλωσω θελω να γινω σαν εσενα! εισαι προτυπο λογικου ανθρωπου!! ΜΟΝΟ εσυ και κανεις αλλος δεν θα μπορουσε να τα σκεφτει αυτα που γραφεις!! Μπραβο ινδαλμα!
image description kostas | Μαΐου 9, 2013 12:45 μ.μ. | Reply
Αλήθεια ο κύριος Γιαννούσης έχει ασχοληθεί καθόλου με τοπ πληροφοριακό σύστημα? Αν θέλει να μην δίνει παρατάσεις θα πρέπει να εξασφαλίζει το σύστημα να λειτουργεί έστω αξιοπρεπώς. Μισή ώρα για να περάσεις μία δαπάνη. ΕΛΕΟΣ
image description xristos | Μαΐου 9, 2013 12:33 μ.μ. | Reply
μαλλον εχεις λιγους πελατες. Οσο για τον εξευτελιστικο χαρακτηρισμο που ευκολα τον συμπεριλαμβανεις στις προτασεις σου μαλλον ελλειψη επαγγελματικης εμπειριας δειχνουν και οχι το αντιθετο οπως επικαλείσαι.
image description fil | Μαΐου 9, 2013 1:10 μ.μ. | Reply
ΦΙΛΕ NIK ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΟΔ? ΠΟΛΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ.
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ, ΕΑΝ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΑΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.
ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΡΟΥΜΕ ΗΜΕΡ. ΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΑΖΗΤΗΤΑ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΡΚΟΣΠΟΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ!



image description SOYLA | Μαΐου 9, 2013 1:14 μ.μ. | Reply
Καταφέραμε πάλι να τα βάλουμε ο ένας με τον άλλον και όχι με το ουσιαστικό πρόβλημα, το οποίο είναι ένα, σε απλά Ελληνικά: ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ
Συγνώμη nik αν σε ξάφνιασα, αλλά οι τουρκόσποροι έτσι μιλάμε...
image description αγιοσ πετροσ | Μαΐου 9, 2013 1:46 μ.μ. | Reply
Κανένας σύμβουλος που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του δεν καθυστερεί ρισκάροντας την αμοιβή του.Μείναμε τόσα χρόνια χωρίς προγράμματα αναπτυξιακά, τα προγράμματα που έχουν εγκριθεί δεν έχουν πάρει ακόμα χρήματα, οι τράπεζες έχουν άγνοια από τα χρηματοδοτικά εργαλεία και ενημερωση για το ΕΤΕΑΝ βγήκε καθυστερημένα, οι επιχειρήσεις προσπαθούν να μαζέψουν τα κομμάτια τους για να βρουν τους πόρους να υλοποιήσουν τις επενδύσεις που θα μας βγάλουν από την κρίση ή να τροποιποιήσουν τις προτάσεις τους για να τύχουν χρηματοδότησης και πολλά αλλα.Δεν νομίζω ότι το να προσπαθήσεις να συγκεντρώσεις τα δικαιολογητικά, να συμβουλέψεις σωστά και να τεκμηριώσεις ολοκληρωμένα τα επενδυτικά σχέδια μέσα στο περιβάλλον που περιγράφω αλλά και να τα υποβάλεις εγκαίρως, χωρίς να λειτουργεί το σύστημα και χωρίς να μπορείς να επικοινωνήσεις για διευκρινήσεις με τους αρμόδιους φορείς, ενώ δεν έχεις κάνει Πάσχα, είναι θέμα παιδείας ή μπορεί να υλοποιηθεί σε εξήντα ημέρες.Μάλλον έλλειψη επαφής με την πραγμάτικότητα συνιστά η μή παράταση του Προγράμματος για τουλάχιστον τριάντα ημέρες και οι χαρακτηρισμοί από συναδέλφους δείχνουν ποιός έχει πραγματικά έλλειψη παιδείας.
image description SIR | Μαΐου 9, 2013 1:17 μ.μ. | Reply
ΜΗΝ ΖΗΤΑΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, Ο ΣΟΥΛΕΪΜΑΝ (ΝΙΚ) Ο ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΣΠΑ ΤΟΥ!!
image description xristos | Μαΐου 9, 2013 1:42 μ.μ. | Reply
συναδελφοι, στο γραφειο του γγ εχουν κατεβασει το τηλ.
εχθες που ειχα προσωπικη επικοινωνια στις 3:00 το μεσημερι ξεκινησε συσκεψη, στις 10:00 το βραδυ η συσκεψη δεν ειχε τελειωσει ακομα.
Σημερα το πρωι για να λυσουν το προβλημα αρχισαν νεα συσκεψη η οποια εννοειται οτι διαρκει ακομα....
τελικα ο τυπος οταν ελεγε 12 εσπα εννουσε προτασεις; ε καλα εκει που ησουν ημουνα και εδω που ειμαι δεν ξερεις αν θα ερθεις.
Τελικα ο αλλος με 12 προτασεις (και εγω νομιζα θεματικες ενοτητες προγραμματων, τον ανεβασα πολυ φαινεται), νομιζει ενιωσε ενθουσιασμο. Τι παθαινει κανεις αν δεν εχει επιγνωση του μεγεθους του!!!!!!!
image description kostas | Μαΐου 9, 2013 1:18 μ.μ. | Reply
Ο κύριος Γιαννούσης αφού έλυσε όλα τα προβλήματα του συστήματος και λειτουργούν όλα άψογα από τις 24/4 που έβγαλε την ανακοίνωση μάλλον συνεχίζει τις διακοπές του ΠΑΣΧΑ που όλοι εμείς δεν κάναμε.... Αλήθεια δεν δοκιμάζει να υποβάλει σήμερα μία πρόταση να δει πόσο γρήγορα πάει το σύστημα? Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα γι΄ αυτόν
image description SPIROS | Μαΐου 9, 2013 1:37 μ.μ. | Reply
ΜΟΛΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΨΗ ΜΕΤΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο NIK !! ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ
image description JIORGOW | Μαΐου 9, 2013 1:35 μ.μ. | Reply
να τελειωσει καποτε αυτο το καλαμπουρι των παρατασεων, σε ολες τισ διαδικασιες της ελληνικης πραγματικοτητας.......4 μηνες τρεχει το προγραμμα ...ΕΛΕΟΣ
image description goodboy | Μαΐου 9, 2013 1:46 μ.μ. | Reply
γαβ ο υπουργος νιαου η γατουλα..... ο εννόων νοητω,

αν το εγραψα και σωστα
image description Saga | Μαΐου 9, 2013 1:50 μ.μ. | Reply
Εγω γιατί είχα την εντύπωση οτι είχαν δώσει παράταση εως 15/5 ??? ..

Ποιους 4 μηνες τρέχει το πρόγραμμα ???
Δεν μπορεί να γινει δουλειά ετσι ... κολλλλλλλλλλλλλλαααααειιιιιι το σύστημα .
image description economicus | Μαΐου 9, 2013 1:16 μ.μ. | Reply
ΔΩΣΤΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ & ΠΕΝΑΛΤΙ!!!!
image description nikos | Μαΐου 9, 2013 1:04 μ.μ. | Reply
kai nai to systima einai ousiastika ektos leitoyrgias
image description economicus | Μαΐου 9, 2013 1:13 μ.μ. | Reply
ΠΕΣ ΤΑ ΝΙΚ!!! ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΑΡΓΙΩΝ! ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΓΕΙ & ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΕ! ΞΥΠΝΗΣΤΕ & ΤΡΕΧΤΕ. ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΔΩΣΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΑΡΜΠΑ.
image description aggeliki | Μαΐου 9, 2013 1:29 μ.μ. | Reply
Για ένα κράτος υπό διάλυση και μια οικονομία στα χάλια της, ένα τέτοιο πρόγραμμα θα μπορούσε να αποτελέσει μια μικρή ανάσα για τις μικρές και τις πολύ μικρές επιχειρήσεις. Ας μην μένουμε όμως μόνο στις ημερομηνίες της υποβολής και τις παρατάσεις.. Το θέμα είναι πώς θα υλοποιηθεί το πρόγραμμα και πώς θα απορροφηθούν χρήματα από τις πολύ μικρές επιχειρήσεις. Γιατί στην αρχή όλα ονειρεμένα φαίνονται στις επιχειρήσεις αλλά όταν έρθει η ώρα, μην τον είδατε.. Επιπλέον, αν ήμασταν σοβαρό κράτος, το πρόγραμμα θα έπρεπε να είναι δημοσιευμένο στην ΤΕΛΙΚΗ του μορφή (κι όχι όπως όπως τον Απρίλιο του 2012) και ανοικτό για υποβολές για τουλάχιστον ένα εξάμηνο. Το τι επενδύσεις θα κάνει ένας επιχειρηματίας στο μέλλον μπορεί να το έχει αόριστα στο μυαλό του χωρίς ιδιαίτερη έρευνα και μελέτη. Γι αυτό κι όταν όλα γίνονται στην τούρλα του σαββάτου, καταλήγουμε να έχουμε τόσο χαμηλά ποσοστά απορρόφησης. Τέτοια προγράμματα, τα αφήνεις να ωριμάσουν, να "κάτσουν" στην αγορά και μετά τα κλείνεις. Επομένως το θέμα δεν είναι να δοθεί μια παράταση σήμερα έως την Δευτέρα ή για 10 μέρες. Το θέμα είναι ότι με ευθύνη του Υπουργείου και με στόχο μόνο τις επικοινωνιακές σχέσεις - για να λέει ρίξαμε 1 δισ στην αγορά (εδώ θα πέσει γέλιο) υπήρξε για ακόμη μια φορά χείριστος χειρισμός και μηδέν συντονισμός / σχεδιασμός. Τέλος, ας μην έχουμε καμιά αμφιβολία, ότι οι μεγάλες συμβουλευτικές έχουν ήδη στο τηλέφωνο υπουργούς και γ.γ. και ξέρουν εδώ και μέρες τι θα γίνει με παρατάσεις κλπ οπότε έχουν προετοιμαστεί καταλλήλως κι αυτοί κι οι καλοπληρωτές πελάτες τους... Αλίμονο στον φουκαρά μικροεπιχειρηματία που αιθεροβατεί πιστεύοντας ότι τα προγράμματα σχεδιάστηκαν κι απευθύνονται και σ αυτόν...
image description nik | Μαΐου 9, 2013 1:34 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΕΝΑ ΕΣΠΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΩΣ ΧΩΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΤΕ.Thank you.
image description nikos | Μαΐου 9, 2013 2:06 μ.μ. | Reply
Φοιτιτι το οτι σου απαντάμε σημαίνει ότι δυστυχώς δεν μπορούμε να δουλέψουμε αυτή την στιγμή. Απλά γιατί το σύστημα είναι πεσμένο.
Δεν νομίζω να σε τιμάει το ότι παίζεις με τον πόνο επαγγελματιών. Υπάρχεις ως φοιτητής και θα υπάρξεις ως επαγγελματίας. Θα πρέπει να σέβεσαι τις καταστάσεις στις οποίες και εσύ θα βρεθείς σε λίγο καιρό και θα σε στεναχωρούν.
image description nik | Μαΐου 9, 2013 2:56 μ.μ. | Reply
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ CHAT.ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΤΟΟΟΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΤΙ.ΤΟ ΟΤΙ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΤΣΟΥΛΑ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ ΕΙΠΑΤΕ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΣΠΑ....
image description σΤΕΦ | Μαΐου 9, 2013 2:43 μ.μ. | Reply
Σε όλους αυτούς που λένε πως "Ελληνάρες καλά να πάθετε που περιμένατε τελευταία στιγμή" έχω να απαντήσω πως: Ναι, δίκιο έχετε αλλά εμείς οι "σύμβουλοι" δεν φταίμε που οι ελληνάρες πελατάρες μας περιμένουν τελευταία στιγμή να πάρουν μπρος!

Εκτός αυτού συμφωνώ με την φίλη παραπάνω πως η συνολική διάρκεια υποβολής θα έπρεπε να είναι ένα εξάμηνο τουλάχιστον. Και στην τελική, το ότι έχει σκαλώσει το σύστημα δεν θα έπρεπε να είναι δικό μας πρόβλημα αλλά του υπουργείου, άρα η παράταση είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ.
image description nik | Μαΐου 9, 2013 2:37 μ.μ. | Reply
STEF ΣΥΜΦΩΝΩ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΑΤΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΑΝΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ. ΠΧ ΠΩΣ ΜΑΘΑΜΕ ΤΗΝ ΧΩΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ? ΕΤΣΙ ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ. ΠΩΣ ΜΑΘΑΜΕ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ? Η ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΤΟ ΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ.
image description taraxias | Μαΐου 9, 2013 2:11 μ.μ. | Reply
Είσαι κομπλεξικάρα nick...προφανώς δεν φταίει η σίγουρη τουρκόσπορη καταγωγή σου...αλλά η ευρωπαική σου παιδεία...το πως ξέπεσες εδώ στην ξωροκώσταινα δεν μας είπες...εσύ αγόρι μου είσαι για να στήνεις bussines plan στην Ντόχα....ε ρε κατάντια να ασχολείσαι με απλά ΕΣΠΑ.
image description xristos | Μαΐου 9, 2013 2:20 μ.μ. | Reply
ds
image description ανονυμουσ | Μαΐου 9, 2013 2:13 μ.μ. | Reply
εχεις κανεις καμια ενημερωση αν τελικα θα δωθει παραταση?
το προβλημα δεν ειναι των μελετητων αλλα των διαχειρηστων και αυτων που τρωνε τις μιζες για να στηνουν ηλεκτρονικες πλατφορμες για την διαχειρηση των επενδυσεων.
οσο για τον Νικ ειναι καμενο χαρτι που δεν γαμαει και ασχολειται με τον πονο των αλλων.μολις τον παιξει θα ηρεμησει για σημερα.ρε ουστ κηφηνα...χαζοβιολι
image description νικ | Μαΐου 9, 2013 3:30 μ.μ. | Reply
ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΓΑΤΑΚΙ ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΙ ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΤΑΡΑΞΙΑΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ???ΧΑΧΑΧΑ... ΕΙΣΑΙ Ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ... ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ Η ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ?ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΗΦΗΝΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΑΑΑΛΟ ... ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟΣ ΑΝΟΝΥΜΟΥΣ...ΧΑΧΑ ΑΧΡΗΣΤΟΙ
image description konstantinos13 | Μαΐου 9, 2013 3:05 μ.μ. | Reply
eisai apla emetikos nik.sevasou to xwro kai tous skopous tou site.
image description konstantinos13 | Μαΐου 9, 2013 4:19 μ.μ. | Reply
o xatzidakis mallon den exei twitter o theocharis mia xara mas enimerwnei egkaira.
image description καναπεδατος | Μαΐου 9, 2013 4:13 μ.μ. | Reply
NICK THE GREEK ....Τι θα ελεγες για μια αναπτυξιακη επενδυτικη πρωτοβουλια μεσω ΕΣΠΑ....
ATHENS - SALONICA αντι τους 10... μονο σταθμους διοδιων που υπαρχουν τωρα, μεσω ΕΣΠΑ
να φτιαχτουν αλλοι νεοι 10 σταθμοι διοδιων !!!! για να κονομανε τα νεοφιλελευθερα επενδυτικα....λαμογια στα πλαισια συμπραξης ιδιωτικου.... και δημοσιου τομεα .
Τα κοροϊδα οδηγοι αντι τωρα να πληρωνουν περιπου 30 ευρω ας πληρωσουν 60 ευρω.
Πειραζει ?........ ηδη εχουν αυξηση..... μισθων οι πλουσιοι ταξιδιωτες-οδηγοι κατα μεσο ορο περιπου 50 % την τελευταια τετραετια ....στα διοδια θα κολλησουμε.......

image description a | Μαΐου 9, 2013 4:25 μ.μ. | Reply
exoume tipota neotero?
image description Haris | Μαΐου 9, 2013 4:50 μ.μ. | Reply
Δεν υποβαλλω αλλο!!!
image description ouf | Μαΐου 9, 2013 4:58 μ.μ. | Reply
kapoio neo giati to systima ta epexe?
image description ouf | Μαΐου 9, 2013 4:01 μ.μ. | Reply
Λοιπόν "κυριοι" για να τελειωνουμε με αυτο το θεμα περι "Ελληναρα". Εμεις ως επαγγελματιες που θελουμε να ταισουμε τις οικογένειες μας οταν επιτελους ανοιξε το ΕΣΠΑ δεν παρατησαμε ολους τους πελατες μας που μας ταιζαν τοσο καιρο για να ασχοληθουμε μονο με το ΕΣΠΑ. Ξερετε τι παει να πει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ στην ΕΛΛΑΔΑ.? και μας ζηταει τωρα το Υπουργειο και καποιοι "κυριοι" να ειμαστε εμεις ενταξει στις προθεσμιες οταν το προγραμμα ειναι ΕΣΠΑ 2007-2013 και ποτε βγηκε το 2013? ααααα
image description ελβετοσ | Μαΐου 9, 2013 5:57 μ.μ. | Reply
Θελω να ελπιζω οτι και σ αυτο το ΕΣΠΑ θα τα φαμε ολοι μαζι.....
Απλα ωραια σαν λεβεντες ελληναραδες και σιγουρα δικαιο !!! μοιρασμα της πιτας .
image description Stefanos | Μαΐου 9, 2013 5:09 μ.μ. | Reply
Άντε ρε Χατζηδάκη και καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα....!!!
image description SOYLA | Μαΐου 9, 2013 5:05 μ.μ. | Reply
Όλοι τηλέφωνο ΤΩΡΑ στο : 210 33 32 402 (στον κ. Γιαννούση). Με ενημέρωσαν ότι εντός της ημέρας θα βγει ανακοίνωση, μάλλον για παράταση. Σημειώνουν αριθμό κλήσεων για παράπονα... Κάντε έναν κόπο, μπας και σωθούμε....
image description Your Name | Μαΐου 9, 2013 5:08 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠΕΣΕ ΤΕΛΕΙΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΣ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
image description george | Μαΐου 9, 2013 5:07 μ.μ. | Reply
Αυτό ήταν.............το σύστημα κατέρευσε..........
image description g | Μαΐου 9, 2013 6:07 μ.μ. | Reply
Μόλις πήρα τηλ στο 210 3332402 .....ανάμενεται ανακοίνωση εντος της ημέρας!!!!!! Λέτε να λέει οτι όλα δουλεύουν άψογα και το σύστημα έπεσε διότι χρησιμοποίησε ο καφετζής της ΜΟΔ την φραπεδιέρα??????
image description dimitris | Μαΐου 9, 2013 6:27 μ.μ. | Reply
Παιδειά πηρα τηλεφωνο, παρτε ολοι για να τους πιεσουμε για παραταση !!!!
image description ΠΛΗΡΗΣ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ | Μαΐου 9, 2013 6:56 μ.μ. | Reply
Λυπάμαι αλλά μαζί με το σύστημα κατέρρευσα και εγώ. Πιέζομαι απο πολλές μεριές. Απο τους πελάτες που είναι όλοι της τελευταίας στιγμής. Απο την οικονομική κατάσταση (δική μου και δική τους) που δεν με αφήνει να τους στείλω ... αδιάβαστους. Απο κάποιον μανδαρίνο που θέλει να το παίζει βασιλικότερος του βασιλέως . Aπο την συνείδηση μου που μου λέει ότι οι κανόνες μπαίνουν για να τηρούνται και όχι για να αναιρούνται. Να τους τηρήσω αλλά δώσεμου και την δυνατότητα να το κάνω. Και εγώ θέλω να τρέχω τα 100μ σε 9,9'' αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ Δεν ξέρω τι θα κάνω πραγματικά...
image description Nikolas | Μαΐου 9, 2013 6:49 μ.μ. | Reply
Η μοναδική ανακοίνωση που εχει σήμερα το ΕΣΠΑ ειναι για την 63η επέτειο της Διακήρυξης Schuman. Δεν ντρέπονται λιγακι!!!! παρτε τηλεφωνοοοοοοοοοοοοοοοο
image description λευτερια στουσ μελετητεσ | Μαΐου 9, 2013 6:14 μ.μ. | Reply
πιο Γινουση ρε φιλε 2103332637 μιλας κατευθειαν με τον υπουργο.σε λιγο η ανακοινωση.ειμαστε πολυ μπροστα....
παρτε ολοι τηλ εγω θα ξαναπαρω με αλλο ονομα
image description παρτε ολοι τηλ | Μαΐου 9, 2013 6:14 μ.μ. | Reply
σε λιγο η ανακοινωση
image description ouf | Μαΐου 9, 2013 7:59 μ.μ. | Reply
olo se ligo kai se ligo i anakoinosi, kai emena etsi mou eipan sto til...... alla mas blepw mexri tis 3:00a.m. na eimaste edw kai na perimenoume... bgale mas lathos kyrie Hatzidakis...
image description ΤΖΟΝ | Μαΐου 9, 2013 7:21 μ.μ. | Reply
NIK ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΑΝ? ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΦΕΤΟΣ?
image description ad | Μαΐου 9, 2013 7:27 μ.μ. | Reply
Διαβάζω ότι βγήκε παράταση μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη.. Ίδωμεν..
image description ad | Μαΐου 9, 2013 7:13 μ.μ. | Reply
http://www.protothema.gr/article/?aid=277415
image description ΤΖΟΝ | Μαΐου 9, 2013 7:13 μ.μ. | Reply
ΕΛΑ ΝΙΚ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕ ΡΕ !!!!!
image description AL | Μαΐου 9, 2013 7:18 μ.μ. | Reply
κατι επισημο ομως δεν εχουμε
image description drougosc | Μαΐου 9, 2013 7:45 μ.μ. | Reply
Εν τούτοις προκειμένου να αποσυμφορηθεί η κατάσταση, το Υπουργείο ανακοινώνει ότι η καταληκτική ημερομηνία για την ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων παρατείνεται μέχρι την Πέμπτη 16 Μαίου και ώρα 17.00, μόνο για όσους υποψηφίους θα έχουν ανοίξει κωδικό στο Πληροφοριακό Σύστημα μέχρι τη λήξη της αρχικής προθεσμίας, δηλαδή την Παρασκευή 10 Μαΐου ωρα 17.00.

http://www.mindev.gov.gr/?p=10770
image description ΕΛ | Μαΐου 9, 2013 9:11 μ.μ. | Reply
ωραιοι αυτοι ανακοινωση και μετα πτωση του συστηματοσ πολλοι μαγκεσ στο αναπτυξης