Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Δεν εκπίπτουν οι ασφαλιστικές εισφορές των εταίρων των προσώπων του άρθρου 2 παρ. 4 και του άρθρου 101 του Κ.Φ.Ε.

Με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 45 του ν. 4110/2013, είχε προστεθεί νέα υποπερίπτωση εε' στην περίπτωση α' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. σύμφωνα με την οποία, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων, ως γενικό έξοδο διαχείρισης, το ποσό της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.

Με την ΠΟΛ.1095/29.4.2013 που κοινοποιεί ορισμένες διατάξεις του ν. 4110/2013, ορίζεται σχετικά με το ανωτέρω θέμα ότι:

"Οι διατάξεις αυτές θεσπίστηκαν μετά την αντικατάσταση του άρθρου 9 του Κ.Φ.Ε. με την παρ. 1 του άρθρου 1 του παρόντος νόμου, με την οποία καταργήθηκε η έκπτωση από το φόρο εισοδήματος της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται από τους φορολογούμενους. Επομένως, οι διατάξεις αυτές αφορούν αποκλειστικά τις εισφορές που καταβάλλουν οι ασκούντες ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και δεν καταλαμβάνουν τις εισφορές που καταβάλλονται από τα πρόσωπα της παρ. 4 του άρθρου 2 και του άρθρου 101 του Κ.Φ.Ε., καθόσον δεν αποτελούν παραγωγική δαπάνη γι' αυτά προκειμένου να αφαιρεθούν από τα ακαθάριστα έσοδα τους. Οι διατάξεις αυτές ισχύουν για δαπάνες που πραγματοποιούνται από το οικον. έτος 2014 (χρήση 2013) και μετά."





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description SAKIS | Απριλίου 30, 2013 6:54 μ.μ. | Reply
για ποιο λογο θα πρεπει οι εταιροι μις Ο.Ε. να πληρωνουν εισφορες στον Ο.Α.Ε.Ε. αφού η δαπάνη δεν θεωρείται παραγωγική
image description istelios | Απριλίου 30, 2013 6:23 μ.μ. | Reply
Πρέπει να ντρέπονται για την ΠΟΛ 1095.Στη παραγρ.2 "απαλλάσει" ολους τους μεγαλοιδιοκτητες απο ΕΤΑΚ,ΕΕΤΗΔΕ κτλ.Και για κερασάκι μας γραφει ,οτι μονο οι ασκουντες ατομικη επιχειρηση εχουν δικαίωμα εκπτωσης των ασφαλιστικών εισορών.Φτάνει πια κ. Θεοχάρη.Αν εχετε γνωση αυτου του κειμένου,λυπάμαι για τις περγαμινές σας,αλλα και για τη λαθος γνωμη που ειχα σχηματίσει για το πρόσωπό σας.
image description xtzafoe | Απριλίου 30, 2013 7:27 μ.μ. | Reply
θα επρεπε να εξηγησουν οι αρμοδιοι ,ποια διαφορα υπαρχει μεταξυ ενος ατομικου επιχειρηματια και ενος εταιρου καποιας μικρης Εταιρειας σε οτι αφορα την εκπτωση των ασφαλιστικων εισφορων(Παραγωγικη δαπανη ).Βεβαια παντα ισχυε οτι κανουν νομους ετσι για να εξυπηρετησουν οχι το δικαιο αλλα συμφεροντα .Τωρα σε ολους τους νομους και τα διαταγματα υπαρχει σε μεγιστο βαθμο το ΜΗ ΔΙΚΑΙΟ.
image description givrgow | Απριλίου 30, 2013 7:08 μ.μ. | Reply
ουτε στο Ε1 των εταίρων θα μπαίνουν???
image description Tassos | Απριλίου 30, 2013 7:11 μ.μ. | Reply
H υποπερίπτωση εε' στην περίπτωση α' της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. αναφέρει ότι : εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων, ως γενικό έξοδο διαχείρισης, το ποσό της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται σε ταμεία ασφάλισης, εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο καθώς και το ποσό των καταβαλλόμενων εισφορών στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.
O νόμος αναφέρει "των επιχειρήσεων" γιατί η ΠΟΛ ερμηνεύει μόνο των ατομικών επιχειρήσεων ; Μήπως οι εταίροι στα νομικά πρόσωπα δεν έχουν υποχρεωτική εισφορά λόγω της ιδιότητάς τους; Με την ΠΟΛ καταργούν τον νόμο !!!. Μάλλον είχαν τεχνικά θέματα για κάποιυς που έχουν συμμετοχή σε πολλές εταιρείες και λύσαν το γόρδιο δεσμό με το να ερμηνέυσουν μόνο "οι ασκούντες ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα".
Προβλέπω αλλαγή και πάλι στα διατυπωθέντα από την ΠΟΛ...
image description tepa | Μαΐου 1, 2013 10:38 π.μ. | Reply
Συμφωνώ βλέπε και νόμο Βενιιζέλου με την ειδική εισφορά. Δεν το εφάρμοσα διότι από την αρχή του ήταν αντισυνταγματικό. Η δικαίωση βέβαια πολύ αργότερα ήρθε.... Το ίδιο και τώρα. Και αν θέλουν σε έλεγχο ας ερμηνεύσουν την έννοια Μ.ΕΠΕ ή ΙΚΕ (υποχρεωτική ασφάλιση διαχειριστή). Τους βαρέθηκα!
image description ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ | Απριλίου 30, 2013 7:47 μ.μ. | Reply
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php/topic/90008-καταχώρηση-δαπάνης-εισφορών-σε-ταμεία-ασφάλισ/?p=531547


τόλεγα αλλά ...
image description karlmarx | Απριλίου 30, 2013 8:03 μ.μ. | Reply
είναι ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΗΛΙΘΙΟΙ (και γω στους ηλιθίους ανήκω)
image description klery | Απριλίου 30, 2013 8:54 μ.μ. | Reply
σε λιγο δεν θα εκπιπτουν ουτε απο τις ατομικες
και μετα θα φορολογουν τα ακαθαριστα ολων δεν θα εκπιπτει καμμια δαπανη ............
image description Your Name | Απριλίου 30, 2013 9:03 μ.μ. | Reply
δηλαδη εγω σαν εταιρος ΟΕ θα βαλω τις εισφορες ΟΑΕΕ στο Ε1 μου και θα εχω την εκπτωση απο το φορο εισοδηματος, αυτο λεει η ΠΟΛ
image description NIKOS_b | Μαΐου 1, 2013 12:47 π.μ. | Reply
Αυτό κατάλαβες;
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Απριλίου 30, 2013 11:29 μ.μ. | Reply
Έχω θυμώσει αλλά δεν το λέω.
image description NIKOS PATELIS | Απριλίου 30, 2013 11:21 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ. ΚΑΙ ΑΝ Ο κ.ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΠΡΕΠΕ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥΝ. ΜΕΤΡΑΩ ΑΚΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10.000 ΟΧΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΘΩ ΚΟΣΜΙΑ ΟΠΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ
image description Γιώργος Κορομηλάς | Μαΐου 1, 2013 1:32 π.μ. | Reply
Δυστυχώς για άλλη μια ακόμα φορά ερμηνεύονται κατα το δοκούν ΣΑΦΕΣΤΑΤΕΣ διατάξεις. Λυπάμαι ειλικρινά γιατί κάποιοι αλλοιώνουν το νόμο και επιχειρούν, ´οπως πολλές ακόμα φορές να "νομοθετήσουν δι εγκυκλίων" και μάλιστα με σαθρά επιχειρήματα. ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ
image description prince | Μαΐου 1, 2013 8:33 π.μ. | Reply
θεοχαρη κανε κανα τιτιβισμα
image description Διονυσησ | Μαΐου 1, 2013 9:42 π.μ. | Reply
Περάστε, ψεκάστε, σκουπίστε ....τελειώσατε!
image description XATZAKISM | Μαΐου 1, 2013 9:04 π.μ. | Reply
ΑΠΛΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ, ΑΝΙΔΕΟΙ, ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ.ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΠΑΝΤΑ.ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΓΑΤΑ...
image description tepa | Μαΐου 1, 2013 10:46 π.μ. | Reply
Για να το προσεγγίσουμε διαφορετικά... Ούτωσι άλλως στα πλαίσια των εταιρικών αποτελεσμάτων στην πλειονότητα των επιχειρήσεων δεν εκπίπταν οι εισφορές των ταμείων πλην της δήλωσης στα φυσικά πρόσωπα κατά τον υπολογισμό της κλίμακας του άρθρου 9, πάντα αναφορικά με τους εταίρους. Με την κατάργηση της μείωσης της δαπάνης των ασφαλιστικών εισφορών, δημιουργούσε θέμα για τις ατομικές επιχειρήσεις διότι "έχαναν" στο αποτέλεσμα έσοδα-έξοδα. Στις εταιρείες αυτό δε συνέβαινε διότι δεν αποτελούσε έξοδο στο αποτέλεσμα αυτής, πλην των ΑΕ σε σχέση με το ΔΣ ή των ΕΠΕ σε σχέση με πρακτικό ή άλλη συμφωνία (και παλι λογίζονταν ως εταιρικη αμοιβή). Με τις νέες διατάξεις που καταργείται η επιχειρηματική αμοιβή και έχουμε εξάντληση φορολόγισης του αποτελέσματος στις εταιρείες σε τι θα ωφελούσε η μείωση από εισφορές; αφού στο Ε1 έχω ήδη αφορολόγητο αποτέλεσμα. Στην ατομική επιχείρηση όμως φορολογείσαι σε επίπεδο Ε1. Κάτω από αυτό το πρίσμα θεωρώ ότι πιθανόν να έχει μία λογική.....
image description NIKOS PATELIS | Μαΐου 1, 2013 11:12 π.μ. | Reply
Αγαπητέ Συνάδελφε ΜΗΠΩΣ είσαι ανημέρωτος ? Και οι ατομικές φορολογούνται εφ' άπαξ με συντελεστή και όχι με κλίμακα και μάλιστα με το ίδιο όριο των 50.000 (ατομικές και Ο.Ε.) έχουν συντελεστή 26%.
50.000 ο ένας 50.000 και οι δύο ή οι περισσότεροι.
Η ενασχόλησή μας σε κάθε λογής ιστοσελίδες δεν μας απαλλάσει από την υποχρέωση να μελετάμε....
image description Your Name | Μαΐου 1, 2013 10:53 π.μ. | Reply
Και γιατί το αποτέλεσμα προς φορολόγηση των εταιρειών να μην προκύπτει μετά την αφαίρεση των εισφορών?
image description 4690 | Μαΐου 1, 2013 10:31 π.μ. | Reply
Το σχέδιο σας για την εξόντωση όλων των μικρών επιχειρήσεων, βαίνει καλώς, αλλά θα το βρείτε μπροστά σας, να είστε βέβαιοι οτι κανένα απο τα μέτρα που παίρνετε δεν θα σας αποφέρει κανένα έσοδο παραπάνω, παρά μόνο περισσότερου αγανακτησμένους.
image description MatX | Μαΐου 1, 2013 11:08 π.μ. | Reply
Οι Ομόρρυθμες, οι ετερόρρυθμες και κάθε άλλης μορφής εταιρίες υφίστανται χωρίς τα μέλη τους...???
image description tepa | Μαΐου 1, 2013 5:09 μ.μ. | Reply
Ευχαριστω για τη διορθωση
image description tepa | Μαΐου 1, 2013 5:07 μ.μ. | Reply
κύριε Πατέλη έχετε απόλυτο δίκιο. Μια απλή ερώτηση αν μου επιτρέπετε. Η βάση υπολογισμού και ο τρόπος υπολογισμού για το φόρο, στους συντελεστές που αναφέρατε άλλαξε; Γιατί σε αυτό αναφέρομαι. Σας ευχαριστώ για το χρόνο που μου διαθέσατε
image description gkazan | Μαΐου 1, 2013 12:28 μ.μ. | Reply
Τα ζώα όταν αφοδεύουν, φροντίζουν να θάψουν τα κόπρανά τους. Σε όλο τον κόσμο, πλήν της χώρας μας, τα σκουπίδια είτε τα θάβουν, είτε τα καίνε. Εδώ, τους δίνουμε βουλευτική έδρα (έχουμε 300 να χορτάσουν όλοι οι πειναλέοι) και ασυλία, παχυλό μισθό 8000+ ευρώ + μίζες + άλλες απολαβές, το ακαταλόγιστο και το αναφαίρετο δικαίωμα στην προδοσία και την απάτη... Και το αντάλλαγμα μας είναι μια νέα σκλαβιά και νεοραγιαδισμός... Στο όνομα μιας επίπλαστης "δημοκρατίας", η οποία ώς ιδανικό και αρετή προηγείται της ελευθερίας (!!!!!). Χαρείτε τους, απολαύστε τους και γευτείτε τους καρπούς των ψήφων σας.
image description NIKOSPETSAS | Μαΐου 1, 2013 12:19 μ.μ. | Reply
Αποφασίζουμε και διατάζουμε ό,τι θέλουμε και όποτε το θέλουμε ... Τώρα, αν οι λογιστές έχουμε ενημερώσει τους πελάτες μας (ΟΕ) για την έκπτωση της δαπάνης και τους έχουμε ζητήσει τα παραστατικά πληρωμών τα οποία ήδη καταχωρήσαμε τον Ιανουάριο και τον Μάρτιο και τώρα πρέπει να τους ενημερώσουμε πάλι ότι αυτό δεν ισχύει και να πρέπει να αποδείξουμε ότι μέσα σε λίγο καιρό έγινε αλλαγή 180 μοιρών και όχι ότι κάναμε λάθος αυτό δεν απασχολεί κανέναν. Οι πελάτες είναι από καιρό ΠΟΛΥ καχύποπτοι αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει τους μονιμάδες στα Υπουργεία - να βγάλουμε λοιπόν εμείς πάλι το φίδι από την τρύπα !!!
image description nikos | Μαΐου 1, 2013 12:34 μ.μ. | Reply
Οι διατάξεις αυτές θεσπίστηκαν μετά την αντικατάσταση του άρθρου 9 του Κ.Φ.Ε. με την παρ. 1 του άρθρου 1 του παρόντος νόμου, με την οποία καταργήθηκε η έκπτωση από το φόρο εισοδήματος της δαπάνης των εισφορών που καταβάλλονται από τους φορολογούμενους. Επομένως, οι διατάξεις αυτές αφορούν αποκλειστικά τις εισφορές που καταβάλλουν οι ασκούντες ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και δεν καταλαμβάνουν τις εισφορές που καταβάλλονται από τα πρόσωπα της παρ. 4 του άρθρου 2 και του άρθρου 101 του Κ.Φ.Ε., καθόσον δεν αποτελούν παραγωγική δαπάνη γι' αυτά προκειμένου να αφαιρεθούν από τα "ακαθάριστα έσοδα τους." το κομματι που λεει " οι διατάξεις αυτές αφορούν αποκλειστικά" εσενα τι σου λεει αυτο? οτι οι διαταξεις για την καταργηση της έκπτωση από το φόρο εισοδήματος της δαπάνης των εισφορών αφορα αποκλειστικα και μονο ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα. για τους υπολοιπους λοιπον τι ισχυει? οτι ισχυε και προηγουμενως. λεω τωρα εγωΓράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Μαΐου 1, 2013 1:05 μ.μ. | Reply
Harry Theoharis Θα το κοιτάξω και θα δω τι πρέπει να γίνει....
Πριν από 23 λεπτά · Μου αρέσει! ·
image description broster | Μαΐου 1, 2013 1:28 μ.μ. | Reply
Να το ξαναγράψω για πολλοστή φορά ...... Δεν είναι τίποτα τυχαίο , θέλουν να κλείσουν ΟΛΕΣ ή τουλάχιστον τις περισσότερες μικρές και μικρομεσαίες επιχείρησεις ..... Πείτε μου ποία επιχείρηση του χρόνου με μηδεν αφορολογήτο και 26% φόρο κλιμακίου θα αντέξει ???Ακόμη και ζημίες να βγάλει πάλι θα φορολογηθεί βάσει δαπανών διαβίωσης (για τις ατομικές αλλά και για τους εταίρους) χωρίς να αφήνουμε από έξω τα χαράτσια επιτηδεύματος που από μόνα τους είναι βαρβάτα. Τη μη δυνατότητα σε οποιαδήποτε ρύθμιση γιατί μπορείς να υπαχθείς στον πτωχευτικό κώδικα και πόσα ακόμη ...... Ήρθε και έδεσε το γλυκό και με τις εισφορές τώρα .... Τα αφήνουμε όλα να περνάνε στο ντόκου ....... Κανονικά θα έπρεπε να βγούν ολοι οι επιστημονικοί κλάδοι μπροστά με επικεφαλής τους Λογιστές (λόγω αντικειμένου) συνεπικουμένοι από εμπορικούς συλλογους και επιμελητήρια και να απαιτήσουν αλλαγές προς όφελος και της ίδια της Οικονομίας και της Κοινωνίας , αλλά ..........
image description IDO | Μαΐου 2, 2013 1:19 π.μ. | Reply
Εγώ πάλι γιατί δεν πιστεύω ότι θα ισχύσει ποτέ αυτός ο τρόπος φορολόγησης, 26% & 33%;

Ψηφίστηκε για τα μάτια του κόσμου. Εκτός αν θέλουν να τριπλασιάσουν τα ληξιπρόθεσμα μέχρι του χρόνου.
image description TasosX | Μαΐου 2, 2013 8:40 π.μ. | Reply
Τωρα εγω με τον "Γιαννη¨" ειμαι και οχι με το ¨θεριο", αλλα αυτο το ¨εφόσον η καταβολή τους είναι υποχρεωτική από το νόμο¨ με προβληματιζει.
Εχουν οι εταιριες τετοια υποχρεωση ?
( τα φυσικα προσωπα εχουν , αλλα ..οι εταιριες..? Δεν υπαρχει παραστατικο στο ονομα τους , στο ΑΦΜ τους ...)
Παντως δεν υφισταται η περιπτωση ¨τεχνικου προβληματος¨οταν συμμετεχει σε πολλες εταιριες το ατομο. ΜΙΑ απ ολες καταχωρει και παρακρατει το παραστατικο. Μην ξεχναμε οτι χρονια ολοκληρα υπηρχε δικαιωμα επιλογης επιχειρηματικης αμοιβης απο εκει που επελεγε ο φορολογουμενος....Λυσεις υπαρχουν
image description georgey | Μαΐου 2, 2013 8:32 π.μ. | Reply
Είναι ανικανότητα και τίποτα άλλο. Μας διοικούν ΗΛΙΘΙΟΙ.
image description georgey | Μαΐου 2, 2013 9:12 π.μ. | Reply
Αν έχει τα ...κότσια ο Θεοχάρης, ας βγει να μας πει ότι δεν είναι έξοδο της προσωπικής εταιρίας, αλλά των εταίρων... και ως εκ τούτου δεν είναι δαπάνη της εταιρίας (επιχείρισης) αλλά του εταίρου... και ως εκ τούτου... κε Θεοχάρη μας, ο εταίρος δεν έχει δικαιώματα? Ενώ μέχρι τώρα είχε? Ήμαρτον!

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΚΔΟΣΗΣ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΩΝ ΤΩΡΑ
image description Dhm;htrhw | Μαΐου 6, 2013 8:54 μ.μ. | Reply
Εκπίπτουν, δεν εκπίπτουν εγώ θα τις περνάω κανονικά.Το πολύ πολύ, ας τις βρει ο έλεγχος (αν ποτέ γίνει) να έχει να κάνει και αυτός τίποτα...
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο