Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Οι διευκρινίσεις του Μηταράκη για τις αλλαγές στο επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού

Στην σημερινή συζήτηση στην βουλή ο Κος Μηταράκης, έδωσε διευκρινίσεις στην ολομέλεια της Βουλής και επισήμανε ότι ρύθμιση για τους λογιστές θα μείνει ως έχει. Συνεπώς η εισήγηση του Οικονομικού επιμελητηρίου για επέκταση του χρονικού ορίου απόκτησης άδειας λογιστή Β τάξης δεν έγιναν δεκτές.

Ο κος Μηταράκης τόνισε επίσης ότι στην κατηγορία Λογιστών Α' θα έχουν πρόσβαση μόνο οι πτυχιούχοι (ανωτέρας και ανωτάτης εκπαίδευσης , ΑΕΙ - ΤΕΙ).
Επισήμανε επίσης ότι το μόνο που αλλάζει με τις νέες ρυθμίσεις είναι τα χρόνια. Όπως ανέφερε, για να πάρει κάποιος απόφοιτος λυκείου άδεια για την τήρηση απλογραφικών βιβλίων χρειάζεται από 13 έως 15 χρόνια, ενώ με την προτεινόμενη διάταξη ο χρόνος περιορίζεται στα 5 έως 7.
Τόνισε επίσης ότι δεν αλλάζει η ουσία των σημερινών διατάξεων, δεν δίνεται πρόσβαση σε νέες κατηγορίες στου μη πτυχιούχους, απλά επιταχύνεται η διαδικασία.



Δείτε αναλυτικά  τι είπε ο Υφυπουργός Κος Μηταράκης






Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description NEW GR | Απριλίου 28, 2013 10:51 μ.μ. | Reply
Μπράβο κε Μυταράκη !! Η τροποποίηση αυτή έπρεπε να είχε γίνει χρόνια τώρα. Συγχαρητήρια έχεις πολλά κότσια , κόντρα σε συμφέροντα και συντεχνίες!! Προχώρα έτσι…..
image description Your Name | Απριλίου 29, 2013 11:10 π.μ. | Reply
Προχώρα έτσι. Έτσι κ αλλιώς μας έχει πάρει ο διάολος κ μας έχει σηκώσει!!
image description γιωργοσ | Απριλίου 28, 2013 10:13 μ.μ. | Reply
"τόνισε επίσης ότι στην κατηγορία Λογιστών Α' θα έχουν πρόσβαση μόνο οι πτυχιούχοι (ανωτέρας και ανωτάτης εκπαίδευσης , ΑΕΙ - ΤΕΙ)." αύτο ήταν μέσα στο πολυνομοσχέδιο ή τώρα το πρόσθεσαν??
image description Nasos_Athens | Απριλίου 28, 2013 10:50 μ.μ. | Reply
Μέσα σε όλο αυτό το χαμό αυτές τις μέρες, εγώ νομίζω πως από την αρχή έλεγε το σχέδιο για προϋπόθεση απόκτησης Α' τάξης (με τα νέα δεδομένα) το να είναι κάποιος μέλος του ΟΕΕ, μεταξύ άλλων. Αν σκεφτεί κανείς ποιοί εγγράφονται μέλη στο ΟΕΕ, νομίζω πως ουσιαστικά πέρα από την επιτάχυνση των διαδικασιών, δεν αλλάζει κατι από το υφιστάμενο σύστημα. Δεν παίρνω και ορκο αλλά νομίζω πως αυτό έγραφε από την αρχή.
image description χχχ | Απριλίου 28, 2013 11:17 μ.μ. | Reply
αρα ξεφτιιζετε η δουλεια.Αρα ο καθενας θα δηλωνει λογιστης.Αρα κανεις δε θα μας παιρνει στα σοβαρα.Αρα μη χαιρετε ουτε και κανενας νεος.Απλα θα γεμισουμε λογιστες χωρις πελατες.
image description ΝΙΚΟΣ | Απριλίου 29, 2013 5:57 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ...??? ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ. ΜΟΝΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Β ΤΑΞΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ Γ) ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ...ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...! ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ? !
image description ANDRIOPOULOS | Απριλίου 28, 2013 11:36 μ.μ. | Reply
ΕΚΕΙ που το επάγγελμα του Λογιστή αγγιζε σε σημαντικότητα και σπουδαιότητα του Δικηγόρου,και συχνα του Γιατρού,εκεί που ήταν σεβάσμιο να είσαι Λογιστής....έρχονται τώρα κάποιοι και μας προσγειώνουν...μας κανουν λυκειόπαιδα....για να μπορούν αυριο μεθαυριο να σου πουν....που πας βρε λογιστάκο....μηπως εισαι απόφοιτος Λυκειου κι όλας και μιλας? μα ειμαι απόφοιτος αει ! -ε και? ολοι μαζι το ίδιο είστε(θα μπορουν να πουν).
image description γιαννης | Απριλίου 29, 2013 12:46 π.μ. | Reply
Τελειώσαμε ΑΕΙ ή ΤΕΙ και τώρα μας βάζουν και στο κεφάλι μας τους μπακαλολογιστές των ΙΕΚ ή ΛΥΚΕΙΩΝ να γλείφουμε όλοι μαζί σε ένα τσουβάλι για δουλειά με τον νέο μισθό που ψηφίστηκε των 490€, αν μας πάρουν και αν μας πληρώνουν!!! Τα συγχαρητήρια μου σε όλους!! Τρεχάτε τώρα κορόιδα να κάνετε δηλώσεις με 15€ & 20€ και ξεκινήστε και το κλάμα για καμιά παράταση. Η Ελλάδα γυρίζει πολλά χρόνια πίσω, όποιος προλάβει να φύγει θα κάνει την καλύτερη δουλειά. Ντρέπομαι για την Ελλάλα των Νεοελλήνων. Δεν έχω δικαιολογία να πω στον εαυτό μου που έφαγα τόσα χρόνια από τη ζωή μου, τόσο διάβασμα, τόσες εξετάσεις, τόσες αγγαρείες, τόσες ώρες απλήρωτες και τόσα ξενύχτια για να γίνω ...λογιστής!!! Λυπάμαι
image description Your Name | Απριλίου 29, 2013 11:28 π.μ. | Reply
Σωστός!!
image description tomalas | Απριλίου 29, 2013 9:22 π.μ. | Reply
Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ και παρακολουθώ με μεγάλη θλίψη τα γεγονότα για το επάγγελμα του λογιστή. Πήρα την απόφαση να γράψω εδώ γιατί θέλω να μοιραστώ τις απόψεις μου με όλους εσάς και να μου υποδείξετε εάν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι ουσιαστικό - δραστικό για να αντιμετωπίσουμε αυτές τις αλλαγές. Σε μια προγενέστερη ανάρτηση του αντίστοιχου θέματος ένας αναγνώστης ανέφερε ότι δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα , θα φανεί η δουλειά μας απέναντι στους απόφοιτους λυκείου και δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα και μπορώ να πω ότι με προβλημάτισε . Ένας γνωστός μου, μου είχε πει κάποτε ότι όταν στη ζωή σου παρουσιάζεται ένα πρόβλημα έχεις 3 επιλογές, ή να το λύσεις ή να μην ασχοληθείς ,Ή να το ' ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ '. Και καταλήγω.......... πως μπορεί ένας απόφοιτος λυκείου να ανοίξει λογιστικό γραφείο εάν δεν 'πάει' σε κάποιον να μάθει τη δουλειά????? Μα θα μου πείτε υπάρχουν και αυτοί του ΙΕΚ αυτοί κάτι θα ξέρουν!!!! Και απαντώ....άλλο το κάτι ξέρουν και άλλο κρατάω ολόκληρο γραφείο!!!! ¨Άλλο το 'ξέρω να καταχωρώ και άλλο ξέρω να βγάζω εκκαθαριστικές,φπα, ε3, ε5,ισολογισμούς και χίλια δυο άλλα στη πράξη'. Και εμείς όταν ήμασταν στη σχολή μας έλεγαν να βγάλουμε τον ισολογισμό και το κάναμε αλλά όταν ήρθε η ώρα να το κάνουμε σε πραγματική επιχείρηση συνειδητοποιήσαμε ότι δεν ξέραμε τπτ....Μπορούμε όλοι εμείς που έχουμε γραφεία να μεταλαμπαδεύουμε τη γνώση??????? Σαφώς μπορούμε!!!!!!! Αυτό που θέλω να σας κάνω να αναρωτηθείτε είναι σε ποιους θα τις δώσουμε....σαφώς να έχουμε άτομα από ΙΕΚ και λύκεια στη δουλειά μας,άνθρωποι είναι και αυτοί και θέλουν να δουλέψουν να κάνουν οικογένεια και να ζήσουν αλλά σε αυτή τη ζωή τπτ δεν είναι στρωμένο με ροδοπέταλα γιατί κύριοι οι κόποι οι δικοί μου και οι θυσίες των γονιών μου δεν μπορούν να ισοπεδωθούν και να τα βάζουν όλα στα ίδια μέτρα και σταθμά με κάποιον που απλά τελείωσε το λύκειο!!!!! Θεωρώ είναι καθαρά στο χέρι μας εάν θα 'αδρανοποιήσουμε' αυτό το νόμο ή όχι..........
image description λογιστησ | Απριλίου 29, 2013 9:09 π.μ. | Reply
Καλα είστε εκτός πραγματικότητας κ,. υπουργέ. Σας έπιασε τώρα ο πόνος για τους άνεργους και βρήκατε τρόπο να λύσετε το πρόβλημα.Γιατι δεν μας λέτε ότι ψάχνετε ένα καλό τρόπο για να μαζέψετε ψήφους, όπως γίνεται με τις τάξεις των γυμνασίων και λυκείων να περνάνε όλοι χωρίς εξετάσεις και μετά στις πανελλαδικές να τα βρίσκουν μπαστούνια !!! Μαθητές του... 19 !!! να γράφουν 2 ή 3 !!!!! Έτσι θα γίνει και τώρα. Θα ξεχαρβαλώσετε το πτυχίο του Λογιστή και όταν θα έρθει η ώρα της συνυπευθυνότητας θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν όλοι. Γιατί να στείλω το παιδί μου να σπουδάσει αφού μπορώ να του εξασφαλίσω αυτή την προϋηπηρεσία? Θα τον κάνω ένα ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ Λογιστή που όταν θα ακούει λογιστικές ορολογίες θα ψάχνει να βρει τι σημαίνουν.
ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΒΟΗΘΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ Κ Α Ν Ε Ν Α Ν . ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΕΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ .... ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ. !!!!
image description DimitrisD | Απριλίου 29, 2013 9:44 π.μ. | Reply
Ντροπή. Θα το ξεφτιλίσουν τελείως το επάγγελμα. Οι σύλλογοι ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ; ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ; Αν κάναν κάτι παρόμοιο σε άλλον κλάδο θα είχε γίνει πανικός! Εδώ κοιμόμαστε...
image description stefos | Απριλίου 29, 2013 9:03 π.μ. | Reply
Είναι αν την ταινία που φωνάζει ο Νικολαίδης "Ο ΘΟΥ-ΒΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΘΟΥ-ΒΟΥ"
image description ραδιενεργοσ πολιτησ | Απριλίου 29, 2013 9:19 π.μ. | Reply
ΟΛΑ τα επαγγέλματα τα ξεφτίλισαν αλλά μήπως ξέρουν και το λόγο; Έτσι τους είπαν απο την τρόικα. Μαριονέτες του χειρίστου είδους.
Μπράβο και στα παλληκάρια (δεν μπορώ να πω συνάδελφοι) που επικροτούν εδώ. Αν δεν είναι ψεύτικοι ή βαλτοί. Μήπως αυτοί ζητάνε 100 € για τήρηση βιβλίων ταξί το ΧΡΟΝΟ ;
Έι με αυτή την αμοιβή ΔΕΝ βγαίνει κανείς. Εκτός αν έχει παιδάκια να ενημερώνουν που ΔΕΝ τα πληρώνουν παρα τα κοροϊδεύουν όπως και αυτοί που τους δίνουν πτυχία με το κιλό.
ΜΠΡΑΒΟ σε αυτούς που μας κατάντησαν έτσι (η διοίκηση του ΟΕΕ συμπεριλαμβάνεται που δεν θέλει να ψελλίσει τίποτα σε βάρος των τρελών και άσχετων κυβερνητικών αποφάσεων).
ΜΠΡΑΒΟ και σε όσους τους στηρίζουν νομίζοντας ότι θα γίνουν λογιστές απο την πίσω πόρτα και θα επιβιώσουν.
Ακόμα περισσότερο ΜΠΡΑΒΟ στους έρποντες "συνδικαλιστές" του κλάδου που παίζουν και ρόλο κυβερνητικού εκπροσώπου ("εχτές που ήμουν με τον Υπουργό με διαβεβαίωσε ότι θα δοθεί παράταση..."). Έτσι και ο κάθε διαπλεκόμενος "συνάδελφος" αυτοδιαφημίζεται στα κανάλια και το Ίντερνετ και ο κος Υπουργός δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη. Έχει τους ανθρώπους του για αυτά ...
image description γιωργοσ | Απριλίου 29, 2013 10:51 π.μ. | Reply
Ξανα ρωτάω Α' ταξης θα μπορουν να γίνουν μόνο πτυχιούχοι???αυτό είναι πολύ καλό....ετσί και αλλιώς τα απλογραφικά είναι μπακαλιστικα!!!!!!
image description kostas | Απριλίου 29, 2013 10:53 π.μ. | Reply
Και λέω εγώ τώρα. Απόφοιτος Λυκείου ανοίγει Λογιστικό Γραφείο και προσλαμβάνει υπάλληλο γραφείου ο οποίος θα έχει πτυχίο της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του τμήματος υπαλλήλων γραφείου. Καλό!!!!! Μήπως τελικά θα πρέπει να πω την ανιψιά μου να παρατήσει την σχολή λογιστών που μπήκε πέρυσι και να μην φάει τα χρόνια της τσάμπα ? Μήπως τελικά θα πρέπει να κλείσει η σχολή αυτή ? Ποιος ο λόγος να φάει τα χρόνια του κάποιος την στιγμή που μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά και με το απολυτήριο του Λυκείου? Αυτούς τους λογιστές θέλουν στην αγορά ? Εδώ μέχρι και το επάγγελμα του κρεοπώλη θελαν να το βάλουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για να αποκτήσουν τις κατάλληλες γνώσεις λέει για την άσκηση του επαγγέλματος και τους λογιστές τους πάνε στην δευτεροβάθμια? Μπράβο αναβάθμιση !!!!!!!!!!
image description daularis | Απριλίου 29, 2013 10:11 π.μ. | Reply
εγώ δουλεύω βοηθόσ σε ενα ιατρίο και έχω 10 χρόνια προυπερεσία, δεν περνάτε μια διάταξη να γλιβω και εγώ γιατρός κ, υπουργέ να ανοίξω και ένα ιατρίο;
image description doctor | Απριλίου 29, 2013 10:14 π.μ. | Reply
Μάθε να γράφεις ρε φιλαράκι πρώτα και μετά γίνεσαι γιατρός!!!!
image description Your Name | Απριλίου 29, 2013 10:16 π.μ. | Reply
Εγώ που είμαι καλός στην ορθογραφία, μπορώ να γίνω γιατρός;;;
image description Your Name | Απριλίου 29, 2013 11:56 π.μ. | Reply
εγώ που τελείωσα το λύκειο αλλά δεν τα θελα τα γράμματα, μπορώ να γίνω λογιστής όμως,να κόβω ΑΠΟΔΥΞΥΣ,να γράφω τα ΕΚΣΟΔΑ, να έχω και ΓΡΑΦΥΟ?
image description Your Name | Απριλίου 29, 2013 11:11 π.μ. | Reply
Άμα λάχει, μπορείς και εσύ!! Άμα λάχει να ούμε
image description σΤΕΦΑΝΟΣ | Απριλίου 29, 2013 11:00 π.μ. | Reply
Eίμαι απόφοιτος Ιεκ και πρέπει να ομολογήσω πως λυπάμαι πραγματικά για κάποιους συναδέλφους ( σε εισαγωγικά ..) Πραγματικά νροπή τους ,, που μιλάνε έτσι απέναντι σε άλλους μόνο και μόνο επειδή έχουν διαφορετικό τίτλο σπουδών.Ντροπή επίσης στον πρόεδρο του ΟΕΕ για τις ανακοινώσεις που εξέδωσε. Εχει ή άγνοια η ψέυδεται, όταν μιλάει ότι η έξελιξη των συναδέλφων είναι ανέμποδιστη με τον υπάρχοντα νόμο στις καταταξεις άδειων του ΟΕΕ. Αλήθεια κ.πρόεδρε ..? Οι συνάδελφοι Δ κατ. πώς έιχαν την δυνατότητα να φτάσουν Β ή Α..?? Μιλάει ότι αποφοιτοι των ΙΕΚ και των Κολλέγιων είναι Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Αυτό είναι ψέμματα.Σε όλη την Ευρώπη ειναι αναγνωρσμένοι ως τριτοβάθμείας εκπαίδευσης, και στην Ελλάδα σαν Μετα-ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ( για να μην στενάχωρήσουμε τις κλίκες στων αει και τει...!!) Όλοι εσείς που κόπτεσται για το επάγγελμα, γιστί διαμαρτύρεστε όταν η διάταξη που περνάει σας εξάσφαλίζει πως θα τηρείται βιβλιά διπλογραφικά με αποκλειστικό δικαίωμα υπόγραφής αλλά και απλογραφικά ενώ την ίδια στιγμή οι Β αδειούχοι έχουν μόνο τα απλογραφικά...?? Δεν αλλάζει κάτι στην πίτα... Ισα ισα, που έχετε και περισσότερα δικαιώματα ( άκρως παράνομα, και να είστε βέβαιοι πως θα γίνει προσφυγή περί τουτου). Αν νομίζετε ότι οι αποφοιτοι των Ιεκ και των Κολλέγιών, που διάβαζαν όπως και οι υπόλοιποι μέρα νύχτα, για να πάρουν ένα ριμαδόπτυχίο ή δίπλωμα,που έδωσαν εξετάσεις επιπλέον και πιστοποιήθηκαν απο το Υπουργείο Παιδείας είναι μπακαλόλογιστές είστε απλά γελασμένοι. Είναι λογιστές - φοροτεχνικοί καταρτισμένοι και εξειδικευμένοι. Είτε το θέλετε είτε όχι. Εκτός αν θέλετε να υπάρχουν μόνο απόφοιτοι ΑΕΙ που δεν ξέρουν να κάνουν ούτε την δήλωση της μάνας τους.
Είμαι πεπεισμένος ότι η πλείοψηφία των λογιστών - φοροτεχνικών που είτε δουλέυουν μόνοι τους είτε ως υπάλληλοι θα ασπαστούν το νέο νομοσχέδιο, παρόλα τα προβλήματα που έχει, γιατί αποσκοπεί πραγματικά μετα απο τόσα χρόνια στην πρόοδο του επαγγέλματος.
image description Nasos_Athens | Απριλίου 29, 2013 11:32 π.μ. | Reply
Μπορεί να μας απαντήσει κάποιος από αυτούς που "έφαγε τα χρόνια του στα θρανία", "με κόπο τον σπούδασαν οι γονείς του", "πως θα κρατήσει ένας απόφοιτος ΙΕΚ ένα γραφείο" κλπ κλπ, α) τι αλλάζει εκτός του χρόνου προϋπηρεσίας για να μπορεί κάποιος να υπογράφει απλογραφικά, β) που λέει ο νόμος ότι οι απόφοιτοι λυκείου/ΙΕΚ/κλπ θα παίρνουν άδεια διπλογραφικών, γ) πόσα μαθήματα marketing ή management κάνανε που τους κάνει καλύτερους λογιστές (όχι γενικά οικονομολόγους), δ) πως περνάνε οι περισσότεροι φοιτητές τα μαθήματα (όχι υποχρεωτικά αυτοί, αλλά απ'όσα βλέπανε γύρω τους) για να γίνουν "επιστήμονες" και ε) πόση ουσιαστική βαρύτητα έχει στο επάγγελμα του λογιστή η προϋπηρεσία;
image description kostas τει σδο διοικηση | Απριλίου 29, 2013 11:39 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι, προς τι όλη αυτή η καταστροφολογία; Διαβάσατε το νομοσχέδιο; Το μόνο που αλλάζει είναι όντως η μείωση των απαιτούμενων ετών για την απόκτηση της άδειας και η απλοποίηση των δικαιωμάτων. Άδεια Α' τάξης θα αποκτούν μόνο οι πτυχιούχοι οικονομικών ΑΕΙ - ΤΕΙ - Μεταπτυχιακού και όλοι οι υπόλοιποι Β' τάξης. Η Β' τάξη τα απλογραφικά βιβλία (εσόδων - εξόδων) και η Α' τάξη τα διπλογραφικά (Γ΄κατ.). Τι άλλαξε επί της ουσίας; Μόνο το ότι οι πτυχιούχοι ΤΕΙ οικονομικής κατεύθυνσης (εκτός του τμήματος λογιστικής που ήδη μπορούσε) μπορούν να αποκτήσουν και αυτοί άδεια Α' τάξης. Αυτό είναι το πρόβλημα; Κύριοι καρεκλοκένταυροι του ΟΕΕ, σας πρόλαβαν οι εξελίξεις. Αν είχατε ανοίξει πριν χρόνια το επάγγελμα και σ' αυτούς τους καταφρονεμένους (πτυχιούχοι Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης γαρ) και τους είχατε βάλει στη "λέσχη" σας, θα είχατε εισπράξει και ένα ουδόλως ευκαταφρόνητο ποσό συνδρομών μέλους και όχι μόνο την συνδρομή τους για την άδεια του λογιστή. Δυστυχώς εσείς το χάσατε και εμείς το γλυτώσαμε! Μη σας περάσει από το μυαλό να μας κάνετε μέλη σας. Δε θέλουμε! Με συναδελφικούς χαιρετισμούς.
image description ΦΟΙΤΗΤΗΣ | Απριλίου 29, 2013 12:31 μ.μ. | Reply
Είμαι φοιτητής ΑΤΕΙ λογιστικής.Ο κολλητός μου σπουδάζει στο οικονομικό νομικής του ΑΠΘ.Πλέον σκεφτόμαστε να σταματήσουμε τις σπουδές μας,να μας κάνει πρόσληψη ο θείος του ώστε μετά τον στρατό να είμαστε σχεδόν έτοιμοι.ΙΣΧΥΕΙ?
image description Hayek | Απριλίου 29, 2013 1:50 μ.μ. | Reply
Σε αυτη την χωρα τα νομοσχεδια αλλαζουν καθε χρονο οποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα.Σε 10 χρονια μπορει ειτε να γινεται καποιος λογιστης με απολυτηριο λυκειου ειτε να χρειαζεται το πτυχιο ACCA.Ζουμε στην χωρα που ολα γινονται.
image description λογιστησ | Αυγούστου 5, 2013 3:05 μ.μ. | Reply
ισχύει, η στρατό πας ή ΤΕΙ η ΑΠΘ το οφελος σε γνώσεις θα είναι το ίδιο με τον στρατό, καλύτερα να πας στρατό
image description LIGHT | Απριλίου 29, 2013 12:05 μ.μ. | Reply
Φίλε Κώστα τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα λές. Δεν έγινε καμία επιπλέον αλλαγή και οι μη πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης δεν αποκτούν ποτέ Α! τάξη (πράγμα που ήδη ισχύει). Εκτός και αν τα εσόδων εξόδων (απλογραφικά) έχουν τόσο πολύ ψωμί.....
image description takisr9 | Απριλίου 29, 2013 12:30 μ.μ. | Reply
Δεν εγινε αλλαγη συναδελφοι??? Το οτι οι αποφοιτοι ΤΕΙ Τουριστικων επαγγεμλατων, Διοικησης επιχειρησεων κλπ θα μπορουν να παιρνουν την Α ταξη δεν ειναι αλλαγη?
Ξερετε ποσοι χιλιαδες ειναι αυτοι που πλεον εχουν επαγγελματικη διεξοδο στα λογιστικα?
Μεχρι χθες μονο οι πτυχιουχοι λογιστικης επαιρναν την Α ταξη σε 8 χρονια προυπηρεσιας! Οι αποφοιτοι των πιο πανω σχολων εβγαιναν σαν Δ τάξης και ηθελαν 2 χρονια για τη Γ τάξη χωρις ποτε να μπορουν να αποκτησουν την Α!! Αρα ουσιαστικα δεν συνεφερε να ακολουθησουν αυτο το επαγγελμα!
Τωρα ομως σπουδαζει καποιος σε ενα ΤΕΙ "οικονομικης κατευθυνσης", με βασεις στις πανελλαδικες ηλιθιων, και τελειωνοντας προσπαθουν οι δικοι του να τον χωσουν πουθενα βασει του πτυχιου του. Αν δεν τα καταφερουν τον βαφτιζουν Λογιστη! Κανει ενα 4μηνο σεμιναριο στη τηρηση βιβλιων Β κατηγοριας, ενα για τις δηλωσεις και να τος ο μεγαλος λογιστης! με 250 ευρω ΟΑΕΕ τον μηνα και εδρα το δωματιο του εγινε και το Λογιστικο - Φοροτεχνικο γραφειο! Βαζουμε και μια προσφορα σε deal sites με 15 ευρω τη δηλωση, φωναζουμε συγγενεις και φιλους και τα βγαλαμε τα εξοδα!! Απο εκει και περα εχει ο θεος! Καθε τετραγωνο και λογιστικο γραφειο θα καταντησουμε!
image description Giannis | Απριλίου 29, 2013 12:41 μ.μ. | Reply
Μήπως τελικά θα ήταν σωστότερο να καθιερωθούν εξετάσεις για να πάρει κάποιος την Β' Τάξη, και άλλες για να αναβαθμιστεί στην Α' Τάξη; Αδιάβλητες εξετάσεις υψηλού επιπέδου τις οποίες θα διοργανώνει το ΥΠ ΟΙΚ. Και τότε να τους δω όλους. Πάω στοίχημα ότι οι κάτοχοι αδείας Α' Τάξης θα μειωθούν στο μισό και παράλληλα θα αναβαθμιστεί και το επάγγελμα του λογιστή. Εννοείται βέβαια πως η ύλη θα περιέχει ένα ευρύ πεδίο οικονομικών γνώσεων.
image description Hayek | Απριλίου 29, 2013 12:17 μ.μ. | Reply
Αυτοι οι λογιστες με την αδεια β' θα μπορουν να ιδρυσουν λογιστικο γραφειο ή θα απαιτειται αδεια α' ?
image description takisr9 | Απριλίου 29, 2013 1:24 μ.μ. | Reply
Το θεμα ειναι να μην εχουν ολοι τα ιδια διακιωματα! Δεν γινεται το παιδι που περναει σε τει διοικησης επιχειρησεων στη κοζανη με βαση 8145 μορια και προγραμμα σπουδων ασχετο με τη λογιστικη να φτανει στα ιδια δικαιωματα με αυτους των πανεπιστημιων!
Hayek φυσικα και μπορουν να ανοιξουν γραφειο με την αδεια Β ταξης (ακομα και με την Γ τάξης μπορουσες που υπηρχε μεχρι χθες!)
image description Α.Π.Θ. | Απριλίου 29, 2013 1:53 μ.μ. | Reply
Δέν το κατάλαβα takisr9, γιατί εσύ με πόσα μόρια πέρασες στο Τ.Ε.Ι. Λογιστικής για δές τις περσινές και πές μας.
Μήπως και εσύ έχεις τόση διαφορά βάσεων με τους Τ.Ε.Ι. Διοίκησης, όση έχει και με εσένα ένας Πανεπιστημίου Οικονομικών σχολών?
Άρα να να βγώ και εγώ τώρα να πώ τα ίδια για σένα ότι λές για τους άλλους. Για μένα π.χ. το σωστό θα ήταν και το δίκαιο τα Τ.Ε.Ι. γενικά να έχουν λιγότερα δικαιώματα.
Μήν τρελαθούμε τελείως κιόλας.

Μin 2012: Τ.Ε.Ι. Λογιστικής Πρέβεζας = 7740
Max 2012: Τ.Ε.Ι. Λογιστικής Πειραιά = 13.971
image description takisr9 | Απριλίου 29, 2013 1:05 μ.μ. | Reply
Το 13971 ηταν πανω απο πολλα πανεπιστημια.. εγω περασα με 15370 μορια τοτε και αφησα στην ακρη ΑΕΙ οπως Δημοσια Διοικηση, Διοικηση επιχειρησεων ΧΙου και Οικονομικα Κρητης.
Ακριβως γιατι ηθελα να ασχοληθω με τη λογιστικη και οχι με γενικα οικονομικα θεωριας! Και θεωρω πως το προγραμμα σπουδων του ΤΕΙ Πειραια με 16-17 εξειδικευμενες λογιστικες ειναι ανωτερο απο ολων των ΑΕΙ οικονομικων επιστημων της χωρας οσον αφορα καθαρα και μονο το λογιστικο επαγγελμα! Γι'αυτο και μονο πρεπει να παιρνουμε την Α ταξη εμεις αλλα με 3 χρονια οπως ισχυε, προυπηρεσιας περισσοτερα απο τους λογιστες πανεπιστημιων επειδη παραδεχομαι πως το επιπεδο δυσκολιας τους γενικα για την εισοδο στη σχολη και την αποκτηση του πτυχιου ειναι υψηλοτερο! Δεν γινεται ομως να εχει τα ιδια δικαιωματα με μενα ενας που κανει σε 4 χρονια Λογιστικη 1 συν τη Λογιστικη 2 αν την επιλεξει σαν προεραιτικο μαθημα! Ο καθενας κανει την εξειδικευση του και πρεπει να εχει τα αντιστοιχα δικαιωματα!
image description takisr9 | Απριλίου 29, 2013 1:39 μ.μ. | Reply
Εχω φιλους απο ΑΣΟΕΕ, ΠΑ.ΠΕΙ κλπ και κανενας τους με το πτυχιο δεν γνωριζει να τηρει ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ βιβλια Β και Γ κατηγοριας, να γνωριζει τη χρήση τουλαχιστον 2 λογιστικων προγραμμάτων και να εχει 6μηνη πρακτικη πανω στο επαγγελμα. Αυτες τις γνωσεις τις εχουμε μονο εμεις και το κρατος το αναγνωρισε κανοντας μας το μονο τμημα ΤΕΙ στη χωρα που εστω και καθυστερημενα μπορουμε να φτασουμε σε δικαιωματα αυτους των ΑΕΙ. Τωρα ομως τα διελυσαν ολα! Θα γινει αραγε αυτο και με τους μηχανικους των ΤΕΙ? Δηλαδη μπορουν να αναλαμβανουν εργα χωρις περιορισμους και ουσιαστικα να μην εχουν διαφορα απο τους μηχανικους των πολυτεχνειων? Αλλα τι λεω, οι μηχανικοι δεν ειναι κοροιδα σαν εμας! Προφυλασσονται!!
image description ΑπΘ | Απριλίου 29, 2013 2:04 μ.μ. | Reply
Πρωταρχικώς σου αναγνωρίζω ότι γενικά δέν έχεις τάσεις ισοπεδωτικές και γι αυτό θα απαντήσω σοβαρά προς εσένα.

- Κρίνω σωστό το να αναγνωρίζεις κάποια πράγματα για μας των Πανεπιστημίων και αυτό δέν δείχνει κόμπλεξ.
- Άλλωστε ισχύει κατά γενική πρακτική ότι αυτοί που πέρσαν Τ.Ε.Ι. Λογιστικής άν είχαν τα μόρια για την ίδια πόλη αναφοράς πάντα, θα πήγαιναν στο Οικονομικό Α.Ε.Ι. και όχι στο Τ.Ε.Ι. Πιστεύω και εσύ το ίδιο θα έκανες.
- Κοίτα τώρα τί συμβαίνει, σχεδόν όλα τα οικονομικά τμήματα Πανεπιστημίων έχουν κλάδους εσωτερικούς όπως Οικονομικής των Επιχειρήσεων, Μαρκετινγκ, Γεν. Οικ. Θεωρίας κ.τ.λ.
- Επειδή μέσα στον πληθυσμό των φοιτητών αυτών των σχολών οι στοχοπροσηλωμένοι πρός το λογιστικό επάγγελμα είναι λίγοι κατά την διάρκεια των σπουδών τους, γιατί ίσως να μήν έχουν οικογενειακή παράδωση στο επάγγελμα ή γιατί η ιδέα του Τραπεζικού με το κοστούμι ή του εφοριακού είναι καλύτερη, έχει σάν αποτέλεσμα να επιλέγουν άλλους τομείς κατεύθυνσης για να μήν μπλέξουν με κοστολόγηση και ελεγκτική που ακούγονται δύσκολα μαθήματα στα αυτιά τους.
- Όταν όμως βγούν στην αγορά εργασίας, επειδή δέν μπορουν όλοι να μπουν σε Τράπεζες και Εφορίες, πόσο μάλλον σήμερα, στρέφονται στον κλάδο που υπάρχει σε μεγαλύτερη αριθμητική κλίμακα έξω που είναι τα λογιστικά γραφεία - τα λογιστήρια.
- Φυσικά και γι αυτά τα άτομα μπορείς να υποστηρίξεις, ότι δέν είχαν ποτέ σχέση με την Λογιστική και από ανα΄γκη γίναν λογιστές.
- ΟΜΩΣ, εκτός απ'αυτούς υπήρχαν και άτομα στις σχολές(σε μικρό ποσοστό πιστεύω), τα οποία κυνηγούσαν πάντα στο Πανεπιστημίο τα Λογιστικά μαθήματα και κατευθύνσεις, με αποτέλεσμα για το Α.Π.Θ. παράδειγμα του οποίο το πρόγραμμα γνωρίζω, να έχει διδαχθεί κάποιος 13-15 Λογιστικά καθαρά μαθήματα(βλέπε Χρημ Λογ Ι-ΙΙ, Λογιστική Εταιριών -Ειδική Λογιστική, Ανάλυση Καταστάσεων, Λογιστική Δημοσίου Τομέα, Πληροφοριακά συστήματα, Ελεγκτική, Κοστολόγηση, Φορολογική, Διοικητική κ.τ.λ.) και άλλα 5-6 ημι-λογιστικά μαθήματα τα οποία είναι χρήσιμα εργαλεία και απαραίτητα για το επάγγελμα του Λ/Φ, όπως τα Δίκαια π.χ. Εμπορικό-Αστικό-Εταιρικό τα οποία κανείς δέν μπορεί να τα θεωρήσει άσχετα με το επάγγελμα του Λ/Φ.
- Επίσης σκέψου ότι κάποιος κάποτε στην ζωή του, φαντάζεται τον εαυτό του ώς τον Οικονομικό Διευθυντή μιάς Α.Ε., ο οποίος πολλές φορές στην ζωή του θα κριθεί να επιλέξει άτομα για στελέχωση του λογιστηρίου μέσω των συνεντέυξεων επιλογής. Άν ώς τέτοιος δέν γνωρίζεις βασικά στοιχεία Ανθρωπίνων Πόρων και Δ.Α.Π., σίγουρα θα οδηγηθείς αρκετές φορές σε λάθος επιλογές οι οποίες μεταφράζονται σε κόστος εταιρικό.
- Αυτά λοιπόν είναι καθημερινές πρακτικές που οι περισσότεροι αγνοούν. Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν στα πρώτα χρόνια μετά την σχολή μου πήγαινα σε συνεντεύξεις, είχα πάει σε μια μικρή σχετικά Ο.Ε. με γ' κατηγορίας βιβλία, όπου έπαθα πλάκα για τον τρόπο που η αρχιλογίστρια μου έκανε την συνέντευξη.
- Η θέση ήταν για ημιαπασχόληση και βοηθητικού λογιστικού και σκέψου ότι ήταν απλά καταχωρήσεις και μερικές τηλεφωνικές επικοινωνίες με πελάτες. Όταν μπήκα στην αίθουσα που θα γινόταν η συνέντευξη η αρχιλογίστρια είχε μαζί της μια κοπέλα που εργαζόταν στην εταιρία ώς υπεύθυνος πελατών και αποθήκης και εκεί που μιλούσαμε για τα πτυχία μου και και και, φτάσαμε στο επίπεδο ξένων γλωσσών. Ξαφνικά μου λέει θα κάνουμε ένα τεστάκι από εδώ είναι η "Ταδε κοπέλα υπ. πελατών" και θέλω να σε δώ να μιλάς σάν να είστε σε τηλεφωνική επικοινωνία με πελάτη. Η κοπέλα άρχισε να χρησιμοποιεί Οικονομική ορολογία σε business θέματα, ρωτώντας με άν μπορώ να καταλάβω και να διαβάσω invoices και πολλά άλλα.
- Το λοιπόν είναι, ότι η θέση ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου, όμως η όλη διαδικασία της συνέντευξης είχε χαρακτηριστικά της μεγαλύτερης ίσως Α.Ε. στην Ελλάδα, ούτε στις ελεγκτικές έχω δεί τέτοιον τρόπο. Προφανώς και η αρχιλογίστρια είταν πρώτα απ'όλα Οικονομολόγος και μετά Λογιστής. Με αυτόν τον τρόπο δέν τηρούσε μόνο σωστά τα λογιστικά της εταιρίας, αλλά εξασφάλιζε και χαμηλά κόστη σε πολλά άλλα θέματα. Εγώ έτυχε να δώ μόνο το λογιστήριο, προφανώς η τακτική της ήταν άρτια και στην αποθήκη, και στο H.R. και δέν ξέρω που αλλού.
- Αυτό που θέλω να πώ, είναι ότι εύκολα λέμε ότι εκεί δέν κάνουν τίποτα, εμείς τα κάνουμε όλα, χωρίς ποτέ να έχουν φοιτήσει αυτοί που τα λένε αυτά στα συγκεκριμένα Πανεπιστήμια και χωρίς να είναι σε θέση να κρίνουν την ποιότητα που γίνεται σε ένα Α.Ε.Ι. ή σε ένα Τ.Ε.Ι.
- Το να κάνεις στο Τ.Ε.Ι. Λογιστικής 2 μαθήματα Κ.Β.Σ. και 2 Φ.Π.Α.(με το βιβλίο του αξιόλογου Καραγιάννη) τα οποία μόλις αποφοιτήσεις θα είναι ξεπερασμένα(ήδη έχουμε Κ.Φ.Α.Σ.) τί νόημα έχει?

Αυτά τα λίγα...
image description ΑπΘ | Απριλίου 29, 2013 2:57 μ.μ. | Reply
...Mια μικρή συμπλήρωση:
- Ή μήπως από τα Τ.Ε.Ι. Λογιστικής δέν υπάρχουν άτομα που δέν ξέρουν τιμολόγιο να διαβάζουν ή να καταχωρήσουν στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων?
- Είναι οι φοιτητές του φραπέ που υπάρχουν και στα Α.Ε.Ι. και στα Τ.Ε.Ι., δέν έχει νόμημα να μου λές από Α.Σ.Ο.Ε.Ε. έχω παράδειγμα που είναι άσχετοι, γιατί και εγώ άπειρα παραδείγματα από την εργασία μου, που μπήκα μέσα παιδιά από Τ.Ε.Ι. Λογιστικής Πειραιά(το καλύτερο για μένα από τα Τ.Ε.Ι.) που πραγματικά δέν είχαν ιδέα.
- Ή μήπως δέν υπάρχουν Τ.Ε.Ι.τζίδες που αντί να επιζητούν πρακτική σε Λογιστήριο κάνουν σάν μανιασμένοι να προλάβουν τις 2-3 πρακτικές θέσεις στην Εθνική Τράπεζα ή την πρώην Α.Τ.Ε., υποδηλώνοντας και αυτοί με τον τρόπο τους ότι θα τους ενδιέφερα περισσότερο η καρέκλα του Τραπεζικού με την εύκολη εργασία και όχι του λογιστή με τα άγχοι και τα προβλήματα?
- Οπότε από προσωπικές εμπειρίες είμαστε όλοι γεμάτοι και τις χρησιμοποιούμε όπως μας συμφέρει, το θέμα είναι τί ισχύει στην πραγματικότητα.
- Σκέψου συμφοιτητές σου απλά και πές άν υπήρχαν άσχετα άτομα, είνια απλό.
image description Αngel | Απριλίου 29, 2013 3:05 μ.μ. | Reply
Κάποιοι συνάδελφοι δεν μπορούν να καταλάβουν την διακριτή διαφορά μεταξύ λογιστή και φοροτεχνικού.Μάλιστα πολλοί εξ αυτών επαρκώς σπουδαγμένοι. ( ΑΕΙ ΤΕΙ ) Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει μια δημ.σχολή τει ή πανεπιστίμιο που να μπορεί να βγάζει εξειδικευμένους λογιστές - φοροτέχνες. Το έργο αυτό το έχουν πάρει τα ΙΕΚ και τα Κολλέγια. Πολλοί καλοί οικονομολόγοι απο ΑΕΙ σπουδαίοι λογιστές απο ΤΕΙ αλλά φοροτεχνικοί ....???? Υπάρχει έλλειμα εκεί. Μόνο απο ΙΕΚ μπορείς να βρείς και η εμπειρία είναι η μόνη εγγύηση. Θα συμφώνήσω αρκετά με τον Στέφανο και τις απόψεις πιο πάνω. Μεγάλο faoul και οι ανακοινώσεις του ΟΕΕ. Γιατί τέτοιος αναβρασμός για την επαγγελματική αναβάθμιση των λογιστών απο ΙΕΚ και ΤΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ...???
image description Qwerty | Απριλίου 29, 2013 4:06 μ.μ. | Reply
Για πές μας εσύ για να καταλάβουμε,
- Ποιό Ι.Ε.Κ. βγάζει Φοροτέχνες? (Όχι στον τίτλο "Ειδ. Φορ. γραφείου" αλλά στην πράξη).
- Με ποιό πρόγραμμα σπουδών(πόσα μαθήματα δηλ. και ποιά)?
- Έχεις δεί τον τρόπο διδασκαλίας των Ι.Ε.Κ.? Αν ναι, σε ποιό?

Προφανώς στοχεύεις στην ονομασία, εννοώντας ότι μόνο στα Ι.Ε.Κ. υπάρχει τέτοια ονομασία(φοροτεχνικού και καλά).
Και κάτι τελευτταίο, δέν υπάρχει καμία αναβάθμιση στους αποφοίτους Ι.Ε.Κ. επί της ουσίας. Μόνο στον χρόνο, κατά τα άλλα είναι πάλι β. λογιστών στα απλογραφικά και μόνο. Τώρα άν νομίζεις ότι θα υπάρξει απόφοιτος Ι.Ε.Κ. που θα στηριχθεί στην 5ετή του προϋπηρεσία και θα νιώσει έτοιμος να ανοίξει γραφείο, τότε έχεις καταλάβει κάτι λάθος.
image description ΟΧΙ_ΑΛΛΟ_ΚΑΡΒΟΥΝΟ.GR | Απριλίου 29, 2013 4:17 μ.μ. | Reply
Καλησπέρα και απο μένα,

Εάν και μιλώ απο την θέση των πλέον "ευνοημένων" απόφοιτων ΑΕΙ-ΑΤΕΙ με μεταπτυχιακό, θα σας πω το εξής... ΚΑΙ το Δημοτικό να εντάξουν, ο καλός ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ-λογιστής δεν πρόκειται να χαθεί, ίσως στην αρχή να δει μια μείωση στο εισόδημα του, αλλά σύντομα θα αναδειχθεί. Το επάγγελμα καθημερινά ΑΠΑΙΤΕΙ να είσαι παρόν στις εξελίξεις,γι' αυτό αντί να γκρινιάζετε, δεν ανοίγετε κανένα βιβλίο παραπάνω να κάνετε την διαφορά? Εάν πραγματικά κάποιος απόφοιτος δημοτικού-λυκείου-ιεκ κλπ καταφέρει να φτάσει σε αυτό το επίπεδο, τότε δεν θα φταίει αυτός αλλά εσείς και μπράβο του εάν τα καταφέρει γιατί θα το αξίζει. Εξάλλου, το ΑΕΙ-ΑΤΕΙ δεν "βεβαιώνει" ότι κάποιος είναι καλός συνάδελφος...το γνωρίζεται μερικοί ίσως καλύτερα απο μένα...
ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ....η ζωή συνεχίζεται κοιτάξτε να είστε μόνο πάνω στο τρένο.

Φιλικά Γιάννης!
image description πανοσ | Απριλίου 29, 2013 5:11 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description Businesstaxis2012 | Απριλίου 29, 2013 5:24 μ.μ. | Reply
Οι εμπειρικοί λογιστές εξαφανίστηκαν εδώ και 10 - 15 χρόνια, (απ΄ όσο θυμάμαι από την εργασιακή μου εμπειρία και τα πρώτα βήματά μου στο επάγγελμα). Έρχονται τώρα και μας γυρίζουν 15 χρόνια πίσω σε διατάξεις όπου έχουν καταργηθεί. Υποβαθμίζουν το επάγγελμά μας και τα πτυχία μας, βάζοντάς μας στο ίδιο καζάνι με τους απόφυτους λυκείου, δίνοντας πρόσβαση σε άτομα που απέτυχαν να μπούν σε κάποια σχολή, σ' ενα επάγγέλμα που μέχρι σήμερα απαιτεί γνώσεις, εμπειρία, αλλά πάνω απ' όλα επιστημονική κατάρτηση και ΠΤΥΧΙΟ, που αποκτήθηκε με διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα και πολλές θυσίες. Είναι πρφανές ότι "ανοίγουν" το επάγγελμά μας για να βαφτίσουν την υποβάθμηση σε ΑΝΑΠΤΥΞΗ και "κίνητρο για την επιχειρηματικότητα".
Γιατί δεν δίνουν πρόσβαση λοιπόν στους επαγγελματίες λογιστές, (υπό προϋποθέσεις) να μπορούν να παράσχουν ελεγκτικές υπηρεσίες προκειμένου το επάγγελμά μας να παραμείνει στο ύψος του? Εφόσον μας βάζουν να μοιραστούμε την πίττα που μας αναλογεί με τους απόφοιτους λυκείου, γιατί δεν μοιράζουν την πίττα των ελεγκτικών με τους επιστιμονικά καταρτισμένους λογιστές? Μήπως τα αγαπημένα παιδιά τους τα αφήνουν εκτός παιχνιδιού για να μην τα δυσαρεστήσουν και κατακερματίζουν με τέτοιο τρόπο μια ολόκληρη τάξη επαγγελματιών?
image description takisr9 | Απριλίου 29, 2013 5:10 μ.μ. | Reply
Businesstaxis ακριβως αυτο! Ας δωσουν στους πτυχιουχους ΑΕΙ και μεταπτυχιακους των ΤΕΙ (με καποια χρονια προυπηρεσια) εκτος απο την Α ταξη και μερος απο τη πιττα των ελεγκτικων!
Να υπαρξει και ενα αισθημα δικαιοσυνης σε οσους τελειωσαν ΑΕΙ και βλεπουν πως δεν κερδιζουν τιποτα πλεον περισσοτερο απο τους υπολοιπους.
Ξαναλεω παντως πως το δικαιωμα Α ταξης σε πτυχιουχους ΤΕΙ που δεν εχουν καμια σχεση (απο το προγραμμα σπουδων) με τη λογιστικη ειναι απαραδεκτο και μονο κακο μπορει να φερει στον κλαδο. Εκτος και αν αλλαξουν τα προγραμματα των ΤΕΙ και βαλουν κατευθυνσεις λογιστικης.
Φιλε Γιαννη το να ανοιξω κανενα βιβλιο και να ειμαι μεσα στις εξελιξεις δεν σημαινει οτι εχω τις γνωσεις να ασκησω το επαγγελμα. Αν ειναι ετσι ας μου δωσουν μια αδεια για προποτζιδικο και θα διαβασω ολα τα νεα των ομαδων και τις μεταγραφες! Ας μου δωσουν δικαιωματα συμβολαιογραφου και θα ψαξω οτι νομοθεσια υπαρχει για να μαθω τη δουλεια!
Ο κλαδος πρεπει να προστατευτει γιατι καθε πολυνομοσχεδιο μας κατεβαζει και επιπεδο.
image description pavlos | Απριλίου 29, 2013 6:50 μ.μ. | Reply
Δεν συμφωνο φιλε μου μαζι σου εγω τελειωσα διοικηση επιχειρησεων ΤΕΙ και εχω κανει αρκετη λογιστικη συν οτι εχω πιο πολλεσ γνωσεις στη διοικηση απο καποιον της Λογιστικης γιατι να μην εχω δικαιωμα για Α
image description kostas τει σδο διοικηση | Απριλίου 29, 2013 6:17 μ.μ. | Reply
takisr9, ΑπΘ

Αλήθεια 1η: Όταν μπαίνεις σε μία σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΑΕΙ ή ΤΕΙ), φαντάζεσαι ότι θα σταδιοδρομήσεις ως στέλεχος μεγάλης επιχείρησης. Σε καμία περίπτωση λογιστής.

Αλήθεια 2η: Όταν μπαίνεις στο Οικονομικό τμήμα σχολής ΑΕΙ, φαντάζεσαι ότι θα σταδιοδρομήσεις ως οικονομολόγος (οικονομικός αναλυτής, άντε οικονομικός διευθυντής σε μεγάλη εταιρία). Ότι θα γίνεις λογιστής, δεν θέλεις να το σκέφτεσαι.

Αλήθεια 3η: Όταν θα αποφοιτήσεις με το καλό και δεις ότι η ελληνική αγορά δε προσλαμβάνει ούτε «διοικητές επιχειρήσεων», ούτε «οικονομολόγους», αλλά μόνο «στελέχη πωλήσεων» (dealers παντός είδους) και ένα άλλο επάγγελμα του «βοηθού λογιστή», με κρύα καρδιά – είδες το ένστικτο; - επιλέγεις το τελευταίο, επειδή για να θες να μπεις στις ανωτέρω σχολές πρέπει να είχες καλή σχέση με τους αριθμούς.

Αλήθεια 4η: Φυσικά, όταν ξεκινήσεις ως βοηθός λογιστή, είτε είχες κάνει κάποια μαθήματα λογιστικής, είτε δεν είχες κάνει κανένα, δε ξέρεις που παν’ τα 4. Επειδή όμως είσαι νέος, με όρεξη για δουλειά - έχεις και ένα πτυχίο διάολε - και ο παλιός δε σου δείχνει, αρχίζεις να διαβάζεις κάτι ωραία βιβλία (Φ.Ε., ΚΒΣ, ΦΠΑ, 2190, εργατικά, κλπ), να πηγαίνεις σε σεμινάρια, να ενημερώνεσαι για το νέο ΦΕΚ που αλλάζει αυτά τα λίγα που με κόπο μόλις πριν λίγο καιρό έμαθες και εν τέλει να προσγειώνεσαι στη πεζή, σκληρή πραγματικότητα του Λ/Φ.

Προσωπικά: Και εγώ, πτυχιούχος Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ Αθήνας, που με τον ανωτέρω περιγραφόμενο τρόπο ξεκίνησα να ασχολούμαι με το επάγγελμα το οποίο αγάπησα αλλά και το μίσησα λίγο, μετά από 17 χρόνια δουλειάς σε λογιστικό γραφείο κυρίως με ΑΕ & ΕΠΕ, δουλεύοντας 10-15 ώρες ημερησίως, με απίστευτο διάβασμα, σεμινάρια, κλπ., κλείνοντας ισολογισμούς μεγάλων επιχειρήσεων ελεγχόμενες από ορκωτούς και καταξιωμένος μετά απ’ αυτήν την προσπάθεια από τους πελάτες με τους οποίους συνεργάζομαι, δεν έχω το δικαίωμα υπογραφής της δουλειάς μου.

Και έρχεσαι Κε takis9 (που είσαι από τα ΤΕΙ που έβγαλα και εγώ) να μου πεις ότι θα έπρεπε να ασχολούμαι μόνο με τα μπακαλοδεύτερα (βιβλίο εσόδων – εξόδων) και να αφήσω τις «ταρζανιές» για επιστήμονες σαν και σένα.
Κατ’ αρχάς φίλε μου – δεν τολμάω να σε αποκαλέσω συνάδελφο, μπας και μου την πεις - να ευχαριστείς κάποιους πτυχιούχους του τμήματός σου (ΤΕΙ Λογιστικής), που την επίμαχη περίοδο «θεσμοθέτησης» του επαγγέλματος (1997) έκαναν αγώνα, γιατί το Ο.Ε.Ε. αντιδρούσε, για να σας δώσουν δικαίωμα Α’ τάξης (και μετά από 13 χρόνια στην πρώτη εφαρμογή) και να μπορείς εσύ σήμερα να λες ότι τα υπόλοιπα τμήματα της σχολής Διοίκησης & Οικονομίας των ΤΕΙ σου τρώνε πελάτες. Να σε ενημερώσω ότι αυτός που είναι να σου «φάει» πελάτες στους τρώει και σήμερα (απλά υπογράφοντας αυτά που κάνουν κάποιοι άλλοι).
Επίσης να σε ενημερώσω, ότι τους τίτλους τιμής τους δίνουν στον καλό λογιστή (όπως και σε όλα τα επαγγέλματα) οι πελάτες του και οι επαγγελματίες που συνεργάζεται (ορκωτοί – εφοριακοί) και όχι το πτυχίο που έχει.
Ο Κος ΑΠΘ, που από τη δική του την πλευρά, του τρως ΕΣΥ πελάτες, στην είπε «ευγενικά» και σου είπε τη γενική αλήθεια, ότι δηλαδή σε όλους τους κλάδους, σε όλα τα επαγγέλματα, ότι πτυχίο και να έχεις, υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί.
Άσε λοιπόν την αγορά να επιλέξει και αν καμιά φορά βγει και κανένας νόμος που διορθώνει κάποιες στρεβλώσεις και αδικίες για κάποιους «γείτονες», μην το βλέπεις σαν να σου παίρνουν τα κεκτημένα (για τα οποία δεν πάλεψες, έτυχε να τα έχεις).

Υ.Γ. Επειδή πήρε το μάτι μου ότι συνεχίζεις και τώρα υποστηρίζεις τα ΑΕΙ (για κάνεις τον καλό ή έχεις μεγάλο απωθημένο;) να σε ενημερώσω ότι π.χ. η σχολή Δημόσιας Διοίκησης (Πάντειος) ή η Διοίκηση Επιχειρήσεων των ΑΕΙ δεν έχει περισσότερα μαθήματα οικονομικών και λογιστικής από τη Διοίκηση Επιχειρήσεων των ΤΕΙ η οποία ενδεικτικά έχει: Λογιστική Ι & ΙΙ, χρηματοοικονομική διοίκηση, μίκρο, μάκρο, Φοροτεχνικά, ένα κάρο δίκαια (εμπορικό, εργατικό, κλπ). Αλλά αγαπητέ, όπως προείπα, το πραγματικό διάβασμα αρχίζει όταν ασχοληθείς με το επάγγελμα και ας καταθέσουν οι οικονομολόγοι που ασκούν την λογιστική επιστήμη, πόσο τους βοηθάει η οικονομετρία που έκαναν στο πανεπιστήμιο, με τον κυκεώνα των φορολογικών, εργατικών, ασφαλιστικών, εμπορικού δικαίου διατάξεων με τις οποίες έρχονται αντιμέτωποι καθημερινά.
image description ELEOS | Απριλίου 29, 2013 7:43 μ.μ. | Reply
Ας μην αρχισουν να μαλωνουν και οι πτυχιουχοι ΑΕΙ ΤΕΙ...Και οι δυο ειναι αποφοιτοι τριτοβαθμιας εκπαιδευσης.Το θεμα επρεπε να ειναι η δυνατοτητα να αποκτουν αδεια ασκησεως επαγγελματος αποφοιτοι λυκειου και ΙΕΚ.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ...Εχεις λεφτα???Προσλαμβάνεις και κανα γνωστη του αντικειμενου με ψιχουλα και βαπτιζεσε λογιστης...Το ιδιο ισχυει πανω κατω και για αλλες κατηγοριες επαγγλματων.Κτηνιατροι,γεωτεχνικοι και στο προσεχες μελλον ιατροι,δικηγοροι,μηχανικοι...
image description ΑΠΟΡΙΑ | Απριλίου 29, 2013 7:05 μ.μ. | Reply
εκείνοι οι λογιστές που έχουν Γ ειδική, και έχουν πελάτες με διπλογραφικά βιβλία θα τα κλείσουν τα γραφεία τους? στα 55 χρόνια τους? αυτά τα σκέφτηκε κανείς? γιατί δεν αναφέρεται πουθενά στο νομοσχέδιο. αυτοί κύριοι έχουν το μεγαλύτερο πρόβλιμα και όχι εμείς.
Υ.Γ. είμαι απόφοιτος τει Λογιστικής και μεταπρυχιακού στην διοικηση. Αν και κατα την προσωπική μου γνώμη δεν παίζει μόνο αυτο ρόλο για την επαγγελματική μου σταδιοδρομία.
image description takisr9 | Απριλίου 29, 2013 8:58 μ.μ. | Reply
kostas τει σδο διοικηση
Φιλε μου δεν γινεται με το ετσι θελω να μπαινεις σε εναν κλαδο και μονο με τη προυπηρεσια σου και ενα ασχετο πτυχιο να παιρνεις ΟΛΑ τα δικαιωματα ασκησης επαγγελματος! Μπορω εγω να παω σε ενα φαρμακειο καποιου γνωστου να δουλεψω 15 χρονια να μαθω τελεια τη δουλεια χαρη στην εργατικοτητα μου και να παρω αδεια φαρμακοποιου???? Μπραβο σου που μελετας, που δουλευεις σκληρα και πετυχες, ειναι αδικο ομως με αυτο το προγραμμα σπουδων βγαινοντας απο τη σχολη ανειδικευτων οπως ελεγα παντα για το τμημα σου, να μπορεις αν δεν σου κατσει σαν manager και οτι αλλο φανταζεστε πως σπουδασατε, να δουλεψεις σαν λογιστης! Οι μηχανικοι απο τα ΤΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν φτανουν σε δικαιωματα αυτους των πολυτεχνειων οσα χρονια και αν δουλεψουν! Ημασταν το μονο τμημα που εφτανε στη κορυφη υστερα απο πολλα χρονια και ΓΙΑΥΤΟ ακριβως επελεξα αυτο το τμημα και οχι τα ΑΕΙ που επιανα. Οσο για τα πανεπιστημια δεν υποστηριζω κατι λογω απωθημενου αλλα επειδη ξερω πολυ καλα το ποσο ευκολο ειναι να παρεις καποιο πτυχιο απο τει χωρις καν να πατησεις το ποδι σου εκει. Πραγμα που στο πανεπιστημιο δεν συμβαινει.
Και οσο για τη δουλεια σου που υπογραφει αλλος και παιρνει τα χρηματα δεν το ηξερες απο πριν? Οταν πηγες να παρεις την αδεια δεν σου ειπαν μεχρι που θα φτασεις? Δεν ηταν κρυφο αλλα εκανες την επιλογη σου. Επειδη λοιπον ολοι της διοικησης επιχειρησεων και λοιπων τμηματων που δεν εχουν καμια πιθανοτητα να βρουν αλλου δουλεια θα στραφουν στη λογιστικη. Αυτο και μονο το θεωρω αδικο για ολους εμας που διαβαζαμε 4 χρονια και τηρουσαμε διπλογραφικα οταν εσεις δεν ξερατε καν τι σημαινει και ασχολουσασταν με ερωτηματολογια και ερευνες!!
image description takisr9 | Απριλίου 29, 2013 8:04 μ.μ. | Reply
Δειτε και τα προγραμματα σπουδων..
ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ: http://mngdep.teipir.gr/index_1.asp
ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ: http://acc.teipir.gr/content/mathemata-0

Επισης υπαρχει το τμημα τουριστικων επιχειρησεων με προγραμμα παρομοιο με της διοικησης οι οποιοι στο εξης μπορουν να φτασουν στην Α ταξη.
Αν αυτο συμβαινει σε αλλο κλαδο πειτε μου να το μαθω μιας και ειμαι νεος να κανω ενα νεο ξεκινημα!
image description WERE | Απριλίου 29, 2013 10:08 μ.μ. | Reply
Κύριε takisr9 με ένα πτυχίο και μόνο δεν κάνεις προκοπή.Η αγορά επιλέγει και οχι η σχολή τους πελάτες της. Τα τυπικά προσόντα καλά αλλά έως εκεί. Απο εκεί κα μετά θέλει πολύ διάβασμα και ξενύχτι. Δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων λογιστικής. Έλεος, εδώ χάνεται το δάσος και εμείς βλέπουμε το κλαδί!!!
image description kostas τει σδο διοικηση | Απριλίου 29, 2013 11:12 μ.μ. | Reply
takisr9
Πάμε άλλη μία, μπας και συνεννοηθούμε.
Κατ’ αρχάς δε διαφωνώ ότι το ΤΕΙ Λογιστικής είναι η μοναδική σχολή που εξειδικεύεται στη λογιστική. Γι’ αυτό από τότε που βγήκε το νομοσχέδιο με τις άδειες και δεν σας έδινε δικαίωμα για Α’ τάξη, έλεγα ότι αυτό είναι άδικο γιατί δίνουν το δικαίωμα Α’ τάξης σε σχετικά και άσχετα ΑΕΙ (ελέω Ο.Ε.Ε.) και όχι στη μόνη καθαρόαιμη σχολή λογιστικής. Ευτυχώς τελικά το δώσανε.

Εσύ όμως φίλε, και όχι οι πολλοί άλλοι πτυχιούχοι της σχολής σου που γνωρίζω, έγινες βασιλικότερος τους βασιλέως. Και αυτό γιατί κατά την άποψή σου μόνο όποιος έχει τελειώσει το ΤΕΙ Λογιστικής μπορεί να γίνει λογιστής.

Πιθανόν και να έχεις δίκιο, αλλά από τη στιγμή που το συγκεκριμένο επαγγελματικό δικαίωμα το δώσανε και σε κάποιους άλλους (σχετικά και άσχετα ΑΕΙ και ΤΕΙ), προέκυψε ένα θέμα κατά τη γνώμη μου άδικο, που δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλάβεις.

Μιλάς πολύ απαξιωτικά για το δικό μου τμήμα (Διοίκησης Επιχειρήσεων): «Φιλε μου δεν γινεται με το ετσι θελω να μπαινεις σε εναν κλαδο», «με αυτο το προγραμμα σπουδων βγαινοντας απο τη σχολη ανειδικευτων οπως ελεγα παντα για το τμημα σου, να μπορεις αν δεν σου κατσει σαν manager και οτι αλλο φανταζεστε πως σπουδασατε, να δουλεψεις σαν λογιστης!». «Αυτο και μονο το θεωρω αδικο για ολους εμας που διαβαζαμε 4 χρονια».

Ενώ εμείς πλέκαμε ζιπουνάκια για κανά εξάμηνο!

Φαντάζομαι άρα ότι την ίδια άποψη έχεις και για τα αντίστοιχα τμήματα των ΑΕΙ. Ή επειδή αυτοί πατάνε στα μαθήματα όπως λες, ενώ εμείς το παίρνουμε το πτυχίο μέσω … cloud, από σχολή «ανειδίκευτων» γίνονται «εξειδικευμένοι» και τους δίνεις άφεση αμαρτιών; «Οσο για τα πανεπιστημια δεν υποστηριζω κατι λογω απωθημενου αλλα επειδη ξερω πολυ καλα το ποσο ευκολο ειναι να παρεις καποιο πτυχιο απο τει χωρις καν να πατησεις το ποδι σου εκει. Πραγμα που στο πανεπιστημιο δεν συμβαινει.».

Αλήθεια, φοίτησες και σε πανεπιστήμιο; Α όχι, γιατί σου άρεσε η «ορειβασία»: «Ημασταν το μονο τμημα που εφτανε στη κορυφη υστερα απο πολλα χρονια και ΓΙΑΥΤΟ ακριβως επελεξα αυτο το τμημα και οχι τα ΑΕΙ που επιανα». Μαγκιά σου.

Παρεπιπτόντως και εγώ έπιανα ΑΕΙ αλλά επέλεξα τη Διοίκηση Επιχειρήσεων, γιατί ήταν της μόδας. Και το 1ο εξάμηνο είχαμε υποχρεωτικές παρουσίες 8:00 -14:00 καθημερινά. Και μετά πόσες «αλυσίδες» (Μαθηματικά Ι-ΙΙΙ, Διοίκηση Ι-ΙΙ, Αγγλικά Ι-ΙΙΙ, Λογιστική Ι-ΙΙ, Η/Υ Ι-ΙΙΙ). Στα αναφέρω για αυτό που είπες, ότι παίρνεις πτυχίο χωρίς να πατάς.

Και από το site που επισύναψες αντιγράφω μερικά μαθήματα που είχαμε σαν Διοίκηση:
Μικροοικονομική, Λογιστική Ι, Μακροοικονομική, Λογιστική ΙΙ, Εμπορικό Δίκαιο, Ελληνική Οικονομία, Στατιστική Επιχειρήσεων, Εργατικό Δίκαιο, Χρηματοδοτική Διοίκηση, Μηχανογραφημένη Λογιστική, Οικονομική της Διοίκησης, Αξιολόγηση Επενδύσεων και Διαχείριση Χαρτοφυλακίου, Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα, Συστήματα πληροφοριών Διοίκησης, Οικονομική της Ανάπτυξης, Οικονομικός Προγραμματισμός, Ηλεκτρονικό Εμπόριο, Χρονολογικές Σειρές και Προβλέψεις.
Αυτά για το: «Φιλε μου δεν γινεται με το ετσι θελω να μπαινεις σε εναν κλαδο».

Συνοψίζοντας, το πτυχίο μιας σχολής οικονομικής κατεύθυνσης το θεωρώ απαραίτητο για απόκτηση άδειας λογιστή Α’ τάξης. Γι’ αυτό συμφωνώ με την τροποποίηση του νόμου.
Υπάρχουν πολλά τμήματα ή σχολές που μπορούν να σε «προετοιμάσουν» για να γίνεις λογιστής, καμία όμως – ούτε και η δική σου – δεν σε κάνει. Το μεράκι και η σκληρή δουλειά είναι αυτά που σε κάνουν καλό σε ότι θες να γίνεις.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς, βάσει … νόμου!
image description ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ | Απριλίου 30, 2013 11:12 π.μ. | Reply
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΣΧΟΛΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ
ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ- Ο ΕΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ.ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΣΤΙΒΟ ΑΓΧΟΥΣ ,ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΑΣ , ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΛΟΓΩ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ Α ΤΑΞΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΖΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ.ΤΟ ΔΙΑΒΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΗΚΑΝ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ, ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΟΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΩΣ ΦΙΛΟΝΙΚΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΣ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΔΙΑΛΥΣΗ ΕΦΟΡΙΕΣ ,ΤΑXIS.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ <ΣΥΓΧΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ > ΣΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΜΑΣ ΕΦΕΕA
, ΠΟΦΕΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΙΩΠΙΣΑΝ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ,Η ΠΟΦΕΕ ΜΙΑ COPY ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΟΕΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΘΩΡΑΚΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ. - ΤΗΝ Γ ΕΙΔΙΚΗ ΤΗΝ ΦΑΓΑΝΕ-.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΛΟ ΟΙΔΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΑΛΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΟΕΕ.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΛΟΣ . Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
image description ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ | Απριλίου 30, 2013 11:27 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ .....ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΣΧΟΛΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ
ΜΙΑ ΚΑΚΙΑ- Ο ΕΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ.ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΣΤΙΒΟ ΑΓΧΟΥΣ ,ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΑΣ , ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΛΟΓΩ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ Α ΤΑΞΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΖΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ.ΤΟ ΔΙΑΒΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΠΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΗΚΑΝ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΦΘΑΛΜΟΙ, ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΟΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΩΣ ΦΙΛΟΝΙΚΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΑΣ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟ ΔΙΑΛΥΣΗ ΕΦΟΡΙΕΣ ,ΤΑXIS.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ <ΣΥΓΧΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ > ΣΤΑ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΜΑΣ ΕΦΕΕA
, ΠΟΦΕΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΙΩΠΙΣΑΝ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ,Η ΠΟΦΕΕ ΜΙΑ COPY ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΟΕΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΘΩΡΑΚΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ. - ΤΗΝ Γ ΕΙΔΙΚΗ ΤΗΝ ΦΑΓΑΝΕ-.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΛΟ EΙΔΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΑΛΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΟΕΕ.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΛΟΣ . Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ
image description ΘΑΝΑΣΗΣ | Απριλίου 30, 2013 2:51 μ.μ. | Reply
Καλησπέρα και καλή Ανάσταση. Είμαι κι εγώ ένας ταπεινός Λογιστής Γ' Τάξης ειδικής. Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν θα πρέπει να έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα οι πτυχιούχοι Σχολών Λογιστικής ή Οικονομικών με τους μη, το ξεκαθαρίζω από την αρχή. Εδώ δημιουργείται όμως ένα μεγάλο για μένα πρόβλημα. Τις άδειες που έχουμε κι εγώ και άλλοι, κάποιος με κάποια κριτήρια μας τις έδωσε! Πάνω σε αυτές τις άδειες βασίσαμε την ζωή την δικιά μας και των παιδιών μας και φτιάξαμε το επαγγελματικό μας προφίλ. Πως λοιπόν μέσα σε μία νύχτα αβίαστα έρχεται κάποιος να μας καταργήσει και να μας υποβιβάσει? Δεν γνωρίζω πλέον να κρατώ διπλογραφικά παρότι από την λήψη της άδειας έχω προσθέσει άλλα δώδεκα χρόνια εμπειρίας? Πως έρχεται κάποιος να καταστρέψει την οικογένειά μου? Ποιος θα μεγαλώσει τα δύο μου παιδιά? Θεωρώ ότι το θέμα ξεφεύγει από το ποιος θα υπογράφει τι, αλλά στο ποιος και με ποια κριτήρια και γνώσεις καθορίζει τις ζωές μας. Φίλοι πτυχιούχοι σας καταλαβαίνω απόλυτα. Είμαι κι εγώ πτυχιούχος Μηχανολόγος Μηχανικός τμήμα Βιομηχανικής Διοίκησης του ΑΠΘ και παράλληλα με τις σπουδές δούλευα ευτυχώς ή δυστυχώς με ένσημα σε λογιστήριο για τα προς το ζειν. Τελικά τελειώνοντας τις σπουδές πήρα λάθος κατεύθυνση καθώς στους μηχανικούς τότε δεν υπήρχαν αξιόλογες δουλειές. Πρέπει να τιμωρηθώ γι' αυτό? Φίλοι πτυχιούχοι (και λέω φίλοι γιατί πολλοί παρεξηγούνται με το συνάδελφοι) έχετε δίκιο αλλά προσέξτε, έτσι όπως σήμερα χτυπιέμαι εγώ αύριο με κάποιο άλλο ευφάνταστο νομοσχέδιο μπορεί να χτυπηθείτε εσείς, εφόσον αυτοί που μας κυβερνούν νομοθετούν σύμφωνα με αυτά που ονειρεύονται ή σύμφωνα με αυτά που τους επιτάσσουν. Κλείνοντας θέλω να σχολιάσω τις εξηγήσεις του υφυπουργού. Δεν νομίζω ότι θα μειώσει την ανεργία παίρνοντας τη δουλειά από εμένα και δίνοντάς την σε κάποιον άλλον, γιατί μάλλον εγώ άνεργος θα μείνω και είμαι 45 χρονών με δύο ανήλικα παιδιά. Αλήθεια σε ποιον υπουργό να τα στείλω να μου τα μεγαλώσει? Κι εγώ που νόμιζα ότι η ανεργία καταπολεμείται ανοίγοντας δουλειές και κάνοντας επενδύσεις. Τι κουτός που ήμουν! Ο κύριος υφυπουργός που είναι και μεγάλος οικονομικός αλλά θεωρητικός αναλυτής πόσα χρόνια έχει δουλέψει για να καταστρέφει ζωές ανθρώπων που μοχθούν χρόνια, έτσι απλά.
Τέλος δεν πρέπει νομίζω να αλληλοσπαραχθούμε άσχετα αν έχουμε διαφορετικά συμφέροντα, δεξιότητες, πτυχία ή όπως θέλετε να το πείτε, γιατί ο κίνδυνος δεν είναι ο διπλανός μη πτυχιούχος ή πτυχιούχος λογιστής, αλλά ο απαίδευτος και χωρίς σφαιρική προσέγγιση νομοθέτης.
Την καλησπέρα μου σε όλους
image description bg | Απριλίου 30, 2013 3:47 μ.μ. | Reply
Φίλε το θέμα με τους Λογιστές με άδεια Γ΄Ειδικής είναι μεγάλο και όχι απλό, καταρχήν δεν αναφέρονται πουθενά στον Νόμο, σίγουρα θα υπάρξει τροποποίηση για αυτούς τους συναδέλφους, υπάρχουν και δικαστήρια φίλε μου, όταν έχεις υπογράψει ένα σκασμό Ισολογισμούς τόσα χρόνια με την άδεια που νομίμως σου έδωσαν δεν μπορούν να σου πουν σε ένα βράδυ στην παίρνω πίσω γιατί δεν σε έχω ικανό να κάνεις αυτό που εγώ πολλά χρόνια πριν σε θεωρούσα ικανό (κανένας δικαστής δεν θα πει ότι αυτό είναι νόμιμο και δίκαιο) να είσαι σίγουρος. Οι Ισολογισμοί που έχεις υπογράψει είναι παράνομη ΟΧΙ τότε γιατί από εδώ και πέρα θα είναι? Επειδή το είπε ο Μηταράκης? Και εάν αύριο πει ότι τα Γ΄κατηγορίας θα τα κρατάνε μόνο όσοι έχουν master από το London school θα είναι νόμιμο? Και προπαντός θα είναι ηθικό για όλους αυτούς που θα έχουν σήμερα άδεια Α΄Τάξης ?
image description ΘΑΝΑΣΗΣ | Απριλίου 30, 2013 4:22 μ.μ. | Reply
Φίλε bg ευχαριστώ για την ψυχολογική υποστήριξη. Την χρειαζόμουν. Να' σαι καλά
image description κωστασ | Απριλίου 30, 2013 11:36 μ.μ. | Reply
ΦΙΛΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΟΣΗ ΚΑΚΙΑ.ΤΩΝ ΙΕΚ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ??????ΘΕΛΕΤΕ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ?ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΟΟΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ-ΠΑΙΔΙΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΠΡΟΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ-(ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ)
image description VAKIS | Μαΐου 1, 2013 2:47 μ.μ. | Reply
Η Γ ειδική εξακολουθεί να ισχύει, ως Β με δικαίωμα τήρησης και διπλογραφικών βιβλίων έως του ορίου των 300.000.000 δρχ (900.000,00 €) , γιατί προβλέπετε από το πδ 340/980 άρθρο 16 το οποίο με τον 4093/12 καταργείται μετά την πάροδο ενός έτους από τη δημοσίευση του δηλαδή 12-11-2013, με τη σημείωση << Οι άδειες ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή- φοροτεχνικού εκδοθείσες που εκδόθηκαν με το άρθρο 16 π.δ. 340/1998 εξακολουθούν να ισχύουν>>.
image description ll | Μαΐου 1, 2013 7:53 μ.μ. | Reply
popo
image description αποφοιτη ιεκ | Μαΐου 2, 2013 11:22 π.μ. | Reply
Αυτό που διδαχτήκαμε επί δύο έτη στο ΙΕΚ ήταν λογιστική για διπλογραφικά βιβλία. Για ποιό λόγο να αποκλειόμαστε από την τήρηση διπλογραφικών βιβλίων; Θα πρέπει μετά από σεμινάρια και εξετάσεις να μπορούμε να περάσουμε στην α' τάξη. Σίγουρα δεν έχουμε πανεπιστημιακό πτυχίο και γιαυτό δεν δηλώνουμε οικονομολόγοι, αλλά με τις σπουδές που έχουμε κάνει στα ΙΕΚ μπορούμε να ανταποκριθούμε στις ανάγκες τήρησης διπλογραφικών βιβλίων.
image description Qwerty | Μαΐου 2, 2013 11:37 π.μ. | Reply
Άσε μας με το Ι.Ε.Κ. σου και εσύ, λές και δέν ξέρουμε τί κάνατε στο Ι.Ε.Κ. Κάτσε τώρα εκεί και άσε τα γ' κατηγορίας για όσους μπορούν. Μια ζωή στα β' θα είστε.
image description αποφοιτη ιεκ | Μαΐου 2, 2013 12:33 μ.μ. | Reply
Η καταξίωση του κάθε εργαζόμενου γίνεται μέσα από το αποτέλεσμα της δουλειάς του. Με τα εφόδια που πήρα από το ΙΕΚ και με σκληρή δουλειά και διαρκή ενημέρωση είμαι σε θέση να κλείνω ισολογισμούς και να εφαρμόζω το ΕΓΛΣ. Εξάλλου εδώ και χρόνια ορκωτοί λογιστές μπορεί να είναι απόφοιτοι λυκείου αφού περάσουν από επαγγελματική εκπαίδευση και εξετάσεις. Το ίδιο πρέπει να ισχύσει και για το επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού. Ο Qwerty υποβαθμίζοντας απόφοιτους ΙΕΚ ίσως νομίζω ότι εξασφαλίζει επαγγελματική αναγνώριση αλλά στον επαγγελματικό στοίβο τίποτε δεν χαρίζεται όλα κατακτιώνται. Κλείνοντας θέλω να τονίσω ότι έχουμε περάσει πλέον στην εποχή της διαβίου μάθησης και των διαρκών ευκαιριών για επιπλέον προσόντα.
image description Qwerty | Μαΐου 2, 2013 12:18 μ.μ. | Reply
Για δές εδώ:
http://www.opengov.gr/minfin/?p=2763
Πλέον οι απόφοιτοι Λυκείου και Ι.Ε.Κ. δέν θα γίνονται δεκτή στο επάγγελμα των ορκωτών. Βλέπω έμεινες πίσω στην ενημέρωση.
image description Qwerty | Μαΐου 2, 2013 12:10 μ.μ. | Reply
Δεκτοί*
image description αποφοιτη ιεκ | Μαΐου 2, 2013 12:10 μ.μ. | Reply
Aπορώ με το μίσος που δείχνει ο Qwerty για τους μη πτυχιούχους που φθάνει στο σημείο αλλά να διαβάζει και άλλα να καταλαβαίνει. Ας ξαναδιαβάσει λοιπόν το link που μας στέλνει.
image description Qwerty | Μαΐου 2, 2013 5:05 μ.μ. | Reply
Δυσκολεύεσαι να καταλάβεις έ? Θα σε βοηθήσω:

8. Το δεύτερο εδάφιο του άρθρου 6 του ν. 3693/2008 αντικαθίσταται ως εξής:
«1. Ο υποψήφιος να είναι κάτοχος τίτλου σπουδών τριτοβάθμιας πανεπιστημιακής ή τεχνολογικής εκπαίδευσης (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως ισότιμου τίτλου σπουδών της αλλοδαπής».

Έτσι το άρθρο 6 του νόμου 3693/2008 ολοκληρωμένο¨μετά την τροποποίηση γίνεται:

Άρθρο 6 Προσόντα
Για να χορηγηθεί σε φυσικό πρόσωπο επαγγελματική άδεια νόμιμου ελεγκτή θα πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά στο πρόσωπο του υποψηφίου οι παρακάτω προϋποθέσεις:
1. Ο υποψήφιος να είναι κάτοχος τίτλου σπουδών τριτοβάθμιας πανεπιστημιακής ή τεχνολογικής εκπαίδευσης (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως ισότιμου τίτλου σπουδών της αλλοδαπής
2. Απόκτηση των αναγκαίων θεωρητικών γνώσεων στα γνωστικά αντικείμενα του Άρθρου 8 του παρόντος νόμου, η οποία αποδεικνύεται με την επιτυχία του υποψηφίου στις επαγγελματικές εξετάσεις, επιπέδου τέλους πανεπιστημιακών σπουδών ή ισοδυνάμου επιπέδου, που αναφέρονται στο Άρθρο 7 του παρόντος νόμου.
3. Ολοκλήρωση της πρακτικής άσκησης που προβλέπεται από το Άρθρο 10 του παρόντος νόμου.

Tώρα κατάλαβες?
image description νικοσ | Μαΐου 20, 2013 4:53 μ.μ. | Reply
προς αποφοιτη ΙΕΚ
Κοριστσακι μου τι γραφεις ? τα σκεφτεσαι σοβαρα αυτα? ποια δια βιου μαθηση? σε λιγο καιρο με τη καταργηση των ταξεων θα ειμαστε λογιστακια , ολες τις δουλειες θα τις περνουν οι ορκωτοι , που τα ειδες οτι οι ορκωτοι γινονται και αποφοιτοι Λυκειου ? για στειλε κανενα βιογραφικο σε ελεγκτικη αν ειναι κανεις αποφοιτος και θα δεις ........ επισης αυτοι προστατευονται , 7 χρονια για να παρεις πτυχιο ορκωτου ..... και κλειστο επαγγελμα , α και κατι αλλο , αν θες να εισαι certified , πληρωνεις (γυρω στα 10,000 χιλιαρικα , αν δεν εισαι σε ελεγκτικη .....) , κατσε τωρα εσυ να χαιρεσαι για τα Α και Β ταξη , διοτι σε λιγο καιρο θα μας εχουν για να σκουπιζουμε και να καθαριζουμε . (οπως ειναι ο λογιστης στην Ευρωπη ....) , εχεις δει κανενα λογιστικο γραφειο στην Ευρωπη ? κατσε να εφαρμοστουν τα ΔΛΠ σε ολες τις εταιρειες και θα δουμε αν επαιζε ρολο αν ο αποφοιτος λυκειου παρει απο το .... δημοτικο Α ταξη . Δε καταλαβαινετε ολοι εσεις οι "λογιστες" οτι η απλοποιηση των ταξεων κανει κακο στο επαγγελμα μας ????? δειτε τι κανουν οι ορκωτοι και πως ΕΓΙΝΑΝ πρωτοι μαγκες .... ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ . ΤΙ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ???????????????????
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο