Ειδήσεις Ανακοινώσεις Οικονομικού Επιμελητηρίου

Ο.Ε.Ε. - Νέα ανακοίνωση - Υποβαθμίζεται η επιστημονική κατάρτιση επάρκεια και επαγγελματική εμπειρία του Λογιστή Φοροτεχνικού

Υποβαθμίζεται η επιστημονική κατάρτιση επάρκεια και επαγγελματική εμπειρία του Λογιστή Φοροτεχνικού


Γραφείο  Προέδρου
Αθήνα  26  Απριλίου 2013

Προς τον Υφυπουργό  Ανάπτυξης ,Ανταγωνιστικότητας,
Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων
κ Νότη Μηταράκη

                            
Τον  Πρόεδρο  της Επιτροπής
των  Οικονομικών  Υποθέσεων  της Βουλής
και  τους  βουλευτές  μέλη της Επιτροπής

                                      Κ Ε Ι Μ Ε Ν Ο        Δ Ι Α Μ Α Ρ Τ Υ Ρ Ι Α Σ

 
Σχετικά με  διάταξη που αναφέρεται  στην  υποπαράγραφο Η.2. (Τροποποίηση του ν. 2515/1997 και του Π.Δ. 340/1998)  του υπό  κατάθεση  πολυνομοσχεδίου του  Υπουργείου  Οικονομικών  που προβλέπει  νέα διάκριση των τάξεων των λογιστών φοροτεχνικών  διαμαρτυρόμαστε  έντονα για την απαξιωτική στάση που έχετε επιδείξει για τον επιστημονικό φορέα μας το Ο.Ε.Ε.
Η αποδιάρθρωση του επαγγέλματος του Λογιστή Φοροτεχνικού που επιδιώκεται με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις καταστρέφει προσπάθειες 50 χρόνων των Οικονομολόγων για την ορθή οργάνωση του εν λόγω  επαγγελματικού κλάδου θέτοντας  τις απαραίτητες προϋποθέτεις στην κατοχή   συγκεκριμένων προσόντων και  επαγγελματικής επάρκειας οριοθετώντας δικαιώματα και υποχρεώσεις σε όσους το ασκούν .
Η οργάνωση του επαγγέλματος στηρίχθηκε στην ελευθερία πρόσβασης στο επάγγελμα, στην ανεμπόδιστη εξέλιξη με βάση τα επίπεδα  εκπαίδευσης  της χώρας  μας, την επαγγελματική εμπειρία και στο μη περιορισμό άσκησης του επαγγέλματος στο σύνολο της χώρας.

Κύριε Υπουργέ,

Σας καλούμε έστω και την τελευταία στιγμή να αναλογιστείτε τις αρνητικές επιπτώσεις που θα έχει η νομοθετική ρύθμιση που προτείνεται, αρνητικές επιπτώσεις που αναστατώνουν τις οικογένειες των λογιστών φοροτεχνών,  αλλά ταυτόχρονα και τις αρνητικές επιπτώσεις στην είσπραξη  των  δημοσίων εσόδων.
Σας καλούμε να ανοίξετε οργανωμένο διάλογο με την Κεντρική Διοίκηση του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας ο οποίος  θα οδηγήσει μετά από παραγωγική παράθεση θέσεων και απόψεων στις αναγκαίες τροποποιήσεις της  οργάνωσης  του επαγγέλματος, με στόχο την ποιοτική αναβάθμιση του επαγγέλματος, τη μεγιστοποίηση της συμβολής του στον πόλεμο κατά της παραοικονομίας, της φοροδιαφυγής και της φοροκλοπής.
'Εχει καταγραφεί στα δεδομένα του Υπουργείου Οικονομικών, η συμβολή των Λογιστών Φοροτεχνικών στην αύξηση των δημοσίων εσόδων για τη φορολογική αναμόρφωση των δηλώσεων. Συμβολή που επέφερε 4,5 δις στα Δημόσια Ταμεία.

ΜΗΝ ΤΙΜΩΡΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΣΑΣ.

Ο Πρόεδρος του ΟΕΕ
Γεώργιος Κυδωνάκης




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description NIKOS | Απριλίου 26, 2013 2:12 μ.μ. | Reply
ρε ουστ.
γίναμε κ συνεργάτες τους??
από πότε κύριε Κυδωνάκη γίναμε κ συνεργάτες τους????ή από πότε είσαι εσύ συνάδελφός των λογιστών???
το κονάκι σου θίχτηκε και πας να το παίξεις επαναστάτης τώρα.από πότε σε νοιάζουν τα συμφέροντα των συνάδελφων εσένα??
έτσι κ με τους ελεγκτές.ήθελες κ εσύ μερίδιο στην πίτα και δε σου δίνουν.ούτε φορολογικό ούτε ασφαλιστικό ε?πήραν όλη την..αγορά.. πάνω τους.την αγορά τη νέα.. κ δε σου δώσανε μερίδιο.για πες κύριε υπερασπιστή των συμφερόντων μας, με ποιον τρόπο ζείτε εκεί μέσα στο ΟΕΕ?ποιος σας συντηρεί????
image description Your Name | Απριλίου 26, 2013 2:45 μ.μ. | Reply
Ζ Η Τ Ω Η Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Η Α Γ Ο Ρ Α!!!!!
image description diba | Απριλίου 26, 2013 2:20 μ.μ. | Reply
Σε μια συνεργασια υπαρχουν τουλαχιστον 2 μερη που ευννοουνται
Μπορειτε να μας πειτε τι εχουμε κερδισει απο την "συνεργασια"
Μηπως την "αμμισθη" υποκατασταση του κρατους ?
Αυτη η υποταγη διαχρονικα εχει φερει τον κλαδο σε αυτην την κατασταση
Εμεις πληρωνομαστε απο τους πελατες μας , δεν πρεπει να το ξεχναμε αυτο ...
image description κερκυρα | Απριλίου 26, 2013 3:46 μ.μ. | Reply
εσεις που γιορταζετε την ελευθερη αγορα και ζειτε μεσα σε ολιγοπωλεια...και δεν το χετε καταλαβει ...να δουμε πως θα επιβιωσετε ....βλεπεις ελευθερη αγορα στο σουπερ μαρκετ?στα καυσιμα ? στα τσιγαρα? στα μπαρακια? στον καφε?σε τι βλεπεις ακριβως ελευθερη αγορα? εγω βλεπω ελευθερη αγορα στους πακιστανους με τις φραουλες που βρισκεις με το κιλο ....ελευθερη αγορα στα κινεζικα που δουλευουν 24/7 ...εκει θες και συ να πας ε?Τοτε περαστικα και καλο σ/κ
image description Your Name | Απριλίου 26, 2013 3:36 μ.μ. | Reply
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕ ΑΠΕΡΓΙΑ Ο ΚΛΑΔΟΣ?
image description γιωργος | Απριλίου 26, 2013 3:40 μ.μ. | Reply
Ο Ελληνικος λαος ειναι υπερ της ελευθερης αγορας οπως και η συναδελφοι λογιστες!!!!!!!Τωρα πρεπει να την λουστουν!!!!!
image description πακησ | Απριλίου 26, 2013 4:31 μ.μ. | Reply
"η συναδελφοι λογιστες" βεβαιως, βεβαιως!!!!
image description PAVAROTSIS | Απριλίου 26, 2013 4:13 μ.μ. | Reply
Καλά κάνει το υπουργείο!!!
Άλλωστε αποδεδειγμένα οι γνώσεις πάνω στη πράξη του επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού που αποκομίζει ένας σπουδαστής από τα ΑΕΙ & ΤΕΙ είναι ελάχιστες και με δεδομένο ότι ο επαγγελματίας λογιστής - φοροτεχνικός δίνει εξετάσεις καθημερινά πάνω στην άσκηση της εργασίας του και πρέπει να ενημερώνεται συνεχεία για τις ραγδαίες αλλαγές στη νομοθεσία - φορολογία, πιστεύω ότι ένας μη πτυχιούχος ΑΕΙ-ΤΕΙ πρέπει να έχει και αυτός την ευκαιρία για να αναβαθμίσει την τάξη του τι στιγμή που έχει την ανάλογη προϋπηρεσία και μπορεί να αποδείξει τη γνώση του.
image description dead_poet | Απριλίου 26, 2013 5:08 μ.μ. | Reply
Μιλησες ολοσωστα, συναδελφε. Αλλα καποιοι αρνουνται να καταλαβουν.
image description αλεξησ | Απριλίου 26, 2013 7:21 μ.μ. | Reply
ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑΜΕ ΤΟΤΕ? Η ΣΧΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ Α ΤΑΞΗ ΛΟΓΙΣΤΗ. ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟΤΕ.
image description giochr | Απριλίου 26, 2013 4:25 μ.μ. | Reply
...τότε κύριε Υπουργέ και οι υπόλοιποι υποστηριχτές, ας εμπιστευτείτε έναν απόφοιτο Λυκείου που μπορεί να δηλώνει γιατρός για σας και τα παιδιά σας...ή κάποιον μηχανικό που μέσω εμπειρίας μπορεί και κατασκευάζει σπίτια... δεν είναι το θέμα η εμπειρία ...αλλά η "ΠΑΙΔΕΙΑ" που δυστηχώς είναι είσος προς εξαφάνιση!!!
image description ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ-ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ | Απριλίου 26, 2013 5:45 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ giochr, και εσύ πιστεύεις ότι μόνο τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ της Ελλάδας παρέχουν παιδεία? Δηλαδή ιδιωτικές σχολές, Ελεγκτικές εταιρείες με μακροχρόνια σεμινάρια, επαγγελματικά σεμινάρια, επαγγελματική εμπειρία και συνεχής επιμόρφωση δεν προσδίδουν επάρκεια σε απόφοιτο λυκείου ? Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καμμία σχέση ως επιστημονικά παιδεία με το Λογιστή-Φοροτεχνικό , ατυχές το παράδειγμά σου...
image description ουστ | Απριλίου 26, 2013 5:27 μ.μ. | Reply
Λαμόγια του ΟΕΕ έξω από την παράγκα. Τόσα χρόνια που ο κλάδος καίγεται που είσασταν;;;; Οεο;;; Τώρα κλαίτε με μαύρο δάκρυ;;; Ούτε μας πείθετε ούτε σας υπολογίζουμε. Γιατί γνωρίζουμε πως το μόνο που φοβάστε είναι μη χάσετε την κουτάλα με τα ζουμιά
image description NIKOSPETSAS | Απριλίου 26, 2013 5:11 μ.μ. | Reply
Γιατί οι οποιεσδήποτε ΑΔΕΙΕΣ και κατατάξεις να εξαρτώνται από σπουδές, επιμόρφωση ή εργασιακή προϋπηρεσία μόνο ? Λογικά η κατάταξη πρέπει να γίνεται βάσει εξετάσεων. Και τότε και ένας άξιος απόφοιτος Λυκείου θα μπορεί να γίνει Λογιστής Α τάξεως ενώ ένας πτυχιούχος ΑΕΙ ή ΤΕΙ μπορεί ποτέ να μην γίνει. Το υποστηρίζω και δέχομαι να περάσω και εγώ εξετάσεις παρ ότι είμαι εδώ και πολλά χρόνια Λογιστής Α τάξεως ελεύθερος επαγγελματίας και δίνω κάθε μέρα τις εξετάσεις μου στους πελάτες μου και κάθε χρόνο στους ορκωτούς που ελέγχουν την δουλειά μου προς τους πελάτες. Ποιός λοιπόν φοβάται τις εξετάσεις ? Μόνο όποιος δεν έχει την κατάλληλη κατάρτιση. Αν λοιπόν κάποιοι από εμάς δεν έχουμε σωστή κατάρτιση θα επιμορφωθούμε και θα περάσουμε τις εξετάσεις μας για να πιστοποιηθούμε. Έτσι θα ξεκαθαρίσει η αγορά από λογιστές των εκπτώσεων και των "γνωριμιών" στις ΔΟΥ. ΑΡΑ : και ο νέος νόμος πάλι λανθασμένος είναι.
image description antikratistis | Απριλίου 26, 2013 8:53 μ.μ. | Reply
Μπράβο στον NIKOSPETSAS,επιτέλους μια φωνή λογικής μέσα στο χάος
image description nikos | Απριλίου 27, 2013 9:00 π.μ. | Reply
ΣΟΦΑ ΜΙΛΑΣ ΓΕΡΟΝΤΑ
image description tasos | Απριλίου 26, 2013 6:38 μ.μ. | Reply
Αγαπητοί συνάδελφοι, όσο καθόμαστε και κλαψουρίζουμε ή τρογώμαστε στα φόρουμ δε γίνεται τίποτα. Έρχονται δηλώσεις ΝΠ και δηλώσεις φυσικών προσώπων. Επιτέλους ας σταματήσουμε να κάνουμε σαν κακαμαθημένα κι ας διεκδικήσουμε, σηκώνοντας και το όποιο κόστος. ΑΠΕΡΓΙΑ. Δεν στέλνουμε ούτε μια δήλωση εισοδήματος και ΦΠΑ όλες μηδενικές (για να μην στραφούν εναντίον μας οι πελάτες μας). Όποιες ιδέες δεκτές, αλλά φτάνει η γκρίνια για τη γκρίνια.
image description evi | Απριλίου 26, 2013 6:53 μ.μ. | Reply
Γιατί δεν πάει τίποτε καλά στη χώρα αυτή; Γιατί όταν μπορούμε να έχουμε το καλύτερο, ακόμη και τώρα, προτιμούμε πάντα το μέτριο, την ημιμάθεια και το κουτσομπάλωμα. Αυτό προωθείται με την δήθεν απελευθέρωση ενός δήθεν κλειστού επαγγέλματος. Το ποιός βάζει την υπογραφή νομίζετε ότι τους ενδιαφέρει; Προσωπικά έχω γνωρίσει πολύ λίγους ανθρώπους στα 20 χρόνια που είμαι στο επάγγελμα που έχουν αντιληφθεί ότι η δουλειά του Λογιστή-Φοροτεχνικού δεν είναι απλά η σύνταξη ενός ισολογισμού ή μιας δήλωσης. Στο εξωτερικό έτσι την βλέπουν. Εδώ στην Ελλάδα, για τους πολλούς είναι απλά μια δουλειά γραφείου που απαιτεί βέβαια κάποιες γνώσεις αλλά που μπορεί να την κάνει όποιος έξυπνος άνθρωπος δεν θέλει να δουλέψει στο χωριό του, στο εργοστάσιο, στο κατάστημα πώλησης κλπ. Και φυσικά, θα τα κουτσοκαταφέρει κάπως. Όχι όμως όπως πρέπει. Γιατί φεύγουν άραγε οι νέοι επιστήμονες από την Ελλάδα; Ξέρετε κάποιον επαγγελματία οδηγό που να μην έχει δίπλωμα της αντίστοιχης κατηγορίας; Μπορώ εγώ να πάω να οδηγήσω TAXI; Για να μή λέω πως μπορώ να γίνω γιατρός άν κάτσω 10 χρόνια δίπλα στον άντρα μου, διαβάζω και παρακολουθώ σεμινάρια, χειρουργεία κλπ, κλπ. Αντε παιδιά! Και ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα!!!!
image description ΑΙΣΧΟΣ | Απριλίου 26, 2013 7:51 μ.μ. | Reply
ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ....ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΔΙΝΩ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ?????ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΑΩ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ?????ΔΗΛΑΔΗ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ????ΕΙΣΤΕ ΜΩΡΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ????ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΤΕ?????ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ....ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΗΣ ΙΣΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ,ΙΕΚ,ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ..ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΗΣ...ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΖΙΡΟΥ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ...
ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΤΙΛΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ΦΕΡΑΤΕ ΤΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ,ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ,ΤΟΥ ΚΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ...
image description ΑΡΗΣ | Απριλίου 26, 2013 7:09 μ.μ. | Reply
ΚΑΤΩ ΤΑ ΣΤΥΛΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΖΗΤΟΥΝ
image description Γιαννησ | Απριλίου 26, 2013 7:17 μ.μ. | Reply
Ε όχι και συνάδελφος η κάθε σάρα και μάρα που μάντρωσαν μέσα στον Δ.Τ. & Ι.Τ., έβγαλαν γλώσσα τώρα και οι λογιστές-μπακάληδες !!! Μήπως δεν ξέρουμε τόσα χρόνια τι συμβαίνει γύρω μας? Μήπως δεν υπάρχουν ακόμα μέσα στον Δ.Τ. και στις Δ.Ο.Υ. υπάλληλοι που είναι απόφοιτοι των λυκείων ή των Ι.Ε.Κ. που μπήκαν με κομματικά κριτήρια και παριστάνουν τους εφοριακούς? Όταν μάλιστα πάμε να εξυπηρετηθούμε και πούμε καμιά κουβέντα παραπάνω μας πετούν το περίφημο -ξέρεις ποιος είμαι εγώ?-. Και βέβαια ξέρουμε ποιος είσαι εσύ, κάποιος που έτρεχε δεξιά και αριστερά κρατώντας ανά χείρας τα σημαιάκια του κόμματος την προεκλογική περίοδο, ένας άσχετος που κάθεται γαντζωμένος στην καρέκλα που του έδωσαν σαν αντάλλαγμα των ψήφων που έδωσε στο κόμμα και στερεί σε έναν άνεργο επιστήμονα την θέση αναγκάζοντας τον να φύγει στο εξωτερικό ή να γίνει ντελιβεράς. Και να πάμε τώρα και στους -συναδέλφους- του Ι.Τ., των λογιστικών γραφείων κλπ. Πόσοι είναι άραγε αυτοί που έχουν λογιστικά γραφεία και ασκούν επί σειρά ετών τη λογιστική επιστήμη, υπογράφοντας ισολογισμούς κλπ χωρίς κανένα έλεγχο από το οικονομικό επιμελητήριο, έχοντας τελειώσει ένα Ι.Ε.Κ. παριστάνοντας τους μεγαλολογιστές? Πόσοι δε «συνάδελφοι» από αυτούς πατώντας πάνω στην ανυπαρξία ελεγκτικών μηχανισμών, αλλά και στην ασυδοσία που τους καλλιεργήθηκε μετά από λανθασμένους κρατικούς και μη χειρισμούς κατέχουν την μερίδα του λέοντος της αγοράς, θεωρώντας ότι οι πελάτες είναι τσιφλίκι τους που θα τους μεταβιβάσουν στα παιδιά τους? Πόσοι από αυτούς εκμεταλλεύονται με τον χειρότερο τρόπο αυτούς που πάνε να κάνουν πρακτική Τ.Ε.Ι. τζάμπα, μετατρέποντας τους σε κλητήρες των δημοσίων υπηρεσιών ή αρχειοθέτες, αδιαφορώντας στο ότι τα λεφτά που παίρνουν από τον Ο.Α.Ε.Δ. είναι για να τους μάθουν πέντε πράματα πάνω στην λογιστική. Γιατί άραγε κανένας νέος πτυχιούχος δεν τολμά να ανοίξει λογιστικό γραφείο? Αν με σταματήσει στο δρόμο ένας τροχονόμος και μου ζητήσει το δίπλωμα οδήγησης με την λογική του Υπουργείου Οικονομικών και των -συναδέλφων--μαϊμού, αν εγώ δεν έχω δίπλωμα θα πρέπει να του πω -μα ξέρεις δεν έχει σημασία που οδηγώ χωρίς δίπλωμα, έτσι οδηγώ εδώ και δέκα χρόνια-
image description akis | Απριλίου 27, 2013 12:03 μ.μ. | Reply
Tα σέβη μου... Είσαι απόλυτα σωστός !!!
image description ΑΛΕΞΗΣ | Απριλίου 26, 2013 7:24 μ.μ. | Reply
ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΣΟΡΡΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΙΕΚ ΓΙΑ ΔΥΟ
image description ΟΜΗΡΟΣ | Απριλίου 26, 2013 7:29 μ.μ. | Reply
Λοιπόν το αποφάσισα, θα γίνω χειρουργός! Δεν χρειάζομαι πτυχίο! Ετσι και αλλιώς στην ιατρική σχολή μαθαίνεις ελάχιστα και αυτά επάνω σε πτώματα. Μήπως ο Ιπποκράτης πήγε στο πανεπιστήμιο? Θα πάω λοιπόν σε ένα βιβλιοπωλείο, θα αγοράσω ένα εγχειρίδιο γενικής χειρουργικής, θα νοικιάσω ένα γραφείο στο Κολωνάκι και τα υπόλοιπα θα τα μάθω στην δουλειά.
Σε μερικά χρόνια θα γίνω Γιακούμπ!
Σας περιμένω όλους, Σκωλικοειδίτιδα με 100 Ευρώ, Αγγειοπλαστική 150 Ευρώ η βαλβίδα και, μετά από τρία χρόνια προϋπηρεσία, Ανοιχτής Καρδιάς με ένα 500άρικο...
image description dead_poet | Απριλίου 26, 2013 8:11 μ.μ. | Reply
Τελειως ακυρο το παραδειγμα σου. Διαβασε τι γραφουν λιγο πιο πανω συναδελφοι πτυχιουχοι και θα καταλαβεις ποσο ασχετο ειναι αυτο που λες!
image description αρης | Απριλίου 26, 2013 9:20 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ συνάδελφε χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας εκ μέρους μου, αναλογίσου ότι σύμφωνα με τη λογική σου αυριο κιολας θα πρέπει να ψηφισθεί νομοσχέδιο που να εξισώνει τους νοσηλευτές με τους ιατρούς (πληρουν τα κριτήρια που θέτεις...) Η δουλεία του βοηθού λογιστή (την οποία εσύ επέλεξες αφου δεν προτίμησες τον δρόμο των πανελλήνιων εξετάσεων) είναι ζωτικής σημασίας για τη λειτουργία μίας επιχείρησης και απολύτως αναγκαία, δεν παύει όμως να είναι επικουρική του λογιστή. Απαξιώνεις τον εαυτό σου και όλους τους συναδέλφους μας αποκαλώντας όπως πιο πάνω έγραψες ότι ο βοηθός λογιστή=χαμάλης ή δούλος. Σίγουρα θα πρέπει να βρεθεί μια πιο δίκαια λύση όπως εγραψε ο MY NAME, αλλα αυτό δεν επιτυγχάνεται απο την ισοπέδωση και εξευτελισμό του επαγγέλματος με τη κατάθεση του παρόντος νομοσχεδίου.
image description OΜΗΡΟΣ | Απριλίου 26, 2013 11:40 μ.μ. | Reply
Εφόσον ο καθείς εξ ημών, μετά από τρία χρόνια καταχώριση τιμολογίων, έχει θεωρητικά την δυνατότητα να υπογράψει οικονομικές καταστάσεις ομίλων Α.Ε., να αναλύσει ισολογισμούς και να παρουσιάσει εκθέσεις και στρατηγικά πλάνα σε θεσμικούς, έλληνες και ξένους, επενδυτές, κλπ. γιατί να μην παραστήσω κι εγώ, μετά από τρία χρόνια πρακτικής εξάσκησης στις πρώτες βοήθειες π.χ. κάνοντας ενέσεις και τοποθετώντας επιδέσμους, τον χειρούργο;
image description bkonto | Απριλίου 26, 2013 10:12 μ.μ. | Reply
PAVAROTSIS
Καλά κάνει το υπουργείο!!!
Άλλωστε αποδεδειγμένα οι γνώσεις πάνω στη πράξη του επαγγέλματος λογιστή - φοροτεχνικού που αποκομίζει ένας σπουδαστής από τα ΑΕΙ & ΤΕΙ είναι ελάχιστες και με δεδομένο ότι ο επαγγελματίας λογιστής - φοροτεχνικός δίνει εξετάσεις καθημερινά πάνω στην άσκηση της εργασίας του και πρέπει να ενημερώνεται συνεχεία για τις ραγδαίες αλλαγές στη νομοθεσία - φορολογία, πιστεύω ότι ένας μη πτυχιούχος ΑΕΙ-ΤΕΙ πρέπει να έχει και αυτός την ευκαιρία για να αναβαθμίσει την τάξη του τι στιγμή που έχει την ανάλογη προϋπηρεσία και μπορεί να αποδείξει τη γνώση του.

ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΤΑ ΑΓΡΙΟΛΟΥΛΟΥΔΑ

ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΕΙΜΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΤΟΥ ΒΟΗΘΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Α ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ
ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΜΑΡΩΝΩ

ΡΕ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΕΓΩ
Ε ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΞΕΚΙΝΑΩ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΤΟ ΩΝΑΣΕΙΟ
ΑΦΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΜΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ

ΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ

ΤΖΑΜΠΑ Η ΑΣΟΕΕ Ε
Ε ΤΖΑΜΠΑ ΜΙΛΑΩ
ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ VODAFONE
image description Your Name | Απριλίου 28, 2013 9:31 μ.μ. | Reply
Α Σ Ο Ε Ε ? ? ? ? ? ΝΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΧΕΣΤΕΙ ΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ... ΤΟ 90% ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΣΟΕΕ. ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ... Κ ΜΙΛΑΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ. ΟΠΟΤΕ ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ!!!!!! ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ... ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΤΥΧΙΟΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΑΠ'ΌΛΑ.
image description hyp1974 | Απριλίου 26, 2013 11:59 μ.μ. | Reply
Πόσο άστοχα είναι τα παραδειγματα με γιατρούς και δικηγόρους. Δεν θέλω να γράφω αλλά με αυτά που διαβάζω δεν αντέχω. Κύριοι πτυχιουχοι που τρώγεστε και μόνο αυτοί . Κανένα ΑΕΙ δεν βγάζει Λογιστή Φοροτεχνικό .Αντίθετα με τους Γιατρούς και τους Δικηγόρους. Οι περισσότεροι όταν βγαίνετε απο το ΑΕΙ δεν έχετε δει ούτε τιμολόγιο και δεν καταλαβαίνετε τι είναι χρέωση και τι πίστωση. Με την δική σας λογική για γιατρούς και δικηγόρους τότε μόνο τα ΤΕΙ Λογιστικής θα έπρεπε να είναι Λογιστές και οι της ΑΣΟΕ οικονομικοί σύμβουλοι ή οικονομικοί διευθυντές .
image description Περίεργος | Απριλίου 27, 2013 12:49 π.μ. | Reply
Εξήγησέ μας και εμάς που δέν καταλαβαίνουμε το σκεπτικό σου. Πάνω στα τιμολόγια γράφει ποιά είναι η χρέωση και ποιά η πίστωση? Από αυτό και μόνο είναι φανερό πώς εκτός από "σύγχυση εν κρανίω" δείχνεις να μήν έχεις μπεί σε Πανεπιστήμιο ποτέ.
Άν ένα πράγμα μαθαίνουν τα Πανεπιστήμια είναι η επιστημόνικότητα της Λογιστικής που είναι οι αρχές της διπλογραφίας(χρεωπιστώσεις) και όχι τα τιμολόγια που είναι μαθήματα που διδάσκονται στα Ι.Ε.Κ. και τα Τ.Ε.Ι.
Αυτό μας έλλειπε να αποτελούν η έκδοση τιμολογίων ακαδημαϊκά μαθήματα. Ο σκοπός του Πανεπιστημίου είναι βαθύτερος, τα τελείως πρακτικά θέματα θα μάθει πολύ εύκολα κάποιος μέσα από την αγορά. Αυτό είναι που θα ξεχωρίσει αύριο τον Λογιστή από Πανεπιστήμιο και τον καταχωρητή από Ι.Ε.Κ.
image description ΚΟΡΟΙΔΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ | Απριλίου 26, 2013 11:42 μ.μ. | Reply
ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΤΙΑΣ?ΠΟΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ?ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΑΜΕΣΑ..ΦΤΑΝΕΙ Ο ΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ...ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ...ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΔΕΥΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΙΕΚ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΟΙ ΑΕ ΚΑΙ ΕΠΕ.ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΔΙΚΑΙΑ?ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΥΠΟΛΠΓΙΣΤΩΝ?ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΟΥΝ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ?Ανε
image description 777 εri | Απριλίου 27, 2013 12:09 π.μ. | Reply
ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΣΠΙΤΙΑ....!!!!!!!
image description λογιστησ με σπουδεσ λογιστικησ | Απριλίου 27, 2013 12:59 π.μ. | Reply
ποιοί πάιρνουν αδεια λογιστή τώρα , τα μέλη του ΟΕΕ, ποιοί έπαιρναν αδεια πριν ,τα μέλη του ΟΕΕ
Τι εστι μελος του ΟΕΕ, αποφοιτοι παντειου ΕΑΠ αλβανιας ρουμανίας βουλγαρίας ιταλίας.
Τι σχέση έχουν αυτοί με την λογιστική...καμμία ,εχουν ομως επιστημονική κατάρτιση, ποιός τους βάθμισε τους αλβανορουμανοιταλους επιστήμονες ..ο ΟΕΕ.
ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ λογιστικής γίντε μια γροθιά να΄φύγουν τα λαμόγια. Αν φύγουν έχει δουλειά για όλους!!!!!
Σας κάλυψα όλους!
Και προς θεού μακρυά απο ποφεε-πεφε, εμπειρικοί και πτυχιούχοι αυτοί ειναι το μακρύ χερι του ΟΕΕ
image description paradakis | Απριλίου 27, 2013 8:52 π.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΖΗΚΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Α ΤΑΞΕΩΣ.
image description Εμπειροτεχνης καθηγητης | Απριλίου 27, 2013 8:52 π.μ. | Reply
Δυστυχως στην χωρα μας υπηρχε ενα πλαισιο οπου επετρεπε την ασκηση της λογιστικης επιστημης απο αποφοιτους δευτεροβαθμιας.Τα τελευταια χρονια η φυση του επσγγελματος εχει αλλαξει ριζικα.Προυποθετει ενα ευρυ φασμα γνωσεων και θεωρητικου υποβαθρου το οποιο σιγουρα δεν καλυπτεται ουτε εκπληρωνεται απο τον εμπειρικο ενος λυκειου εστω και ΙΕΚ.Αυτοι δεν θα επρεπε να λαμβανουν καν αδεια ασκησεως επαγγελματος.Στα πλαισια ομως της πληρους απαξιωσεως της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης εντος ενος πλαισιου που υποσχεται και βαπτιζει αναπτυξη την κυριαρχια μεγαλοεταιρειων δινοντας ενα κομματακι ψωμι σε εξαθλιωμενους επιστημονες περασε κι αυτη η αθλιοτητα ..Αντιδραση..και αγωνας αμεσα και ασταματητα...
Αδεια ασκησεως επαγγελματος μοναχα σε αποφοιτους τριτοβαθμιας ΑΕΙ-ΤΕΙ οινομικης κατευθυνσης.Να προβλεφθει ο ορος και το επαγγελμα του καταχωρητη παραστατικων για τους αποφοιτους ΙΕΚ οικονομικης κατευθυνσης
image description george ---- | Απριλίου 27, 2013 9:45 π.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ Η ΕΣΤΩ ΤΟ ΤΕΙ, ΟΥΤΕ ΑΠ ΕΞΩ, ΙΔΙΟΣ ΚΙ ΟΜΟΙΟΣ ΜΕ ΜΕΝΑ???
image description george ------ | Απριλίου 27, 2013 9:23 π.μ. | Reply
ΕΔΩ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΜΕΤΑ ΕΜΕΙΣ.... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ!!!
image description vagelis | Απριλίου 27, 2013 10:21 π.μ. | Reply
τι λες ρε μεγαλε?απο οτι καταλαβαινω πρεπει το δευτερο επαγγελμα σου να ειναι το μοντελο!
ετσι ανοιγεις ομως και αλλο θεμα,λοιπον: μαζι με τις εξετασεις αποκτησης αδειας και καλλιστεια!!
image description κική | Απριλίου 27, 2013 10:59 π.μ. | Reply
Με τη λογική αυτή,ποιός ο λόγος το ίδιο το υπουργείο να απολύσει τόσες χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους,τους οποίους έχει τόσα χρόνια,και έχουν αποκτήσει μερικοί από αυτούς εμπειρία όχι 6-7 χρόνων,αλλά 20 και βάλε..Γιατί δεν τους κρατούν?Και γιατί θέλουν να προσλάβουν νέους με πτυχία και αποδεδειγμένες γνώσεις?Την αξιοκρατεία και την αποδοτικότητα πρέπει να απολαμβάνει μόνο ο δημόσιος τομέας?Αλλά η γνώση, θα τους κοστίσει σε χρήματα,θα πρέπει να πληρώσουν καθηγητές,να συντηρήσουν τα κτίρια,να ταίσουν φοιτητές,να δώσουν επιδόματα...Ας κάνω τότε το γιο μου λογιστή,δίχως να σπουδάσει,και δίχως να θεωρώ πως είναι αρκετά εφοδιασμένος για να τα βγάλει πέρα..γιατί το Λύκειο που τελειώνει,δυστυχώς ελάχιστες γνώσεις του πρόσφερε,και αν γνώριζε πως θα μπορούσε να γίνει λογιστής χωρίς σπουδές,θα διάβαζε ακόμα λιγότερο...και το σίγουρο είναι πως αυτό κατά τη γνώμη μου πάντα,δεν θα τον βοηθήσει να γίνει ούτε καλύτερος άνθρωπος,ούτε καλύτερος επαγγελματίας.
image description Your Name | Απριλίου 27, 2013 10:02 π.μ. | Reply
george δεν εισαι καθολου ρατσιστης !!!!! Aπο ποτε τα πανεπιστημια κανουν face lifting ?
ΔΕΧΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΑΠΙΔΙΑ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΣΑΚΟΣ ΣΟΥ ?
image description Περιεργος | Απριλίου 27, 2013 10:12 π.μ. | Reply
Δέν ξέρω πώς, αλλά έχει κυκλοφορήσει μια εντύπωση που την διαδίδουν 2-3 "εμπειροτέχνες" ότι και καλά θα τους "πούμε στους Α.Ε.Ι. άν δέχονται εξετάσεις επαγγελματικές" και θα μας πούν σίγουρα ΟΧΙ. Ρε πάτε καλά? Εμείς μια ζωή δίναμε εξετάσεις και ξαναρωτώ, Τώρα θα μας κακοφανεί?
Εσύ να δούμε τι θα κάνεις που η μοναδική εξέταση σου, ήταν στο Ο.Ε.Ε.Κ. 100 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής σε 2,5 ώρες.
image description Σπυρος | Απριλίου 27, 2013 10:56 π.μ. | Reply
Κοιτάζοντας λίγο μακρυτερα βλέπω ότι επειδή γίνονται πολλά λάθη σε ισολογισμούς και οικονομικές καταστάσεις και δηλώσεις και και και...ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΊΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΛΆΒΟΥΝ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΕΣΩ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΎ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΉ-ΕΥΘΥΝΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΆΝΩ..τιτλος νόμου σε 2 χρόνια..εδώ είμαστε..
image description kgeor | Απριλίου 27, 2013 11:39 π.μ. | Reply
Μηπως τελικα ειναι ενας ευσχημος τροπος για να δωσουν επαγγελματικα διακαιωματα στους αποφοιτους των "κακεκτυπων" αντιγραφων ξενων πανεπιστημιων και αναγκαστικα εβαλαν μαζι και αυτους των σχολων Ξυνη, σχολων καλαθοπλεκτικης κλπ.
Και εχω και μια ερωτηση για τους αποφοιτους των σχολων αυτων αφου η εκπαιδευση για να γινεις λογιστης ειναι περιττη, τοτε γιατι παρακολουθησαν και πληρωσαν τα ευαγη αυτα ιδρυματα?
image description ολα ενα | Απριλίου 27, 2013 3:32 μ.μ. | Reply
Και ξαναρωτώ τα παιδάκια που δοκιμάστηκαν στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας και δέν εισήχθησαν σε Α.Ε.Ι.
- Όταν μπαίναν στο Ι.Ε.Κ. δέν γνώριζαν ότι άδεια δέν θα λαβουν ποτέ για γ' κατηγορίας βιβλία?
- Μπήκαν με το σκεπτικό ότι "θα βρέξει" κάποια μέρα ο ουρανός άδειες και για μάς?
- Άν ναί τότε καλά να πάθουν σήμερα και να μήν ζητάνε τα αζήτητα.
- Άν όχι, τότε η λύση που προτείνω είναι μία, ξανά πίσω Πανελλήνιες και εισαγωγή σε Α.Ε.Ι.
- Τα έχετε τα κότσια? προφανώς όχι...
- Οπότε μήν ασχολείστε πλέον με το θέμα, γιατί το κουράζετε και θέμα τελικά δέν υπάρχει.
- Πάλι θα τηρείτε β' κατηγορίας μόνο και ΠΟΤΕ γ'.
- Τί δέν καταλαβαίνετε?
image description oikonomologos | Απριλίου 27, 2013 4:31 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ!!!ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΦΡΑΠΕ,ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΣΑΠΑΤΣΟΥΛΙΑΣ!!!!ΠΗΓΑ ΣΠΟΥΔΑΣΑ 5 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΟΗΘΟΣ???Η ΕΙΣΑΙ Η΄ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ!!!!ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΌΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΝ ΣΧΟΛΕΙΟ!!!ΘΑ ΜΑΘΕΝΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ!!!!ΜΕΤΑ ΘΑ ΥΠΕΓΡΑΦΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
image description PAYLOS | Απριλίου 27, 2013 4:44 μ.μ. | Reply
ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΞΕΣΚΙΖΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΔΕΣΜΗΣ,ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟ Η΄ΑΙΩΝΑ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΟΝΟΜΑΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ..........Κ.Τ.Λ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΛΟΙ ΠΙΝΑΝ ΤΟΝ ΦΡΑΠΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ!!!!ΤΩΡΑ ΖΗΤΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΙΣΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΑ!!!!ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ!!!!Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΥΘΙΟΥ!!!ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ ΟΛΑ!!!!!
image description kostalampros | Απριλίου 27, 2013 5:43 μ.μ. | Reply
Επιστολή διαμαρτυρίας
Προς το ΔΣ του ΟΕΕ
Kύριοι του ΟΕΕ πολύ αργά για κλάματα
Tα δάκρυα που τώρα χύνετε είναι μόνο για την καρέκλα σας και όχι για το επάγγελμα του λογιστή με το οποίο ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ τα τελευταία 30 έτη που ασκώ το επάγγελμα αυτό .
Γιατί και εσείς αποτελείται μέρος του κομματικού συστήματος και πληρώνεστε χωρίς να προσφέρετε ΤΙΠΟΤΑ στον κλάδο μας , το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να εκλέγεστε και να εισπράττετε τις αμοιβές σας από τις συνδρομές των μελών που υποχρεωτικά καταβάλουμε.
Τι κάνατε τόσα χρόνια για όλους αυτούς που λυμαίνονται το επάγγελμα χωρίς να είναι λογιστές(πχ. Εφοριακοί κλπ δημόσιοι υπάλληλοι ).?
ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΝΟΙΚΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ .
Τι κάνατε τόσα χρόνια όταν οι εκλεκτικές εταιρείες πήραν το << ΨΑΧΝΟ>> της δουλειάς (φορολογικό πιστοποιητικό ,ασφαλιστικό πιστοποιητικό και σε λίγο θα έχουν στα χέρια τους και όλες τις λογιστικές εργασίες των εταιρειών που θα απομείνουν μετά το τέλος της οικονομικής κρίσης μέσω εταιρειών συμβούλων που ιδρύουν .)?
ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΤΕΛΩΣ
Το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι η ΚΑΡΕΚΛΑ μετρώντας τις ψήφους αυτών από τους συναδέλφους που προσέρχονται στις εκλογές και για διαφόρους λόγους σας ψηφίζουν .
ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ (πρόεδροι , μέλη ΔΣ ,επιτροπές κλπ ), αλλά είμαι σίγουρος επειδή κινείστε σαν τα ερπετά κάπου αλλού θα ΧΩΘΕΙΤΕ και θα πληρώνεστε γιατί το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ .
Με τόσους χιλιάδες άνεργους λογιστές για τους οποίους δεν σας ενδιαφέρει και δεν κάνετε εντελώς ΤΙΠΟΤΑ τα τελευταία 5 χρόνια τώρα θυμηθήκατε μιλήσετε για υποβάθμιση του επαγγέλματος .
Κύριοι το πρόβλημα είσθε εσείς και όχι το άνοιγμα του επαγγέλματος και φέρετε και σοβαρές ευθύνες γιατί επί σειρά ετών δεν φροντίσατε για την κατοχύρωση του επαγγέλματος του λογιστή όπως έκαναν οι δικηγόροι και μηχανικοί.
Σε κάθε περίπτωση ευθύνες έχουμε και εμείς οι λογιστές που σας ανεχόμαστε .
Τώρα που δεν έχουμε δουλείες και έχουμε ελεύθερο χρόνο θα πρέπει να γίνει μια προσπάθεια από πλευράς μας να ασχοληθούμε με τα ΚΟΙΝΑ και να στείλουμε μέσω δημοκρατικών διαδικασιών ΟΣΟΥΣ ΕΥΘΎΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ) και στο ταμείο ανεργίας (στην αρχαία ΑΘΗΝΑ τους εξοστράκιζαν).
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΩΣΤΡΑΚΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΗΝ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ . .
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΟΠΤΙΚΉ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΕΡΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.
Κωσταλάμπρος Γεωργιος
Λογιστής –φοροτεχνικός
image description ΙΕΚ | Απριλίου 27, 2013 6:21 μ.μ. | Reply
Δεν ενδιαφέρει κανέναν το πόσα χρόνια σπουδάσατε στα ελληνικά ΑΕΙ-ΤΕΙ της πλάκας. Ελεύθερη αγορά κύριοι, όποιος έχει όρεξη να ασχοληθεί με κάτι ας το επιχειρήσει. Δεν σας αρέσει? Φύγετε για εξωτερικό ή για καμία κομμουνιστική δημοκρατία. Τα κλειστά επαγγέλματα και δήθεν προάσπιση δικαιωμάτων με ελάχιστες αμοιβές εγγραφές σε επιμελητήρια και άδειες και ένα σωρό περιορισμούς τελείωσαν. Όποιος έχει την όρεξη και τα κότσια αυτός θα επιζήσει. Η φάρα των κλειστών επαγγελμάτων (ιατρός-δικηγόρος-μηχανικός-ορκωτός λογιστής-εκτιμητής-συμβολαιογράφος-ταξιτζής) θα τελειώσει.
image description Περίεργος | Απριλίου 27, 2013 7:19 μ.μ. | Reply
Δέν νομίζω του ορκωτού να κλείνει φίλε Ι.Ε.Κ. με την διαβούλευση της 19.04.2013 για τροποποιήσεις επί του νόμου 3693/2008 το επάγγελμα του ορκωτού κλείνει την πόρτα για αποφοίτους Λυκείου, τροποποιώντας το άρθρο 6 του νόμου 3693/2008 ώς εξής:

Άρθρο 6 (Προσόντα)
Για να χορηγηθεί σε φυσικό πρόσωπο επαγγελματική άδεια νόμιμου ελεγκτή θα πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά στο πρόσωπο του υποψηφίου οι παρακάτω προϋποθέσεις:
1. Ο υποψήφιος να είναι κάτοχος τίτλου σπουδών τριτοβάθμιας πανεπιστημιακής ή τεχνολογικής εκπαίδευσης (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) της ημεδαπής ή αναγνωρισμένου ως ισότιμου τίτλου σπουδών της αλλοδαπής.

2. Απόκτηση των αναγκαίων θεωρητικών γνώσεων στα γνωστικά αντικείμενα του Άρθρου 8 του παρόντος νόμου, η οποία αποδεικνύεται με την επιτυχία του υποψηφίου στις επαγγελματικές εξετάσεις, επιπέδου τέλους πανεπιστημιακών σπουδών ή ισοδυνάμου επιπέδου, που αναφέρονται στο Άρθρο 7 του παρόντος νόμου.
3. Ολοκλήρωση της πρακτικής άσκησης που προβλέπεται από το Άρθρο 10 του παρόντος νόμου.

Επίσης και με το επιχειρούμενο νομοσχέδιο για το επάγγελμα του λογιστή βλέπεις τα Ι.Ε.Κ. να αποκτούν δικαιώματα για γ' κατηγορίας βιβλία. Απλά τους δίνεται η δυνατότητα αντί για 13 χρόνια να πιστοποιήσουν σε 5 πλέον, ότι ξέρουν να βάζουν στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων μπροστά τα Έξοδα και πίσω τα Έσοδα.
Εκτός και άν εσύ βλέπεις κάτι άλλο, οπότε υπόδειξέ μας να ξαναδιαβάσουμε κάτι.
image description kgeor | Απριλίου 27, 2013 8:59 μ.μ. | Reply
Αφού "τα ελληνικά ΑΕΙ-ΤΕΙ είναι της πλάκας" γιατι δεν σπουδασες και πηγες σε ΙΕΚ?
image description μανωλης | Μαΐου 26, 2013 2:41 μ.μ. | Reply
Οταν πας σε δημόσιο ΙΕΚ λογιστικής σου λένε ότι θα γίνεις λογιστής με το πτυχίο και όχι βοηθός με επαγγελματικά δικαιώματα λυκείου. Είναι τόσο απάτη τα ΙΕΚ που πρέπει να κατανοήσετε όλοι ότι πρόκειται περί συμπαιγνίας.Προσκαλώ τον οποιονδήποτε να πάρει ενα οποιοδήποτε ΙΕΚ τώρα και να ρωτήσει αμα ερθω ΙΕΚ θα εχω δικαιώματα λυκείου ή θα γίνω λογιστής (τωρα 26/05/2013)
Αρα πολλοί πήγαν ΙΕΚ επειδή το ήθελαν και δεν πήγαν στην κομοτηνή σε ενα ΑΕΙ που πέρασαν πχ.
Ποιός είπε ότι στα ΙΕΚ πίνουν φραπέ, έχει πάει σε ΙΕΚ? ας πάει ας τελειώσει και δέχομαι την γνώμμη του.
Τα ΑΕΙ της φραπεδιάς που περνάνε μάθημα με 2 σελίδες γιατί ακόμα υπάρχουν? πολύ απλά οι συντεχνίες του υπεπθ τους δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα.
εσύ που θεωρείς βλακωδώς ότι το πτυχίο ΙΕΚ αμα του κάνεις τρικλοποδιά δεν θα σου πάρει την δουλειά το σκέφτηκες καλά?
οταν θα παρεις σύνταξη 300 ευρω και θα πεινάς θυμήσου ότι δεν πληρώνανε τα ΙΕΚ εισφορές στο ΟΑΕΕ αλλά τα πάιρνανε μαυρα παρόλο που πλήρωνες 400 ευρω εισφορές εσύ.
Τα παράπονα σου στο Σημίτη παναντωνίου .Ηλίθιε
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο