Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Εξαιρούνται από την υποβολή στοιχείων στη Γ.Γ.Π.Σ. οι σχολές οδήγησης, τα ωδεία και οι μουσικές σχολές, οι σχολές χορού, οι σχολές πολεμικών τεχνών και τα γυμναστήρια

Σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο του ΥΠ. Οικονομικών ΠΟΛ.1044/4.3.2013 εξαιρούνται πλέον από την υποβολή αρχείων στη ΓΓΠΣ σύμφωνα με τις διατάξεις της απόφασης  ΠΟΛ.1195/12.10.2012, οι βρεφικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί, οι παιδικοί σταθμοί (εκτός των νηπιαγωγείων), τα κέντρα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών, οι σχολές οδήγησης, τα ωδεία και οι μουσικές σχολές, οι σχολές χορού, οι σχολές πολεμικών τεχνών, και τα γυμναστήρια.

Το κείμενο της εγκυκλίου έχει ως εξής:
"ΘΕΜΑ: «Τροποποίηση της ΠΟΛ.1195/12.10.2012 Α.Υ.Ο αναφορικά με την υποχρέωση υποβολής στοιχείων στη Γ.Γ.Π.Σ, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 82 του Κ.Φ.Ε »

Άρθρο 1

Η παράγραφος 3.3. του άρθρου 3 της ΠΟΛ.1195/12.10.2012 Α.Υ.Ο αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«3.3. Τις παραπάνω υποχρεώσεις της παραγράφου 3.2. και σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 48, της περ. γ’ της παρ. 4 του άρθρου 9 και των παραγράφων 2   και 8 του άρθρου 82 του Ν.2238/1994, έχουν και όλα τα λοιπά ιδιωτικά εκπαιδευτήρια κάθε βαθμίδας που λειτουργούν νόμιμα στη χώρα (πανεπιστήμια, κολλέγια, παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων, φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, ξένων γλωσσών, ιδιαιτέρων μαθημάτων, εισαγωγικών εξετάσεων και πιστοποιήσεων γενικά, ιδιωτικά ΙΕΚ, εργαστήρια ελευθέρων σπουδών, ινστιτούτα σπουδών, επαγγελματικές σχολές και τεχνικές σχολές).

Από τις παραπάνω υποχρεώσεις του άρθρου αυτού εξαιρούνται οι βρεφικοί και βρεφονηπιακοί σταθμοί, οι παιδικοί σταθμοί (εκτός των νηπιαγωγείων), τα κέντρα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών, οι σχολές οδήγησης, τα ωδεία και οι μουσικές σχολές, οι σχολές χορού, οι σχολές πολεμικών τεχνών, και τα γυμναστήρια».

Άρθρο 2

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως".


Σημειώνουμε  ότι η προθεσμία υποβολής των αρχείων στην ΓΓΠΣ (για τις χρήσεις 2010 και 2011) έχει ήδη λήξει (επισήμως)  από τις 20 Φεβρουαρίου.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description nemo | Μαρτίου 13, 2013 2:58 μ.μ. | Reply
Είναι μάκακες στο υπουργείο.
Αυτή η απόφαση να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως
image description dimroum | Μαρτίου 13, 2013 2:55 μ.μ. | Reply
Τελικά, όσοι συνάδελφοι τους έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι, και δεν έστειλαν τις καταστάσεις
για τους πελάτες τους,είναι πιο "μάγκες" από όλους τους υπολοίπους που το πράξαμε.
Εξαιρετικά επείγων από 04/03/2013, και το δημοσιεύουν 13/03/2013, μετά τη λήξη της προθεσμίας.
Τι να πει κανείς||||||||||||||||||||||||||||||||
image description ... | Μαρτίου 13, 2013 2:06 μ.μ. | Reply
Είσαστε ανεκδιήγητοι εκεί στο υπουργείο... Ειλικρινά λυπάμαι που είμαι υποχρεωμένος να ακούω και να εφαρμόζω τις μπούρδες σας...
Πολλοί από εσάς αμφιβάλλω αν δουλεύετε ολόκληρη την εβδομάδα τόσες ώρες όσες αφιέρωσα για να στείλω μια κατάσταση για το 2011 και να προετοιμάσω μια κατάσταση για το 2012 σε ένα γυμναστήριο, μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο.
Θα έπρεπε να ντρέπεστε...
image description Thanasakis | Μαρτίου 13, 2013 3:06 μ.μ. | Reply
Ρε μας ΔΟΥλεύουν!
image description MK | Μαρτίου 13, 2013 3:41 μ.μ. | Reply
με τον καιρο η ανακοινωση! βρε ουστ! ασχετοι
image description perlepes | Μαρτίου 13, 2013 3:39 μ.μ. | Reply
ε α στο διαολο δλδ.μας βγηκε η ψυχη να τα στειλουμε και τωρα μας λετε ΑΦΟΥ εληξε οτι δεν ειναι υποχρεοι..ΖΩΑ
image description marmar | Μαρτίου 13, 2013 3:07 μ.μ. | Reply
Nωρίς το θυμήθηκαν.... Το τελευταίο τρίμηνο που έγινε χαμός με τις υποβολές... στο υπουργείο έξυναν το ξυστό!!!
image description [email protected] | Μαρτίου 13, 2013 3:43 μ.μ. | Reply
Που είναι η μπάλα ΟΕΟ ! Αλλά βέβαια τί τους νοιάζει λένε και ξελένε τζάμπα είναι γι'αυτούς, τρέχουν οι μ@λ@κες, μήπως υπάρχει όμως και κανένας σύλλογος μας να τους πιέσει να σοβαρευτούν......
image description will. | Μαρτίου 13, 2013 3:42 μ.μ. | Reply
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΤΕ.ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΜΗΧΑΝΗ.
image description Thanasakis | Μαρτίου 13, 2013 3:47 μ.μ. | Reply
Όλους; π.χ. σχολές χορού που έχουν βιβλίο μαθητών είναι υποχρεωμένες όντως για ταμειακή; Για το 2013 τουλάχιστον δεν είναι οκ;
image description kelly | Μαρτίου 13, 2013 3:37 μ.μ. | Reply
Καλά οι τύποι δεν παίζονται ! Μου βγήκε η ψυχή να τα στείλω & να μαζέψω και τα Α.Φ.Μ. & είχα και το άγχος για τα πρόστιμα επειδή δεν τα έστειλα στην προβλεπόμενη ημερομηνία. Είναι εντελώς μ@λ@κ@ς οι άνθρωποι. Από που το συμπεραίνεις για την ταμειακή ?
image description Γ.Μ. | Μαρτίου 13, 2013 4:54 μ.μ. | Reply
Ρε, είστε ηλίθιοι εκεί στα Υπουργεία. Είστε άχρηστοι, είστε ανίκανοι, επικίνδυνοι και εκτός πραγματικότητας. Που ζείτε ρε; Αφού έληξε η προθεσμία το θυμηθήκατε να βγάλετε διευκρίνιση; ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ! Ποιός θα έχει την ευθύνη για μία φορά, γι' αυτή την ασυνέπεια; Κύριε Προϊστάμενε της Γραμματείας και Κύριε Υφυπουργέ, που έχετε το θράσος να υπογράφετε κιόλας, πόσα κιλά μ......άκες είστε;;;;;;;;;
image description DIMITRIS7UK | Μαρτίου 13, 2013 6:38 μ.μ. | Reply
Σαν δεν ντρεπεστε, ξεφτιλισμενοι! Παιζετε με τα νευρα μας, το χρονο μας και τις αντοχες μας. Τοσες χαμενες ωρες σε συνομιλια με τον πελατη να καταλαβουμε αν ισχυει ή οχι για γυμναστηρια η υποχρεωση διαβιβασης στοιχειων, αλλες ωρες στο τηλεφωνο με το help desk της ΓΓΠΣ να μας...διδαξουν πως να φτιαξουμε ενα καλο....excel....αλλες τοσες ωρες να συγκεντρωσουμε και να στειλουμε στοιχεια.....ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!
image description marw l. | Μαρτίου 13, 2013 6:47 μ.μ. | Reply
Ουστ,κοπρόσκυλα! Να χαθείτε!
image description pireas1962 | Μαρτίου 13, 2013 6:47 μ.μ. | Reply
Τώρα που τις υποβάλλαμε είμαστε παράνομοι. Παρακαλώ να μας ρίξετε και ένα πρόστιμο 5.000 Ευρώ ανά χρήση.
image description Your Name | Μαρτίου 13, 2013 8:10 μ.μ. | Reply
Μετά και από αυτό, στέλνω δώρο στους "συναδέλφους" του υπο-οργείου μερικούς γκασμάδες για να ξύνουν καλύτερα τα π@π@ρι@ τους και να κατεβάζουν φαεινές ιδέες.
image description ΚΟΡΟΙΔΟ_ΛΟΓΙΣΤΗΣ__ | Μαρτίου 13, 2013 8:05 μ.μ. | Reply
ρε παιδια...άσχετο,αλλα τι δουλεμα τρωμε με τις αλλαγές στο ηλεκτρονικο ΙΚΑ? Εχουμε πάθει πλάκα.Μας δίνει ο εργοδότης 20 ευρω το μήνα και μεις βγαζουμε τα ματια μας.Ημαρτον δηλαδή.
image description ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ | Μαρτίου 14, 2013 6:07 μ.μ. | Reply
Ξεσκιστήκαμε να τα προλάβουμε… και τώρα βγάζουν την εξαίρεση..
Συνάδερφοι , πολύ χαλαρά μας έχουν πάρει…. Αν δεν κατεβάσουμε τα στυλό μας κάποια στιγμή… αυτό το τροπάρι δεν πρόκειται να σταματήσει. Μια ζωή θα είμαστε τροχοπέδι κάθε βλάκα, ανόητου, ανεγκέφαλου και ανίδεου.
image description Danny | Μαρτίου 15, 2013 3:14 μ.μ. | Reply
Ρε συνάδελφοι γιατί φωνάζετε και βρίζετε...αφού έχουν βρεί και τα κάνουν...Πάμε λοιπόν να τραβήξουμε μια απεργεία διαρκείας για ένα μήνα να μην αποσταλλεί κανένας τίποτα και να μην εισπράξουν για ένα μήνα ούτε φόρους,ούτε εισφορές,ούτε κινήσεις μέσω τραπεζών να δούμε τότε αν θα μας πάρουν σοβαρά υπ'οψη τους...να καταλάβουν πια οτι αυτό το αίσχος πρέπει να σταματήσει!!!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο