Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Διευκρινίσεις του Υπ.Οικ. για την καταβολή του Φ.Π.Α.

Διευκρινίσεις για τις αλλαγές που προωθούνται στον τρόπο υποβολής της δήλωσης ΦΠΑ και της καταβολής των αναλογούντων ποσών δίνει το Υπουργείο Οικονομικών, μετά τον θόρυβο που προκλήθηκε από τη δημοσιοποίηση πληροφοριών ότι καταργούνται οι δόσεις απόδοσης του ΦΠΑ.

Σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομκών οι αλλαγές στις διατάξεις για τον ΦΠΑ είναι προς όφελος της καλύτερης λειτουργίας της διαδικασίας υποβολής, χωρίς να επιβαρύνει τον συνεπή φορολογούμενο.

Συγκεκριμένα, μία από τις πάγιες αλλαγές που ζητούνται από τους ειδικούς, αλλά και την υπηρεσία, ήταν και είναι η αποσύνδεση της δήλωσης από την πληρωμή του ποσού που οφείλει η επιχείρηση. Αυτό είναι σωστό από την άποψη της χρηστής διοίκησης, καθώς ο φόρος θα είναι γνωστός από τότε που οφείλεται και δεν θα απασχολείται το ελεγκτικό προσωπικό σε ήσσονος σημασίας, τετριμμένους ελέγχους.

Οι επιχειρήσεις δεν επιβαρύνονται υπέρμετρα σε σχέση με το σημερινό σύστημα, καθώς σήμερα πληρώνουν 2% προσαύξηση για τις δόσεις αυτές σε σχέση με 1% που θα πληρώνουν με το νέο σύστημα.

Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό είναι πως οι επιχειρήσεις υποβάλλουν κάθε μήνα ΦΠΑ. Συνεπώς μετά από 3 μήνες λειτουργίας μιας επιχείρησης ο ΦΠΑ που καταβάλλεται είναι ολόκληρος ενός μηνός.

Με το σημερινό σύστημα οι επιχειρήσεις πληρώνουν προσαυξήσεις 2% οι οποίες τώρα πια γίνονται ταμειακές δηλαδή 1%.

Το νέο σύστημα είναι απλούστερο, επιτρέπει στη διοίκηση να ξέρει τα πραγματικά στοιχεία των δηλώσεων ΦΠΑ, βοηθάει τις επιχειρήσεις που σήμερα θέλουν να πληρώσουν και δεν το κάνουν λόγω ρευστότητας και απελευθερώνει ελεγκτές για να ασχοληθούν με ουσιαστικούς ελέγχους εκεί που η φοροδιαφυγή είναι μεγαλύτερη.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Nasos_Athens | Μαρτίου 6, 2013 3:46 μ.μ. | Reply
Που τους βρίσκουν ρε'σεις τους βλαμμένους που γράφουν αυτές τις ανακοινώσεις; Και από πότε υποβάλλουν κάθε μήνα ΦΠΑ οι επιχειρήσεις αν δεν έχουν Γ' κατηγορίας βιβλία;
image description PantelisCh | Μαρτίου 6, 2013 4:20 μ.μ. | Reply
Δηλαδή με το 40% προκαταβολή ο φόρος δεν είναι γνωστός από την αρχή;
image description Your Name | Μαρτίου 6, 2013 4:24 μ.μ. | Reply
ΤΟ Φ.Π.Α ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 23% ΣΤΟ 13% ? ΤΙ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΟΙ ΞΕΝΕΣ
ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ? ΟΙ ΝΤΟΠΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΤΟΧΗΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ < ΗΧΗΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ > KAI ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ< ΑΝΑΧΩΜΑΤΑ > ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ........
image description μαρια | Μαρτίου 6, 2013 4:26 μ.μ. | Reply
καλα ποιον κοροιδευουν τωρα, αυτες τις μ***ες ουτε οι αγραμματοι δεν τις λενε, τι θα πει βοηθάει τις επιχειρήσεις που σήμερα θέλουν να πληρώσουν και δεν το κάνουν λόγω ρευστότητας, αν εχει ο αλλος πληρωνει και δε μπαινει στη διαδικασια των δοσεων, αντι να διευκολυνουν τον κοσμο διευεκολυνουν τουσ αργοσχολους υπαλληλους τους. ΕΛΕΟΣ μ αυτο το μπουρδελο που ζουμε, και που λεγεται "κρατος".
image description Your Name | Μαρτίου 6, 2013 4:47 μ.μ. | Reply
Εχουμε κρατος ισχυρο..... ευρωπαικο ..... κα μοντερνο.....
Η ισχυς του πηγαζει απο το ηχηρα.... ισχυρα.... σαφεστατα κ.λ.π μηνυματα που στελνει ανα διαστηματα στους φιλους και κυριως στους εχθρους.... Ειναι ευρωπαικο .... διοτι τον
σταθμο Λαρισης του Ο.Σ.Ε , οταν τον δεις καταλαβαινεις ... σε τι τριτοκοσμικη - ευρωπαικη ...
χωρα εισαι ... Το οτι ειναι μοντερνο φαινεται απο τις τελειες μακετες που μας πλασαρουν τα
λαμογια..... (Παρκο Ελληνικου ) ...
image description tasos | Μαρτίου 6, 2013 6:23 μ.μ. | Reply
Την επόμενη φορά τουλάχιστον την ανακοίνωση ας την γράψει κάποιος που να πέρασε, έστω απ' έξω, από πανεπιστήμιο. Αν θέλουν να δημοσιεύουν εκθέσεις ιδεών του δημοτικού να ξέρουμε, για να μην χάνουμε χρόνο διαβάζοντας τις παπαρίες τους.
image description προεδροσ | Μαρτίου 6, 2013 7:00 μ.μ. | Reply
φωναξτε τον παπακωνσταντινου να μας σωσει και αν δεν μπορει μονοσ του ασ παρει και το γιαννο
image description ΝΑΠ | Μαρτίου 6, 2013 8:05 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description Your Name | Μαρτίου 6, 2013 8:23 μ.μ. | Reply
Μια παρακληση... Ας σταματήσει κάποιους να τους δίνει ληγμένα γιατί δεν τους βλέπω καλά σε λίγο καιρο...
image description SARAKINOS | Μαρτίου 6, 2013 9:30 μ.μ. | Reply
Να κάνω τον δικηγόρο του Διαβόλου; Ισως, για τις μικρές επιχειρήσεις η μηνιαία υποβολή της δήλωσης είναι καλύτερα. Αντί για 3 δόσεις με προσαύξηση 2%, καταβολή κάθε μήνα. Αν μάλιστα την 20 του μήνα καταβάλουμε 10 (γιατί όχι 50;) ευρώ και δώσουν περιθώριο όχι 10 ημερών , αλλά 20 ή παραπάνω (έως 25) πιθανόν είναι καλύτερα. Για τις μεγάλες (μηνιαίες δηλώσεις) είναι σαφώς καλύτερα, αφού τους πέφτουν οι δόσεις μαζί με την μηνιαία οφειλή συν την προσαύξηση. Αλλά μη μας προτάσσουν τον πέλεκυ της κατάσχεσης των χρημάτων στην τράπεζα. Αν υπάρχουν χρήματα στην τράπεζα , θα πληρωθεί και ο ΦΠΑ. Αν δεν υπάρχουν "ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος". Και κυρίως θα καταλάβουν οι πελάτες μας τι σημαίνει να μη μας πληρώνουν τουλάχιστον τον ΦΠΑ. Και μη μου πείτε για κόστος υποβολής μηνιαίων δηλώσεων. Ετσι και αλλιώς δεν πληρωνόμαστε και για τις τριμηνιαίες...
image description taxstrat | Μαρτίου 6, 2013 10:46 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι καλησπέρα σε όλους.
Δεν θα σταθώ στα σχόλια για το ΦΠΑ , αλλά ούτε και στην κατοχύρωση του Επαγγέλματός μας.
Είμαι 54 ετών και εργάζομαι σε Οικονομικές Υπηρεσίες από 18 ετών , πριν καν εισαχθώ στην πρώτη μου Σχολή ΤΕΙ Λογιστών-Αιγάλεω , (τότε ΚΑΤΕΕ). Έχω εργασθεί επίσης επί 6 ετία και σε ημεδαπή Τράπεζα. Από το 1991 είμαι Ελεύθεροε Επαγγελματίας. Τέτοιο χάλι δεν έχουν ξαναδεί τα μάτια μου ( αναφέρομαι ειδικότερα στους νεότερους συναδέλφους) , ούτε όσον αφορά το επάγγελμά μας αλλά πολύ περισσότερο όσον αφορά την Ελληνική Οικονομία. Έχω μάθει στην ζωή μου επειδή διετέλεσα και διατελώ προιστάμενος αρκετών ανθρώπων , ότι δεν υπάρχουν κακοί "υπάλληλοι" , αλλά "ανίκανοι και αναποτελεσματικοί" προιστάμενοι. Κατ επέκταση πως μπορεί ο κάθε επαγγελματίας ή φορολογούμενος να "συνετισθεί" και να "υπακούει" σε Νόμους , όταν το ίδιο το Κράτος τους καταστρατηγεί; Ας δώσουνε πρώτα τα οφειλόμενα στις παραγωγικές τάξεις , ας εισπράξουν (όχι στα λόγια) τα οφειλόμενα από τους κλέφτες και καταχραστές του Δημοσίου Χρήματος , ας στείλουν στο "Γουδί" αυτούς που υπέγραψαν την παραχώρηση των Κυριαρχικών μας και Εθνικών μας Δικαιωμάτων και τότε ας βγάλουν Νόμο το ΦΠΑ να αποδίδεται κάθε "δέκα λεπτά" (βέβαια για τις Λιανικές γιατί για τις Χονδρικές πρός το παρόν δεν γίνεται , όταν ένα τιμολόγιο εισπράτετται στο 3μηνο - 5μηνο ή 12 μηνο ή ποτέ). Οταν συμμετείχα παλαιότερα σε ομάδα που στο Υπουργείο Ανάπτυξης (επί Σουφλιά) γινότανε προτάσεις για ηλεκτρονική τιμολόγηση και άλλα πολλά που πρέπει να φτιαχτούν για την Οργάνωση της Οικονομίας , μας απαντούσε τότε η "μπριγκάτα" του Υπουργείου : "...........Αυτά δεν γίνονται εδώ είναι Ελλάδα....."
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ; Αυτοί (οι περισσότεροι) που δεν ξέρουν τι πάει να πει Επιχείρηση , αυτοί πού δεν ξέρουν τι πάει να πει ένσημο; Τέλος πάντων κάτι δραστικό πρέπει να γίνει γιατί δεν βγάζουμε 2013 . Ποιος θα είναι ο τρελός που θα μας σώσει άραγε΄. Α ξέχασα !!!!!!!!! θα μας σώσει η ΦΑΤΜΑΓΚΙΟΥΛ !!!!!!!!!!! αυτή η πανέμορφη κατά τα άλλα Τουρκάλα ηθοποιός και μάλλον λάτρης του "Οθωμανικού Δικαίου". Μήπως μέσω του "Οθωμανικού Δικαίου" προσπαθούν να μας .........."αλλαξοπιστίσουν" και να καταφέρουν αυτά που δεν κατάφεραν 400 χρόνια σκλαβιάς των Ελλήνων; Πρέπει να το ρίχνουμε και λίγο στο αστείο (μάλλον σοβαρό) για να μην μας πιάνει ..........κατάθλιψη!!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ για την υπομονή σας
Στράτος Κ.Βουλιέρης
Φοροτεχνικός- Λογιστής (νομίζω!!!!!!!!!!!)
Α.Μ.Ο.Ε.Ε 1591
image description taxstrat | Μαρτίου 6, 2013 10:16 μ.μ. | Reply
Προσοχή Διορθώνω τον αριθμό μητρώου μου εκ παραδρομής γράφτηκε 1591 ενώ είναι 15913
Ευχαριστώ
image description ΜΙΛΤΟΣ | Μαρτίου 7, 2013 8:52 π.μ. | Reply
ΤΟ ΦΠΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΡΠΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΟΥΤΕ ΕΣΟΔΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ. ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΛΙΑΝΙΚΗ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΕΠΤΑΓΕΣ, ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ, ΚΤΛ.
image description agamemnon | Μαρτίου 7, 2013 9:02 π.μ. | Reply
Απορώ με τους συναδέλφους που διαμαρτύρονται για την επικείμενη αλλαγή. Το γεγονός ότι το ποσό βεβαιώνεται χωρίς να απαιτείται η πληρωμή του ΦΠΑ είναι πραγματικά πολύ σωστό. Αφού βεβαιωθεί το ποσό ο φορολογούμενος θα μπορεί να εξοφλεί σταδιακά την οφειλή. Σε βάθος 4-5 μηνών κανείς δεν θα έχει προλάβει να του δημιουργήσει πρόβλημα. Με το ισχύον καθεστώς, όποιος δεν είχε να πληρώσει το 40% είτε δεν υπέβαλε δήλωση είτε υπέβαλε ψευδή δήλωση, δηλαδή ουσιαστικά "εκπαιδευόταν" στην φοροδιαφυγή. Έλεος πια με την μίρλα σε κάθε αλλαγή.
image description Fafoutis | Μαρτίου 7, 2013 9:59 π.μ. | Reply
Γλώσσα λανθάνουσα;;; ή μήπως σε λίγο θα έχουμε μηνιαία υποβολή σε όλες τις επιχειρήσεις;;;
image description IDO | Μαρτίου 7, 2013 1:09 μ.μ. | Reply
Μα γι αυτό γράφει και ο ΚΦΑΣ τυπώνουμε βιβλία μέχρι την προθεσμία ΦΠΑ.

Γιατί η υποβολή ΦΠΑ θα γίνει μηνιαία αλλά ψάχνουν να βρουν πως θα μας το φέρουν.

Μάλλον με την μείωση του συντελεστή στην εστίαση.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο