Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ.: Προθεσμία καταβολής εισφορών - Παραμένει το υφιστάμενο σύστημα πληρωμής εισφορών

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Αθήνα, 4 Φεβρουαρίου 2013

Δελτίο Τύπου

Προθεσμία καταβολής ασφαλιστικών εισφορών

Από τη Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ανακοινώνεται ότι μετά από σχετικό έγγραφο της Γενικής Γραμματείας Κοινωνικών Ασφαλίσεων του Υπουργείου Εργασίας Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, και εν αναμονή επικείμενης νομοθετικής μεταρρύθμισης στο σύστημα είσπραξης ασφαλιστικών εισφορών υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, η καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών μισθολογικών περιόδων από 1/1/2013 και εφεξής θα πραγματοποιηθούν με βάση τις προθεσμίες του προϊσχύοντος νομικού πλαισίου κατά τα γνωστά μέχρι νεωτέρας οδηγίας.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΑΣΤΕΙΟΣ | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:32 μ.μ. | Reply
ΜΑΛΛΟΝ ΑΣΤΕΙΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ
image description ... | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:07 μ.μ. | Reply
Γελοίο θέλεις να πεις.....
image description DESPOINA | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:46 μ.μ. | Reply
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΙ ΤΥΠΟΙ. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΟΜΩΣ. ΣΟΒΑΡΟΤΗΣ
ΜΗΔΕΝ
image description Κπ | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:25 μ.μ. | Reply
Το πιο σύντομο ΣΟΚΙΝ ανέκδοτο το ακούστε;
ΙΚΑ !!!!
image description Vasiliki | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:59 μ.μ. | Reply
Νωρις την πηραν την αποφαση και μας ενημερωσαν........ Η ανοησια σε ολο της το μεγαλειο!!!!!!!!!!!!!!!!
image description doctor | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:09 μ.μ. | Reply
Άντε, πάμε για 5η παράταση στο τέλος του μήνα. Σιγά μη βγάλουν νόμο...
Έλεος κύριε Σπυρόπουλε, έλεος..
image description SAKIS | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:15 μ.μ. | Reply
OUAOUUUUUUUUUUUUUUU
image description ΖΑΠΑΤΑ | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:24 μ.μ. | Reply
Συνήθως οι παρατάσεις ανακοινώνονται την τελευταία ώρα της λήξης της υποχρέωσης,άρα ας το δούμε και λίγο θετικά...
image description agamemnon | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:04 μ.μ. | Reply
Επαναλαμβάνω: κανείς γνώστης του αντικειμένου έχοντας σώας τας φρένας δεν είναι δυνατόν να περιμένει ότι η μισθοδοσία θα εκκαθαρίζεται οριστικά τόσο σύντομα ώστε να αποδίδονται οι εισφορές μέσα σε 5 εργάσιμες. Εκτός κι αν αλλάξουν τη διαδικασία και δίνονται οι εισφορές έναντι συμψηφίζοντας με χρεοπιστώσεις τις διαφορές που θα προκύψουν κατά την αποστολή ΑΠΔ.
image description ChR | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:01 μ.μ. | Reply
Aλλη μια αποδειξη ότι αυτοι που νομοθετουν και αποφασιζουν δεν εχουν δουλεψει ποτε μα ποτε στο αντικειμενο αυτο.....
image description Δημήτρης | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:49 μ.μ. | Reply
Οφείλω να ζητήσω από το ΙΚΑ ένα μεγάλο συγνώμη, που τόσα χρόνια το αποκαλούσα "μπουρδέλο"... Το μπουρδέλο έχει οργάνωση...Το ΙΚΑ τι έχει; @@...
image description Logisco | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:31 μ.μ. | Reply
Ηταν αναγκη να βγαλουν και δελτιο τυπου για το προφανες;;;;
image description Kostas | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:11 μ.μ. | Reply
Συγχωρέστε με αλλά επειδή είμαι ζαλισμένος εννοεί ότι οι εισφορές του Ιανουαρίου θα πληρωθούν έως 28-2-2013?
image description agamemnon | Φεβρουαρίου 4, 2013 5:49 μ.μ. | Reply
ναι
image description rezilis | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:16 μ.μ. | Reply
Την ξεφτίλα (όσων ζητούν έγκριση πληρωμών από την αλλοδαπή μητρική) την υπολογίζει κανείς τους;
image description Ουφ!!! | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:10 μ.μ. | Reply
Στο ίδιο έργο θεατές...Εκεί που τελειώνει η σοβαρότητα αρχίζει το ΙΚΑ και κάθε Δημόσια υπηρεσία για τη συντήρηση των οποίων δεινοπαθεί ο Έλληνας. Και εμείς αποχαυνωμένοι περιμένουμε να .... το χαρέμι του ο σφαγέας των προγόνων μας Σουλεϊμάν, καθώς και όλα τα υπόλοιπα τούρκικα σήριαλ, να φθάσει καλοκαίρι να έχει πάει η βενζίνη 2,50 €, τα διόδια για το χωριό 100,00 € και το τέλος ακινήτου του σπιτιού του παππού 1.000,00 € ανά τετραγωνικό χιλιοστό. Ήμαρτον
image description Nikos | Φεβρουαρίου 4, 2013 3:41 μ.μ. | Reply
Πειράζει αδέρφια που λεω να κλείσω το γραφείο και να παω λατζέρης???
image description Κωνσταντίνα | Φεβρουαρίου 4, 2013 4:34 μ.μ. | Reply
Έχεις ελπίδα να βρεις κατάστημα ανοιχτό και με πιάτα για πλύσιμο?
image description ethos | Φεβρουαρίου 4, 2013 4:32 μ.μ. | Reply
αντε να το καταργησουν κι αυτο το ρημαδι το ΙΚΑ
να τους διωξουν ολους απο εκει μεσα να τελειωνουμε
image description ΤΕΟ | Φεβρουαρίου 4, 2013 4:38 μ.μ. | Reply
οι υπάλληλοι φταίνε ρε φίλε ή οι ανίκανοι διοικητές και στελέχη ;;;;;;;
image description NIKOS | Φεβρουαρίου 4, 2013 4:35 μ.μ. | Reply
το ειπα και το ξαναλεω. το να το να συγκρινουμε το μπουρδελο και το ελληνικο δημοσιο πιστευω οτι ειναι λαθος καθως υποβαθμιζουμε και αδικουμε το μπουρδελο. στο μπουδερλο υπαρχει μια οργανωση, ενας μπουσουλας, υπαρχει η τσατσα, υπαρχει ο πορτιερης , οι κοπελες, υπαρχει ωραριο, τιμοκαταλογος, οργανωμενα πραγματα. Το ελληνικο δημοσιο απλα ειναι ενα μπαχαλο. Ανυπαρκτοι πολιτικοι, ανυπαρκτη κεντρικη διοικηση, οτι θελει κανει ο καθενας,ανοργανωσια, χαζοι νομοι και αποφασεις καμια πληροφορηση, σπασιμο νευρων μια χαβαλε κατασταση. ακομα και τωρα περα βρεχει. αντι να βγουνε να πουμε οτι καταργηται αυτη η βλακεια με τις 5 εργασιμες και θα πληρωνονται οι εισφορες την τελευταια εργασιμη, παλι δωσανε μια αναστολη ενος μηνα! λες και 7 Μαρτιου υπαρχει περιπτωση να πληρωθουν οι εισφορες Φεβρουαριου. Απλως θα μας ψησουν το ψαρι και τον αλλο μηνα, να βριζουμε και να φωναζουμε, το ΙΚΑ να κανει παλι την παπια και στις 5 Μαρτιου θα μας βγαλει ανακοινωση να δωσει αλλο ενα μηνα ασαστολη κτλ κτλ. και τα νευρα τα δικας μας και των πελατων μας κροσσια. Ρε δε πα να πνιγειται αχρηστοι!
image description teo | Φεβρουαρίου 4, 2013 4:19 μ.μ. | Reply
μάλλον η τσαντίλα σου δεν σου επιτρέπει να διαβάζεις καθαρά.....
Η παράταση είναι επ'αόριστο φίλε μου
image description TSAKTSAK | Φεβρουαρίου 4, 2013 5:29 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ "ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ" Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΛΕΕΙ "ΤΩΝ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΕΡΙΟΔΩΝ ΑΠΟ 1/1/2013 ΚΑΙ ΕΦΕΞΗΣ"
image description ELENH | Φεβρουαρίου 4, 2013 4:09 μ.μ. | Reply
Σας παρακαλω τι καταλαβαινετε απο την ανακοινωση. Μεχρι 7/2 ή μέχρι 28/2/2013. Δεν νιωθω εμπιστοσυνη αυτα που διαβάζω και καταλαβαινω! Εσείς τι καταλάβατε ???
image description vlastaras | Φεβρουαρίου 4, 2013 5:18 μ.μ. | Reply
??????????
image description GEVA | Φεβρουαρίου 4, 2013 5:21 μ.μ. | Reply
ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ !!!!!! ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 6/2/2013 .
ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ!!!!
image description Agrinio | Φεβρουαρίου 4, 2013 7:33 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟ ΜΑΘΑΤΕ?
ΓΙΝΕΤΑΙ ΙΚΕΑ. ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΣΛΌΓΚΑΝ ΘΕΡΑΠΕΎΣΟΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ..
(ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ)
image description PantelisCh | Φεβρουαρίου 4, 2013 7:56 μ.μ. | Reply
Και μας το λένε τελευταία στιγμή; Εγώ ήδη το είχα πληρώσει από την Παρασκευή...
image description ΧΑΡΗΣ | Φεβρουαρίου 4, 2013 8:23 μ.μ. | Reply
Ο.ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ... ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!!!!
ΟΠΟΤΕ.............................
image description ΝΙΚΟΣ 1969 | Φεβρουαρίου 4, 2013 10:58 μ.μ. | Reply
Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΠ ΑΟΡΙΣΤΟΝ.....ΔΛΔ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ.
image description Μπουρλότο | Φεβρουαρίου 5, 2013 10:00 π.μ. | Reply
Ρε σεις κει πάνω....το θέμα είναι αν ο εργοδότης έχει πλέον να πληρώσει και όχι το πότε....πότε θα το καταλάβετε επιτέλους????? Άρα δεν πρέπει να σας παίρνουμε σοβαρά πλέον....
image description TB | Φεβρουαρίου 5, 2013 10:46 π.μ. | Reply
Οι ΑΠΔ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝΙΑΙΕΣ????
image description NIKOSPETSAS | Φεβρουαρίου 5, 2013 12:57 μ.μ. | Reply
image description tb | Φεβρουαρίου 5, 2013 2:06 μ.μ. | Reply
to rwtaw giati 29_01 elegan kai gia plhrvmh eisforwn to prwto pen8hmero tou epomenou mnna kai allakse....mhpws uparxei allagh k sthn apd????
image description ,;.. | Φεβρουαρίου 12, 2013 8:02 π.μ. | Reply