Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Οι εργαζόμενοι στο ΜΕΤΡΟ δεν υποχωρούν! Και νέα 24ωρη απεργία την Πέμπτη - Λήγει αύριο το τελεσίγραφο και έρχονται απολύσεις

Οι εργαζόμενοι στο ΜΕΤΡΟ δεν υποχωρούν! Και νέα 24ωρη απεργία την Πέμπτη - Λήγει αύριο το τελεσίγραφο και έρχονται απολύσεις

Με νέα 24ωρη απεργία απαντούν οι εργαζόμενοι του μετρό στο τελεσίγραφο που τους απηύθυνε σήμερα ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σ. Κεδίκογλου, πως εάν δεν συμμορφωθούν με τις δικαστικές αποφάσεις θα έρθουν αντιμέτωποι με το νόμο.
 
Συγκεκριμένα, για αύριο Πέμπτη, οι εργαζόμενοι Λειτουργίας του μετρό (ΣΕΛΜΑ) αποφάσισαν να είναι ακινητοποιημένοι για όγδοη συνεχή ημέρα οι συρμοί του μετρό, ενώ «χειρόφρενο» θα τραβήξουν από τις 12.00 έως και τις 16.00 ο ηλεκτρικός σιδηρόδρομος και το τραμ λόγω της στάσης εργασίας των εργαζομένων τους. Στάση εργασίας έχουν εξαγγείλει επίσης και οι εργαζόμενοι στα λεωφορεία από τις 11.00 π.μ. έως τις 17.00.
 
Η σύγκρουση λοιπόν της κυβέρνησης με τους εργαζόμενους στα μέσα μεταφοράς, μετά και τη νέα απεργία στο μετρό, φαίνεται να είναι πια μονόδρομος, με ορατό πλέον το ενδεχόμενο των απολύσεων.

Η διοίκηση της ΣΤΑΣΥ ΑΕ με ανακοίνωσή της, δηλώνει πως τα περιθώρια και η υπομονή έχουν εξαντληθεί και ο νόμος θα εφαρμοστεί. Καλεί όλους τους εργαζόμενους να επιστρέψουν στην εργασία τους. Ιδιαίτερα καλεί τους εκπροσώπους τους να συμμορφωθούν με τις δικαστικές αποφάσεις και να σταματήσουν την παρελκυστική τακτική με την υιοθέτηση κάθε ημέρα και ενός νέου "αιτήματος". Και προσθέτει «Οι συνδικαλιστικές ηγεσίες των σωματείων, όμως, παρά τις τρεις δικαστικές αποφάσεις εξακολουθούν να κινούνται σε μη νόμιμα πλαίσια και ακολουθώντας παρελκυστική τακτική συνεχίζουν για έβδομη συνεχή ημέρα να ταλαιπωρούν τους πολίτες της Αττικής και να προκαλούν σοβαρά προβλήματα στην οικονομική ζωή της πόλης. Πρέπει να σταματήσουν να παγιδεύουν την κοινωνία και τους εργαζόμενους σε ένα αδιέξοδο δρόμο. Η δικαιοσύνη έχει αποφανθεί. Τα περιθώρια και η υπομονή εξαντλήθηκαν. Δεν πάει άλλο. Ο νόμος θα εφαρμοστεί» αναφέρει χαρακτηριστικά.
 
Οι απεργοί του μετρό (ΣΕΛΜΑ) απαντούν «απολυμένοι είμαστε από την πρώτη ημέρα που μπήκαμε στο μνημόνιο» ενώ στις κατηγορίες «για ασέβεια προς το επιβατικό κοινό», δηλώνουν πως «ευθύνονται όλοι αυτοί που μας κυβερνούν, παραμυθιάζουν και παίζουν παιχνίδια στις πλάτες όλου του ελληνικού λαού».

Επίσης, τα σωματεία εργαζομένων της ΣΤΑΣΥ δηλώνουν «αποφασισμένα να συνεχίσουν τις κινητοποιήσεις τους ενάντια στην κατασυκοφάντηση και τη διαπόμπευσή τους από κορυφαία κυβερνητικά στελέχη και τις μεθοδευμένες προσπάθειές τους για να στρέψουν ομάδες εργαζομένων τη μια ενάντια στην άλλη, υποδαυλίζοντας τον κοινωνικό αυτοματισμό» .
 
Από την πλευρά του, το υπουργείο Μεταφορών δηλώνει ότι η κυβέρνηση δεν έχει άλλο περιθώριο από το να εφαρμόσει το νόμο.

Πηγή Newsit




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description james | Ιανουαρίου 24, 2013 10:53 π.μ. | Reply
"Οι απεργοί του μετρό (ΣΕΛΜΑ) απαντούν «απολυμένοι είμαστε από την πρώτη ημέρα που μπήκαμε στο μνημόνιο» "....

Ελπίζω να γίνεται και τυπικά απολυμένοι για να μάθετε λίγο πώς είναι...
image description Επιτέλους | Ιανουαρίου 24, 2013 10:29 π.μ. | Reply
Αντε και καλη αρχή με τις απολύσεις στο δημόσιο. Καλύτερα να του βγάλει σε ενα ειδικό μικρό ταμείο ανεργείας μέχρι να βρούν δουλειά παρά να κάνουν ότι εργάζονται. Ελάτε στην αγκαλιά του ιδιωτικού τομέα πουλάκια μου.
image description ΝΤΙΝΑ | Ιανουαρίου 24, 2013 10:06 π.μ. | Reply
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΓΕΙΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΓΛΥΚΑ..ΚΛΕΙΣΕ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΥΗ ΝΑ ΠΕΖΕΙ..ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕ!ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ..ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΤΡΕΝΟ?..ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ..ΜΗΝ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ..ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΑΚΙ..ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΞΥΝΙΖΕΙ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ ΑΥΤΟ!!
image description ΜΑΡΙΑ | Ιανουαρίου 24, 2013 10:14 π.μ. | Reply
Επιτέλους θα καταλάβουν και αυτοί του δημοσίου τομέα τι εστί να είσαι στον ιδιιωτικό και να ψάχνεις δουλειά με το κυάλι!!
image description ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ-ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ | Ιανουαρίου 24, 2013 11:36 π.μ. | Reply
Θα έπρεπε να ντρεπόμαστε που χαιρέκακα ευχαριστιόμαστε για ανθρώπους που πιθανόν να χάσουν τη δουλειά τους, είτε εργάζονται στον Ιδιωτικό είτε στο Δημόσιο τομέα.
Η απεργία που δημιουργεί προβλήματα στο κοινό , είναι υποχρεωμένο το Κράτος να τα λύσει (έχει όλα τα μέσα) και όχι πάντως με ανεγκέφαλες απειλές. ΚΗΦΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ είναι ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ
image description ΛΕΩΝΙΔΑΣ | Ιανουαρίου 24, 2013 11:50 π.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ!!ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΕΙΑ! ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΕΜΗ, 5 ΦΟΡΕΣ ΤΑ Ε9(ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΑΓΡΟΤΕΜΜΑΧΙΑ...), ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΓΕΜΗ(ΕΡΧΕΤΑΙ), ΠΕΡΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ. ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ...ΚΛΠ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΤΕ ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΝ.... ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΥΠΕΡΟΓΚΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ( 26% Φ.Ε., 650,00 ΤΕΛΟΣ ΕΠΙ/ΜΑΤΟΣ, 23% ΦΠΑ....ΚΛΠ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ!!ΟΛΟΙ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΥΛΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ!!!!ΣΣ
image description egw | Ιανουαρίου 24, 2013 11:50 π.μ. | Reply
εαν ολοι ειχαμε την ιδια σταση με τους εργαζομενους του μετρο απο το πρωτο μνημονιο δεν θα ειχαμε φτασει εδω.Αλλα τετοια παρταλια ειμασταν παντα και κοτες και μονο λογια.κατσε κλαψε και βρισε τους αλλα κατα βαθος τους ζηλευεις που δεν αντεχεις να το κανεις κι εσυ.κωλανθρωποι χαιρεκακοι
image description Ναι Σε Ολα | Ιανουαρίου 24, 2013 12:47 μ.μ. | Reply
οι μειωσεις μισθών δεν φέρνουν τα αποτελέσματα που πρεπει.Και ένα μικρο παιδι καταλαβένει οτι μειωνοντας τους μισθους και την αγοραστική δύναμη του πολίτη τόσα περισσοτερα μαγαζια θα κλείνουν ,θα αυξάνεται η ανεργια ,θα φευγουν τα παιδιά μας έξω, συρίκνωση του ΑΕΠ,λιγότερα έσοδα το κράτος,και οι πλουσιοι θα γίνονται πλουσιότεροι.....Η μειώσεις μισθών ενεξέλεγκτα ειναι θέμα που μας αφορα όλους μας και όσο αργότερα το καταλάβουν μερικοί τόσο χειρότερα...
image description ntina | Ιανουαρίου 24, 2013 12:27 μ.μ. | Reply
Δεν το πιστεύω που κάποιοι χαίρονται επειδή θα απολυθούν εργαζόμενοι!!!Είναι δυνατόν? Καλά κάνουν οι άνθρωποι και διεκδικούν τα δικαιώματά τους και δεν κατεβάζουν το κεφάλι τους! Επειδή πολλοί από εμάς έχουμε δεχθεί μειώσεις στο μισθό μας είναι σωστό και δίκαιο να επιθυμούμε και τον άλλων?? Ας κάνανε όλοι απεργίες μέχρι τέλους και να μην κάνανε τις κότες! Έλεος πια
image description tONI | Ιανουαρίου 24, 2013 1:45 μ.μ. | Reply
Τα ίδια κ τα ίδια... "Η κυβέρνηση κ τα αφεντικά έχουν πάντα άδικο. Οι εργαζόμενοι είναι κακόμοιροι κ έχουν πάντα δίκιο". Αυτό το μότο μας έχει εν μέρει οδηγήσει σε αυτό που ζούμε σήμερα.. Εσείς που τους στηρίζετε ξέρετε τι μισθούς παίρνουν; Τι μισθούς έπαιρναν ξέρετε; Εγώ δεν ξέρω, αλλά αν ισχύουν αυτά που ακούγονται, προ κρίσης έπαιρναν μισθούς σκάνδαλα. Κ εσείς τους στηρίζετε κ λέτε μπαρούφες. Η άλλη λέει ότι έχει βουή μέσα στη σήραγγα... Ότι να ναι. Έχετε κάνει σημαία το μότο του "χαιρέκακου" κ δικαιολογείτε τους πάντες. Μάθετε επιτέλους να στηρίζετε αυτούς που πρέπει κ όχι τον κάθε @. Κ κάτι τελευταίο πολλοί από εσάς που έχετε αυτή τη στάση θυμάστε την αλληλεγγύη μόνο όταν είναι να πέσουν οι μισθοί. Όταν είναι να ανέβουν οι μισθοί σε σας ή στους δικούς σας δεν λέτε "ή σε όλους ή σε κανέναν", αρνούμενοι ταυτόχρονα να τους πάρετε αν δεν τους πάρουν κ οι δίπλα που έχουν ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά με εσάς.. Γιατί άραγε;
image description NTINA | Ιανουαρίου 24, 2013 2:06 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΟ ΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ:Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ,ΠΡΟ ΚΡΙΣΗΣ ΕΠΑΙΡΝΕ 1600 ,ΤΩΡΑ 1200 ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙ 800..ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΣΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΤΡΕΝΑ ΣΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ..Ε,ΦΙΛΕ ΜΟΥ??ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΥΗ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΕΠΤΟΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ..ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ!ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ @ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ...ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΟΣ!!!
image description tONI | Ιανουαρίου 24, 2013 4:48 μ.μ. | Reply
Κακομοίρα μου δυστυχώς για σένα υπάρχουν άτομα όπως ο james που σε κάνουν ρόμπα στο άψε σβήσε.. Εάν εσύ έχεις προσωπικό συμφέρον να διαστρεβλώνεις τα γεγονότα, κ εάν υπάρχουν εδώ μέσα ευκολόπιστοι κολλημένοι με παρωπίδες, εγώ έχω προσωπικό συμφέρον να σταματήσω να πληρώνω γαμησιάτικα λεφτά σε ανθρωπάκια. Δεν είμαι ούτε με τα λαμόγια τους πολιτικούς, ούτε με τα ανρθωπάκια που σε καιρούς ανάπτυξης γλύφουν κ σε καιρούς κρίσης κλαψουρίζουν κ θολώνουν τα νερά. Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις τι ειδικότητα έχει ο άντρας σου για να σου πω πόσος ήταν ο μισθός του το έτος 2009; Ο βασικός μισθός μπορεί να ήταν 1.600 αλλά μαζί με τα επιδόματα έφτανε στα 2.500 με 3.000. Βλέπε Παράρτημα ΙΙ σελ. 51 στη μελέτη του James. Τα λεφτά αυτά δεν υπάρχουν. Πότε θα το πάρετε χαμπάρι; Επίσης είναι σωστό να υπάρχει ενιαίο μισθολόγιο στον δημόσιο τομέα. Αυτό πότε θα το πάρετε χαμπάρι; Τώρα εάν αυτό σημαίνει ότι οι μισθοί θα είναι 1.000 €/μήνα ή 1.500 €/μήνα εδώ να το συζητήσουμε. Πάντως EAN ισχύει η χονδροειδής παραδοχή μου ότι ο συνολικός μισθός του άντρα σου είναι το διπλάσιο του βασικού, τότε με το ενιαίο μισθολόγιο θα παίρνει γύρω στα 1.600 €. Πήγαινε λοιπόν κλάψου σε κανέναν άνεργο κ σε κανέναν του ιδιωτικού τομέα που παίρνει 400 €/μήνα κ πες του τι είναι η λεπτοσυσπείρωση.
image description NTINA | Ιανουαρίου 24, 2013 8:07 μ.μ. | Reply
ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΟ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΣΥ ΤΙ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ?ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΠΑΡΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΣΥΡΜΩΝ!ΕΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΚΤΑ:2443 (..ΠΟΥ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΠΟ ΟΛΟΥΣ)!ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΣΑΙ?ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ!ΜΗΠΩΣ ΞΕΧΝΑΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΙΚΑ ΚΑΙ ΦΜΥ?ΟΤΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΘΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ 5 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΟΣΑ ΕΒΓΑΖΕΣ ΤΟ 2009 ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ 2013!ΕΙΣΤΕ ΑΠΛΑ ΕΜΜΕΤΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΤΑΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΣΑΣ.. ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΜΑΣ..ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΗΔΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ 400Ε ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΖΕΙΣ..ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ...
image description tONI | Ιανουαρίου 24, 2013 10:58 μ.μ. | Reply
Η μελέτη του επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης τα λέει κυρία μου. Δεν τα λέω εγώ. Παραθέτει το link o james. Σύμφωνα με αυτή ο άντρας σου έπαιρνε περίπου 2.400 μεικτά. Κ έστω ότι ο άντρας σου δεν έπαιρνε τα επιδόματα, ενώ όλοι οι άλλοι τα έπαιρναν. Τότε κακώς συστρατεύεται με τους υπόλοιπους προνομιούχους κ κακώς δεν είχε παραιτηθεί πριν την κρίση. Κ δεν είναι το θέμα μας ο άντρας σου συγκεκριμένα. Το θέμα μας είναι όλοι οι εργαζόμενοι στο metro οι οποίοι αμείβονταν πλουσιοπάροχα σε σύγκριση με άλλους ΔΥ κ σε σχέση με την οικονομική δυνατότητα της χώρας. Ήταν προνομιούχοι τόσα χρόνια κ τώρα που κόπηκαν τα προνόμια τσούζει. Θα συνηθίσουν. Όπως θα συνηθίσουν κ οι υπάλληλοι της Βουλής κ τόσοι άλλοι πρώην προνομιούχοι. Περαστικά σε όλους τους πρώην προνομιούχους. Αλλά να μην ζητάνε αλληλεγγύη. Το γυαλί ράγισε δεκαετίες πίσω όταν υπήρχαν παιδιά κ αποπαίδια. Κ μην νομίζετε.. Κ μεις οι υπόλοιποι είχαμε άλλα όνειρα κ προσδοκίες, αλλά συμβιβαστήκαμε με την φτωχή πραγματικότητα. Για την οποία εργαστήκαμε σκληρά όοολοι μαζί με τους πολιτικούς μας για να την εξασφαλίσουμε...
image description james | Ιανουαρίου 24, 2013 2:08 μ.μ. | Reply
Θέλω κι εγώ να προσληφθώ με μέσο

Θέλω κι εγώ να προσληφθώ χωρίς προσόντα και να πάρω την θέση από άλλους πολύ πιο καταρτισμένους από εμένα

Θέλω κι εγώ να έπαιρνα προ κρίσης μισθούς αντίστοιχους υψηλόβαθμων στελεχών του ιδιωτικού τομέα χωρίς να έχω κοπιάσει καθόλου στη ζωή μου μόνο και μόνο επειδή είχα βύσμα (για όσους φυσικά μπήκαν αναξιοκρατικά)

Θέλω κι εγώ να εξαιρεθώ από το ενιαίο μισθολόγιο και να αμοίβομαι περισσότερο από γιατρούς, στρατιωτικούς και εκπαιδευτικούς

Θέλω κι εγώ να θεωρώ την δημόσια υπηρεσία ως κτήμα μου και να την κλειδώνω-κατεβάζω ρολλά και διακόπτες όποτε μου έρθει

Θέλω κι εγώ να γράφω στα αυτά μου τις αποφάσεις της δικαιοσύνης και να κάνω ότι γουστάρω

Θέλω κι εγώ να απεργώ αλλά να πληρώνομαι κανονικά

Θέλω κι εγώ ως στρατιωτικός ή γιατρός να απεργήσω την ώρα θερμού επεισοδίου ή την ώρα του χειρουργίου για να εκβιάσω το κράτος

Θέλω κι εγώ την ώρα της κρίσης που κόβονται μέχρι και οι συντάξεις ΟΓΑ και επιδόματα τέκνων εγώ να κοιτάω το τομάρι μου και να απαιτώ να πληρώνομαι με 2-3000 μικτά

ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ, ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΤΑΙΖΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΖΩ ΣΕ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ-ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ, ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΕΣΩ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ, ΜΕΣΩ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ, ΜΕΣΩ ΕΚΒΙΑΣΜΟΥ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ.

Το μνημόνιο σας φταίει, η ρεμούλα τόσα χρόνια μια χαρά σας καθόταν. Η κυριαρχία της χώρας χάθηκε από την ρεμούλα, την έλλειψη παραγωγικότητας και τον κρατισμό σε όλα τα επίπεδα. Την ώρα του πάρτυ όμως ουδείς μιλάει.

image description Ναι Σε Ολα | Ιανουαρίου 24, 2013 3:20 μ.μ. | Reply
Οι γιατροι,νοσοκομοι,δασκαλοι,ΕΚΑΒ,παιδαγωγοι,στρατιωτικοι,οδηγοι,λιμενικοι,
αστυνομικοι,στρατιωτικοί που ευθυνονται για όλα τα κακά που μας έχουν βρεί,εχουν περικοπες στους μισθούς την τελευταια τριετία τουλάχιστον 35%.Βλέπει κανείς απο εσάς να έχει ελαφρύνει φορολογικά αφού ξεφορτωθήκαμε το 35% των δαπανών τους???Κοιτάξτε γύρω σας πόσο καλύτερα είναι τα πράγματα...Τα 3000ε/μήνα της εξαδέλφης του παπακωνσταντίνου και των <<θεσεων φαντασμα>>δεν τα πηράζει κανείς.Συμφωνώ με την άρση της μονιμότητος,με την αξιοκρατία,οποιος δεν δουλευει να αντικαθήστατε,αλλα με τίποτα δεν συμφωνώ με τις μειωσεις μισθών σε επιπεδα μη αξιοπρεπούς διαβίωσης......Αν είναι πάρτε οδηγους για το μετρό απο το μπαγκλαντές με 150ε,γιατρους φιλιππινέζους με 100ε και δασκάλους απο την σομαλία να μην ξέρουν ούτε την αλφα βήτα.....ΗΜΑΡΤΟΝ
image description ΓΙΑΝΝΗΣ Μ. | Ιανουαρίου 24, 2013 3:44 μ.μ. | Reply
Οσοι είστε κατά των αγώνων των εργαζομένων είστε τουλάχιστον εμμετικοί. Και αν είστε συνάδελφοι λογιστές ντροπιάζεται τον κλάδο μας.

Εγώ απο την μεριά μου χαιρετίζω αυτή την προσπάθεια ενάντια στην σύγχρονη χούντα των μετρίων και των ασήμαντων.

image description james | Ιανουαρίου 24, 2013 3:16 μ.μ. | Reply
http://www.gedd.gr/articles.php?article=72 --- http://www.gedd.gr/article_data/Linked_files/72/%CE%91%CE%9C%CE%95%CE%9B%20%CE%91%CE%95.pdf
image description NO MONEY NO HONEY | Ιανουαρίου 24, 2013 6:34 μ.μ. | Reply
Η κρίση μας έχει τρελάνει ολους και όπως συμβαίνει πάντα από τα βάθη της ιστορίας αυτού του έθνους οι Έλληνες δε θα είναι ποτέ ενωμένοι. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ψυχραιμία. Η Ελλάδα πρέπει να αλλάξει και όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο. Ας συμφωνήσουμε ότι πρεπει να υπάρχει πάντα και παντού αξιοκρατία σε όλους τους τομείς και οι άξιοι θα πρέπει να προχωρούν και να παίρνουν τις οποιοσδήποτε θέσεις με διαφανέστατες διαδικασίες, αλλά να η διαφορά του άξιου απο τον μέτριο να αποτυπώνεται και στον μισθό. Οποιοσδήποτε στέκεται εμπόδιο στην μεταλλαξη της Ελλάδας από ένα ημικομμουνιστικο διεφθαρμένο καθεστώς σε σύγχρονο δυτικού τύπου κράτος, ειναι πρώτα από όλα εχθρός του εαυτού του γιατι προφανώς δεν έχει καταλαβει που θα βρεθούμε αν δεν αλλάξουμε. Αλλά δεν του φταίνε όλοι οι άλλοι. Δεν έχω τίποτα με τους Δ.Υ. εννοείται πως χρειάζονται και αυτοι για την λειτουργία του κράτους. Κάπου τους νιώθω γιατί γκρεμίστηκαν απότομα όλες οι βεβαιότητες που τους είχε υποσχεθεί το παρακμιακό, διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα. Αλλά πρέπει να καταλάβουν ότι 1. δεν μπορεί μεσα σε μια κοινωνία να υπάρχουν προνομιουχοι και μη-προνομιουχοι εργαζόμενοι 2. Δουλειά τους είναι να υπηρετουν την κοινωνία 3. Δεν μπορούν να είναι άλλο βαρύδιο στο παραγωγικό κομμάτι της κοινωνίας. Ή θα πάμε μπροστά με τους άξιους (περιλαμβανομένων των άξιων Δ.Υ. που τους τρώει το πελατειακό σύστημα) ή θα πάμε σε μια νέα Εθνική τραγωδία
image description χρυσα | Ιανουαρίου 24, 2013 8:46 μ.μ. | Reply
http://www.youtube.com/watch?v=E5KrYqB7H2I
image description kaza | Ιανουαρίου 25, 2013 12:34 π.μ. | Reply
Προς όλους τους Δ.Υ.(Υπάρχουν και εξαιρέσεις απλά για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα). Αλλάξτε πρώτα όλοι στάση απέναντι στον πολίτη που οι περισσότεροι θεωρείτε την θέση σας τσιφλίκι. Συμπεριφερθείτε όπως θα έπρεπε στον πολίτη που έχετε απέναντί σας. Αυτή είναι η δουλειά σας. Να εξυπηρετείτε με κάθε τρόπο τον πολίτη(όχι να ταλαιπωρείται μια ολόκληρη πόλη εξαιτείας σας). Όπως χαμογελάει μία οποιαδήποτε γραμματέας στην υποδοχή οποιασδήποτε εταιρείας όταν μπαίνει μέσα ο πελάτης, ετσι πρέπει να φέρεστε και εσέις. Προσπαθήστε να εξυπηρετήσετε σωστά τον πολίτη και με τον τρόπο που είστε υποχρεωμένοι. Τότε θα μας βρείτε όλους δίπλα σας. Μέχρι τότε όμως συγνώμη αλλά δεν.....
image description Me | Ιανουαρίου 25, 2013 5:00 μ.μ. | Reply
Προς όλους όσους βρίζουν τους ΔΥ και τους συνδικαλιστές γενικώς και αορίστως και ιδιαίτερα τον james που θέλει να το παίξει ενημερωμένος παραπέμποντάς μας στην έκθεση του Ελεγκτή Δημόσιας Διοίκησης, παραθέτω απόσπασμα από την έκθεσή του: "Για τους ανωτέρω λόγους η κα Βερελή ψηφίζει κατά της εισήγησης για νέες προσλήψεις προσωπικού και ζητεί ως μέλος του Δ.Σ. και ως εκπρόσωπος των εργαζομένων να της δοθούν τα ακόλουθα στοιχεία:
1. Οι εισηγήσεις των αρμόδιων Διευθυντών για την κάλυψη των κενών θέσεων εργασίας.
2. Ο συνολικός αριθμός των εργαζομένων ανά Διεύθυνση και ειδικότητα.
3. Το ισχύον οργανόγραμμα της εταιρίας.
4. Τα αναλυτικά στοιχεία εκτελέσεως του Προϋπολογισμού (έσοδα, πωλήσεις εισιτηρίων, άλλα έξοδα κλπ ανά μήνα και συγκριτικά με τα δύο προηγούμενα έτη)." Επιπλέον, χτες άκουσα στον Real Fm ότι ο ίδιος ο Χατζηδάκης, αυτός που επιστράτευσε το προσωπικό της ΣΤΑΣΥ ΑΕ, έχει κάνει τουλάχιστον 330 ρουσφέτια στο ΜΕΤΡΟ. Επίσης η γυναίκα του Αργύρη Ντινόπουλου (σήμερα σε διαθεσιμότητα), είναι διορισμένη στο ΜΕΤΡΟ. Επίσης στην ίδια έκθεση φαίνεται ότι το όργιο των ρουσφετολογικών προσλήψεων έγινε επί κυβέρνησης Καραμανλή. Κι έρχονται τώρα αυτοί και κάνουν τους κριτές των απεργών και του κακού δημοσίου και ευρύτερου δημόσιου τομέα. Την ίδια τακτική κατασυκοφάντησης ακολουθούν όλον αυτόν τον καιρό απέναντι σε κάθε κοινωνική και επαγγελματική ομάδα που στη συνέχεια θέλουν να διαλύσουν ή σε δημόσια επιχείρηση που θέλουν να ιδιωτικοποιήσουν. Αφού πρώτα την αλώσουν με τα ρουσφέτια που οι ίδιοι κάνουν και την διαλύσουν οικονομικά.Για να δικαιολογήσουν μετά το χαμηλό τίμημα ξεπουλήματος μιάς κατά τα άλλα χρεοκοπημένης εταιρείας. Κι έρχονται κάτι πορωμένοι νεοφιλελεύθεροι (όπως όλοι όσοι επιχειρηματολογούν, και σε αυτό το site, υπέρ της διάλυσης του δημόσιου τομέα και ξεπουλήματος της δημόσιας περιουσίας) και παπαγαλίζουν τα επιχειρήματα αυτών που ευθύνονται για τη σημερινή κατάσταση και έπρεπε να έχουν ήδη δικαστεί και καταδικαστεί για κλοπή δημόσιας περιουσίας για ίδιο (πολιτικό) όφελος. Γιατί κανείς από τους λάτρεις του νεοφιλελευθερισμού και των μνημονίων δεν ζητά την τιμωρία αυτών που υπέγραψαν τους διορισμούς. Αντίθετα τους θεωρούν ότι είναι οι μόνοι ικανοί να μας "σώσουν" για άλλη μιά φορά...
image description tONI | Ιανουαρίου 25, 2013 5:06 μ.μ. | Reply
Κάνεις λάθος φίλε μου.. Επειδή πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι κ σε μένα μεταξύ των άλλων ως "λάτρη του νεοφιλελευθερισμού", εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου θέλω να δω κρεμασμένους τους πασοκους, τους νεοδημοκρατες και τα τσιράκια τους. Όμως προσθέτω ότι είναι κατάντια για την "αριστερά" στην Ελλάδα εν έτει 2013 να είναι περισσότερο επικίνδυνη από αυτά τα λαμόγια. Όσο για τα άλλα που μας λες εδώ πέρα, δεν σε καταλαβαίνω.. Είναι κοινά παραδεκτό κ αναφέρεται κ στην έκθεση του ελεγκτή της Δημόσιας Διοίκησης ότι οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι υπάλληλοι του μετρό είναι στη συγκεκριμένη θέση με ρουσφέτια. Επίσης αυτό που τσαμπουνάς για "άλωση" δεν υπάρχει στη συγκεκριμένη κατηγορία ΔΥ γιατί η υπηρεσία δεν προϋπήρχε. Είναι σχετικά πρόσφατη. Προφανώς κ θα υπήρξε διαβάθμιση στο ρουσφέτι.. Η γυναίκα τους με μισθό 7.000 €, το παιδί του κολλητού τους με 3.000 €, το παιδί του μεγαλοψηφοφόρου τους με 2.500 €. Σε αυτούς που προσλήφθηκαν με μέσο κ που πληρώνονται πολύ πάνω από το μέσο ΔΥ, δείχνεις εσύ λοιπόν αλληλεγγύη;; Σε αυτούς τους παλαιοπασόκους κ τους νεοδημοκράτες; Παιδιά αυτών των κομμάτων είναι η πλειοψηφία τους.. Σε αυτούς δείχνεις αλληλεγγύη στο όνομα του "εργαζόμενου που έχει πάντα δίκιο"; Διώξε τις παρωπίδες κ άσε τις ταμπέλες για τα άτομα που έχουν διαφορετική άποψη από εσένα, αλλά παρόλα αυτά τεκμηριωμένη.
image description james | Ιανουαρίου 26, 2013 10:48 π.μ. | Reply
tONI, είσαι άψογος! Εξέφρασες κι εμένα τέλεια.
Μe, από το ύφος όσων γράφεις -πέραν από την ουσία τους όπου απόλυτα επιδοκιμάζει τις θέσεις μας- καταλαβαίνω πολλά και δεν υπάρχει περίπτωση να εμπλακώ σε διαπληκτισμό εφηβείας.
Ουδέποτε ψήφισα ΝΔ, ΠΑΣΟΚ κι Αριστερά γιατί όλοι αυτοί μας έφεραν ως εδώ, εσύ ως φαίνεται είσαι ψηφοφόρος τους οπότε η αυτοκριτική αρμόζει καλύτερα στην περίσταση.
Να επικροτεί κάποιος τις ρουσφετολογικές, αναξιοκρατικές και ληστρικές για το δημόσιο χρήμα προσλήψεις επειδή αυτές έγιναν από τη ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και τώρα η συντηρητική Αριστερά τους υποστηρίζει, είναι πρόβλημα λογικής.
Προφανώς και είμαι φιλελεύθερος και όχι αριστερός, βλέπεις σέβομαι την δημόσια περιουσία και θέλω να ζω σε κοινωνία ίσων ευκαιριών όπου θα ανεβαίνουν οι άξιοι και οι παραγωγικοί και όχι τα κομματόσκυλα και οι αφισοκολλητές του Σύριζα και του ΚΚΕ, γι' αυτό και θέλω απόλυτη εφαρμογή του νόμου, εφαρμοφή που εν προκειμένω σημαίνει και απολύσεις.
Συνεπώς, δεν παπαγαλίζουμε τις θέσεις της κυβέρνησης όπως εντελώς αυθαίρετα σε εξυπηρετεί να υποστηρίζεις, αλλά κατηγορούμε πρωτίστως το σάπιο πολιιτκό σύστημα που αποτέλεσμά του είναι οι προσλήψεις και η διαφθορά που υποστηρίζεις. Από την μία κατηγορείς το πολιτικό σύστημα (και ορθώς) και από την άλλη υποστηρίζεις το δημιούργημά του!! Όλοι φιλεύσπλαχνοι είστε με τα χρήματα των φορολογουμένων, αδιαφορείτε πλήρως ότι χιλιάδες πολίτες που δεν μπήκαν αυτοί αξιοκρατικά στο μετρό τώρα είναι άνεργοι και φτωχοί για να φάνε οι έχοντες βύσμα και φυσικά αντιδράτε κιόλας όταν αυξάνει η φορολογία για να συντηρήσει όλο αυτό το σάπιο και διεφθαρμένο κρατικό μόρφωμα. Εγώ προτείνω κάθε φορά που μία συντεχνία θέλει να διατηρήσει τα προνόμιά της εις βάρος του δημόσιου ταμείου που είναι όλων μας, να υπολογίζει το κράτος το κόστος της παραμονής στο παλαιό καθεστώς και όλοι όσοι το παίζετε φιλεύσπλαχνοι με τα χρήματα άλλων και όλων να δηλώνετε ηλεκτρονικά τα στοιχεία σας και βάσει εισοδήματος να φορολογεί εσάς αποκλειστικά. Απόλυτα δίκαιο ε; Μήπως μειωθεί και λίγο η υποκρισία και έχουμε επιτέλους συνέπεια λόγων και πράξεων σ' αυτόν τον λαό.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο