Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Παράταση στην αναστολή λειτουργίας σε 19 νησιωτικές Δ.Ο.Υ. έως την 18/3/2013 - Αναστέλλεται το κλείσιμο σε άλλες έξι


Παράταση λειτουργίας για 19 νησιωτικές ΔΟΥ, γλιτώνουν το κλείσιμο άλλες έξι

Με γνώμονα την εξυπηρέτηση των φορολογουμένων, το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνει ότι δίνεται παράταση έως τις 18/03/2013 στη διαδικασία αναστολής λειτουργίας των ακόλουθων ΔΟΥ σε νησιά, όπου λειτουργεί μόνο μία φορολογική μονάδα:

Σπετσών,
Κέας,
Άνδρου,
Μήλου,
Αίγινας,
Πόρου,
Ύδρας,
Καρπάθου,
Καλύμνου,
Λέρου,
Θάσου,
Παξών,
Ιθάκης,
Τήνου,
Κηθύρων,
Λήμνου,
Σκιάθου,
Σκοπέλου και
Αγίου Κηρύκου.

Η παράταση δίνεται προκειμένου, κατά το αμέσως επόμενο διάστημα, να ολοκληρωθούν κρίσιμες ηλεκτρονικές υπηρεσίες που αποτρέπουν τη μετάβαση φορολογουμένων στις ΔΟΥ, όπως η δυνατότητα πληρωμής μέσω Τραπεζών ή ΕΛΤΑ για ρυθμισμένες οφειλές.

Επιπλέον, ανακοινώνεται ότι, με κριτήριο το ύψος των εσόδων ανά ΔΟΥ επί των συνολικών εσόδων του κρατικού προϋπολογισμού – εξαιρουμένων της Αττικής και της Θεσσαλονίκης -, δεν αναστέλλεται η λειτουργία των ακόλουθων ΔΟΥ: Θήρας, Αιγίου Αχαΐας, Μυκόνου, Αμαλιάδας, Κύμης Ευβοίας και Πάρου.

Οι υπόλοιπές 51 ΔΟΥ θα ενοποιηθούν σύμφωνα με τον προγραμματισμό του Υπουργείου Οικονομικών στις 14/01/2013.

Υπενθυμίζεται ότι στις περιοχές όπου αναστέλλεται η λειτουργία ΔΟΥ, οι πολίτες θα μπορούν να εξυπηρετούνται από τα Γραφεία Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων. Επιπλέον, ιδρύονται 39 τέτοια Γραφεία στις περιοχές όπου υπήρξε αναστολή λειτουργίας ΔΟΥ κατά την 1η φάση της ενοποίησης το 2011.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Makis Adreou | Ιανουαρίου 9, 2013 11:19 μ.μ. | Reply
Τα παιδιά των υπαλλήλων που πηγαίνουν στο Δημοτικό ή στο Γυμνάσιο θα αλλάξουν σχολείο μετά το Πάσχα ? Πότε θα προσαρμοσθούν στη νέα σχολική τάξη? Ο ανθρώπινος παράγοντας γιατί αγνοείται ??
image description KANALA2 | Ιανουαρίου 10, 2013 10:31 π.μ. | Reply
ΚΑΛΑ,ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΟΥΝ;
image description ikaros | Ιανουαρίου 10, 2013 12:42 π.μ. | Reply
Δεν καταλάβατε απο την 15ήμερη κατήληψη του Νοεμβρίου...
Αν δεν καταλάβετε και από τις επόμενες κινητοποιήσεις , θα είναι πολύ άτυχοι όσοι θα έχουν την ''τύχη'' να πρέπει να μεταφέρουν τον server ..
Προφανώς δεν έχετε αντιληφθεί τι εστί Ικαρία..
Ρωτήστε τους Κυρίους του ΙΚΑ που απο τον Μάιο του 2011 θέλουν να κλείσουν το ΙΚΑ στον Εύδηλο..
Νομίζετε πως θα χαρούμε να ταξιδεύουμε με τα σαπιοκάραβα 5-6 ώρες για Σάμο 3-4 φορές τον χρόνο τουλάχιστον,με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό??
600 ΕΥΡΩ για όσους δεν ξέρουν θα γλιτώνει μηνιαίως ο κρατικός κορβανάς από το κλείσιμο της Δ.Ο.Υ. στην Ικαρία.
Η οποία Δ.Ο.Υ. είναι και στην 7η θέση απο πλευράς επίτευξης οικονομικών στόχων..
ΣΤΟΝ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΣΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ,ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ... ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ....''ΤΟΝ ΜΟΥΝΤΑΡΑΝΕ....
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ...
image description Nikos | Ιανουαρίου 10, 2013 9:25 π.μ. | Reply
Πόσο καραγκιόζηδες είναι οι ανθρωποι, ας εφαρμοζόταν πιστά μια απόφαση κάποια στιγμή....
image description nearxos | Ιανουαρίου 10, 2013 10:22 π.μ. | Reply
κι ας ήταν λάθος ε;
image description Λογιστακος | Ιανουαρίου 10, 2013 10:44 π.μ. | Reply
Πρεπει να παει καποιος στην εφορια Σαλαμινας να δει τι γινετε... Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ!!! Και οχι μονο σημερα... Γενικα τις τελευταιες βδομαδες.... Κριμα που μας φευγει, λαθος αποφαση!!!!
image description NIKOS | Ιανουαρίου 10, 2013 10:56 π.μ. | Reply
"Υπενθυμίζεται ότι στις περιοχές όπου αναστέλλεται η λειτουργία ΔΟΥ, οι πολίτες θα μπορούν να εξυπηρετούνται από τα Γραφεία Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων." χαχαχα! το αλλο με το Τοτο το ξερεις?
image description alexandra86 | Ιανουαρίου 10, 2013 10:20 π.μ. | Reply
Η ΔΟΥ ΙΘΑΚΗΣ ΕΧΕΙ 5 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ. Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΚΤΕΛΕΙ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΜΗΤΡΩΟΥ, ΚΒΣ ΚΑΙ ΤΑΜΕΙΟΥ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ!ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 350 ΕΥΡΩ..
ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΣΤΕΓΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΙΘΑΚΗΣ...ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΧΕΙ?????35!!!!!!!ΝΑΙ!ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ ΤΡΙΑΝΤΑ ΠΕΝΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ!!!ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΧΕΡΙ!!!!ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ????????????
image description KALASTY | Ιανουαρίου 10, 2013 10:57 π.μ. | Reply
Ειλικρινά χαίρομαι για τα νησιά(νησιώτες) που κατάφεραν να παραμείνουν οι ΔΟΥ τους!!!Για τους στεριανούς τι να πω...οι ΔΟΥ που παραμένουν λένε τη πικρή αλήθεια!Όμως εσείς κύριοι υπουργοί που αποφασίσατε την ερήμωση και καταδίκη των νησιών της Δωδ/σου έχετε αναλογισθεί τις συνέπειες των αποφάσεων σας πέραν της πολιτικής σας σκοπιμότητας?Ναι ξέρουμε πως δεν έχετε ψήφους από τα Δωδ/σα άλλα 5 ΔΟΥ στις Κυκλάδες???Ούτε μία στα Δωδ/σα?Μη παραξηγήσετε τα γραφόμενα μου οι Κυκλαδίτες αλλά είναι η αγανάκτηση που γράφει βλέποντας τα νησιά μας τα ΑΚΡΙΤΙΚΑ ΝΗΣΙΑ μας να οδηγούνται στην εξαθλιώση και στην κυριολεξία στην ΕΡΗΜΩΣΗ!Και τα Δωδ/σα ανήκουν στην Ελλάδα έκτος αν είστε σύμφωνοι με τα λεγόμενα των Τούρκων...πείτε ότι μας ξεπουλήσατε σε αυτούς....πείτε να ξέρουμε να αποδίδουμε τους φόρους μας σε αυτούς μήπως και εκεί πιάσουν τόπο!!!
ΈΛΕΟΣ!
image description ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ | Ιανουαρίου 10, 2013 12:39 μ.μ. | Reply
KALASTY Είπε: Φίλε μου προβλέπω να στέλνουμε τα Δωδεκάνησα σε κάποια κοντινή Δ.Ο.Υ. Τουρκίας.....(που ξέρεις μπορεί να είναι καλύτερα.....)
image description SARAKINOS | Ιανουαρίου 10, 2013 6:36 μ.μ. | Reply
Σωστά τα γράφεις συναδέλφισα KALASTY. Και μεις εδώ στα Κυκλαδονήσια, αγωνιστήκαμε και τελικά αναγνωρίστηκε το δίκαιό μας και παραμείνανε οι ΔΟΥ. Πιστεύω ότι θα δώσουν και σε σας και άλλα περιθώρια χρόνου για την παραμονή των ΔΟΥ στα νησιά σας, γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι είναι ανέφικτη η ηλεκτρονική σύνδεση των διαφόρων φορέων, που ευαγγελίζονται στην παραπάνω απόφασή τους. Ολοι γνωρίζουμε την ιδιαιτερότητα της νησιωτικής χώρας και ότι είναι επιαταγή της Ε.Ε. η εξαίρεσή της από τα μέτρα που λαμβάνονται. Δεν είναι λόγος παρήγορος αυτό που γράφω, αλλά μη ξεχνάς ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ...
image description KALASTY | Ιανουαρίου 11, 2013 10:13 π.μ. | Reply
ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ:Αυτό αρχίζω να πιστεύω και εγώ :(
Δυστυχώς ως Έλληνες έχουμε επιλεκτική μνήμη διαφορετικά δεν θα ξαναψηφίζαμε αυτούς που μας οδήγησαν σε αυτή την κατάντια(έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης)οι ακριτικοί νησιώτες όμως δεν ξεχνάμε ποίοι είναι οι "γείτονες"μας γιατί και να θέλουμε δεν μας αφήνουν!
SARAKINOS:Όσες μάχες και αγώνες κι αν δόθηκαν κάποιοι ήταν άνισοι κι ας γράφτηκαν στην ιστορία...το γεγονός ότι θα μας δίνουν την παράταση με δόσεις αυτό το γεγονός δεν μας ικανοποιεί...σήμερα η ΔΟΥ...αύριο το νοσοκομείο...στα σκαριά το ΙΚΑ άρα οδηγούν τα ακριτικά νησιά στην εξαθλιώση και στη ερήμωση με ότι συνεπάγεται αυτό...και πρωί πρωί ακούω τον.κ.Στουρνάρα λέει ότι είμαστε οπισθοδρομικοί ..τι να λέμε τώρα!
Πάντως θέλω ειλικρινά να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου για την υπομονή και την συμπαράσταση που μου δείξατε όλους αυτούς τους μήνες στον δικό μας αγώνα!Να είστε καλά!!!
image description ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ | Ιανουαρίου 10, 2013 12:25 μ.μ. | Reply
«με κριτήριο το ύψος των εσόδων ανά ΔΟΥ επί των συνολικών εσόδων του κρατικού προϋπολογισμού – εξαιρουμένων της Αττικής και της Θεσσαλονίκης -, δεν αναστέλλεται η λειτουργία των ακόλουθων ΔΟΥ: Θήρας, Αιγίου Αχαΐας, Μυκόνου, Αμαλιάδας, Κύμης Ευβοίας και Πάρου.»

Αυτο το κριτήριο μάλον στο ανάποδο το μετράνε, έ όπως και να το κάνεις η κυμη έχει έσοδα τεράστια και παραπάνω
image description GIAN3 | Ιανουαρίου 10, 2013 6:32 μ.μ. | Reply
ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΝΗΣΙ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΗΛΙΟΣ & ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ. ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΕΦΑΛΕΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ, ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η' ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΔΟΥ ΕΚΤΟΣ ΝΗΣΙΟΥ ΜΕ 8 & 9 ΜΠΟΦΟΡ Η' ΧΩΡΙΣ ΚΑΡΑΒΙ , ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΡΕ ; ΠΕΤΩΝΤΑΣ; ΑΠΛΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ ........ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ !!!
image description xristosnlogist | Ιανουαρίου 10, 2013 7:10 μ.μ. | Reply
Γιατί αναστέλλεται η λειτουργεία των ΔΟΥ μέχρι 18/3 ? Θα αλλάξει κάτι μετά?
Πάλι προσωρινότητα στους ανθρώπους αυτούς που εργάζονται εκεί?....
image description καβοντορος | Ιανουαρίου 10, 2013 9:54 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ !!!!! ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΤΑΙ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟΓΝΩΣΗΣ ΕΛΑΤΕ ΡΕ ΝΑ ΤΑΙΣΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ,ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ ,Α ΝΑ ΧΑΘΕΙΤΑΙ .
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο