Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Η τελική ρύθμιση για τις αποδείξεις

Στο 22%  δηλαδή στην κλίμακα είναι η τελική ποινή φόρου της τάξης του  επί της διαφοράς θα πληρώνουν όσοι δεν συγκεντρώνουν τις απαραίτητες αποδείξεις, όπως προβλέπει τροπολογία που κατατέθηκε σήμερα στο φορολογικό νομοσχέδιο.

Μισθωτοί και συνταξιούχοι θα δικαιούνται την έκπτωση φόρου μόνον εφόσον συγκεντρώσουν αποδείξεις ίσης αξίας με το 25% του δηλωθέντος εισοδήματός τους, και κατά ανώτατο όριο τα 10.500 ευρώ.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description takis | January 8, 2013 9:45 PM | Reply
ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΤΟ 25% ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΟΠΩΣ ΕΝΟΙΚΙΑ,ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ,ΟΤΕ Κ.Λ.Π.ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ
image description mpe | January 8, 2013 10:53 PM | Reply
Δεν είναι δύσκολο. Αφήστε τη μίρλα για τα πάντα. Κ τον πρώτο χρόνο εφαρμογής του μέτρου που πήρατε όλοι λεφτά πίσω, στην αρχή πάλι γκρινιάζατε.
image description ThomasTaf | January 9, 2013 9:26 AM | Reply
Φίλε mpe χρήματα πήρε πίσω ο κόσμος επειδή τα σαίνια του υπουργείου έκαναν λάθος υπολογισμούς.
image description Μαρια | January 9, 2013 11:19 AM | Reply
Και Taki δεν υπολογισες χαράτσια, εκτ.εισφορές και φορο εισοδηματος
image description noName | January 9, 2013 11:02 AM | Reply
Για τους χαμηλοσυνταξιούχους που η συνταξούλα φτάνει ίσα ίσα για τα φάρμακα και το ρεύμα εκεί ναι υπάρχει θέμα. Για τους υπόλοιπους είναι πολύ εύκολο και δε δικαιολογεί τη γκρίνια. Στην τελική κάποιοι που έχουν πάρα πολλές αποδείξεις ας βολέψουν και τους χαμηλοσυνταξιούχους που στην τελική ειναι ΓΟΝΕΙΣ και ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ τους και ας σταματήσει πια η γκρίνια!! Έχουμε κάνει θέμα το τίποτα!! Δηλαδή συνταξιούχος που παίρνει 500 ευρώ σύνταξη δηλαδή μετα βίας 6μιση 7 χιλιάρικα δε μπορεί να βρει 1750 ευρω αποδειξεις; Πολύ άνετα!! Γιατί λοιπόν παίζουμε το παιχνίδι αυτό και κάνουμε θέμα από το πουθενά και τόοοοοση φασαρία; Τόση γκρίνια ούτε η γυναίκα μου πια!!
image description broster | January 9, 2013 2:02 PM | Reply
Αν δε κάνω λάθος ..... Θα ίσχυει και για αγορές που γίνονται στο εξωτερικό .... Και ερωτώ εγώ ο κακός ..... Ποιοί μπορούν και ψωνίζουν στο εξωτερικό ακι που σκατά βοηθάει στη φοροδιαφυγή ????
image description Νίκος | January 9, 2013 8:24 PM | Reply
¨Αμα είναι έτσι,τότε να πάω να φωνίζω συνέχεια από Βουλγαριά που είναι κοντά και έχει και τις μισές τίμες.Ακόμα και να μην τις αναγνωρίσουν,θα έχω γλυτώσει πολύ περισσότερα,και το κυριότερο δεν θα τα δίνω στην ΤΡΟΙΚΑ
image description tONI | January 9, 2013 8:18 PM | Reply
Υπαρχει το ηλεκτρονικό εμπόριο. Υπάρχουν πολλοί που κάνουν αγορές από το amazon.co.uk. και αν περιοριζόμαστε εντός Ευρωζώνης..
το amazon.de. Σενάριο: Η τρόικα θέλει να "σπρώξει" την έκδοση παραστατικών και κατά τις ηλεκτρονικές συναλλαγές κ βλέπει συνολικά το όλο θέμα.. Έχω αγοράσει πολλές φορές από Αγγλία, χωρίς να μου στείλουν απόδειξη.
image description Κύριλλος | January 9, 2013 5:27 PM | Reply
Eσύ ο noName, ή σμας ήρθες από άλλο πλανήτη ή είσαι μέρος του συστήματος Δεν εξηγούνται αλλιώς αυτά που λες..
image description noName | January 10, 2013 11:11 AM | Reply
Ή απλά Κύριλλε είπα να σταματήσω να γκρινιάζω κάτω από κάθε μα κάθε άρθρο του gus γράφοντας τα ίδια και τα ίδια και να κάνω τη δουλειά μου όπως πρέπει. Κοινή λογική και όχι άλλη γκρίνια.
image description n | January 10, 2013 12:35 PM | Reply
ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΑΛΛΕΣ ΑΗΔΙΕΣ ΠΙΑ...!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ 2 ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ....ΜΗΝ ΚΛΑΙΓΕΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΗΛΑΔΗ!!!
image description nikos | February 18, 2013 9:55 AM | Reply
Την επιστροφη την πηρε ο κόσμος επειδη ηθελαν να εκτροχιάσουν την οικονομία, τότε...
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο