Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Δόθηκε στη δημοσιότητα η ερμηνευτική εγκύκλιος για τον Κ.Φ.Α.Σ.

Κοινοποιήθηκε  η πολυπόθητη ερμηνευτική εγκύκλιος για τον Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών.

Δείτε την απόφαση Εδώ





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description PantelisCh | Ιανουαρίου 7, 2013 6:26 μ.μ. | Reply
Πότε θα εκδοθούν οι διευκρινιστικές της διευκρινιστικής;
image description Ioannis213 | Ιανουαρίου 7, 2013 7:52 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν αυτή είναι διευκρινιστική τότε εγώ είμαι η μετενσάρκωση του Βούδα. Σαν μια παράφραση της αιτιολογικής έκθεσης απλά για να πούνε ότι κάτι εκδόσανε...
image description All Bandy | Ιανουαρίου 7, 2013 10:21 μ.μ. | Reply
Ευτυχώς!!!
Σ’ ευχαριστώ!!
Είχα αρχίσει να νιώθω ηλίθιος!
image description ΡΑΦΑΗΛ | Ιανουαρίου 7, 2013 6:21 μ.μ. | Reply
Με το Π.Δ. 1123 της 15.12.80:Περί ορισμού του περιεχομένου και του χρόνου ενάρξεως της προαιρετικής εφαρμογής του Γενικού Λογιστικού Σχεδίου, στον πρωτοβάθμιο λογαριασμό 94 παρακολουθούνται τα αποθέματα ενάρξεως και λήξεως και αγορές χρήσεως. Οι πωλήσεις παρακολουθούνται στον λογαριασμό 96 το μεικτό αποτέλεσμα προσδιορίζεται στον 96 αφού μεταφερθεί σε αυτόν το κόστος πωληθέντων από τον λογαριασμό 94. Ο ΦΚΑΣ όπως ψηφίστηκε με τον 1093/2012 αναφέρει ότι όσοι έχουν πωλήσεις ανά εκμετάλλευση πάνω από 5 εκατομμύρια τηρούν αναλυτική λογιστική μόνο ως προς τον πρωτοβάθμιο 94. Στην ερμηνευτική ΠΟΛ 1004/4.1.2013 το Υπ.ΟΙΚ. μας λέει ότι στον λογαριασμό 94 της αναλυτικής λογιστικής σε ανάλυση μερίδος αποθήκης παρακολουθούνται οι αγορές και οι πωλήσεις κατά ποσότητα και αξία. Καταστρατηγώντας έτσι και το ΠΔ 1123/80 και την λειτουργιά της αναλυτικής λογιστικής. Ρε συνάδελφοι θα μας τρελάνουν αυτοί με τις ερμηνείες τους??
image description ΠΑΛΙΟΣ | Ιανουαρίου 7, 2013 7:11 μ.μ. | Reply
Είναι σύνηθες να τροποποιούν νόμους με εγκυκλίους δεν είναι καινούργιο.
image description GEORGE | Ιανουαρίου 7, 2013 8:46 μ.μ. | Reply
Τους πήρε 20 χρόνια (π.δ. 186/1992) για να αλλάξουν τον ΚΒΣ σε ΚΦΑΣ. Κατά τα άλλα όπως όλοι θα καταλάβουν μόλις το διαβάσουν είναι ότι :

"Οι διατάξεις των παραγράφων αυτών είναι αντίστοιχα ομοίου περιεχομένου με τις διατάξεις των άρθρων του προϊσχύσαντος Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992) και δεν χρήζουν περαιτέρω διευκρινίσεων"

Μας κάνουν πλάκα έτσι?
image description vageli66 | Ιανουαρίου 7, 2013 9:12 μ.μ. | Reply
τα δελτια κινησης τουριστικων λεωφορειων καταργηθηκαν ή στραβωθηκα?
image description ΓΓΓ | Ιανουαρίου 8, 2013 12:23 π.μ. | Reply
ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ
image description ΑΤΟ??? | Ιανουαρίου 8, 2013 8:07 π.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ??????ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΤΗΣ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗΣ
image description sakrets | Ιανουαρίου 8, 2013 9:54 π.μ. | Reply
Τον ΚΒΣ τον δημιούργησε και τον συντηρούσε πωλώντας βιβλία και σεμινάρια ο Σταμ. και η υπόλοιπη παρέα του ΥΟ. Τον ΚΦΑΣ ποιος τον εκμεταλλεύεται? Η νέα παρέα φαντάζομαι. Το μόνο αποτέλεσμα που έχουν αυτά είναι να μειώνεται το ΑΕΠ.
image description taxcare | Ιανουαρίου 8, 2013 10:51 π.μ. | Reply
Αν αυτό είναι η ...κατάργηση του ΚΒΣ, ευχαριστώ αλλά προτιμώ την προηγούμενη παπαριά που τουλάχιστον γνωρίζαμε.
image description zisisk | Ιανουαρίου 8, 2013 10:43 π.μ. | Reply
Ο Κ.Β.Σ πέθανε ζήτω.... ο Κ.Β.Σ (συγγνωμη ο ΚΦΑΣ)
image description GEORGE | Ιανουαρίου 8, 2013 11:23 π.μ. | Reply
Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΙΖΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ
ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ. ΚΟΝΟΜΑΝΕ ΤΑ ΜΑΛΙΟ ΚΕΦΑΛΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ ΟΙ
ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΥΠ.ΟΙΚ., ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ, ΠΑΡΑΕΦΟΡΙΑΚΟΙ.
ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΑ ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΕΣ
ΠΟΔΙΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΟΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑΔΩΝ. ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕ ΜΑΛ.... ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ 1000-2000 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΦΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΟΥΝ ΜΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ Ή ΘΑ ΡΘΟΥΝ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΜΑΦΙΟΖΙΚΟ ΕΦΟΡΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΕΙ ΜΥΑΛΟ ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΗ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑΤΑΓΑΝΙΑ. ΘΑ ΡΘΕΙ Η ΩΡΑ. ΓΥΡΙΖΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ.
image description sakrets | Ιανουαρίου 8, 2013 12:45 μ.μ. | Reply
Το κυνήγι της φοροδιαφυγής ίσων κυνήγι του ΑΕΠ.-
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Ιανουαρίου 8, 2013 1:20 μ.μ. | Reply
Το κυνήγι των ξένων ή Ελληνικών μεγάλων επενδύσεων = κηνύγι του ΑΕΠ
image description NM | Ιανουαρίου 8, 2013 1:19 μ.μ. | Reply
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΡΓΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΘΕΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ?
image description χριστος | Ιανουαρίου 8, 2013 2:26 μ.μ. | Reply
λέει μέχρι 28/2 αλλά μπορούν να τηρούν ακόμα τα πρόσθετα βιβλία μέχρι να τελειώσουν αλλά και να εκδίδουν απυ αθεώρητες βάση της πολ1083 μέχρι εξαντλήσεως τους!!!!!!!!!! ότι κατάλαβες κατάλαβα!!!!
image description ALEXF | Ιανουαρίου 8, 2013 2:32 μ.μ. | Reply
ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ...ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΛΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΚΦΑΣ.
image description NM | Ιανουαρίου 8, 2013 3:19 μ.μ. | Reply
ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ 28/2 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ
image description tsitsagas | Ιανουαρίου 8, 2013 7:56 μ.μ. | Reply
• Δεδομένου ότι με την έναρξη ισχύος των διατάξεων του Κ.Φ.Α.Σ. (1/1/2013), δημιουργείται η υποχρέωση σε ορισμένες κατηγορίες υπόχρεων, έκδοσης των αποδείξεων λιανικής με τη χρήση Φορολογικών Μηχανισμών του ν. 1809/1988 (Φ.Τ.Μ ή Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.), επειδή εκδίδουν πλέον τις αποδείξεις λιανικής σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις των άρθρων 7 και 9 του Κώδικα αυτού, καθώς επίσης και των διατάξεων του άρθρου 1 του ν. 1809/1988, παρέχεται η δυνατότητα προμήθειας των σχετικών μηχανισμών (Φ.Τ.Μ. ή Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ.) του ν. 1809/1988 για την έκδοση των αποδείξεων λιανικής ή θεώρησης των εν λόγω αποδείξεων στις περιπτώσεις εξαιρέσεων από την υποχρεωτική χρήση των μηχανισμών αυτών (π.χ. φυσιοθεραπευτής), έως τις 28/2/2013, προκειμένου να διευκολυνθεί η διαδικασία υπαγωγής των εν λόγω υπόχρεων στο νέο καθεστώς.

Μέχρι την ως άνω ημερομηνία, οι εν λόγω υπόχρεοι μπορούν να εκδίδουν τις αποδείξεις λιανικής για τις πωλήσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών, με τον ίδιο τρόπο που τις εξέδιδαν με το προϊσχύσαν καθεστώς, των διατάξεων του Κ.Β.Σ (Π.Δ. 186/1992).
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο