Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Θα πληρώνουμε το κράτος για... ηθική βλάβη - Αποζημίωση ζητά το υπουργείο Οικονομικών από όσους πολίτες έχουν χρέη στην εφορία

Θα πληρώνουμε το κράτος για... ηθική βλάβη Αποζημίωση ζητά το υπουργείο Οικονομικών από όσους πολίτες έχουν χρέη στην εφορία

Να αποζημιώνουν την εφορία για ηθική βλάβη θα καλούνται στο εξής όσοι πολίτες έχουν χρέη προς το Δημόσιο σύμφωνα με απίστευτη εγκύκλιο που εξέδωσε το υπουργείο Οικονομικών.

Μάλιστα, οι εφοριακοί θα παρίστανται ως συνήγοροι πολιτικής αγωγής σε δικαστήρια ακόμη και αν αυτά εκδικάζουν περιπτώσεις πλημμελημάτων. Σύμφωνα με τις οδηγίες, για χρέη 20.000 ευρώ, η αποζημίωση για... ηθική βλάβη που θα καλείται να καταβάλλει ο φορολογούμενος αγγίζει τα 2.000 ευρώ!

Σύμφωνα με την εγκύκλιο, που δημοσιεύει το Πρώτο Θέμα, το Δημόσιο θα ζητάει και τα ρέστα σε περιπτώσεις χρεών από ΦΠΑ. Να σημειωθεί ότι η εγκύκλιος βασίζεται σε νόμο του 1953.

Σύμφωνα με όσα αναφέρει επί λέξει η εγκύκλιος της Διεύθυνσης Αναγκαστικής Είσπραξης, οι έφοροι θα πρέπει «να δίνουν εντολή σε υπάλληλο της υπηρεσίας τους να εκπροσωπήσει το Δημόσιο σε παράσταση πολιτικής αγωγής, ζητώντας από το δικαστήριο να επιδικάσει σε βάρος του κατηγορούμενου και υπέρ του Δημοσίου ποσό ως χρηματική αποζημίωση για ηθική βλάβη που υπέστη το Δημόσιο λόγω της προσβολής του κύρους του από τη συμπεριφορά του φορολογούμενου».

Πηγή Newsbeast.gr





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description SARAKINOS | Ιανουαρίου 5, 2013 2:32 μ.μ. | Reply
Εμ΄ μας φάγανε το βόδι, εμ΄ ζητάνε και τα ρέστα!! Ελπίζω να είναι πρωταπριλιάτικο, αλλιώς δεν πάμε καθόλου καλά...
image description doctor | Ιανουαρίου 7, 2013 10:09 π.μ. | Reply
Νομίζω ότι αν λέγανε εγκεφαλική βλάβη θα ήταν απολύτως πιστευτοί...
image description Γραφικός | Ιανουαρίου 5, 2013 3:51 μ.μ. | Reply
εμένα μου χρωστά το δημόσιο άρα δικαιούμαι κατά αναλογία και ηθική βλάβη;
(
image description Γραφικός | Ιανουαρίου 5, 2013 3:14 μ.μ. | Reply
θέλω την αναλογία 20.000,00/(ετήσια έσοδα του κράτους) με (όσα χρωστά το κράτος στον πολίτη)/(ετήσια έσοδα του πολίτη)
image description VASSILIS27 | Ιανουαρίου 5, 2013 11:49 μ.μ. | Reply
Από το 1953 μέχρι σήμερα είναι πολά τα χρόνια ,αν το κυνηγήσει κάποιος θα τον βγάλει ανενεργό τό νομο.
image description Δικτατορία | Ιανουαρίου 6, 2013 9:54 π.μ. | Reply
Η καινούργια δικτατορία απλώς δεν περιέχει σωματική βια. Και εμείς διεκδικούμε ηθική βλάβη για τους άχρηστους δρόμους για τους οποίους πληρώνουμε τέλη, την γραφειοκρατία τους και αποζημίωση από της εισφορές όταν αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε σε ιδιωτικούς γιατρούς κτλ... Αντί να λειτουργούν υπέρ του πολίτη λειτουργούν ανταγωνιστικά με αυτόν.
image description Γραφικός | Ιανουαρίου 6, 2013 4:49 μ.μ. | Reply
το Κράτος να πληρώνει την λογιστική αμοιβή (ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ) για τον υπολογισμό ΦΠΑ
image description Game over...... | Ιανουαρίου 6, 2013 7:57 μ.μ. | Reply
Εισαι πράγματι γραφικος......
image description Sagitarius | Ιανουαρίου 7, 2013 9:32 π.μ. | Reply
Αγαπητοί συμπολίτες, μην βιάζεστε να κρίνετε τη νέα εγκύκλιο των ...φωστήρων μας. Το σκεπτικό είναι απολύτως σωστό. Απλά, το δικαστήριο θα στηθεί πρώτα για τα χρέη του Κράτους απέναντι στην κοινωνία, με πολιτική αγωγή τα παιδιά που λιποθυμάνε από την ασιτία στα σχολεία, τους συγγενείς των νεκρών που δεν είχαν να πληρώσουν τα φάρμακά τους, και μάρτυρες όλους εκείνους τους γονείς που μεγαλώνουν με χίλια βάσανα και στερήσεις αυριανούς άνεργους ή μετανάστες. Κι αφού πληρώσουν (αλλά δεν ξεχρεώσουν ποτέ) όλα εκείνα τα λαμόγια που με τις αποφάσεις τους και τις επιλογές τους μας έκαναν αναξιοπαθούντες, τότε να στήσουμε και το δικαστήριο για τους πολίτες που χρωστάνε στο Κράτος. Ο πολίτης πάντως την επιταγή (βρεγμένη σανίδα) την έχει έτοιμη. Μένει να δούμε μόνο πότε (επιτέλους) θα την εξαργυρώσει.
image description zacalys | Ιανουαρίου 7, 2013 10:29 π.μ. | Reply
Ποτέ! Γιατι δεν εχει ποιυς να βγαλει απάνω αφού και αυτοί Ελληνες θα ειναι...
image description ΒΛΑΒΗ | Ιανουαρίου 7, 2013 10:05 π.μ. | Reply
Την βλάβη που έχουν στον εγκέφαλο όλοι οι φωστήρες του ΥΠ.ΟΙΚ. ποιός θα την διορθώσει?
image description xristoseyag | Ιανουαρίου 7, 2013 10:34 π.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ?ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ..ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ...ΗΘΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΡΟΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ...
image description zacalys | Ιανουαρίου 7, 2013 10:47 π.μ. | Reply
Ολα τα παραπάνω σχόλια εχουν σαν λογικη υπόθεση ότι η Ελλάς ειναι ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ..Υπάρχουν και σοβαρες αμφιβολίες αν ειναι καν κρατος. Ειναι ενα αθροισμα από 11Μ ατομα, το καθε να να κοιταει τον εαυτόυλη του και μόνο. Εκλεγουμε καθε τοσο εναν αλλο Ελληνα να μας φροντιζει και μολις τον εκλεξουμε, επό την επόμενη μέρα "Λαέ ντροπήσου για την εκλογήσου"
Οταν ο Υπ. Οικονομικών ( ο Μπένυ) ειπε για το χαρατσι "Βεβαίως ειναι αδικο το μέτρο" τι περιμενετε?? Ληστες ειναι χωρις να κινδυνευουν, εξοπλισμένοι με γιγαντιαίους Η/Υ.
Ο καθενας για τον εαυτό του λοιπόν. Οχι οτι θα γινει τιποτα ....."Να δεις που κάποτε θα μας πουνε και μ..... ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΗΛΙΩΚΑ
image description ΒΡΕ ΟΥΣΤ | Ιανουαρίου 7, 2013 1:20 μ.μ. | Reply
ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΔΩ ΠΑΛΙΟΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ
image description Πέτρος Αργυρίου | Ιανουαρίου 17, 2013 2:43 μ.μ. | Reply
"Ας μιλήσουμε τότε για τον εξευτελισμό της εργασίας. Την κατάργηση των εργασιακών δικαιωμάτων. Την ποινικοποίηση της ιδιοκτησίας για τους μη προνομιούχους.
Για τη σύγχρονη μορφή δουλείας.
Και αυτοί, οι έπαρχοι, οι νταβατζήδες και οι πράκτορες έχουν το θράσος να μιλάν για ηθική βλάβη. Και να υποχρεώνουν δημόσιους υπαλλήλους να εκπροσωπούν το δημόσιο «δίνοντας» συμπολίτες τους σε ελληνικά δικαστήρια.
Κανιβαλισμός.
Ο εμπαιγμός έχει ξεπεράσει κάθε όριο."


http://agriazwa.blogspot.gr/2013/01/blog-post_17.html
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο