Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Χρήση πιστωτικών καρτών στις συναλλαγές με το Δημόσιο - Με κάρτες οι συναλλαγές άνω των 500 ευρώ

Με κάρτες οι συναλλαγές άνω των 500 ευρώ

Από το 2013 – Μπόνους για τους καταναλωτές που τις χρησιμοποιούν εξετάζει το υπ. Οικονομικών

Σχέδιο για την υποχρεωτική χρήση χρεωστικών ή πιστωτικών καρτών στις συναλλαγές των πολιτών έχει έτοιμο το υπουργείο Οικονομικών. Σε πρώτη φάση, το όριο των συναλλαγών για το οποίο θα απαιτείται χρεωστική ή πιστωτική κάρτα θα είναι τα 500 ευρώ (από 1.500 ευρώ σήμερα) και πιθανόν μέσα στο 2013 να μειωθεί περαιτέρω.
Οπως αναφέρουν στελέχη του υπουργείου, το πρώτο τρίμηνο του έτους όλες οι επιχειρήσεις και κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες θα πρέπει να προμηθευτούν το σχετικό μηχάνημα (POS) με το οποίο γίνονται οι συναλλαγές μέσω καρτών. Ο υφυπουργός Οικονομικών Γιώργος Μαυραγάνης τονίζει στην «Καθημερινή» ότι «στο πλαίσιο της αλλαγής που σχεδιάζουμε για το 2013 είναι η παροχή κινήτρων στους πολίτες για τη χρησιμοποίηση μέσων ηλεκτρονικής πληρωμής, προκειμένου να υπάρξει μεγαλύτερη διαφάνεια στις συναλλαγές και να καταπολεμηθεί η φοροδιαφυγή που διευκολύνεται με τη χρήση των μετρητών στις πληρωμές». Οπως σημειώνει, «τα κίνητρα που μπορούν να δοθούν είναι με βάση την εμπειρία που υπάρχει και σε άλλες χώρες όπου έχει χρησιμοποιηθεί αντίστοιχο σύστημα. Η επιβράβευση στους πολίτες που χρησιμοποιούν κατά κόρον ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής δίνεται μέσω κάποιων δώρων ή χρημάτων».


Πηγή  Καθημερινή




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΖΑΦΕΙΡΗΣ Δ | Δεκεμβρίου 30, 2012 12:36 π.μ. | Reply
ΤΟ ΤΥΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΤΙΜΟ! ΤΗ ΦΑΚΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ; ΔΙΟΤΙ Η ΦΑΚΑ ΠΟΝΑΕΙ!
ΠΛΗΡΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ...
ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΥΠΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΛΠ ΖΑΡΖΑΒΑΤΙΚΩΝ, ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥΣ «ΔΙΑΥΛΟΥΣ», ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ...
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΙΚΑΚΙΑ ΘΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΙΩΝΙΩΣ!!!
ΠΟΙΑ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΝΑ ΠΑΤΑΞΟΥΝ; ΑΦΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΘΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΥΛΛΗΠΤΑ ΚΑΙ ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΕΛΛΕΙΠΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description ΚΑΚΟΗΘΗΣ | Δεκεμβρίου 30, 2012 12:26 μ.μ. | Reply
ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ !!!!!!!!!
image description tONI | Δεκεμβρίου 30, 2012 2:21 μ.μ. | Reply
Ξυδάκι ελληνάρες.. Κ ο Παπακωνσταντίνου θα μπει μέσα κ εσείς θα πληρώσετε τους φόρους που σας αναλογούν κ θα αναλάβετε τις υποχρεώσεις που αρμόζουν στον κάθε πολίτη. Αυτά που ξέρατε να τα ξεχάσετε.. Να ναι καλά οι ευρωπαίοι που έχουν συμφέρον να μας σώσουν, γιατί εμείς είμαστε μεγάλοι @#[email protected]
image description NO MONEY NO HONEY | Δεκεμβρίου 30, 2012 6:45 μ.μ. | Reply
Σωστό μέτρο, που μονο όποιος έχει το συμφέρον προς το αντίθετο (φοροδιαφυγή γαρ) θα διαφωνούσε. Χρειάζεται όμως μεγαλύτερη τόλμη. Ακόμη μεγαλύτερο όριο και πληρης κατάργηση μετρητών για τις κατηγορίες με το μεγαλύτερο ποσοστό φοροδιαφυγής. Συναλλαγές μόνο με POS με λογιστές, κομμωτές, μπογιατζήδες, μεταφορείς, εστιάτορες, γιατρους, δικηγόρους, υδραυλικούς κλπ. Στο κάτω κάτω ΑΝ ΔΕΝ φοροδιαφεύγουν όπως με τόσο πάθος υπερασπίζουν, δεν έχουν να χάσουν τίποτα από αυτό το μέτρο...
image description ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ | Δεκεμβρίου 31, 2012 11:28 π.μ. | Reply
το μέτρο δεν γίνεται για την πάταξη της φοροδιαφυγής αλλά για να μας βάλουν
σε ένα σύστημα του σιωνισμού με τη κάρτα του 666 όπου θα ελέγχουν ακόμη και το μυαλό μας. Την φοροδιαφυγή μπορούν να την πολεμήσουν πολύ εύκολα αλλά δεν το κάνουν για να μπορούν να την χρησιμοποιούν σαν δικαιολογια και να μας
σφραγίσουν με το 666 του διαβολου. Αυριο θα μας πουνε οτι χωρις τη καρτα δεν θα μπορείτε να εργαζεστε και να ψωνίζετε. Επομενως όποιος δεν θα έχει τη κάρτα με το 666 θα πεθάνει.
image description NO MONEY NO HONEY | Δεκεμβρίου 31, 2012 12:44 μ.μ. | Reply
@ Αποκάλυψη, η άποψη σου είναι απολύτως σεβαστή στα πλαίσια της δημοκρατίας. Αλλα ειλικρινά δεν μπορώ να βρω επιχειρήματα για να σε πείσω περι του αντιθέτου...Καλή χρονιά εύχομαι!
image description ΚΑΙΡΟΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ!!! | Δεκεμβρίου 30, 2012 8:30 μ.μ. | Reply
ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΩΑΝΝΟΥ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ, ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟ ΕΞΑΚΟΣΙΑ ΕΞΗΝΤΑ ΕΞΙ "666".

ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ,
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΛΥΑΡΟΙ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΕΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ "ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΑ"
.
ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ Η' ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ "ΒΑΣΙΛΕΙΟ" ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ.
image description NO MONEY NO HONEY | Δεκεμβρίου 31, 2012 8:53 π.μ. | Reply
Δεν υπάρχει σωτηρία...
image description Mayia | Δεκεμβρίου 31, 2012 10:02 π.μ. | Reply
Μάγια 5.500 χρόνια πριν, ο κόσμος θα καταστραφεί στις 21/12/2012....
image description ΠΟΝΗΡΕΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ | Δεκεμβρίου 30, 2012 8:15 μ.μ. | Reply
“ΣΧ. «ΧΡ. ΒΙΒΛΙΟΓΡ.»: Ἐδῶ καὶ εἴκοσι (καὶ πλέον) χρόνια τὰ «ἔβλεπε» καὶ τὰ ἔλεγε ὁ Γέρων Παΐσιος, ποὺ δὲν ἦταν οὔτε οἰκονομολόγος οὔτε «σοφὸς δημοσιογράφος ἢ ἀναλυτής», οὔτε πολιτικός. ΠΛΕΟΝ ἐπαληθεύονται μὲ τὸν πλέον ἀνάγλυφο καὶ συγχρόνως δραματικὸ τρόπο καὶ στὰ μάτια τῶν πιὸ «ἐπιφυλακτικῶν».

ΠΟΝΗΡΕΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ

Ἀπόσπασμα ἀπὸ τὸ πασίγνωστο βιβλίο
(γιὰ τὸν ἁγιασμένο γέροντα Παΐσιο Ἁγιορείτη)
τοῦ Ἱερομ. Χριστοδούλου Ἁγιορείτου,
«ΣΚΕΥΟΣ ΕΚΛΟΓΗΣ»,
Ἅγιον Ὄρος 1996, σελ. 420-422

. Ἐπέβαλαν στὴν χώρα μας ἕνα πολὺ μεγάλο ἐξωτερικὸ δημόσιο χρέος, τόσο μεγάλο πού, ὄχι μόνον νὰ μὴν μποροῦμε νὰ τὸ ξεχρεώσουμε, ἀλλὰ οὔτε τοὺς τόκους αὐτοῦ τοῦ δανείου νὰ μὴν προλαβαίνουμε. Μὲ αὐτὸ καταφέρνουν μὲ εὔλογη δικαιολογία νὰ ἐπιβάλουν στὸ λαὸ ἕνα οἰκονομικὸ πρόγραμμα ἐξόντωσης ἕως ἐσχάτων. Θὰ ἐπιβάλλουν συνεχῶς νέα οἰκονομικὰ μέτρα, δυσβάστακτα, φόρους ἀσήκωτους καὶ πάρα πολλὰ ἄλλα μέτρα, ἔτσι ὥστε νὰ κάνουν τὸ λαὸ νὰ ἀγανακτήσει. Καὶ τί θὰ πετύχουν μὲ αὐτό; Ἀκοῦστε. Ὁ λαὸς καταπιεζόμενος ἀπὸ τὰ δυσβάστακτα οἰκονομικὰ μέτρα θὰ ζητάει κάποια στιγμὴ νὰ ξανασάνει, ἀλλὰ αὐτὴ τὴ στιγμὴ δὲν πρόκειται νὰ τοῦ τὴ χαρίσουν ποτέ, παρὰ μόνον ἕως ὅτου σκύψει τὸ κεφάλι του ἐντελῶς στὸ ἔδαφος, δηλώνοντας τέλεια ὑποταγὴ στὸ καινούργιο τους σύστημα. Θὰ λένε, ἔχετε δίκιο ποὺ διαμαρτύρεσθε, ὅμως ἔχετε μεγάλο ἐξωτερικὸ χρέος καὶ αὐτοὶ ποὺ ἔχουν πολλὰ λεφτὰ φοροδιαφεύγουν, γιὰ νὰ μὴ σᾶς ἐπιβάλουμε ἄδικα μεγάλους φόρους κτλ. πρέπει νὰ ἀποδεχθεῖτε τὸ τέλειο σύστημα ἠλεκτρονικοῦ οἰκονομικοῦ ἐλέγχου. Ἔτσι ὥστε νὰ βλέπουμε ποιοὶ εἶναι οἱ νομοταγεῖς πολίτες καὶ ποιοὶ οἱ φοροφυγάδες. Ταυτόχρονα θὰ παρέχουν μέσῳ τοῦ ἠλεκτρονικοῦ οἰκονομικοῦ συστήματος πολλὲς διευκολύνσεις καὶ προτεραιότητες, μὲ τὶς ὁποῖες θὰ ξεγελοῦν τὸν κόσμο ὅτι θ᾽ ἀνακουφιστεῖ λίγο οἰκονομικά. (…)
. Ἀδελφοί μᾶς ἐξαπατοῦν μὲ τερατώδη ψέματα. Δὲν πρόκειται μὲ ὅσα αὐστηρὰ οἰκονομικὰ μέτρα κι ἂν λάβουν νὰ ξεχρεώσουν τὸ χρέος μας αὐτό, γιατί δὲν ἐξυπηρετεῖ τοὺς σκοπούς τους ἡ ὕπαρξη μιᾶς εὔρωστης, οἰκονομικά, Ἑλλάδας.”(,,,)
image description Δημήτρης | Δεκεμβρίου 30, 2012 11:09 μ.μ. | Reply
Και ποίος έχει λεφτά να ψωνίζει πράγματα άνω τον 500 ευρώ;Τον τελευταίο χρόνο αν θυμάμαι καλά η μεγαλύτερη αγορά που έχω κάνει ήταν γύρω στα 95 ευρώ (από γνωστό κατάστημα υπολογιστών)
image description Πάρης | Δεκεμβρίου 31, 2012 1:47 π.μ. | Reply
Και ποιος έχει πλέον πιστωτική κάρτα.;;;;
image description Καραγκιόζης | Δεκεμβρίου 31, 2012 11:22 π.μ. | Reply
Βήμα1: Όλες οι αγορές λιανικής με Π. Κάρτες.
Βήμα2: Οι λογαριασμοί Π. Καρτών (με νόμο της 31/12/13) θα αποτελέσουν τεκμήριο για τους καταναλωτές..........
Αυτή είναι η παγίδα για όσους ξοδεύουν μαύρο χρήμα.
Η λύση είναι η έκδοση Π Κάρτας από ξένη τράπεζα στο εξωτερικό που δεν θα έχει υποχρέωση να στείλει στοιχεία στο ΥΠ. Οικονομικών μας.
image description ΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ | Δεκεμβρίου 31, 2012 11:14 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΤΥΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΟΝΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΦΠΑ ΚΛΠ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΜΑΣ, ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΦΑΚΑ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΥΝΔΕΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΤΟΤΕ, ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΘΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑ (ΜΙΣΘΟΙ, ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ, ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ , ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΚΛΠ), ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ (ΤΩΡΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 500 ΕΥΡΩ, ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 50 ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΤΟ 1ο ΕΥΡΩ) ΘΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ, (ΔΗΛ. ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ONLINE ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑ) ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΘΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΙ ΚΑΡΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΜΑΣ (ΕΙΤΕ ΑΓΟΡΑ ΕΙΤΕ ΠΩΛΗΣΗ), ΕΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΟΥΝ Α-Υ-Τ-Ο-Μ-Α-Τ-Α ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ, ΧΑΡΑΤΣΙΑ, ΚΛΠ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΕΙΑ, Ή ΚΑΙ ΟΙ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ (ΘΑ ΠΟΥΝΕ ΤΟΤΕ ΟΤΙ Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΒΑΣΙΚΟ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ) ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΤΟΣΑ ΜΥΡΙΑ ΑΔΙΚΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΥΤΑ Ο ΛΑΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΗΡΞΕ ΣΧΕΔΙΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ: ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ (ΟΙ ΠΑΓΚΟΜΙΟΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ), ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΤΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ Ο ΛΑΟΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ "Ο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΘΕΙ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΨΙΧΟΥΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ, ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΡΠΑΖΟΥΝ ΕΝ ΡΙΠΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ ΒΑΣΗ ΝΟΜΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ. ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΧΑΡΑΤΣΙ". ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΟ ΤΡΑΒΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ. ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΔΙΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΠΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ - Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ (ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΑΣ, ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ - ΚΑΡΤΑΣ ΠΟΛΙΤΗ, ΟΠΟΥ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ (ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ, ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ (Η ΝΕΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΘΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ GPS) ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΘΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΣΑΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΠΥΘΗΜΗΤΟΣ Ή ΚΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ. ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΑΔΩΝΟΝΤΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ (ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΧΑΚΕΡΣ ΚΛΠ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΣΕ ΣΤΙΚΑΚΙΑ (ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΙΑ ΚΛΠ, ΚΛΠ) _______ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ - ΦΑΚΕΛΩΜΑ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.____ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΘΑ ΕΛΘΕΙ MONO ΕΞ ΑΝΩΘΕΝ - ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΗΣΕΙ, ΔΙΟΤΙ ΤΟΝ ΒΓΑΛΑΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ - ΕΑΝ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΟΥΜΕ, Ο ΘΕΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΤΥΧΙΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ, ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΤΟΝ ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΓΩΪΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩΪΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΙ. ΞΥΠΝΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ ΣΕ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗ ΖΩΗ. ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.____ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΤΥΦΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ, ΟΤΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΧΟΡΤΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ, ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ, ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΑΙΜΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ; ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΘΕΛΗΣΗ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΕΞΟΥΣΙΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ - ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΛΟΙΠΟΝ, ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ, ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.