Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Συγγενείς του Παπακωνσταντίνου τα νέα πρόσωπα στην αυθεντική λίστα Λαγκάρντ

Συγγενείς του Παπακωνσταντίνου τα νέα πρόσωπα στην αυθεντική λίστα Λαγκάρντ

Σύμφωνα με το ΣΚΑΙ:
Τέσσερα συνολικά νέα πρόσωπα περιλαμβάνονται στη νέα λίστα Λαγκάρντ σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες. Τα πρόσωπα φέρονται να διαθέτουν δύο λογαριασμούς και να σχετίζονται με τον πρώην υπουργό Οικονομικών του ΠΑΣΟΚ Γιώργο Παπακωνσταντίνου

Ένα από τα πρόσωπα που έχουν σχέση με τον πρώην υπουργό φέρεται να έχει δύο λογαριασμούς στην τράπεζα HSBC που ανοίχτηκαν το 1997, έναν ανενεργό και έναν ακόμη με καταθέσεις ύψους 1.222.000 δολαρίων.
 
Ο πρώην υπουργός Οικονομικών, που βρίσκεται στην Ολλανδία με την οικογένειά του για τις μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς έκανε επίσημη δήλωση:

Η δήλωση που εκδόθηκε από το πολιτικό του γραφείο έχει ως εξής:

«Τις τελευταίες ώρες γίνεται μια άθλια διαδικασία διαρροών και περιγραφών ονομάτων γύρω από τη «λίστα Λαγκάρντ», σύμφωνα με την οποία «φωτογραφίζονται» άτομα του ευρύτερου συγγενικού μου περιβάλλοντος και γίνονται εικασίες περί «αλλοίωσης».

Δηλώνω κατηγορηματικά τα εξής:

1. Καμμία απολύτως σχέση δεν είχα και δεν έχω με οποιονδήποτε λογαριασμό στη λίστα.

2. Καμμία απολύτως παρέμβαση στα στοιχεία που εγώ ζήτησα και έλαβα από τις Γαλλικές αρχές δεν έχω κάνει - παρέδωσα στους αρμόδιους τα πλήρη στοιχεία που μου παραδόθηκαν.

3. Εάν υπάρχουν λογαριασμοί στη λίστα που αφορούν σε πρόσωπα του ευρύτερου συγγενικού μου περιβάλλοντος, είναι κάτι το οποίο δεν εγνώριζα μέχρι σήμερα.

4. Είναι αυτονόητο ότι όλοι αυτοί οι λογαριασμοί θα ελεγχθούν πλήρως για να φανεί η αλήθεια.

Δεν πρόκειται να αποδεχθώ την κατασκευή ενοχής εκεί που δεν υπάρχει ούτε να γίνω εξιλαστήριο θύμα σε αυτήν την υπόθεση.

Άλλωστε με δική μου πρωτοβουλία φρόντισα να έρθουν τα στοιχεία αυτά στην Ελλάδα και τα παρέδωσα στον ΣΔΟΕ για να γίνει έλεγχος.

Ζητώ να έρθουν όλα τα στοιχεία στο φως - ονομαστικά και άμεσα - και να γίνει πλήρης διερεύνηση».





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΕΓΩ.......... | Δεκεμβρίου 28, 2012 2:11 μ.μ. | Reply
Άι στο διάολο............
Απίστευτο.........................
image description ΓΙΑΝΝΗΣ Ι. | Δεκεμβρίου 28, 2012 2:43 μ.μ. | Reply
ο Τσαρος μοιραζε και εκρυβε τα τιμαλφι
image description ΚΕΡΚΥΡΑ | Δεκεμβρίου 28, 2012 3:43 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΕΣΥ ΜΑΛΑΚΑ ΕΛΛΗΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΟΝΤΕΣ.ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΒΡΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΑΚΟΠΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 800 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΑ..
image description ChristosC | Δεκεμβρίου 28, 2012 3:54 μ.μ. | Reply
οοοοοοοοοοοοοοοοολλλλλλλλλλλλλλλλεεεεεεεεεεεεεεεεε
image description NIKOS | Δεκεμβρίου 28, 2012 3:16 μ.μ. | Reply
αρχισαν τα οργανα! ερχεται η ωρα που θα στηθουν και οι κρεμαλες στην πλατεια Συνταγματος. ο κοσμος ειναι στα ορια του και με αυτα που ακουει και βλεπει συντομα θα κανει το μπαμ
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Δεκεμβρίου 28, 2012 3:36 μ.μ. | Reply
ΚΟΙΜΗΘΕΙΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΗΣΥΧΑ......
ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΠΛΕΤΟ ΦΩΣ..... ΚΑΙ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ.....( ΕΣΤΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ....)
ΘΑ ΕΠΙΛΗΦΘΟΥΝ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ , Η ΒΟΥΛΗ - ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΙ -
ΤΟ ΣΔΟΕ - ΤΟ ΚΕΠΥΟ - ΤΟ MEGA Ο ΑΝΤ1 TO ΣΚΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΕΝΕΥΗΣ....
Η ΕΡΕΥΝΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ !!!! ΚΑΙ ΘΥΜΑΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ, ΜΕΣΩ ΠΑΡΑΓΡΑΦΗΣ Η ΑΝΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ Η ΝΟΜΙΚΩΝ ΚΕΝΩΝ.....
ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΟΙ ΦΟΡΟΛ/ΝΟΙ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΑΣ ΚΛΕΦΤΕΣ...ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2013 ...
image description DESPINA | Δεκεμβρίου 28, 2012 3:25 μ.μ. | Reply
ΜΠΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΩΝΥΜΙΑ ΕΊΝΑΙ .
image description JORDAN | Δεκεμβρίου 28, 2012 4:23 μ.μ. | Reply
Στην αρχή δαιβάζοντας Παπακωνσταντινου νόμιζα οτι θα είναι για τον Βασίλη.Το σοκ ήρθε οταν διάβασα οτι πρόκειται για τον ΕΘΝΟΣΩΤΗΡΑ μας,το Γιώργη τον Παπακωνσταντίνου.Πως θα αντέξω τέτοιο χτύπημα της μοίρας!!!!Μα είναι δυνατόν ο Γιώργαρος?????Μαύρα Χριστούγεννα θα περάσουμε....ΥΓ Σε ένα μήνα το πολύ κανενας,ουτε απο εμάς που τα λέμε εδω,δε θα θυμάται το περιστατικό.
image description FAIDON | Δεκεμβρίου 28, 2012 4:23 μ.μ. | Reply
ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ.
Ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΟΠΩΣ ΔΗΛΩΣΕ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΑΣΕ ΤΗ ΛΙΣΤΑ.ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΛΙΣΤΑ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΣΒΗΣΕΙ ΔΥΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ.
ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΤΕ ΤΑ ΔΥΟ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.ΓΙΝΑΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΜΜΕΝΟΙ Κ ΑΡΧΙΖΕΤΕ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ.
ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΙΚΟΣ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ CDS.ΑΦΟΥ ΤΟ ΔΙΕΨΕΥΣΕ Ο ΜΠΑΡΟΥΦΑΚΗΣ!
image description ΛΕΦΤΕΡΗΣ | Δεκεμβρίου 28, 2012 4:06 μ.μ. | Reply
Πάντα βιαστικοί να μιλήσουμε όταν μας σερβίρουν αυτό που θα θέλαμε να ακούσουμε. Το θέμα είναι να τιμωρηθούν κάποτε, στο κοντινό μέλλον, όσοι έκλεψαν και όχι να διαμαρτυρόμαστε επειδή πληρώνουμε και δεν ήμασταν εμείς στην θέση τους, τότε που έκλεβαν.
image description ΛΕΩΝΙΔΑΣ | Δεκεμβρίου 28, 2012 4:53 μ.μ. | Reply
Αποκλειεται !! Ειναι λασπη
Στη χωρα μας δε γινονται τετοια πραγματα !!
image description Δημήτρης | Δεκεμβρίου 28, 2012 4:56 μ.μ. | Reply
Να δείτε που στο τέλος ΟΛΟΙ που είναι στη λίστα θα βγουν λάδι...Να το θυμάστε αυτό.Στην Ελλάδα ποτέ δεν τιμωρήθηκε κάποιος που έκλεψε,τώρα θα τιμωρηθεί;
image description doctor | Δεκεμβρίου 28, 2012 4:19 μ.μ. | Reply
Ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει. Δεν μπορεί....
image description seimenis | Δεκεμβρίου 28, 2012 5:41 μ.μ. | Reply
Εδειχνε χαζός....δέν ήταν......
image description ανεμωνη | Δεκεμβρίου 28, 2012 5:37 μ.μ. | Reply
ΨΕΥΤΗ ΨΕΥΤΗ
image description dimtzim | Δεκεμβρίου 28, 2012 7:32 μ.μ. | Reply
Ας μην ξεχνάμε ότι ο κύριος αυτός νομοθέτησε κουκουλονόμο για τους λογιστές, μας έβαλε με το ζόρι να εκδίδουμε ΑΠΥ με πίστωση,και όταν μια ομάδα 300σίων από εμάς διαμαρτυρηθήκαμε ξεκινώντας μια προσπάθεια αντίστασης, μας απείλησε ακόμα και με φορολογικό έλεγχο.
Θυμάμαι καλά?
Σήμερα δεν μπορούμε να αποπληρώσουμε τον επι πιστώσει ΦΠΑ που εκδίδουμε, ούτε τους φορους εισσοδήματος, έχουμε μουτζουρωμένες τις καρτέλλες μας στα Ταμεία και κινδυνεύουμε με καταναγκαστικά μέτρα είσπραξης.Λαμπρά, ας τον χαίρονται όσα νοικοκυρόπαιδα από το σινάφι μας τον στήριζαν και μας έβγαζαν τότε γλώσσα.
image description Γιώργος | Δεκεμβρίου 29, 2012 1:30 μ.μ. | Reply
συμφωνώ απόλυτα!!!!σαν δε ντρέπονται όλοι λέω εγώ!!!!μας κοροϊδεύουν όλοι μαζί!!!
image description ype | Δεκεμβρίου 28, 2012 11:39 μ.μ. | Reply
O Παπακωνσταντίνου ευθύνεται για πολύ σοβαρότερα πράγματα από το συγκεκριμένο.
Ευθύνεται για την κατάντια ολόκληρης της χώρας και την φτωχοποίηση του λαού της.
Αλλά δεν ευθύνεται μόνο αυτός. Ευθύνεται ως μέλος μιας κυβέρνησης κι ενός κόμματος.
Κι αυτοί που βιάζονται να του φορτώσουν όλη την ευθύνη μάλλον θέλουν να κρύψουν τις δικές τους.
ΊΣΩΣ στο συγκεκριμένο θέμα να μην εμπλέκεται ΤΟΣΟ όσο φαίνεται.
Αλλωστε οι ξαδέλφες ...είναι κόρες του υπουργού του Μητσοτάκη του Μιχάλη Παπακωνσταντίνου.

Εμένα πάντως μου βρωμάει το θέμα.
Μάλλον το σύστημα αποφάσισε να θυσιάσει τον Παπακωνσταντίνου για να κρύψει την ουσία της πολιτικής του.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο