Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ -Σκέψεις παράτασης για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας

Το ενδεχόμενο να δοθεί παράταση της προθεσμίας πληρωμής των τελών κυκλοφορίας των Ι.Χ. οχημάτων, εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών.

Σύμφωνα με πληροφορίες, στο υπουργείο υπάρχουν σκέψεις μήπως δοθεί ολιγοήμερη επιπλέον προθεσμία, πέραν της 31ης Δεκεμβρίου, για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας του 2013. Οι λόγοι είναι κοινωνικοί με δεδομένο του ό,τι στο τέλος του χρόνου εκπνέουν κι άλλες φορολογικές υποχρεώσεις όπως ο φόρος εισοδήματος και ο ΦΑΠ.

Πάντως, επισήμως δεν επιβεβαιώνεται το ενδεχόμενο χορήγησης παράτασης.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description SIGA | Δεκεμβρίου 27, 2012 9:58 π.μ. | Reply
LES KAI OSOI ITAN NA TA PLIROSOUN BARIONTOUSAN. AMA DEN TA PLIROSAN TON DEKEMBRI THA TA PLIROSOUN TON IANOUARIO. MAURA MESANIXTA STO YPOURGEIO.
image description Bill | Δεκεμβρίου 27, 2012 10:45 π.μ. | Reply
Μεγάλε, απ' ότι φαίνεται εσύ βαριέσαι να πατήσεις alt + shift για ν' αλλάξεις χαρακτήρες τα τέλη κυκλοφορίας θα πλήρωνες; Πάντως Χρόνια Πολλά.
image description Γιάννης | Δεκεμβρίου 27, 2012 9:12 π.μ. | Reply
Τέλη κυκλοφορίας... κάτι που κανονικά θα έπρεπε να μπορείς να αγοράζεις αναλογικά με την χρήση.... Δεν εχει σημασία αν ο αλλος κυκλοφορήσει 1 μηνα η 5 μήνες το αμάξι του μέσα στον χρονο... θα πληρώσει 12μηνια... Περαν δλδ του οτι παραλογίζονται στην χρέωση, κάνουν και τους δύσκολους στην πληρωμή. Οποιος μπορεί καλα κανει και κλέβει το κράτος .- Πόλεμος είναι... εμείς vs αυτοί...
image description giorgos | Δεκεμβρίου 27, 2012 12:26 μ.μ. | Reply
Γιάννης ήθελες να σου βάλουν gps στο αυτοκίνητο και να πληρώνεις ανάλογα τα χιλιόμετρα που κάνεις? Ότι του κατέβει του καθένα στο μυαλό το λέει.. Καλή χρονιά!
image description eidikos | Δεκεμβρίου 27, 2012 12:58 μ.μ. | Reply
giorgos μην βάζεις ιδέες! άνετα σε λίγα χρονάκια θα γίνεται κι αυτό αυτόματα!
πάντως αυτό που είπε ο Γιάννης δεν είναι και άσχετο! Υπάρχουν αυτοκίνητα (εταιρικά και μη) που δεν κυκλοφορούν όλους τους μήνες!
image description tONI | Δεκεμβρίου 27, 2012 2:05 μ.μ. | Reply
Γιάννη όταν κλέβεις το κράτος, κλέβεις κ εμένα. Αν τα έλεγες αυτά μπροστά μου θα προσπαθούσα να σου σπάσω το κεφάλι.
image description basilhs | Δεκεμβρίου 27, 2012 5:31 μ.μ. | Reply
Σιγά ρε μάστορα εσύ που θα του σπάσεις και το κεφάλι. Πολύ καλά τα λέει ο γιάννης, στην Ολλανδία πληρώνεις ανάλογα τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει, δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις για αμάξι που είναι αχρησιμοποίητο, και εμείς θα καατθέσουμε πινακίδες γιατί το αμάξι μας είναι άχρηστο πλέον.
image description doctor | Δεκεμβρίου 27, 2012 10:22 π.μ. | Reply
Ναι έχει υποχρεώσεις ο φορολογούμενος έως τέλη Δεκεμβρίου και ξαφνικά αρχές του χρόνου θα του φέρει ο Άι Βασίλης ένα τούβλο με πεντακοσάευρα και θα πάει να πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας.
Ά ρε μεσάνυχτα που έχουν στο ΥΟ. Αυξήσαν τον φόρο στο πετρέλαιο και τα έσοδα καταβαραθρώθηκαν: ο κόσμος καίει νοβοπάν, mdf, παλέτες, παλούκια, κλαδιά, ό,τι βρει για να ζεσταθεί...
image description ΛΟΥΚΑΣ | Δεκεμβρίου 27, 2012 2:51 μ.μ. | Reply
Καμιά σκέψη για την ΑΠΟΣΥΡΣΗ των ΤΕΛΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ????
image description broster | Δεκεμβρίου 27, 2012 2:05 μ.μ. | Reply
Βρε Τονι έλεος .... Εντάξει όλοι νομοταγείς είμαστε .... Αλλά πες μου όταν το Κράτος σε διαλύει τι κάνεις ??? Μη μου ξαναγράψεις για το τι κάνεις εσύ για το Κράτος και λοιπές ωραίες μεν φιλοσοφίες δε ..... Στο ξαναγράφω για πολλοστή φορά , αν οι φόροι έμμεσοι και άμεσοι δεν μπουν σε λογικά πλαίσια και το κόστος ζωής (που συμπεριλαμβάνει και λογαριασμούς ΔΕΚΟ) δεν μειωθεί τότε η τάση για φοροδιαφυγή θα γίνει τελική επιλογή επιβίωσης , αν θες καταλαβέτο .......
image description eidikos | Δεκεμβρίου 27, 2012 4:10 μ.μ. | Reply
Κατ' εμέ έχετε και οι δυο σας δίκιο! απλά μπήκατε στον φαύλο κύκλο του αν δεν κλέβαμε το κράτος θα είχε περισσότερα έσοδα άρα και μικρότερους συντελεστές στους φόρους, αν όμως οι συντελεστές ήταν μικρότεροι δεν θα έκλεβαν τόσοι! κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή όμως και δεν νομίζω το κράτος προς το παρών!

Με λίγα λόγια η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα!
image description ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΝΟ ΗΟΝΕΥ | Δεκεμβρίου 27, 2012 4:09 μ.μ. | Reply
@ Broster, εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Αυτό που λες ειναι σωστό. Όμως θα συμφωνήσεις και συ μαζί μου ότι ο ανεκδιήγητος Έλληνας μικροαστός, δεν πλήρωνε τους φόρους του ούτε τις καλές εποχές όταν το φθηνό δανεικό χρήμα έτρεχε άφθονο. Αν μπορούσε να τα αποφύγει όλα θα τα απόφευγε...ούτε για την ψυχή της μάνας του δε θα έδινε στο κράτος. Επαναλαμβάνω για μην υπάρχει αμφιβολία....η αύξηση των φόρων σαφέστατα οδηγούν στη φοροδιαφυγή. Όμως η διαφωνία μας είναι στην νοοτροπία του μικροαστού. Δεν έχει την ηθική να κλαίει τώρα και ειναι και υπεύθυνος -στο κομμάτι που του αναλογεί- για την κατάντια της χώρας.
image description C.F.C. | Δεκεμβρίου 27, 2012 7:44 μ.μ. | Reply
Ενώ ο μεγαλοαστός ε, άρχοντας σε όλα ... και στις πληρωμές του και στα πάντα του ...
image description επαρχιωτης | Δεκεμβρίου 27, 2012 4:58 μ.μ. | Reply
δυστυχως για μια ακομη χρονια ομηροι ειμαστε......διαλυσαν το κρατος διαλυουν και την κοινωνια βαζοντας να μαλλωνουμε και να πεταμε κατηγοριες εκατερωθεν...ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ....
image description tONI | Δεκεμβρίου 27, 2012 9:42 μ.μ. | Reply
1) Δεν είπα ότι θα του έσπαγα το κεφάλι αν ήμουν μπροστά. Είπα ότι θα προσπαθούσα. Μπορεί να μου το έσπαγε αυτός. Αλλά τουλάχιστον δε θα εξυμνούσε τους κλέφτες του κράτους, άρα κ τους δικούς μου, δίχως αντίδραση.
2) Η αντίδρασή μου αφορά στη δήλωση "όποιος μπορεί καλά κάνει κ κλέβει το κράτος". Το κράτος είμαι εγώ, είναι τα παιδιά σας. Συνεχίστε να το κλέβετε εσείς κ να εξυμνείτε τους κλέφτες του..
3) Αν οι μεγάλοι κλέβουν το κράτος, η λύση είναι να τους σπάσουμε το κεφάλι ή ακόμα καλύτερα να τους κυνηγήσουμε με όποιο διαθέσιμο κ πολιτισμένο τρόπο υπάρχει. Δεν διορθώνεται ένα λάθος με ένα νέο λάθος. Πότε θα το καταλάβετε; Πότε θα καταλάβετε ότι από τη διάλυση του κράτους υποφέρουν οι πολλοί και μικροί και όχι οι λίγοι κ μεγάλοι; Πότε;
image description tONI | Δεκεμβρίου 27, 2012 9:31 μ.μ. | Reply
Κ να πω κ το άλλο. Σαφώς κ υπάρχουν άνθρωποι που θα κλέψουν με κάποιον τρόπο το κράτος εξαιτίας αδυναμίας πληρωμής κ ανάγκης επιβίωσης. Θα τους δικαιολογήσουμε μεν, αλλά δε θα τους εξυμνήσουμε δε. Όπως δικαιολογεί κανείς έναν διαρρήκτη ο οποίος κλέβει για να σώσει την οικογένειά του. Βέβαια από την άλλη είμαι σίγουρος ότι πολλοί εδώ μέσα τον διαρρήκτη της οικίας σας δε θα τον δικαιολογούσατε το ίδιο εύκολα με τον διαρρήκτη των κρατικών ταμείων κ ας το έκανε για λόγους επιβίωσης. Γιατί άραγε;
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο