Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Στουρνάρας στους F.T.- Ειδικά δικαστήρια για τη φοροδιαφυγή

Την ίδρυση ειδικών φορολογικών δικαστηρίων προκειμένου να επιταχυνθεί η επίλυση των φορολογικών υποθέσεων που εκκρεμούν χρόνια στα δικαστήρια προανήγγειλε ο υπουργός Οικονομικών Γ. Στουρνάρας και τόνισε πως πλέον όσοι συλλαμβάνονται να φοροδιαφεύγουν θα οδηγούνται στη φυλακή.

Την ίδια ώρα ανακοίνωσε πως ειδικό κλιμάκιο αξιωματούχων του υπουργείου Οικονομικών, στελεχών του ΣΔΟΕ και δικαστικών θα μεταβούν στο Παρίσι για να παραλάβουν την επίσημη «λίστα Λαγκάρντ». Παράλληλα προειδοποίησε πως το 2013 είτε θα μας οδηγήσει στην απόλυτη επιτυχία ή στην απόλυτη αποτυχία, που θα μπορούσε να προκύψει εάν το πολιτικό σύστημα θεωρήσει ιδιαίτερα δύσκολη τη διαχείριση της κατάστασης, τονίζοντας πως «ακόμη αντιμετωπίζουμε τον κίνδυνο χρεοκοπίας».

Μιλώντας στους FT ο κ. Στουρνάρας: Δηλώνοντας πως η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα είναι παντού και ότι ένας στους δύο ελεύθερους επαγγελματίες δηλώνουν ετήσιο εισόδημα κάτω των 5.000 ευρώ προανήγγειλε ένα νέο πλαίσιο για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής. Στα νέα μέτρα περιλαμβάνεται η ίδρυση ειδικών φορολογικών δικαστηρίων, πρόταση που είχε υποβάλει η τρόικα το 2010 την οποία όμως δεν κατάφερε να υλοποιήσει η προηγούμενη κυβέρνηση. Παράλληλα θα επιτρέπεται η φυλάκιση, αντί της αναστολής της ποινής, για τους φοροφυγάδες. Τώρα πλέον έχουμε το χρόνο να προετοιμάσουμε τη φορολογική μεταρρύθμιση είπε ο υπουργός.

Είπε πως θα μεταβεί στο Παρίσι ειδικό κλιμάκιο με στελέχη του υπουργείου Οικονομικών, του ΣΔΟΕ και δικαστικούς ώστε να παραλάβει ένα αντίγραφο της «λίστας Λαγκάρντ» με τα ονόματα 2.000 Ελλήνων με λογαριασμούς στην HSBC. Οι FT αναφέρουν, αφήνοντας αιχμές, πως η αρχική λίστα ίσως παραποιήθηκε πριν σταλεί στο Μαξίμου τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description doctor | Δεκεμβρίου 20, 2012 11:48 π.μ. | Reply
Αν στηθούν σοβαρά ειδικά δικαστήρια Στουρνάρα δεν θα έχεις κυβερνητικούς εταίρους για να συνεχίσεις το θεάρεστο έργο σου....
image description georkar | Δεκεμβρίου 20, 2012 11:35 π.μ. | Reply
Σχεδον 50% ,του παγκοσμιου χρηματος διακινειται μεσω offsore.Μιλαμε για 18 τρις δολαρια!!!!ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΨΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ!!!!!Ειναι καθηκον μας οι να ανατρατρεψουμε αυτα τα κοπροσκυλα που εχουν δημιουργησει αυτους τους μηχανισμους η να φοροδιαφευγουμε συνειδητα!!!!
image description axbax | Δεκεμβρίου 20, 2012 12:37 μ.μ. | Reply
ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ.....ΑΛΛΑ...
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Δεκεμβρίου 20, 2012 12:00 μ.μ. | Reply
Στουρνάρα, σε λάθος χώρα εισαι ΥΠΟΙΚ και σε λάθος ανθρωπους αναφέρεσαι. Ο περηφανος ελεύθερος Ελληνικός λαός δεν έχει καμία υποχρέωση να πληρωνει φόρους. Είμαστε ελεύθεροι άνθρωποι το καταλαβαίνεις? Δεν έχουμε υποχρεώσεις σε κανέναν. Δεν χάβουμε τα παραμυθια ότι φοροδιαφεύγουμε. Νόμος είναι τό δικιο της Cayenne, του Prada, της American Express μου και του αυθαίρετου μου. Μπορείς να φέρεις πίσω στα χρόνια του νεότερου Καραμανλή? Καμια αύξηση θα δώσεις στον 45άρη συνταξιούχο γιατί έχει να πάει και την γκόμενα weekend? Tι θες από τη ζωή μας τώρα??
image description egw ksana | Δεκεμβρίου 20, 2012 1:08 μ.μ. | Reply
apla grafikos
image description NAXAMENALEGAME | Δεκεμβρίου 20, 2012 1:47 μ.μ. | Reply
Αφου εξασφαλισαν με νομους, τους δικους τους (εφοπλιστες - τραπεζες κ.τ.λ.)
στελνουν ολους που ειναι στον πατο τις φορολογικης αλυσιδας στον τακο.
Ασυλια με τον νομο για κεφαλαιο και νομιμα πλυντηρια και μικρομεσιαοι (οσο υπαρχουν ακομα ) πληρωσε οτι μου κατεβει να σου χρεωσω η φυλακη.
Φορολογικη δικαιοσυνη στο μεγαλιο της
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Δεκεμβρίου 20, 2012 1:54 μ.μ. | Reply
Στουρνάρα, στο είπα. Δωσε αυξήσεις και φορολογική αμνηστεία, αλλιώς πήγαινε να ασκήσεις οικονομική πολιτική στο....Λουξεμβούργο
image description Me | Δεκεμβρίου 20, 2012 5:15 μ.μ. | Reply
Δεν μας λες το λόγο που πρέπει να πληρώνουμε τους φόρους; Μήπως έχουμε σύστημα υγείας; Μήπως έχουμε δημόσια παιδεία; Μήπως έχουμε συντάξεις; Μήπως έχουμε δημοτικές υπηρεσίες; Μήπως έχουμε εθνική άμυνα; Σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε ρεύμα, ούτε νερό, ούτε ΟΣΕ ώστε να υπάρχει λόγος να εισπράττει φόρους το κράτος. Η φορολογία υποτίθεται πως πρέπει να είναι ανταποδοτική, και να ανακατανέμει το εισόδημα προς τους οικονομικά ασθενέστερους. Και επιπλέον οι φόροι θα πρεπε να είναι ανάλογοι με τη φοροδοτική ικανότητα του καθενός. Τι βλέπεις να ισχύει πλέον από τα παραπάνω; ΤΙΠΟΤΑ. Καλούνται να πληρώσουν φόρο αυτοί που και χωρίς φόρους το εισόδημά τους δεν τους φτάνει ούτε για τα στοιχειώδη, ενώ τα πολύ μεγάλα εισοδήματα, πληρώνουν λιγότερα από παλαιότερα (αν θέλουν, γιατί αν δεν θέλουν, είτε φορτώνουν με τα προσωπικά τους έξοδα τις εταιρείες τους, είτε κάνουν τις δουλειές τους μέσω off-shore). Δεν κατάλαβα γιατί ο φορολογικός συντελεστής να είναι εξαρτώμενος από την προέλευση του εισοδήματος; Γιατί π.χ. κάποιος που βγάζει π.χ. 100.000,00 από τόκους να πληρώνει φόρο 15.000,00 και τέλος; Αν το κράτος έχει υπόνοιες ότι κάποιος φοροδιαφεύγει να τον ελέγξει, κι όχι να φορολογεί όλη την επαγγελματική ομάδα λες κι είναι όλοι κλέφτες. Αλλά, ξέχασα. Όσο πιο πολύ φοροδιαφεύγεις, τόσο πιο απίθανο είναι να συλληφθείς σε αυτή τη χώρα, γιατί οι πολιτικοί φίλοι σου σε καλύπτουν (με το αζημίωτο φυσικά). Και ειδικά τώρα που τους φόρους τους θέλουν για να πληρώσουμε τα δανεικά τους, ένας λόγος παραπάνω για να κηρύξουμε στάση πληρωμών. Αν η κυβέρνηση θέλει λεφτά, ας ξεκινήσει η ίδια τις δωρεές στο ελληνικό δημόσιο. Τα πόθεν έσχες τους δείχνουν ότι έχουν και μετρητά και ακίνητα. Να τα εισφέρουν στο ΤΑΙΠΕΔ.Ο Βενιζέλος τι τα θέλει π.χ. τα 3 εκατομμύρια ευρώ; Ο Ροβέρτος Σπυρόπουλος του ΙΚΑ τι τους θέλει τόσους αμπελώνες; Όλοι αυτοί που θέλουν να μας το παίζουν πατριώτες και σωτήρες να κάνουν την αρχή, ξεπατώνοντας όχι αυτά που δεν τους ανήκουν (δηλ.τη δημόσια περιουσία), αλλά την προσωπική τους περιουσία. Όσο για σένα που τόσο εύκολα χλευάζεις τους άλλους, βάλε εσύ πρώτος το χέρι στην τσέπη, για να δώσεις το καλό παράδειγμα. Εμπρός, συμπατριώτη!!!!!!
image description TΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Δεκεμβρίου 20, 2012 6:22 μ.μ. | Reply
Me, όλα αυτά που λες είναι άσχετα με το αν σε ένα πολιτισμένο δυτικό "Ευρωπαικό" κράτος πρέπει ή όχι να υπάρχει διευρυμένη φορολογική βάση ή όχι. Νομίζω ότι συμφωνώ με όλα με όσα έγραψες. Δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι. Εαν όμως εσύ νομίζεις ότι με τον να μην πληρώνεις κανενα φόρο βοηθάς στο να βελτιωθουν όλες αυτες οι παροχές που ζητάς από το κράτος...τότε λυπάμαι. Μηπως όλα αυτά είναι μια ωραία δικαιολογία στον ίδιο σου το εαυτό? Πράξε λοιπόν το πατριωτικό σου καθήκον με το αποφύγεις όσους περισσότερους φόρους γίνεται, και ΑΝ έρθει (όσο ζούμε ελπίζουμε) η καταστοφή της χώρας να κοιταχτείς στον καθρέπτη και να δικαιολογήσεις ακόμα μια φορά τον εαυτό σου...