Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Η αναγνώριση των ασφαλιστικών εισφορών ως επαγγελματικές δαπάνες στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο

Μια ρύθμιση στην οποία έχει επανειλημμένως αναφερθεί ο νυν Υπουργός Οικονομικών αλλά αποτελεί και απαίτηση του επιχειρηματικού κόσμου εδώ και πολύ καιρό, είναι η έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των ασφαλιστικών εισφορών των ελευθέρων επαγγελματιών- ατομικών επιχειρήσεων από τα ακαθάριστα έσοδά τους.

Η ρύθμιση αυτή δεν προστέθηκε στις διατάξεις του νέου "μίνι" φορολογικού νομοσχεδίου που κατατέθηκε στην βουλή την περασμένη εβδομάδα, προκαλώντας έντονα ερωτηματικά.

Ο Υπουργός  Οικονομικών ανέφερε για ακόμα φορά και εχθές στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής στη συζήτηση για το φορολογικό νομοσχέδιο, ότι πλέον θα υπάρχει πλήρης αναγνώριση των ασφαλιστικών εισφορών ως επαγγελματικές δαπάνες.

Συγκεκριμένα για το θέμα αυτό ανέφερε τα ακόλουθα:

"Εξορθολογίζεται η φορολογική μεταχείριση της επιχειρηματικής δραστηριότητας, η οποία πλέον θα είναι ισότιμη. Αυτό είναι ένα σημαντικό διαρθρωτικό αναπτυξιακό μέτρο, σημαντικότερο από τις όποιες επί μέρους ρυθμίσεις μειώσεων συντελεστών κ.λπ. Εισάγονται ρυθμίσεις, όπως ο εξορθολογισμός της φορολογικής μεταχείρισης της έρευνας στον ιδιωτικό τομέα με την οποία στηρίζεται με υγιή και βιώσιμο τρόπο η αναπτυξιακή διαδικασία, ή η πλήρης αναγνώριση των εισφορών κοινωνικής ασφάλισης, ως επαγγελματικές δαπάνες, γεγονός που αναμένεται να απελευθερώσει την επιχειρηματικότητα".
....

Κύκλοι του Υπουργείου Οικονομικών αναφέρουν ότι η σχετική δαπάνη θα θεωρείται ως γενικό έξοδο διαχείρισης και δεν χρειάζεται να αναφερθεί ξεχωριστά μαζί με τις υπόλοιπες δαπάνες του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε..
Αναμένουμε τις εξελίξεις σχετικά με το ζήτημα αυτό και ευελπιστούμε ότι τελικώς οι δαπάνες αυτές θα εκπίπτουν ως γενικό έξοδο διαχείρισης, δίνοντας έτσι μια μικρή ανάσα στους επαγγελματίες -που μαζί με τις υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες-, ταλανίζονται από τη συνεχόμενη οικονομική κρίση.

 




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description LAMMERGEIER | Δεκεμβρίου 20, 2012 10:23 π.μ. | Reply
Μακάρι ...
image description gkazan | Δεκεμβρίου 20, 2012 1:18 μ.μ. | Reply
Είναι Πάσχα, έχουν στήσει 10 σούβλες με αρνιά 20άκιλα, μας πετούν ένα γυμνό κόκκαλο και λέμε "Μακάρι" ή "Επιτέλους"... Σαν σκυλάκια κυνηγάμε την ουρά μας...
image description σα δε ντρέπεστε λίγο | Δεκεμβρίου 20, 2012 10:32 π.μ. | Reply
ευχαριστούμε σαχίμπ.....παντα ταπεινοί σας δούλοι...
image description Auditor | Δεκεμβρίου 20, 2012 12:30 μ.μ. | Reply
Θα λέμε ευχαριστώ για τα αυτονόητα.
Επιτέλους δηλαδή.
image description Ελ. Επ. | Δεκεμβρίου 20, 2012 1:39 μ.μ. | Reply
Μήπως είναι αντισυνταγματικό (λέω, μήπως...) εδώ και 2 χρόνια οι ελεύθεροι επαγγελματίες να φορολογούνται για τις ασφαλιστικές τους εισφορές ενώ οι μισθωτοί όχι;
image description egw ksana | Δεκεμβρίου 20, 2012 1:38 μ.μ. | Reply
mipws einai poio antisyntagmatiko oi misthwtoi na forologountai me megalytero syntelesti apo tous e e oi opoioi forodiafeugoun ki olas kai gia auto ftasame edw
image description C.F.C. | Δεκεμβρίου 20, 2012 3:13 μ.μ. | Reply
Μήπως έχετε (πληθυντικός ευγένειας) μπερδέψει τα ούμπαλα με τα καρούμπαλα ...
image description GEORGE | Δεκεμβρίου 20, 2012 3:01 μ.μ. | Reply
Η ενσωμάτωση στα έξοδα των ασφαλιστικών εισφορών θα τους επιβαρύνει και με φόρο και με φπα.
Ακόμα μεγαλύτερο βάρος στις επιχειρήσεις.
image description ΦΟΡΟΦΥΓΑΣ | Δεκεμβρίου 20, 2012 6:31 μ.μ. | Reply
Μήπως το να μην κόβεις αποδείξεις σε κάνει κλέφτη και λοποδίτη? (μην παιζουμε με τις λέξεις τυπου φοροδιαφυγή και άλλα κουραφέξαλα..κλπ. Kλεψιά από όλη την κοινωνία λέγεται)...
image description G.E.S. | Δεκεμβρίου 20, 2012 1:21 μ.μ. | Reply
τωρα εδω, στον πατο του βαρελιου ,θελει συμπνοια , για να βγουμε απο το βαρελι ....καλες γιορτες
image description zacalys | Δεκεμβρίου 20, 2012 8:27 μ.μ. | Reply
Ειμαι δικηγορος.Για να μπορω να ειμαι και να εχω λεφτα για να μου παρεις το φορο κ. Κρατος, πρεπει να πληρωνω ασφ. εισφορές , αλλοιώς με τιμωρείς. Και ερχεσαι να μου πείς ότι αυτη η υποχρεωτική δαπανη (και με ποιν. ευθυνες μάλιστα) δεν εκπίπτεται...Ο ληστης τουλάχιστον κάτι διακινδυνευει, εσύ κ. Κρατος ποτέ!
Και μετα μου λες "Εσεις οι δικηγοροι φοροδιαφεύγετε" ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΛΕΓΧΕΙΣ!Εγω συνεργαζομαι αποκλειστικά με Εταιρίες και θελουν τρυπητη απόδειξη..Ετσι εχω "χωρίς κερδος κέρατα"...Και με λένε κλεφτη ΚΑΙ τρωω στη μαπα όλες τα χαρατσια που με καθε τροπο μας βάζεις....
Τελος θα ήθελα μια ψυχραιμη απάντηση "Μηπως ο καλλιτερος τροπος ανακαμψης της οικονομιας ; ειναι η φοροδιαφυγή??
image description Χ | Δεκεμβρίου 21, 2012 8:15 π.μ. | Reply
Ας αφήσουν την παραοικονομία να ανασάνει κι ας κυνηγήσουν το λαθρεμπόριο και την διαφθορά. Δυστυχώς όμως γίνεται το αντίθετο.
image description Κοκκαλιστάν | Δεκεμβρίου 21, 2012 10:29 π.μ. | Reply
Eννοείς αφήνουν το λαθρεμπόριο να ανασάνει και κηνυγάνε την παραοικονομία? Και το λαθρεμπόριο τι ακριβώς είναι ??
image description ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ | Δεκεμβρίου 21, 2012 10:48 π.μ. | Reply
Είμαι δικηγόρος. Απο αυτά που σου δηλώνω και μου είναι αρκετα για να επιβιώσω μέχρι τωρα ΤΕΚΜΑΙΡΕΙΣ αυθαίρετα ότι λέω ψέματα κατα 26% τουλάχιστον. Τεκμαίρεις ότι ξοδευω 3000 το χρόνο σε κομμωτήρια και...αναπνέοντας. Φυσικα από ΕΜΕΝΑ δε θα κόψεις φόρο άμα πάρω απόδειξη από το κομμωτηριο. Τεκμαιρεις ότι πληρώνω 5000 το χρόνο για ενα ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ σπίτι όπου πληρώνω 3500 το χρόνο. Τεκμαίρεις ότι έχω +150 ευρω στο τελος επιτηδεύματος για να παρουν επίδομα τα παιδία των μισθωτών. Οχι το ΔΙΚΟ μου παιδι. Τεκμαίρεις ότι εχω να πληρώση για ΟΑΕΔ που όμως εγώ ΔΕΝ δικαιούμαι να λάβω γιατι δεν δικαιούμαι να είμαι ΑΝΕΡΓΟΣ ακόμη και όταν κάθε μήνα σημειώνω ζημιες επειδή έτσι είναι τα πράγματα στο ελευθερο επαγγελμα ή επειδή απλα τα διαστήρια είναι κλειστα για 6 μήνες. Και αφου αποφασίζεις το εισόδημα μου με πλαστά τεκμήρια από πού θα αφαιρεσω τις εισφορές μου ?Α, ξέχασα. αφού είμαι δικηγόρος ΣΙΓΟΥΡΑ έχω παραπάνω και απο αυτά που λέω εγώ και από αυτά που λες εσύ. Ασχετα αν καθε τρίμηνο σου πληρώνω ΦΠΑ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΟ απο την ΤΣΕΠΗ μου γιατι θέλεις και απόδειξη τη μέρα παροχής της υπηρεσία κι όχι όταν πληρώνομαι δηλαδη όταν ΕΧΕΙ ο άλλος. Εν τω μεταξυ εσύ Κράτος μου χρωστας περίπου 1500 ΕΥΡΩ απο δουλειες που σου χω κάνει ΤΖΑΜΠΑ εδώ και χρόνια... Ε λοιπον αυτές είναι οι δικές μου αλήθειες . Και τα ψέματα τώρα μόλις αρχίζουνε.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο