Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις
Αλλες ειδήσεις

Σχετικά θέματα

Πώς διαμορφώθηκε το τέλος επιτηδεύματος που θα πληρώσουν οι επιχειρήσεις και οι ελ. επαγγελματίες για το 2012

Πώς διαμορφώθηκε το τέλος επιτηδεύματος που θα πληρώσουν οι επιχειρήσεις και οι ελ. επαγγελματίες για το 2012

Σύμφωνα με την διάταξη της παραγράφου 4 του άρθρου 10 του φορολογικού νομοσχεδίου

α) Για νομικά πρόσωπα που ασκούν εμπορική επιχείρηση και έχουν την έδρα τους σε τουριστικούς τόπους και σε πόλεις ή χωριά με πληθυσμό έως διακόσιες χιλιάδες (200.000) κατοίκους, σε οκτακόσια (800) ευρώ ετησίως.
β) Για νομικά πρόσωπα που ασκούν εμπορική επιχείρηση και έχουν την έδρα τους σε πόλεις με πληθυσμό πάνω από διακόσιες χιλιάδες (200.000) κατοίκους, σε χίλια (1.000) ευρώ ετησίως.
γ) Για ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες, σε εξακόσια πενήντα (650) ευρώ ετησίως.
δ) Για κάθε υποκατάστημα σε εξακόσια (600) ευρώ ετησίως.
Ειδικά για τις Αστικές μη Κερδοσκοπικές Εταιρίες της παραγράφου 4 του άρθρου 2 του Κ.Φ.Ε. καθώς και για τα φυσικά πρόσωπα που το εισόδημά τους προέρχεται από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα και έχουν έγγραφη σύμβαση με μέχρι τρία (3) φυσικά ή/ και νομικά πρόσωπα, ή το εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθάριστων εσόδων τους προέρχεται από ένα (1) φυσικό ή/ και νομικό πρόσωπο, τα ποσά του τέλους επιτηδεύματος, εξακολουθούν να ισχύουν όπως επιβλήθηκαν κατά το οικονομικό έτος 2012.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description LAMMERGEIER | Δεκεμβρίου 14, 2012 9:41 π.μ. | Reply
Σε φάρμακα να τα φάνε..
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Δεκεμβρίου 14, 2012 10:49 π.μ. | Reply
ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΕ....
image description Γιατρός | Δεκεμβρίου 14, 2012 12:09 μ.μ. | Reply
Στο χωριό μου λέμε "Στους γιατρούς να τα φάς"
image description ΤΑΚΗΣ | Δεκεμβρίου 14, 2012 9:35 π.μ. | Reply
ΑΝ ΒΡΟΥΝΕ ΝΑ ΕΙΣΠΑΞΟΥΝ
image description ΝΙΚΟΣ | Δεκεμβρίου 14, 2012 9:28 π.μ. | Reply
δηλαδη θα ισχυσουν απο το 2012? αντε παλι να εξηγεις σε 2-3 μηνες οταν κανουν τις δηλωσεις τους γιατι πληρωνουν και τι πληρωνουν. Αυτο πραγμα να ψηφιζουν νομους με αναδρομικη ισχυ ειναι οτι πιο αθλιο και παρανομο.
image description pavlos | Δεκεμβρίου 14, 2012 10:14 π.μ. | Reply
Όχι απλώς άθλιο, αλλά και αντισυνταγματικό. Δεν νοείται να εφαρμόζεται - εδώ γελάμε ... - νόμος με αναδρομική ισχύ. Δηλ. να φτιάξω έναν νόμο και να τον βάλω να ισχύει από το 2000. Καλό ε ; Οι άνθρωποι είναι άσχετοι, γελοίοι, κλέφτες και έχουν διαλύσει το Σύνταγμα και το πολίτευμα. Μολών λαβέ κουφάλες ...
image description xristosnlogist | Δεκεμβρίου 14, 2012 10:29 π.μ. | Reply
Για τις ατομικές τέλος επιτηδεύματος ολοι 650 ευρω? σε ολη την επικράτεια? Δεν διαχωρίζονται οι περιοχές κάτω των διακοσίων χιλιάδων?
image description frabala | Δεκεμβρίου 14, 2012 10:57 π.μ. | Reply
Η απαλλάγη για τα 5 πρώτα χρόνια καταργήθηκε?
image description spirosvii | Δεκεμβρίου 14, 2012 10:47 π.μ. | Reply
Η απαλλάγη για τα 5 πρώτα χρόνια καταργήθηκε? ???
image description dimi | Δεκεμβρίου 14, 2012 10:32 π.μ. | Reply
εγω αυτο που εχω καταλάβει ειναι ότι υπάρχει σχέδιο να κλείσουν όλοι οι μικροί και να μείνουν μόνο οι μεγάλοι σε όλους τους κλάδους,ειναι δυσβάσταχτα τα ποσά..αλλά καλα΄να πάθουμε που τους ξαναψηφίσαμε..
image description TZO | Δεκεμβρίου 14, 2012 11:51 π.μ. | Reply
ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΩ ΜΕΣΑ ΤΟΤΕ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΕΛΗ 2014 ΑΝΤΕ ΑΡΧΕΣ 2015 (ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΑ) ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΟΙΚΙΑΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΜΑΓΑΖΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ "ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΣΟΥΝ" ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΠΥ (ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ,ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ,ΜΑΣΕΡ,ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΑΦΗ) ΘΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΟ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΑΝΕΧΕΙΑ...ΒΑΖΩ ΟΣΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ ΘΕΛΕΤΕ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΑ ΚΑΙ ΕΦΙΑΛΤΙΚΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΣΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ...ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!
image description M | Δεκεμβρίου 14, 2012 11:02 π.μ. | Reply
ευτυχώς δηλαδή που θα καταστραφεί η Γη στις 21...αααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχα
image description ΠΑΝΟΣ | Δεκεμβρίου 14, 2012 12:36 μ.μ. | Reply
συμφωνώ 100% με το σκεπτικό σου... Το ίδιο ακριβώς είπα από τη μέρα που άκουσα ότι μειώνονται οι μισθοί των Δημοσίων υπαλλήλων προβλέποντας ότι ο τζίρος θα κατρακυλήσει κάτω από το μισό παντού και ότι αυτό θα έχει αποτέλεσμα η ανεργία να ξεπεράσει το 30% μέσα σε 2-3 χρόνια... Δυστυχώς το είχα προβλέψει σωστά... Αυτοί άραγε γιατί δεν το είχαν ???
image description Χρήστος | Δεκεμβρίου 14, 2012 1:56 μ.μ. | Reply
Καλησπερα....Η απαλλαγή για τα 5 πρώτα χρόνια ή μέχρι τα 30, καταργήθηκε; Δεν ανφέρεται πουθενά στο σχέδιο νόμου...