Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Από 1ης Ιανουαρίου του 2015 καταργείται η υποχρεωτική εγγραφή στα Επιμελητήρια

Με Πράξη Νομοθετικού περιεχομένου  για τη διευκόλυνση της ίδρυσης επιχειρήσεων, τη μείωση του κόστους λειτουργίας και την ενίσχυση του ανταγωνισμού όπως ανακοίνωσε το ΥΠ.Ανάπτυξης, θα υπάρξει και ρύθμιση για κατάργηση από 1/1/2015 της υποχρεωτικής εγγραφής στα επιμελητήρια. Η εγγραφή πλέον από την ημερομηνία αυτή θα καθίσταται προαιρετική.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | Δεκεμβρίου 13, 2012 7:01 π.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΑΠΟ 01/1/2013 !!
image description FROUFROU | Δεκεμβρίου 13, 2012 7:26 π.μ. | Reply
μεχρι τοτε θα το εχουμε ξεχασει
image description PANOS | Δεκεμβρίου 13, 2012 8:26 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΙΧΑΛΟ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ.
image description karpodinis | Δεκεμβρίου 13, 2012 8:44 π.μ. | Reply
Και την 31/12/2014 θα υπάρχει μετάθεση της ημερομηνίας σε άλλα 3 χρόνια λόγω βιωσιμότητας τους
image description george | Δεκεμβρίου 13, 2012 9:07 π.μ. | Reply
Τότε γιατί μας πηδάνε τώρα με τα γεμη στα επιμελητήρια ???
Τι θα γίνει τότε ξανά-μανά από την αρχή ???
image description kotsos | Δεκεμβρίου 13, 2012 9:09 π.μ. | Reply
Κάτι για το 2023??
image description strigkla | Δεκεμβρίου 13, 2012 9:14 π.μ. | Reply
Αφού θα καταργήσουν την υποχρεωτική εγγραφή τότε γιατί όλη αυτή η ταλαιπωρία με τα ΓΕΜΗ και τα πιστοποιητικά που θα παίρνουμε μόνο μέσω Επιμελητηρίων?
image description ? | Δεκεμβρίου 13, 2012 9:31 π.μ. | Reply
Οταν λενε "καταργειται η υποχρεωτικη εγγραφη" τι εννοουν. Καταργειται για τους νεους και για τους παλιους που ειχαν γραφτει θα συνεχισουν να πληρωσουν? Μην μας αναγκασετε να κάνουμε διακοπή και πάλι εναρξη για να γλυτωσουμε το 100αρι. Και θα πρεπει να πληρωνουμε για 2 ακομα χρονια για πιο λόγο? τι προσφετεται? Διακοπη ΤΩΡΑ
image description γιατι | Δεκεμβρίου 13, 2012 9:09 π.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ Α ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΕ ΣΗΜΕΡΑ....ΕΚΤΟΣ ΟΛΙΓΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ...ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΧΡΗΜΑΤΑ...ΒΕΒΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΑΝΕ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ,ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ.,ΤΡΩΝΕ ΑΣΤΑΚΟΥΣ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΕΣ......
image description Trip_Accountant | Δεκεμβρίου 13, 2012 10:29 π.μ. | Reply
Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι ! ! ! !
Σας το υπογραφω εαν θέλετε.
image description Stav | Δεκεμβρίου 13, 2012 10:24 π.μ. | Reply
...αλλά όλως τυχαίως, για να συναλλαχθείς με το Γ.Ε.ΜΗ θα απαιτούν εγγραφή. Οπότε ποιός γλιτώνει;
image description Dimitris | Δεκεμβρίου 13, 2012 10:39 π.μ. | Reply
Ελάτε τώρα, δε καταλάβατε, ανέκδοτο ήταν να γελάσουμε πρωί πρωί
image description ΙΟΑΝΝΗΣ ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΣ | Δεκεμβρίου 13, 2012 10:11 π.μ. | Reply
Αγαπητοι φιλοι καταργειται η υποχρεωτικη εγραφη σταεπιμελητηρια οχι το ΓΕΜΗ που το διαχειριζονται τα κατα τοπους επιμελητηρια οποτε αυξανεται το ποσο για την διαχειριση του ΓΕΜΗ και ΑΛΛΑΞΕ Ο ΜΑΝΟΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΑΛΛΙΩΣ και επειδη τυγχανει να ξερω αρκετα καλα τα επιμελητηρια γινεται το ελα να δεις ........
image description thaste | Δεκεμβρίου 13, 2012 11:41 π.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ...ΣΗΜΕΡΑ.ΑΥΡΙΟ????ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ!ΑΦΟΥ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ...Μ'ΑΥΤΟΥΣ!
image description Thanos | Δεκεμβρίου 13, 2012 1:33 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι διαβάζω οτι με την κατάργηση της υποχρεωτικής εγγραφής στα
επιμελητήρια θα μειωθεί το κόστος λειτουργίας των επιχειρήσεων,θα ενισχυθεί
ο ανταγωνισμός και θα είναι ευκολότερη η ίδρυση μιάς επιχείρησης.
Πείτε μου τώρα σε τι ακριβώς τα επιμελητήρια δυσκολεύουν την ίδρυση μιάς
επιχείρησης και για ποιό κόστος λειτουργίας των επιχειρήσεων μιλάμε.
Σκέφτηκε κανείς μας τι μπορεί να κρύβεται πίσω απο την κατάργηση των
επιμελητηρίων και το οποίο να έχει σχέση με την αποδυνάμωση της φωνής των επαγγελματικών οργανώσεων.Το ΄΄διαίρει και βασίλευε΄΄ σας λέει κάτι;
Αν ναί σκεφτείτε λιγάκι την μπανανόφλουδα που λέγεται ΄΄μείωση του κόστους
λειτουργίας΄΄ των επιχ/σεων γιατί απ΄όσο ξέρω το ετήσιο κόστος για τα μαγαζιά
δεν ξεπερνάει τα 30-40 euro τον χρόνο.
image description πανος | Δεκεμβρίου 13, 2012 1:23 μ.μ. | Reply
Γενικά θάνο είναι κακό να πληρώνεις αυτούς που δεν προσφέρουν τίποτα. Εδώ έχουμε καταργήσει το ρητό ο μη εργαζόμενος μη εσθιέτω.
image description qw | Δεκεμβρίου 13, 2012 2:40 μ.μ. | Reply
καταργείται η εγγραφή αλλά αν δεν γραφτείς πως θα έχεις δικαίωμα υπογραφείς, τι τάξη λογιστής θα είσαι και τι γίνεται με το gsis που θα πρέπει να είσαι ταμιακά ενήμερος στο ΟΕΕ για να έχεις πρόσβαση στους πελάτες σου.
image description ALICIA | Δεκεμβρίου 13, 2012 9:04 μ.μ. | Reply
λαλούν και δυό χορεύουν !
image description taraxias | Δεκεμβρίου 13, 2012 9:51 μ.μ. | Reply
Και το ΕΒΕΑ έκανε το ωράριο εργασίας μέχρι τις 13:30 . Δεν φτάνει που μας πήξανε με την αυταπογραφή, τρέχουμε να υποβάλουμε τα δικαιολογητικά και μας λένε κλείσαμε.Άσε που πέρνουν και 10 ευρώ για κάθε αιτήση που υποβάλεις.
Και τα παραρτήματα που έχουν πχ στο Μαρούσι γιατι δεν τα κλείνουν. Αφού ούτε εγγραφή μπορείς να κάνεις,ούτε τα δικαιολογιτικά της αυταπογραφής μπορείς να υποβάλεις.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο