Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μπλόκο στο φορολογικό από το Δ.Ν.Τ. - Θέλει άλλες κλίμακες για μισθωτούς και συνταξιούχους

Μπλόκο στο φορολογικό από το ΔΝΤ – Θέλει άλλες κλίμακες για μισθωτούς και συνταξιούχους

Κόκκινο φως άναψε στο eurogroup το ΔΝΤ. Ζητά αλλαγές και μάλιστα άμεσα, ενώ από την Κομισιόν δεν υπάρχουν ενστάσεις. Η νέα διαφωνία ουσιαστικά ήρθε στη βάση της προηγούμενης πρότασης για 45% στα εισοδήματα πάνω από 26.000 ευρώ.

Μπορεί από το ΔΝΤ να μην βγήκε στο τραπέζι και πάλι το...45αρι όμως απαιτεί αλλαγές.
Η Ελλάδα πάλι από την πλευρά της αν και από την ευρωπαϊκή πλευρά της τρόικας το φορολογικό “περνάει” ως έχει οφείλει να ικανοποιήσει και το ΔΝΤ.
Ουσιαστικά το ΔΝΤ βλέπει στρεβλώσεις στις κλίμακες.

Παράλληλα δεν δέχεται να πάει για το 2014 η φορολόγηση των αγροτών βάσει βιβλίων που θα τηρούν και ζητά την εφαρμογή του νέου κανόνα από το 2013, αλλά και εφαρμογή του νέου μέτρου και για τα χαμηλά εισοδήματα.
Η τρίτη ένσταση του ΔΝΤ έχει να κάνει με τη φορολόγηση των κεφαλαίων πλην των εσόδων από ενοίκια και τόκους.

Πηγή Newsit.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Θοδωρής | Δεκεμβρίου 12, 2012 9:36 π.μ. | Reply
Κατάντια...
image description Panos | Δεκεμβρίου 12, 2012 9:55 π.μ. | Reply
Πλησιάζει ο καιρός που σε λίγο όλες αυτές οι κλίμακες θα χρησιμεύουν μόνο για ακαδημαϊκούς σκοπούς μιας και δεν θα υπάρχει εισόδημα από κανέναν για να εφαρμοστούν...
image description Mantis | Δεκεμβρίου 12, 2012 9:43 π.μ. | Reply
Θα υπάρχουν όμως τα τεκμήρια...
image description 969 | Δεκεμβρίου 12, 2012 10:26 π.μ. | Reply
Θα αποσύρουμε τα ΙΧΕ και θα μένουμε σε τσαντηρια .... Αυτό δεν θέλουνε ? ¨οσο για το γενικό τεκμήριο διαβίωσης ... απλά θα οφείλονται οι φόροι ....
image description doctor | Δεκεμβρίου 12, 2012 9:29 π.μ. | Reply
Όσοι ψηφίζετε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ μόκο. Απολαύστε εθνική αξιοπρέπεια....
image description The Jamaican | Δεκεμβρίου 12, 2012 9:34 π.μ. | Reply
Σωστός!!! Τα ίδια ακριβώς έλεγα τη βραδιά των εκλογών.
image description aaa | Δεκεμβρίου 12, 2012 10:06 π.μ. | Reply
για τους αγροτες που δεν φορολογουνται,μοκο?
image description gkazan | Δεκεμβρίου 12, 2012 10:39 π.μ. | Reply
Θα δείτε που ΟΛΟΙ θα κάνουμε μοκο, συντόμως... Μην ξεχάσουμε στην παραπάνω δικομματική παρέα να προσθέσουμε και το τρίτο το .... καλύτερο, την ΔΗΜΑΡ, την μεγάλη αριστερή ελπίδα. Μην ξεχνάμε και τις κωλοτούμπες Τσίπρα (από καταγγελία μνημονίου, σε αναγνώριση χρεους και αποπληρωμή σύμφωνα με τις δυνατότητές μας και ξανάμανα καταγγελία μνημονίου), τον Καμμένο νεομπουχέσα, το απολιθωμένο ΚΚΕ (είναι σε safe mode από το 1917 και απλά περιμένει το 2017 να στείλει "αγωνιστικούς χαιρετισμούς στις υπόλοιπες λαϊκές δημοκρατίες", την Χ.Α. (άλλο ένα όργανο της ΝΤΠ, μοναδικό σκοπό έχει να αποτελέσει την "νέα" αντιπρόταση από την ακρο-δεξιά πλευρά, σε όποιο κόμμα τελικά πρεσβεύει την ακρο-αριστερά, μην ξεχνάμε Κασιδιάρης "Εδώ θα έχουμε νεκρούς"-Μιχελογιαννάκης "Θα βγεί ο κόσμος με Καλάσνικοφ")... Γενικά, όποιος πιστεύει ακόμη σε πολιτικές ιδεολογίες και τα υποστηριζόμενα πολιτικοοικονομικά συστήματά τους, κοιμάται βαθιά ή ακόμη χειρότερα... Η μόνη χρησιμότητα των πολιτικών μανιφέστων και διακυρήξεων ΟΛΩΝ των κομμάτων, είναι να αποτελέσουν προσάναμα για την ξυλόσομπα... Βαρέθηκα να ακούω για δεκαετίες "Είμαι αριστερός και δεν το επιτρέπει η ιδεολογία μου", "Είμαι ΠΑΣΟΚ και είμαι σοσιαληστής" (σωστά το έγραψα), "Είμαι ΝΔ και είμαι νεοφιλελεύθερος" κλπ... Τουλάχιστον, είναι κοινό σε όλους το γεγονός οτι ΠΟΤΕ δεν είπαν "Είμαι Έλληνας...", πριν αναφέρουν την κομματικής τους ταυτότητα-προσήλωση. Ας απολαύσουμε λοιπόν, όλοι, εθνική αξιοπρέπεια, υπερηφάνεια και εθνική ακεραιότητα...
image description KOSTASDAK | Δεκεμβρίου 12, 2012 12:38 μ.μ. | Reply
Ναι και αν θα έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ θα μας σώσει ή μήπως η ΑΝ.ΕΛ. η μήπως η ΧΑ;
Με τις εκλογές δε λύνεται η κατάσταση αλλά με λαικό ξεσηκωμό ρίξη και ανατροπή του καπιταλισμού αλλιώς για όλους μόνιμη φτωχεια και εξαθλίωση!
Ρίχτε και καμιά ματιά παγκόσμια σε όλες τις χώρες τα ίδια ανεξάρτητα από αν έχουν χρέος ή όχι, αν έχουν ανάπτυξη ή όχι κλπ!!!
image description Ξυπνήστε έστω και τωρα !!! | Δεκεμβρίου 12, 2012 11:09 π.μ. | Reply
Το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ που ψηφίζετε τόσα χρόνια, καλά έκαναν και μας έφεραν στην απόλυτη εξαθλίωση σήμερα!

Σας ρωτάω το εξής απλό μονάχα κ όλους τους υπόλοιπους σχολιαστές εδώ μέσα. Τόσα χρόνια ποιο κόμμα σας προειδοποιούσε για όλα αυτά τα δεινά που αντιμετωπίζουμε σήμερα?
Ποιο κόμμα αποκάλυπτε τον πραγματικό χαρακτήρα της λυκοσσυμαχίας της Ε.Ε όταν όλοι οι άλλοι σας έταζαν ότι θα τρώμε με χρυσά κουτάλια??
Πόσες και πόσες από τις κατακτήσεις των προηγούμενων δεκαετιών που απολάμβαναν οι εργαζόμενοι , άρα κι εσείς προφανώς , δεν τις οφείλετε και στους αγώνες που οργάνωνε το ΚΚΕ με όποιο τρόπο μπορούσε???
Αλλά εσείς ξέρατε μόνο να ειρωνεύεστε και να χασκογελάτε και να έχετε αράξει βολεμένοι στους καναπέδες σας.
Τώρα λοιπόν τι σας φταίει πάλι το ΚΚΕ η η Παπαρήγα για τα σημερινά χάλια???
Ξυπνήστε λίγο κι εσείς , διεκδικήστε την ζωή και τα όνειρά σας , μην τα περιμένετε όλα από τον μηχανής Θεό η από νέους χαρισματικούς τάχα μου ηγέτες. Αλλιώς μια ζωή θα είστε στην ανέχεια , στο κυνήγι της επιβίωσης και το πιο σημαντικό θα έχετε απωλέσει και την αξιόπρέπειά σας!
image description ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:07 μ.μ. | Reply
Ξυπνήστε έστω και τωρα !!! Είπε: Αγαπητέ-ή , το ΚΚΕ δηλαδή τι είδους αξιοπρέπεια έχει όταν παίρνει την κομματική αποζημίωση των εκατομμυρίων € που του αναλογεί (από δάνεια του ΔΝΤ και της Τρόικα) και με τα δανεικά αυτά αναθεματίζει και κάνει αγώνες, μοιράζει φυλλαδια, πληρώνει αμοιβές κ.τ.λ. Γιατί ένα Κομμουνιστικό Κόμμα που θέλει απαγκίστρωση από την ΕΕ και την Αμερική καταδέχεται τα λεφτά τους ? Μάλλον θα πρέπει να κάνετε έναν έλεγχο στα οικονομικά σας για να διαπιστώσετε ότι λυκοσυμμαχία ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΥ ΡΕΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ Η ΚΕΝΤΡΩΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

Φιλικά...
image description Ξυπνήστε έστω και τωρα !!! | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:34 μ.μ. | Reply
δεν εχετε ιδεα τι λετε! ενημερωθειτε πρωτα σωστα και μετα σχολιαστε.
image description maria | Δεκεμβρίου 12, 2012 11:48 π.μ. | Reply
ΠΛΗΝ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΚΟΥΣ!ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΚΟΥΣ?ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ.ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ.ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΤΗ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ.ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΝ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΓΕΜΑΤΟ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ
image description neos | Δεκεμβρίου 12, 2012 11:22 π.μ. | Reply
Εσεις οι μεγαλυτεροι φταιτε για ολη αυτη την κατασταση,που φτασαμε εδώ που φτασαμε. Φταιτε που υποστηριζατε το συστημα και ψηφιζατε ΠΑΣΟΚ,ΝΔ και τα ομοια τους και αδιαφορουσατε για το τι θα αντιμετωπισει η επομενη γενια-τα παιδια σας. Προκειμενου να σας βολεψουν σε θεσουλες,να σας κανουν κανενα ρουσφετακι και να σας στελνει καθε μηνα το πασοκ φακελακι με λεφτα επειδη ησασταν μελη του κομματος ξεπουλησατε τα ιδια σας τα παιδια και την χωρα. Διωχνετε τους νεους στο εξωτερικο ή τους οδηγειτε στην αυτοκτονια! Ακομα και τωρα μυαλο δεν βαζετε! Εχει χαθει πια καθε ηθικη και αξιοπρεπεια.
image description ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:01 μ.μ. | Reply
neos Είπε: Νεαρέ μου , εμείς φταίμε όχι μόνο για την ψήφο μας, αλλά και για το γεγονός ότι σας μεγαλώσαμε με όσες ανέσεις μπορούσαμε, με τα κινητά σας , τα party σας, τα επώνυμα ρούχα και παπούτσια, και. μπορώ να σου αραδιάζω ένα σωρό, με σκοπό να μην σας λήψει τίποτα και να έχετε κάτι καλύτερο από εμάς. Φταίμε γιατί δεν σας μυήσαμε από πολύ μικρούς στη χειρωνακτική εργασία , Γεωργία, Κτηνοτροφία , την Πρωτογενή παραγωγή του Έλληνα. Όμως πριν μας αναθεματίσεις όλους εμάς τους μεγαλύτερους κάθησε και σκέψου αν θα ήθελες να ασχοληθείς με τα παραπάνω ή αν το άντεχες...ΝΑ ΜΗΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ
image description maria | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:08 μ.μ. | Reply
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΟΥΤΕ ΨΙΧΟΥΛΟ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.ΟΥΤΕ ΚΟΜΑΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΕΧΩ,ΟΥΤΕ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΤΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ?ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΛΟΙ ΠΟΥ ΜΕΙΝΑΝΕ ΧΑΘΗΚΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ.ΠΑΝΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ.ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟ?ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΡΦΩΣΕΙ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ ΠΛΟΥΤΟ (ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛ)ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΔΕΙΧΝΑΝΕ "ΔΟΝΤΙΑ ΙΣΧΥΟΣ"?ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΨΕΙ.
image description ne | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:47 μ.μ. | Reply
Συμφωνω οτι εμεις η νεα γενια μεγαλωσε με ολες τις ανεσεις(φυσικα υπαρχουν και πολλες εξαιρεσεις),όμως και παλι η δική σας γενια εμαθε στα παιδια της αυτο τον τροπο ζωης και τον τροπο σκεψης: να ειναι το δικο σας παιδι παντα πρωτο σε ολα ή να μπει στο δημοσιο και να βολευτει χωρις να σκεφτεστε τους υπολοιπους ανθρωπους και τοσα αλλα(δεν απευθυνομαι σ εσας προσωπικα βεβαια) . Δεν σας καταδικαζω, λεω να προσπαθησετε εστω και τωρα μαζι μ'εμάς, να αλλαξετε εστω κατι απ αυτα, πραγμα που δεν το βλεπω να γινεται οσο εξακολουθει αυτη η πολιτικη του κεφαλαιου και της καταντιας να μας κυβερνα.. Χρειαζεται ανατροπη του συστηματος και να παρουμε την ζωη στα χερια μας. Κανενα κομμα δεν θα μας σωσει.Εμεις οι ιδιοι πρεπει να διεκδικουμε τη ζωη μας!
image description ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ | Δεκεμβρίου 12, 2012 4:45 μ.μ. | Reply
Ξυπνήστε έστω και τωρα !!! Είπε: Δηλαδή επιχορήγηση ως κόμμα δεν παίρνετε στις εκλογές η οποία εγγράφεται στον προυπολογισμό ? Η βουλευτική αποζημίωση περίπου € 5.000/μηνιαίως πλέον έξοδα κίνησης , έξοδα οργάνωσης γραφείου δεν προέρχονται από δανεικά ? (Σε όλα τα κόμματα αναφέρομαι μην το παίρνετε προσωπικά). Γιατί δεν ζητάτε από τη Βουλή να μην υπερβαίνει ο μισθός του βουλευτή το μισθό ενός Δ.Υ. έστω Π.Ε ? (βασικός + τριετίες σε περίπτωση επανεκλογής)? εν πάσει περιπτώσει ενημερώστε με εσείς για το πως διαχειρίζεστε τα προαναφερόμενα.
image description Γιώργος1987 | Δεκεμβρίου 12, 2012 7:26 μ.μ. | Reply
Άσε μας ρε φίλε με την καραμέλα οτι οι μεγάλοι φταίνε για όλα και κατέστρεψαν την νέα γενιά. Ο πατέρας μου και η γιαγιά μου δεν ζούνε και προσπάθησαν να με μεγαλώσουν με χαρτζιλίκωμα και όλες τια ανέσεις, άμα ζούσαν τώρα τι θα έπρεπε να τους έλεγα οτι φταίνε για την κρίση????

Ποιός από τους σημερινούς νέους κάνει την αυτοκριτική του? Γιατί δεν πήγαμε όλοι στις εκλογές να τους μαυρίσουμε? Μπορεί να πήγε η πλειοψηφία όμως είχα φίλους μου που ο ένας δεν πήγε γιατί σπούδαζε έξω ο άλλος σπούδαζε επαρχία και έλεγε οτι ευτηχώς δεν θα πάει γιατί δεν έχει να πληαρώσει το ΚΤΕΛ άλλοι την ημέρα των εκλογών σήκωναν στο fb φωτογραφίες από τις παραλίες των νησιών και της Μυκονου. Άμα το 30% των νέων που δεν πήγε εκλογές είχε πάει πολυ πιθανόν να μην είχανε την κοινοβουλευτική πλειοψηφία τα μνημονιακα κόμματα. Αφήστε τους ηλικιωμένους και τις παλαιότερες γενιές στην ησυχία τους. Ο γέρος που έζησε κατοχή εμφύλιο ή πολέμισε σε εκείνες τις περιόδους και είναι τώρα 70-90 ετών δεν πρόκειτε ποτέ του να πεί κάτι θετικό για την νεολαία που σαπίζει στο facebook και τις καφετέριες και ενδιαφέρετε μόνο να γ.... καμιά γκόμενα.

Είμαι 25 χρονών και ντρέπομαι για την γενιά μου. Ας φάμε τώρα του αγγούρι που πάει ο άλλος με 4-5 πτυχία να βρεί δουλειά και του πιπιλάνε την καραμέλα περί έλλειψης προϋπηρεσίας και να δουλέψει τζάμπα.
image description NO MONEY NO HONEY | Δεκεμβρίου 12, 2012 12:02 μ.μ. | Reply
Δεν είδα καμία απάνταση στον νέο! Κανένας εθελοντής που έχει τη συνείδηση του καθαρή?? Εγω ντρέπομαι να του απευθυνω το λόγο ακόμα και ανώνυμα...
image description nikos | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:25 μ.μ. | Reply
κι εγώ δεν είδα καμία ούτε στο "νέο", ούτε στον ''Ξυπνήστε έστω και τωρα !!!"
θυμάται ο καθένας τα παιδικά του απωθημένα εδώ μέσα για τα πάντα.και τί μας προτείνει να κάτσουμε βαθύτερα στον καναπέ μας.
και να έρθει κανας νέος κ ωραίος σαν τον Ανδρέα.Με τη διαφορά ότι ο νέος Ανδρέας στο παραμύθι δε θα έχει δράκο ή αν προτιμάτε στην προκειμένη περίπτωση δε θα έχει παρά να μας δουλέψει όπως έκανε ο παραπάνω λαοπλάνος.και φυσικά ακόμα κ τότε θα φταίει το απαρχαιωμένο ΚΚΕ.δεν ξέουμε βεβαια γιατί.έτσι επειδή το είπανε στο ΣΚΑΙ...
περαστικά σας
image description georkar | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:14 μ.μ. | Reply
Συμφωνω και επαυξανω!!!1
image description ippokratis | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:39 μ.μ. | Reply
Σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει ούτε ένα μικρό μαγαζί. Η πολιτική που εφαρμόζεται είναι πολιτική εξαθλίωσης του μικρού καθημερινού πολίτη και ενίσχυση των κεφαλαιούχων. Να δουλεύεις για τρεις και εξήντα στον μεγαλοεπιχειρηματία. Καλό το μοντέλο της Σουηδίας όπως λένε κάποιοι στα σχόλια, μόνο που εκεί δεν δουλεύεις τζάπα για μισθό της πείνας. Βλέπει κανείς ανάπτυξη με αυτά τα μέτρα? Πως θα πληρώσουν οι ατομοκές επιχειρήσεις φόρους και χαράτσια? Θα κλείσουν και άλλα μαγαζια. Αυτή είναι η Ελλάδα της Ευρωπαικής εξαθλίωσης. Μπήκαμε στην Ευρώπη για καλύτερες μέρες και περισσότερες ευκαιρίες και καλούμαστε να ζήσουμε σαν δούλοι. Δουλειές υπάρχουμ μόνιο με το σταγονόμετρο και μόνο αν είσαι γνωστός κάποιου θα βρείς δουλειά με μισθό εξευτελιστικό. Και θα πρέπει να λές και ευχαριστώ. Η απόλυτη κατάντια δηλαδή. Αυτά τα λέω εγώ ένας λογιστής απολυμένος από επιχειρήσεις λόγω κρίσης και βλέποντας πελάτες μου να κλείνουν τα μαγαζιά λόγω κρίσης. Τώρα δουλεύω σε περίπτερο για να επιβιώσω. Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα έχω δουλειά. Η Ελλάδα ξεπουλιέται σε ξένα συμφέροντα έχοντας καταντήσει έρμαιο ομολογιούχων που περιμένουν να πλουτίσουν εις βάρος της κοινωνίας. Και το πιο ανυσηχητικό είναι ότι έχουν την συνδρομή των πολιτικών, αυτών που αντί να υπηρετούν τα συμφέροντα του λαού όπως έχουν εξουσιοδοτηθεί και ορκίζονται τα ξεπουλάνε ένα - ένα. Αν υπήρχαν δικαστικοί έπρεπε να πάνε όλοι φυλακή για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ!!
image description χουντα+κατοχη | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:47 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΣΕΙΣ,ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΗ ΜΑΖΙ?
ΚΑΤΟΧΗ ΛΟΓΩ ΜΕΡΚΕΛ ΚΑΙ ΧΟΥΝΤΑ ΛΟΓΩ ΕΛΛΗΝΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ.ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ ΑΜΕΣΩΣ: ΟΙ 50 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΟΝUS ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ??? ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΕ Ο ΛΑΟΣ?? ΟΧΙ. ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΕΚΛΕΞΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 50 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΠΑΝΤΟΥ! ΑΡΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ! ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΧΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ,ΟΥΤΕ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ!
image description MARIA | Δεκεμβρίου 12, 2012 1:44 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΡΙΑΚΟΣΙΟΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ?ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΓΟΥΜΕ?ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΑ ΞΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ?ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑΥΡΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ
image description 1953 | Δεκεμβρίου 12, 2012 2:09 μ.μ. | Reply
17 Νοεμβρη χρειαζεται
image description Μ Η Ν Τ Σ Α Κ Ω Ν Ε Σ Τ Ε!!!!! | Δεκεμβρίου 12, 2012 2:39 μ.μ. | Reply
ΠΕΣΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΑΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ.ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΜΑΣ ΞΑΝΑΡΘΟΥΝ.ΟΥΤΕ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ.

ΔΟΥΛΕΥΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑΥΜΑΤΑ....
image description GIANNIS | Δεκεμβρίου 12, 2012 2:26 μ.μ. | Reply
ΠΕΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΙΑ.....ΟΧΙ 8 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ 48....ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΧΑΡΗ....ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ...ΜΟΝΟ ΩΣ ΔΟΥΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....
image description Μ Η Ν Τ Σ Α Κ Ω Ν Ε Σ Τ Ε!!!!! | Δεκεμβρίου 12, 2012 3:06 μ.μ. | Reply
ΦΙΛΕ GIANNI,

ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΔΟΥΛΕΙΑ MONO ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.
ΕΝΝΟΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠ'ΤΟ ΠΟΣΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ.(ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ, ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ,ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ, ΣΤΟΝ Ε Α Υ Τ Ο ΤΟΥ).

ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΑΡΙΟ.ΕΙΝΑΙ 24 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;
image description GIANNIS | Δεκεμβρίου 12, 2012 3:17 μ.μ. | Reply
OK SORRY τοτε για το σχολιο.....συμφωνω αν ομως και η ατομικη μας προσπαθεια φτασει να γινει και συλλογικη....γιατι η αδυναμια μας να το καταφερουμε τους εχει δωσει την δυναμη να μας σκιζουν...
image description Μ Η Ν ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ | Δεκεμβρίου 12, 2012 3:22 μ.μ. | Reply
ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΥΛΙΟΣ.

ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΙΣΟΥΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΙ ΕΣΥ.

ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;;;

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ
image description NO MONEY NO HONEY | Δεκεμβρίου 12, 2012 3:05 μ.μ. | Reply
40 χρόνια ρουσφέτι, 40 χρόνια αυξήσεις σε όλους χωρίς κριτήρια παραγώγικοτητας, 40 χρόνια διορισμοί, 40 χρόνια μαιμου συντάξεις, 40 χρόνια συνδικαλισμου, 40 χρόνια επιδοτήσεων, 40 χρόνια διαφθοράς, 40 χρόνια φοροδιαφυγής, 40 χρόνια αυθαίρετων.....και και και. Για ποιο λόγο κατηγορείτε το ΠΑΣΟΚΝΔ ακριβώς? Που είσασταν τόσο χρόνια? Ο λαός δεν έχει καμία ευθύνη για αυτά? Για ποιο λόγο ακριβώς ανέβηκαν στον Θεό ψηλά τα ποσοστά των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ που εκπροσωπούν όλη τη σαπίλα της μεταπολιτευσης εν έτη 2012? Για ποιο λόγο ανέβηκαν οι δολοφόνοι της ΧΑ? Υπάρχει κανείς εδω μέσα που να έχει κάνει την αυτοκριτική του? Το ΠΑΣΟΚΝΟΥΔΟΥ τόσα χρόνια δεν έκανε τίποτα άλλο από αυτό που του ζητούσε το εκλογικό σώμα και μόνο!!
image description miltos | Δεκεμβρίου 12, 2012 4:51 μ.μ. | Reply
Ο Σαμαράς τι είπε προχθές παιδιά????????? Εδώ πληρώνονται όλα φίλε, Ζάπειο Νο1, Ζάπειο Νο2 κ.λ.π. Μην κάνεις τα ίδια λάθη, μην λες τίποτα άλλο!!!!!!!!!!!
image description Thanos | Δεκεμβρίου 12, 2012 8:01 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι ευτυχώς που διάβασα όλα αυτά τα σχόλια και μούφυγε ένα βάρος.
Μέχρι τώρα ο μαλ@#$%^κας νόμιζα ότι για την σημερινή κατάντια φταίμε κι
εμείς οι Έλληνες -όπως λέει κι ο NO MONEY NO HONEY -και είχα τύψεις.
Διαβάζοντας βλέπω οτι φταίνε ΜΟΝΟΝ τα κόμματα [Ν.Δ & ΠΑΣΟΚ] που μας
κυβέρνησαν παρά την διαφορετική θέληση των Ελλήνων ψηφοφόρων και
ησύχασα.Επίσης εκείνος ο 10 χρονος neos μου ράγισε την καρδιά.Σε τι κόσμο κακόμοιρο παιδάκι σ΄έφερε ο κακός και ανεύθυνος μπαμπάκας .
Σαν δεν ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ.
image description asxetos | Δεκεμβρίου 13, 2012 8:42 π.μ. | Reply
Το γεγονός ότι τσακωνόμαστε μεταξύ μας τα λέει όλα! Δεν θα βάλουμε ποτέ μυαλό... δυστυχώς....
image description Μια Ωραία Παρέα | Δεκεμβρίου 13, 2012 1:03 μ.μ. | Reply
Ωραία τα είπαμε, τα γράψαμε, άντε τώρα οι νέοι να καταγγείλουν τον μαύρο πλουτισμό των πατεράδων τους (γιατί το ξέρουν) και να αποτάξουν τον σατανά, άντε τώρα οι αναμάρτητοι να καταγγείλουν τον γείτονα - τον εργοδότη - αυτόν που τους πληρώνει για τις λαμογιές.... Και σημειώστε ότι αυτές οι καταγγελίες είναι ανώνυμες πλέον. Δεν χρειάζεται ούτε @@@χίδια ούτε ονοματεπώνυμο. Εγώ το έχω κάνει και έχουν υπάρξει έλεγχοι και ευρήματα. Τώρα περιμένω να δώ τις καταδίκες, το κυνηγητό και τις απολύσεις (από το δημόσιο). Αφήστε τα μίση και πιάστε το .... τηλέφωνο, φαξ, email, επιστολή κλπ. Για δε τους πολιτικούς, όσο υπάρχουν πρόβατα θα υπάρχουν και λύκοι...
image description Προς Γιωργος87 | Δεκεμβρίου 13, 2012 9:46 μ.μ. | Reply
κάνεις λανθασμένες γενικεύσεις και δεν είναι όλοι οι νεοι έτσι ουτε και το 30% οπως λες, αμα ειχες βγει στην αγορα και να φας εσυ το αγγουρι αλλα θα ελεγες τωρα αλλα προφανως επειδη εσυ δεν το εχεις φαει ακομα κατακρινεις τους υπολοιπους νεους με τις γενικευσεις σου.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο