Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Το νέο φορολογικό νομοσχέδιο όπως έχει διαμορφωθεί έως τώρα και αναμένεται να κατατεθεί στις 11 Δεκεμβρίου στην Βουλή

Δείτε το νέο φορολογικό νομοσχέδιο  όπως έχει διαμορφωθεί έως τώρα και αναμένεται να κατατεθεί στις 11 Δεκεμβρίου στην Βουλή.
Το νομοσχέδιο έχει σταλεί στην ΤΡΟΙΚΑ για έγκριση και δεν αποκλείεται να γίνουν και μικροαλλαγές της τελευταίας στιγμής .







Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΤΑΚΗΣ | Δεκεμβρίου 10, 2012 9:24 π.μ. | Reply
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ ?
image description ALA NTALA | Δεκεμβρίου 10, 2012 9:48 π.μ. | Reply
Επιχειρηματική αμοιβή....... οεο???????? δεν αναφέρεται πουθενά τι θα γίνει από δω και πέρα σε αυτό το κομμάτι.....
image description Trip_Accountant | Δεκεμβρίου 10, 2012 9:47 π.μ. | Reply
Ας δεηθώμεν λοιπόν προς τους ανώτατους ρυθμιστές της οικονομικής και κοινωνικής ζωής να είναι επιηκείς μαζί μας...άλλωστε δεν είμαστε τίποτα περισσοτερο απο ζητιάνοι για αυτούς...Troika δεηθώμεν
image description Auditor | Δεκεμβρίου 10, 2012 9:38 π.μ. | Reply
Τελικά οι ΟΕ, ΕΕ θα φορολογηθούν με ένα σταθερό ποσοστό με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης; Καταργείται η επιχειρηματική αμοιβή;
image description [email protected] | Δεκεμβρίου 10, 2012 10:53 π.μ. | Reply
Άρθρο 15
Φορολογία του εισοδήµατος από µισθωτή εργασία Αρθρο 15
1. Το εισόδηµα από µισθούς, συντάξεις και µισθούς µε έκδοση τιµολογίου ή απόδειξης για παροχή υπηρεσιών υποβάλλεται σε φόρο σύµφωνα µε την ακόλουθη κλίµακα :
Σύνολο
Κλιμάκια εισοδήµατος % Φορολογικός συντελεστής κλιμακίου Φόρος Εισοδήματος Φόρου
25000 21% 5250 25000 5250
15000 36% 5400 40000 10650
Υπερβάλλον 40%

Άρθρο 53
Παρακράτηση φόρου στο εισόδηµα από µισθωτή εργασία

1. Στο εισόδηµα από µισθωτές υπηρεσίες ο φόρος παρακρατείται από εκείνον, που απασχολεί κατά σύστηµα έµµισθο ή ηµεροµίσθιο προσωπικό είτε καταβάλλει συντάξεις, επιχορηγήσεις και κάθε άλλη παροχή. Η παρακράτηση ενεργείται κατά την καταβολή και ο φόρος υπολογίζεται ως εξής:
α) Με βάση την κλίµακα της παραγράφου 1 του άρθρου 15, στους αµειβόµενους µε µηνιαίο µισθό, τους συνταξιούχους και τους αµειβόµενους µε ηµεροµίσθιο, οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες µε σχέση µίσθωσης εργασίας πάνω από ένα έτος στον ίδιο εργοδότη ή µε σχέση µίσθωσης εργασίας αορίστου, µετά από προηγούµενη αναγωγή του µισθού ή της σύνταξης ή του ηµεροµισθίου ή της αµοιβής που ορίζεται µε άλλη βάση, σε ετήσιο καθαρό εισόδηµα.

Δηλαδή δεν θα λαμβάνεται υπ όψη η παράγραφος 2 του άρθρου 15 του αφορά την έκπτωση φόρου των 1.950,00 € κοκ
Από το πρώτο ευρώ παρακράτηση με 21% και του χρόνου (2014) επιστροφή)???
Ο μισθός των 592,00€ κα είναι καθαρά καταβλητέα από 01/01/2013 (μείον ασφαλιστικές εισφορές 16,5% 97,68€ μείον 21% φόρος 103,81 € καταβλητέα 390,51 €)?????????????
image description Nikos | Δεκεμβρίου 10, 2012 6:32 μ.μ. | Reply
Για το συγκεκριμένο θέμα βγαίνει ΠΟΛ που αναφέρεται στους Εκκαθαριστές Μισθοδοσίας. Μην προτρέχετε.
image description AEKtzis | Δεκεμβρίου 10, 2012 11:10 π.μ. | Reply
Και τι αλλαξε τωρα δηλαδη?????????????
ΤΙΠΟΤΑ!!!
Ουτε τα τεκμηρια μειωσανε για τα σπιτια και την ελαχιστη δαπανη διανιωσης!!!
Για νεους απαγγελματιες εως 30 ετων τιποτα????????Αυτοι ειπαν 13%...
Παρακρατηση ελ επαγγελματιων απο το πρωτο ευρω....
Αυτες ηταν οι διαπραγματευσεις των κομματων???
ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΟΡΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ...
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ!
image description Νίκος | Δεκεμβρίου 10, 2012 1:39 μ.μ. | Reply
Εγώ πριν από λίγο γύρισα από την εφορία με τη διακοπή.Στο εξής εργασία από το σπίτι και μάλιστα ΜΑΥΡΗ,Εντάξει θα τους δίνω κάτι ψίλά λόγω τεκμηρίων (ευτυχώς έχω μικρό σπίτι και είμαι ανύπαντρος χωρίς αυτοκίνητο),αλλά θα γλυτώνω πολύ περισσότερα απο ΦΠΑ,ΤΕΒΕ που πλέον θα τα βάζω στην τσέπη μου.Αφολυ κύριοι θέλετε να μας κλείστε όλους και να μειώσετε τα έσοδα σας κάνοντας και τους λίγους νόμιμους να γίνουν και αυτοί φοροφυγάδες ξεκινάω το χορό εγώ.
image description nik | Δεκεμβρίου 10, 2012 5:09 μ.μ. | Reply
Παει παλι η ρυθμιση για τα ληξιπρόθεσμα....
Τετοια κοροιδια πρωτη φορα.3 φορες εξαγγελθηκε και τιποτα.
Μαλλον δεν θελουν να ρυθμισει ο κοσμακης προτιμουν να τους κυνηγάνε!!!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο