Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Οι προτάσεις του ΥΠΟΙΚ για το φορολογικό 40% η ανώτερη κλίμακα - Στα 9.000 το αφορολόγητο - Τί γίνεται με τα ενοίκια και την αύξηση του τέλους επιτηδεύματος .

Σήμερα  θα πραγματοποιηθεί νέα σύσκεψη της ηγεσίας του υπουργείου Οικονομικών με τους εκπροσώπους των κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση, για το φορολογικό. Σύμφωνα με πληροφορίες, το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει θετικά το ενδεχόμενο να εξαιρεθούν από το τέλος επιτηδεύματος οι μισθωτοί με μπλοκ παροχής υπηρεσιών, όπως προέκυψε από τη χθεσινή σύσκεψη.

Στην χθεσινή σύσκεψη το επιτελείο του ΥΠΟΙΚ πρότεινε στους εκπροσώπους των κομμάτων τα ακόλουθα μέτρα για το νέο φορολογικό νομοσχέδιο:

Ανώτατο φορολογικό συντελεστή 40% και όχι  45% gia τα εισοδήματα μισθωτών και συνταξιούχων εφόσον ξεπερνούν τα 40.000 ευρώ.

Με ξεχωριστή κλίμακα θα φορολογούνται οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι ιδιοκτήτες ακινήτων που εισπράττουν ενοίκια και οι αγρότες. Αναλυτικά τα βασικά μέτρα του νέου φορολογικού νομοσχεδίου είναι τα εξής:

Αύξηση αφορολογήτου  για μισθωτούς και συνταξιούχους από 5.000 σε 9.000.Και ειδικά για τους χαμηλόμισθους που θα παίρνουν ολόκληρη την απαλλαγή.

Όλοι οι φορολογούμενοι με εισόδημα έως 25.000 θα έχουν σημαντικές ελαφρύνσεις.

Μείωση συντελεστών σε  3 αντί των 8 σήμερα, με τον ανώτατο συντελεστή φορολόγησης να διαμορφώνεται στο 40% για τα εισοδήματα από 40.000 ευρώ και άνω.



Φορολόγηση εισοδημάτων από ενοίκια με τους εξής συντελεστές:

Εισοδήματα 12.000, ποσοστό 10%

Εισοδήματα 12.000 και άνω, φορολόγηση 33%


Ελεύθεροι επαγγελματίες

Εισόδμα 50.000, φορολόγηση 26%

Άνω των 50.000 ευρώ, φορολόγηση 32%



Φορολογούμενοι με παιδιά

Α) Οι πολύτεκνοι (150.000 οικογένειες) λάμβαναν μέχρι σήμερα πολυτεκνικό επίδομα 528 ευρώ το έτος ανά παιδί, ενώ με το νέο καθεστώς θα λαμβάνουν 450 ευρώ ανά παιδί ως πολυτεκνικό επίδομα και επιπλέον 40 ή 50 ευρώ το μήνα, ανά παιδί στο πλαίσιο της ενίσχυσης όλων των οικογενειών με παιδιά. Έτσι, μια οικογένεια με 3 παιδιά, και με φορολογητέο εισόδημα ως 33.000 καθαρά (χωρίς ασφαλιστικές εισφορές και κρατήσεις υπέρ τρίτων) θα παίρνει στο εξής συνολικά 2910 ευρώ το έτος (1.350 από το πολυτεκνικό (450 επί 3 παιδιά) και 1.560 από την ενίσχυση παιδιών (40 για το πρώτο, 40 για το δεύτερο και 50 ευρώ για το τρίτο) αντί των 1.584 σήμερα (528 ανά παιδί).

Γ) Το επίδομα τέκνων που θεσπίζει η κυβέρνηση βοηθά 869.000 οικογένειες, οι οποίοι σήμερα δεν παίρνουν κανένα είδους βοήθημα.

Αύξηση της φορολόγηση των τόκων των καταθέσεων (από 10% σε 15%).Για κατάθεση 10.000 ευρώ με μέσο επιτόκιο 3%, ο τόκος διαμορφώνεται στα 300 ευρώ το έτος και ο φόρος από την φορολόγησή του στα 45 ευρώ το χρόνο από 30 ευρώ σήμερα.

Αγρότες. Από το 2014 (εισοδήματα 2014, δήλωση το 2015) οι 1.000.000 που δηλώνουν και αγροτικά εισοδήματα θα φορολογούνται πλέον με βιβλίο εσόδων - εξόδων (εξαιρέσεις θα υπάρξουν για τα μικρά αγροτικά εισοδήματα).


Με το νέο σύστημα, οι αγρότες θα δηλώνουν τα πραγματικά τους εισοδήματα, αφού για παράδειγμα θα απαιτούν από τους εμπόρους να τους κόβουν τιμολόγιο με τις πραγματικές τιμές για τα προϊόντα που πωλούν, με αποτέλεσμα να μειωθούν οι τιμές για τον τελικό καταναλωτή. Με αυτό τον τρόπο πατάσσεται επιτέλους το «μαύρο χρήμα» από το κύκλωμα των μεσαζόντων!

Αύξηση στο τέλος επιτηδεύματος για τους επαγγελματίες από τα 500 ευρώ το χρόνο στα 650 ευρώ ενώ για τις επιχειρήσεις αυξάνεται από τα 500 στα 1.000 ευρώ. Τα ποσά αυτά που θα επιφέρει η αύξηση της εισφοράς σε επαγγελματίες και επιχειρήσεις (συνολικά 235 εκ. ευρώ) θα διοχετευθούν στην ενίσχυση των πολύτεκνων (από 3 παιδιά και άνω) με ετήσιο εισόδημα έως 45.000 ευρώ.

Ο συντελεστής φορολόγησης των επιχειρήσεων μειώνεται από το 40% σήμερα, στο 32,8%


-------

Η νέα συνάντηση για το φορολογικό με τους εκπρόσωπους των κομμάτων θα γίνει την Παρασκευή




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Auditor | Δεκεμβρίου 7, 2012 12:43 π.μ. | Reply
Θα τα βάλω όλα φωτιά αν αυξηθεί ΚΑΙ το τέλος επιτηδεύματος.
Εδώ καταργήθηκε το αφορολόγητο και ενισχύεται το τέλος επιτηδεύματος ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ, βάλθηκαν να μας εξοντώσουν, να μας σβήσουν όλους.
image description 405 | Δεκεμβρίου 7, 2012 3:17 π.μ. | Reply
ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΙ (Αν θέλουν να ...επιζήσουν)

Θέλετε να μάθετε πόση πραγματική επιβάρυνση θα έχει ένας ελεύθερος επαγγελματίας ή ατομική επιχείρηση με έδρα το σπίτι με εισόδημα ή τεκμήριο 14.000 € ??

Η “αμαρτία κατοχής” είναι ένα σπίτι 114 τ.μ. και ένα αυτοκίνητο 1600 cc

Λοιπόν έχουμε και λέμε: Τεκμήριο ή Εισόδημα 14.000 €
Φόρος από το πρώτο ευρώ 14000 x 26% = 3640 €
Προκαταβολή φόρου (υποχρεωτική) = 2184 €
ΤΕΒΕ = 4200 €
Τέλος επιτηδεύματος = 650 €

Χαράτσι ακινήτου = 950 €
Τέλη κυκλοφορίας = 265 €
Ασφάλεια οχήματος (μίνιμουμ) = 450 €

σύνολο επιβαρύνσεων = 12.339 €

Πόσα μείνανε ??? 1.661 € ΠΟΣΑ ???? 1,661 € για να φας, να ταΐσεις την οικογένειά σου γιά ένα χρόνο, να ντυθείς, να πληρώσεις ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΝΕΡΟ, κλπ. ΔΗΛΑΔΗ 139,40 € το μήνα!!!

Ρε πάτε καλά που θα δουλεύω 12 μήνες για να πληρώσω 12.400 € και να μου μείνουν 1600 € ???
Θα δουλέψετε εσείς 12 μήνες για 1600 € ????????

ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ!!
(ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΑΝΑΠΤΥΞΗ !!!)

Συντελεστής απόδοσης: 12% !!!!
image description Δημήτρης | Δεκεμβρίου 7, 2012 8:04 π.μ. | Reply
Τσ ξέρουν πολύ καλά αυτά μη νομίζετε,απλά αυτός είναι και ό στόχος ή σκοπός τους.Να κλείσουν ΟΛΟΥΣ τους μικρούς,ώστε αν ποτέ γίνει ανάπτυξη,να δουλεύουν 8-12 για 250-300 ευρώ.Όσοι ψηφίσατε Σαμαρά Βενιζέλο ή Κουβέλη (όχι ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι) να τους χαίρεστε και να τους λέτε και ευχαριστώ που μας βάζουν μόνο 26%.Μα την Παναγία έχω αγανακτίσει τόσο που στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ και ας λέτε ότι είναι ναζίστες και τα λοιπά.Είδαμε και εσάς τους "δημοκράτες.Και να είστε σίγουροι ότι δεν θα μπορέσετε να την βγάλετε όπως σας βολεύει "εκτός νόμου".".Δεν πειράζει κύριοι βουλευτές ψηφίστε τα μέτρα,αλλά μετά δεν θα τολμάτε ούτε τα πατζούρια να ανοίγετε,και για να πάτε ακόμα και τσιγάρα να πάρετε θα πρέπει να έχετε 100 αστυνομικούς να σας φυλάνε (αν τελικά δεν στραφούν και αυτοί ενταντίων σας)
image description lavrentis | Δεκεμβρίου 7, 2012 12:43 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ(ΑΥΞΗΜΕΝΟ) ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ 26% .ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΚΤΕΣ.ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΟΥΚΕΤΑ .
image description nemesis | Δεκεμβρίου 7, 2012 12:09 π.μ. | Reply
ρε άσχετοι.όσο αυξάνεται η φορολογία τόσο μεγαλώνει η φοροδιαφυγή.ρε κερατάδες κρέμασμα θέλετε.
image description XRISA R | Δεκεμβρίου 7, 2012 8:20 π.μ. | Reply
ΠΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗ
Λυπάμαι που λ έτε πιστεύω αστευόμενος ότι θα ψηφίσετε χρυσή αυγή.Μ αυτούς αυτά και χειρότερα μέτρα θα έχετε και πλέον των άλλων θα υποβαθμίσουν εντελώς την ζωή σας και θα σας σαπίσουν στο ξύλο και εσας και την οικογένειά σας.Εγώ επειδή δεν θέλω να συμβή αυτό σε μένα και την οικογένειά μου,ούτε για αστείο άλλη φορά να μη το λέτε!!!!
image description ΠΑΝΟΣ | Δεκεμβρίου 7, 2012 9:17 π.μ. | Reply
ΠΡΟΣ ΧΡΥΣΑ : Λυπάμαι που θα φτάσει η στιγμή να λέμε(-τε) καλύτερα να κινδυνεύω να φάω λίγο ξύλο αρκεί να έχω να φάω και λίγο φαγητό εγώ κι οικογένειά μου ! Στο κάτω-κάτω της γραφής δεν είναι τόσοι πολλοί που να μας δείρουν όλους ... Ενώ οι άλλοι που έχουμε τώρα, (οι δημοκράτες δηλαδή ! ) παρότι είναι πολύ λίγοι θα μας κάνουν να πεινάσουμε όλοι ... Σοβαρά το λέω !
image description M | Δεκεμβρίου 7, 2012 9:10 π.μ. | Reply
AYΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΧΤΕ ΤΟ!!!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ 650 ΕΥΡΩ.ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΙΚΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.ΜΑ ΠΟΥ ΤΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
image description afanistis | Δεκεμβρίου 7, 2012 9:13 π.μ. | Reply
Δε γα.......... πολυχρονη που δε γιναμε γειτονοι! (οπου πολυχρονης το οικονομικο επιτελειο).
image description ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ... | Δεκεμβρίου 7, 2012 9:02 π.μ. | Reply
Απλως μας κλεινουν....Απορω δεν βλεπουν τι ακριβως γινεται??Δεν βλεπουν τα κλειστα μαγαζια??????Δεν βλεπουν τις απολυσεις,τα part timε???Προφανως δεν περιπατουν στους δρομους των πολεων....Οποιος ασκει επιτηδευμα θεωρειται φοροφυγας.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΟΙ..ΟΙ ΠΡΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΔΙΕΤΙΑΣ,Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΕΡΓΙΑ ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗς ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΔΙΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ...η ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΘΑΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΚΑΙ ΒΙΑΙΗ
image description TOMLOG | Δεκεμβρίου 7, 2012 9:13 π.μ. | Reply
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΟΛΟΙ ΘΑ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΛΑΝΕ ΤΗΝ "ΕΥΝΟΙΚΗ" ΡΥΘΜΙΣΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΒΟΡΕΙΟΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΟΝΔΡΕΜΠΟΡΙΟΥ Η΄ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΙΚΗ Η΄ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ (ΟΣΕΣ ΜΕΙΝΑΝΕ) ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΗΠΕΙΡΟ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗ.ΟΛΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΜΕ ΦΟΡΟΛΗΓΗΣΗ 10% ΦΠΑ 10%.
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ 100%
image description ΑΟΡΑΤΟΙ | Δεκεμβρίου 7, 2012 9:36 π.μ. | Reply
Τελικά για εμάς τους ελ. επαγγελματίες δεν ενδιαφέρετε κανένας ! είμαστε σαν να μην υπάρχουμε !!
image description ELEMENTAL | Δεκεμβρίου 7, 2012 9:00 π.μ. | Reply
Σαν χάπι, θα το βάλουν υπενθύμηση στο κινητο 2 φορές την ημέρα , όλοι οι μικροέμποροι και επαγγελματίες - "κόβω απόδειξη κλείνω- αγαπώ την οικογένεια μου, δεν κόβω τιμολόγιο, κτλ"
image description vag11 | Δεκεμβρίου 7, 2012 10:24 π.μ. | Reply
Να διωξετε όσους βάλατε στη. Βουλη από το παράθυρο, να κλείσετε το πόλο κανάλι της Βουλής και στο τέλος να κόψετε τους μισθούς σας για να βρείτε τα χρήματα για την ενίσχυση των παιδιών. Κι όχι να πηδάτε συνέχεια τους Ελεύθερους Επαγγελματίες και τις Επιχειρήσεις με το παραμύθι ότι είναι όλοι κλέφτες. Γιατί με τετοια μετρα θα γίνουν ολοι ,κι όταν λέμε όλοι εννοούμε ΟΛΟΙ
Ακούς εκεί συντελεστής 26 από το 1ο euro και αύξηση του τέλους . Δηλ και η κοινωνική πολιτική στην πλάτη μας; Αλλά βέβαια εμείς δεν έχουμε κανένα σωματείο για απεργίες σπασιματα κλπ , γι αυτό είμαστε ο εύκολος στόχος
image description michalis | Δεκεμβρίου 7, 2012 10:37 π.μ. | Reply
++++++++++405 ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΑΣ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ (ΟΣΟΙ ΑΠΟΜΕΙΝΟΥ ΦΥΣΙΚΑ) ΕΜΑΣ ΘΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΙΖΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 26%?ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΟΥΤΕ ΗΘΙΚΑ ΟΥΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΟΥΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΛΕΟΝ.ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΥΞΗΣΗ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ.ΕΑΝ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΓΨ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ΜΠΟΥΡ__ΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΩ.ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ.ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΤΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ''ΤΑΪΖΟΥΝ''.
image description ΟΥΤΕ ΤΑ 500 | Δεκεμβρίου 7, 2012 10:35 π.μ. | Reply
ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.. 500 ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ 1000; ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΑ 500. ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ - ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΜΑΓΑΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ... ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.
image description stauroula | Δεκεμβρίου 7, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ!!!!
image description ellinas forologoumenos-malakas | Δεκεμβρίου 7, 2012 1:07 μ.μ. | Reply
KAI POY EISAI AKOMA? AYTO POU LEEI O FILOS ''DOULOUS MAS THELOUN'' AYTO AKRIBWS!
image description ΔΟΥΛΟΥΣ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ! | Δεκεμβρίου 7, 2012 1:28 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?
ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΦΑΝΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ.ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΟΙ ΔΟΥΛΟΙ!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ? ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΣΟΚ,ΝΔ,ΔΗΜΑΡ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΡΕΜΑΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΤΥΝΕΙ ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ? ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΟΠΩΣ Ο ΧΙΤΛΕΡ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ(ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΚΕ) ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΦΩΝΑΖΑΝ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΕ. ΤΙ ΦΟΒΟΣΑΣΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ? ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΟΥΒΑ? ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ??? ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΑΜΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΥΠΟΑΝΑΠΤΥΚΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ?
image description Κατερινα | Δεκεμβρίου 7, 2012 1:12 μ.μ. | Reply
ΠΟΛ 1149/13.6.2012 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/14096
Επίσης εξαιρούνται οι ατομικές επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες κατά τα πέντε πρώτα χρόνια της δραστηριότητάς τους, όπου για το οικονομικό 2012 είναι αυτοί που έκαναν έναρξη για πρώτη φορά μετά την 01/01/2007 και όσοι ασκούν ατομική εμπορική επιχείρηση και είναι άνω των εξήντα δύο ετών (62), όπου για το οικονομικό 2012 είναι αυτοί που γεννήθηκαν πριν από την 01/01/1950.
image description trela! | Δεκεμβρίου 7, 2012 1:49 μ.μ. | Reply
τι λες τωρα?μιλαμε για φοβερες εξαιρεσεις....! Δεν μπα να γ....ηθούν όλοι οι νομοθέτες λέω εγώ!
Γιατί λέει να είναι η πρώτη έναρξη και εξαιρει τους ανθρώπους που μπορεί στο παρελθόν να είχαν καποια δραστηριοτητα και να εκαναν διακοπή σ'αυτήν? τι δηλαδή? αυτοί θεωρουνται πλουσιοι και πρέπει να πληρώσουνν ενα δυσβασταχτο τελος επιτιδευματος? ή μ'αυτά που κανουν θα ξεκινησει κανενας νεα επιχειρηση?
image description VAGOS | Δεκεμβρίου 7, 2012 1:19 μ.μ. | Reply
ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΜΙΚΡΟ-ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΟΘΙ..<<ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΚΛΕΒΑΤΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΕΥΘΥΝΕΣ>> . ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΕΡΝΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΣΟ Μ@Λ@ΚΕΣ
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Δεκεμβρίου 7, 2012 2:43 μ.μ. | Reply
Mε σεβασμό στις αγωνίες και στα προβλήματα που βιώνει ο καθένας - Δεν νομίζω ότι το πραγματικό πρόβλημα των Ελ. επαγγελματίων λογιστών-φοροτεχνικών (φανταζομαι οι περισσοτεροι εδω μέσα ειναι λογιστές) ειναι η αύξηση των φόρων, αλλά η ύφεση και οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι πελάτες τους. Σίγουρα όλα αυτά τα χρόνια της μεταπολιτευτικής Νιρβάνας ήταν ταμπού να πληρώνει φόρους ένας Ε.Ε. αλλά ακόμα και 0% να ήταν τώρα ο συντελεστής πόσοι από σας θα λύσετε τα προβληματά σας? Το πρόβλημα είναι το εξής, όλη η οικονομία της Ελλάδας βασίστηκε σε εισαγωγές και σε (ανυπαρκτου τύπου) εταιρείας παροχής υπηρεσιών. Όσο η Ελλάδα είχε πρόσβαση σε φτηνό δανεισμό τα δυο κόμματα -στις πλάτες των παιδιών σας-, χρηματοδότησαν όλο αυτο το όργιο, μέχρι που η φούσκα έσκασε. Για αυτό νομίζω ότι είναι άδικο να βρίζετε το ΠΑΣΟΚΝΟΥΔΟΥ γιατί αυτοί ήταν που ανέβασαν τοσο πολύ το βιωτικό επιπεδο των μικρομεσαίων (άσχετα αν όλοι ήξεραν ότι κάποια στιγμη αυτό θα σκάσει). Τώρα αυτο το μοντέλο δεν μπορεί να χρηματοδοτηθεί άλλο. Το μοντέλο της οικονομίας πρέπει να αλλάξει. Σε 10 χρόνια θα πετάμε ξανά αν μείνουμε στη Δύση. Που σημαίνει ότι θα πρέπει να τραβήξει τη χώρα μπροστά ότι μας έχει μείνει. (Τουρισμός, κρουαζιέρα, ιδιωτικοποιησεις, ΑΠΕ, Αγροτικη παραγωγή κλπ). Έχετε δικιο να λέτε οτι θέλουν να κλεισουν τα μικρομάγαζα. Αυτός ειναι ο σκοπός τους. Όμως μην τους βρίζετε γιατί δεν το κάνουν επίτηδες. Αν μπορούσαν το πάρτυ θα κρατουσε αιωνίως. Το ερώτημα είναι...είναι κακό να περάσουμε σε μια νέα οικονομία ή όχι?
image description 405 | Δεκεμβρίου 7, 2012 2:03 μ.μ. | Reply
...ναι, είναι κακό να περάσουμε σε μία "νέα" (βλέπε "νέα" τάξη) οικονομία υπηκόων. Γιατί μία τόσο βίαιη εξόντωση της μικρομεσαίας επιχειρηματικής τάξης, ευνοεί μόνο τα μεγάλα (πολυεθνικά ίσως) επιχειρηματικά τράστ, την ανεργία, την συρρίκνωση της λιανικής (ποιός θα αγοράζει άραγε?), την αύξηση της φοροδιαφυγής (βλέπε "το κλείνω και δουλεύω μαύρα"), την διάλυση της κοινωνικής συνοχής (στρέφω τη μία επαγγελματική τάξη έναντι της άλλης), την απαξίωση των πάντων, υλικών και ηθικών, με σκοπό την ευτελή τους επαναγορά (ανάσταση), από αυτούς που ανακατεύουν την τράπουλα και αναγεννούν Φοίνικες από στάχτες! (δαιμόνιοι απομιμητές στην ύλη, Θείων γεγονότων) !
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Δεκεμβρίου 7, 2012 3:21 μ.μ. | Reply
Φίλε 405, καλώς ή κακώς έτσι λειτουργεί όλος ο λεγόμενος δυτικός κόσμος. Άσε έξω τις ΗΠΑ - ας μείνουμε στην Ευρώπη. Όλες οι χώρες καλοσωρίζουν τις πολυεθνικές και η οικονομία τους βασίζεται πάνω σε μεγάλες επενδύσεις, projects κλπ τα οποία τραβάνε την ανάπτυξη. Δεν ποινικοποιούμε τους μικρομεσαίους και τους ελεύθερους επαγγελματίες. Προς θεού. Αλλά η Ελλάδα ήταν ιδιαίτερη περίπτωση. Ειναι δυνατόν να έχεις 200.000 δημοσιογράφους? Εϊναι δυνατόν να θες συμβολαιογραφο και δικηγόρο για την πιο απλή πράξη? Δεν με φτάνει ο χωρος τώρα να περιγραφω ελληνικές κωμικοτραγικές καταστάσεις. Αυτο που λέω είναι οτι δεν μπορουν να επιβιώσουν όλοι. Καποιοι εκατοντάδες χιλιάδες πρεπει να αλλάξουν δουλεια. Και επίσης δεν μπορεί να σταθεί μια χώρα με 14 μονάδες του ΑΕΠ έλειμμα εμπορικού ισοζυγιου. Πως να το κάνουμε δλδ? Δεν ειναι δυνατον να γίνεται πόλεμος στην Ευρώπη για το ποιος θα πάρει τις περισσότερες πολυεθνικές (όπως οι Γερμανοί πίεζαν την Ιρλανδία να αυξήσει τους φόρους για τους "κλέψουν" επενδύσεις) και εμείς να λέμε ότι εδώ δεν θέλουμε το "κεφάλαιο"!!! Τι θα κάνουν τα παιδιά των Πανεπιστημίων μας? Θα γίνουν και αυτοί ελευθεροι επαγγελματίες? Και τι θα πουλάνε και σε ποιον? Ϊσως το ερωτημα μου θα έπρεπε να είναι διαφορετικό. Ανήκουμε στην Δύση ή στην Ανατολή? Ή μήπως θέλουμε να γίνουμε Λατινική Αμερική?
image description τμήμα εσόδων | Δεκεμβρίου 7, 2012 3:19 μ.μ. | Reply
Οι ελεύθεροι επαγγελματίες - επιχειρηματίες το μόνο που κοιτούσαν τόσα χρόνια είναι πως να φοροδιαφύγουν και να μην κόψουν απόδειξη για τον ΦΠΑ. Τώρα θα κληθούν να πληρώσουν όλα όσα έκλεβαν επί δεκαετίες. Το τέλος επιτηδεύματος πρέπει οχι μόνο να αυξηθεί αλλά ανάλογα με τα χρόνια λειτουργίας μια επιχείρησης και άσκησης ενός επαγγέλματος να αυξάνεται μέχρι και 3000-4000ευρώ για τις πολύ παλιές εταιρίες. Μόνο έτσι θα πάρουν το μάθημά τους αυτοί που πρέπει. Όσοι δεν μπορούν να πληρώσουν ας κλείσουν.
image description ΦΟΡΟΦΥΓΑΣ!!! | Δεκεμβρίου 7, 2012 4:36 μ.μ. | Reply
ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΒΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ,ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΑΥΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ ΜΟΥ (ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΠΙΤΕΥΜΑΤΟΣ ΕΝΟΕΙΤΑΙ),ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΤΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΑΠΟ ΦΠΑ,ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΔΕΥΜΑΤΟΣ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΨΙΛΑ ΛΟΓΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑΚΑΙ .ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΠΑΛΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΒΓΑΙΝΩ,ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΧΑΜΕΝΟΙ.ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ
image description 405 | Δεκεμβρίου 7, 2012 4:21 μ.μ. | Reply
....να που επιβεβαιώνονται αυτά που λέω παραπάνω για "την διάλυση της κοινωνικής συνοχής (στρέφω τη μία επαγγελματική τάξη έναντι της άλλης)" κ.λ.π.
...μη μπαίνετε στο τριπάκι. Δεν μπορούμε να βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι τους τίμιους επαγγελματίες με τα λαμόγια. Λαμόγια υπάρχουν και σε σας. Δεν είναι ίδιοι όλοι οι δ.υ., τίμιοι, ούτε κάνουν την ίδια δουλειά αυτοί που τρώνε όλη τη δουλειά στο γκισέ, με αυτούς που τα "μαζεύουν" από τούς φουκαράδες ή ακόμα και, ναι, από κάποια λαμόγια ...(της συνομοταξίας τους). Δικαιοσύνη ζητάμε όχι διχασμό. Το ανύπαρκτο όνειρο της ίσης φορολογικής μεταχείρισης. Αλήθεια, οι νομικοί τι λένε για την συνταγματικότητα της άνισης φορολογικής μεταχείρισης μισθωτών - επαγγελματιών ??? Ο νομοθέτης προσέχει τι νομοθετεί ???

image description /// | Δεκεμβρίου 7, 2012 6:42 μ.μ. | Reply
ΕΤΣΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ. ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ. ΕΧΕΙΣ 2 ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ 1] 10.000,00 ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, 2] 12.300,00
ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΦΠΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ?
image description 405 | Δεκεμβρίου 7, 2012 3:37 μ.μ. | Reply
....και να λοιπόν που η Ιστορία επαναλαμβάνεται. Για να φυσήξει ο ούριος άνεμος της ανάπτυξης, ο σύγχρονος Κάλχας απάντησε ότι η οργή της θεάς(!) θα φύγει μόνο αν θυσιαστούν ως Ιφιγένειες οι ....μικροεπαγγελματίες! Το μόνο που μένει λοιπόν, είναι να περιμένουμε υπομονετικά και θαρραλέα την θυσία, με την ελπίδα ότι την τελευταία στιγμή η θεά θα λυπηθεί την Ιφιγένεια (συγνώμη τους επαγγελματίες), θα τους αρπάξει από τον βωμό της θυσίας και θα βάλει στη θέση τους ένα ελάφι!
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Δεκεμβρίου 7, 2012 3:55 μ.μ. | Reply
NO COMMENT...!!!
image description Παντελής Βαρότσης | Δεκεμβρίου 7, 2012 4:39 μ.μ. | Reply
Όλο αυτό γίνεται μόνο και μόνο για να μειωθεί η φορολογία των μεγάλων εισοδημάτων (> 100.000,00 €) από 45% σε 40%, ενώ θα έπρεπε αν νοιάζονταν για τα χαμηλά εισοδήματα να αυξήσουν τα αφορολόγητα των παιδιών και ως ισοδύναμο μέτρο να αυξήσουν τη φορολογία σε 50% για εισοδήματα > 100.000,00 € και 55% για εισοδήματα > 150.000,00 € όπως είναι σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες. Αλλά σιγά μην φορολογήσουν οι ‘Βολευτές μας’ τα δικά τους εισοδήματα. Όπως φορολόγησαν τις καταθέσεις τους στο εξωτερικό έτσι θα φορολογήσουν και τους παχυλούς μισθούς τους.
image description βαμβακουλας | Δεκεμβρίου 7, 2012 4:21 μ.μ. | Reply
...το πιο τραγικο οχι του θεματος,αλλα της συζητησης παραπανω ειναι οτι ορισμενοι ανθρωποι θεωρουν ως φυσιολογικο , η αναγκαιοτητα καποιοι διπλα τους να δυστυχησουν.....καταντια...
image description ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ... | Δεκεμβρίου 7, 2012 4:26 μ.μ. | Reply
Προφανώς αναφέρεσαι στους ελεύθερους επαγγελματιες που και δεν θέλουν να πληρώνουν φόρους, και το θεωρούν και ηθικό και φυσιολογικό κιόλας, και αδιαφορούν για το βάρος που σηκώνουν μισθωτοί και συνταξιουχοι δεκαετίες τώρα. Και εκτός των άλλων, δεν θέλουν να έρθουν και μεγάλες επιχειρήσεις να επενδυσουν που θα δημιουργήσουν θέσεις εργασίας. Γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να κλείσουν τα μαγαζιά τους που προσφέρουν τόσο πολλά στην ελληνική οικονομια και κοινωνία. Δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου φίλε...
image description βαμβακουλας | Δεκεμβρίου 7, 2012 5:52 μ.μ. | Reply
.....θα ηθελα να ξερεις ποσο θα μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου αν η παραπανω αποψη δεν ειχε στοιχεια κανιβαλισμου και γενικου τσουβαλιασματος των παντων.........σε καμια περιπτωση αν εβλεπα το παιδι του διπλανου να πειναει δεν θα απαντουσα...''καλα να παθει το μουλικο επειδη ο μπαμπας του ειναι φοροφυγας''........η αν ηταν παιδι δημοσιου υπαλληλου.......επισης δεν ξερεις ποσο θα ηθελα να συμφωνησω μαζι σου αν δεν ηξερα οτι η δημιουργια ολης αυτης της καταστασης θελει να μου υπαγορευσει οτι πρεπει να νιωθω ευτυχισμενος οταν οι θεοσταλτες και σωτηριες επιχειρησεις που λες οτι θα ερθουν θα μου δινουν ως μισθο κατι παραπανω απο το επιδομα ανεργιας.....
image description ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ | Δεκεμβρίου 7, 2012 6:12 μ.μ. | Reply
Δουλεύω 14 χρόνια σε πολυεθνικές (συνολικά 3 εταιρείες) και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είναι τα πράγματα τόσο τραγικά όσο λένε κάποιοι. Οι αμοιβές είναι αρκετά υψηλές και οι λοιπές παροχές εξαιρετικές. Η πιεση της δουλειάς είναι αρκετά μεγάλη σίγουρα και εννοείται δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό απο την επιτευξη των στόχων. Και μπορώ να σου πω οτι πολλές ελληνικές εταιρείες που βελτίωσαν τις παροχές προς το προσωπικό τους το έκαναν για να ανταγωνιστουν τις πολυεθνικές. Στο θέμα της αγοράς εργασίας, μόνο καλό έχουν κάνει. Είναι γεγονός ότι τώρα έχει μειωθεί οι μισθοί αλλα αυτοί θα αυξηθούν ξανά με ανάπτυξη (όταν την αφήσουμε να έρθει). Έτσι πάνε αυτά. Οικονομική θεωρεία Α' εξαμήνου. Πάμε και στα δικά μας τώρα. Σου υπογράφω οτι στα βιβλία μέσα τα πάντα είναι κρυστάλλινα. Παιρνάμε και από Ορκωτούς ελεγκτές και από εσωτερικό έλεγχο. Μεχρι και για την τελευταία μικροδαπάνη υπάρχει παραστατικό. Περι μαύρης εργασίας κλπ..εννοείται ουτε συζήτηση. Δυστυχώς η πικρή αλήθεια είναι αυτοί που φοροδιαφεύγουν είναι ο φίλος μας, ο αδελφός μας, ο γείτονας μας, ο θείος μας....και ο κάθε μικρομεσάιος επιτηδευματίες ή ελευθερος επαγγελματίας (μη έκδοση αποδείξεων, πλαστά/εικονικά, λαθρομετανάστη εργάτη που τον βρίζει και και και). Για το σχόλιο του παιδιού που έκανες, δεν το δέχομαι. Φτηνό παράδειγμα για να δημιουργήθούν εντυπωσεις. Δεν θέλω να πεινάσει το παιδί κανενός, αλλα για να μην πεινάσει και να του εξασφαλίσουμε και μια προοπτική για το μέλλον του πρεπει να βάλουν πλάτη ΟΛΟΙ !!! Ιδιωτικοι / δημοσιοι υπάλληλοι, ελευθεροι επαγγελματίες, αγρότες ΟΛΟΙ!! Και για να μην αφήσω και τους μισθωτούς, θα πρεπει να ζητάνε αποδείξεις. Αλλιώς συμμετέχουν και αυτοί στη φοροδιαφυγή. Εθνική Προδοσία είναι να μην πληρωνεις τους φορους σου και να ζεις εις βάρος του διπλανού σου. Υπέρτατη προδοσία για κρέμασμα είναι να μην αφήνεις επενδυτές να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας, που θα αλλάξουν τη ζωή των συνανθρώπων σου. Το να πάρεις μια σημαία και να την κυμματίζεις δε σε κάνει καθόλου πατριώτη. Όσο ζούμε ελπιζουμε...αλλα λυπάμαι δεν είμαι αισιοδοξος για το παιδί του διπλανού. Ο μπαμπάς του είχε άλλα σχέδια..
image description τασος | Δεκεμβρίου 7, 2012 7:09 μ.μ. | Reply
με τις πολυεθνικες θα γινει αναπτυξη βρε ανιδεε?
η χωρα δε θα παραγει τιποτα?
θα τριγυρνανε ολοι μ'ενα κουτουμι κι ενα λαπτοπ να παιζουν hedge funds?
θελω να σε δω πως θα χοροπηδας οταν φορολογηθουν επιτελους με τον προσηκοντα συντελεστη τα "κρυσταλλινα βιβλια" σας
image description τασος | Δεκεμβρίου 7, 2012 7:58 μ.μ. | Reply
"We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness.--That to secure these rights, Governments are instituted among Men, deriving their just powers from the consent of the governed, --That whenever any Form of Government becomes destructive of these ends, it is the Right of the People to alter or to abolish it"
The Declaration of Independence
IN CONGRESS, July 4, 1776
image description 405 | Δεκεμβρίου 7, 2012 7:09 μ.μ. | Reply
....Βρέεεε ..ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ..και εγώ πριν 15 χρόνια δούλευα για μια δεκαετία σε πολυεθνική, και ζούσα σε εικονική πραγματικότητα. Φυσικά όλα είναι νόμιμα και νομότυπα. Αλλά το νόμιμο δεν είναι και ηθικό. Εύχομαι να μείνεις στην εικονική πραγματικότητα της μαμάς πολυεθνικής, και να μην αντιμετωπίσεις ποτέ την σκληρή πραγματικότητα του επαγγελματία, του jack of all trades, να πληρώνεις το ΦΠΑ που ακόμα (ποιός ξέρει από πότε) σου χρωστάνε (χωρίς εισπράκτορες και δικηγόρους της εταιρείας), να μην έχεις εταιρικά αυτοκίνητα και τηλέφωνα, ταξιδάκια 4-5 φορές το χρόνο σε φλουφλοmeeting, να μη δίνεις εντολές πληρωμής, αλλά να πληρώνεις τα πάντα από το υστέρημά σου. Εγώ ότι λεφτά έβγαλα , τότε τα έβγαλα, και σκεφτόμουν κάπως έτσι. Δεν σε παρεξηγώ. Αλλά τίποτε δεν κρατάει για πάντα. Και θυμήσου. Μπροστά σου κρέμεται ένα καρότο. Και μεγαλώνεις. Και αυτό δεν τους αρέσει καθόλου!!!
image description michalis chania | Δεκεμβρίου 7, 2012 7:40 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ ΒΛΑΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ.ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΜΕ ΚΥΡΙΕ ΄΄ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ'' ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ ΣΕ ΛΕΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΣΘΟΥΛΑΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥΝ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ ΤΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ.ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ). ΞΥΠΝΑΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ-ΓΕΙΤΟΝΕΣ-ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ-ΦΙΛΟΙ ΕΧΘΡΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΞΥΠΝΑΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΝΕ ΕΝΑ ΞΕΡΟΚΟΜΑΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ.ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΞΕΝΙΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?ΗΜΑΡΤΟΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΒΛΑΚΩΘΕΙ?ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.
image description Petr | Δεκεμβρίου 9, 2012 9:18 μ.μ. | Reply
@405 - Αγαπητέ, αντιλαμβάνομαι με το ότι το "νομιμο δεν ειναι και ηθικό" ότι εννοείς ότι το "παράνομο μπορεί να είναι και ηθικο". Δλδ είναι ηθικό να πληρωνουν συνταξιουχοι/μισθωτοί φόρους, αλλα είναι εξίσου ηθικό να μην κόβει αποδειξη ο Ε.Ε. γιατί είναι μικρομεσαίος και δεν πληρωνει τους παράνομους.,..φόρους. Οσό για την εικονική πραγματικότητα ναι την ζω απόλυτα....όταν προσπαθώ να εξηγησω στον CFO του group τον ΚΒΣ ή το ρίσκο που έχουμε από την γραφειοκρατεία και την διαφθορά. Ένα σύστημα που εν μέρει δικαιολογεί την ύπαρξη των χιλιάδων λογιστικων γραφείων. Αντιλαμβάνομαι πλήρως τις αγωνίες που αντιμετωπίζουν οι ελευθεροι επαγγελματίες και δεν είμαι εναντίον τους αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι υπεράνω νόμων και λοιπών επαγγελματικών ομάδων. Όσο για αυτό που είπες ότι τίποτα δεν κρατά για πάντα σαφώς και έχεις δίκιο. Όσο κρατήσει το πάρτυ θα είμαστε καλά και θα πληρωνουμε και εμείς κανέναν Ε.Ε. γιατί στο τέλους όλες θα επενδύσουν σε πραγματικά ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ χώρες που ισχύουν και οι νόμοι και η λογικη. Όσο ζούμε ελπίζουμε @Τάσο - μπορείς να μου αναλύσεις λίγο παραπάνω τι σκέψη σου? Ποιοι θα απασχολήσουν τους σημερινούς τελείοφοιτους των ελληνικών πανεπιστημίων με τις εκατοντάδες ειδικότητες αν δεν το κάνουν Ελληνικές ή ξένες επιχειρήσεις? Μπορείς να φανταστείς έναν κόσμο μόνο ελευθερων επαγγελματιών? Μήπως θα ήθελες εσύ σαν ελευθερος (λογιστής-φοροτέχνικός υποθέτω) να απασχολήσεις με μισθούς πείνας τους αριστούχους της ΑΣΟΕΕ / ΠΑΠΕΙ κλπ. Μήπως η Αττική Οδός ή το αεροδρόμιο θα φτιαχτεί από ελεύθερους επαγγελματίες? Ή μήπως το λογισμικό που χρησιμοποιείς ή το κινητό που μιλάς θα το φτίαξουν και αυτά Ε.Ε.? @Σύντεκνο Μιχάλη - Βλακεία είναι να μη θέλεις να αλλάξει τίποτα σε αυτή τη χώρα. Οι πολυεθνικές ούτε ρόδινες είναι ούτε φιλάνθρωπες (όπως οι πλούσιοι Ε.Ε. των εισοδημάτων των 10.000 € ). Απλά έβαλα κάποιες πτυχές που δεν πουλάνε στα ..."φιλολαικά" πρωινάδικα. Όσο για τις πάνες του παιδιού μου, οσο υπάρχουν πολυεθνικές και τις παρασκευάζουν και τις φέρνουν στη χώρα, θα μπορώ να τις αγοράζω. Αν αποφασισουν να πουν....αι σιχτίρ πάμε σε μια κανονική χώρα να επενδύσουμε τότε ή θα γίνω και γω μετανάστης ή θα αγοράζω πανιά για το μωρό από....ελεύθερο επαγγελματία. Να δω μόνο ποιος καταναλωτής θα αγοράζει μετά τις δικές σου υπηρεσίες αν διώξουμε και τους τελευταίους που έμειναν...
image description 405 | Δεκεμβρίου 10, 2012 1:36 π.μ. | Reply
To ότι το νόμιμο δεν είναι και ηθικό, αυτό δεν συνεπάγεται και το αντίστροφο. Τα υπόλοιπα είναι δικές σου υποθέσεις. Επειδή όμως νομίζω ότι γίνεται κατάχρηση της φιλοξενίας του site, εγώ σταματώ εδώ.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο