Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Στουρνάρας: Στη φυλακή χωρίς αναστολή οι φοροφυγάδες

Το υπουργείο Οικονομικών εξετάζει, σε συνεργασία με το υπουργείο Δικαιοσύνης, το ενδεχόμενο να φυλακίζονται χωρίς αναστολή οι φοροφυγάδες, όπως ισχύει και στις ΗΠΑ.

Αυτό ανέφερε ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας, όταν ο Κάρολος Παπούλιας τού επεσήμανε ότι ο ίδιος είχε δηλώσει να κηρυχθεί η φοροδιαφυγή, ως ιδιώνυμο αδίκημα.

«Πληγή» χαρακτήρισε ο πρόεδρος της Δημοκρατίας την φοροδιαφυγή και ο κ. Στουρνάρας δεσμεύτηκε ότι όταν τελειώσουν όλες οι εκκρεμότητες με τη δόση, τότε όλο το βάρος θα πέσει εκεί.
Ο κ. Παπούλιας ζήτησε από τον υπουργό Οικονομικών να κοιτάξει, όπως είπε, και το θέμα των οικογενειών με χαμηλά εισοδήματα.

-«Θα συμφωνείτε νομίζω, ότι αυτό θα πρέπει να γίνει εισοδηματικά κριτήρια», αντέτεινε ο κ. Στουρνάρας.

-«Βεβαίως συμφωνώ», είπε ο κ. Παπούλιας και ζήτησε να μάθει τι θα γίνει τώρα με την αποχώρηση από την προεδρία του Eurogroup του Ζαν Κλοντ Γιούνκερ, που είναι φιλέλληνας όπως σημειώσε.

-«Καλό θα ήταν να τον βραβεύσετε», ανέφερε ο κ. Στουρνάρας

Πηγή ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description tONI | Δεκεμβρίου 5, 2012 5:04 μ.μ. | Reply
Άντε να δούμε.. μακάρι... http://en.wikipedia.org/wiki/Wesley_Snipes#Legal_troubles
image description doctor | Δεκεμβρίου 5, 2012 7:39 μ.μ. | Reply
Και ποιος θα ψηφίζει στη βουλή τα νομοσχέδιά σου ρε Στουρνάρα;
image description broster | Δεκεμβρίου 5, 2012 5:24 μ.μ. | Reply
Τόνι πρόσεξε τι εύχεσαι γιατί φοροφυγά θεωρούν ΚΑΙ τον καθένα από εμάς που αδυνατεί να πληρώσει είτε φόρο είτε χαράτσι ......... Άλλωστε φοροφυγάδες δεν ονόμαζαν όλους αυτούς που τους είδαμε να συλλαμβάνονται κλπ κλπ ? Να σου πω λοιπόν ένα μυστικό ..... Αν ήμουν φοροφυγάς δεν θα είχα καμία οφειλή προς το Δημόσιο το αντίθετο μάλιστα....... Για ποίο λόγο ? Σε θεωρώ έξυπνο (με βάσει τις κατά καιρούς τοποθετήσεις σου) για να σου πω το λόγο .
image description tONI | Δεκεμβρίου 5, 2012 6:34 μ.μ. | Reply
Μα ρε broster ο φοροφυγάς δεν είναι συνώνυμο του οφειλέτη. Μαζί σου ότι οι οφειλέτες δεν πρέπει να μπαίνουν φυλακή. Αλλά ο φοροφυγάς είναι άλλο φρούτο.. Κλέβει χρήματα, δε χρωστάει χρήματα. Έστω να μπει ένα χρηματικό όριο πάνω από το οποίο μπαίνεις φυλακή και κάτω από το οποίο σου δίνονται 2/3 ευκαιρίες ώστε να μην κλείσει μόνιμα η επιχείρισή σου. Αλλά δε θα με χάλαγε αν όλοι αυτοί που κατά καιρούς ακούγονται για μη απόδοση ΦΠΑ της τάξης των χιλιάδων ευρώ, ήταν μέσα σήμερα.. Ούτε θα με χάλαγε αν οι επίορκοι ελεγκτές εφοριακοί ήταν μέσα σήμερα κ χωρίς εργασία στο δημόσιο μετά την αποφυλάκισή τους..
image description ΜΙΣΘΩΤΟΣ | Δεκεμβρίου 5, 2012 7:28 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ!!! ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ.
image description str | Δεκεμβρίου 5, 2012 8:00 μ.μ. | Reply
10.000.000 ελληνεσ που θα χωρεσουν οι φυλακεσ?
image description foros | Δεκεμβρίου 5, 2012 8:54 μ.μ. | Reply
ξεκιναμε απο εσενα στουρναρα!
image description αγραμματος | Δεκεμβρίου 6, 2012 10:03 π.μ. | Reply
σωστος ο foros !
image description Η ΜΕΓΑΛΗ ΦΥΛΑΚΗ | Δεκεμβρίου 5, 2012 8:28 μ.μ. | Reply
Ένα ειναι το βεβαιο.Κι αυτοι που δεν ηταν φοροφυγαδες,τωρα σιγουρα θα γινουν.Μακάρι να είχε ο κοσμακης να πλήρωνε.Ακόμα καλυτερα θα ηταν αυτοι οι φοροι να ξαναδίδοταν στην κοινωνια υπο μορφη αγαθων κοινωνικων.
Διότι δεν είναι όλοι οι εμποροι και οι ελευθεροι επαγγελματιες φοροφυγαδες.Σίγουρα υπάρχει φοροδιαφυγή,όμως τι άλλο μπορεί να κάνει ενας επαγγελματίας με 2 και 3 παιδια,με δανεια,με μειωση των εισοδηματων του???Πως ακριβώς θα ζήσει???Πιαστε πρωτα αυτους με τα κοτερα,τις εξοχικες κατοικιες,τα υπερπολυτελη ειχ,τις πισινες,τις ΑΕ,ΕΠΕ,ελεγξτε εξονυστικα ολουσ μα ολουσ με καταθεσεις στο ονομα τους καθως και των συγγενικων τους προσώπων ανω των 500000 ευρω και μετα φατε και την μαριδουλα.......ΑΛΛΑ δεν τολματε....Διοτι οι πραγματικα πλουσιοι και φοροδιαφευγοντες εχουν τα κοννε τους,τα φιλαρακια τους,εχουν την πολυτελεια να κανουν δημοσιες σχεσεις....Και φυσικα οι ελεγκτες υπο την σπαθη των στοχων που οριζετε..εξακολουθουν να συμπεριφερονται μα αγενεια,με σκληροτητα στον μικρομεσαιο και με δουλικοτητα στον πλουσιο
image description Thanos | Δεκεμβρίου 5, 2012 8:42 μ.μ. | Reply
Αν μπορούσε αυτό το Κράτος να με πείσει ότι θα μπούν στην φυλακή μόνον
οι εκ συστήματος φοροφυγάδες θα συμφωνούσα.
Φοβάμαι όμως οτι οι φυλακές [ποιές φυλακές..........] θα γεμόσουν και πάλι με
φουκαράδες οφειλέτες που δεν θα έχουν ούτε τα κονέ ούτε τους μεγαλοδικηγόρους για τους υπερασπισθούν.Αυτό κύριε Στουρνάρα έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια που υπήρχε φοροδοτική ικανότητα.Τώρα μέσα στον βούρκο της ύφεσης τι ψάχνεις να βρείς.Τί προσφέρεις εσύ ως Κράτος στον
Έλληνα πολίτη για να έχεις το δικαίωμα να απαιτείς.Καλό το μέτρο αλλά με
δικαιοσύνη και αποδείξεις.Οχι όποιον πάρει ο χάρος και να δώ εγώ στους
εκατό που θα πάνε φυλακή πόσοι θα είναι οι μεγαλοκαρχαρίες και πόσοι οι φουκαράδες.

image description FAZEXA | Δεκεμβρίου 5, 2012 11:07 μ.μ. | Reply
Και εγω αρχικα...μπερδευτικα... διοτι ετσι γρηγορα που το διαβασα , νομισα οτι γραφει<Στουρναρας... στην φυλακη χωρις αναστολη...>!!
image description αγραμματος | Δεκεμβρίου 6, 2012 10:39 π.μ. | Reply
σιχαμενοι, καταστρεψατε ενα ολοκληρο εθνος και χαριεντιζεστε !
image description Who | Δεκεμβρίου 6, 2012 5:03 μ.μ. | Reply
Το κράτος που κλείνει σχολεία και νοσοκομεία και ανοίγει φυλακές και στρατόπεδα συγκέντρωσης (κατ' αρχήν παράνομων μεταναστών αλλά έπεται και "εμπλουτισμός" με νέες ομάδες κρατουμένων) είναι απλώς δικτατορία. Ήδη ο πρώην υπουργός Δημόσιας Τάξης (συγνώμη Προστασίας του Πολίτη) και διαρκώς σοσιαλιστής κ. Παπουτσής, έχει βάλει την υπογραφή του για δημιουργία δύο νέων φυλακών. Προσπαθούν να επιβάλουν την απάνθρωπη πολιτική τους σπέρνοντας το φόβο. Μόνο τη λίστα Λαγκάρντ και τις λίστες του ΣΔΟΕ με τους φοροφυγάδες πολιτικούς τις λιβανίζουν ακόμα, τις χάνουν, τις βρίσκουν, τις κόβουν και τις ράβουν (και δεν μου βγάζουν από το μυαλό ότι τις έχουν χρησιμοποιήσει και για εκβιασμούς, οικονομικούς και πολιτικούς).
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο