Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Ολιγοήμερη παράταση στην υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών- προμηθευτών

Το Υπ.Οικονομικών μετά από πιέσεις συναδέλφων αποφάσισε να αφήσει το σύστημα υποβολής συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών- προμηθευτών χρήσης 2011 (οικ. έτους 2012) ανοικτό μέχρι και την Παρασκευή  7/12/2012.







Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Λογιστής | Δεκεμβρίου 5, 2012 5:34 μ.μ. | Reply
Πολύ καλό νέο! Ξερουμε αν ισχύει μόνο για την υποβολή συγκεντρωτικών μεσω taxisnet ή αφορά και την κατάθεση ισοζυγίων στις εφορίες?
image description Θανάσης | Δεκεμβρίου 5, 2012 5:34 μ.μ. | Reply
Μία καλή ένδειξη κατανόησης... Είμαστε οι πιό πολύτιμοι συνεργάτες τους και μάλιστα άμμισθοι.
image description LOGISTIS | Δεκεμβρίου 5, 2012 6:47 μ.μ. | Reply
ΧΑΘΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΩΣ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ?ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΟΣΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΤΕΛΙΟΣΟΥΝ?ΔΩΣΤΕ ΕΩΣ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑΑΑΑΑ
image description Thanos | Δεκεμβρίου 5, 2012 8:23 μ.μ. | Reply
Όλως τυχαίως κι εγώ το είδα.Νόμιζα οτι ξεχάστηκε, καθώς δεν έβλεπα Δευτέρα-Τρίτη ανάλογα σχόλια συναδέλφων .Απογοητεύτηκα και δεν ξανασχολήθηκα.
Έχω 5-6 να στείλλω και η μικροπαράταση με βολεύει.
Αρκεί να το μάθουν όλοι οι συνάδελφοι και συμφωνώ με LOGISTIS.
image description logikos | Δεκεμβρίου 5, 2012 8:04 μ.μ. | Reply
η παράταση πρεπει να αφορα και τα ισοζυγια που κατατιθενται εφορια. Εκει υπηρχε το προβλημα λογω των απεργιων.
image description ΚΟΡΟϊΔΟ | Δεκεμβρίου 5, 2012 8:12 μ.μ. | Reply
παραταση μετα τοσο καιρό? για ποιους? γι αυτους που έχουν υπερβολικα πολλούς πελατες? γι αυτους που κάνουν και τους λογιστες σε γραφειο και σε εταιρεία? ή για τους τεμπέληδες? χμμμμμμμμμμμμ
image description ΕΞΥΠΝΗ | Δεκεμβρίου 5, 2012 10:52 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ
image description ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΚΡΟΛΟΓΙΣΤΗΣ | Δεκεμβρίου 5, 2012 10:00 μ.μ. | Reply
συμφωνω με κοροιδο. αν εχεις πελατολογιο αρα και προσωπικο να τα προλαβαινει δεν υπαρχει δικαιολογια. αν εχει πελατολογιο χωρις προσωπικο, τοτε χαρα στο κουραγιο του που τα καταφερνει μονος του αλλα δεν γινεται να τα προλαβαινει μονος του.
image description kgeor | Δεκεμβρίου 5, 2012 11:09 μ.μ. | Reply
Aς μην γκρινιαζουμε κι αν καποιους δεν τους αφορα, δεν τους βλαπτει κιολας. Γι αυτο ας μην λενε κακιες καθενας εχει τα προβληματα του.
image description nska | Δεκεμβρίου 6, 2012 12:39 π.μ. | Reply
.... Γι αυτό δεν θα πάει ο κλάδος μας πότε μπροστά, ακόμη και σε αυτό το γεγονός πάλι τσακωνόμαστε και γρινιάζουμε και μας φταίνε όσοι δεν πρόλαβαν να στείλουν κάποια συγκεντρωτική... Ελεος! Ημουν μέσα σε αυτούς και δεν ντρέπομαι να το πώ, και όχι γιατί δεν προλάβαινα να στείλω, ούτε γιατί είμαι τεμπέλης και ούτε είμαι σε εταιρεία και σε γραφείο, απλά γιατί ΣΙΧΑΘΗΚΑ όσο τίποτα άλλο την φετινη χρονιά και την πίεση που δεχθήκαμε και δεχόμαστε!
image description Λογιστής | Δεκεμβρίου 6, 2012 8:28 π.μ. | Reply
Καλημέρα συνάδελφοι! Έμαθε κανεις σας αν τελικα η παραταση αφορά και την κατάθεση ισοζυγιων στις εφοριες?
image description NIKOS_b | Δεκεμβρίου 6, 2012 8:36 π.μ. | Reply
Δεν καταλαβαίνω εάν το "αφήνω το σύστημα ανοικτό", είναι παράταση. Φαντάζομαι ότι το αποδεικτικό υποβολής θα έχει την ημερομηνία υποβολής. Επομένως όταν κάποια στιγμή κάποιος ελεγκτής σου επιβάλλει το πρόστιμο βάσει της απόφασης που η παράταση λήγει 30/11/2012, θα του πούμε "είχε μείνει το σύστημα ανοικτο"; Το μόνο που επιτυγχάνεται είναι η αποφυγή της επίσκεψης στην ΔΟΥ και ο άμεσος καταλογισμός του προστίμου. Το πρόστιμο δεν είναι βέβαιο ότι έχει αποφευχθεί.
image description αγανακτησμενος λογιστης. | Δεκεμβρίου 6, 2012 8:12 π.μ. | Reply
Αν και εχω τελειωσει πριν καν την πρωτη παραταση με τις συγκεντρωτικες δεν μπορω να καταλαβω καποιους τι τους ενοχλει; Εγω περιμενα μεχρι τελευταια μερα δυο πελατες να μου φερουν τιμολπγια για να δω τα στοιχεια να την.στειλω διοτι ηταν χειρογραφα. Γιατι να φταει παντα ο λογιστης δηλαδη;; Και συμφωνω με nska οτι ειναι πλεον τοσες πολλες οι βλακειες που ασχολουμαστε που και να θελαμε δεν θα προλαβαιναμε.. Βλεπε τελη κυκλοφοριας επιδοτηση πετρελαιου γεμη ε9 που θυμηθηκαν να το κανουμε χωρια η συζηγος και τα παιδια και τρεχουμε για κλειδαριθμους....
Αν δεν αλλαξει το κωλοσυστημα δεν φταει κανενας μας που καθυστερει. Κανονικα τιποτα δεν θα επρεπε να κανουμε μπας και μας σεβαστουν...
Υ.Γ. Τι προβλημα εχουν καποιοι αν καποια λογιστικα γραφεια εχουν πολλους πελατες; Μηπως να τα κλεισουμε και να παμε σπιτια μας;; Εσεις θα αφηνατε δηλαδη πελατες να φευγουν;;;
Υ.Γ 2. Προσοχη δεν μιλαω για λογιστες "μαυρους" που κραταν βιβλια με 20 ευρω αλλα για γραφεια που πασχιζουμε να τα βγαλουμε περα και αυριο με τα νεα μετρα δεν ξερουμε που θα μας βγαλει...
Υ.Γ3. Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα τσατιζομαι οταν βλεπω να.φαγωνομαστε μεταξυ μας να φαμε αυτους που εχουν δουλεια αντι να φαμε.αυτους που μας παιρνουν την δουλεια...
image description A.N. | Δεκεμβρίου 6, 2012 10:32 π.μ. | Reply
Σε τηλεφ.επικοινωνία με το Υπουργείο 210 3638389 με ενημέρωσαν ό,τι δεν αφορά και τα Ισοζύγια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?
image description NO MONEY NO HONEY | Δεκεμβρίου 6, 2012 1:51 μ.μ. | Reply
Αν και δεν μου πέφτει λόγος όπως λένε κάποιοι συνάδελφοι εδώ μέσα, όντας μισθωτός πολυεθνικής εταιρείας, θα την πω την γνώμη μου. Όλη η καθημερινοτητα μου είναι μια προθεσμία. Πάντα πρέπει να παραδώσω κάτι σε συγκεκριμένη ώρα και μέρα και ξέρω ότι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ η προθεσμία. Δεν υπάρχει παράτηση. Αν δεν παραδώσω έχω πρόβλημα. Σε ότι αφορά τις παρατήσεις του ΥΠΟΙΚ, δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τους. Αν ειναι να δώσεις παράταση μέχρι να παραδώσουν όλοι, τότε μην βάζεις καθόλου προθεσμία. Ποιο το νόημα? Βάλε ανοιχτή ημερομηνία και πες στους λογιστές στείλτε τα όποτε μπορείτε. Δυο πράγματα συμβαίνουν με τις παρατάσεις. 1) Μειωνεται η -ήδη χαμηλή- αξιοπιστία του Υπουργειου. 2) Και πιο σημαντικό απαξιώνονται οι καλοί λογιστές που παρέδωσαν στην ώρα του. Αλήθεια ποιο είναι το κριτήριο του καλού από τον κακού συνάδελφου. Πως θα ξεχωρίσει ο επαγγελματίας που έχει τους πελάτες του προβλεπόμενους μέχρι και την τελευταία τελεία και μετά βγαίνει μια παράταση και ακολουθεί ο κάθε περαστικός.??
image description Korina_77 | Δεκεμβρίου 6, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
No money no honey αν ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας, χωρίς άλλη απασχόληση/δραστηριότητα/μισθό, ίσως να σκεφτόσουν διαφορετικά... τώρα έτσι κι αλλιώς δε θα καταλάβεις ότι και να σου λέμε...
image description NO MONEY NO HONEY | Δεκεμβρίου 6, 2012 3:52 μ.μ. | Reply
Αγαπητή Κορίνα, δέχομαι το σχόλιο οτι θα σκεφτόμουν διαφορετικά αν ήμουν Ε.Ε. Όπως φαντάζομαι ισχυει και το αντίστοφο για σένα. Ομως πραγματικά -χωρίς να έχω διαθεση αντιπαράθεσης- ποιος ο λόγος των προθεσμιών και ποια θα ήταν τελικά μια λογική προθεσμία? Μέχρι πότε θα πρέπε να δώσει παράταση? Μέχρι να μην γκρινιάζει κανένας στο taxheaven? Mε κάθε ειλικρινια σου λέω ότι γνωστοί μου λογιστές-φοροτεχνικοί ελευθεροι
image description κική | Δεκεμβρίου 6, 2012 3:16 μ.μ. | Reply
Μα είναι δυνατόν? Διαβάζετε αυτά που γράφετε μερικοί?Τί πρόβλημα έχετε αν δώθηκε η δυνατότητα σε κάποιους συναδέλφους σας, να αποφύγουν τα πρόστιμα?.Γνωρίζετε τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετώπισε κάποιος,ακόμη και ένας συνάδελφος και βγάζετε συμπεράσματα?Και αν σας πω,πως υπάρχει συνάδελφος που έχασε ξαφνικά το παιδί του,και μαζί και τον κόσμο ολόκληρο,και δεν είχε μυαλό να ασχοληθεί με κάποιες συγκεντρωτικές και δεν τις έστειλε,θα μου πείτε καλά να πάθει,όφειλε να παρατήσει την κηδεία του γιού του,να βρει το μυαλό και το κουράγιο να πάει γραφείο και να τις στείλει?Ή μήπως πρέπει να καταστραφεί και οικονομικά από τα πρόστιμα?Μήπως να βγάλουμε το συμπέρασμα πως δεν είναι καλός λογιστής ή έχει πολλούς πελάτες και σας μείωσε το δικό σας πελατολόγιο?
image description A.N. | Δεκεμβρίου 6, 2012 4:18 μ.μ. | Reply
Το κακό σε αυτή την χώρα είναι, ό,τι ο καθένας δηλώνει ό,τι θέλει να είναι (π.χ.λογιστής),επίσης οι περισσότεροι βλέπουν το δέντρο και όχι το Δάσος(π.χ.άσκοπες προθεσμίες για εισπρακτικούς καθαρά λόγους και προκειμένου κάποιοι να δικαιολογήσουν την θέση τους και κάποιοι να αισθανθούν ό,τι "τάχα μου" κάνουν σωστά την εργασία τους.Αν και κανονικά θα έπρεπε να γράψω δουλεία τους! .
Και τέλος δεν γνωρίζουν ό,τι μεταξύ ανόμοιων "προσόντων " δεν υπάρχει σύγκριση!
image description ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ | Δεκεμβρίου 6, 2012 11:40 μ.μ. | Reply
Εγώ πληρωσα προστιμο την Τρίτη στη ΔΟΥ για να μου δεχτουν την συγκεντρωτική.
Τώρα η ΓΓΠΣ αφήνει ανοιχτό το σύστημα χωρίς να βγάλει επίσημη παράταση, ούτε ανακοίνωση, ούτε ενημέρωση στις ΔΟΥ (οι οποίες εξακολουθούν να βάζουν πρόστιμο στις εκπρόθεσμες).
ΓΙΑΤΙ;
Γιατί οι "γνωστοί δικοί μας" γλυτώνουν το πρόστιμο και όσα "κορόιδα" πανε στη ΔΟΥ πληρώνουν; Γιατί αυτή η σιωπηρή παράταση για τους λίγους;
Το Υπ.Οικ. δεν πρέπει να πάρει θέση;
image description Ελ. Επάγγελμα | Δεκεμβρίου 7, 2012 1:17 μ.μ. | Reply
Εγώ πάντως που μπήκα τυχαία πριν λίγο να δω μπας και έγινε κανένα θαύμα, πατώντας την υποβολή, άνοιξε και μπόρεσα και την κατέθεσα και το αποτέλεσμα ήταν "Εμπρόθεσμη κατάθεση της συγκεντρωτικής". Τώρα ας έρθει κάποιος μετά από χρόνια να την πει εκπρόθεσμη...
image description Μαίρη | Δεκεμβρίου 7, 2012 2:35 μ.μ. | Reply
βρε παιδιά εγώ τώρα προσπάθησα να στείλω πιστωτικών υπολ.πελατών και με πετάει έξω. λέει προσπαθήστε αργότερα. μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν δέχεται????
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο