Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Εγκαταλείπεται η σκέψη για φορολόγηση 45% μετά τις αντιδράσεις

Αποσύρει -σύμφωνα με πληροφορίες- η κυβέρνηση τη σκέψη για φορολόγηση των μεσαίων εισοδημάτων με 45%.

Μετά τις αντιδράσεις των τελευταίων ωρών, το οικονομικό επιτελείο επιστρέφει στο προηγούμενο σενάριο που προβλέπει φορολόγηση με συντελεστή 21% για εισοδήματα έως 25.000 ευρώ, με 36% για εισοδήματα έως 48.000 ευρώ και 45% απο κει και πάνω.

Η κατάργηση του αφορολόγητου για παιδιά παραμένει, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες, το υπουργείο Οικονομικών συζητά μόνον την ενίσχυση του οικογενειακού εισοδήματος.

Αύριο Τρίτη θα πραγματοποιηθεί ευρεία σύσκεψη υπό τον πρωθυπουργό, με αποκλειστικό αντικείμενο το φορολογικό. Επίσης την ίδια ημέρα, ο υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης θα συναντηθεί με τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών Χρήστο Σταϊκούρα, για τον τρόπο καταβολής του εφάπαξ στους ασφαλισμένους του δημοσίου.

Πηγή SKAI.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description C.F.C. | Δεκεμβρίου 3, 2012 11:13 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description C.F.C. | Δεκεμβρίου 3, 2012 11:37 μ.μ. | Reply
Τα γνωστά κόλπα. Πετάμε κάτι για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις και μετά δήθεν το παίρνουμε πίσω, αλλά βέβαια όλα τα άλλα παραμένουν. Και οι "ιθαγενείς" χαίρονται που απέφυγαν τα χειρότερα ... Τι να λέμε τώρα ... Όπως είπε και ένας τύπος ο οποίος είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας της κοινωνίας
"τα δύσκολά τώρα έρχονται".
image description Λουκάς | Δεκεμβρίου 4, 2012 8:02 π.μ. | Reply
Απόλυτα σωστός C.F.C. Δεν φαντάζει τώρα πολύ καλύτερη η κατάργηση του αφορολόγητου για τα παιδιά;
image description Despoina | Δεκεμβρίου 4, 2012 8:25 π.μ. | Reply
kamia sobarothta, kamia sta8erothta, kamia me8odikotita...
image description LAMMERGEIER | Δεκεμβρίου 4, 2012 8:22 π.μ. | Reply
Να φανταστείτε να φωνάξαν ακόμη και οι παπαγάλοι!!!
image description Dimitris1984 | Δεκεμβρίου 4, 2012 9:33 π.μ. | Reply
"αποσύρει.....τη σκέψη" τελικά μας έχουν για πολύ μ@λ...ς. εεε;
image description gkazan | Δεκεμβρίου 4, 2012 9:51 π.μ. | Reply
Μπεεε Μπεεεε... Και οι συνταξιούχοι θα τους εμπιστευτούν ξανα... Ας γυρίσουν τώρα κανάλι και ας δουν Σουλεϊμάν, Γιασμίν και την Φατμέ που χέστηκε στην βάρκα και έγειρε (γνωμικό είναι, να δουμε αν θα πέσει "λογοκρισία").... Από το 2014 βέβαια θα φτιάξουν τα πράγματα, θα έχουν ψοφήσει σαν σκυλιά γέροι και συνταξιούχοι, θα φτιάξει ο προϋπολογισμός και όλα μέλι γάλα....
image description Ναι Σε Ολα | Δεκεμβρίου 4, 2012 11:58 π.μ. | Reply
Σωστός.......!!!!
image description tONI | Δεκεμβρίου 4, 2012 12:32 μ.μ. | Reply
Λογιστές και οικονομολόγοι είστε όλοι εδώ μέσα. Αντί να κράζετε και να μιξοκλαίτε προκαταβολικά, καθίστε και φτιάξτε μία ρεαλιστικά άρτια πρόταση να τη στείλετε στο υπουργείο. Κ όταν ψηφιστεί οριστικά κάποια μπαρούφα, κράζουμε όλοι μαζί.. Εγώ με το ταπεινό μηχανικίστικο μυαλό μου και τις λίγες οικονομικές γνώσεις από το μεταπτυχιακό μου, θεωρώ ότι το σύστημα: φόρος 25/27/29/31 % από το πρώτο ευρώ του πραγματικά καθαρού εισοδήματος (στα έξοδα μπαίνουν όλα ακόμα και η δαπάνη για καρφίτσες) με διατήρηση του ΦΠΑ στο 23 %, είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει. Κ να ισχύει κ για μισθωτούς και για ελεύθερους επαγγελματίες. Φυσικά τα προνόμια των πολυτέκνων θα πρέπει να διατηρηθούν.
image description Ναι Σε Ολα | Δεκεμβρίου 4, 2012 1:58 μ.μ. | Reply
Ας υποθέσουμε οτι έχουμε1000 χ 23% = 230ε φπα ,άν κάνουμε το 23% σε 90% στην αριθμητική θα έχουμε 1000 χ 90%=900ε φπα στην οικονομική επιστήμη ΔΕΝ έχουμε αποτέλεσμα 900ε φπα .....Αυτοί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την αριθμητική απο τα οικονομικά περιμένεις να καταλάβουν προτάσεις ολόκληρες!!!!! Ας μάθουν πρώτα τα βασικά και βλέπουμε....Eνοιες ``προσφορα- ζήτηση``χρησημοποιούνται μόνο σε περιπτώσεις μίζας.......
image description GRD | Δεκεμβρίου 4, 2012 10:53 π.μ. | Reply
Περιμένουμε από άτομα που δεν μπορούν να συντάξουν ένα φορολογικό (που σημαίνει ότι δεν έχουν/είχαν την παραμικρή ιδέα ,πρόταση ,άποψη ,σχέδιο ,αλλά και κατά πως φαίνεται την παραμικρή γνώση της αγοράς -οικονομίας) να μας λύσουν τα μεγάλα θέματα της κοινωνίας (χρέος ,ανεργία ,ασφαλιστικό ,παιδεία ,εθνική άμυνα ,ασφάλεια). Το master plan ΄βλέποντας και κάνοντας΄ ,΄διαρρέοντας και ψαρεύοντας΄ στα καλύτερά του. Κυβέρνηση και διοικητικοί των υπουργείων της ξεφτίλας (επισήμως και διεθνώς χρεοκοπημένοι) πειραματίζονται σε excelόφυλλα πάνω στο ξεψυχισμένο κορμί της Ελλάδας. Τα νούμερα δεν βγαίνουν ,το τέλος πλησιάζει...
image description gkazan | Δεκεμβρίου 4, 2012 10:30 π.μ. | Reply
Το δικό τους τέλος, χλωμό.... Τα δικά μας τέλη, μόλις έφθασαν για φέτος, η ΤΕΛΙΚΗ ΛΥΣΗ συντόμως, για να τελειώνουν με τα ιθαγενή σκουπίδια και να αδειάσει το "οικόπεδο"...
image description NIKOS | Δεκεμβρίου 4, 2012 10:36 π.μ. | Reply
ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΙΜΕΝΤΟ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΑΘΙΖΟΜΕΝΟΑΝΑΠΑΥΟΜΕΝΟΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΙ ΜΠΛΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ!!!!!
image description Σπυρος | Δεκεμβρίου 4, 2012 10:32 π.μ. | Reply
Λέω να αντιστρέψουμε τους όρους. Ας αρχίσουμε όλοι να "παπαγαλίζουμε" ότι το αφορολόγητο πάει στις 50.000€ για άγαμο και 25.000€ γαι κάθε παιδί !!!! Μετά θα το πάρουμε και εμείς πίσω......
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο