Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Ολόκληρο το φορολογικό νομοσχέδιο όπως δόθηκε στα κόμματα την Παρασκευή από το Υπ.Οικ.

Το φορολογικό νομοσχέδιο όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι στιγμής, στάλθηκε στις αντιπροσωπείες των κομμάτων για έγκριση την Παρασκευή 23 Νοεμβρίου.

Το παρόν δεν αποτελεί το τελικό κείμενο καθώς αναμένονται μικροαλλαγές μέχρι να παρουσιαστεί προς ψήφιση στην βουλή

Κατεβάστε το φορολογικό νομοσχέδιο εδώ

ή δείτε το εδώ





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΘΥΜΙΟΣ | Νοεμβρίου 25, 2012 9:19 μ.μ. | Reply
ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 2012;
ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ;
image description Georgia | Νοεμβρίου 25, 2012 9:45 μ.μ. | Reply
Διάβασα καλά, μεταξύ πολλών?? Προκαταβολή φόρου για τις εταιρείες 80%??
image description geo | Νοεμβρίου 26, 2012 12:58 π.μ. | Reply
re sy georgia τωρα πηρες πρέφα ότι η προκαταβλή τα τελευταία 3-4 χρόνια είναι 80%?
image description Georgia | Νοεμβρίου 26, 2012 9:24 π.μ. | Reply
Ήταν και για τις Ο.Ε. και Ε.Ε. 80%?
image description kostas | Νοεμβρίου 25, 2012 10:21 μ.μ. | Reply
2. Ο φόρος που προκύπτει με βάση την κλίμακα της παραγράφου 1 μειώνεται :
α) Για εισόδημα μέχρι δεκαοκτώ χιλιάδες (18.000) ευρώ κατά χίλια εννιακόσια
πενήντα (1.950) ευρώ. Εφόσον ο φόρος που προκύπτει είναι μικρότερος των χιλίων
εννιακοσίων πενήντα (1.950) ευρώ το ποσό μείωσης περιορίζεται στο ποσό του
φόρου.
Ρε παιδια πως βγαινει η νεα κλιμακα΄πχ/ για εισοδηματα 15000 πως βγενει ποσο ειναι ο φορος:;
image description Dimitris1984 | Νοεμβρίου 26, 2012 3:31 μ.μ. | Reply
στις 15000€ για να παρεις την εκπτωση φορου 1950€ θα πρεπει να βαλεις το 25% σε αποδειξεις δηλαδη 3750€. ο φοροσ τωρα θα ειναι 15000*21%=3150€ και 3150-1950=1200€ δεν ειδα ομως αν υπαρχουν κ αλλες πηγες εισοδηματος πχ ενοικα τι γινεται με την προκαταβολη φορου.
image description Dimitris1984 | Νοεμβρίου 26, 2012 3:07 μ.μ. | Reply
<Εφόσον ο φόρος που προκύπτει είναι μικρότερος των χιλίων εννιακοσίων πενήντα (1.950) ευρώ το ποσό μείωσης περιορίζεται στο ποσό του φόρου.> εδω εννοει ο ποιητης οτι αν εχεις εισοδημα πχ 5000€*21%=1050€ η εκπτωση φορου θα ειναι 1050€ εκει περιοριζεται.
image description theodorepanag | Νοεμβρίου 25, 2012 11:17 μ.μ. | Reply
Αν προσκομισεις τις απαραιτητες αποδειξεις (που δεν ειναι πολλες)... (15000x21%)-1950 => 1200€
Αν ο τροπος υπολογισμου του ΦΜΥ μείνει ο ιδιος οι μισθωτοι θα εχουν μεγαλη μειωση στις μηνιαιες αποδοχες και επιστροφη στο τελος...
image description gkazan | Νοεμβρίου 26, 2012 9:45 π.μ. | Reply
Και μόλις το πάρουν χαμπάρι, θα βγεί νέα έκτακτη εισφορά... Μάλλον δεν θα το διαβάζουμε σωστα, ας περιμένουμε 100-150 διευκρινιστικές για αρχή και βλέπουμε... Πάντως βλέπω οτι το κεφάλι μας, ακόμα μέσα στην άμμο το έχουμε, αγωνιούμε πόσο φόρο θα πληρώσουμε και δεν αμφισβητούμε ούτε τους φόρους ούτε την επερχόμενη διάλυση της χώρας (την κοινωνία άστη, έβαλε το χεράκι του ο Ανδρίκος από το 81 και φρόντισε γι' αυτό, υπάρχουν πάντοτε πεινάλες που και να λιγδώσουν το άντερό τους, δεν χορταίνουν)... Επίσης να χαιρόμαστε την νέα γενιά Καραμανλή που ετοιμάζεται να μπει στην πολιτική... Α ρε Μηλιώκα, πόσο δίκιο είχες...
image description ΤΑΚΗΣ | Νοεμβρίου 26, 2012 10:43 π.μ. | Reply
ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΤΟΥ ΑΝΕΡΓΟΥ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ 26%
ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ?
ΑΡΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΣΤΕΓΗ ?
image description ΤΑΚΗΣ | Νοεμβρίου 26, 2012 10:47 π.μ. | Reply
ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΝΑΤΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΔΗΛΩΣΗ Ο/Η
ΑΝΕΡΓΟΣ/Η ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΓΑΜΟΣ 2000,00 Χ 26% = 520,00 ΕΤΗΣΙΩΣ ΣΥΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΕ ΠΑΓΚΑΚΙ.
ΑΡΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?
ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΕΙΠΑΜΕ ?
ΖΗΤΩ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.
image description ΚΞΑΚΣΞΒ | Νοεμβρίου 26, 2012 11:53 π.μ. | Reply
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ?????
image description γιωργος | Νοεμβρίου 26, 2012 11:14 π.μ. | Reply
εσυ που παρατηρησες οτι θα φορολογηθει το εφαπαξ?
image description ΚΞΑΚΣΞΒ | Νοεμβρίου 26, 2012 12:03 μ.μ. | Reply
ΑΡΘΡΟ 12 Παρ 1 στ
ΑΡΘΡΟ 15 πΑΡ 7
image description MIXALIS CHANIA | Νοεμβρίου 26, 2012 12:03 μ.μ. | Reply
ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.ΜΑΣ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΡΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ.ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ?ΟΕ ΜΕ ΚΕΡΔΗ 10000 ΕΥΡΩ ΦΟΡΟΣ (ΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ) 4680.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?ΞΥΠΝΑΤΕ ΟΛΟΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
image description AEKtzis | Νοεμβρίου 26, 2012 1:52 μ.μ. | Reply
Πλεον η παρακρατηση στους ελευθερους επαγγελματιες θα γινεται απο το πρωτο ευρω?????????????????
"Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση
φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών
αυτών."
Δηλαδη θα κοβω ΑΠΥ καθε μηνα 40 ευρω + φπα και τα 20 θα ειναι φορος???????Τι λετε ρεεεεεεεεεεεεε
Κι αν στη φορολογικη δηλωση δεν μου βγει να πληρωσω, θα παρω πισω τον παρακρατουμενο φορο???????????????
image description SARAKINOS | Νοεμβρίου 26, 2012 4:58 μ.μ. | Reply
Για ξαναμέτρησέ τα μήπως κάνεις λάθος. Βλέπουμε το δέντρο και δεν βλέπουμε το δάσος πίσω του, ή μάλλον το τυρί και δεν βλέπουμε την φάκα...
image description tzeni1971 | Νοεμβρίου 26, 2012 1:42 μ.μ. | Reply
αρ. 13 καθαρό εισόδημα απο μισθωτή εργασία
νοείται το ποσό που απομένει αν απο το ακαθάριστο εισόδημα αφαιρεθούν : α) ΚΑΘΕ ΠΟΣΟ ΦΟΡΟΥ, ΤΕΛΟΣ Η ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ???
δηλαδή ο ΦΜΥ και το αλληλεγγύης τα αφαιρούμε ?? γιατι μεχρι και πέρσι μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές αφαιρούσαμε απο το ακαθάριστο εισόδημα των μισθωτων.
image description trapezokomos | Νοεμβρίου 26, 2012 2:30 μ.μ. | Reply
εχω ένα χωραφάκι στη Θεσπρωτία.θα το ενώσω με κάτι άλλα γειτονικά οικόπεδα.ξέρει κανείς τι διαδικασίες χρειάζονται για να το κάνω ανεξάρτητο κρατίδιο;;;;τα έχω βρεί με τους γείτονες και στον τρόπο διοίκησης ,φορολογίας,παιδείας,υγείας ...σε όλα!0% φορολογία σε χρήμα.ο φόρος θα βγαίνει και θα πληρώνεται με προσωπική εργασία.δεν μπορώ αλλο σε αυτή τη χώρα:θέλω δικό μου κρατίδιο να κάνω τα κουμάντα μου!
image description LUIS | Νοεμβρίου 26, 2012 2:29 μ.μ. | Reply
Δε χρειάζονται πολλά, μια περίφραξη και ένα φύλακα να ανεβοκατεβάζει τη μπάρα ....
image description manavis | Νοεμβρίου 26, 2012 2:25 μ.μ. | Reply
Έχουν γίνει ιστορικά τέτοιες προσπάθειες αυτοοργανωμένων κοινωνιών και έχουν αποτύχει. Είτε γιατί πολεμήθηκαν από τους έξω καπιταλιστές/κομμουνιστές, είτε γιατί διαβρώθηκαν από τις αδυναμίες των μέσα..
image description ΤΟ ΣΩΣΤΟ | Νοεμβρίου 26, 2012 2:06 μ.μ. | Reply
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ΚΑΙ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΛΕΧΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΑΞΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΥΠΕΡ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΡΕΜΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΡΠΑΧΤΕΣ.
image description petros | Νοεμβρίου 26, 2012 3:19 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 2012 ΘΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΑΥΤΑ?
image description ΣΩΣΤΟΣ | Νοεμβρίου 26, 2012 4:12 μ.μ. | Reply
ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 2013 ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ
image description Μη λογιστής | Νοεμβρίου 26, 2012 5:17 μ.μ. | Reply
Πώ καλά τι είναι αυτά πάλι με τις εκπτώσεις φόρου τα ποσά αποδείξεων και τις προκαταβολές, πάλι θα καθόμαστε με τις ώρες και τα κομπιουτεράκια να κάνουμε πράξεις να κοιτάμε νόμους και να υπολογίζουμε τι θα γίνει με τα τεκμήρια την έπτωση φόρου την φορολογία ενοικίων και το αν θα πληρώσει φόρο ο άνεργος. Για άλλη μια φορά φαίνεται οτι θα τα κάνουν σκ. σαν τα μούτρα τους. Το μόνο θετικό είναι η μείωση των τεκμηρίων.
image description Auditor | Νοεμβρίου 26, 2012 5:42 μ.μ. | Reply
Δηλαδή το αφορολόγητο για τους ελεύθερους επαγγελματίες καταργείται, αλλά τα τεκμήρια παραμένουν. Τι παράνοια είναι αυτή;
image description Zabou | Νοεμβρίου 26, 2012 9:00 μ.μ. | Reply
Εσύ Θανάση που σχολιάζεις τι ακριβώς είσαι?
image description ΜΙΧΑΛΙΟΣ | Νοεμβρίου 26, 2012 10:54 μ.μ. | Reply
ισχυει τελικα αυτη η μεγαλη μειωση τεκμηριων σε αυτοκινητα ΚΑΙ σε σπιτια ? γιατι διαβαζω στα αλλα οτι μονο μικρη μειωση τεκμηριων σε ΙΧ . Διαβαζω καλα οτι οι ασφαλιστικες εισφορες θα αφαιρουνται απο το καθαρο και αυτες ?
image description Trip_Accountant | Νοεμβρίου 27, 2012 11:00 π.μ. | Reply
Η παρακράτηση των μισθωτών πώς θα γίνεται; Μέ ή χωρις την έκπτωση των 1950,00;
image description Rebellos | Νοεμβρίου 27, 2012 8:41 μ.μ. | Reply
Αν καταλαβα καλα απο το προσχεδιο, ατομικη εμπορικη επιχειρηση με κερδη (λεμε τωρα) 2000€, τεκμηριο αγαμου 2000€, τεκμηριο αυτοκινητου 1300cc 1960€, προκυπτει συνολο φορου 1040€ + 400 τελος επιτηδευματος + 60% προκαταβολη;;; Αναρωτιεμαι ποια ατομικη επιχειρηση και ελευθερος επαγγελματιας θα μεινει ανοιχτος... και ολα αυτα θα τεθουν σε ισχυ σε ενα μηνα απο τωρα!
image description ΜΙΧΑΛΙΟΣ | Νοεμβρίου 28, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
Oχι δεν παει ετσι ακριβως . Λοιπον για την χρηση απο 1/01/2013 στο παραδειγμα σου ισχυουν τα εξης : κερδη απο εισοδημα στομικης επιχειρησης 2000 ευρω (εσοδα-εξοδα δλδ ) και απο τεκμηρια ο κατοχος της ατομικης επιχειρησης εχει 1960 +2000=3960 ευρω . Εχουμε : ποιο ειναι μεγαλυτερο απο τα 2 ? το 3960 . Αρα θα λειφθει ως καθαρο αυτο και το 26% θα παει επι αυτου . αρα 0,26χ3960= 1029,6 ευρω + οποια προπληρωμη που την βρισκεις μπροστα σου . Τωρα στο νεο φορολογικο δεν θα υπαρχουν φοροι επιτηδευματος κλπ . Ομως αν τα κερδη απο την ατομικη ηταν μεγαλυτερα εστω 4500 τοτε ΑΝ οι σφαλιστικες εισφορες ΤΕΒΕ (εγω ΤΣΜΕΔΕ) ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ολοκληρες απο το καθαρο (οπως παλια) θα ειχες 4500- εισφορες ετους = 1000 ευρω (εστω) αρα τελικος φορος 1000χ0,26 = 260 ευρω τριχες δηλαδη /// γι αυτο εγω ρωταω και δεν μου απανταει κανεις , Τι θα γινει με τις ασφαλιστικες εισφορες θα αφαιρουνται τελικα ολοκληρες απο το εισοδημα ??? καποιοι λενε οχι πλεον /// και 2ρον ισχυει αυτη η μεγαλη μειωση τεκμηριων σε ιχ και σπιτια που λεει το σχεδιο στο taxheaven.gr ??? γιατι οι υπολοιποι αλλα βγαζουν στα site . Aν ισχυει αυτη η μεγαλη μειωση των τεκμηριων τοτε η νεα φορολογια ειναι παρα πολυ βατη και ορθολογικη ( και μην με περασετε για μνημονιακο κλπ ... μακρια απο εμενα τουτο ..!! )
image description Dimitris1983 | Νοεμβρίου 29, 2012 12:43 μ.μ. | Reply
Γνωρίζεις κανείς αν έχει αποφασιστεί οριστικά πως ια γίνεται η παρακράτηση στους μισθωτούς?Θα παρακρατείται το σύνολο του φόρου ή η διαφορά που θα προκύπτει μετά την αφαίρεση των 1.950,00€?Αν ισχύσει το πρώτο τι να πω....Δεν θα μπορέι πλέον κανείς να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του και θα περιμένεις να σου επιστραφεί η έκπτωση αν και όταν την επόμενη χρονιά.........
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο