Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Επίκαιρο σεμινάριο με εισηγητή τον κ. Χρήστο Μελά για τον νέο Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών

Ο ΝΕΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ 
ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ – ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ

Με το νέο νόμο που ψηφίστηκε στις 7 Νοεμβρίου 2012 από τη βουλή, καταργήθηκε ο Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων (ΚΒΣ) που ίσχυε και στη θέση του θα ισχύσει από την 1-1-2013, ένα νέο σύστημα απεικόνισης των καθημερινών συναλλαγών των επιχειρήσεων και των επαγγελματιών.

ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

Τι αλλάζει από την 1-1-2013 στα φορολογικά βιβλία;

Τι αλλάζει στα φορολογικά στοιχεία;

Τι αλλάζει στο δελτίο αποστολής;

Τι είναι η αυτοτιμολόγηση;

Πότε μπορώ να μην εκτυπώνω τιμολόγιο ή απόδειξη;

Πώς θα καταχωρούνται τα έξοδα;

Τι γίνεται με το βιβλίο αποθήκης;

Ποιες μηχανογραφικές προσαρμογές πρέπει να γίνουν;

ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Οι απαντήσεις σε όλα αυτά και σε όσα άλλα φορολογικά θέματα τεθούν θα δοθούν στην εσπερίδα, που θα πραγματοποιηθεί στην ΕΕΔΕ την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2012 και ώρες 17.00 έως 21.00

Επίσης, θα γίνει αναλυτική παρουσίαση του νέου «Κώδικα Φορολογικής απεικόνισης συναλλαγών».

Εισηγητής: ΧΡΗΣΤΟΣ Δ. ΜΕΛΑΣ Συγγραφέας, φοροτεχνικός

Τιμή συμμετοχής: 100€ για τα μέλη της ΕΕΔΕ, 150€ για τα μη μέλη



Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής, παρακαλούμε απευθυνθείτε στην ΕΕΔΕ, στο τηλέφωνο 210 2112000, κ. Γ.Σκορδίλη (*609) και Α. Χρόνη (*610), email: [email protected]




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ??? | Νοεμβρίου 19, 2012 11:20 π.μ. | Reply
Πανάκριβο το σεμινάριο...
image description ΕΓΩ | Νοεμβρίου 19, 2012 5:22 μ.μ. | Reply
Ο κόσμος αιμορραγεί και οι ΓΥΠΕΣ μύρισαν το αίμα και θέλουν να του ξεσκίσουν όποιες σάρκες απέμειναν.
Ντροπή γιατί αυτοί «οι διανοούμενοι» έχουν το μεγαλύτερο μέρος ευθύνης για την σημερινή κατάντια, ας αναλογιστούν και λίγο τη προσφέρουν οι κηφήνες ;;;
image description panos | Νοεμβρίου 19, 2012 11:11 π.μ. | Reply
Αφού καταργήθηκε ο κώδικας, τι χρειάζονται τα σεμινάρια???
image description NIKOS | Νοεμβρίου 19, 2012 11:18 π.μ. | Reply
SIGA NA MI SOU DOSOUME KAI 500 RE FILARA.XALAROSE...
image description ANDI | Νοεμβρίου 19, 2012 12:35 μ.μ. | Reply
MAS TA PAIRNANE KAI THELOUN NA SYNEHISOUN NA MAS TA PAIRNOUN ME AFTES TIS APAGOREFTIKES TIMES.
EGO THA PAO STO SEMINARIO KAI AS MOU TA PAREI O Kos MELAS POU EMEIS TOSA CHRONIA TON KANAME AFTO POU EINAI TORA.
THA TA AKOUSEI GIA TA KALA .
image description NIKOS | Νοεμβρίου 19, 2012 12:43 μ.μ. | Reply
exo anoiksei logistiko grafeio me tin aderfi mou edo kai 3 vdomades.kanoume mia kai nourgia arxi mesa se auto to bourdelo pou legete ellada.mipos nomizete kuries kai kirioi oti tha prepei na eimaste kai na enimeronomaste 65 ores tin mera brosta se ena ipologisti epidi eseis goustarete na ta allazete kai na psifizete malakies kathe 3 kai ligo?eimaste 26 exoume spoudasei eimaste xoris lefta kai me aveveo mellon.prosopiki zoi?tipota?pakistan eimaste?ELEOS.
image description XREOS | Νοεμβρίου 19, 2012 12:37 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ.ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ.
image description spytout | Νοεμβρίου 19, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
Αυτά είναι... άλλοι περιμένουν να βγει ερμηνευτική ΠΟΛ και άλλοι κόβουν χρήμα από τώρα με σεμινάρια....
image description michael | Νοεμβρίου 19, 2012 12:05 μ.μ. | Reply
150,00 € !!!! Ρε πάτε καλά?
Συνάδελφοι μην παει κανείς στο σεμινάριο για να δούμε την άλλη φορα τι τιμή θα βάλουν. Ακου 150,00€ για 4 ώρες!!!
image description MARIO | Νοεμβρίου 19, 2012 3:28 μ.μ. | Reply
Plaka kanete fantazomai gia tin timi!!! Den provlepw magali simetoxi!!
image description xaxa | Νοεμβρίου 19, 2012 3:22 μ.μ. | Reply
150.00 ευρώ?προφανώς και μας κάνουν πλάκα!Ελπίζω η συμμετοχή να είναι μηδαμινή για να σκέφτονατι 2 φορές τη τιμή πουανακοινώνουν από εδώ και πέρα
image description Γιώργος | Νοεμβρίου 20, 2012 3:40 μ.μ. | Reply
Ντροπή και μόνο ντροπή. Ας το ξανασκεφτούν και τα ξαναλέμε. Ιδιο σεμιναριο με τον Κράτση 60,00 έχει. Έλεος...........
image description GRD | Νοεμβρίου 20, 2012 4:31 μ.μ. | Reply
Δηλαδή αν το παρακολουθήσουν 50 άτομα θα βγάλει ο κύριος 3.000 € σε ένα απόγευμα. Καλό ποσό σε μία χρεοκοπημένη χώρα.
image description GRD | Νοεμβρίου 20, 2012 4:08 μ.μ. | Reply
Ευτυχώς επανιδρύθηκε το κράτος και σωθήκαμε από ένα σωρό άχρηστες γραφειοκρατικές διαδικασίες. Διαδικασίες που μόνο στην χρεοκοπημένη Ελλάδα υπάρχουν των χιλιάδων κατεστραμένων και κλειστών επιχειρήσεων και των εκατομμυρίων κυριολεκτικά ανέργων. Αυτό που πραγματικά έλειπε από την αγορά είναι ο νέος (sic) κώδικας απεικόνισης συναλλαγών (άραγε ποιούς αφορά).
Στο υπουργείο οικονομικών δεν έχουν πάρει χαμπάρει ότι οι επιχειρήσεις -όσες έχουν απομείνει στριμώχνονται στην πόρτα εξόδου και ονειρεύονται ερμηνευτικές και σεμινάρια.
image description AGE | Νοεμβρίου 23, 2012 7:11 μ.μ. | Reply
Μας δουλεύουν οι κύριοι........150,00 ευρώ::::::,
Μια ελληνική αγορά που επεκτείνεται ραγδαία, με νέες θεσεις εργασίας, με αξιόλογους μισθούς, με εισροή επενδυτικων κεφαλαίων, με ίδρυση νέων επιχειρήσεων και με θετικά στοιχεία για βιομηχανοποίηση της χώρας μας και ερχεστε ΕΣΕΙΣ κυριοι και θέλετε το ευτελές ποσό των 150,00 ευρώ.............κριμα σας είχα για πιο έξυπνους, χαλάτε και την αγορά με τέτοιες τιμές. Πεντακοσιαρικο στο νερό, αυτη είναι η σωστή τιμή.

Αντε απο δω ρε νούμερα, ΞΥΠΝΗΣΤΕ ρε χαρτογιακάδες γιατί είστε μονο για αρπαχτές, εδώ δεν υπάρχει μία στην αγορά και θελετε και 150,00. Μας περισσεύουν τα 150,00 για να τα δωσουμε σε εσάς.
Τέρμα οι μαλακίες γιατί ως γνωστόν οι μαλακίες πληρώνονται
image description ΛΟΓΙΣΤΗΣ2012 | Νοεμβρίου 23, 2012 9:44 μ.μ. | Reply
ΣΩΠΑ ΡΕ ΦΙΛΕ .Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΟ HARVARD ΕΙΣΑΙ????
ΕΛΕΟΣ .ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ.
ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ.ΤΙ ΘΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ?
ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΝΕΝΑΣ.
image description NONAME | Νοεμβρίου 24, 2012 10:10 μ.μ. | Reply
ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΕ ΤΟΝ ΚΒΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΟΝ ΚΦΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΟΛ ΒΙΒΛΙΑ ΣΗΜΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΧΑΘΟΥΜΕ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥΣ
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο