Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Με 153 «ναι» πέρασε το πολυνομοσχέδιο. Διαγραφή 7 βουλευτών από ΠΑ.ΣΟ.Κ. και Ν.Δ.

Με οριακή πλειοψηφία 153 ψήφων, 128 «όχι» και 18 «παρών» το πολυνομοσχέδιο που περιλαμβάνει τις περικοπές στους μισθούς και τις συντάξεις και δεκάδες άλλες αλλαγές, υπερψηφίστηκε μετά τα μεσάνυχτα από το ελληνικό κοινοβούλιο. Η σφοδρή πολιτική αντιπαράθεση όλη τη μέρα στη Βουλή εκτονώθηκε μετά την ψηφοφορία η οποία διεξήχθη χωρίς άλλα παρατράγουδα, αλλά με μεγάλες απώλειες τον κυβερνητικό συνασπισμό. Η ΝΔ έχασε ένα βουλευτής της, το ΠΑΣΟΚ, έξι βουλευτές οι οποίοι είτε δεν παραβρέθηκαν είτε ψήφισαν «παρών» ενώ δεν ψήφισαν οι βουλευτές της ΔΗΜ.ΑΡ. οι οποίοι επέλεξαν το «παρών» που είχε προαναγγείλει ο Φ. Κουβέλης.

Επίσης, ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Γ. Κουτσούκος δήλωσε «παρών» πηγαίνοντας κόντρα στην κομματική γραμμή όπως επίσης και ο κ. Κασαπίδης, βουλευτής της ΝΔ που «έσπασε» την κομματική γραμμή.

Φυσικά η απουσία του Κ. Σκανδαλίδη η οποία σχολιάστηκε ποικιλοτρόπως όπως και το «όχι» του Οδυσσέα Βουδούρη και του κ. Μουτσινά από τη ΔΗΜ.ΑΡ.

«Παρών» δήλωσε και ο Γρ. Ψαριανός και ο Β. Οικονόμου από τη ΔΗΜ.ΑΡ.

Αναμενόμενο το «όχι» του Μ. Κασσή, βουλευτή Ιωαννίνων του ΠΑΣΟΚ αλλά και του κ. Παραστατίδη και του κ. Νικολόπουλου, πρώην βουλευτή της ΝΔ.

Εκπληξη το «παρούσα» της Αντζελας Γκερέκου η οποία είχε αντιδράσει στο άνοιγμα του επαγγέλματος των ξεναγών.

Αμέσως μετά την ψηφοφορία ο Αν. Σαμαράς ενημέρωσε ότι ο Γ. Κασαπίδης δεν ανήκει στην Κ.Ο. της ΝΔ. Επίσης, ο Ευάγγελος Βενιζέλος με επιστολή του ενημέρωση τη Βουλή ότι οι βουλευτές Κ. Σκανδαλίδης, Μ. Μπόλαρης, Α. Γκέρεκου, Γ. Κουτσούκης, Μ. Παραστατίδης και Μ. Κασσής διαγράφονται από την Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Panos | Νοεμβρίου 8, 2012 9:15 π.μ. | Reply
Να χαίρεστε την δημοκρατία του λόγου που έχετε αναπτύξει.... Ο "ναός της Δημοκρατίας" έχει καταντήσει "ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ". Ότι δεν είναι σύμφωνο με τις απόψεις των προδοτών της Ελλάδας, είναι λόγος για διαγραφή... Κάποια στιγμή θα ξυπνήσει ο Ελληνικός λαός και τότε ούτε η Γη δεν θα είναι αρκετή για να κρυφτείτε.... μαριονέτες των συμφερόντων....
image description Μανόλης Μ. | Νοεμβρίου 8, 2012 9:31 π.μ. | Reply
Μη φοβάστε. Οι κινητοποιήσεις συνεχίζονται.

Νέα απεργία για σήμερα προκήρυξε το ΈΚΗ Κρήτης καλώντας τους Ηρακλειώτες να στηρίξουν τις κινητοποιήσεις.

Την ίδια στιγμή η Περιφέρεια Κρήτης τελεί για 3η συνεχή ημέρα υπό κατάληψη ενώ το συντονιστικό όργανο αποφάσισε τον αποκλεισμό της Α' ΔΟΥ και της Τράπεζας της Ελλάδας με τους διαδηλωτές να δηλώνουν αποφασισμένοι να συνεχίζουν τον αγώνα παρά την οριακή ψήφιση του τρίτου μνημονίου κατά την δραματική συνεδρίαση στη βουλή χτες το βράδυ.

Μέσα στην ημέρα η επιτροπή αγώνα θα συνεδριάσει προκειμένου να αποφασίσει τις επόμενες ενέργειες στο πλαίσιο των κινητοποιήσεων.

Όλοι στον αγώνα. Να μην περάσουν τα μέτρα.
image description Οκ τωρα ησυχασα... | Νοεμβρίου 8, 2012 12:19 μ.μ. | Reply
Και εμφυλιος να γίνει και το μνημονιο 3 (περασε) και το ΜΝΗΜΟΝΙΟ 4 (Ναι καλα διαβαζετε) κατα τον Ιουνιο του 2013 θα περασει μέχρι να γινουμε Κινέζοι εργατουπαλληλοι (1-2 ευρώ μεροκαματο).
Τοτε θα σταματησουν τα Μνημονια......
Ειμαστε και εμεις λαμογια (οπου μας περνάει) και καλα να παθουμε στην τελικη
Απο το 81 σαν μ@λ@κες ψηφιζουμε ΘΑΣΟΚ και ΝΔ.
Μονο μια φορα εφαγε ξυλο ο Χατζηγακης ενω θα επρεπε οπου τους βρισκουμε να φευγουν με φορείο....(Τσοχατζοπουλοι και ΣΙΑ)
Τωρα σκαμε ολοι και θα κολυμπαμε στα σκ@τ@ για πολλααααα χρονια ακομη....
image description ΕΤΣΙ | Νοεμβρίου 8, 2012 9:59 π.μ. | Reply
ΑΠΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΧΟΥΝΤΑ.ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΘΕΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ...ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΜΕ ΤΙΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝ ΠΑΛΙ ΧΤΕΣ ΟΙ ΣΑΠΙΟΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΛΑΚΑΣ
image description mpeee | Νοεμβρίου 8, 2012 10:34 π.μ. | Reply
Γεια σας Κρητίκαροι πετσιά, ντεμεκ επαναστάτες.. Σταμάτησε να σας ταΐζει το πασοκ κ ξυπνήσατε ως δια μαγείας..
image description ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 10:13 π.μ. | Reply
Απλά έχουν τσίπα, υπερηφάνια και αγαπάνε τον τόπο τους...........
image description mpee | Νοεμβρίου 8, 2012 11:14 π.μ. | Reply
Γι αυτό το νησί ήταν καταπράσινο τόσα χρόνια ε;; επειδή έχουν τσίπα κ υπερηφάνεια... Άσε ρε.. αλλού αυτά.. Πετσιά είναι.. Ούτε στους Μυλοποταμίτες δεν μπορούν να βάλουν χέρι που σκοτώνουν για μία τυρόπιτα..
image description ETΣΙ | Νοεμβρίου 8, 2012 10:09 π.μ. | Reply
Ρε φιλε μπεεε μονο τουσ Κρητικους ταιζε το Πασοκ?Ολοι την εχουμε πατησει ανεξαρτητως τι ψηφιζουμε.Το θεμα εινα να παρουμε την κατασταση στα χερια μας.Μην ξεφευγουμε απτο τι μας καιει και πιανουμε παλι τα μεταξυ μας..δεν λεει.
image description mpee | Νοεμβρίου 8, 2012 10:25 π.μ. | Reply
Την κατάσταση στα χέρια σου έπρεπε να την είχες πάρει τότε που σου έριχναν το τυράκι κ συ έκανες τα στραβά μάτια. Τώρα είτε την πάρεις είτε όχι, η διαφορά είναι μικρή. Το κακό έχει γίνει. Άσε που οι περισσότεροι εδώ μέσα εννοείτε να "πάρετε στα χέρια σας την κατάσταση" ψηφίζοντας κ στηρίζοντας εκ νέου ιδιοτελείς, λαϊκιστές που θέλουν να γίνουν βεζίρηδες στη θέση του βεζίρη. Αφήστε τα αυτά.. Χορτάσαμε από τσάμπα μαγκιές..
image description teo1961 | Νοεμβρίου 8, 2012 10:26 π.μ. | Reply
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΡΓΑ,ΟΤΙ ΕΣΠΕΙΡΕ Ο ΛΑΟΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΘΕΡΙΣΕΙ,ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 11:54 π.μ. | Reply
Σύντροφοι του ΟΧΙ, είμαι απόλυτα μαζί σας ότι τα μέτρα είναι και αποτελεσματικά και άδικα και σύντομα θα αλλάξουν. Με το χέρι στην καρδιά όμως, αν χθες δεν πέρναγαν τα μέτρα, σημερα δεν θα ήσασταν στην τράπεζα να πάρετε τα λεφτά σας??? Καλό το κράξιμο...ξεδίνεις κιόλας...αλλά μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνια
image description Αλλος Τεχνοφασιστας | Νοεμβρίου 8, 2012 11:35 π.μ. | Reply
Δηλαδή εννοείς ότι τα λεφτά είναι ακόμα στην τράπεζα; Αδιάβαστο σε πιάνω. Εαν ήταν στην τράπεζα δεν θα χρειάζονταν την ανακεφαλαιοποήση, δηλαδή την υποχρεωτική "κατάθεση" των πολλών στα τραπεζικά μαγαζιά.
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 12:05 μ.μ. | Reply
Άλλε συνάδελφε, δεν έπιασα τον συλλογισμό σου σχετικά με τον ορισμό της ανακεφαλαιοποίησης. Δεν έχω αυταπάτες οτι αυτά τα λεφτά θα περασουν (όχι όλα τουλάχιστον) στην πραγματική οικονομία, αλλα το σενάρια να μην πάρουμε την δοση...πάμε σε άλλες καταστάσεις...παλιές
image description SOULIS | Νοεμβρίου 8, 2012 11:17 π.μ. | Reply
Δεν έχουμε λεφτά στην τράπεζα καρδιά μου και δεν είμαστε εξαίρεση..
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 12:48 μ.μ. | Reply
Λίγο βαθύτατα Ελληνικό αυτό, ε ? ....Δεν έχω εγώ άρα δεν με ενδιαφέρει αν δεν έχουν και οι άλλοι. Να πάνε να ....καταστραφούνε!
image description Ναι Σε Ολα | Νοεμβρίου 8, 2012 1:45 μ.μ. | Reply
Βαθύτατα ελληνικό δεν ειναι πάντως το ότι αφού έχω λεφτά για τους γιατρούς,σχολείο ιδιωτικό ,σπίτια ολόι οι άλλοι να κόψουν το σβέρκο τους αφου εγώ περνώ καλά......
image description nai se fola | Νοεμβρίου 8, 2012 1:00 μ.μ. | Reply
Αυτό που περιγράφεις φίλε "Ναι σε Ολα" ήταν αυτό που επικρατούσε 30 χρόνια τώρα.. Απλά μόλις σιγά σιγά στέρεψε το κοκο, "ξυπνήσατε" όλοι.. Κ το βάζω σε εισαγωγικά το ξυπνήσατε, γιατί πάλι λαϊκιστές στηρίζετε. Πάλι θα κλαψουρίζετε μετά.. Κ μία ρητορική ερώτηση.. Πως σχολιάζεις φίλε "Ναι σε Ολα" τη συμπαράσταση των συριζα, κκε, ανελ στους υπαλλήλους της Βουλής;;; Πως είπες?!?! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
image description Ναι Σε Ολα | Νοεμβρίου 8, 2012 1:22 μ.μ. | Reply
Αντε μας σώσατε ξανα ρε παιδιά......τώρα θα βγαίνετε απο το σπίτι σας και θα σας πετάνε λουλούδια απο χαρά......που μας σώσατε.....η ιστορία θα σας γράψει με χρυσά γράμματα......Μπράβοοοο....Σωστά μπεεε,τεχνοφασίστα ,μπαλαρίνα, κτλ.!!!
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 2:49 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ, Ναι σε όλα. Οπως σημείωσα και πιο πάνω τα μετρα του μνημονίου δεν ειναι ούτε αποτελεσματικά, ούτε θα μας σώσουν. Όμως στη παρουσα φάση δεν υπήρχε άλλη επιλογή, από τη στιγμή που μας κρατάει στην Ευρώπη έστω για λίγο ακόμα. Δεν μπορείς να με πήσεις όμως ότι μετά τη συμμορία του ΠΑΣΟΚΝΔ, αυτοί που στράφηκαν προς ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΞΕΛ (Αφήνω τους ναζί απέξω, είναι άλλη ιστορία) και που είναι τόσο φαναντικά αντιμνομηνιακοί, πρόκειται για ανθρωπους του μόχθου, της παραγωγής και της ηθικής ακεραιότητας. Μιλάμε για ένα μεγάλο μέρος έτσι? Μηπως απλά θέλουν να συνεχιστεί το προηγούμενο σάπιο καθεστώς και ο Αλέξης έχει ανοίξει τα χέρια του και τους περιμένει? Τι έγινε ακριβώς χθες με τους 16 μισθους των υπαλλήλων της βουλής?
image description userlaios | Νοεμβρίου 8, 2012 2:57 μ.μ. | Reply
Ο Ελληνικός λαός έχει δύο επιλογές, εκ των οποίων μία:
Θα πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι εισέρχεται σε περίοδο μακροχρόνιας παρατεταμένης φτώχειας, για να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ζεί σε μια χώρα φτωχή πλέον ως φτωχός λαός,
image description ManolisL | Νοεμβρίου 8, 2012 4:48 μ.μ. | Reply
Συγγνώμη για το ερώτημα αλλά μέχρι το 2002 είχαμε δραχμές ή όχι;
Τότε πως ζούσαμε;
Γιατί τώρα θα έρθει η κόλαση εάν φύγουμε από το ευρώ ;
image description mpeee | Νοεμβρίου 8, 2012 5:33 μ.μ. | Reply
Το 2002 μπορούσαμε να δανειστούμε από τις αγορές. Σήμερα δε μπορούμε. Το 2002 απολαμβάναμε τα οφέλη του να είμαστε μέλος της ΕΕ κ επικείμενο μέλος της ΟΝΕ. Φθηνό χρήμα, πακέτα στήριξης κτλ κτλ. Γι αυτό ζούσαμε μία χαρά. Δε ζούσαμε με προσωπικό κόπο μια χαρά, αλλά με δανεικά! Σήμερα δεν υπάρχει φθηνό χρήμα κ το μόνο που έχει απομείνει είναι κάποια πακέτα στήριξης που δε μπορούμε ακόμα να απορροφήσουμε λόγω έλλειψης συγχρηματοδότησης από τις τράπεζες. Περιμένουμε να ανακεφαλοποιηθούν μπας κ αρχίσουμε κ απορροφούμε πάλι κονδύλια. Αν βγούμε από ευρώ ούτε φθηνό χρήμα θα υπάρχει, ούτε πακέτα στήριξης θα υπάρχουν, ούτε η πίεση των ξένων για δομικές μεταρρυθμίσεις θα υπάρχουν. Είμαστε ήδη μπ0υρδέλ0, θα γίνουμε τριμπ0ύρδελ0. Μην πέφτετε στη λούμπα απλοποιητικών συμπερασμάτων κ δηλώσεων των νέων λαϊκιστών που θέλουν να γίνουν βεζίρηδες στη θέση του βεζίρη...
image description ΤΕΧΝΟΦΑΣΙΣΤΑΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 6:02 μ.μ. | Reply
χρειάζομαι πολύ χώρο και χρόνο για να κάνω μια τετοια ανάλυση. Για αυτό θα αφήσω ένα άλλο τεχνοφασισταριό να τα πει http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_3_27/05/2012_483669 Οπου ο συγγραφέας του άρθρου δεν κάνει καμιά αναφορά στις κοινωνικές επιπτώσεις. Δεν έχω διάθεση να πουλήσω μούρη, ούτε να κάνω κύρηγμα. Αλλά προσοχή.....όταν κάποιος παίρνει την ευθυνη και προτείνει λύσεις να ειναι ενήμερος. Διαφορετικά γίνεται επικίνδυνος!
image description ΒΑΣΙΛΗΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 7:56 μ.μ. | Reply
Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδας στους εχθρούς, αλλά και ακείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει. ΘΟΥΚΙΔΙΔΗΣ (460-398 π.χ.)
image description tONI | Νοεμβρίου 8, 2012 7:47 μ.μ. | Reply
Καλά τα λέει ο Θουκυδίδης. Κ κάτι άλλο.. "Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδας, προδότης δεν είναι μόνο αυτός που κατέχει δημόσιο αξίωμα και εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των αρχόμενων, αλλά και ο πολιτικός που έχει θέση αντιπολιτευόμενου αλλά εν γνώσει του δεν προσφέρει μία αξιόπιστη και καλή εναλλακτική λύση απέναντι στους προδότες που βρίσκονται στην εξουσία κ απλά προσπαθεί με τα ίδια τεχνάσματα που εφάρμοσαν στο παρελθόν οι υφιστάμενοι άρχοντες να ανέλθει στην εξουσία." tONI (2012 μ.Χ.)
image description ΒΑΣΙΛΗΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 7:32 μ.μ. | Reply
Θέλω σου όλους να κάνω ένα ερώτημα το οποίο θα ήθελα να απαντήσουν όχι σε μένα αλλά στους εαυτούς τους:
H Ιστορία μας έχει διδάξει ότι ανέκαθεν ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.
Θυμηθείτε τι έγινε στην Σμύρνη, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ σκότωσαν εκατομμύρια αθώους πολίτες και εκατομμύρια στρατιώτες στον βωμό των πολιτικών παιχνιδιών τους . Και στην συνέχεια ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ άφησαν αβοήθητους τους πρόσφυγες να πεθάνουν από τις αρρώστιες και την πείνα.
Θυμηθείτε τι έγινε μετά τον πόλεμο του 40 ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ υπέγραψαν συμφωνίες που χάριζαν αποζημιώσεις στους Γερμανούς. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ έστειλαν το καλύτερο εργατικό προσωπικό στην Γερμανία ΠΟΥ ? στην χώρα που νικήσαμε. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ δημιούργησαν τον εμφύλιο και όταν όλη η Ευρώπη ανοικοδομούταν εμείς αλληλοσκοτωνόμασταν θυμάται κανένας το γιατί?
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ δημιούργησαν την χούντα και για επτά χρόνια όλοι τους ήταν στο εξωτερικό. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ έδωσαν την Κύπρο στους Τούρκους, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ σκότωσαν τους έλληνες φαντάρους που έστειλαν στην Κύπρο, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ έντυσαν στα μαύρα χιλιάδες μάνες από την Κύπρο που ακόμα και σήμερα δεν ξέρουν που έθαψαν τα παιδιά τους.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ τα έφαγαν από την SIEMENS, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ τα έφαγαν από την GOLDMAN SACHS, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ τα έφαγαν από το βατοπαίδι, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ έχασαν τα στικάκια με τα ονόματα αυτών που έκλεψαν το ελληνικό κράτος και έστειλαν τα λεφτά τους στην Ελβετία.
Λοιπόν κύριοι και κυρίες για αναρωτηθείτε γιατί λοιπόν έχουμε πάντα από πάνω μας αυτούς τους ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ? ; Άκουσα σήμερα μια γιαγιά στην εφορία που είπε την απάντηση σε όλα αυτά εμείς οι Έλληνες θα μείνουμε για πάντα ΡΑΓΙΑΔΕΣ (Αραβικής προέλευσης λέξη (ράγι=κοπάδι) που χρησιμοποιούσαν οι Τούρκοι για τους μη μουσουλμάνους κατοίκους της Τουρκίας. Η σημασία της λέξης ήταν περιφρονητική και είχε την έννοια του σκλάβου είχαν ελάχιστα δικαιώματα, τους απαγορευόταν να έχουν τις συνήθειες των Τούρκων σ` ό,τι αφορά το ντύσιμο, την κατοικία κ.λ.π. και ήταν υποχρεωμένοι να προσκυνούν τους Τούρκους και να καταβάλλουν κεφαλικό φόρο, το λεγόμενο "χαράτσι". Μέχρι το 1632 οι ρ. υπόκεινταν και στο φοβερό "φόρο αίματος", το παιδομάζωμα).
Στην ετυμολογία της λέξης ΡΑΓΙΑΣ κάντε το εξής: Βάλτε στην θέση των Τούρκων τους ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ και τους σημερινούς έλληνες στην θέση των Ελλήνων εκείνης της εποχής βλέπετε κάποια διαφορά?
Αυτή είναι η απάντηση κύριοι και κυρίες δεν ελευθερωθήκαμε ποτέ απλά αλλάξαμε δυνάστη !!!
image description trapezokomos | Νοεμβρίου 8, 2012 9:08 μ.μ. | Reply
φίλε Βασίλη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.όπως πάντα έτσι και τώρα δεν θα έπρεπε να μας κάνει εντύπωση το ξεπούλημα της ελληνικής κοινωνίας.δεν λέω πολιτικών μόνο,αν και έχουν την απόλυτη ευθύνη.λέω κοινωνίας γιατί ενώ και το παρόν και η ιστορία μας έχει διδάξει όλα αυτά εμείς ο λαός ακόμα κοιτάζουμε από τις τηλεοράσεις.δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω.και ε΄γω είμαι από από αυτούς που λένε "ρε αμα βγούνε όλοι στους δρόμους π΄ρωτος θα είμαι".αλλα το θέμα είναι να είμαι εγώ που θα βγεί πρώτος και όχι να γράφω τις απόψεις μου στο 5taxheaven και το facebook.ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ;ΤΙΠΟΤΑ!ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ;ΤΙΠΟΤΑ!ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΟΙ;ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΡΑΓΙΑΣ-ΠΡΟΒΑΤΟ ΚΟΠΑΔΙΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΑΟΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΣΠΙΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΩΡΑ ΟΧΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ.αν αυτό είναι δημοκρατία που ζούμε τότε ελπίζω στην τυραννία.μόνο καλύτερα θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα.βουλευτές που διαγράφονται επειδή είπαν όχι,υπάλληλοι που είναι πιο υπάλληλοι από τους άλλους,αρμεγμα του φτωχου για να μη πάθει τιποτα ο πλου΄σιος και όλα αυτά μόνο από μια ημέρα στην Ελλάδα σε ένα και μόνο κτίριο.καλο θα ήταν ο καθένας με την άποψη του να σταματήσουμε να τσακωνώμαστε μεταξύ μας στο ποιός έχει την καλύτερη άποψη αλλά να ξεσηκωθούμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΑΖΙ.πιτσιρικάς είμαι κάτω των 30,χωρίς την εμπειρία σας και το μόνο όπλο που έχω είναι η ανατροφή του πατέρα μου και της μάνας μου.και αυτοί δε με έμαθαν να είμαι πρόβατο ούτε λύκος.με έμαθαν να είμαι άνθρωπος και σαν άνθρωπος να θέλω να με αντιμετωπίζουν.
image description tONI | Νοεμβρίου 9, 2012 1:44 π.μ. | Reply
Οι επαναστάσεις με όπλα, μπορούν εύκολα να καπελωθούν από διάφορα "αρπακτικά", όπως έχει δείξει η ιστορία.. Άκυρο - λευκό 80% στις επόμενες εκλογές. Κ να βγει κυβέρνηση λαϊκιστών-λαμόγιων με το υπόλοιπο 20%. Ίσως έτσι στη συνέχεια βγει στο προσκήνιο κάποιος ο οποίος δε θα λαϊκίζει για να αρπάξει την ψήφο μας. Αλλά και πάλι αυτό δε θα φτάνει αν δεν ωριμάσουμε πολιτικά και κοινωνικά κ δεν ψηφίσουμε στη συνέχεια αυτόν που πραγματικά αξίζει, έστω κ αν αυτός δε φροντίζει να μας χαϊδέψει τα αυτιά στην πρώτη ευκαιρία.
image description NO MONEY NO HONEY | Νοεμβρίου 9, 2012 10:59 π.μ. | Reply
@Βασίλης, έχεις στα πάντα δίκιο!! Λες όμως τη μισή αλήθεια. Ξέχασες όμως να αναφέρεις ότι ο λαός δεν ζήτησε ποτέ τίποτα παραπάνω από τους Ελλήνες Πολιτικούς. Μονο περισσότερα για τον εαυτό του αδιαφορώντας για τον διπλανό του. Όλο το σύγχρονο Ελληνικό κράτος έχει στηθεί πάνω σε μία βρώμικη συναλλαγή με τον ΛΑΟ. Υπάρχει καμία διαφωνία σε αυτό? @ trapezokomos, μήπως η επανάσταση θα έπρεπε να ξεκινήσει πρώτα στον καθένα ατομικά και μετά στη συνέχεια στην κοινωνία? Μήπως -είμαστε στο 2012 έτσι?- η επανάσταση θα πρέπει να είναι δημιουργίας, παραγωγής, παιδείας, κοινωνικής συμπεριφοράς, δικαιοσύνης, αξιοκρατίας, πολιτισμού? Το ότι ζούμε στον πιο ευλογημένο τόπο της Ευρώπης και είμαστε τελευταίοι σε όλα, ποιος μας φταίει? Εξωγενείς παράγοντες? Το "σύστημα"? Ποιος? @ tONI, να πάμε για ένα ποτό αδελφέ.. Φιλικά
image description tONI | Νοεμβρίου 10, 2012 5:56 μ.μ. | Reply
Να πάμε για ένα ποτό, γιατί όχι; Πως θα το κανονίσουμε;
image description X | Νοεμβρίου 9, 2012 8:20 μ.μ. | Reply
Σωστός Ο mpeee. Ας θυμηθούν οι επαναστάτες Κρητικοί ότι υπήρξαν οι τελευταίοι που απελευθερώθηκαν από τους Τούρκους. (Σας έλειπε φαίνεται ένας Καραισκάκης)
Πάντως κατά την γνώμη μου επανάστασή (αν) θα γίνει, όταν ξεσηκωθούν τα παιδιά των Αλβανών. Και μην το θεωρείται αστείο. Μόνο να θυμηθείτε τον. Μ. Μπότσαρη.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο