Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Αναστέλεται η μείωση αποδοχών εφοριακών και τελωνειακών

Αναστέλεται η μείωση αποδοχών εφοριακών και τελωνειακών

Επαναφέρει το υπουργείο Οικονομικών ρύθμιση η οποία πρόσφατα καταψηφίστηκε στην Βουλή (ήταν στο άρθρο 4 του νομοσχεδίου για τις αποκρατικοποιήσεις) σύμφωνα με την οποία αναστέλλεται η σταδιακή περικοπή αποδοχών έως το 2014 σε όσους υπαλλήλους οι συνολικές απώλειες από το ενιαίο μισθολόγιο ξεπερνούσαν το 25%.

Η ρύθμιση αυτή αφορά κατά κύριο λόγο εφοριακούς τελωνειακούς και γενικότερα υπαλλήλους του υπουργείου Οικονομικών αλλά και του υπουργείου Ανάπτυξης. Λόγω των υψηλών επιδομάτων που λάμβαναν οι περικοπές ξεπερνούσαν το 25% των αποδοχών τους και το υπερβάλλον ποσοστό θα κόβονταν σε τρεις δόσεις αρχής γενομένης από τον τρέχοντα μήνα.


Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ 2005 | Νοεμβρίου 7, 2012 8:43 π.μ. | Reply
ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΜΕΙΩΣΗ 55-65% ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.
Η ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ ΚΑΤΑ 150 ΕΥΡΩ ΜΗΝΙΑΙΩΣ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΠΕ (18 ΕΤΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ) ΕΛΑΜΒΑΝΕ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ 2700 ΕΥΡΩ ΠΡΟ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ ΕΠΟΧΗ. ΣΗΜΕΡΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ 1480 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΤΑΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΙΩΣΗ 150 ΕΥΡΩ ΤΩΡΑ, 150 ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ 2013 ΚΑΙ 150 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΝΟΜΒΡΙΟ 2014.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΜΙΣΘΟΥ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥ ΣΤΑ 1000 ΕΥΡΩ.
ΠΑΓΩΣΕ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ 150 ΕΥΡΩ.
Ο ΚΛΑΔΟΣ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΕΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΝΕΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.
ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΣ.
Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΙΜΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΑΞΙΟΛΟΓΟΙ ΜΕ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΧΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΑ ΓΚΙΣΕ.
Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΙΕ ΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ.ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.
ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗ,ΑΠΛΟΠΟΙΗΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΙΣ ΔΟΥ,ΧΡΗΣΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ.
ΜΠΟΡΕΙ ΧΩΡΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΝΕΛ.
image description PANOS | Νοεμβρίου 7, 2012 8:38 π.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ? ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 600 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΙΚΑΝΟΙ? ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΟΙ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥ
image description spirosp | Νοεμβρίου 7, 2012 9:15 π.μ. | Reply
Όλα καλά είναι αυτά που μας λέτε, αλλά πείτε μας όμως: α) Τι δουλεία θα κάνουμε εμείς οι ιδιωτικοί υπάλληλοι αν απολυθούμε από τις δουλειές μας?, β) Τι μισθούς παίρνατε τόσα χρόνια εσείς και τι μισθούς έπαιρναν οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι?, γ) Γιατί δεν πιέζεται ώστε να εφαρμοσθεί ο Νέος ΚΒΣ από τις αρχές του 2013? δ) Θεωρείται ότι ακόμα και σήμερα είναι όλα ρόδινα, ότι δεν υπάρχει διαφθορά...?
image description nikos | Νοεμβρίου 7, 2012 10:12 π.μ. | Reply
ok εχεις ενα δικιο. αλλα σκεψου οτι ενας λογιστης με τα ιδια προσοντα με εσενα και τα ιδια χρονια στον ιδωτικο τομεα θα επαιρνε τις καλες εποχες βια 1500 -1600 ευρω. τη δεκαετια του 70 ενας στο δημοσιο και ενας στον ιδωτικο τομεα ειχαν πανω κατω τις ιδιες αποδοχες (μην σου πω στον ιδωτικο μπορει να ηταν και καλυτερα αμοιβομενος) και μετα 30 χρονια ο δημοσιος εφτανε να παιρνει το λιγοτερο τα διπλασια απο τον αντιστοιχο ιδιωτικο (δεν μιλαω ποσες ωρες εργαζεται ο καθενας αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο). ομως ολα αυτα τα χρονια δεν ειδα τους εφοριακους να απεργουν και να αγωνιζονται για την καταργηση πχ του ΚΒΣ, την πληρη μηχανοργανωση ή να ζητουν να καταγηρθει η γραφειοκρατια και να επικεντρωθουν στον ελεγχο, τη προσληψη μεσω ΑΣΕΠ νεων πτυχουχων με ορeξη να δουλεψουν κτλ. οχι οι μονοι αγωνες που ξεραν να κανουν ηταν πως θα αυξησουν το μισθο ή πως θα τσιμπισουν κανενα εξτρα επιδομα. τωρα που ηπιαν και αυτοι την πορτοκαλαδα με τις μειωσεις μισθων, το κλεισιμο ΔΟΥ, την αναγκαστικη μετακινηση τους σε αλλες πολεις, ζητανε απο τους λογιστες, τους εμπορους και ολους τους επαγγελματιες στηριξη. sorry αλλα δεν θα μπορεσω, οπως στρωσατε να κοιμηθειτε
image description ΘΕΟΣ | Νοεμβρίου 7, 2012 2:24 μ.μ. | Reply
Για καθαρά μιλάει στο παραπάνω παράδειγμα ο εφοριακός, για όλους τους υπόλοιπους το παράδειγμα αναφέρεται στα μικτά. Τα παιδιά όχι ενός ανώτερου θεού, αλλά και κάτι παραπάνω!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description FAZEXA | Νοεμβρίου 8, 2012 1:07 π.μ. | Reply
οι υπολοιποι εργαζομενοι που επερναν 800-1000 ευρω και τωρα παιρνουν 500 και..κατεβαινουμε ,για 50 πλεον ωρες και 6 μερες!!?
οι συνταξιουχοι που επερναν 800 ευρω και τωρα παιρνουν και περνουν 600!?
image description ΑΝΩΝΥΜΟΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 2:05 μ.μ. | Reply
Οπως τα λες ειναι, φιλε εφοριακε. Οι υπολοιποι, οπως οι γιατροι και οι εκπαιδευτικοι δεν ειναι αξιολογοι σαν εσας τους εφοριακους. Ειναι μιασματα κι ας εχουν διοριστει μεσω ΑΣΕΠ, κι ας εχουν μεταπτυχιακο και διδακτορικο στο γνωστικο τους αντικειμενο. Αυτοι πρεπει να παιρνουν κατω απο 1000 ευρω κι εσεις πανω απο 2000 ευρω. Αυτοι πρεπει να εξοντωθουν, να εκλειψουν απο προσωπου γης, οπως και οι συνταξιουχοι. Κατα τα αλλα, κοιμησου ησυχος. Το Κρατος και ο Υπουργος Σου, που τοσο πολυ σε αγαπαει κι εσενα και τους τελωνειακους, σε λιγο καιρο θα αυξησει και τους
μισθους σας. Υπομονη ομως, πρεπει πρωτα να εξοντωθουν τα μιασματα...
image description EFORIAKOS2005 | Νοεμβρίου 7, 2012 8:14 π.μ. | Reply
ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ,
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΚΠΑΥΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ,ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.
image description PANOS | Νοεμβρίου 7, 2012 8:53 π.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ Ο ΜΑΙΕΥΤΗΡΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΦΟΡΙΑΚΟ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΜΟΡΦΩΣΕΙ? ΤΕΛΙΚΑ Η ΚΟΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΑΥΓΟ Ή ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΗΝ ΚΟΤΑ? ΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΝ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ (ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΟΣΕΣ ΕΦΟΡΙΕΣ). ΧΩΡΙΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ. ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΜΕΙΒΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ.
image description Ανέκδοτο | Νοεμβρίου 7, 2012 2:40 μ.μ. | Reply
Το άλλο με το ΤΟΤΟ το ξέρεις!!!!!!!!!!!
image description johnjohn | Νοεμβρίου 7, 2012 9:18 π.μ. | Reply
Η πλειοψηφία των εφοριακών ασχολείται με την έκδοση διπλοτύπων, εκκαθαρίσεις , πρόστιμα των 60 ευρώ για εκπρόθεσμες δηλώσεις, θεωρήσεις στοιχείων, τμήμα κεφαλαίου (με αντικειμενικό προσδιορισμό), έσοδα, μητρώο. Δηλαδή με αντικείμενα είτε απαρχαιωμένα και άχρηστα (θεώρηση ), υπό κατάργηση λόγω μηχανοργάνωσης (φορολογικές δηλώσεις αρχικές - τροποποιητικές- μισθωτήρια) , καθαρά γραφειοκρατικά (έσοδα), αντί να ασχολούνται με διασταυρώσεις και ελέγχους. Το άρθρο 9 του νέου ΚΒΣ αναφέρει ότι ¨Η αυθεντικότητα των στοιχείων διακίνησης διασφαλίζεται με την χρήση θεωρημένων απο την αρμόδια ΔΟΥ εντύπων¨ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΙΩΝΑ ΖΟΥΝΕ. Τι θέλουν να συγκαλύψουν πίσω απο την θεώρηση στοιχείων . Θεωρούμε στοιχεία και η διασταύρωση τι έχουμε μόνον για ελεγκτικές διαπιστώσεις.Έτσι συντηρούνε την άποψη του εφοριακού που πρέπει να πληρώνεται 2000 ευρώ για να θεωρεί στοιχεία αντί να κάθετε και να διαβάζει για να μπορεί να κάνει έλεγχο . Να πληρώνονται παραπάνω όσοι είναι στον έλεγχο που πρέπει να τα βάλλουν με λογιστές και δικηγόρους το καταλαβαίνω , αλλά να πληρώνονται με υψηλούς μισθούς όσοι είναι στην εφορία για να κάνουν διεκπεραιώσεις εκκαθαρίσεις- θεωρήσεις τα οποία μάλιστα είναι υπό κατάργηση δεν το καταλαβαίνω- να πληρώνονται όσο και οι υπόλοιποι Δημόσιου Υπάλληλοι οι οποίοι βεβαίως είναι υπάλληλοι του χρεοκοπημένου Δημοσίου. Γιατί πρέπει να πληρώνονται περισσότερο από τον ιδιωτικό τομέα , οποίος τραβάει τα πάνδημα με το ΜΝΗΜΟΝΙΟ για να έχει χρήματα το Δημόσιο να πληρώνει τους εφοριακούς των ΔΟΥ (σε υπο εξαφάνιση θέσης εργασίας λόγω μηχανοργάνωσης -νεο ΤΑΧΙΣ) Να μειώνονται οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα για να μπορεί να δανείζεται χρήματα το Δημόσιο να πληρώνει υψηλούς μισθούς.
Επι της ευκαιρίας η μη άμεση κατάργηση της θεώρησης , που είναι εξ ορισμού ύποπτη - παγκόσμιο ρεζιλίκι - εκτός όλων των άλλων σαμποτάρει και την συγχώνευση των ΔΟΥ και κατεπέκταση και την απελευθέρωση προσωπικού που μπορεί και θέλει να ασχοληθεί με τον έλεγχο. Τα δελτία αποστολής είναι το 90% των θεωρήσεων ,τι θα γίνει για ένα τουλάχιστον χρόνο θα πηγαινοερχόμαστε καθημερινά απο πόλη σε πόλη η απο νησί σε νησί. Δικαιώνουν έτσι τα απαρχαιωμένα μυαλά που θέλουν να έχουν δίπλα τους μια ΔΟΥ αντι να θέλουν να δουλεύουν απο το γραφείου τους μέσω ΤΑΧΙΣ
image description PANOSW203 | Νοεμβρίου 7, 2012 9:37 π.μ. | Reply
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ-ΤΕΛΩΝΙΑΚΟΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΖΟΥΣΑΝ ΑΠ ΤΑ ΛΑΔΙΑ...ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ - ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΗ - ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ... ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΤΕ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ...ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!
image description ERMIS | Νοεμβρίου 7, 2012 9:38 π.μ. | Reply
Πες τα χρυσόστομε! ξερω "υπάλληλο" που πληρωσε 450000 για να γίνει έφορος στη ΔΟΥ ΠΛΟΙΩΝ...
image description spirosp | Νοεμβρίου 7, 2012 9:56 π.μ. | Reply
Οι περισσότεροι ελεγκτές (ειδικά αυτοί που δουλεύουν σε ελεγκτικά κέντρα) έχουν σκάφη, εξοχικά, μένουν στην Βούλα ή Π. Φάληρο, κυκλοφορούν με BMW ή Mercedes. Ξέρω μάλιστα έναν πρώην ελεγκτή και υποδιευθυντή ΔΟΥ που όταν ήταν εν' ενεργεία πήγαινε κάθε βράδυ για φρέσκο ψαράκι... σε γνωστή ψαροταβέρνα του Μοσχάτου.... Αυτά γιατί δεν τα λένε οι εφοριακοί??
image description johnjohn | Νοεμβρίου 7, 2012 12:33 μ.μ. | Reply
Δεν μπορεί να γίνει κατάργηση των ΔΟΥ και οι συγχωνεύσεις τους σε ΔΟΥ πρωτεύουσες των νομών αν δεν καταργηθούν εντελώς οι ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ όλων των στοιχείων αρχής γενομένης των Δελτίων Αποστολής., που αποτελούν τη ναυαρχίδα της θεώρησης (το 90% ). Τα δελτία αποστολής αποτελούν ελληνική έμπνευση , εντελώς άχρηστη και αναποτελεσματική στη σημερινή εποχή και έπρεπε να είχε γίνει από χρόνια πολλά . Υπάρχει καμία χώρα που να γίνεται θεώρηση η που να πρέπει να διατηρείς στοίβα τα τιμολόγια για καμιά δεκαριά χρόνια Προφανώς κάποιοι κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους και πιστεύουν ακόμη ότι η θεώρηση σταματάει την φοροδιαφυγή . Ας ρωτήσουν και καμία άλλη χώρα. Η φοροδιαφυγή σταματάει μόνο με τις συνεχείς διασταυρώσεις που πρέπει να λειτουργεί προληπτικά και στο 100% και οχι κατασταλτικά όταν και αν γίνει έλεγχος και σε όποιος γίνει έλεγχος . Κάποιοι τους βολεύει να μην γίνονται διασταυρώσεις ή να γίνονται μετά από τρία ή τέσσερα χρόνια και θέλουν να υπάρχει για ένα (;) ακόμη χρόνο η θεώρηση .Να σταματήσουν να μας κοροιδεύουν . Βολεύονται και οι συνδικαλιστές που θεωρούν την θεώρηση την βιτρίνα των ΔΟΥ όπου κάποιοι με ελάχιστες γνώσεις συγκεντρώνουν την εξουσία .ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΩΡΗΣΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΕΛΤΙΩΝ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕΛΙΔΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ.

Με τι κατάργηση της θεώρησης των ΔΕΛτΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ το ΣΔΟΕ ή ΥΠΕΕ κλπ θα ασχολείται με άλλα θέματα όπως και σε άλλες χώρες . Η ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ . Να μην αφήσουμε τους έχοντες συμφέροντα απο μη διασταυρώσεις να διατηρήσουν ούτε μία μέρα παραπάνω την θεώρηση των ΔΕΛΤΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Εκτός των άλλων η συνέχιση των θεωρήσεων σαμποτάρει την όλη προσπάθεια για κατάργηση των ΔΟΥ , και εφαρμογή του ΝΕΟΥ ΤΑΧΙΣ. Είναι δυνατό να υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που να πιστεύουν στην θεώρηση και να μη έχουν συνταξιοδοτηθεί ακόμη .
image description KOSTAS | Νοεμβρίου 7, 2012 10:17 μ.μ. | Reply
ANTE ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΡΕ ΗΛΘΙΕ ΑΧΡΗΣΤΕ . ΛΑΜΟΓΙΟ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΒΛΑΚΑ.
image description nick4567 | Νοεμβρίου 7, 2012 9:28 π.μ. | Reply
Οι πλέον καλοπληρωμενοι με απιστευτα επιδόματα τύπου ΔΙΒΕΤ και οτι αλλο μπορεις να φανταστείς ...Αρκει να σκεφτεις Η θέση του εφόρου δίνονταν με αντίτιμο υψηλοτατο 150000 -300000 ευρώ ........τα σχόλια περιττά.
Και για να ρωτήσω και κατι, με 18 χρονια υπηρεσία ελάμβανε μισθό στο χερι 2700,;και οι ασφαλιστικές εισφορές ποιος τις πλήρωνε ; αυτες οι δήθεν κρατήσεις για το εφάπαξ ποιος τις πλήρωνε; ο συνολικός μισθός δλδ ποσος ητανε ρε παλικαρια ; 4000; 4500; 5000; ΠΟΣΑ ; καθόσον δε τα πιάνω και ολα εγω δεν ειμαι απο ΑΣΕΠ....
image description ela nte | Νοεμβρίου 7, 2012 10:03 π.μ. | Reply
Έχεις απόλυτο δίκιο φιλε μου.Σε πολλούς διαφεύγει το αυτονόητο που γράφεις:ποιός πληρώνει τόσα χρόνια για όλα αυτά ? Συνολικά το κόστος μισθοδοσίας τους ποιό είναι? Οι συνάδελφοι εδώ ξέρουν από κόστος και καταλαβαίνουν...
image description ALOHA | Νοεμβρίου 7, 2012 9:51 π.μ. | Reply
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΘΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΙΣΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ! ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΣΤΙΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΟ ΥΠΟΙΚ??? ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΛΥΨΙΜΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ !!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΙΚ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ! ΔΕΝ ΛΙΩΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΘΕΣΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΧΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΛΑΣΠΗ ΤΩΡΑ ! ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΚΤΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΩΠΙΔΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΦΟΡΕΣΑΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ!!!
image description apelp | Νοεμβρίου 7, 2012 9:55 π.μ. | Reply
Φίλε aloha εμείς η νέα γενιά τι να πούμε. Είμαι 25, έχω τελειώσει οικονoμικό, μεταπτυχιακό πάνω στο marketing και φέτος το ιεσοελ ενώ παράλληλα έχω πτυχία σε 3 γλώσσες. Για ποιο λόγο; Για να έχω τα χαρτιά να τα βλέπω; Για να τρέχω σαν τρελός όλη μέρα για να πάρω και αν 400 το μήνα; Και να μου λένε μαθαίνεις ακόμα. Και δεν κατακρίνω μόνο τον κλάδο σας. Αλλά γενικά όλη τη σαπίλα του δημοσίου. Το μέσο, ο γνωστός και η γνωστή αξιοκρατεία. Αλλά βέβαια ένας απόφοιτος λυκείου-γυμνασίου αξίζει παραπάνω.
image description PANOSW203 | Νοεμβρίου 7, 2012 9:11 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΤΕ ΣΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΤΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ????????????? EMEIΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΣΑΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ 400 ΑΚΙΝΗΤΑ??? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΤΕ ??? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΦΗΜΑ "ΠΕΙΘΑΡΧΙΚΑ" ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ? ΛΑΜΟΓΙΑ ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ....
image description ZZTOP | Νοεμβρίου 7, 2012 9:59 π.μ. | Reply
ΑLOHA MΠΟΥΚΩΘΗΚΕΣ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
image description stournari | Νοεμβρίου 7, 2012 10:28 π.μ. | Reply
Ποιόν να γλύψω φίλε μου για να παραμείνω στη δουλειά μου? Δουλεύω μέχρι και 7 ημέρς την εβδομάδα χωρίς ωράριο για να φέρω σε πέρας υποχρεώσεις που κάποια στελέχη με master του ΥΠ.ΟΙΚ. δημιουργόυν και παίρνουν πίσω κάθε πέντε λεπτά. Πληρώνω φόρους και φπα για εισοδήματα που δεν εισπράττω. Είμαι έρμαιο του κάθε καρεκλοκένταυρου που ανακοινώνει ΠΟΛ με ότι μαλακία του κατέβει.Πληρώνω εισφορές από την τσέπη μου αλλιώς δεν έχω περίθαλψη εγώ και τα παιδιά μου και μπορέι να πάω και φυλακή αν οφείλω.Είμαι συνυπεύθυνος για την αμαρτία του κάθε πελάτη μου λες και είναι δική μου επιλογή.Θέλω να φύγω διακοπές και πρέπει από πριν να δω ημερομηνίες ,υποχρεώσεις δημοσίου , τις Παρασκευές δεν μπορώ να κλείσω το γραφείο μου με <<εντολή νομάρχη>>, ψηφίζω Κυριακή πρωί στο επιμελητήριο και δεν κλείνω το γραφέιο μου <<Λόγω εκλογών>>.Δεν παίρνω από κανέναν επίδομα ,πληρώνομαι με επιταγές μεταχρονολογημένες χωρίς αντίκρυσμα.Ξέρω σου φαίνονται παράλογα όλα αυτά, δεν σε κατηγορώ δεν ξέρεις από ελεύθερο επάγγελμα, η αγωνία σου είναι το εφάπαξ και ο μισθός σου. Αν νομίζεις ότι παρακαλάω για αυτή τη δουλειά τι να σου πώ? Παρεπιπτόντως έχω πτυχίο ΑΕΙ μεταπτυχιακό στα τραπεζικά προιόντα και ουρικό οξύ 10 αν ενδιαφέρεσαι για τα προσόντα μου...
image description /// | Νοεμβρίου 7, 2012 10:45 π.μ. | Reply
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΜΑΚΡΥΧΕΡΗΔΕΣ" ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΙΠΑ "ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ" ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ "ΡΟΥΦΑΩ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ" ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ :
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΤΕ.......Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ .... ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΤΗ ΧΩΡΑ....ΟΤΙ ΚΛΕΨΑΤΕ - ΚΛΕΨΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΕΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ....ΟΠΟΤΕ ...ΞΕΠΑΣΤΡΕΦΤΕΙΤΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ...
image description spirosp | Νοεμβρίου 7, 2012 10:17 π.μ. | Reply
Προφανώς εσύ ζεις σε άλλο κόσμο... Δεν βλέπεις πόσοι πτυχιούχοι άνεργοι υπάρχουν, ούτε βλέπεις τον στρατό των εφοριακών (ΔΕ....) που έμπαζε την δεκαετία του '80 ο Ανδρέας και δουλεύουν μέχρι σήμερα. Ούτε φαντάζομαι έχεις αντιληφθεί τι γίνεται στους ελέγχους, πόσα δίνονται κάτω από το τραπέζι για μια θέση ελεγκτή ή εφόρου. Αλλά βέβαια, εδώ επικρατεί η λογική τα δικά μου δικά και τα δικά σου πάλι δικά μου....
image description Προς Aloha και λοιπούς ομοίους του... | Νοεμβρίου 7, 2012 11:00 π.μ. | Reply
Κάθε μέρα μένουν χωρίς δουλειά χιλιάδες εργαζόμενοι του ιδ. τομέα. Κάθε μήνα κατά χιλιάδες στον ιδ. τομέα, από αυτούς που ακόμα δουλεύουν, μένουν απλήρωτοι. Κάθε μήνα κατά χιλιάδες και πάλι στον ιδ. τομέα βλέπουν τον μισθό τους να μειώνεται σε επίπεδα εξαθλίωσης. Κάθε μέρα χιλιάδες εργαζόμενοι αναγκάζονται να δουλεύουν με όρους εργασιακού μεσαίωνα.
Όταν είναι κατι να γίνει να αγγίξει τον δημ. υπάλληλο ξεσηκώνεται το σύμπαν.
Ως πότε θα πληρώνει ο ιδ. τομέας τα σπασμένα;;;
Αρα φίλε μου Aloha το πρόβλημα δεν είναι δήθεν αποθημένα επειδή δεν μπήκαμε στο δημόσιο. Αλλά από την ασφάλεια της θεσούλας σου ούτε που μπήκες στον κόπο να σκεφτείς την απόγνωση που νιώθουν αυτοί οι εκκατομύρια εργαζόμενοι του ιδ. τομέα που ανεφερα παραπάνω.
image description Haris1970 | Νοεμβρίου 8, 2012 5:06 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ, ΑΝΤΕ ΒΓΑΛΤΕ ΕΝΑ ΝΟΜΟ ΧΩΡΙΣ 10 ΠΟΛ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ!
image description ΕΛΕΝ | Νοεμβρίου 7, 2012 10:09 π.μ. | Reply
"....Για τους υπάλληλους άνω των 25 ετών ο κατώτατος μισθός ορίζεται 586,08 ευρώ. Για τους υπάλληλους κάτω των 25 ετών ο κατώτατος μισθός ορίζεται 510,95 ευρώ..." ΙΣΟΤΗΤΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ. Ειδικα με τους εφοριακούς τελωνειακούς και γενικότερα υπαλλήλους του υπουργείου Οικονομικών αλλά και του υπουργείου Ανάπτυξης. Δεν κάνετε τίποτα παρισσότερο από τους υπόλοιπους, που έχετε το θράσος να μιλάτε κιόλας!!! ΕΛΕΟΣ
image description trelamenos | Νοεμβρίου 7, 2012 11:13 μ.μ. | Reply
πολύ καλα ολοι εσεις τα λετε η μαλλον τα γραφετε σας φταίει το δημόσιο , δίκιο έχεται , αλλα ολοι εσεις οταν πάτε στις τράπεζες αν δεν κα΄νω λάθος ιδώτες δεν είναι; γιατί καθεστε σούζα, ενω αν πάτε σε δημόσια υπηρεσία αρχίζεται εγω σας πληρώνω και οτι σας κατεβει τους λέτε;, ένα από τα πολλά παραδείγματα, καποιος από εσας τα έβαλε με τους ΔΕ που δουλευουν ακόμα , αυτοι οταν πηγαίνανε στα εξατάξια τότε γυμνάσια , ή και λύκεια για να μπουν σε κα΄ποια σχολή έπρεπε να έχουν κώλο από κρανιά , ενω τώρα με απλή παροσία στις εξετάσεις περνάς σε κάποια σχολή της πλάκας , ξερω κάποιοι θα αρι΄ψουν αλλά έτσι είναι όταν ο΄λους καο όλα τα βάζετε και σεις σε ένα καζάνι
image description ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ | Νοεμβρίου 7, 2012 10:21 π.μ. | Reply
Νεαρέ μου apelp : Έχεις δίκιο για τη σαπίλα του συστήματος και όχι μόνο του Δημοσίου, αλλά αγόρι μου για να πάρεις εσύ τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά , απόφοιτοι λυκείου-δημοτικού-γυμνασίου, οι παπούδες σου και οι γονείς σου φτύσανε αίμα, συνεπώς μην κρίνεις έναν εργαζόμενο μόνο από το μορφωτικό του επίπεδο. Όταν φτάσεις σε θέσεις ευθύνης όπου θα παίρνεις αποφάσεις για ανθρώπους (και στο εύχομαι) να σκύψεις πάνω από ΟΛΟΥΣ (Δημόσιους-Ιδιωτικούς-Αμόρφωτους-Μορφωμένους-Ηλικιωμένους-Παιδιά).

Καλή Σταδιοδρομία!!!!!
image description apelp | Νοεμβρίου 7, 2012 10:21 π.μ. | Reply
Φίλε τρίτεκνε. Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Σίγουρα κάποιοι έφτυσαν αίμα για μένα και τους ευχαριστώ. Δεν κρίνω κανέναν από το μορφωτικό του επίπεδο αλλά από το τι άνθρωπος είναι. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι είναι κρίμα να επικρατεί το μέσο. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μακάρι αν κάποια στιγμή φτάσω να βοηθήσω. Αλλά σε κάποια άλλη χώρα. Γιατί εδώ....
image description ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ | Νοεμβρίου 7, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
Προς apelp : Στο fax 210 9628810 στείλε μου το βιογραφικό σου, για κάθε ενδεχόμενο...(χωρίς να θέλω να δεσμευθώ για κάτι)...Υπόψη Κου Μαργαρίτη
image description apelp | Νοεμβρίου 7, 2012 2:25 μ.μ. | Reply
Φίλε τρίτεκνε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου, αλλά δυστυχώς βρίσκομαι Θεσσαλονίκη. Και πριν τον Άυγουστο είναι δύσκολο να φύγω λόγω του ιεσοελ. Φυσικά το να στείλω ένα βιογραφικό δεν είναι κόπος. Και πάλι ευχαριστώ.
image description ΚΩΣΤΑΣ Κ. | Νοεμβρίου 7, 2012 10:49 π.μ. | Reply
Κλαίνε οι χήρες κλαίνε κι οι παντρεμένες...
image description ZAPATA | Νοεμβρίου 7, 2012 10:00 π.μ. | Reply
Τελικα τοσα χρονια ηταν ολα ωραια και τωρα ανακαλυψατε ολοι τη σαπιλα??
Προσεξτε συναδελφοι και μη (λογιστης ειμαι ) σ αυτες τις στιγμες χρειαζεται ΣΥΜΠΝΟΙΑ οχι ειμαι εφοριακος εισαι λογιστης κλπ και πρεπει να προσπαθησουμε να επιβιωσουμε ΟΛΟΙ .
image description ATHANA | Νοεμβρίου 7, 2012 10:09 π.μ. | Reply
Πρωην εφοριακοι σε περιοχη της Αθηνας "προσφερουν" τηρηση βιβλιων με 30,00 ευρω εως να βγει η συνταξη τους.Οχι οτι δεν το εκαναν και παλαιοτερα αλλα λεμε...
image description ΛΙΤΣΑ | Νοεμβρίου 7, 2012 10:20 π.μ. | Reply
Συμφωνώ με τον ΖΑΡΑΤΑ. Θεωρώ ότι πάντα στην ιστορία για να αποδυναμώσουν τη χώρα αυτή έσπερναν τη διχόνοια στον κόσμο. Βλέπε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, Ολυμπιακός-Παναθηναικός, ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ, "ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛ-ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛ.. κοκ. Έκαστος στο είδος του! Δεν έχουν τα κότσια όλοι να διαβάσουν και να μπουν στο δημόσιο ούτε μπορούν όλοι να "διοικήσουν" και να επιβιώσουν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες. Προσωπικά, όλοι μου έλεγαν να δώσω στο δημόσιο να μπω σε εφορία, γιατί ως γυναίκα θα είχα επιδόματα, θα ήμουν εντάξει στις υποχρεώσεις μου στην οικογένεια κλπ, αλλά δεν το προσπάθησα, γιατί δεν ήθελα να γίνω διεφθαρμένη. Ήξερα ότι θέλοντας κ μη το σύστημα θα με καταβρόχθιζε αν δεν πήγαινα με τα νερά του.. Οπότε τώρα δουλεύω πολλές ώρες σαν ελεύθερη επαγγελματίας λογίστρια και πολλές φορές και από το σπίτι μου για να βλέπω και το φαγητό που γίνεται, γιατί κάποιος πρέπει να μαγειρέψει κλπ. Πιστεύω όμως ότι η νέα γενιά των εφοριακών έχει να προσφέρει πολλά στη χώρα, αρκεί να φύγει η παλιά φουρνιά που "λερώνει" το σύστημα. Με συγχωρείται αν έθιξα άθελά μου κάποιον.
image description ΗΛΙΑΣ ΔΟΥ | Νοεμβρίου 9, 2012 8:51 π.μ. | Reply
Κα Λίτσα, προφανώς, έχετε μειωμένες αντιστάσεις στη διαφθορά. Γιαυτό είσαστε άξια συγχαρητηρίων για την αυτογνωσία που σας διακρίνει και για την επιλογή σας να μη γίνεται εφοριακός, συμβάλλοντας έτσι, επί πλέον, στο λέρωμα του συστήματος.
image description ΗΡΕΜΑ | Νοεμβρίου 7, 2012 10:14 π.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΣΙΜΠΑΤΕ ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ,ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΦΑΖΟΥΝ.ΕΓΩ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΥΠΗΡΧΕ ΧΡΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΩΡΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΛΠ ΤΟ ΡΙΧΝΑΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΝΙΧΡΑ Η ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ.ΑΠΤΗΝ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΒΙΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΑΣ ΠΡΙΝ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΞΕΡΩ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ ΟΠΩΣ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ.ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΠΩΣ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΧΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΒΑΘΙΑ ΣΤΟ ΧΡΕΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΩΝ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ ΚΛΠ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ ΜΗΝ ΤΡΩΓΕΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ,ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΜΑΣ ΑΣ ΤΗΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ
image description Ναι Σε Ολα | Νοεμβρίου 7, 2012 12:58 μ.μ. | Reply
Σωστός αντι να σκεφτόμαστε ισότητα προς το καλύτερο σκεφτόμαστε προς το χειρότερο ........στο 586 Ε μικτα....
image description kapapi | Νοεμβρίου 7, 2012 10:10 π.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ....ΚΑΙ ΓΩ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.ΜΗΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΑΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΙΩΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...
image description GEORGIA | Νοεμβρίου 7, 2012 11:19 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΗΡΕΜΑ.... ΑΣ ΠΑΨΟΥΜΕ ΠΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΨΟΦΗΣΕΙ Η ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ.... ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ "ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ...." ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΜΕ ........
image description PANOS | Νοεμβρίου 7, 2012 11:59 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΨΟΥΜΕ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ. Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΤΑΜΙΑΣ ΡΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΛΕΟΝ!
image description adiafuoros | Νοεμβρίου 7, 2012 7:50 μ.μ. | Reply
ρε μεγάλε ΠΑΝΟΣ δε μπορείς να σκεφτείς ότι ο ταμίας μπορεί να έχει προσόντα, να είναι διορισμένος μέσω ΑΣΕΠ ΜΕ ΓΡΑΠΤΟ ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ(πίστεψέ το υπάρχει κι αυτός) αλλά να είναι στο ταμείο διότι δε γουστάρει να γλείψει τον Έφορο, αλλά ούτε να ασχολείται με τα κωλοβυθόμετρα για τις θέσεις; Σας λέω σε όλους έχετε γράψει το εξής.Τους διεφθαρμένους ΠΡΩΤΑ εμείς θέλουμε να ξεκαθαρίσει ο τόπος από αυτούς.Δε μπορούμε να γινουμε και Ιαβέρηδες.Το Υπουργείο εύκολα μπορεί να τους τσιμπήσει αν θέλει.Αρκεί να ελέχξει τα Ε9 αυτών και των συγγενών τους.Επίσης κάποιοι ξεχνάτε ότι πολλοί από εμάς του ΑΣΕΠ ΤΟΥ ΓΡΑΠΤΟΥ προερχόμαστε από τον ιδιωτικό τομέα.Εϊδαμε τα σκατά του και αποφασίσαμε για κάτι καλύτερο και μισθολογικά και σαν συνθήκες εργασίας.Γιατί πρέπει να απολογούμαστε για μια ζωή για μια επιλογή μας που τελικά στέφθηκε με επιτυχία;Κάποιοι απαλλαχτείτε από καποια σύνδρομα κατωτερότητας, απο εμπάθειες και φθόνο. Μπορεί σε άλλα πράγματα να μην έχουμε πετύχει στη ζωή μας , να μας βρεί μια αρρώστια κ.τ.λ..Τότε τι θα έχετε να πείτε;Επίσης τι μας συγκρίνετε με άσχετους κλάδους { γιατρούς - δάσκαλους).Θα θέλατε να πέσουμε στην παγίδα που λεει και η Georgia του Διαίρει και βασίλευε, και να σας λέμε για φακελάκια και για την παραπαιδεία;
image description ΠΡΟΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ | Νοεμβρίου 7, 2012 11:13 π.μ. | Reply
ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΝΩ:ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ 2700 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-15:00 ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ?
image description STELIOSNOTOS | Νοεμβρίου 7, 2012 12:06 μ.μ. | Reply
ΠΡΟΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ Είπε:

ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΝΩ:ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ 2700 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-15:00 ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ?
ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ ΚΙΑ ΣΥΜΠΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ?

ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΝΩ:ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ 2700 ΕΥΡΩ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-15:00 ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥN
image description broster | Νοεμβρίου 7, 2012 12:46 μ.μ. | Reply
Σε πρώτη φάση συμφωνώ με τη ΜΗ μείωση αποδοχών . Θα ήθελα όμως αυτή η μη μείωση να μη μεταφραστεί ως κυνήγι μαγισσών , δηλαδή επειδή ίσως οι συνάδελφοι εφοριακοί νιώσουν υποχρέωση προς τη Κεντρική Διοίκηση να βγούν και να σαρώσουν ότι έχει απομείνει στην αγορά ... Προσοχή να μη λέμε τα ίδια ... Φοροδιαφυγή υπάρχει έστω και μειωμένη μιας και δεν υπάρχη κατανάλωση , αλλά δεν είναι η παρασιτική φοροδιαφυγή (που φεύγουν τα λεφτά σε εξωτερικό) αλλά σε φοροδιαφυγή για επιβιώση και επιστροφή στην κατανάλωση .......Δυστυχώς από ότι βλέπω μάλλον οι μικροί και οι μεσαίοι θα τη πληρώσουν Επίσης θα ήθελα να δω και τον αγώνα που θα κάνουν πλέον αυτοί οι κλάδο.ι για την επαναφροά των μισθών και του εισοδημάτος όλων εμάς ..... Σε κάθε περίτπωση όμως είναι και καραμπινάτη πρόκληση από τη Κυβέρνηση και αυτό γιατί θα μας βάλει να σφαχτούμε ...... Χρειάζεται και αγώνας από τους εφοριακούς που γνωρίζουν και αυτοί ότι η υπερφορολόγηση σε συναδυασμό με υψηλό κόστος ζωής και ύφεση οδηγούν μαθηματικά σε φοροδιαφυγή και απόκρυψη όπως μπορεί ο καθένας εισοδήματος .......
image description johnjohn | Νοεμβρίου 7, 2012 12:25 μ.μ. | Reply
Δεν μπορεί να γίνει κατάργηση των ΔΟΥ και οι συγχωνεύσεις τους σε ΔΟΥ πρωτεύουσες των νομών αν δεν καταργηθούν εντελώς οι ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ όλων των στοιχείων αρχής γενομένης των Δελτίων Αποστολής., που αποτελούν τη ναυαρχίδα της θεώρησης (το 90% ). Τα δελτία αποστολής αποτελούν ελληνική έμπνευση , εντελώς άχρηστη και αναποτελεσματική στη σημερινή εποχή και έπρεπε να είχε γίνει από χρόνια πολλά . Υπάρχει καμία χώρα που να γίνεται θεώρηση η που να πρέπει να διατηρείς στοίβα τα τιμολόγια για καμιά δεκαριά χρόνια Προφανώς κάποιοι κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους και πιστεύουν ακόμη ότι η θεώρηση σταματάει την φοροδιαφυγή . Ας ρωτήσουν και καμία άλλη χώρα. Η φοροδιαφυγή σταματάει μόνο με τις συνεχείς διασταυρώσεις που πρέπει να λειτουργεί προληπτικά και στο 100% και οχι κατασταλτικά όταν και αν γίνει έλεγχος και σε όποιος γίνει έλεγχος . Κάποιοι τους βολεύει να μην γίνονται διασταυρώσεις ή να γίνονται μετά από τρία ή τέσσερα χρόνια και θέλουν να υπάρχει για ένα (;) ακόμη χρόνο η θεώρηση .Να σταματήσουν να μας κοροιδεύουν . Βολεύονται και οι συνδικαλιστές που θεωρούν την θεώρηση την βιτρίνα των ΔΟΥ όπου κάποιοι με ελάχιστες γνώσεις συγκεντρώνουν την εξουσία .ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΩΡΗΣΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΕΛΤΙΩΝ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕΛΙΔΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. Με τι κατάργηση της θεώρησης των ΔΕΛτΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ το ΣΔΟΕ ή ΥΠΕΕ κλπ θα ασχολείται με άλλα θέματα όπως και σε άλλες χώρες . Η ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ . Να μην αφήσουμε τους έχοντες συμφέροντα απο μη διασταυρώσεις να διατηρήσουν ούτε μία μέρα παραπάνω την θεώρηση των ΔΕΛΤΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ Εκτός των άλλων η συνέχιση των θεωρήσεων σαμποτάρει την όλη προσπάθεια για κατάργηση των ΔΟΥ , και εφαρμογή του ΝΕΟΥ ΤΑΧΙΣ. Είναι δυνατό να υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που να πιστεύουν στην θεώρηση και να μη έχουν συνταξιοδοτηθεί ακόμη .
image description gredisken | Νοεμβρίου 7, 2012 12:21 μ.μ. | Reply
Στο τέλος το κράτος θα κόψει τους μισθούς ολων μας. Και των δημοσίων και των ιδιωτικών με αιτιολογία το οτι τσακωνόμαστε.
image description NO MONEY NO HONEY | Νοεμβρίου 7, 2012 1:00 μ.μ. | Reply
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπάρχει ούτε χαρά για την μείωση μισθών ούτε εμπάθεια προς τους δημοσίους υπαλλήλους. Όλα τα επαγγέλματα χρειάζονται για την λειτουργία μιας κοινωνίας. Όμως...οι μειώσεις των μισθών γίνονται γιατί για τις παγκόσμιες χρηματοαγορές η Ελλάδα ΠΤΩΧΕΥΣΕ. Και σε πτωχευμένο δεν δίνεις δανεικά. Ο μόνος τρόπος για να γυρίσει η Ελλάδα στις χρηματοαγορές -μετά από πολλά χρόνια- και να απαλλαγεί από μνημόνια είναι να δημιουργήσει τον δικό της πλούτο. Και σε αυτό χρειάζεται μια κρατική μηχανή που θα στηριζει την διωτική πρωτοβουλια και να ειναι πολλαπλάσια παραγωγική απο το σημερινο (και συνολικά μεταπολιτευτικό) τέλμα. Θα πρότεινα για τους εφοριακούς έναν βασικό μικρό μισθό,....και από κει και πέρα μπονους επίτευξης στόχων που θα οδηγούσαν σε έναν αξιοπρεπή μηνιαιο εισόδημα. Τα κινητρα και οι στόχοι θα μπορουσαν να ήταν πολλά και διάφορα. Υπάρχει κανένας εφοριακός, που θέλει να δουλέψει και να προσφέρει, και θα διαφωνούσε να δουλέυει με μπονους επίτευξης στόχων? Στα πρότυπα του ιδιωτικού τομέα? Πιστεύω ότι ειδικά η νέα γενιά δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μόνο οι καρεκλοκένταυροι-πελάτες του διεφθαρμένου πολιτικού συστήματος θα ήταν λάβροι σε μια τέτοια προοπτική. Φοβάμαι όμως ότι για να στηθεί ένας τέτοιος δίκαιος, αξιοκρατικός μηχανισμός, χρειαζόμαστε περισσότερους......τεχνοφασίστες!!
image description +1 | Νοεμβρίου 7, 2012 1:40 μ.μ. | Reply
+1
image description mariam | Νοεμβρίου 7, 2012 1:06 μ.μ. | Reply
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥς ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description klery | Νοεμβρίου 7, 2012 2:01 μ.μ. | Reply
οτι καλυτερο ακουσα σημερα
image description e | Νοεμβρίου 7, 2012 2:55 μ.μ. | Reply
εισαι λαθος...ολη η δουλεια ειναι το μπλε χαρτι που σου δινουν με την εκτυπωση και με το συραπτικο που επισυναπτουν την χαρτουρα που τους ετοιμασες....να μην παρεις 2000 για αυτη την δουλεια!!αααα ελεγχουν και μια επιχειρηση τον μηνα ....παταξη φοροδιαφυγης!ας κανουμε εμεις απεργια για ενα μηνα να δουμε τα εσοδα του κρατους που θα φτασουν....αλλα ξεχασα θα παρουμε δανειο να τους πληρωσουμε
image description Φωνή βοώντος εν τη ερήμω | Νοεμβρίου 7, 2012 4:15 μ.μ. | Reply
e εσύ είσαι λάθος.
1. Δεν παίρνουν 2000 ευρώ (ούτε οι παλιοί με πολλά έτη υπηρεσίας ούτε οι τελευταίοι που μπήκαν στην εφορία - παλιός με 14-15 χρόνια, ελεγκτής, πτυχιούχος παν/μίου με πολλά νυχτερινά και σαββατοκύριακα λόγω ελέγχων παίρνει 1200 ευρώ και επίδομα γάμου λόγω παιδιού περίπου 70 ευρώ , οι δε τελευταίοι πτυχιούχοι με ΓΡΑΠΤΟ διαγωνισμό ΑΣΕΠ που μπήκαν πριν μερικούς μήνες - ο διαγωνισμός ήταν του 2008 - παίρνουν λίγο παραπάνω από 600 ευρώ) ΑΡΑ ΛΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΛΟΓΩ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ
2. οι εφορίες έχουν αποδεκατιστεί σε σημείο που να μην επαρκούν οι υπάλληλοι για τις πιο ατοιχειώδεις εργασίες, π.χ. να εξυπηρετούν το κοινό που φωνάζει και βρίζει λες και για όλα φταίνε οι άλλοι -πρωτίστως οι εφοριακοί φυσικά- και που αν φύγουν κι αυτοί εσύ θα βρίζεις για το ότι δεν υπάρχουν για να σε εξυπηρετήσουν. ΑΡΑ ΠΑΛΙ ΛΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΛΟΓΩ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ
3. υπάρχουν λογιστές που λαδώνουν και συντηρούν την φοροδιαφυγή. Αν έχεις τα κότσια βρίσε και τους συναδέλφους μας για την υποστήριξη στις λαμογιές των επιχειρήσεων. 20 χρόνια τώρα, ακούω να βρίζουν τους λογιστές ως λαμόγια επειδή βοηθούν να κλέψουν οι επιχειρήσεις και θίγομαι γιατί εγώ δεν έχω βοηθήσει σε καμμιά λαμογιά. Όταν όμως λέω το επάγγελμά μου όλοι αυτό σκέφτονται και πολλοί το λένε κιόλας, κι ας μου λένε κουβέντες που δεν αξίζω. Κι εσύ τώρα κάνεις ακριβώς το ίδιο στους εφοριακούς συνολικά ενώ δεν αξίζουν τέτοιες κουβέντες όλοι μα ορισμένοι από αυτούς. ΑΡΑ ΑΔΙΚΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΛΟΓΩ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ.
ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΨΥΧΟΣ/Η ΚΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΘΑ 'ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ.

ΗΡΕΜΑ Σου βγάζω το καπέλο. Τα είπες άψογα. Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι σώφρονες άνθρωποι.
image description Φωνή βοώντος εν τη ερήμω | Νοεμβρίου 8, 2012 11:20 π.μ. | Reply
1ον)δεν φταινε οι λογιστες που οι επιχειρησεις κλεβουν το κρατος...μαλλον ειναι δουλεια των ηλιθιων εφοριακων,ετσι νομιζω(υπαρχουν προστιμα-προσαυξησεις) η μηπως φταιμε εμεις που περνετε μιζες....2)να ενημερωθουν οι φωστηρες σας και να εξυπηρετουν χωρις να πινουν καφεδες και να καπνιζουν(οπως και να μην εξυπηρετουν τους γνωστους τους) 3)τα 2000ε το ειπα ειρωνικα γιατι αξιζετε αυξηση,οταν ολοι στον ιδ.τομεα περνουν450-500 ε....και κατι τελευταιο πρεπει να εισαι πολυ βλακας για να το αναφερεις συνεχεια
image description tsakas | Νοεμβρίου 8, 2012 2:41 μ.μ. | Reply
το εφαπαξ το υπολογιζεις εφοριακε?
image description antvnhs | Νοεμβρίου 7, 2012 2:02 μ.μ. | Reply
ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 650 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΩΣΤΕ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΒΗ
image description E XΑ ΛΕΝΕ ΣΤΗΝ ΚΑΣΡΔΙΤΣΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ | Νοεμβρίου 7, 2012 7:32 μ.μ. | Reply
ΒΡΕ antvnhs ΞΥΠΝΗΣΕΣ, ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΠΟΛΥ, ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΄ΠΕΤΑΞΕΣ' ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ.
image description PMVOLOS | Νοεμβρίου 7, 2012 2:59 μ.μ. | Reply
Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ ! ! ! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ "ΑΝΤΙ" ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.
image description GIORGOS K. | Νοεμβρίου 7, 2012 3:16 μ.μ. | Reply
Όπως έχω ξαναπεί το παρελθόν, οι ΔΥ μην περιμένουν συμπόνοια από τους ιδιωτικούς υπαλλήλους. Κατανοώ στο έπακρο οτι δεν φταίνε όλοι οι ΔΥ για την κατάντια του κράτους και ορισμένοι δεν είναι διεφθαρμένοι και κάνουν καλά την δουλειά τους. Αλλά όταν ο άλλος είναι μόνιμος με 1000ευρώ το μήνα με ωράριο 8-14 και ο ιδιωτικός ειδικά ο νέος θα δουλεύει με τα 500 ωράριο 10-12ώρες χωρίς κανένα δικαίωμα, συμπόνοια να μην περιμένετε. Και αυτά τα λέω ανεξαρτήτως του μορφωτικού επιπέδου του καθενός.
image description Πρώην Ιδιωτικός υπάλληλος | Νοεμβρίου 7, 2012 11:27 μ.μ. | Reply
Δεν είναι όλοι έτσι. Εγώ πάντως άφησα τον ιδιωτικό τομέα με μισθό 3000 για να γίνω εφοριακός με μισθό 2500 δίνοντας εξετάσεις που πέρασε 1 στους 200 και έφτασα τώρα να παλεύω για τα 1500 αλλά δεν βλέπω ούτε και αυτά να μένουν. Έφυγα από την ιδιωτικό τομέα για την "ασφάλεια" του δημοσίου. Για ποια ασφάλεια μιλάμε; Μην συγκρίνεις λοιπόν τους εργάτες του ιδιωτικού τομέα με τα στελέχη του δημοσίου. Σύγκρινε τα μεγαλοστελέχη γιατί έχουν περίπου τα ίδια προσόντα με αυτούς που κατάφεραν να γίνουν εφοριακοί ή τελωνειακοί τουλάχιστον όσον αφορά αυτούς που μπήκαν με εξετάσεις ΑΣΕΠ.
image description ON | Νοεμβρίου 7, 2012 6:08 μ.μ. | Reply
ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ


*ΥΓ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΥΚΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ
image description Voodoo Acountant | Νοεμβρίου 7, 2012 6:32 μ.μ. | Reply
Ψυχραιμία Συνάδελφοι! Τελικά οι πολιτικοί μας δεν είναι τόσο ηλίθιοι όσο πιστεύουμε! Εφαρμόζουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το "διάιρει και βασίλευε". Ας μη πέφτουμε διαρκώς στην παγίδα τους και ας εστιάσουμε στο πρόβλημα ...
image description ΧΑΧΑΧΑ | Νοεμβρίου 7, 2012 10:58 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ....ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝΟΥΝ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΑΙΜΟΥ .....ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΤΙΜΟΓΟΓΙΑ....ΠΟΥ "ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ" ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΦΠΑ ΠΑΓΙΩΝ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ.....ΠΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΠΛΑΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ....ΠΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΝ ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΆ ΆΛΛΑ....ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ 2 ΣΕΛΊΔΕΣ Ε-9 ....ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΒΗΘΟΥΣ ΤΟΥΣ....ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ.....ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΝΑΣΦΆΛΙΣΤΑ,,,,,,,ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Ε-1 ΚΛΠ ΜΕ 50 ΚΑΙ 60 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΠΥ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ....ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ......ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ΄.....
image description ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ | Νοεμβρίου 7, 2012 10:39 μ.μ. | Reply
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ :
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΡΘΡΩΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΙΣ
ΔΟΜΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΩΣΤΟΙ.
ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ,ΛΑΜΟΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ,ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ,
ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΕ ΜΙΖΕΣ,ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ......................................
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΩΓΑΜΕ,ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΣ
ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ.
ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
ΖΗΤΩ Η ΤΡΟΙΚΑ.
image description eeee | Νοεμβρίου 8, 2012 11:11 π.μ. | Reply
σωστος
image description ΕΞΩ Η ΤΡΟΙΚΑ | Νοεμβρίου 7, 2012 11:39 μ.μ. | Reply
Όσο δεν ενωνόμαστε όλοι και τσακωνόμαστε ανά κλάδο, τόσο αυτοί θα περνάνε μέτρα.... Αυτό το παιχνίδι παίζουν τρία χρόνια τώρα, από τη δήλωση στο Καστελόριζο.
image description NO MONEY NO HONEY | Νοεμβρίου 8, 2012 10:06 π.μ. | Reply
Μεσα ο Φωτόπουλος...
image description ZRISTOS | Νοεμβρίου 8, 2012 11:57 π.μ. | Reply
PROS OLOUS...AYTO POY THELANE TO KANANE...O KATHENAS KOITAEI TON EAYTO TOY KAI MONO..PAEI AYTO POY LEGAME FILOTIMO...OTAN OI ALLOI PINANE ALLOI THELOUN 1500EYRW MISTHO..OLOI MAS FTAIME GIATI XASAME THN OUSIA...MONO TON KWLO MAS KOITAME GIA AYTO ERXONTAI TA XEIROTERA AN DEN SHMAZEYTOYME GRHGORA!!!!!!
image description Φωνή βοώντος εν τη ερήμω | Νοεμβρίου 8, 2012 2:11 μ.μ. | Reply
Για εκείνον/η που δεν ξέρει να διαβάζει και καταφεύγει ΜΟΝΟ σε ειρωνείες και χαρακτηρισμούς. Σου συνιστώ να διαβάσεις ξανά αυτά που έγραψα (ίσως με την βοήθεια κάποιου άλλου) για να καταλάβεις ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ και όχι τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι έγραψα.
1. Είμαι λογιστής και ΟΧΙ εφοριακός και είπα ότι βρίζουν τους ΛΟΓΙΣΤΕΣ συνολικά για όσα κάνουν ΚΑΠΟΙΟΙ λογιστές (πράγμα που το έχω βαρεθεί και γι'αυτό και δεν μου αρέσει να βρίζουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ άλλες ομάδες πολιτών ή εργαζομένων για αυτά που κάνουν ΚΑΠΟΙΟΙ από αυτούς αλλά ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ.
2. Είπα ότι λες βλακείες λόγω εμπάθειας, όχι ότι είσαι βλάκας. Τώρα βλέπω ότι ΕΙΣΑΙ ΟΝΤΩΣ ΒΛΑΚΑΣ και το μόνο που ξέρεις να κάνεις είναι να βρίζεις όλους τους άλλους εκτός από σένα (σαν την καμήλα που βλέπει μόνο τις καμπούρες των άλλων καμηλών αλλά όχι την δική της). Και το χειρότερο, είσαι από αυτούς τους άβουλους ανθρώπους που φοράνε παρωπίδες και δεν βλέπουν πέρα από την μύτη τους. ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΗΡΕΜΑ, ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΣΟ ΒΑΘΕΙΑ ΕΙΣΑΙ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ και ξεκόλλα.
image description e | Νοεμβρίου 9, 2012 12:48 μ.μ. | Reply
εσυ που ξερεις ποιον κραζω?(ο ημερα λεει μερικα σωστα αλλα δεν συμφωνω 100%). οταν κοβονται παντου μισθοι πρεπει να κοπουν και απο τους εφοριακους και απο τους βουλευτες και σε ολο το δημοσιο τομεα να σταματησει ο κρατισμος ,να μην κανουν διακρισεις...σ αρεσει που οι υπαλληλοι της βουλης περνουν 16 μισθους?ειναι σωστο?κοβουν συνταξεις και φοβουνται να κοψουν απο τους υπαλληλους της βουλης?εσυ βλεπεις να υπαρχει ισοτητα ιδ.τομεα -δημοσιο?σημερα κήρυξε ο σαμαρας σταση πληρωμων στον ιδ.τομεα....ουτε εγω θελω να κοπη δραχμη απο κανεναν αλλα αφου μπηκαμε στον χορο θα χορεψουμε, οι αμαρτιες των προηγ.κυβερνησεων ειναι μεγαλες και δυστυχως τις πληρωνουμε εμεις!!να καθομαι να βριζω και να κανω χαρακτηρισμους...δεν αξιζει τσακαλε....εισαι πανεξυπνος
image description Φωνή βοώντος εν τη ερήμω | Νοεμβρίου 9, 2012 4:20 μ.μ. | Reply
Το ότι χρησιμοποίησες το δικό μου όνομα και σχολίασες ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αυτά που έγραψα, είναι δύο πολύ σοβαρά στοιχεία ότι απαντούσες σ'εμένα, δε νομίζεις; (για να μην πω για τη λέξη 'βλάκας' που χρησιμοποίησες, που το αποδεικνύει περίτρανα). Τέλος πάντων.
Ο ΗΡΕΜΑ μίλησε άψογα. Δεν είπε για μισθούς. Είπε για το ότι υπάρχουν καλοί και κακοί ΠΑΝΤΟΥ. Δεν είναι το επάγγελμα που κάνει τον καλό ή τον κακό. Αυτό εννοούσα όταν σου είπα να διαβάσεις ξανά αυτά που είπε ο ΗΡΕΜΑ.
Στο μόνο που έχεις απόλυτο δίκιο, είναι οι υπάλληλοι της Βουλής, γιατί εκεί οι 9 στους 10 (με εξαίρεση ίσως κάποιους πολύ παλιούς δηλαδή), είναι αδέλφια, παιδιά, εγγόνια, ανήψια, κουμπάρια κλπ. σόγια των πολιτών-κλεφτών και άρα μπορεί κανείς να μιλήσει ΣΥΝΟΛΙΚΑ γι'αυτούς και να τους κατηγορήσει ΩΣ ΣΥΝΟΛΟ (οι εξαιρέσεις, αν υπάρχουν, θα είναι μετρημένες στα δάχτυλα). ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙ΄ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ μπορεί να μιλάει κανείς έτσι γι΄αυτούς. Κατά τ΄άλλα, πάψε να είσαι εμπαθής και να φοράς παρωπίδες. Κακό στον εαυτό σου κάνεις. Κι όσο για το τελευταίο σχόλιο.......... ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ γιατί δεν είμαι κολλημένος και εμπαθής αλλά κρίνω αντικειμενικά, όπως ο ΗΡΕΜΑ. Και κάτι τελευταίο. Όταν μιλάς έτσι, κάνεις το χατήρι στους προδότες. Κάποιος παραπάνω νομίζω, το είπε σωστά. Εφαρμόζουν το "διαίρει και βασίλευε", και εμπαθείς άνθρωποι σαν εσένα βάζουν βούτυρο στο ψωμί τους. Ξύπνα, λοιπόν.
image description Haris1970 | Νοεμβρίου 8, 2012 5:53 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΤΙ ΦΟΒΑΣΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΡΦΩΣΗ (ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ. ΑΣΕΠ κλπ) Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟς ΤΟΜΕΑΣ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΣΑΣ!
image description AIAS | Νοεμβρίου 8, 2012 5:01 μ.μ. | Reply

Για να παρω ρεύμα στο σπιτι , μου ζήτησαν κάτι εκατομμύρια (δραχμες τοτε)!
Οι ίδιοι, με μερικά ψωροχιλιάρικα κάτω απότο τραπέζι, ΄΄το κανόνισαν΄΄ και πήρα ρεύμα !
Από την μια μεριά είμαι ευχαριστημένος, δε λέω, από την άλλη θα είμαι περισσότερο ευχαριστημένος αν τους έβαζαν όλους σε ενα καράβι και τους βούλιαζαν στα σκατα της Ψυτάλλειας !
image description ΚΑΝΕΝΑΣ | Νοεμβρίου 8, 2012 9:51 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΑΛΑΝΙΑ 72 ΣΧΟΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΣΤΗΝ ΕΝΛΟΓΩ ΕΙΔΗΣΗ. ΑΛΛΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ TAXHEAVEN ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΤΕ.ΤΙ ΝΤΑΛΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙ Α ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ
image description ιλιασδου | Νοεμβρίου 9, 2012 8:04 π.μ. | Reply
Κα Λίτσα συγχαρητήρια.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο