Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Π.Ε.Φ.Ε. - Το Υ.Ο. καλεί τους λογιστές να γίνουν καταδότες

(Π.Ε.Φ.Ε.)
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ
ΣΕΠΟΛΙΩΝ 9, ΠΛ.ΑΤΤΙΚΗΣ Τ.Κ. 104 45 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ: 210.8820002, 210.6124.910
FAX:210.6140.024
ΚΙΝ.: 6948351478

Αθήνα 1/11/2012
  
Θέμα: «Με τις εγκυκλίους διαταγές ΠΟΛ.1196/2012 και ΠΟΛ.1067/2011 το Υπουργείο Οικονομικών καλεί τους λογιστές – φοροτέχνες να γίνουν καταδότες και κουκουλοφόροι των πελατών τους».

Συναδέλφισσες, συνάδελφοι, 
     
Το Υπουργείο Οικονομικών με την εγκύκλιο διαταγή ΠΟΛ.1196/16.10.2012 τροποποίησε τις οδηγίες που δόθηκαν με την ΠΟΛ.1067/5.4.2011, οι οποίες διευκρινίσεις αφορούν την υποχρέωση των υπόχρεων προσώπων του  Ν.3691/2008 για αποστολή αναφορών στην Αρχή καταπολέμησης της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες και της χρηματοδότησης της τρομοκρατίας και ελέγχου των δηλώσεων περιουσιακής κατάστασης.
    
Τα υπόχρεα πρόσωπα, μεταξύ των οποίων είναι και οι λογιστές, οφείλουν να υποβάλλουν αναφορά στην αρχή αυτή, όταν αντιλαμβάνονται, διαπιστώνουν ή υποψιάζονται ύποπτες συναλλαγές. Επομένως, αντικείμενο των αναφορών αυτών θα πρέπει να αποτελεί η απλή ή γενική υπόνοια ή υποψία τέλεσης συγκεκριμένης και εξειδικευμένης αξιόποινης πράξης (π.χ. φοροδιαφυγή, απάτη ή υπεξαίρεση ή κλοπή κ.λπ.) και όχι κατ’ ανάγκη η αποδεδειγμένη πραγματοποίηση αυτής.
    
Άρα οι λογιστές καλούνται, εκτός της «παρακολούθησης» των λογιστικών βιβλίων της επιχείρησης, της ενημέρωσης τους για φορολογικά θέματα και τις τροποποιήσεις των νόμων (που δόξα το Θεό είναι καθημερινές), να επιτελούν και «παρακολούθησης» της επιχειρηματικής δραστηριότητας του επιτηδευματία και να καταδίδουν αυτόν σε περίπτωση παρανομίας.
    
Κύριοι του Υπουργείου Οικονομικών οφείλουμε να σας ενημερώσουμε ότι οι λογιστές – φοροτέχνες, οικονομολόγοι, σύμβουλοι επιχειρήσεων είναι επιστήμονες πτυχιούχοι Πανεπιστημίων της Χώρας ή του εξωτερικού πολλοί από αυτούς με μεταπτυχιακά διπλώματα κ.λπ. και δεν είναι ντετέκτιβ ούτε ρουφιάνοι.
   
Δεν σπούδασαν σε Αστυνομικές σχολές, ούτε εκπαιδεύτηκαν από πράκτορες μυστικών υπηρεσιών.
    
Το αντικείμενο αυτό και οι εργασίες αυτές που καλούνται να διεκπεραιώσουν είναι ξένες προς το αντικείμενο των εργασιών και των σπουδών τους και δεν συνάδουν με την επιστήμη των Οικονομικών που έχουν σπουδάσει.
    
Γι’ αυτό αδυνατούν να εκτελέσουν τέτοιες εργασίες, ούτε έχουν την πρόθεση να το πράξουν.
    
Κατά τα λοιπά, εξακολουθούν να συμβάλουν ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΑ στην τήρηση της φορολογικής νομοθεσίας από τους πελάτες τους επιτηδευματίες και μη.
    
Παραμένουμε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση και πληροφορία.
   


Με τιμή
              
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                            
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ                              

Ο ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ 
ΜΑΝΟΥΣΟΣ ΝΤΟΥΚΑΚΗΣ

Ο  Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΟΥΣΣΟΣ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Λαρισαίος λογιστής | Νοεμβρίου 2, 2012 11:59 π.μ. | Reply
Ωραία και λοιπόν τι κάνουμε; μόνον καταγγελίες; Πού είναι το ΟΕΕ, ΠΟΦΕΕ, ΠΕΦΕ, ΠΟΛ; που είναι οι μπροστάρηδες; μόνο λόγια και παχιές κουβέντες;
image description KOSTASDAK | Νοεμβρίου 2, 2012 1:29 μ.μ. | Reply
Σιγά ρε μεγάλε ίσα και όμοια την ΠΟΛ με τους υπόλοιπους!!! Αν δεν ξέρεις μη την πιάνεις στο στόμα σου μεγάλε!
image description gio2 | Νοεμβρίου 2, 2012 11:25 π.μ. | Reply
Η απλά να κάνουν σωστά την δουλειά τους!!!!
image description sa | Νοεμβρίου 2, 2012 11:00 π.μ. | Reply
ποιον να καταδωσω? αυτον που μου δινει ψωμι να φαω? μιλαμε οτι αυτοι ειναι οι πελατες μας. δεν ειμαστε υπαλληλοι του κρατους. το καταλαβαινει κανεις αυτο?
δεν εχω πελατες που εκαναν υπεξαιρεση κλοπη η απατη. αλλα οταν αγοραζει καποιος σπιτι ενω το μαγαζι του βγαζει ψιχουλα προφανως φοροδιαφευγει. δεν χρειαζεται να εισαι λογιστης για να το δεις. η αγορα του σπιτιου ομως δεν εχει τεκμηριο. αρα το αγορασε με τις ευλογιες του κρατους. εγω γιατι να τον καταδωσω? αν τον ρωτησεις σου λεει εγω τοσα εβγαλα. για το σπιτι? τα ειχα απο παλια μου τα δανεισε η μανα μου... τι σε νοιαζει? αρα??? ουτε γατα ουτε ζημια. σωστα? τελος να προσθεσω οτι ειμαι 10 χρονια σε αυτη τη δουλεια και εχω ακουσει ( εγω δεν τους ειδα καν) οτι βγηκαν μια φορα στα μερη μας για ελεγχο αποδειξεων στο δρομο....δουλευω στο κεντρο της Αθηνας.
image description ένας λογιστής | Νοεμβρίου 2, 2012 12:13 μ.μ. | Reply
οι Δικηγόροι εφαρμόζουν κάτι ανάλογο για τους πελάτες τους;
image description sa | Νοεμβρίου 2, 2012 12:56 μ.μ. | Reply
πολυ σωστο. την ιδια απορια εχω εκφρασει και εγω καιρο τωρα αλλα δεν βρεθηκε κανεις να μου απαντησει. βλεπεις η βουλη ειναι γεματη δικηγορους... οχι γεματη λογιστες!
image description κλαρας | Νοεμβρίου 2, 2012 1:33 μ.μ. | Reply
κανεις λογιστης να μην συνεργαστει με την κυβερνηση κατοχης (τροικα εξωτερικου) και τα τσιρακια της (τροικα εσωτερικου) !
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Νοεμβρίου 2, 2012 1:12 μ.μ. | Reply
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΑΔΙΑΦΘΟΡΟΥΣ ...... ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ -ΤΡΟΙΚΑΣ, ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΔΟΕ, ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΟΛΩΝ !!!!! ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ- ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΥΝΤΑΙ .... ( ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΤΟ 72% !!! ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΩΝ ΑΜΕΣΩΝ ΦΟΡΩΝ ) ΓΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ .... ΕΙΔΙΚΩΤΕΡΑ Ο SAMARAS, O JEFFREY Ο BENIZELOS , Ο XATZISOKRATIS, Ο STURNARAS KAI Ο PAPAKONSTANTINOU .......ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΕΛΒΕΤΟΥΣ ΑΔΙΑΦΘΟΡΟΥΣ.... ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ
ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ.....................
image description faethon | Νοεμβρίου 2, 2012 1:01 μ.μ. | Reply
Προφανώς και ο λογιστής δεν πρέπει να γίνει ρουφιάνος. Πρέπει όμως να γίνει υπόλογος έναντι του νόμου, για τους πελάτες του. Αν διαπιστώσει ότι ένας πελάτης του παρανομεί, δεν πρέπει να τον αναλαμβάνει μέχρι ο πελάτης να συμμορφωθεί με το νόμο.
image description periklis87 | Νοεμβρίου 2, 2012 2:56 μ.μ. | Reply
αυτό συνάδερφε προϋποθετει οτι ολοι οι λογιστες ειναι γνωστη (αρα πιστοποιημενοι) και δεν μπορει να λειτουργησεις παρανομα καποιος .....
image description demos | Νοεμβρίου 2, 2012 1:08 μ.μ. | Reply
Ρουφιάνοι αμισθι δεν γινόμαστε! Εχουμε και οικογενειες να ζησουμε και τα στοματα των παιδιων μας περιμένουν απο μας να φάνε.
image description No name | Νοεμβρίου 2, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
Ωραιο αυτο της ΠΕΦΕ αλλα το στελνει σε εμας ή σε καποιον πιο αρμοδιο?
image description Ftou | Νοεμβρίου 2, 2012 2:46 μ.μ. | Reply
ο καπιταλισμός από τη ρουφιανιά απέχει ένα βήμα
image description sou | Νοεμβρίου 2, 2012 3:35 μ.μ. | Reply
Η ιδιοτέλεια από τον κάλο στον εγκέφαλο απέχει μισό βήμα
image description Ένας | Νοεμβρίου 2, 2012 3:14 μ.μ. | Reply
Επειδή ακροιβώς είναι επιστήμονες που σπούδασαν και αποφοιτώντας έδωσαν όρκο να εκτελούν με νόμιμο τρόπο το επάγγελμά τους, οφείλουν να μη συγκαλύπτουν τις παρανομοίες των πελατών τους!!!
Αλλά τι λέω τώρα..... μάλλον κινέζικα μιλάω....
image description Accountant | Νοεμβρίου 2, 2012 3:20 μ.μ. | Reply
Στην Αγγλία, τις ΗΠΑ, (που γνωρίζω από πρώτο χέρι) και πιθανόν σέ όλα τα δυτικά κράτη, ο λογιστής έχει την υποχρέωση να κάνει μόνον ειλικρινείς φορολογικές δηλώσεις. Δεν μπορεί να κοιτά αλλού άν ο πελάτης του αποκρύπτει έσοδα, δηλώνη μή υπαρκτές δαπάνες, κτλ, κτλ. Έχει νομική υποχρέωση να αρνηθεί την συνεργασία με τον φοροκλέβοντα.

Το ίδιο και οι δικηγόροι. Έχουν υποχρέωση να αρνηθούν την υπεράσπιση πελάτη που τους ομολογεί ποινική ενοχή, (αλλά δηλώνει αθώος στις αρχές), και υποχρέωση να παραδώσουν στις διωκτικές αρχές κάθε επιβαρυντικό στοιχείο που πέφτει στα χέρια του. Αν ο δολοφόνος πελάτης, του δώσει το όπλο του εγκλήματος, πρέπει να το πάει στην αστυνομία. Οι ποινές μή συμμόρφωσης είναι καταστροφικές.
image description MIKE | Νοεμβρίου 2, 2012 11:42 μ.μ. | Reply
ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΙΑΤΕΛΕΣΕΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ LLC ΣΤΟ ΗΝ ΒΑΣΙΛΕΙΟ, ΔΙΑΨΕΥΔΩ ΤΟ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΩΣ ΑΝΩ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΚΕΙ ACCOUNTANTS ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ! ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΩΣ ΑΛΗΘΕΣ; ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΕΚΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΑΣ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΥΝ ΝΟΜΟΤΥΠΑ ΥΛΗ ΠΡΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ; ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ; Μ@ΚΙΕΣ; ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΟΛΠΑ ΠΟΥ ΣΤΗΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ LLPs (ΣΑΝ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ Λ.Χ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΓΑΛΑΚΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΔΩΔΩΝΗ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ή ΤΑ HOLDIND COMPANIES ή ΤΑ FAMILLY FOUNDATIONS.... ΜΗ ΛΕΜΕ Ο,ΤΙ ΝΑ ΝΑΙ! ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ UK ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ....... ΦΥΣΙΚΑ ΝΟΜΟΤΥΠΑ ΠΑΝΤΑ, ΟΧΙ ΗΘΙΚΑ........................
image description Μαρία | Νοεμβρίου 2, 2012 4:13 μ.μ. | Reply
Αν δηλαδή έχω μια απλή υπόνοια ή υποψία αμυδρή πως ο πελάτης μου π.χ.φοροδιαφεύγει (χωρίς να έχει φοροδιαφύγει αποδεδειγμένα ) θα γίνω ρουφιάνος,επειδή οι σχιζοφρενείς που μας κυβερνούν έκαναν νόμο τη ρουφιανιά,και εγώ έδωσα όρκο πως θα υπακούω στους νόμους.Αν αύριο κάνουν νόμο την επί τόπου εκτέλεση του,θα γίνω και φονιάς μήπως?
image description Ένας | Νοεμβρίου 2, 2012 5:46 μ.μ. | Reply
Νομίζω ότι έχουμε μπερδέψει την έννοια του ρουφιάνου. Ρουφιάνος δεν είναι αυτός που καταδίδει έναν δολοφόνο ή έναν φοροκλέφτη (κλέφτη ουσιαστικά των υπολοίπων που φορτώνονται τη δική του φοροδιαφυγή), αλλά αυτός που για παράδειγμα κατέδιδε στους Γερμανούς κατακτητές τους αντιστασιακούς συμπατριώτες του. Μη μπερδεύουμε τα πράγματα.
Δηλαδή αν εσύ δεις κάποιον να σκοτώνει ή να κλέβει ένα φίλο σου και τον καταδώσεις είσαι ρουφιάνος;;; Είναι μαγκιά η συγκάλυψη δηλαδή ή συνέργεια σε αδίκημα;;;;
image description Accountant | Νοεμβρίου 2, 2012 7:23 μ.μ. | Reply
Ρουφιάνος γίνεσαι όταν καταδίδεις κάποιον για προσωπικό σου όφελος. Όταν καταγγέλεις παρανομίες που πλήττουν το κοινωνικό σύνολο, είσαι σωστός πολίτης και καλός επαγγελματίας. Ίσως δεν είναι τυχαίο που μόνο στην Ελλάδα υπάρχει ο όρος "φοροτεχνικός"...
image description l3105 | Νοεμβρίου 5, 2012 11:14 π.μ. | Reply
Και άντε τον καταδίδεις. Τι θα γίνει μετά. Θα μπει σε μία λίστα σε ένα συρτάρι. Εκτός αν χρωστάει 1000 ευρώ και κάτω που πάει απ'ευθείας αυτόφορο
image description ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ | Νοεμβρίου 2, 2012 6:57 μ.μ. | Reply
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ
image description geo | Νοεμβρίου 2, 2012 8:06 μ.μ. | Reply
Νωρίς ξυπνήσαν οι ενώσεις μας. Τόσο καιρό το μόνο για το οποίο ασχολούνται είναι οι παρατάσεις. Ο λογιστής έχει περιθωριοποιηθεί και οι ενώσεις μας έχουν την μεγαλύτερη ευθύνη γι' αυτό διότι τόσο καιρό εσκέμενα κρατούσαν τον κόσμο σε λήθαργο. Οχι μόνο έχουμε τις ευθύνες που οι νόμοι πλέον σαφέστατα ορίζουν, ότι και να λέμε μεταξύ μας, αλλά ο ανταγωνισμός καλά κρατεί μεταξύ μας και κλέβουμε ο ένας τον πελάτη του άλλου για 25,00€. Αν φανταστήκαμε το κλάδο μας σε αυτή την κατάντια καλά να πάθουμε! Και άντε μέχρι τώρα οι περισσότεροι φοροδιαφεύγαμε και κάτι γινόταν. Τώρα να μας δω που κάποιοα στιγμή ο έλεγχος θα έρθει και θα σου πει : Κύριε λογιστά από τον κωδικό σας έχετε στείλει τοσα ΦΠΑ, τόσα ΦΜΥ, τόσες δηλώσεις. Δείξτε μου τα τιμολόγια για όλα αυτά. Και μην μου πείτε μόνο ότι τα κόβατε όλα!!!!!
image description ΛΟΓΙΣΤΗΣ | Νοεμβρίου 2, 2012 10:32 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΠΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΧΩΡΙΖΑΝ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ.
ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΟΡΙΕΣ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ Ν. 2523/1997.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο